Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

έχει δοκιμάσει κανεις την rom cyanogenmod;

 

Έχω εγκαταστήσει σε διάφορες συσκευές rom cyanogenmod και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Για την συγκεκριμένη συσκευή Zenfone 5 η έκδοση cyanogenmod είναι σε πρώιμο στάδιο και έχει αρκετά λειτουργικά προβλήματα, που θεωρώ πως σε μεταγενέστερες εκδόσεις θα διορθωθούν. Προς το παρόν όμως δεν θα σου πρότεινα να την εγκαταστήσεις.

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα θα ήθελα να ρωτησω η καινούργια εφαρμογή για L έχει λύσει τα προβλήματα τής προηγούμενης; ευχαρηστω
Link to comment
Share on other sites

Από to2c έχει σκάρτο πειραγμένο λογισμικό (γιατί βρε από εκεί;). Οπωσδήποτε βάλε το νεότερο επίσημο 4.4 ή 5.1 (αν δεν θες πολύ καλό GPS).

Οδηγίες ή λινκ προς αυτές θα βρεις σε σχεδόν καθε σελίδα του θέματος αλλά και στην 1η.

 

 

5.1 (!!!) ? θέλω και γώ που είναι?

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταιο μηνα που εχω Λολλιποπ, βλεπω οτι η μπαταρια στραγγιζεται πιο γρηγορα απο την 4.4.2 που ειχα πριν...!!

 

ελπιζω να διορθωθει καποια στιγμη, αλλιως καλυτερα KIT KAT..!!

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βαλω την Lolipop αλλα δεν δουλευει το sideload μου βγαζει καποιο σφαλμα ''daemon not starting. startin now on port 5037. Adb server dint ACK. Failed to start daemon....Αν υπήρχε τροπος να περασουμε καοια αλλη recovery ισως για να μπορεσω μέσω update from sd card...?????

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1.Μπαταρία 2 μέρες χαλαρά.

2.Κανένα απολύτως πρόβλημα. Αυτό που αναφέρθηκε, δεν το θεωρώ πρόβλημα, αντίθετα το θεωρώ και καλό ένα soft reboot κάθε 2-3 μέρες, κάτι που σίγουρα θα ξεχάσω να κάνω. Αν δω ότι προκαλείται κάτι άλλο, εννοείται θα το αναβαθμίσω.

3. Είναι διαδικασία γιατί το έχω root, έχω περάσει αντικλεπτικό ως systyem app και δεν ξέρω τι θα γίνει αν το αναβαθμίσω έτσι. Θα πρέπει να απεγκαταστήσω το αντικλεπτικό, να το ξε-root και μετά να το κάνω... Μόνο που τα έγραψα, κουράστηκα !!! :lol:

4.If it works, don't fix it !!! :)

 

ποια rom εβαλες γιατι ενος φίλου που προσπαθω να το αναβαθμίσω τωρα ήρθε με 2.21.40.30 ww ...Το προβλημα που εχει ειναι η μπαταρία κυρίως χωρίς τιποτα του κραταει ουτε 6 ωρες...

το φορτίζει δυο φορες την μερα....ΥΠαρχει λυση και ποια???

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

...Το προβλημα που εχει ειναι η μπαταρία κυρίως χωρίς τιποτα του κραταει ουτε 6 ωρες...

το φορτίζει δυο φορες την μερα....ΥΠαρχει λυση και ποια???

 

Εχει κανα σκάιπ ανοικτο?

Γιου μπέττερ ασκ μα μαμα, χάου του μέηκ ε μάνστερ!
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει skype εβαλε μαλιστα τα απαραίτητα μεσα...και μονο.

Απο ποια ρομ και μετα διορθώνονται τα πραγματα με την μπαταρία????

Link to comment
Share on other sites

Εχω το τηλέφωνο απο τότε που βγήκε και εχω περάσει όλες της ρομ σχεδόν απ την πρώτη μέρα τους, σχεδόν ποτε δεν ειχα προβλημα με τη μπαταρια με νορμάλ χρήση... παρα μονο όταν ειχα το skype ανοικτό... πλέον μπαινω στο skype και οταν βγω το κλείνω... και ολα οκ!

Μήπως κάποια εφαρμογή του τραβάει μπαταρια?

Γιου μπέττερ ασκ μα μαμα, χάου του μέηκ ε μάνστερ!
Link to comment
Share on other sites

Όχι για να κάνεις update δεν κάνεις downgrade. Την διαδικασία του downgrade την κάνεις όταν θέλεις για οποιοδήποτε λόγο να εγκαταστήσεις Firmware προηγούμενης έκδοσης από αυτήν που έχει εγκατεστημένη η συσκευή σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν επαναφέρει Firmware προηγούμενης έκδοσης για τον εξής απλό λόγο. Δεν υπάρχει, μετά από κάθε αναβάθμιση η παλιά Firmware αντικαθίσταται από την καινούργια. Η διαδικασία επαναφοράς προηγούμενης έκδοσης από αυτήν που έχει εγκατεστημένη η συσκευή είναι η διαδικασία του downgrade.

Τώρα για το πρόβλημα της SIM εφόσον στην 4.3 λειτουργούσε κανονικά μάλλον δεν είναι πρόβλημα της SIM. Δοκίμασε hard reset (Wipe cache partition) και (Wipe Data Factory Reset) από το Droidboot/Recovery μενού.

Στην περίπτωση που κάνεις Wipe θα γίνει διαγραφή όλων των εγκατεστημένων εφαρμογών, τηλεφωνικού καταλόγου και αποθηκευτικού χώρου εσωτερικής sdcard. Πάρε ένα Full Backup πριν συνεχίσεις!

Απενεργοποίησε την συσκευή. Στην συνεχεία πάτησε και κράτησε πατημένο το πλήκτρο Power και αμέσως μετά ταυτόχρονα το Volume up, μπορείς να αφήσεις τα πλήκτρα αμέσως μετά την δόνηση του τηλεφώνου και την εμφάνιση της πρώτης εικόνας. Τώρα είσαι σε Droidboot / Fastboot λειτουργία. Στην συνέχεια με τα πλήκτρα Volume (+ & -) μετακινήσου στο Droidboot μενού προς τα κάτω.

Το πλήκτρο Power χρησιμοποιείται για να κάνεις τις επιλογές.

Μετακινήσου προς τα κάτω για την επιλογή RECOVERY και πάτησε το πλήκτρο Power. Το τηλέφωνο θα επανεκκινήσει. Το ρομποτάκι του Android εμφανίζεται με το σύμβολο κινδύνου.

Πάτησε και κρατήστε για μερικά δευτερόλεπτα (2-3) το πλήκτρο (Volume -) και στην συνέχεια πάτησε ταυτόχρονα (χωρίς να αφήσεις το Volume -), το ( Volume +) μπαίνεις σε λειτουργία RECOVERY.

Από το μενού ανάκτησης (RECOVERY) επιλέξτε (Wipe cache partition) και (Wipe Data Factory Reset).

Εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, δοκίμασε downgrade σε Kitkat 4.4.

 

Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Τις κάρτες sim τις ανα

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές πληροφορίες. Επειδή πλέον οι 2 sim μετά από πολλά βάλε-βγάλε λειτουργούν, λέω να μην το πειράξω. Σε τυχόν επόμενο πρόβλημα όμως, θα το ξεκινήσω από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

http://s18.postimg.org/7i0ujehth/20150811_225005.jpg

 

Γιατί βρε παιδιά δν μπορώ να περάσω καμία αναβάθμιση? Τώρα φοραω την 4.3 . δν μπορώ ούτε την 4.4 να βάλω ούτε την L....

Καμία βοήθεια κάποιος?

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνονται πολλά στην φωτογραφία.

Ποιά διαδικασία ακολουθείς και ποιά 4.3 έχεις (WW ή άλλη;);

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

http://s22.postimg.org/4covdywq5/20150811_182833.jpg

 

Προσπάθησα κ μέσα από το κινητό με το αρχείο zip. Το έκανα επανεκκίνηση διαβάζει το update το κάνω install κ μετά όταν πάει να το φορτώσει μου βγάζει αυτό το σφάλμα κ σταματάει.. Δοκιμασία κ με adb κ εκεί το κινητό ενω κάνω όλη την διαδικασία σωστά όταν επιλέγω update adb.... Κ το συνδεω στο pc . δν το βλέπει. Δοκιμασία κ σε λάπτοπ κ σε σταθερό τπτ. Εννοείται έχω κάνει εγκατάσταση κ τον intel driver.που γράφει....με σκασε

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος διαθέσιμος να με βοηθήσει?

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθάς για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθάς για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Τελικά δν σε χρειαζομαι. Αναβάθμισα σε 4.4.2 κ είναι super τώρα..!!

Επίσης ο οδηγός μπροστά για αναβαθμίσει από 4.3 σε 4.4 .2 είναι ελειπεις. Πρώτα πρέπει να αναβαθμίσεις στην τελευταία 4.3 κ μετά σε 4.4..!!

Edited by STATYSS

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

καθε φορα που γινεται η ιδια ερωτηση σε αυτο το προβλημα που αναφερεις . απανταν ολοι οτι πρεπει να περασεις ολες τις αναβαθμησεις με την σειρα για να πας στη τελευταια .

Απο τον οδηγο στη πρωτη σελιδα εχει βοηθηθει παρα πολυ κοσμος , εσυ πως τον βρηκες ελλειπή?

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, θέλει να αναβαθμίσεις στην τελευταία 4.3 ώστε να μπορείς να αναβαθμίσεις μετά σε οποιαδήποτε 4.4.

 

Χαίρομαι που το κατάφερες! Καλοδούλευτο το KitKat!

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

οι οδηγοι ειναι πληρεστατοι, και εδω και στο site της ASUS.

 

αναφερεται ρητα, οτι για να βαλεις την νεοτερη εκδοση ANDROID (ειτε kitkat, ειτε Lollipop) πρεπει να περαστει το τελευταιο firmware της προηγουμενης εκδοσης , αντιστοιχως...!

 

πως το εχουμε δει τοσα ατομα, και καποιοι δεν το ειδαν? η εξηγηση ειναι απλη. απλα δεν ειχαν την υπομονη, να κατσουν και να ριξουν μια ματια στις οδηγιες, ΠΡΙΝ προβουν στην αναβαθμιση....!!!!

Edited by ennia
Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!Όταν πήρα το κινητό μετα από κάποιες μέρες αναβαθμισα σε ww1.18.4010_20140903_870 release keys 010175_201401130121! Τι υπάρχει μετα απ αυτο για καλύτερη διαχειριση διαχειριση ισως;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!Όταν πήρα το κινητό μετα από κάποιες μέρες αναβαθμισα σε ww1.18.4010_20140903_870 release keys 010175_201401130121! Τι υπάρχει μετα απ αυτο για καλύτερη διαχειριση διαχειριση ισως;

 

Θα σου πρότεινα την KitKat 2.22.40.53 υπάρχουν και μεταγενέστερες όπως η Lollipop αλλά είναι σε πρώιμο στάδιο ακόμη, και θεωρώ πώς χεριάζετε βελτιώσεις..

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα με την λολιποπ , ισα ισα ειμαι υπερευχαριστημενος

με εξαιρεση το GPS που χάνει το σημα θα μπορούσα να βάλω +1

Γιου μπέττερ ασκ μα μαμα, χάου του μέηκ ε μάνστερ!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε θέλω να μπλέξω και να μπορω να το καταφέρω μετα έχω εχω την4.3 λογικά κιτ κατ !αυτο που λες πως θα το κάνω;δε θυμάμαι πως το ειχα κάνει
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

χτες μου εβγαλε το προβλημα.

οτι φορτιστη και να του βαλω πανω του δεν φορτιζει την μπαταρια.

οταν ειναι κλειστο και του βαλω καλωδιο πανω του κανει την δονηση οτι θα φορτωσει βγαζει την εικονα της αδειας μπαταριας και οταν εμφανιζεται η εικονα για την φορτιση κοβει και δεν κανει τιποτε αλλο.

 

ο υπολογιστης δεν το βλεπει το κινητο!

 

καμια βοηθεια; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις αφήσει στον φορτιστή κανένα βράδυ ολόκληρο μπας και συνέλθει;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...