Jump to content

Οι σχέσεις με τα αδέρφια σας


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενα θεμα που πιστευω οτι ενδιαφερει ολους μας ειναι οι σχεσεις με τα αδερφια που πραγματικα αλλες φορες ειναι κατι θαυμασιο και αλλες φορες ειναι κατι πολυ δυσκολο,εδω λοιπον θα γραφουμε τη γνωμη μας,τα σχολια δικα σας :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τυχερά μοναχοπαίδια...πόσο σας ζηλεύω!!! :cry:

 

Πόσο λάθος κάνεις..

Εγώ όποτε έχω κανένα παράπονο, πρόβλημα ή κάτι που με κατπιέζει και δεν έχω φίλο να το πω, το λέω στην αδερφή μου, αν και τσακωνόμαστε μερικές φορές, αυτό είναι για να ενδυναμωσει η σχέση. :)

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια...ΧΑΟΣ :w00t:

Εγω ειμαι 24, ο αδερφος μου 36. Μονο 12 χρονακια διαφορα.

Οταν ημουν μικρος, ηταν ο δευτερος πατερας μου. :lol:

Λογω της διαφορας ηλικιας, η σχεση μας δεν ειναι πολυ στενη.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο λάθος κάνεις..

 

Δεν γνωρίζω ούτε εσένα, ούτε την αδελφή σου, για να μπορώ να συμφωνήαω ή να διαφωνήσω με την άποψή σου...

 

Όπως και εσύ δεν γνωρίζεις ούτε εμένα, ούτε την αδελφή μου...

 

Εγώ με την αδελφή μου , έχουμε εντελώς διαφορετικές προσωπικότητες και ούτε ένα κοινό ενδιαφέρον!

 

Έχουμε γενικότερα, διαφορετική αντίληψη για τη ζωή και τα πράγματα...

Και το κορυφαίο : δεν συμβιβαζόμαστε και δεν συμφωνούμε ποτέ ,σε τίποτα!!!!!

 

Είμαστε η 'μέρα με τη νύχτα και όπως όλοι ξέρουμε , αυτά τα δύο δεν μπορούν να υπάρχουν ταυτόχρονα στο ίδιο μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ούτε εσένα, ούτε την αδελφή σου, για να μπορώ να συμφωνήαω ή να διαφωνήσω με την άποψή σου...

 

Όπως και εσύ δεν γνωρίζεις ούτε εμένα, ούτε την αδελφή μου...

 

Εγώ με την αδελφή μου , έχουμε εντελώς διαφορετικές προσωπικότητες και ούτε ένα κοινό ενδιαφέρον!

 

Έχουμε γενικότερα, διαφορετική αντίληψη για τη ζωή και τα πράγματα...

Και το κορυφαίο : δεν συμβιβαζόμαστε και δεν συμφωνούμε ποτέ ,σε τίποτα!!!!!

 

Είμαστε η 'μέρα με τη νύχτα και όπως όλοι ξέρουμε , αυτά τα δύο δεν μπορούν να υπάρχουν ταυτόχρονα στο ίδιο μέρος.

 

 

Καλά μπορεί να έχω λάθος.. Παντώς κι εγώ με την αδερφή μου έχουμε συγκρούσεις και πολλές φορές βριστήκαμε μεταξύ μας αρκετά άσχημα, αλλά πάλι τα βρίσκουμε, επειδή είμαστε αδέλφια. Και καλύτερα να τα αφήνεις πίσω σου παρά να τα έχεις να σε στοιχειώνουν μια ζωή.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Αψογες θα έλεγα σχέσεις.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas

Εγω εχω μια αδελφη 5 χρονια μεγαλυτερη μου και η σχεση μας απο μικροι που ημασταν ηταν "σαν αδερφια" που λενε.. Ενταξει ειχαμε και τα καυγαδακια μας και δεν θα ξεχασω την μερα που εκεινη κλειδωμενη στο υπνοδωματιο μας και κανωντας μου απρεπεις χειρονομιες μεσα απο το τζαμι εγω τραβηξα μια μπουνια και το κατεβασα κατω με αποτελεσμα να βρεθουμε στο ΚΑΤ για ραμματα στα χερια..

 

Κατα τα αλλα εδω και πολλα χρονια ειμαστε ο ενας για τον αλλον και με εχει στηριξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ οπως και εγω σε ΟΛΑ. Παμε μαζι διακοπες και γενικα ειμαστε αυτοκολοιτοι.. Σημειωστε (για οσους δεν με ξερουν καθολου) εχουμε και οι δυο οικογενειες με παιδια..

 

Πιστευω πολυ στο ρητο "το αιμα νερο δεν γινεται" και θα το διαπιστωσετε οσοι λετε οτι δεν ταιριαζετε με τα αδελφια σας σε μια δυσκολη στιγμη..

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε ρατσιστες σ αυτο το τσατ εντ φαν, ολο για μειοψηφιες μιλαμε..δλδ τα ερμα τα μοναχοπαιδια να μην μπορουν να γραψουν εδω? χεχεεχχε... καλα, πλακα κανω.. καλες ειναι οι σχεσεις με τα αδερφια, ακομα και οταν υπαρχουν διαφορες ... μαλιστα εκει εγκειται το καλο της φασης ολης.. μεσα απο τη διαφορά, βρισκεις νεες σκεψεις και επιλογες.. μαθαινεις πραγματα...

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

έχω μια αδερφή 4 χρονια μικρότερη και σχεδόν ποτε δεν τα πάμε καλά όλο μαλώνουμε και κλαίει το .....!!!
Link to comment
Share on other sites

ενταξει 11 χρονων ειναι βρε συ ειναι πολυ μικρη ακομα.. αργοτερα που θα μεγαλωσετε και οι 2 σιγουρα η σχεση σας θα αλλαξει προς το καλυτερο..

εγω στην ηλικια αυτη ημουν πολυ ασχημα με την αδερφη μου αλλα τωρα τα παμε παρα πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με την αδερφή μου (1 χρόνο μικρότερη) όταν είμασταν πολύ μικροί τσακωνώμασταν συχνά πυκνά (πέφτανε και μερικές ψιλές :O :lol: ) αλλά εδώ και αρκετά χρόνια δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα αφού... μεγαλώσαμε. :w00t: :lol:

Βέβαια είμαστε και λίγο διαφορετικοί χαρακτήρες.

Λίγες είναι οι φορές που της έχω αναφέρει προβλήματά ή σκέψεις μου αφενός μεν γιατί θέλω να τα λύνω όλα μόνος μου αφετέρου δε γιατί ξέρω πως θα με ζαλίσει,θα μου σπάσει τα νεύρα και θα μου χαλάσει και τη διάθεση(όχι για πολύ όμως). :p

 

Δεν θα ήθελα με τίποτα να είμαι μοναχοπαίδι(σόρυ για τους/τις φίλους/ες που είναι μοναχοπαίδια. no offense) μιας και πιστεύω πως δεν θα ήμουν έτσι όπως είμαι τώρα αλλά πολύ χειρότερα. ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την αδελφή μου , έχουμε εντελώς διαφορετικές προσωπικότητες και ούτε ένα κοινό ενδιαφέρον!

Έχουμε γενικότερα, διαφορετική αντίληψη για τη ζωή και τα πράγματα...

Και το κορυφαίο : δεν συμβιβαζόμαστε και δεν συμφωνούμε ποτέ ,σε τίποτα!!!!!

]

Ετσι ακριβώς είμαι και εγώ με τον αδερφό μου. Τσακωνόμαστε πάρα πολύ, ίσως γιατί είναι αυταρχικός και εγώ πάλι δεν ανέχομαι καμμία καταπίεση.

Ομως ταυτόχρονα τον στηρίζω και με στηρίζει και αγαπιόμαστε παρ' όλες τις διαφωνίες.

Τώρα τελευταία έχω βρει κι έναν τρόπο να τον κάνω να σκάει πιο πολύ από τα λόγια: όταν διαφωνούμε και επιμένει μ' αυτόν τον ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ του τρόπο και επαναλαμβάνει τα ίδια πράγματα ΣΥΝΕΧΕΙΑ, δεν αντιλέγω . Λέω "βέβαια, βέβαια, δίκιο έχεις, ναι, ναι, ναι, φυσικά" και μουρμουρίζω (αλλά τόσο δυνατά όσο χρειάζεται να το ακούσει) "πετάει ο γάιδαρος? πετάει. Οχι θα σκάσω!!"

είμαι λίγο off topic άλλα και αυτό το θέμα "πως να εξοντώσετε :p το αγαπημένο σας αδέρφι" καλούτσικο μου φαίνεται... :D :D

Link to comment
Share on other sites

Με τον αδελφό μου έχω 15 χρόνια διαφορά (αυτός μεγαλύτερος...) και με την αδελφή μου 14 (επίσης). Οι σχέσεις μας είναι άριστες αν και η αδελφή μου έφυγε από την Ελλάδα στο εξωτερικό για σπουδές και τελικά έμεινε εκεί όταν ήμουν 5-6 ετών οπότε έχω ένα παράπονο που δεν την έζησα μεγαλώνοντας...

Πάντα καλό είναι να έχεις αδέλφια εκτός αν ο μπαμπάς έχει μεγάλη περιουσία και τα θες όλα δικά σου :p

Link to comment
Share on other sites

1μιση χρονο με τον αδερφο και 8 με την αδερφη μου.Εχουμε εξαιρετικες σχεσεις,Καλυπτουμε ο ενας τον αλλο και βοηθουμε ο ενας τον αλλο σε πολλα ζητηματα.Εμαι πραγματικα ευτυχισμενος που τους εχω στην ζωη μου :)

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω να την δω ενα χρονο 2 μηνες και κατι μερες. Ειχαμε καλυ σχεση. Τσακομους και τετια ειχαμε λιγα σε μικροτερες ηλικιες. Ομως απο τα 10-11 μου σταματισαν αφτα και ζουσαμε αρμονικα. Τωρα οπωτε την ξαναδω θα ειναι καπος διαφορετικα τα πραγμτα σιγουρα αλλα δεν ξερω αν θα ειναι προς το καλυτερο η προς το χοιροτερο
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα ειμαι μοναχοπαιδι,καποιοι θα πουν οτι ειμαι πολυ τυχερος,μεχρι κι εγω το χω πει αρκετες φορες,ομως δεν ειναι και λιγες οι στιγμες ειδικα στο παρελθον που παρακαλουσα να εχω μια αδερφουλα,δε ξερω γιατι αλα θα προτιμουσα να χω αδερφη,ειναι πολες οι στιγμες που ηθελα και θλεω να μιλησω με καποιο ατομο αλλα δυστυχως ειμαι σε εναν αδειο κοσμο.ετσι νιωθω αρκετες φορες,ειναι ωραιο να χεις αδερφια αν κι εχω δει και κατι τσακωμους αστα να πανε

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ούτε εσένα, ούτε την αδελφή σου, για να μπορώ να συμφωνήαω ή να διαφωνήσω με την άποψή σου...

 

Όπως και εσύ δεν γνωρίζεις ούτε εμένα, ούτε την αδελφή μου...

 

Εγώ με την αδελφή μου , έχουμε εντελώς διαφορετικές προσωπικότητες και ούτε ένα κοινό ενδιαφέρον!

 

Έχουμε γενικότερα, διαφορετική αντίληψη για τη ζωή και τα πράγματα...

Και το κορυφαίο : δεν συμβιβαζόμαστε και δεν συμφωνούμε ποτέ ,σε τίποτα!!!!!

 

Είμαστε η 'μέρα με τη νύχτα και όπως όλοι ξέρουμε , αυτά τα δύο δεν μπορούν να υπάρχουν ταυτόχρονα στο ίδιο μέρος.

 

 

ίσως γιατί είναι αυταρχικός και εγώ πάλι δεν ανέχομαι καμμία καταπίεση.

Ομως ταυτόχρονα τον στηρίζω και με στηρίζει και αγαπιόμαστε παρ' όλες τις διαφωνίες.

 

Ακριβώς το ίδιο εγώ με τον αδελφό μου (μεγαλύτερο κατά 16 μήνες είναι).

Ποιο μικρά όταν ήμασταν (πριν 1-2 χρόνια :rolleyes: ) τσακωνόμασταν αρκετά συχνά και για το οποιοδήποτε θέμα.Ακόμα και για το πλέον ασ΄μαντο.Τώρα πλέον το έχουμε περιορίσει αρκετά και τσακωνόμαστε μόνο για σημαντικά πράγματα.(Τουλάχιστον τις περισσότερες φορές!) :p

 

Βεβαια πάντα μετά τα βρίσκουμε και συνεχίζουμε να είμαστε αγαπημένοι!

 

Επίσης έχω και μια αδελφή που είναι 3.Την υπεραγαπάμε και μας υπεραγαπά αλλά να την βλέπαμε και περισσότερο δεν θα έβλαπτε.Ακούς μπαμπά ;) :O

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

εχουμε και λεμε λοιπον:

 

Εχω πεντε αδελφια ( ρε πατερα τηλεοραση δεν αγοραζες;;; ) τριες αδελφους και δυο αδελφες ολοι μικροτεροι μου και παντα μα παντα θα πλακωθουμε! οταν ημουν φανταρος σε μια αδεια που ειχα παει σπιτι τραβηξα οπλο στον εναν για τα ματια μιας γυναικας! απο τοτε η σχεση μας ειναι τυπικη, με της αδελφες νου εχουμε τα ιδια νευρα και μπορειτε να φανταστειτε τι γινεται οταν γινει καποια κοντρα, και με τους δυο μικρους ( ειναι διδυμα 21 χρονον ) προσπαθω να μην κανω τα ιδια λαθη οπως εκανα με τα αλλα αδελφια μου αλλα που τετοια τυχη, ο ενας ειναι τεμπελης ( να φανταστειτε απο την ημερα που απολυθηκε απο τον στρατο ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΞΥΝΕΙ ) ενω ο δευτερος ολο μαμακιες κανει με κατι γκομενες και παντα μα παντα τρεχω να τον ξελασπωσω....

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω και μια αδελφή που είναι 3.Την υπεραγαπάμε και μας υπεραγαπά αλλά να την βλέπαμε και περισσότερο δεν θα έβλαπτε.Ακούς μπαμπά ;) :O

 

Πάντα ο πατέρας ακούει παιδί μου :)

Ακούω ακόμα και όταν σας βλέπω να τσακώνεστε σαν κοκκοράκια.

Και μια που μιλάμε για το τι βλάπτει μήπως να άνοιγες και περισσότερο κανένα βιβλίο μιας που οι εξετάσεις έφτασαν;

 

Φιλικά

Γιάννης

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...