Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, ενας φιλος αγορασε το κινητο αυτο απο εξωτερικο, το προβλημα ειναι οτι δεν εχει playstore και θελει να σβησει απο μεσα τις κινεζικες εφαρμογες, νομιζω πρεπει να γινει update, πως θα το κανουμε αυτο; μεσω recovery; σας παρακαλω καποιος να βοηθησει, ειναι σημαντικοοο πολυ
Link to comment
Share on other sites

Δες στο 1ο μήνυμα με ποιόν τρόπο μπορείς να περάσεις WW rom.

Και μετά, καλορίζικο το «νέο» κινητό ;)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Δες στο 1ο μήνυμα με ποιόν τρόπο μπορείς να περάσεις WW rom.

Και μετά, καλορίζικο το «νέο» κινητό ;)

 

Ευχαριστώ, μέσω recovery μπορώ να περάσω rom?διαβασα στα πρωτα μηνυματα που λεει να περασω την rom καθως ανοιγω το κινητο αλλα πρωτα να μπει το αρχειο στην εσωτερικη μνημη, δηλαδη τι; ανοιγω το κινητο και τι κανω; πατα καποια κουμπια για να μπει σε recovery? help καποιοςςς

Edited by feik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, μέσω recovery μπορώ να περάσω rom?διαβασα στα πρωτα μηνυματα που λεει να περασω την rom καθως ανοιγω το κινητο αλλα πρωτα να μπει το αρχειο στην εσωτερικη μνημη, δηλαδη τι; ανοιγω το κινητο και τι κανω; πατα καποια κουμπια για να μπει σε recovery? help καποιοςςς

 

Όχι μέσο official CN Recovery δεν μπορείς να εγκαταστήσεις WW Firmware update. Για αλλαγή της CN σε WW region firmware update ακλούθησε όλα τα βήματα του οδηγού εδώ. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι π.χ. με Custom Recovery, αλλά θεωρώ πως η διαδικασία μέσω ADB Fastboot Tool είναι ποιο ασφαλής και εύκολη!

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

η μπαταρία με έχει τρελάνει θέλει φόρτισμα δυο φορες την μέρα και πλέον δεν αντέχετε

έχω την έκδοση με τον 1.6g cpu και θέλω να δοκιμάσω την lollipop

το δικό μου έχει πάνω την έκδοση ASUS_T00J_WW_user_2.99.40.6....

ενώ στο site τις άσους λέει πως για να κάνω αναβάθμιση σε lollipop πρέπει να έχω την έκδοση V2.22.40.53 or V2.22.40.54

προχωράω κανονικά?

υπάρχει κάποιος οδηγός αναβάθμισης σε lollipop?

 

edit

ψάχνοντας βρήκα αυτό: http://www.asus.com/zentalk/forum.php?mod=viewthread&tid=3633

 

you need take your device to repair center.

because it is not our official firmware image.

if you need flash, you need to visit our repair center to reflash back official firmware image.

 

κανένας οδηγός για να το φλασαρο? και σε πια έκδοση?

Edited by kotsos75
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

η μπαταρία με έχει τρελάνει θέλει φόρτισμα δυο φορες την μέρα και πλέον δεν αντέχετε

έχω την έκδοση με τον 1.6g cpu και θέλω να δοκιμάσω την lollipop

το δικό μου έχει πάνω την έκδοση ASUS_T00J_WW_user_2.99.40.6....

ενώ στο site τις άσους λέει πως για να κάνω αναβάθμιση σε lollipop πρέπει να έχω την έκδοση V2.22.40.53 or V2.22.40.54

προχωράω κανονικά?

υπάρχει κάποιος οδηγός αναβάθμισης σε lollipop?

 

edit

ψάχνοντας βρήκα αυτό: http://www.asus.com/zentalk/forum.php?mod=viewthread&tid=3633

 

you need take your device to repair center.

because it is not our official firmware image.

if you need flash, you need to visit our repair center to reflash back official firmware image.

 

κανένας οδηγός για να το φλασαρο? και σε πια έκδοση?

 

Εγώ κατάφερα να κάνω αναβαθμίσεις ακολουθώντας αυτά τα απλά βήματα (υπάρχει κι άλλο οδηγός με ADB), αφού έκανα πρώτα "Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων". Διάβασε τι είχα postάρει σε αυτό που παραθέτω (ακολούθησε τα link) & καλή επιτυχία. Δεν είναι κάτι δύσκολο, τουλάχιστον με τη διαδικασία που το έκανα.

Κι εγώ το είχα rootαρισμένο με superSU & δεν μπορούσα να το αναβαθμίσω, μέχρι που έκανα πρώτα "Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων". Μετά πήρε κανονικά τα manual updates στο firmware, περνώντας πρώτα την έκδοση 1.14.40.50 με ονομασία μεγαλύτερη από την ονομασία της έκδοσης που είχε ήδη περασμένο μέσα (για να το θεωρήσει ως upgrade, μια & downgrade δεν γίνεται).

Αφού λοιπόν εσένα φοράει μια custom έκδοση με ονομασία 1.98.40.9 (edit: ASUS_T00J_WW_user_2.99.40.6....), ακολουθώντας τον οδηγό, κατέβασε & πέρασε το αρχείο "UL-ASUS_T00F-WW-1.14.40.50-user.zip" (την έκδοση 1.14.40.50) ως "UL-ASUS_T00F-WW-1.99.40.50-user.zip" στην εσ. μνήμη. Λογικά το κόλπο θα πιάσει & μετά θα μπορείς να περάσεις τις νεότερες εκδόσεις με το κανονικό τους όνομα.

Περισσότερες λεπτομέρειες στα προηγούμενα post μου στο θέμα, με τα ερωτήματα που έκανα & τις απαντήσεις που έπαιρνα.

Καλή επιτυχία!

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση

το φλασαρα με το adb με τον οδηγό που βρήκα εδώ: http://www.asus-zenfone.com/2014/05/flash-tutorial-via-adb-sideload.html

στην έκδοση ww 2.22.40... επειδή δεν μου επέτρεπε να βάλω την lollipop

αλλα δεν έκανα Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων και ξεκίνησε κανονικά αλλα μου εγκατέστησε και κάποιες εφαρμογές επιπλέον υπάρχει τρόπος να τις απεγκαταστησω

και τώρα μπορώ να κάνω και την αναβάθμιση σε lollipop η να περιμένω να δω πως θα πάει από θέμα μπαταρίας και αν έχω κάποιο πρόβλημα μονο τότε?

 

edit

αστο τώρα το έβαλα να το κάνει το update σε lollipop οποτε θα δούμε σε λίγο τι πεζή

είναι καλύτερα να κάνω factory reset μετά το update?

Edited by kotsos75
Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις τη Lollipop (WW_3.23.40.60) πρέπει πρώτα οπωσδήποτε να εγκαταστήσεις μια από τις προηγούμενες. Γράφει ποια (νομίζω τη V2.22.40.53 ή V2.22.40.54) στις πληροφορίες της έκδοσης.

 

Αφού πέρασες αναβαθμίσεις χωρίς να κάνει επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων, δεν βλέπω για ποιο λόγο να την κάνεις ντε & καλά. Εγώ την είχα κάνει γιατί δεν μ' άφηνε διαφορετικά να κάνω αναβάθμιση.

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

ναι πριν με το adb είχα φλασάρει την ww_2.22.40 και τώρα πέρασα την αναβάθμιση σε lollipop απλά μέσα στο κινητό το έκανα επανεκκίνηση βρήκε το update το αναβάθμισα και τώρα μπούταρε lollipop

οποτε το αφήνω χωρίς factory reset και βλέπουμε

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια.., αν δεν εχετε προβληματα, θα ελεγα να μεινετε με την ΚΙΤ ΚΑΤ...!

 

εχω βαλει την Lollipop εδω και 2 μηνες. και εχω καποια ψιλοθεματακια, που πριν με την ΚΙΤ ΚΑΤ δεν τα ειχα..! ηταν σταθεροτατο...!!!

 

πχ το ZenUi μου κανει κατι σαν restart. δλδ κλεινει και ξανανοιγει καπου καπου. οχι η συσκευη, το ZenUi. επισης νομιζω οτι η μπαταρια τρωγεται λιγο πιο γρηγορα, αν και δεν το εχω μετρησει, αλλα μετα απο ενα χρονο, εχεις πλεον την εμπειρια στην συσκευη να το καταλαβεις..!

μερικες φορες κανει κολληματα στις τηλεφωνικες κλησεις..! στο μενου, οχι οταν μιλαω..!

επισης καποιες εφαρμογες που στην ΚΙΤ ΚΑΤ λειτουργουσαν αψογα, οπως το what's up (ote) κα καποιες αλλες που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη, η μεν whats Up δεν μπορει να μου επιβεβαιωσει το κινητο, και οι υπολοιπες δεν μπορουν να γινουν εγκατασταση, λογω "ελλειψης χωρου", με 500ΜΒ ελευθερο χωρο...!!

 

και μιλαω παντα για την ιδια συσκευη, ιδιες εφαρμογες, με μονη διαφορα την διαφορετικη εκδοση android..!

 

αυτα μαλλον ειναι θεματακια νεοτητας του lollipop + ZenUI..! τα οποια υποθετω θα λυθουν στο αμεσο μελλον. γι αυτο μην σας πιανει το αγχος της αναβαθμισης..!

 

αφηστε που σοβαρες διαφορες δεν εχουν..!!

 

 

ααα και για να μην λεω μονο τα αρνητικα, ενα πολυ θετικο που εχω δει στη lollipop, ειναι η καλυτερη διαχειριση μνημης. το κινητο λειτουργει συνηθως με γυρω στο 1gb ραμ, ενω παλιοτερα χτυπαγε και 1,5+gb...!

Edited by ennia
Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

whats app παιζει κανονικα , οσες κλησεις κανω (πολυ λιγες βεβαια ) δουλευουν πολυ καλα.

Εγω παλι εχω την εντυπωση πως η μπαταρια κραταει ελαχιστα περισσοτερο, και εκτος αυτου εχει πολυ περισσοτερες δυναντοτητες και εξτρα η lolipop

με το gps που λενε καποιοι εγω δεν εχω θεμα και ισως ειναι πιο καλω γιατι πριν ειχε αποκληση μεγαλη.

 

Την αναβαθμηση την εκανα με καθαρο κινητο , δηλαδη εκανα επαναφορα και φορματ και περασα την αναβαθμηση και μετα εριξα πισω το bakcup Που ειχα κρατησει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ερώτηση ίσως και ηλίθια. Βίντεοκλήση πώς κάνουμε? Το skype και το viber κάνουν κανονικά

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

whats app παιζει κανονικα , οσες κλησεις κανω (πολυ λιγες βεβαια ) δουλευουν πολυ καλα.

Εγω παλι εχω την εντυπωση πως η μπαταρια κραταει ελαχιστα περισσοτερο, και εκτος αυτου εχει πολυ περισσοτερες δυναντοτητες και εξτρα η lolipop

με το gps που λενε καποιοι εγω δεν εχω θεμα και ισως ειναι πιο καλω γιατι πριν ειχε αποκληση μεγαλη.

 

Την αναβαθμηση την εκανα με καθαρο κινητο , δηλαδη εκανα επαναφορα και φορματ και περασα την αναβαθμηση και μετα εριξα πισω το bakcup Που ειχα κρατησει

 

διευκρινησα οτι μιλαω για την WHAT'S UP , και οχι για το WHAT'S APP...!!

ειναι 2 διαφορετικες εφαρμογες....!!

 

κι εγω το κινητο μου, δεν το εχω ουτε rootαρισμενο, ουτε με custom rom. ειναι εργoστασιακο, γι αυτο και πηρε τις αναβαθμισεις, χωρις πολλα πολλα...!!

 

τις οποιες εξτρα δυνατοτητες που εχει η Lollipop, αυτοι που τις χρειαζονται, θα τις ψαξουν. οι περισσοτεροι χρηστες ομως θα βολευτουν εξισου καλα και με την ΚΙΤ ΚΑΤ..!

 

βιντεοκληση, απευθειας, ΔΕΝ γινεται. μονο με εφαρμογες τριτων, μπορεις να εχεις αυτη τη δυνατοτητα..!

βλακεια........., αλλα αυτη ειναι η απαντηση της ASUS..!

Edited by ennia
Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

Χαρουμενος που μετα απο ενα χρονο το κινητο ειναι σαν καινουργειο παρολο που εχει φαει του κοσμου τις αφερμογες και παιχνιδια και χαρουμενος ωντας ιδιοκτητης του zenfone που ολοι βλεπετε στο βιντεο XD
LeEco le pro 3 user! One of the few:p
Link to comment
Share on other sites

και η whats up Παιζει κανονικα (συγνωμη που δεν το προσεξα)

 

σε μενα δεν παιζει, παντως.

 

το μονο που δεν εχω κανει, ειναι να βγαλω τις καρτες, και να αφησω την cosmote μονη της (ετσι κι αλλιως στην SIM 1 την εχω).....!!

 

τι αλλο να πω..?

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

Το Εβαλα να φορτισει το βραδυ , και ευτυχως το πηρα σχετικα γρηγορα χαμπαρι(μετα απο μιση ωρα περιπου) εκαιγε το καλωδιο και το κινητο στην υποδοχη usb , απο τοτε δεν φορτιζει .
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η αναβάθμιση μετα την 1.18.40.10 ;ποιος θα μου πει

 

Είναι η 2.19.40.18 KitKat 4.4 με άλλες 5 μεταγενέστερες επίσης σε KitKat 4.4. Και τελευταία την 3.23.40.60 σε Lollipop! Εδώ θα βρεις όλες τιε εκδόσεις Firmware για το ASUS ZenFone 5 (T00F/T00J).

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Η πιο απλή μέθοδος για την εγκατασταση της;

 

Εφόσον η συσκευή δεν είναι Root ή CN region μπορείς να κάνεις αυτόματες ενημερώσεις μέσω WiFi ή χειροκίνητα με αντιγραφή επικόλληση του Firmware.zip στην εσωτερική SD.

 

1) Αυτόματες: Από την συσκευή με ενεργό το WiFi επιλέγεις Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες -> Ενημέρωση συστήματος -> Έλεγχος ενημερώσεων.

2) Χειροκίνητα: Κατεβάστε το επίσημο Firmware από την Asus στον υπολογιστή. Επιλέξτε το μοντέλο του Zenfone -> Support Driver & Tools -> OS Android και αντέγραψε το αρχείο zip χύμα (όχι σε φάκελο) στην εσωτερική SD συνδέοντας την συσκευή με τον υπολογιστή. Με την αποσύνδεση της συσκευής από τον υπολογιστή, θα σου βγάλει ειδοποίηση για ενημέρωση.

3) Εάν είναι Root ή CN region: Ενημέρωση μέσω (ADB Fastboot Tool) ακολουθώντας τον οδηγό εδώ.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η συσκευή δεν είναι Root ή CN region μπορείς να κάνεις αυτόματες ενημερώσεις μέσω WiFi ή χειροκίνητα με αντιγραφή επικόλληση του Firmware.zip στην εσωτερική SD.

 

1) Αυτόματες: Από την συσκευή με ενεργό το WiFi επιλέγεις Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες -> Ενημέρωση συστήματος -> Έλεγχος ενημερώσεων.

2) Χειροκίνητα: Κατεβάστε το επίσημο Firmware από την Asus στον υπολογιστή. Επιλέξτε το μοντέλο του Zenfone -> Support Driver & Tools -> OS Android και αντέγραψε το αρχείο zip χύμα (όχι σε φάκελο) στην εσωτερική SD συνδέοντας την συσκευή με τον υπολογιστή. Με την αποσύνδεση της συσκευής από τον υπολογιστή, θα σου βγάλει ειδοποίηση για ενημέρωση.

3) Εάν είναι Root ή CN region: Ενημέρωση μέσω (ADB Fastboot Tool) ακολουθώντας τον οδηγό εδώ.

 

μια διευκρινηση μονο, γιατι πολλοι μπερδευονται.

 

το αρχειο που θα κατεβει, το βαζουμε στον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης του τηλεφωνου, και ΟΧΙ στην SD card..!!

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μετά την πεντάμηνη και πλέον χρήση παρατήρησα ότι δεν δουλεύει η περιστροφή οθόνης στις επαφές. το έχει κανείς άλλος το πρόβλημα αυτό. Να πω ότι έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρίς να λυθεί το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...