Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά το merimobiles είχε για κάποιες μέρες το 4G/LTE 8GB στην τιμή του 3G/16GB γι'αυτό και το προτίμησα.

 

Εντελώς ενημερωτικά ο Atom @ 2Ghz με ποιον Snapdragon συγκρίνεται; Αν δεν κάνω λάθος, βλέποντας πάντα τα νούμερα από Antutu ένας MTK6592 8core (27k score) είναι δυνατότερος από τον Snapdragon 600 του S4 (26k) και των Atom@2Ghz (23-24k). O Snapdragon 400 του LTE νομίζω βγάζει 18k. Ισχύει;

+10 !

Είναι πολύ πιο γρήγορος ο mtk 8core πιο σπιρτάτος και με καλύτερη μπαταρία αρκεί βέβαια να υπάρχει και η κατάλληλη rom. Άλλωστε εδώ σε αυτό το νήμα έχει επιβεβαιωθεί οτι ο intel "σκάει" σε πιο βαριά παιχνίδια και εφαρμογές, δεν είναι για πολλά, για δείτε τα διπλανά νήματα...amoi 928w, doogee 550, coopad f1, κτλ....δεν μασάει τίποτα ο mtk!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

+10 !

Είναι πολύ πιο γρήγορος ο mtk 8core πιο σπιρτάτος και με καλύτερη μπαταρία αρκεί βέβαια να υπάρχει και η κατάλληλη rom. Άλλωστε εδώ σε αυτό το νήμα έχει επιβεβαιωθεί οτι ο intel "σκάει" σε πιο βαριά παιχνίδια και εφαρμογές, δεν είναι για πολλά, για δείτε τα διπλανά νήματα...amoi 928w, doogee 550, coopad f1, κτλ....δεν μασάει τίποτα ο mtk!

 

δηλαδη σε ποιες εφαρμογες?και σε ποια παιχνιδια?γιατι απο asphlat 8 full μεχρι modern combat παιζει χαλαρα!!φαντασου οτι με το hongmi και τα επαιζα ανετα..σε ποια εχεις παρατηρησει "σκασιμο"?γενικα οι mtk εχουν πολυ καλητερη διαχειρηση μπαταριας και απ οτι καταλαβαινω ολες οι cpu πλην του atom...

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτά τα τρελα με την μπαταρία (αργή φόρτιση, απότομη πτώση στάθμης) τα έκανε και στην κοπέλα μου. Ίσως ειναι bug της kitkat. Προς το παρόν της εκανα ένα battery calibration kαι βλέπουμε..
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οθόνη αυτό..... είναι το digitizer, το "στρώμα" που είναι υπεύθυνο για την αφή και είναι πάνω από την οθόνη....

Αυτό για παράδειγμα είναι και τα 2 μαζί (οθόνη & αφή): http://www.ebay.com/itm/Black-Touch-Screen-Digitizer-LCD-Display-Assembly-fit-for-Asus-ZenFone-5-HIYG-/331346364408?pt=US_Cell_Phone_Replacement_Parts_Tools&hash=item4d25c847f8

και πιθανότατα να μπορείς να βρεις μόνο την οθόνη.

 

εγώ που χρειάζομαι μόνο οθόνη χωρίς digitizer, υπάρχει περίπτωση να βρώ...ρε παιδιά έχω φάει όλη την Ελλάδα, κανένας δεν κάνει σερβις σε Asus:(:(..να την πάρω την οθόνη απο ebay..θα βρώ καποιον να μου την τοποθετήσει;;;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους σήμερα έγινε ship και εμένα το zenfone από minideal. Η ανυπομονησία ξεκίνησε λοιπόν. Μου είπαν ότι θα βάλουν δικιά τους ρομ (δεν έχουν τη διεθνή αλλά απλά θα σβήσουν τις κινέζικες εφαρμογές και θα βάλουν play store από ότι κατάλαβα). Κανα 20 ήμερα λογικά κάνει να έρθει;

 

 

Αδερφέ ελπίζω να μην σου βάλουν μια ww 1.96......

Μου το έστειλε το Coolicoll με αυτή την ...... rom και ακόμα είμαι σε email- paypal dispute να βγάλω άκρη.

Το τηλέφωνο ούτε και για browsing δεν κάνει.

me paan71
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ ελπίζω να μην σου βάλουν μια ww 1.96......

Μου το έστειλε το Coolicoll με αυτή την ...... rom και ακόμα είμαι σε email- paypal dispute να βγάλω άκρη.

Το τηλέφωνο ούτε και για browsing δεν κάνει.

Τους είχα πει με πμ να μου περάσουν ευρωπαική και μου απαντησαν πως δεν έχουν ευρωπαική αλλά δικιά τους ρομ που περνάνε (δεν ξέρω ποια θα έχει ακριβώς λοιπόν) αλλά συμφώνησα να μου το στείλουν έτσι..

Δεν θα μπορώ μόνος μου να βάλω την Ευρωπαική ρομ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

εκανα και παλι μια κινηση για εξικονομηση μπαταριας , πεταξα την εφαρμογη του facebook και πλεον μπαινω στο facebook απο τον firefox
Link to comment
Share on other sites

εκανα και παλι μια κινηση για εξικονομηση μπαταριας , πεταξα την εφαρμογη του facebook και πλεον μπαινω στο facebook απο τον firefox

 

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό http://www.asus.com/support/FAQ/1009601/ μήπως σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω χτες το τουμπανακι..μεχρι στιγμης εχω καλες εντυπωσεις! Θα το ηθελα λιγο πιο μικρο..παντως σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος απο την αγορα και υποψιν πρωην κατοχος moto g 16gb 1st gen. Παντως η μπαταρια προς το τελος της μερας δειχνει να χρειαζεταια φορτιση..βεβαια ειναι νωρις για σιγουρα αποτελεσματα! Παρηγγειλα βεβαια και ενα power tank, για σιγουρια.. :D:D

Nokia 3310,Nokia 5210,Nokia 5140,Nokia 5130,Nokia 6303 classic, Nokia c3,Siemens MC60, Nokia E52,Nokia E66, Nokia N86

Lg optimus 2x-CyanogenMod, Moto G 16gb-Stock rom, Asus Zenfone 5 16gb, BlackBerry Z30, Xiaomi Note 6 pro 64gb, Pixel 4a

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα μετατροπή από cucc σε ww με απλά και εύκολα βήματα και είναι στο δρόμο του για τον πραγματικό κάτοχο.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα μετατροπή από cucc σε ww με απλά και εύκολα βήματα και είναι στο δρόμο του για τον πραγματικό κάτοχο.

 

Τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Είχε firmware cucc και το έκανα ww.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είχε firmware cucc και το έκανα ww.

 

Ναι και εμένα με ενδιαφέρει αυτό. Για το 3G φαντάζομαι μιλάς. Υπάρχει οδηγός που σου λέει πως να το κάνεις, χρειάζεται κάτι αλλό;

Εμένα σήμερα μου ήρθε το 4G και ψάχνω να βρω οδηγό να το μετατρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Στο xda το βρήκα. Γράψε Asus zenfone cucc to ww στο google και θα το βρεις.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στο xda το βρήκα. Γράψε Asus zenfone cucc to ww στο google και θα το βρεις.

 

Ναι απλά ψάχνω τα αντίστοιχα links και για το 4G/LTE μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω άμα κανείς τα ίδια βήματα με τα αρχεία του 4g δεν θα έχεις πρόβλημα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω άμα κανείς τα ίδια βήματα με τα αρχεία του 4g δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Μόλις πάω σπίτι θα το κοιτάξω, γιατί ακόμα δεν το έχω ανοίξει. Μακάρι βέβαια να είναι η WW έκδοση και να αποφύγω τα ζόρια...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πάω σπίτι θα το κοιτάξω, γιατί ακόμα δεν το έχω ανοίξει. Μακάρι βέβαια να είναι η WW έκδοση και να αποφύγω τα ζόρια...

 

Εγώ στην αρχή είδα google play και ψάρωσα πως είναι ww αλλά τελικά δεν ήταν.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

εκανα αναγκαστηκα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων και παω να εγκαταστησω το rr3 και μου κρασαρει.. ενω πρην ηταν μια χαρα..
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Αν με το rr3, εννοείς το Real Racing 3, δεν φταίει το τηλέφωνο, αλλά το παιχνίδι. Η τελευταία αναβάθμιση του παιχνιδιού έχει πολλά προβλήματα και κρασάρει σε όλους. Το ίδιο είχε συμβεί και πριν κανένα 2μηνο περίπου αν θυμάμαι καλά, με προηγούμενη μεγάλη αναβάθμιση του παιχνιδιού. Μπες στη σελιδα της εφαρμογής στο play store - έχει δεκάδες σχόλια. Και σε μένα το ίδιο κάνει .
Link to comment
Share on other sites

Αν με το rr3, εννοείς το Real Racing 3, δεν φταίει το τηλέφωνο, αλλά το παιχνίδι. Η τελευταία αναβάθμιση του παιχνιδιού έχει πολλά προβλήματα και κρασάρει σε όλους. Το ίδιο είχε συμβεί και πριν κανένα 2μηνο περίπου αν θυμάμαι καλά, με προηγούμενη μεγάλη αναβάθμιση του παιχνιδιού. Μπες στη σελιδα της εφαρμογής στο play store - έχει δεκάδες σχόλια. Και σε μένα το ίδιο κάνει .

τι εγινε το 4G ρε παιδια ....τσουλάει ...για γραψτε κανενα σχολιο οι εχοντες....να ψωνισουμε κι εμεις ...αμα ειναι!:lol:

Huawei Honor 6 H60-L04 B 521 root
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε το 4G ρε παιδια ....τσουλάει ...για γραψτε κανενα σχολιο οι εχοντες....να ψωνισουμε κι εμεις ...αμα ειναι!:lol:

 

Το παρέλαβα χθες και ψάχνω να μετατρέψω την έκδοση CN σε WW.

 

Με βάση τον οδηγό από xda

έχω κατεβάσει το ASUS ZenFone 5 (A500KL) software Image: V11.4.6.79 for WW SKU only* και ψάχνω το recovery image για A500KL.

 

Αν υπάρχει κάποιο καλό παιδί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ενδιαφερομαι να αγορασω το Asus ZenFone 5 απο το vickmall. Παρουσιαζει σημαντικες διαφορες απο το φθηνοτερο Intel Z2560 CPU 1.6GHz?

Στη σελιδα του vickmall να επιλεξω να εμφανιζονται δολλαρια ή ευρω μεχρι το checkout?

Επειδη θα πληρωσω με paypal, ειναι σιγουρο οτι συμφερει η επιλογη: profile->my money μετα-> στο My preapproved payments παταω Update -> Set Available Funding Sources, Conversion Options στη κάρτα, και η επιλογη Bill me in the currency listed on the seller's invoice?

H τελικη τιμη που θα πληρωσω ειναι η αναγραφομενη σε ευρω συν το 2% της προμηθειας της καρτας?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια......εχω ενα θεμα με το update του facebook.....οταν παω να το κανω μου βγαζει διπλοτυπη εφαρμογη παροχεα....μηπως ξερει κανεις τι ειναι?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...