Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

... την καλύτερη οθόνη της αγοράς που αν τη βάλεις δίπλα σε P20 Pro γελάς με αυτό που πουλάει η Huawei.

Ακριβώς έτσι, κάθε φορά που βγαίνει ένα μοντέλο της HUAWEI λέω να του δώσω μία ευκαιρία και πηγαίνω σε ένα stand να το περιεργαστώ, μόλις βάλω δίπλα δίπλα το εκάστοτε Galaxy S που έχω σταματάει επιτόπου ή όποια κάθε σύγκριση. Η οθόνη κακά τα ψέμματα είναι από τα ποιο σημαντικά χαρακτηριστικά ενός τηλεφώνου.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ενω μου αρεσουν περισσοτερο οι συσκευες τις sammy ειμαι επιρρεπης στο να πειραματιζομαι και κατα διαστηματα να αλλαζω συσκευες . Σημερα λοιπον ειχα ολη μερα ρεπο και ειπα να παω στο φιλο μου που εχει καταστημα με κινητα.Θελω να παρω το p20-pro αλλα απο πριν κατι με κραταγε πισω...Μετα απο 3 ωριτσες συνοδεια με καφεδακι βαζοντας κατω 8 συακευες:pμαζι και το p20-pro Θελω να πω το εξης απλο και κατανοητο:Οσοι εχουν S8 ,A8,S9,Note8 δεν αξιζει η μεταβαση.Το P20-pro θα το ευχαριστηθει καποιος που ερχεται απο συσκευη με χαμηλου επιπεδου hardware και θα καταλαβει οτι εκανε αναβαθμιση . Εαν εχει καποιο απο τα παραπανω θα πεταξει αδικα τα χρηματα του εκτος φυσικα εαν του αρεσει να πειραματιζεται.Κατα ταλλα ειναι μια αρκετα καλη συσκευη αλλα . . . . Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ε; Εμείς γιατί δε τα έχουμε όλα αυτά;

Ούτε χαμένες κλήσεις, την καλύτερη οθόνη της αγοράς που αν τη βάλεις δίπλα σε P20 Pro γελάς με αυτό που πουλάει η Huawei.

Σε αυτο συμφωνώ..Το P20 περα απο την καμερα,σε οθονη ποιοτητα κατασκευης ειναι αρκετα πισω..Σε ταχυτητα κ εκει..Αλλα οχι μονο σε σχεση με το s9..Εγω που το ειδα διπλα κ με το iphone x που το αντέγραψε κιολας η huawei εκτος καμερας (που κ παλι το x εχει εξαιρετική καμερα) σε ολα τα αλλα ειναι πολυ πισω..Ειδικα η ποιοτητα κατασκευης εχει μεγαλη διαφορα..Το x γενικα σε αυτο το κομματι για μενα ειναι πολυ μπροστα γενικα..Τωρα μπορει να μην εχει την οθονη του s9 αλλα κ παλι ειναι αμεσως η καλυτερη μετα τα samsung αν κ αυτο παλι ειναι υποκειμενικό..

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεματα ...Το UI της samsung ειναι πολυ βελτιωμενο , γρηγορο πολυ απλο ακομα και σε ενα καινουργιο χρηστη σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια. O default launcher ταχυτατος δεν κολαει πουθενα δεν δημιουργει προβληματα Δυσκολα φευγεις πλεον .
Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεματα ...Το UI της samsung ειναι πολυ βελτιωμενο , γρηγορο πολυ απλο ακομα και σε ενα καινουργιο χρηστη σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια. O default launcher ταχυτατος δεν κολαει πουθενα δεν δημιουργει προβληματα Δυσκολα φευγεις πλεον .
Συμφωνώ απόλυτα, μέχρι πέρυσι ήμουν ο πρώτος που έκραζε το TouchWiz. Για μένα ήταν τραγικό πλέον όμως έχει πάει πολύ μπροστά και σε σπιρτάδα αλλά και σε ευκολία χρήσης και δεν "θάβει" το hardware . Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν έχει περιθώρια βελτίωσης. Δεν περίμενα να το πω αλλά μπράβο στη samsung έχει κάνει καλή δουλειά.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Πολιτισμικό σοκ vs me= 1-0. Τελικά αποφάσισα να κρατήσω το όπλο S9+ και να παροπλίσω το Xiaomi Redmi Note 4. Θα μου πείτε τι συγκρίνεις τώρα, που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης αλλά έχω μείνει έκπληκτος από την κινητάρα.

Υ.γ. Πως εμφανίζεται το εικονίδιο μέτρησης της τρέχουσας ταχύτητας ίντερνετ στην μπάρα γιατί τόση ώρα ψάχνω και δεν το βρίσκω.

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Πολιτισμικό σοκ vs me= 1-0. Τελικά αποφάσισα να κρατήσω το όπλο S9+ και να παροπλίσω το Xiaomi Redmi Note 4. Θα μου πείτε τι συγκρίνεις τώρα, που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης αλλά έχω μείνει έκπληκτος από την κινητάρα.

Υ.γ. Πως εμφανίζεται το εικονίδιο μέτρησης της τρέχουσας ταχύτητας ίντερνετ στην μπάρα γιατί τόση ώρα ψάχνω και δεν το βρίσκω.

 

Καλημερα, δεν υπαρχει τετοιο πραγμα στη samsung!

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Πολιτισμικό σοκ vs me= 1-0. Τελικά αποφάσισα να κρατήσω το όπλο S9+ και να παροπλίσω το Xiaomi Redmi Note 4. Θα μου πείτε τι συγκρίνεις τώρα, που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης αλλά έχω μείνει έκπληκτος από την κινητάρα.

Υ.γ. Πως εμφανίζεται το εικονίδιο μέτρησης της τρέχουσας ταχύτητας ίντερνετ στην μπάρα γιατί τόση ώρα ψάχνω και δεν το βρίσκω.

Είναι σαν να οδηγείς Fiataki και να πας σε Mercedes....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, δεν υπαρχει τετοιο πραγμα στη samsung!

 

Με εγκατάσταση κάποιου άλλου προγράμματος θα βλέπουμε ενδείξεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι σαν να οδηγείς Fiataki και να πας σε Mercedes....

 

:lol::lol::lol:

Χωρίς να θέλω να μειώσω το Xiaomi που για τα λεφτά του είναι πολύ καλό, πραγματικά η διαφορά τους είναι τεράστια!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Εχει στο google-play προγραμματα για μετρησεις και ενδειξεις να τις βλεπεις στην οθονη , η με widget κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Με εγκατάσταση κάποιου άλλου προγράμματος θα βλέπουμε ενδείξεις;

 

Χρησιμοποιώ αυτό και με έχει βολέψει.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος ας πει κάποιο app που να δουλεύει σωστά να βλέπω το υπόλοιπο μπαταρίας των Bluetooth ακουστικών. (είναι μοντέλο jbl και όσα app δοκίμασα δεν παίζει κανένα)

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος ας πει κάποιο app που να δουλεύει σωστά να βλέπω το υπόλοιπο μπαταρίας των Bluetooth ακουστικών. (είναι μοντέλο jbl και όσα app δοκίμασα δεν παίζει κανένα)

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

 

Από τα ακουστικά αυτα ακούς μουσική η μιλάς και στο τηλ;

Link to comment
Share on other sites

Από τα ακουστικά αυτα ακούς μουσική η μιλάς και στο τηλ;
Headset είναι ακουστικά κεφαλις . Και μουσική και ομιλία.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος ας πει κάποιο app που να δουλεύει σωστά να βλέπω το υπόλοιπο μπαταρίας των Bluetooth ακουστικών. (είναι μοντέλο jbl και όσα app δοκίμασα δεν παίζει κανένα)

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

BatOn ;)

Smart things (samsung) επίσης.

Για δοκίμασε..

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

BatOn ;)

Smart things (samsung) επίσης.

Για δοκίμασε..

Το πρωτο δεν ειναι αξιοπιστο το ειχα δοκιμασει με το smartwatch μου και δεν συμπιπτει μπαταρια που βγαζει το app με αυτο που βγαζει το ρολοι.

Το δεύτερο πρεπει καθε φορα να ανοιξεις εφαρμογη να πας στα συνδεδεμενα bluetooth και απλα σου λεει high/medium η low level χωρίς όμως ακριβές ποσοστο.

Επισης δεν σε ενημερωνει ουδεποτε πχ αν πεσει απο υψηλο σε μετριο επιπεδο παρα μονο αν φτασει στο low και αυτο λιγα δευερολεπτα πριν μεινει απο μπαταρια το bluetooth:lol:

Καλα κρασια δηλαδη.

Επίσης απο 5 bluetooth που εχω μόνο στα 2 μου έβγαζε πληροφορίες.

 

Προτιμούσα να εχω τα official app του κάθε μοντέλου bluetooth παρά τρίτα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο δεν ειναι αξιοπιστο το ειχα δοκιμασει με το smartwatch μου και δεν συμπιπτει μπαταρια που βγαζει το app με αυτο που βγαζει το ρολοι.

Το δεύτερο πρεπει καθε φορα να ανοιξεις εφαρμογη να πας στα συνδεδεμενα bluetooth και απλα σου λεει high/medium η low level χωρίς όμως ακριβές ποσοστο.

Επισης δεν σε ενημερωνει ουδεποτε πχ αν πεσει απο υψηλο σε μετριο επιπεδο παρα μονο αν φτασει στο low και αυτο λιγα δευερολεπτα πριν μεινει απο μπαταρια το bluetooth:lol:

Καλα κρασια δηλαδη.

Επίσης απο 5 bluetooth που εχω μόνο στα 2 μου έβγαζε πληροφορίες.

 

Προτιμούσα να εχω τα official app του κάθε μοντέλου bluetooth παρά τρίτα.

Έτσι μου τα δείχνει,οκ φαίνεται..2de2a6bd2e12c25c20c4b532a5be2d46.jpgd75185330a91a7d3220799b8c73e7508.jpg

Link to comment
Share on other sites

BatOn ;)

Smart things (samsung) επίσης.

Για δοκίμασε..

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το πρώτο το δοκίμασα αλλά μόνιμα μου έβγαζε μπαταρία 100% οπότε δεν δουλεύει σωστά. Το δεύτερο δείχνει αξιόπιστο. Ευχαριστώ.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεματα ...Το UI της samsung ειναι πολυ βελτιωμενο , γρηγορο πολυ απλο ακομα και σε ενα καινουργιο χρηστη σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια. O default launcher ταχυτατος δεν κολαει πουθενα δεν δημιουργει προβληματα Δυσκολα φευγεις πλεον .

 

Ε οχι και απλο το touchwiz μην τρελαθουμε κιολας ειπαμε.

Τιγκα στο bloatware ειναι(οπως φυσικα και αλλες εταιρειες με δικα τους skins),ελεος που βγηκε και ελαφρυ το touchwiz επειδη εχετε μερικοι συσκευη με τον τελευταιο δυνατοτερη επεξεργαστη,6gb ram και φυσικα λιγο χρονο χρησης(τον Μαρτιο βγηκε).

 

Μια χαρα εξακολουθει να ειναι τιγκα γεματο σε επιλογες στις ρυθμισεις,μια χαρα εξακολουθει να εχει διπλο εφαρμογες της Samsung μεχρι και σε assistant με την γνωστη bixby(αν και μπορεις να την απενεργοποιησεις) που η samsung παρολο το κραξιμο ξαναεβαλε και στο S9/S9+ το κουμπι της.

 

Τα βλεπω στο διπλα θεμα με τα S8+ πως στην πρωτη μεγαλη αναβαθμιση της συσκευης(android 8 δηλαδη)και ηδη αρκετοι εχουν προβλημα με την αυτονομια.

 

Οντως το S9+(που το ειδα και σημερα σε αλυσιδα διπλα με το p20 pro)στο κομματι της οθονης ειναι κοσμημα και ειναι το πιο πληρες Samsung κινητο που εχει βγει, αλλα τι να το κανεις οταν η Samsung τσιγκουνευεται σε μπαταρια μεχρι και στο note 8 και αρκετοι ριχνουν την αναλυση λογω της οκ αυτονομιας(κυριως στο απλο S9)?

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνησω μαζι σου αλλα πως ;

 

Τι συσκευη να βρουμε με low επεξεργαστη ;Εχω το j7 2017 που φοραει επεξεργαστη 3 ετων (7870 στα 1.6g) και ο launcher παει σφαιρα.

 

Το S9 φοραει τον τελευταιο οπως σωστα λες και ειναι χωρις προβληματα.

 

Εχω και το καινουργιο A8 2018 φοραει καινουργιο επεξεργαστη (7885 στα 2.2g πιστοποιημενος να εχει επιτηδες χαμηλη καταναλωση αλλα και πολυ γρηγορες επιδοσεις) και εδω ο launcher χωρις προβληματα.

 

Αρα αυτο που δεν καταλαβαινω σε πια τωρινη συσκευη samsung βγαζει o launcher προβληματα και ειναι τοσο βαρυς οπως λες ;

 

Οσο για τις μπαταριες εγω εχω αρκετα μεγαλα σοτ σε ολα με μονιμα ανοιχτο το Bt-gps-4G. Τωρα πχ.σου γραφω απο το A8-2018 τα εχω ολα ανοιχτα και εχω μεχρι τωρα 5 ωρες σοτ και υπολοιπο 51%.Το αναφερω τυχαια γιατι κανεις αναφορα για χαλια μπαταριες.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου τα δείχνει,οκ φαίνεται..2de2a6bd2e12c25c20c4b532a5be2d46.jpgd75185330a91a7d3220799b8c73e7508.jpg

Εισαι απλα τυχερος διοτι συμπιπτουν απολυτα τα αξεσουαρ σου.

Καλα το gear fit λογικο να κανει αφου Sammy ειναι και Sammy app το δουλευεις:rolleyes:;)

Σε εμενα σε κανενα απο τα 6(3 Sony,1 LG, 1 Zolo Liberty και Asus Zenwatch 3)δεν μου εμφανιζε ουτε ποσοστο ουτε ενδειξη μπαταριας σε notification και φυσικα καμια ειδοποιηση σε μεταβολη σταθμης μπαταριας.

 

Μονο αν ανοιγα την εφαρμογη μου εδειχνει σε 2 το high η medium που βεβαια λυση δεν ειναι αυτη να ανοίγω εφαρμογές ουτε φυσικα να μην λαμβανω ηχητικη η σε notification ενδειξη ειδοποιηση εστω σαν εσχατη λυση για μεταβολη της μπαταριας.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και απλο το touchwiz μην τρελαθουμε κιολας ειπαμε.

Τιγκα στο bloatware ειναι(οπως φυσικα και αλλες εταιρειες με δικα τους skins),ελεος που βγηκε και ελαφρυ το touchwiz επειδη εχετε μερικοι συσκευη με τον τελευταιο δυνατοτερη επεξεργαστη,6gb ram και φυσικα λιγο χρονο χρησης(τον Μαρτιο βγηκε).

 

Μια χαρα εξακολουθει να ειναι τιγκα γεματο σε επιλογες στις ρυθμισεις,μια χαρα εξακολουθει να εχει διπλο εφαρμογες της Samsung μεχρι και σε assistant με την γνωστη bixby(αν και μπορεις να την απενεργοποιησεις) που η samsung παρολο το κραξιμο ξαναεβαλε και στο S9/S9+ το κουμπι της.

 

Τα βλεπω στο διπλα θεμα με τα S8+ πως στην πρωτη μεγαλη αναβαθμιση της συσκευης(android 8 δηλαδη)και ηδη αρκετοι εχουν προβλημα με την αυτονομια.

 

Οντως το S9+(που το ειδα και σημερα σε αλυσιδα διπλα με το p20 pro)στο κομματι της οθονης ειναι κοσμημα και ειναι το πιο πληρες Samsung κινητο που εχει βγει, αλλα τι να το κανεις οταν η Samsung τσιγκουνευεται σε μπαταρια μεχρι και στο note 8 και αρκετοι ριχνουν την αναλυση λογω της οκ αυτονομιας(κυριως στο απλο S9)?

 

Και όμως.

Πρώτη φορά γύρισα σε Samsung UX (και όχι TW, κάποιοι καιρός ειναι να ξεκολλήστε) από NOVA Prime που έχω αγοράσει, εχτές.

Είναι ελαφρύ, εύκολο και όσο για τα bloatware, ξεπερνώντας το γεγονός ότι

1. δεν σε υποχρεώνει κάποιος να ασχοληθείς πχ με το Samsung mail - προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ

2. Πολλα από αυτά γίνονται disable ή uninstall

ουσιαστικά τίποτα από αυτά δεν έχουν σχέση με το samsung ux που συζητάμε αλλά με τη πολιτική της SAMSUNG να προσθέτει εφαρμογές που υπάρχουν ήδη πχ από την Google.

Επίσης, έχοντας πριν απο το S9+ το S8+, το μόνο που έχω να πω είναι πως lags δεν είχα μέχρι τη μέρα που το έδωσα και δεν περιμένω να δω κάτι ουτε σε αυτό.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Και όμως.

Πρώτη φορά γύρισα σε Samsung UX (και όχι TW, κάποιοι καιρός ειναι να ξεκολλήστε) από NOVA Prime που έχω αγοράσει, εχτές.

Είναι ελαφρύ, εύκολο και όσο για τα bloatware, ξεπερνώντας το γεγονός ότι

1. δεν σε υποχρεώνει κάποιος να ασχοληθείς πχ με το Samsung mail - προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ

2. Πολλα από αυτά γίνονται disable ή uninstall

ουσιαστικά τίποτα από αυτά δεν έχουν σχέση με το samsung ux που συζητάμε αλλά με τη πολιτική της SAMSUNG να προσθέτει εφαρμογές που υπάρχουν ήδη πχ από την Google.

Επίσης, έχοντας πριν απο το S9+ το S8+, το μόνο που έχω να πω είναι πως lags δεν είχα μέχρι τη μέρα που το έδωσα και δεν περιμένω να δω κάτι ουτε σε αυτό.

Καλά Nova δεν βάζει πολυς κόσμος λόγο UX αλλά λόγο απείρως παραπάνω customization και feature όπως κάνω εγώ.

Και βασικα κανένας εργοστασιακός launcher με καλύπτει,οχι μονο σε Sammy.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά Nova δεν βάζει πολυς κόσμος λόγο UX αλλά λόγο απείρως παραπάνω customization και feature όπως κάνω εγώ.

Και βασικα κανενας εργοστασιακός launcher με καλυπτει,οχι μονο σε Sammy.

 

Συμφωνώ , όμως στη συγκεκριμένη στιγμή μου τη σπά αυτό που κάνει όταν κάνεις tap στην οθόνη και θολώνει από τη στιγμή που πηγαμε στο Oreo.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ , όμως στη συγκεκριμένη στιγμή μου τη σπά αυτό που κάνει όταν κάνεις tap στην οθόνη και θολώνει από τη στιγμή που πηγαμε στο Oreo.

Κανε μια επανεκκινηση του nova Και δεν θα στο κανει.

Βασικα εμφανιζεται μονο μετα απο επανεκκινηση συσκευης αλλα με ενα restart nova δεν στο ξαναεμφανιζει(κατω κατω ειναι η επιλογή στα advanced)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...