Jump to content

Συμφωνείτε με την σταδιακή κατάργηση της πλαστικής σακούλας?


NetSurfer_g7
 Κοινοποίηση

Συμφωνείτε με την ολική κατάργηση της πλαστικής σακούλας μιας χρήσεως?  

70 members have voted

  1. 1. Συμφωνείτε με την ολική κατάργηση της πλαστικής σακούλας μιας χρήσεως?

    • Ναι
      51
    • Οχι
      19
    • Δεν με ενδιαφέρει διότι ψωνίζω μόνο απ'το internet
      0


Recommended Posts

H χρηση πλαστικων σακουλων ειναι αναποφεκτη.Πες οτι καταργω τις πλαστικες σακουλες και αγοραζω πανινες για τα ψωνια μου.Εφοσον ειναι επαναχρησιμοποιουμενες,στους καδους σκουπιδιων στο σπιτι μου τι σακουλες θα βαλω μετα? Αναγκαστικα θα πρεπει να αγορασω ειδικες πλαστικες σακουλες σκουπιδιων.Οποτε και παλι θα πεταχτει πλαστικη σακουλα στα σκουπιδια,αρα ποιο το νοημα?Ή μηπως θεωρειται πιο οικολογικο να πεταω τα σκουπιδια χυμα στον καδο χωρις σακουλα και να τον πλενω καθε φορα? Ενω με τις πλαστικες σακουλες με ενα σμπαρο,2 τρυγονια.Και μεταφερεις τα ψωνια σου και εχεις μετα δωρεαν σακουλα σκουπιδιων.;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά οι σακούλες που χρησιμοποιείς στα ψώνια είναι πολύ περισσότερες από αυτές που χρησιμοποιείς για σκουπίδια. Εκτός και αν πετάς περισσότερα από όσα αγοράζεις :lol:.

Επίσης οι σακούλες που πετάς στα σκουπίδια, καταλήγουν σε σκουπιδότοπους και τόπους υγιεινομικής ταφής και όχι στη θάλασσα (τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος τους).

Edited by Gx2
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα συμφωνούσα όταν θα αγόρασα και ένα κάρο πράγμα χωρίς πλαστική συσκευασία. Το να μου απαγορεύουν τη πλαστική σακούλα αλλά τα 5-6 είδη που αγόρασα που είναι σε πλαστική συσκευασία να είναι εντάξει, ε δε το βλέπω και πολύ λογικό.

Το θεμα ειναι το ενα μπορεις να το γλυτωσεις τωρα, το αλλο δυστυχως οχι ακομα ΑΛΛΑ ανακυκλωνεται τουλαχιστον η μεγαλη πλειοψηφια τους. Καλως η κακως το πλαστικο εχει καποιες ιδιοτητες που δεν εχουν αλλα υλικα σε λογικο κοστος αυτη τη στιγμη

H χρηση πλαστικων σακουλων ειναι αναποφεκτη.Πες οτι καταργω τις πλαστικες σακουλες και αγοραζω πανινες για τα ψωνια μου.Εφοσον ειναι επαναχρησιμοποιουμενες,στους καδους σκουπιδιων στο σπιτι μου τι σακουλες θα βαλω μετα? Αναγκαστικα θα πρεπει να αγορασω ειδικες πλαστικες σακουλες σκουπιδιων.Οποτε και παλι θα πεταχτει πλαστικη σακουλα στα σκουπιδια,αρα ποιο το νοημα?Ή μηπως θεωρειται πιο οικολογικο να πεταω τα σκουπιδια χυμα στον καδο χωρις σακουλα και να τον πλενω καθε φορα? Ενω με τις πλαστικες σακουλες με ενα σμπαρο,2 τρυγονια.Και μεταφερεις τα ψωνια σου και εχεις μετα δωρεαν σακουλα σκουπιδιων.;)

 

Αυτο που σου απαντησαν ηδη: Οι μαυρες σακουλες που αγοραζεις για σκουπιδια πρωτον πανε σχεδον αποκλειστικα στα σκουπιδια και ειναι μεγαλυτερες και μη διαφανεις οποτε δε κινδυνευουν τα περισσοτερα ζωακια της θαλασσας :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το πλαστικό το καταναλώνουμε εμείς οι ίδιοι. Εχει μπεί στην τροφική αλυσίδα. Εχει ακούσει κανείς αν είναι ευεργετικό; Μάλλον όχι. Πριν απο λίγο καιρό διάβασα πως βρέθηκαν δείγματα παλστικού και σε ορισμένα πλαστικά μπουκάλια.
Link to comment
Share on other sites

Το πλύσιμο πως είναι κατά του περιβαλλοντος; Επίσης δε κατάλαβα τι εννοείς με τη πρώτη ερωτηση

νερα σαπουνια παορυπαντικα θερμανση νερου.

απαντησε ο επομενος.τα σκουπιδια στον καδο πανε με την σακουλα .Δεν γνωριζω αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος.

 

Προφανώς εννοεί αν βάλεις και τον παράγοντα "νερό" μέσα στην εξίσωση.

Όπως επίσης και η παραγωγή χαρτιού απαιτεί πολύ μεγάλες ποσότητες νερού, γι' αυτό και οι χάρτινες σακούλες δεν είναι όσο οικολογικές πιστεύεται.

 

Όσον αφορά την πρώτη του ερώτηση, προφανώς εννοεί, "που βάζει ο κόσμος τα σκουπίδια για να τα πάει στον κάδο".... εννοώντας ότι κι εκεί θα χρησιμοποιηθούν πλαστικές σακούλες.

Θεωρώ, από τα λίγα που γνωρίζω, ότι η καλύτερη λύση είναι αυτή εδώ.

Προσωπικά έχω υφασμάτινες σακούλες, απλά δε γνωρίζω κατά πόσο βοηθάει στο περιβάλλον τελικά (δεδομένης της χρήσης των πλαστικών σακουλων για τα σκουπίδια).

Όπως και να έχει όμως, βολεύει πάρα πολύ για το σούπερ. Χωράνε πολύ περισσότερα πράγματα, και είναι μεγάλης αντοχής.

Έχω άλλη για κρέατα, άλλη για λαχανικά/φρούτα και μια για τα υπόλοιπα.

ωραια και ψωνισες απο το σουπερ χωρις σακουλες(προφανως δεν εχεις οικογενεια και δεν ψωνιζεις εβδομαδιαια).μετα τη μεσο χρησιμοποιεις για να πεταξεις τα σκουπιδια?

 

Ακόμα κ μια πλαστική σακούλα που θα χρησιμοποιηθεί περισσότερες από 2,3,5 φορές, είναι φιλικότερη στο περιβάλλον από την πλαστική σακούλα που 7α χρησιμοποιηθεί μια φορά και θα πάει στα σκουπίδια, σε θάλασσα ή ακτή η στο χώμα που θα κάνει καμία 100 χρόνια να διασπαστεί..

 

Δεν ψάχνουμε το υλικό που θα εξαυλώνεται παιδιά, ψάχνουμε αυτό που θα μας επιτρέπει τη χρήση μιας σακούλας πολλές φορές. Αντιλαμβάνομαι ότι το να κουβαλάς σακούλες μαζί σου δεν είναι τόσο πρακτικό όσο να πάρεις μια free από το super market και μετά να την πετάξεις αλλά πρέπει να βαλουμε τον εαυτό μας στο κέντρο της ευθύνης.

 

Μας βλέπει δε μας βλέπει κανείς.

 

Τη φάλαινα που ξεβράστηκε νεκρή με σακούλες πλαστικές στα εντόσθια την είδατε?

 

Το να νοιάζεσαι για το περιβάλλον δεν είναι έννοια αφηρημένη. Ούτε φιλοσοφικό θεώρημα. Το περιβάλλον και η φύση είναι η μήτρα από την οποία γεννηθήκαμε όλοι. Καμία ευκολία προσωρινή δεν αξίζει την καταστροφή που προκαλούμε.

 

Προσωπικά κουβαλάω 40L τσάντα πλάτης συνέχεια μαζί μου. Εκεί μεταφέρω κ τα ψώνια μου. Ο καθένας βρίσκει λύσεις για τα δικά του προβλήματα. Ούτε περιμένουμε από τους άλλους να υποδείξουν λύση στα δικά μας προβλήματα, θέλοντας να αναδείξουμε τη χρήση ενός επιζήμιου για το περιβάλλον μέσου.

στην παραγραφο με την σακουλα πολλαπλων χρησεων κανεις ενα μεγαλο λαθος.Οσο πιο λεπτο ειναι το υλικο(και αναλογα ελαφρυτερο) τοσο πιο γρηγορα θα διασπαστει.Οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει κερδος με αυτη την χρηση τους.

η φαλαινα που λες ειχε πλαστικες σακουλες στο στομαχι της γιατι αυτες χρησιμοποιουμε.Αν χρησιμοποιουσαμε υφασματινες υφασματινες θα ειχε αφου ουτε και αυτες διαλυονται στο νερο.

 

Προσωπικά θα συμφωνούσα όταν θα αγόρασα και ένα κάρο πράγμα χωρίς πλαστική συσκευασία. Το να μου απαγορεύουν τη πλαστική σακούλα αλλά τα 5-6 είδη που αγόρασα που είναι σε πλαστική συσκευασία να είναι εντάξει, ε δε το βλέπω και πολύ λογικό.

η διαφορα σε αυτο που λες (πολυ σωστο και συμφωνω αλλωστε) ειναι οτι το κοστος της συσκευασιας θα μετακυλησει στον αγοραστη,που θα κλαιει με μαυρο δακρυ.Μπορει ομως να εφαρμοστει αφου γυαλινα μπουκαλια μπορουν να -επιστρεφονται- ,μεταλικα κεσεδακια κλπ.

 

H χρηση πλαστικων σακουλων ειναι αναποφεκτη.Πες οτι καταργω τις πλαστικες σακουλες και αγοραζω πανινες για τα ψωνια μου.Εφοσον ειναι επαναχρησιμοποιουμενες,στους καδους σκουπιδιων στο σπιτι μου τι σακουλες θα βαλω μετα? Αναγκαστικα θα πρεπει να αγορασω ειδικες πλαστικες σακουλες σκουπιδιων.Οποτε και παλι θα πεταχτει πλαστικη σακουλα στα σκουπιδια,αρα ποιο το νοημα?Ή μηπως θεωρειται πιο οικολογικο να πεταω τα σκουπιδια χυμα στον καδο χωρις σακουλα και να τον πλενω καθε φορα? Ενω με τις πλαστικες σακουλες με ενα σμπαρο,2 τρυγονια.Και μεταφερεις τα ψωνια σου και εχεις μετα δωρεαν σακουλα σκουπιδιων.;)

αυτη την απορια εχω και εγω

Ναι αλλά οι σακούλες που χρησιμοποιείς στα ψώνια είναι πολύ περισσότερες από αυτές που χρησιμοποιείς για σκουπίδια. Εκτός και αν πετάς περισσότερα από όσα αγοράζεις :lol:.

 

Επίσης οι σακούλες που πετάς στα σκουπίδια, καταλήγουν σε σκουπιδότοπους και τόπους υγιεινομικής ταφής και όχι στη θάλλασα (τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος τους).

 

εγω προσωπικα τοσα χρονια δεν πουλαω σακουλες.τις μαζευα και τις χρησιμοποιουσα.Επισης μην ξεχνας ενα σπιτι πλεον θελει 2 σακουλες για αποριμματα.

 

 

Το θεμα ειναι το ενα μπορεις να το γλυτωσεις τωρα, το αλλο δυστυχως οχι ακομα ΑΛΛΑ ανακυκλωνεται τουλαχιστον η μεγαλη πλειοψηφια τους. Καλως η κακως το πλαστικο εχει καποιες ιδιοτητες που δεν εχουν αλλα υλικα σε λογικο κοστος αυτη τη στιγμη

 

 

Αυτο που σου απαντησαν ηδη: Οι μαυρες σακουλες που αγοραζεις για σκουπιδια πρωτον πανε σχεδον αποκλειστικα στα σκουπιδια και ειναι μεγαλυτερες και μη διαφανεις οποτε δε κινδυνευουν τα περισσοτερα ζωακια της θαλασσας :)

 

το χρωμα λες να ειναι το προβλημα? :lol:

 

 

 

εξαλλου οπως θα δουμε και εδω https://www.eoan.gr/el/content/20/ti-ulika-anakuklonoume

οι σακουλες ανακυκλωνονται.Ποιο ειναι λοιπον το προβλημα?ο αερας που τις παρασερνει στην θαλασσα?

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Πως βγήκε το συμπέρασμα ότι δεν έχω οικογένεια; Λίγο αυθαίρετο είναι αυτό.

Το να πάρω σακούλα από το σούπερ (με 4 λεπτά) και μέχρι να πάω σπίτι να είναι σκισμένη (γιατί έτσι γίνεται σε όλες), θα πάει απλά για πέταμα χωρίς κάτι μέσα της και θα γίνει και κομματάκια μετά από κάτι μήνες.

 

Την απάντηση μου την έδωσα νομίζω, θεωρώ ότι το ποιο σωστό σύστημα είναι της Σουηδίας.

Από εκεί και πέρα, να με ρωτήσεις "με ποιο μέσο πετάω τα σκουπίδια", όταν το αναφέρω ήδη στην απάντηση μου, και όταν έχω ήδη εκφράσει αμφιβολίες για τον τρόπο που έχει εφαρμοστεί το μέτρο (ασχέτως αν χρησιμοποιώ υφασμάτινες), το θεωρώ άκυρο και είτε ήθελες να απαντήσεις σε άλλον, είτε δε διάβασες τίποτα από αυτά που γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα απο τις 4.3 δις σακουλες που χρησιμοποιουμε καθε χρονο σαν Ελλαδα (πχ http://www.iefimerida.gr/news/272267/43-dis-plastikes-sakoyles-hrisimopoiisan-oi-ellines-2015-protoi-se-katanalosi) ανακυκλωνεται ουτε το 1% στην Ελλαδα. Η πλειοψηφια των σακουλων μας δεν καταληγει ανακυκλωση οποτε το προβλημα δεν ειναι το υλικο. Επισης ναι το χρωμα ειναι τεραστιο προβλημα οταν μιλαμε πχ για χελωνες, δε καταλαβαινω προς τι η ειρωνεια

 

Οσο για οικογενεια, η δικια μου απο το 2013 εχει καταφερει και εχει επιβιωσει (απιστευτο ε?) ενω χρησιμοποιει σχεδον αποκλειστικα πανινες σακουλες στο σουπερ. Του Leroy ειδικα, κορυφη

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι το ενα μπορεις να το γλυτωσεις τωρα, το αλλο δυστυχως οχι ακομα ΑΛΛΑ ανακυκλωνεται τουλαχιστον η μεγαλη πλειοψηφια τους. Καλως η κακως το πλαστικο εχει καποιες ιδιοτητες που δεν εχουν αλλα υλικα σε λογικο κοστος αυτη τη στιγμη

 

 

Δε θα διαφωνούσα εαν αυτό το μέτρο ήταν η αρχή πολλών άλλων που θα ερχόντουσαν στο μέλλον ( έστω ). Όταν όμως σου λένε ότι θα απαγορευτεί το πλαστικό καλαμάκι ενώ μπορείς να πιείς άνετα τον καφέ σου ή τον χυμό σου σε πλαστικό ποτηράκι, θα σταματήσουν οι πλαστικές σακούλες αλλά θα μπορείς άνετα να πετάς τόνους από πλαστικά μπουκάλια νερού/πορτοκαλάδας κτλπ, ε είναι κάπως ειρωνικό ρε συ. ( και για να μη πεις ότι είναι μικρότερος ο αριθμός των μπουκαλιών, ως σήμερα ελάχιστα σπίτια έχω δει να μην έχουν πλαστικά μπουκάλια στο ψυγείο τους για νερό, τα οποία μετά από κάποιες ημέρες τα πετάνε και παίρνουν καινούργια και ούτω καθεξής)

Όσο για το κόστος που είπε ο vasilimertzani, λύσεις υπάρχουν για να μην υπάρξει αύξηση ( έστω αν υπάρξει να είναι μηδαμινή τύπου 0.04 ) αλλά και για να υπάρξει και πιο οργανωμένη ανακύκλωση ( κακά τα ψέμματα πιο εύκολα πετάς το πλαστικό μπουκάλι παρά το γυάλινο που αν το πας πίσω θα γλυτώσεις το 0,04 π.χ που είπαμε παραπάνω ).

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι ο στόχος να καταργηθεί άμεσα το πλαστικό. Αυτό δε γίνεται. Στόχος είναι να μειωθεί όσο γίνεται η επιβάρυνση του περιβαλλοντος όμως. Σε μια παραλία πχ τι θα δεις πιο συχνά, πεταμενες συσκευασιες και καλαμάκια η ολόκληρα μπουκάλια και ποτήρια του καφέ;

 

Θα φτάσουμε και στα υπόλοιπα σιγά σιγά. Είναι για μένα τελείως λάθος να το κοιτάμε "γιατί ν κάνουμε αυτό και όχι και εκείνο", γιατί δε θα κάναμε ποτέ τίποτα. Δε γίνεται να γίνουν ολα ταυτόχρονα. Σιγά σιγά καλό θα υπάρχει και μεγαλύτερη εξοικείωση.

 

Επίσης τα 2 αυτά μέτρα ειναι αρκετά δημοφιλη τελευταία σε πολλά παραλιακα μέρη ευρώπη και αμερική, δεν είναι δικές μας ανακαλύψεις.

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνούσα εαν αυτό το μέτρο ήταν η αρχή πολλών άλλων που θα ερχόντουσαν στο μέλλον ( έστω ). Όταν όμως σου λένε ότι θα απαγορευτεί το πλαστικό καλαμάκι ενώ μπορείς να πιείς άνετα τον καφέ σου ή τον χυμό σου σε πλαστικό ποτηράκι, θα σταματήσουν οι πλαστικές σακούλες αλλά θα μπορείς άνετα να πετάς τόνους από πλαστικά μπουκάλια νερού/πορτοκαλάδας κτλπ, ε είναι κάπως ειρωνικό ρε συ. ( και για να μη πεις ότι είναι μικρότερος ο αριθμός των μπουκαλιών, ως σήμερα ελάχιστα σπίτια έχω δει να μην έχουν πλαστικά μπουκάλια στο ψυγείο τους για νερό, τα οποία μετά από κάποιες ημέρες τα πετάνε και παίρνουν καινούργια και ούτω καθεξής)

Όσο για το κόστος που είπε ο vasilimertzani, λύσεις υπάρχουν για να μην υπάρξει αύξηση ( έστω αν υπάρξει να είναι μηδαμινή τύπου 0.04 ) αλλά και για να υπάρξει και πιο οργανωμένη ανακύκλωση ( κακά τα ψέμματα πιο εύκολα πετάς το πλαστικό μπουκάλι παρά το γυάλινο που αν το πας πίσω θα γλυτώσεις το 0,04 π.χ που είπαμε παραπάνω ).

 

Απλά μια σημείωση. Το καλαμάκι ΔΕΝ μπαίνει στο μπλε κάδο!

Μπορεί κάποιος κάλλιστα να χρησιμοποιεί πλαστικά μπουκάλια και να τα ανακυκλώνει.

Το να πετάς το πλαστικό μπουκάλι και να μην το ανακυκλώνεις είναι προσωπική, λανθασμένη, επιλογή. Μην τα λέμε όπως μας συμφέρει απλά και μόνο για να υποστηρίξουμε αυτά που γράφουμε.

 

Συμφωνώ με τον "pgetsopoulos" ότι δε γίνεται να παρθούν όλα τα μέτρα εν μια νυκτί, και αυτό είναι γενική αλήθεια.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η εικόνα που δίνουμε είναι του "ανοικοκύρευτου". Δεν σεβόμαστε το χώρο που μας φιλοξενεί.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι ο στόχος να καταργηθεί άμεσα το πλαστικό. Αυτό δε γίνεται. Στόχος είναι να μειωθεί όσο γίνεται η επιβάρυνση του περιβαλλοντος όμως. Σε μια παραλία πχ τι θα δεις πιο συχνά, πεταμενες συσκευασιες και καλαμάκια η ολόκληρα μπουκάλια και ποτήρια του καφέ;

 

Θα φτάσουμε και στα υπόλοιπα σιγά σιγά. Είναι για μένα τελείως λάθος να το κοιτάμε "γιατί ν κάνουμε αυτό και όχι και εκείνο", γιατί δε θα κάναμε ποτέ τίποτα. Δε γίνεται να γίνουν ολα ταυτόχρονα. Σιγά σιγά καλό θα υπάρχει και μεγαλύτερη εξοικείωση.

 

Επίσης τα 2 αυτά μέτρα ειναι αρκετά δημοφιλη τελευταία σε πολλά παραλιακα μέρη ευρώπη και αμερική, δεν είναι δικές μας ανακαλύψεις.

 

Πρώτα απ'όλα εγώ είπα ότι δε συμφωνώ, όχι ότι δε το κάνω και πολύ πριν την επιφοίτηση τους.

Κατά δεύτερον, εν μέρη αυτό είπα. Αν υπήρχε κάποια ενημέρωση ότι έχουν στόχο να κάνουν αυτό κι αυτό σε βάθος χρόνου θα έλεγα οκ. Τώρα απλά όλα τα ''μέτρα'' είναι πολύ πρόχειρα και χωρίς κανένα πλάνο για το μετά. Απλά τυχαίνει και κάποια μέρα μαθαίνουμε ότι σιγά σιγά θα καταργήσουν τις πλαστικές σακούλες, έπειτα μια μέρα μάθαμε για τα καλαμάκια κι ούτε καθεξής.

Δε χρειάζεται πιστεύω να συγκρίνουμε καν τι βλέπουμε περισσότερο ή όχι. Υπάρχουν πάρα πολλά πλαστικά μπουκάλια πεταμένα στις παραλίες και όχι μόνο; η απάντηση είναι ναι οπότε δε χωράει περαιτέρω ανάλυση για το αν θα έπρεπε συγχρόνως με το καλαμάκι που δεν είναι τόσο άμεσα χρήσιμο να υπάρχει μέτρο και για τα πλαστικά μπουκάλια και γενικώς πλαστικές συσκευασίες.

Ένα βιντεάκι που πιθανόν θα το χεις δει.

https://www.youtube.com/watch?v=ozBE-ZPw18c

 

Απλά μια σημείωση. Το καλαμάκι ΔΕΝ μπαίνει στο μπλε κάδο!

Μπορεί κάποιος κάλλιστα να χρησιμοποιεί πλαστικά μπουκάλια και να τα ανακυκλώνει.

Το να πετάς το πλαστικό μπουκάλι και να μην το ανακυκλώνεις είναι προσωπική, λανθασμένη, επιλογή. Μην τα λέμε όπως μας συμφέρει απλά και μόνο για να υποστηρίξουμε αυτά που γράφουμε.

 

Συμφωνώ με τον "pgetsopoulos" ότι δε γίνεται να παρθούν όλα τα μέτρα εν μια νυκτί, και αυτό είναι γενική αλήθεια.

 

Το τι μπορεί και τι όχι ο καθένας είναι πραγματικά ανούσιο να το συζητήσουμε γιατί ο καθένας θα υπερασπιστεί τη θέση του κάθετα. Εγώ όμως, δεν είπα πουθενά ότι δε μπορεί να το κάνει αλλά ότι είναι πολύ πιο εύκολο σε κάποιον που δε νοιάζεται απο μόνος του, να πετάξει ένα πλαστικό στη παραλία/δρόμο/παρκάκι απο ένα γυάλινο. Τώρα αν εσένα αυτό σου φαίνεται λάθος και ότι δεν ισχύει, με γειά σου με χαρά σου αλλά εγώ άλλα βλέπω είτε στη καθημερινή μου ζωή είτε το καλοκαίρι στις παραλίες.

Σαφέστατα και δε γίνεται να παρθούν όλα τα μέτρα εν μια νυκτί, αλλά εξίσου δε γίνεται να καταργείς το πλαστικό καλαμάκι και να μην έχεις ανακοινώσει κανένα μελλοντικό μέτρο για το άτιμο το ποτήρι/μπουκάλι κτλπ. Σορρυ αλλά προσωπικά μου φαίνεται τρομερά ειρωνικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πράγμα είναι απλό: όποιος πετάει σκουπίδια εκτός κάδων (είτε είναι από πλαστικό, είτε είναι από γυαλί, είτε είναι από χαρτί κλπ) είναι πίθηκος.
Link to comment
Share on other sites

Το τι μπορεί και τι όχι ο καθένας είναι πραγματικά ανούσιο να το συζητήσουμε γιατί ο καθένας θα υπερασπιστεί τη θέση του κάθετα. Εγώ όμως, δεν είπα πουθενά ότι δε μπορεί να το κάνει αλλά ότι είναι πολύ πιο εύκολο σε κάποιον που δε νοιάζεται απο μόνος του, να πετάξει ένα πλαστικό στη παραλία/δρόμο/παρκάκι απο ένα γυάλινο. Τώρα αν εσένα αυτό σου φαίνεται λάθος και ότι δεν ισχύει, με γειά σου με χαρά σου αλλά εγώ άλλα βλέπω είτε στη καθημερινή μου ζωή είτε το καλοκαίρι στις παραλίες.

Σαφέστατα και δε γίνεται να παρθούν όλα τα μέτρα εν μια νυκτί, αλλά εξίσου δε γίνεται να καταργείς το πλαστικό καλαμάκι και να μην έχεις ανακοινώσει κανένα μελλοντικό μέτρο για το άτιμο το ποτήρι/μπουκάλι κτλπ. Σορρυ αλλά προσωπικά μου φαίνεται τρομερά ειρωνικό.

 

Το τι κάνει ο κάθε ένας, το έφερες εσύ στην κουβέντα και όχι εγώ. Και δε θα κάτσω να ασχοληθώ με αυτό γιατί δεν είναι του θέματος. Το μόνο που είπα, είναι ότι θα έπρεπε να τα πετάμε στους μπλε κάδους.

 

Επίσης, μάθετε να διαβάζετε και να μη βάζετε λόγια στο στόμα τον άλλων. Δεν είπα πουθενά ότι "δεν ισχύει" ότι υπάρχουν άτομα που πετάνε σκουπίδια σε παραλίες, ότι δεν ανακυκλώνουν κτλ. Είπα απλά ότι είναι λανθασμένη επιλογή. Η διαφορά μεταξύ αυτών των δυο, θα έπρεπε να είναι κατανοητή.

Στο θέμα που συζητάμε πάντως, ας έχουμε στο μυαλό μας ότι "ένας μαραθώνιος ξεκινάει με ένα απλό βήμα".

 

Καλαμάκια υπάρχουν και χάρτινα (όχι ότι είναι πιο οικολογικά όμως). Επίσης, δεν έχει καταργηθεί ακόμα, οπότε τι συζητάμε;

Εδώ δεν έχουν καταργηθεί οι σακούλες, περιβαλλοντικό τέλος μπήκε. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Για την κουβέντα πάντως, ξέρω σπίτι που (σχεδόν) τα μόνα σκουπίδια που πετάνε είναι από τον κάδο στην τουαλέτα. Τα υπόλοιπα είτε είναι ανακυκλώσιμα είτε τα κομποστοποιούν. Θέληση να υπάρχει.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Τα πλαστικά καλαμάκια θα λιώσουν το 3018 τα χάρτινα πόσο πιο βλαβερά μπορούν να είναι; (η ερώτηση είναι καθαρά απο περιέργεια).

 

Το τέλος που μπήκε, καλά έκανε και μπήκε. Αφού υπάρχει παγκόσμιο πρόβλημα με το πλαστικό.

 

Αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία θα χειροτερέψουν τα πράγματα.

Edited by Vrasidas
Link to comment
Share on other sites

To χαρτί πάντως μια χαρά οικολογικό μπορεί να γίνει, και διαλύεται άμεσα και έχεις την επιλογή του να έχεις δάση αποκλειστικά για αυτόν τον σκοπό, όπως γίνεται ήδη σε μεγάλο βαθμό σε όλη την Ευρώπη

 

Για το σπίτι προτείνω μεταλλικά, 10€ τα 4 :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

To χαρτί πάντως μια χαρά οικολογικό μπορεί να γίνει, και διαλύεται άμεσα και έχεις την επιλογή του να έχεις δάση αποκλειστικά για αυτόν τον σκοπό, όπως γίνεται ήδη σε μεγάλο βαθμό σε όλη την Ευρώπη

 

Για το σπίτι προτείνω μεταλλικά, 10€ τα 4 :p

 

Λύσεις θα βρεθούν. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Πως βγήκε το συμπέρασμα ότι δεν έχω οικογένεια; Λίγο αυθαίρετο είναι αυτό.

Το να πάρω σακούλα από το σούπερ (με 4 λεπτά) και μέχρι να πάω σπίτι να είναι σκισμένη (γιατί έτσι γίνεται σε όλες), θα πάει απλά για πέταμα χωρίς κάτι μέσα της και θα γίνει και κομματάκια μετά από κάτι μήνες.

 

Την απάντηση μου την έδωσα νομίζω, θεωρώ ότι το ποιο σωστό σύστημα είναι της Σουηδίας.

Από εκεί και πέρα, να με ρωτήσεις "με ποιο μέσο πετάω τα σκουπίδια", όταν το αναφέρω ήδη στην απάντηση μου, και όταν έχω ήδη εκφράσει αμφιβολίες για τον τρόπο που έχει εφαρμοστεί το μέτρο (ασχέτως αν χρησιμοποιώ υφασμάτινες), το θεωρώ άκυρο και είτε ήθελες να απαντήσεις σε άλλον, είτε δε διάβασες τίποτα από αυτά που γράφω.

 

Υπεθεσα απο τα γραφομενα σου οτι δεν γνωριζεις την ποσοτητα προμηθειων και απορριματων μιας οικογενειας σε εβδομαδιαια βαση.Ισως επεσα εξω.Δεν ειδα σαφη απαντηση για τις υφασματινες.Τα ξαναδιαβασα καλυτερα ,οκ.

 

Δε θα διαφωνούσα εαν αυτό το μέτρο ήταν η αρχή πολλών άλλων που θα ερχόντουσαν στο μέλλον ( έστω ). Όταν όμως σου λένε ότι θα απαγορευτεί το πλαστικό καλαμάκι ενώ μπορείς να πιείς άνετα τον καφέ σου ή τον χυμό σου σε πλαστικό ποτηράκι, θα σταματήσουν οι πλαστικές σακούλες αλλά θα μπορείς άνετα να πετάς τόνους από πλαστικά μπουκάλια νερού/πορτοκαλάδας κτλπ, ε είναι κάπως ειρωνικό ρε συ. ( και για να μη πεις ότι είναι μικρότερος ο αριθμός των μπουκαλιών, ως σήμερα ελάχιστα σπίτια έχω δει να μην έχουν πλαστικά μπουκάλια στο ψυγείο τους για νερό, τα οποία μετά από κάποιες ημέρες τα πετάνε και παίρνουν καινούργια και ούτω καθεξής)

Όσο για το κόστος που είπε ο vasilimertzani, λύσεις υπάρχουν για να μην υπάρξει αύξηση ( έστω αν υπάρξει να είναι μηδαμινή τύπου 0.04 ) αλλά και για να υπάρξει και πιο οργανωμένη ανακύκλωση ( κακά τα ψέμματα πιο εύκολα πετάς το πλαστικό μπουκάλι παρά το γυάλινο που αν το πας πίσω θα γλυτώσεις το 0,04 π.χ που είπαμε παραπάνω ).

αν ψαχνανε λυσεις για ανακυκλωση θα βρισκανε δεκαδες και οχι να βαλουν τελος στην πλαστικη σακουλα του σουπερ μαρκετ και οχι στην πλαστικη της καντινας ή δεν ξερω τι.

 

Πληροφοριακα απο τις 4.3 δις σακουλες που χρησιμοποιουμε καθε χρονο σαν Ελλαδα (πχ http://www.iefimerida.gr/news/272267/43-dis-plastikes-sakoyles-hrisimopoiisan-oi-ellines-2015-protoi-se-katanalosi) ανακυκλωνεται ουτε το 1% στην Ελλαδα. Η πλειοψηφια των σακουλων μας δεν καταληγει ανακυκλωση οποτε το προβλημα δεν ειναι το υλικο. Επισης ναι το χρωμα ειναι τεραστιο προβλημα οταν μιλαμε πχ για χελωνες, δε καταλαβαινω προς τι η ειρωνεια

 

Οσο για οικογενεια, η δικια μου απο το 2013 εχει καταφερει και εχει επιβιωσει (απιστευτο ε?) ενω χρησιμοποιει σχεδον αποκλειστικα πανινες σακουλες στο σουπερ. Του Leroy ειδικα, κορυφη

δηλαδη τα απορριματα με πανινες τα απορριπτεται?πολυ ωραιος.Περιπου το κοστος της πανινης?

Δεν ηταν ειρωνια (αν αναφερεστε στο δικο μου ποστ).Αλλα θεωρω οτι το προβλημα δεν ειναι το χρωμα.Δηλαδη αν γινουν κοκκινες ξεπεραστηκε?

Απλά μια σημείωση. Το καλαμάκι ΔΕΝ μπαίνει στο μπλε κάδο!

Μπορεί κάποιος κάλλιστα να χρησιμοποιεί πλαστικά μπουκάλια και να τα ανακυκλώνει.

Το να πετάς το πλαστικό μπουκάλι και να μην το ανακυκλώνεις είναι προσωπική, λανθασμένη, επιλογή. Μην τα λέμε όπως μας συμφέρει απλά και μόνο για να υποστηρίξουμε αυτά που γράφουμε.

 

Συμφωνώ με τον "pgetsopoulos" ότι δε γίνεται να παρθούν όλα τα μέτρα εν μια νυκτί, και αυτό είναι γενική αλήθεια.

το καλαμακι γιατι δεν παει ανακυκλωση?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανακυκλωνονται ολα τα ειδη πλαστικου, ούτε ολα τα μεγεθη. Πχ το καπάκι των μπουκαλιών επίσης δεν ανακυκλωνεται

 

Όσο για τα σκουπίδια, πλαστική σακούλα σκουπιδιών η οποία θα καταλήξει μόνο εκεί και πουθενά αλλού. Για ανακυκλωση είναι εύκολο απλώς να αδειάσεις της πάνινη σακούλα που τα μαζεύω στον καδο χυμα, αλλά και εκεί η σακούλα δε πειράζει. Γιατί θα καταλήξει εκεί και μόνο

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το τελος 4 σεντ στις σακουλες ειναι ακριβως ιδιο με τον φορο καταναλωσης σε τσιγαρα και υγρα καυσιμα. Εχουν τον μανδυα της προστασιας της υγειας και του περιβαλλοντος ενω στην πραγματικοτητα ειναι ενας ακομη αμεσος φορος στην πλατη μας.

Η σωστη περιβαλλοντικη πολιτικη πρεπει να δινει κινητρα ανακυκλωσης κι αρα περιορισμου της ρυπανσης, κι οχι ποινικοποιησης της χρησης. Κι επειδη δυστυχως οι Ελληνες δεν εχουμε περιβαλλοντικη συνειδηση αλλα μας νοιαζει μια χαρα η τσεπη μας, θα μπορουσε η κρατικη μηχανη να δινει 4 cents πχ για καθε 10 σακουλες που θα ανακυκλωσει καποιος. Υπηρξαν τετοια μηχανηματα πριν χρονια αλλα για ενα μυστηριο λογο εξαφανιστηκαν. Τοτε λοιπον μεσα σε μια νυχτα ειδα κοσμο που πριν πετουσε σκουπιδια παντου, να πλακωνεται ποιος θα πρωτομαζεψει μπουκαλια και αλουμινενια κουτακια. Αν εξακολουθουσαν να υπαρχουν ή αν τα ξαναεβγαζαν σας παω στοιχημα οτι το περιβαλλοντικο αποτελεσμα θα ηταν πολυ καλυτερο.

 

Δεν το κανει ομως η κρατικη αρχη και ουτε ποτε προκειται. Γιατι σκοπος δεν ηταν καθολου η προστασια του περιβαλλοντος, αλλωστε τα ποσα αυτα πανε απευθειας στα κρατικα ταμεια και οχι σε περιβαλλοντικες δρασεις. Ηταν να επιβληθει ενας ακομη φορος. Αν ομως τον επεβαλαν ετσι στην ψυχρα θα ξεσηκωνόταν το συμπαν. Ενω τωρα με τον περιβαλλοντικο μανδυα, ολοι χειροκροτησαν.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Αντε να ερθει το 2019 να πληρωνουμε εννεα λεπτα τη σακουλα. ΗΔΟΝΗ.
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, δε γνωρίζω γιατί δεν πάνε στο μπλε κάδο να σου πω την αλήθεια.

 

Τα καπάκια, ανακυκλώνονται αλλά δεν είναι λόγω μεγέθους που δεν τα πετάμε στους μπλε κάδους. Είναι λόγω υλικού και ότι λιώνει σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες, οπότε και πρέπει να ανακυκλώνονται ξεχωριστά.

 

@fioravanti90, ακριβώς όπως τα λες. Δεν ενδιαφέρονται για το περιβάλλον, εξ' ου και τα 4 λεπτά ανά σακούλα και όχι απαγόρευση της (και λύσεις για άλλα περιβαλλοντικά θέματα).

Πάντως υπάρχει και αυτό εδώ.

Όταν είχα πάει όμως μια φορά σε ένα τέτοιο κέντρο, ήταν γεμάτο για τα πλαστικά μπουκάλια. Διάβασα ότι γίνεται κατ' εξακολούθηση (είναι θέμα του δήμου να τα μαζέψει/ενημερώσει για να τα μαζέψουν από ότι διάβασα), εκνευρίστηκα και δεν ξαναπήγα. (Ήταν και γεμάτος ο χώρος με σακούλες από πλαστικά μπουκάλια γύρω από τα μηχανήματα, άρα δεν ήταν για λίγη ώρα που είχε γεμίσει)

Και σε ΑΒ Βασιλόπουλο έχω δει μηχανήματα βέβαια.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα είναι μικρά τα καπάκια αλλά λόγω υλικού. Μικρά εννοώ πλαστικά τύπου περιτυλιγμα καλαμακιων

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνω εκτός θέματος αλλά είναι σημαντικό μιας και αναφέρθηκαν τα καπάκια (για όσους δεν το γνωρίζουν).

 

Πληροφοριακά τα καπάκια όλων των τύπων μαζευονται και δίνονται για καλό σκοπό. Ο Δήμος Περιστερίου (και όχι μόνο) μαζευει καπάκια που όταν μαζευτεί ένας τόνος (νομίζω) τα δίνουν σε εταιρεία ανακύκλωσης για να τους δώσει αναπηρικό αμαξίδιο σε ανταλλαγμα που με τη σειρά τους θα το δώσουν σε κάποιο πολίτη που δεν μπορεί να αγοράσει.

Edited by Vrasidas
Link to comment
Share on other sites

http://www.free-recycle.gr/anakyklosh/plastiko.html

 

εδω λεει πως μπορουν να αναλυκλωνονται και οι σακουλες.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...