Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιο module από magisk που προτιμάμε για viper4android? Επίσης υπάρχουν κάποια προφίλ έτοιμα που συνιστώνται;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο module από magisk που προτιμάμε για viper4android? Επίσης υπάρχουν κάποια προφίλ έτοιμα που συνιστώνται;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάζεις το viper4android 1.6.9, το audio modification library και στο xda βρίσκεις για προφίλ τα audiophile...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι παιδια το φορτιζω οποτε το χρειαζομαι. δηλ ειναι στο 30% το βαζω λιγο να φυγω παει σε 20 λεπτα στο 80%... πεφτει στο 15%στο βαζω φουλ 100%.βεβαια δεν το αφηνω ποτ εολη νυχτα στον φορτιστη..και το βαζω για φορτιση στο 15-20%..!παντως ειναι κροτιδα και στην φορτιση

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά περί φόρτισης είναι περιττά. Οπότε θέλετε να το φορτίζετε. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να ασχολείστε με τέτοιες λεπτομέρειες και επίσης η τεχνολογία στις μπαταρίες και στα κινητά έχει προχωρήσει δεν είμαστε στην εποχή του 3310. Το κινητό ξέρει πότε έχει γέμισει και σταματάει να τραβάει ρεύμα, οπότε και όλη νύχτα να το έχετε δεν παθαίνει τίποτα.

Επίσης: το κινητό και η μπαταρία δεν παθαίνουν τίποτα άμα έχει φορτίσει φουλ και παραμείνει στον φορτιστή, το κινητό και η μπαταρία δεν παθαίνουν τίποτα με τη γρήγορη φόρτιση (για αυτό το λόγο αν έχετε προσέξει η γρήγορη φόρτιση γίνεται πιο αργή όταν το ποσοστό μπαταρίας φτάσει 80%), το κινητό και η μπαταρία δεν παθαίνουν τίποτα άμα φτάσει το ποσοστό 100% γιατί το διάβασα και αυτό, και ούτε χρειάζεται οι πρώτες φορτίσεις να είναι διαφορετικές από τις επόμενες.

Τώρα, άμα κάποιος είναι τόσο ψυχαναγκαστικός ο ιδανικότερος τρόπος (για μακροχρόνια ζωή) να φορτίζονται οι σύγχρονες μπαταρίες λιθίου είναι με μεγάλους κύκλους, δηλαδή από ένα χαμηλό ποσοστό μέχρι 100%. Όντως δεν είναι ιδανικό να φτάνει η μπαταρία στο 0% και να σβήνει η συσκευή. Και πάλι όμως οι αλλαγές θα είναι αμελητέες σχετικά οπότε μη βάζετε στο μυαλό σας έξτρα προβλήματα και φορτίστε οπότε θέλετε.

Αυτά από εμένα.

Edited by MikeSwimmer
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το viper4android 1.6.9, το audio modification library και στο xda βρίσκεις για προφίλ τα audiophile...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

με ταλαιπωηρσε εμενα το v4a και τελικα κατεληξα στο dolby atmos (BnC edition) + stereo speaker mod https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/themes/aml-magisk-twrp-stereo-speaker-mod-t3825810

 

το V4A οποτε ηθελε δουλευε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά. Όταν λες οτι δεν κάνεις γρήγορη φόρτιση, πώς μπορώ να την αποφύγω αφού ο "μαμά" φορτιστής είναι τέτοιος? Να το φορτίζω με τον παλιό φορτιστή του m8 ας πούμε?

 

Εγώ φορτιζω με του Xperia Z3 φορτιστή που βγάζει 1.5Α όλα τα κινητά μου τελευταία 4 έτη.

Πάντως υπάρχουν και αντίθετες απόψεις, όπως εδώ

 

 

 

Επίσης είναι ότι χειρότερο να το φορτίζεις μέχρι 100%

 

Εγω ακολουθώ την τακτική που ανέφερα.

Προτιμώ να φορτίσω έως 100 και να φορτιζω μέρα παρά μέρα παρά μεταξύ 20-80 και να έχω μόνο 60 για αξιοποίηση και κάθε μέρα φόρτιση.

 

Άλλωστε στα tablet που κρατάω πάνω από 2 έτη εφαρμόζω την ίδια τακτική και διαπίστωσα ότι σε 350-400 πλήρες κύκλους φόρτισης δεν έχω πάνω από 5-7% battery wear.

 

Και ειδικά αν είναι ποιοτική η μπαταρία όπως σε Surface η iPad η thinkpad Lenovo που έχω άνετα βγάζεις μια 3ετια και έχοντας χάσει maximum ένα 10% από την συνολική απόδοση μπαταρίας.

 

Τώρα κάποιος που κρατάει για έως 1-1.5 έτος δεν έχει σημασία να ακολουθείς πίστα ένα συγκεκριμένο προγραμμα.

 

Ας φορτίζει όπως να ναι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά περί φόρτισης είναι περιττά. Οπότε θέλετε να το φορτίζετε. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να ασχολείστε με τέτοιες λεπτομέρειες και επίσης η τεχνολογία στις μπαταρίες και στα κινητά έχει προχωρήσει δεν είμαστε στην εποχή του 3310. Το κινητό ξέρει πότε έχει γέμισει και σταματάει να τραβάει ρεύμα, οπότε και όλη νύχτα να το έχετε δεν παθαίνει τίποτα.

Επίσης: το κινητό και η μπαταρία δεν παθαίνουν τίποτα άμα έχει φορτίσει φουλ και παραμείνει στον φορτιστή, το κινητό και η μπαταρία δεν παθαίνουν τίποτα με τη γρήγορη φόρτιση (για αυτό το λόγο αν έχετε προσέξει η γρήγορη φόρτιση γίνεται πιο αργή όταν το ποσοστό μπαταρίας φτάσει 80%), το κινητό και η μπαταρία δεν παθαίνουν τίποτα άμα φτάσει το ποσοστό 100% γιατί το διάβασα και αυτό.

Τώρα, άμα κάποιος είναι τόσο ψυχαναγκαστικός ο ιδανικότερος τρόπος (για μακροχρόνια ζωή) να φορτίζονται οι σύγχρονες μπαταρίες λιθίου είναι με μεγάλους κύκλους, δηλαδή από ένα χαμηλό ποσοστό μέχρι 100%. Όντως δεν είναι ιδανικό να φτάνει η μπαταρία στο 0% και να σβήνει η συσκευή. Και πάλι όμως οι αλλαγές θα είναι αμελητέες σχετικά οπότε μη βάζετε στο μυαλό σας έξτρα προβλήματα και φορτίστε οπότε θέλετε.

Αυτά από εμένα.

 

Συμφωνώ με την νοοτροπία που λες. Κοινώς μην τρώγεστε με τα ποσοστά. Χαρείτε το κινητό σας.

 

Για όποιον όμως είναι ψυχαναγκαστικός και δε θέλει να ζορίζει τη μπαταρία (εγώ δεν είμαι από αυτούς).

Το ιδανικότερο σύμφωνα με τους ειδικούς είναι να το φορτίζεις όταν πάει 55% περίπου και να το αφήνεις μέχρι 75%.:lol: Αυτό έδειξαν τα τεστς στα εργαστήρια.

Πράγμα αδύνατο βέβαια να το κάνεις.

Οπότε γενικός κανόνας το φορτίζεις περίπου στο 20% και αν μπορείς δεν το αφήνεις τα φουλάρει (ζορίζεται περισσότερο η μπαταρία από το 95% μέχρι το 100% παρά από το 80% στο 90%).

Αλλά οκ σιγά μην είμαστε και συνέχεια πάνω από το κινητό να το προσέχουμε μη γεμίσει.

20% με όσο πάει και είστε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

με ταλαιπωηρσε εμενα το v4a και τελικα κατεληξα στο dolby atmos (BnC edition) + stereo speaker mod https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/themes/aml-magisk-twrp-stereo-speaker-mod-t3825810

 

το V4A οποτε ηθελε δουλευε

Το v4a αλήθεια όποτε θέλει δουλεύει, αν και υπάρχει τρόπος να δουλεύει συνέχεια σε ακουστικά τουλάχιστον, αν πατάς exit από την εφαρμογή και ξανά μπεις και ανοιγοκλεισεις το master switch.

Το stereo mod εγώ το φοβάμαι μη μου κάψει το ακουστικό μακροπρόθεσμα και δεν το έχω βάλει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το stereo mod εγώ το φοβάμαι μη μου κάψει το ακουστικό μακροπρόθεσμα και δεν το έχω βάλει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Υπάρχει τέτοια περίπτωση..........

Πώς μπορώ να το αφαιρέσω?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Το stereo mod εγώ το φοβάμαι μη μου κάψει το ακουστικό μακροπρόθεσμα και δεν το έχω βάλει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Υπάρχει τέτοια περίπτωση..........

Πώς μπορώ να το αφαιρέσω?

Μέσω του magisk στα εγκατεστημένα modules.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοια περίπτωση..........

Πώς μπορώ να το αφαιρέσω?

Μέσω του magisk στα εγκατεστημένα modules.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπάρχει περίπτωση αλλά το θεωρώ σπάνιο , βέβαια αν δώσεις πολύ gain μέσω κάποιου kernel οι πιθανότητες αυξάνουν πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κίνδυνος εφόσον δεν αυξήσεις σε υπέρμετρα επίπεδα gain μέσω custom kernel.

Πάνω από 6 μήνες το έχω σε 5T και έχω δώσει μόνιμα 10-12 τιμές gain και κανένα θέμα.

 

Να έχει και κάποιο νόημα ο stereo ήχος έτσι άλλως από μόνος του είναι ψόφια πράγματα :wink:

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση..μετά από 10 χρόνια σε iPhone, πήρα την «βαριά» απόφαση και από Δευτέρα θα είμαι με το op6 128. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να το συνδέω με το MacBook για μεταφορά αρχείων κτλ..και bonus question μήπως υπάρχει τρόπος για μεταφορά από iCloud backup των δεδομένων στο op6? Βρήκα το syncios αλλά ότι καλο είναι και ακριβό..35€.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στο αρχικό σεταρισμα έχει επιλογή να σου αντιγράψει τα δεδομένα από apple συσκευή. Για φωτογραφίες εγώ είχα βάλει το Google photos στο iPhone και τις είχα ανεβάσει και εκεί οπότε όταν πήρα το op6 τις είχα έτοιμες

Για μεταφορά αρχείων ,έχει η Google εφαρμογή Android file transfer αν θυμάμαι καλά και τα μεταφέρεις από εκεί

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλές φωτό και το google photos για free νομίζω έχει 5 gb..μικρό το κακό..τις έχω στο MacBook..την εφαρμογή όμως θα την κοιτάξω αν υπάρχει για OS X..ανυπομονώ για το τηλ (ελπίζω να μην μετανιώσω)
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλές φωτό και το google photos για free νομίζω έχει 5 gb..μικρό το κακό..τις έχω στο MacBook..την εφαρμογή όμως θα την κοιτάξω αν υπάρχει για OS X..ανυπομονώ για το τηλ (ελπίζω να μην μετανιώσω)

 

Μάλλον μπερδεύεις το Google photos με το Google drive. (Το οποίο έχει 15gb free και όχι 5).

Το google photos έχει απεριόριστο αποθηκευτικό χώρο για φωτογραφίες έως 16mb εκάστη , αν θυμάμαι καλά. Μόνο αν μια φωτό καταλαμβάνει χώρο μεγαλύτερη από αυτό, προσμετράται στα 15gb που έχεις free από το google drive.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά επιλέγεις,high quality ή original quality. Για το πρώτο δεν μετράει στα 15gb, για το δεύτερο μετράει κανονικά. Και εγώ από iPhone 8 plus πήγα στο op6 8/128 και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Έχει τα υπέρ και τα κατά του φυσικά, σαν όλα τα τηλέφωνα,αλλά δεν απογοήτευσε ούτε στιγμή.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά επιλέγεις,high quality ή original quality. Για το πρώτο δεν μετράει στα 15gb, για το δεύτερο μετράει κανονικά. Και εγώ από iPhone 8 plus πήγα στο op6 8/128 και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Έχει τα υπέρ και τα κατά του φυσικά, σαν όλα τα τηλέφωνα,αλλά δεν απογοήτευσε ούτε στιγμή.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Με έφτιαξες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση..μετά από 10 χρόνια σε iPhone, πήρα την «βαριά» απόφαση και από Δευτέρα θα είμαι με το op6 128. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να το συνδέω με το MacBook για μεταφορά αρχείων κτλ..και bonus question μήπως υπάρχει τρόπος για μεταφορά από iCloud backup των δεδομένων στο op6? Βρήκα το syncios αλλά ότι καλο είναι και ακριβό..35€.

 

 

https://www.ushareit.com/en/index.html

 

στελνεις τα αρχεια απο τον Mac σου στο κινητο και το αναποδο, μέσω wi-fi.

πολύ ευχρηστο και γρήγορο

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά περί φόρτισης είναι περιττά. Οπότε θέλετε να το φορτίζετε. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να ασχολείστε με τέτοιες λεπτομέρειες και επίσης η τεχνολογία στις μπαταρίες και στα κινητά έχει προχωρήσει δεν είμαστε στην εποχή του 3310. Το κινητό ξέρει πότε έχει γέμισει και σταματάει να τραβάει ρεύμα, οπότε και όλη νύχτα να το έχετε δεν παθαίνει τίποτα.

Επίσης: το κινητό και η μπαταρία δεν παθαίνουν τίποτα άμα έχει φορτίσει φουλ και παραμείνει στον φορτιστή, το κινητό και η μπαταρία δεν παθαίνουν τίποτα με τη γρήγορη φόρτιση (για αυτό το λόγο αν έχετε προσέξει η γρήγορη φόρτιση γίνεται πιο αργή όταν το ποσοστό μπαταρίας φτάσει 80%), το κινητό και η μπαταρία δεν παθαίνουν τίποτα άμα φτάσει το ποσοστό 100% γιατί το διάβασα και αυτό, και ούτε χρειάζεται οι πρώτες φορτίσεις να είναι διαφορετικές από τις επόμενες.

Τώρα, άμα κάποιος είναι τόσο ψυχαναγκαστικός ο ιδανικότερος τρόπος (για μακροχρόνια ζωή) να φορτίζονται οι σύγχρονες μπαταρίες λιθίου είναι με μεγάλους κύκλους, δηλαδή από ένα χαμηλό ποσοστό μέχρι 100%. Όντως δεν είναι ιδανικό να φτάνει η μπαταρία στο 0% και να σβήνει η συσκευή. Και πάλι όμως οι αλλαγές θα είναι αμελητέες σχετικά οπότε μη βάζετε στο μυαλό σας έξτρα προβλήματα και φορτίστε οπότε θέλετε.

Αυτά από εμένα.

Ετσι είναι ακριβώς όπως τα λες φίλε μου. Συμφωνώ 100%.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι τι άκρη θα βγάλουν;

Θα το βάλω εγώ φουλ φωτεινότητα, θα βαλω και 3-4 ενεργοβόρες εφαρμογές να τρέχουν συνέχεια από πίσω να κάνουν ανανέωση κάθε 5 secs και θα βγάλω 3 ώρες SOT.

Το θέμα, επιμένω, σύμφωνα με ποια σενάρια χρήσης και τι SoT αντίστοιχα θεωρείται μειωμένη η απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι τι άκρη θα βγάλουν;

Θα το βάλω εγώ φουλ φωτεινότητα, θα βαλω και 3-4 ενεργοβόρες εφαρμογές να τρέχουν συνέχεια από πίσω να κάνουν ανανέωση κάθε 5 secs και θα βγάλω 3 ώρες SOT.

Το θέμα, επιμένω, σύμφωνα με ποια σενάρια χρήσης και τι SoT αντίστοιχα θεωρείται μειωμένη η απόδοση.

Απάντησες σε λάθος θέμα μάλλον, σου λένε τι ακριβώς να κάνεις και να στείλεις screenshot, τώρα αν εσύ θες να τους εξαπατήσεις είναι αλλού παπά ευαγγέλιο που δεν είναι ο κατάλληλος χωρίς να το συζητήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Απάντησες σε λάθος θέμα μάλλον, σου λένε τι ακριβώς να κάνεις και να στείλεις screenshot, τώρα αν εσύ θες να τους εξαπατήσεις είναι αλλού παπά ευαγγέλιο που δεν είναι ο κατάλληλος χωρίς να το συζητήσουμε

 

Δεν καταλαβαινόμαστε. Δεν θέλω να εξαπατήσω κανένα, προσπαθώ να μη με εξαπατήσουν αυτοί. Απλά σου περιγράφω ένα ακραίο σενάριο που μπορεί να είναι σενάριο χρήσης για κάποιον. Και μέσω αυτού θέλω να επικοινωνήσω το point μου και την ανησυχία μου για το πότε και υπό ποιες συνθήκες μπορεί η oneplus να αποφανθεί ότι η μπαταρία όντως έχει πέσει σε απόδοση ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...