Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετα απο την αναβάθμιση στην τελευταια έκδοση του android όταν έχω συνδεμένο το κινητό στο ρεύμα δεν χτυπάει το ξυπνητήρι. έχει κανεις αλλος παρόμοιο θέμα?

Στο 500CG (T00F) με την ww 3.24.40.78 δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

Βέβαια, ούτε σε κάποια άλλη προηγούμενη ρομ είχα παρόμοιο θέμα.

 

Δοκίμασε κι αυτό πάντως:

[...]

Μετά εγκατάσταση του τελευταίου Firmware εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, δοκίμασε (Wipe cache partition) και (Wipe Data Factory Reset) απο το Recovery της λειτουργίας Fastboot mode. Εάν και πάλι το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται τότε μάλλον είναι Ηardware!

 

Μόλις διαπίστωσα ότι βγήκε νέο firmware : WW_3.24.40.87

Διαθέσιμο (όπως πάντα) εδώ: http://www.asus.com/gr/Phone/ZenFone_5_A500CG/HelpDesk_Download/

 

Μέσα στο Σ-Κ θα τη φλασάρω και μετά από κάποιες βασικές δοκιμές θα ενημερώσω πως πάει.

 

EDIT:

Τη φόρτωσα με τον κλασσικό τρόπο (αντιγραφή του φακέλου ζιπ μέσα στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης).

Πήρε 25-30 λεπτά για να τελειώσει η ενημέρωση και κατέβασε την μπαταρία από 50% στα 17% !!

Δείχνει να παίζει κανονικά, θα ενημερώσω μετά από 2-3 μέρες για αυτονομία και τυχόν προβλήματα.

 

Άσχετο, αλλά το AnTuTu δεν παίζει πλέον.

Απ'ότι διάβασα στις κριτικές της εφαρμογής, η τελευταία αναβάθμιση ουσιαστικά το αχρήστευσε για τις περισσότερες συσκευές κι όσες το έχουν σε λειτουργία τη μια φορά τις βγάζει έτσι και την άλλη γιουβέτσι.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@ GVangos:

Thanks για τη διπλή ενημέρωση. :)

Περιμένουμε & τη συνέχεια, για να δούμε αν θα βάλουμε τη νέα ROM. :p

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !!

 

για αναβαθμιση σε LP χρειαζεται υποβαθμιση 2.20.40 .53?

 

και υπαρχουν διαφορες απο κιτ κατ στην λειτουργεια του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !!

 

για αναβαθμιση σε LP χρειαζεται υποβαθμιση 2.20.40 .53?

 

και υπαρχουν διαφορες απο κιτ κατ στην λειτουργεια του κινητου?

 

Όχι για να κάνουμε αναβάθμιση δεν χρειάζεται υποβάθμιση! Υποβάθμιση κάνουμε όταν για οποιοδήποτε λόγο θέλουμε να πάμε σε μια προγενέστερη έκδοση Firmware από αυτήν που έχουμε εγκατεστημένη στην συσκευή. Π.χ όταν θέλουμε από Lollipop να πάμε σε Kit-Kat!

 

Εάν η έκδοση που έχεις εγκατεστημένη είναι Lollipop τότε απλά κάνεις αναβάθμιση απευθείας στην τελευταία Lollipop Version WW_3.24.40.87. Εάν η εγκατεστημένη έκδοση είναι Kit-Kat, τότε θα πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις την τελευταία Kit-Kat Version WW_2.22.40.54(MR11.2) κα στην συνέχεια την τελευταία Lollipop Version WW_3.24.40.87.

 

Οι διαφορές μεταξύ Kit-Kat και Lollipop είναι βελτιώσεις στο λιγούρικο android, των εφαρμογών και δυνατοτήτων.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις απ'την ww 3.24.40.87.

 

Στο βασικό θέμα διαχείρισης ενέργειας, δείχνει να είναι αρκετά βελτιωμένη κατά την λειτουργία χωρίς ζήτηση σε φορτία.

Σε απλή κατάσταση "stand by" με λίγα τηλεφωνήματα, απλές λήψεις μέιλ και διαγραφή κάποιων απ'αυτά, καθώς και συνεχή χρήση wifi, από 100% έφτασε σε 16 ώρες στο 65%. Ο γενικός κανόνας κατανάλωσης που έχω διαπιστώσει είναι 2% μπαταρίας ανά ώρα, σε αναμονή. Εννοείται ότι παίζει ρόλο η ποιότητα του σήματος κεραίας gsm καθώς και του wifi.

Κατά τα άλλα, σε απαιτητικές καταστάσεις ισχύουν όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα, προσέχουμε για να έχουμε δηλαδή...

Οι υψηλές επιδόσεις, είναι ενεργοβόρες.

Άλλωστε δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο σ'αυτόν τον τομέα, λόγω -μικρής- φυσικής χωρητικότητας της μπαταρίας.

 

Οι υπόλοιπες λειτουργίες (όσες πρόλαβα να τσεκάρω δλδ) δεν έδειξαν κάτι αξιοσημείωτο σαν πρόβλημα, εκτός από κάποια μεμονωμένα περιστατικά μη ανταπόκρισης στην αφή κατά το ξεκλείδωμα με μοτίβο -που μπορεί να οφείλονται όμως και στην ταλαιπωρημένη μεμβράνη που έχω στην οθόνη.

Επίσης εμφανίζει σε άσχετες περιπτώσεις κάποια ψιλο-lag στις λειτουργίες τηλεφώνου, μητρώο κλήσεων και επαφών κατά την εντολή εξερχόμενης κτλ.

 

Παρένθεση:

Για να είμαι ειλικρινής, την ταχύτητα-ευκολία σε εντολές κλήσεων που είχαν τα κλασσικά κινητά με πλήκτρα, δεν την έχω δει ακόμη σε κάποιο με οθόνη αφής, είτε android, είτε iPhone είτε WP... Π.χ. την επανάκληση σε dt με διπλή επιλογή στο πλήκτρο εξερχόμενης, δεν το έχω δει στα "καινούργια" τηλέφωνα. Πόσο μάλλον να έχεις να κάνεις επείγον τηλεφώνημα και να κάνεις "τικ" σε λαγκαρισμένη οθόνη που πάει το δάχτυλο σε καθυστερημένη επιλογή προηγούμενων δευτερολέπτων.

Για να μην πω πόσες φορές έχει τύχει να πατάω απελπισμένα την κόκκινη ένδειξη τερματισμού κλίσης από λάθος εξερχόμενες.

Μάλιστα η καθυστέρηση στην ακύρωση της εντολής είναι ανάλογη της σπουδαιότητας του ατόμου που , ακούσια, καλείς.

Τείνει δε στο άπειρο όταν πρόκειται για καταχώρηση στις επαφές του τύπου "αφεντικό", "προϊστάμενος", "πρώην" κτλ. κτλ.

Τέλος παρένθεσης.

 

Ακόμη, σαν να είναι λίγο γρηγορότερο το gps στο κλείδωμα δορυφόρων, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου.

 

Αν έχει κάποια αξία η πληροφορία, έκανα wipe cashed data μέσω recovery από fastboot μετά την εγκατάσταση (όχι reset to factory default). Χαζομάρα μου, γιατί δεν σκέφτηκα πως έτσι χάνει τα στοιχεία που έχει για επόμενη είσοδο σε recovery, θα πρέπει να έχω το νου μου μέχρι την επόμενη ενημέρωση ρομ...

 

Υπενθυμίζω τι βελτιώνει η συγκεκριμένη ρομ (απ'το σάιτ του κατασκευαστή):

1) Improve SIM network service stability

2) Improve modem performance

3) Improve Power Saver stability

4) Correct link to different Zentalk website

5) Correct video performance.

6) Update Google security policy

7) Update APN table

 

Αυτά προς το παρόν.

Εννοείται πως αν διαπιστώσω κάτι άλλο, θα ενημερώσω.

Edited by GVangos
edit
Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, δεν έχει χώρο για μεγαλύτερη

 

Τι ειναι αυτο που λες???? Μεγαλυτερη σε χωριτικοτητα ενοει ο φιλος μας οχι σε μεγεθος..:O

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι μεγαλυτερη σε χωρητικότητα δεν θα ειναι και σε μεγεθος??

 

δεν εχει περιοθωριο ουτε ενα χιλιοστο για μεγαλυτερη σε μεγεθος μπαταρια , αλλα πιστευω πως δεν υπαρχει μπαταρια μεγαλυτερη σε χωρητικοτητα(πρωσοπικη μου αποψη ,δεν το εχω ψαξει)

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι μεγαλυτερη σε χωρητικότητα δεν θα ειναι και σε μεγεθος??

 

δεν εχει περιοθωριο ουτε ενα χιλιοστο για μεγαλυτερη σε μεγεθος μπαταρια , αλλα πιστευω πως δεν υπαρχει μπαταρια μεγαλυτερη σε χωρητικοτητα(πρωσοπικη μου αποψη ,δεν το εχω ψαξει)

 

Δεν ειναι απαραιτητο νανε και μεγαλυτερη σε μεγεθος. Τωρα αν υπαρχει και εγω δεν το νομιζω ,με μια πεοχειρη αναζητηση που εκανα δεν βρηκα κατι.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να κάνω downgrade το zenfone 5 απο WW_2.22.40.54 σε άλλη version μέσο adb και μου βγάζει αυτό το μήνυμα! E: Can't open /tmp/update-script.log ξέρει κανείς τι φταίει η τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το downgrade χρειάζεται πρώτα φλασάρισμα με ρομ του τύπου "ww 5.--.--.." κτλ, αλλά αυτό γίνεται μόνο από Lolipop (ww 3.--.--. ) σε KitKat (ww 2.--.--. )
Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το downgrade χρειάζεται πρώτα φλασάρισμα με ρομ του τύπου "ww 5.--.--.." κτλ, αλλά αυτό γίνεται μόνο από Lolipop (ww 3.--.--. ) σε KitKat (ww 2.--.--. )

 

Φιλε GVagos χθες το πάλεψα πολύ και βρήκα αυτό το βιντεο

έκανα την διαδικασία και από UL-ASUS_T00F-WW-2.22.40.54 που είχα το κατέβασα σε UL-ASUS_T00F-WW-2.21.40.30. μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το GPS που ήταν και το ζητούμενο είναι πολύ καλύτερο με αυτήν την version (2.21.40.30) σε σχέσει με αυτήν που είχα (2.22.40.54) κλειδώνει στα 20 δεύτερα!! δεν ξέρω αν είναι σωστός ο τρόπος άλλα μου δούλεψε!!
Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα, χρησιμοποίησες "flash tool" το οποίο μετονομάζει τη ρομ σε τύπου "1.11.--.-" κτλ. μόνο για να τη δεχτεί το κινητό και ουσιαστικά κάνει μόνο του τη διαδικασία με ADB κτλ.

Δεν ήξερα ότι υπήρχε κάτι τέτοιο.

Απ'ότι προσπάθησα να καταλάβω στα σχόλια, δεν ξέρουν αν δουλεύει για άλλα μοντέλα (το βίντεο είναι για το 500CG).

Αν ο εκδότης του εργαλείου είναι έμπιστος :what: και δεν έχει κάποιος χρήστης πρόβλημα να κάνει login μέσω κάποιου λογαριασμού του σε κοινωνικό δίκτυο (facebook, twitter κτλ), μπορεί να το κατεβάσει απ'το 4shared: http://www.4shared.com/zip/HcQRy1Djba/A500CG_Driver.html?

 

Αν διαπιστώσεις ότι έχεις κάποιο πρόβλημα (ελπίζω όχι) στη λειτουργία του κινητού, καλό είναι να μας ενημερώσεις.

Πάντως, η 2.21.40.30 έχει όντως καλό GPS σχετικά με άλλες κιτκατ ρομ, αλλά είναι αρκετά χειρότερη απ'την 3.24.40.87 σε battery drain (στο idle) αλλά και γενικό memory usage...

 

Επίσης, τουλάχιστον απ'ότι θυμάμαι τότε που την είχα κι εγώ, συγκριτικά το GPS πλέον έχει γίνει αρκετά καλό, αν όχι εφάμιλλο μ'αυτήν. Πώς και δεν δοκίμασες ν'αναβαθμίσεις σ'αυτήν τη λόλιποπ;

(Mε το GPS test κάνει 3D Fix σε 15" και βλέπει 11 δορυφόρους σε εξωτερικό χώρο)

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Την άποψή μου στην έχω γράψει ήδη στο προηγούμενο ποστ, καθώς και την συμπεριφορά του με το GPS test.

Απλά θεωρώ ότι είναι πλέον πολύ εύκολο το φλασάρισμα ώστε να δοκιμάσεις την τελευταία ρομ κι αν δεν σου κάνει, ξαναβάζεις αυτή που έχεις τώρα.

 

Αν πιστεύεις ότι είναι φασαρία, τότε μην κάνεις τίποτα, αφού είσαι ικανοποιημένος με τις επιδόσεις του στην παρούσα κατάσταση. ;)

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις που βρικσεται η κεραια για το σημα τησ σιμ??

το ανοιξα να αλλαξω μπαταρια και απο τοτε δεν εχει καθολυ καλο σημα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι το μαύρο καλώδιο στην δεξιά πλευρά, που συνδέει την πάνω πλακέτα με την κάτω;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις απ'την ww 3.24.40.87.

 

...

 

Εννοείται πως αν διαπιστώσω κάτι άλλο, θα ενημερώσω.

 

Ένα μικρό update:

Σήμερα, ενώ το κινητό ήταν σε idle με συνδεδεμένο και το bluetooth, wifi ενεργό αλλά όχι συνδεδεμένο, έκανε μόνο του reboot (το κατάλαβα από τη δόνηση στην εκκίνηση).

Κανονική επανεκκίνηση δλδ, έπρεπε να βάλω και τα pin και όλα σαν να έκλεισα εγώ τη συσκευή... :what:

Η μπαταρία ήταν στο 80% και σήμα από τα δίκτυα είχε κανονικά.

 

Δεν μου το έχει ξανακάνει ποτέ πριν και μου έκανε εντύπωση.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα προσπάθησα να αλλάζω οθόνη και touch με καινούργιο αγορασμένο από ebay.

 

Ενώ πιστεύω ότι όλα τα έκανα σωστά. δεν ανοίγει το τηλέφωνο ούτε και φορτίζει, κοίταξα ξανά και ξανά τις καλωδιοταινίες και όλα φαίνονται ΟΚ.

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε και επανασύνδεσε την καλωδιοταινία που ξεκινάει από την κάτω μεριά του κινητού και κουμπώνει στην πάνω πλακέτα. Κυρίως. βεβαιώσου ότι είναι ολόκληρη η άκρη της μέσα στην υποδοχή. Ακόμη και λίγο πιο έξω αν είναι, μπορεί να μην ενεργοποιείται το κινητό.

 

Εκείνο μάλλον είναι για το wifi το ελεγξα 3 φορές ,το ξανά έβαλα στη θέση τού αλλά τίποτα

Στην δική μου περίπτωση δεν είχα σήμα κινητής επειδή δεν είχε κουμπώσει αυτό στην κάτω πλακέτα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε και επανασύνδεσε την καλωδιοταινία που ξεκινάει από την κάτω μεριά του κινητού και κουμπώνει στην πάνω πλακέτα. Κυρίως. βεβαιώσου ότι είναι ολόκληρη η άκρη της μέσα στην υποδοχή. Ακόμη και λίγο πιο έξω αν είναι, μπορεί να μην ενεργοποιείται το κινητό.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα προσπάθησα να αλλάζω οθόνη και touch με καινούργιο αγορασμένο από ebay.

 

Ενώ πιστεύω ότι όλα τα έκανα σωστά. δεν ανοίγει το τηλέφωνο ούτε και φορτίζει, κοίταξα ξανά και ξανά τις καλωδιοταινίες και όλα φαίνονται ΟΚ.

 

Καμιά ιδέα;

 

 

Ποιά οθόνη πήρες φίλε zk750 ??? Μπορείς να μου στήλεις ενα link ???

Ψαχνομαι και εγω για οθονη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...