Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύο εβδομάδες περίπου με το 9αρι plus και έχω να δηλώσω ενθουσιασμένος με την συσκευή. Η pie τρομερή αλαγκάριστη, γλυκιά και ομαλή τόσο όσο και αυτό που φοβόμουν προερχόμενος από s8 plus με την μπαταρία, ξεπεράστηκε μιας και η συσκευή συμπεριφέρεται κι εδώ υποδειγματικά! Οκ δεν φτάνει για μισή ώρα περίπου διαφορά το s8 plus όμως για αυτά που κάνω και θέλω μου περισσεύει και με το παραπάνω! Συν τα έξτρα της διπλής sim, καλύτερου ήχου με διπλά ηχεία ουσιαστικά και των 2 γιγα ΡΑΜ.

Thank you Sammy με ένα πενηντάρικο ουσιαστικά πήρα πολλά πολλά περισσότερα από το προηγούμενο s8 plus σε συνδυασμό με την διπλή οπίσθια κάμερα. Απολαύστε το, για μένα όποιος δεν δουλεύει πενάκι μένει εδώ στο πιο ολοκληρωμένο κινητό με προσιτή σχετικά τιμή, το καλύτερο UI από "μεγάλο" κατασκευαστή σε κόμπακτ διαστάσεις για 6,2" με audio Jack και φυσικά χωρίς νοτς!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Για το φιλο που ρωταει πιο πανω εγω εχω 6/128 dual σιμ αγορασμενο απο επισημη samsung Αγγλιας με ευρωπαικη εγγυηση καθως εκει μονο αυτη η εκδοση κυκλοφορησε, αρα κυκλοφορει και αυτη η εκδοση Ευρωπη απλα δε ξερω αν στο σκρουτζ πουλανε αυτη ή καποια αλλη παραεισαγωγης χωρις εγγυηση Edited by kobe1326
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ευρωπαικα καλυπτει η Ελληνικη Samsung ανεξαρτητου μεγεθους μνημης .Εγω εχω την εκδοση 256Gb και πουλησα και αλλα τρια ιδιας εκδοσης.Στο skroutz τα βρισκεις σπανια γιατι ειναι πολυ ακριβα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου την σπάει μετά από reset, και το σκέφτομαι αν θα το κάνω είναι ότι όταν θα περάσω τις φωτογραφίες μετά, θα είναι όλες μπερδεμένες, όσες δεν εχουν ημερομηνία ληψης θα μπουν μπροστα και πάλι δεν θα μπορώ να τις βάλω σε σειρά,

 

Οι φωτογραφίες που χαλάνε είναι από τα social κυρίως που επαναφέρεις από back up όπως πχ του whatsapp.. Οι άλλες αν χαλάσουν μπορείς να βάλεις εφαρμογή να στις φτιάξει..την quick νομίζω

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλο που ρωταει πιο πανω εγω εχω 6/128 dual σιμ αγορασμενο απο επισημη samsung Αγγλιας με ευρωπαικη εγγυηση καθως εκει μονο αυτη η εκδοση κυκλοφορησε, αρα κυκλοφορει και αυτη η εκδοση Ευρωπη απλα δε ξερω αν στο σκρουτζ πουλανε αυτη ή καποια αλλη παραεισαγωγης χωρις εγγυηση

 

Ολα τα ευρωπαικα καλυπτει η Ελληνικη Samsung ανεξαρτητου μεγεθους μνημης .Εγω εχω την εκδοση 256Gb και πουλησα και αλλα τρια ιδιας εκδοσης.Στο skroutz τα βρισκεις σπανια γιατι ειναι πολυ ακριβα.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες. Αρα θα παω για το 128 που βλεπω εφοσον ειναι EU version. Λεω να περιμενω κανα μηνα να βγει το 10 μηπως πεσει η τιμη κι αλλο

Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες. Αρα θα παω για το 128 που βλεπω εφοσον ειναι EU version. Λεω να περιμενω κανα μηνα να βγει το 10 μηπως πεσει η τιμη κι αλλο

 

Η τιμή θα ανέβει απτό s9 plus θα έχει περισσότερο ζήτηση το s10 θα ζητάει 1050 δεν θα πέσει το s9 να βγάλει μόνη της τα μάτια της γνώμη μ

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες, ειδικά η σειρά s8 καταποντιστηκε το τελευταίο 4μηνο τιμολογιακά επειδή δεν πούλησε αρκετά η σειρά s9,με αποτέλεσμα συνεχείς προσφορές και γρήγορη πτώση τιμών, μην ξεχνάμε 500 ευρώ έπαιρνε εξαρχής ανταλλαγή το s8 plus day one αν θυμάμαι καλά ... το ίδιο θα γίνει και τώρα για να πουλήσει τις επερχόμενες "τρύπες " με τα πολλαπλά φακουδάκια και τις χωρίς audio Jack υποδοχές συσκευές της...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες που χαλάνε είναι από τα social κυρίως που επαναφέρεις από back up όπως πχ του whatsapp.. Οι άλλες αν χαλάσουν μπορείς να βάλεις εφαρμογή να στις φτιάξει..την quick νομίζω

 

Παιδιά εσείς πως κάνετε backup και μετά setup?

Δώστε μας κανένα tip εμάς που δεν ξέρουμε. Την μεθοδολογία που ακολουθείτε εννοώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς πως κάνετε backup και μετά setup?

Δώστε μας κανένα tip εμάς που δεν ξέρουμε. Την μεθοδολογία που ακολουθείτε εννοώ.

 

Προσωπικα έχω κάρτα μνήμης και τα έχω όλα εκεί. Αφού λοιπόν κάνω εξαγωγή καταλόγου σε αυτή την αφαιρώ. Έτσι έχω αρχεία και κατάλογο εκτός και εννοείται ότι τα περνάω και στο pc πάντα..ασχέτως επαναφοράς..

Τώρα από το κινητό μένει αν θες, σμσ, λίστα κλήσεων, ημερολόγιο... Αυτά τα 3 εγώ δεν τα συγχρονίζω γιατί δε μπορώ τις μπούρδες της Google και του Hotmail με γιορτές αργίες γενέθλια κλπ.. Θέλω 10 υπενθυμίσεις που εγώ θέλω να χτυπήσουν και τίποτα άλλο. Οπότε ημερολόγιο χρησιμοποιώ της συσκευής και όχι των παραπάνω.

Αυτά λοιπόν τα 3 που ανέφερα τα περνάω στο pc με ένα πρόγραμμα που έχω πάνω από 10 χρόνια και το θεωρώ ιδανικό γιατι παίζει σε όλα τα android και βαριέμαι να ασχοληθώ με άλλο. Λέγεται myphone Explorer και και το βάζεις και στο κινητό και στο pc οπότε μέσω WiFi βλέπει τα πάντα. Ακόμα και αρχεία μεταφέρεις αν θες.. Αυτό με βόλευε γιατί είμαι κατά την πολλών συνδέσεων με καλώδιο, αυτό το βάλε βγάλε το αποφεύγω για τη μπαταρία ( δικό μου κόλλημα, οκ δεν παθαίνει τίποτα) αλλά έτσι περνάω κάθε φορά και τα αρχεία που προσθέτω.

 

Επομένως με το myphone Explorer ρίχνω λίστα κλήσεων, σμσ, ημερολόγιο και κατάλογο που έχω όμως και στην κάρτα μνήμης..

Στην κάρτα έχω τα υπόλοιπα, οπότε προχωράω στην επαναφορά.

Μετά, σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος, και μένει το στήσιμο εφαρμογών και mail που πάντα κάνω από την αρχή.. Δεν προτείνω back up σε αυτά

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους τους φιλους….συγνωμη αν εχει ξαναειπωθεί....καθαρα σε θεμα καμερας….note 9 και s9plus φορανε το ιδιο set up με ιδια αποτελέσματα ??
Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους τους φιλους….συγνωμη αν εχει ξαναειπωθεί....καθαρα σε θεμα καμερας….note 9 και s9plus φορανε το ιδιο set up με ιδια αποτελέσματα ??

 

Έχουν διαφορές πάντως απ ότι λένε, ελάχιστες όμως.

Αν θες πάντως καλύτερη αυτονομία κλπ, πας σε note 9.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα έχω κάρτα μνήμης και τα έχω όλα εκεί. Αφού λοιπόν κάνω εξαγωγή καταλόγου σε αυτή την αφαιρώ. Έτσι έχω αρχεία και κατάλογο εκτός και εννοείται ότι τα περνάω και στο pc πάντα..ασχέτως επαναφοράς..

Τώρα από το κινητό μένει αν θες, σμσ, λίστα κλήσεων, ημερολόγιο... Αυτά τα 3 εγώ δεν τα συγχρονίζω γιατί δε μπορώ τις μπούρδες της Google και του Hotmail με γιορτές αργίες γενέθλια κλπ.. Θέλω 10 υπενθυμίσεις που εγώ θέλω να χτυπήσουν και τίποτα άλλο. Οπότε ημερολόγιο χρησιμοποιώ της συσκευής και όχι των παραπάνω.

Αυτά λοιπόν τα 3 που ανέφερα τα περνάω στο pc με ένα πρόγραμμα που έχω πάνω από 10 χρόνια και το θεωρώ ιδανικό γιατι παίζει σε όλα τα android και βαριέμαι να ασχοληθώ με άλλο. Λέγεται myphone Explorer και και το βάζεις και στο κινητό και στο pc οπότε μέσω WiFi βλέπει τα πάντα. Ακόμα και αρχεία μεταφέρεις αν θες.. Αυτό με βόλευε γιατί είμαι κατά την πολλών συνδέσεων με καλώδιο, αυτό το βάλε βγάλε το αποφεύγω για τη μπαταρία ( δικό μου κόλλημα, οκ δεν παθαίνει τίποτα) αλλά έτσι περνάω κάθε φορά και τα αρχεία που προσθέτω.

 

Επομένως με το myphone Explorer ρίχνω λίστα κλήσεων, σμσ, ημερολόγιο και κατάλογο που έχω όμως και στην κάρτα μνήμης..

Στην κάρτα έχω τα υπόλοιπα, οπότε προχωράω στην επαναφορά.

Μετά, σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος, και μένει το στήσιμο εφαρμογών και mail που πάντα κάνω από την αρχή.. Δεν προτείνω back up σε αυτά

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, το έκανα το factory reset χωρίς πολύ άγχος,

Αλλά πάτησα στο Samsung cloud να μου επαναφέρει όλες τις ρυθμίσεις, επαφές ΣΜΣ, εφαρμογές και αρχειο κλήσεων.

Δεν έπρεπε να το κάνω αυτό?

Επίσης όλες οι φωτο και βίντεο που είχα βάλει στην sd, Τώρα είναι φουλ μπερδεμένες στην συλλογή. Viber, fb, screenshots, camera, χαμός...

Τελικά δεν το απέφυγα αυτό...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχουν διαφορές πάντως απ ότι λένε, ελάχιστες όμως.

Αν θες πάντως καλύτερη αυτονομία κλπ, πας σε note 9.

 

χιλια ευχαριστω για την αμεση απαντηση….και γω στραβωθηκα να διαβασω συγκριτικα αλλα οντως η καμερα είναι σχεδόν ιδια….η αυτονομια είναι ένα θεμα μεγαλο….αν και είμαι μετριος χρηστης….:X

Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω για την αμεση απαντηση….και γω στραβωθηκα να διαβασω συγκριτικα αλλα οντως η καμερα είναι σχεδόν ιδια….η αυτονομια είναι ένα θεμα μεγαλο….αν και είμαι μετριος χρηστης….:X

 

Αν είσαι μέτριος χρήστης τότε, πήγαινε στο plus.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με περίπου 4 ώρες + sot, 1,30 ώρα τηλέφωνα δεν το έχω δει ποτέ κάτω από 30% μπαταρία όποτε δεν πιστεύω ότι υπάρχει ένα πραγματικά 5% ανθρώπων που θα κάνουν πιο εντονξ χρήση για να μείνουν χωρίς μπαταρία μέσα στην μέρα.

 

Και εάν ακολουθήσετε τα βήματα στο topic με την αυτονομία της μπαταριας θα μένετε με πάνω από 50 % την μέρα.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο είδα s9 plus φίλου χθες το αγόρασε και του ήρθε η 9αρα αμέσως.. Όντως τελείως άλλο κινητό υπομονή σε εμάς τους παρακατιανους που έχουμε branded.. Βαριέμαι να φλασαρω υπομονη τον φάγαμε τον γάιδαρο η ουρά έμεινε .. Αν γινόταν να μας φέρει και το night mode και στο s9 που το ζηλευω θα ήταν ακόμα πιο σούπερ αλλά...

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείτε παιδιά γιατί είμαι σίγουρος πως έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλά που να βρεις σε όλες αυτές τις σελίδες για το αν γίνεται μια branded συσκευή να γίνει unbranded γιατί μας έχει πρήξει αυτή η Vodafone και Cosmote.

αν θέλει κάποιος ας μου στείλει πμ για να μην γεμίζουμε το νήμα με κατά πάσα πιθανότητα ίδιες ερωτοαπαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ την τελευταία έκδοση και μου φαίνεται αρκετά καλή.

Απλά δύο παρατηρήσεις

1) Αν έχεις συνδεδεμένο κάποιο ακουστικό bluetooth και το κλείσεις, σβήνει και το σηματάκι του από πάνω στα δεξιά, που σε θύμιζε ότι τρέχει ακόμα στο background και τσάμπα τρώει μπαταρία και πρέπει να το κάνεις εσύ από το menu.

2) Δεν μπορώ να βρώ που είναι η επιλογή στο GPS για να διαλέξεις πως θα λειτουργεί Μεγάλη ακρίβεια, Εξοικονόμηση μπαταρίας ή Μόνο τηλέφωνο, όπως είχε δηλαδή στην προηγούμενη έκδοση του OS.

Link to comment
Share on other sites

Μα η Pie εχει night mode... Ανεξαρτητα με τι μοντελο εχεις!

 

Οχι εννοώ να φέρει στην φωτογραφίκη night mode όπως έχει το mate κ το p20 κ θα έχει και το σαμσουνγκ σ10

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει bug στο πληκτρολόγιο στην νυχτερινή λήψη; όταν πατάς το κουμπί που είναι δεξιά από το space δεν καταλαβαίνεις ποιά είναι το σύμβολα γιατί είναι διάφανα και δεν φαίνονται μέσα στο πλαίσιο.ab1a5dc94a126b72ce12d48b16d24b77.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοώ να φέρει στην φωτογραφίκη night mode όπως έχει το mate κ το p20 κ θα έχει και το σαμσουνγκ σ10

 

Tα ιδια ειναι .Πας καμερα /επαγγελματικη βαζεις F1.5 απενεργοποιεις το Auto και τοτε κανεις με τις ρυθμισεις οτι θες .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει bug στο πληκτρολόγιο στην νυχτερινή λήψη; όταν πατάς το κουμπί που είναι δεξιά από το space δεν καταλαβαίνεις ποιά είναι το σύμβολα γιατί είναι διάφανα και δεν φαίνονται μέσα στο πλαίσιο.ab1a5dc94a126b72ce12d48b16d24b77.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω ότι είναι από το θέμα που έχεις.

Δοκίμασε με το μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καθε επανεκκινηση ζητάει pin...

Είτε αυτοματη ειτε χειροκινητη...

Εχω απενεργοποιησει το sim lock αλλα δεν μπορω να βρω πως το κανουμε σε αυτή τη φάση....

Link to comment
Share on other sites

Tα ιδια ειναι .Πας καμερα /επαγγελματικη βαζεις F1.5 απενεργοποιεις το Auto και τοτε κανεις με τις ρυθμισεις οτι θες .

 

Μωρέ με τις ρυθμίσεις στην επαγγελματική κ αν το αφήσεις ακουνητο στο σκοτάδι το κάνει μέρα από εποχή s7 edge κ το 9αρι μας φυσάει ακουνητο δυστυχώς αν το χεις στο χέρι τις βγάζει κουνημένες.. Έπρεπε η κυρά σαμι να δει πρώτα ότι το βάλανε οι άλλοι κ να το βάλει κ αυτή να έχει night shoot. Ίσως βγει καμια modia κ για το δικό μας από τα αλάνια στο xda γιατί το κινητό μας δυνατότητες έχει..

S wind ειχα γράψει ποίημα για την pie στο αφιέρωσα κάποιες σελίδες πίσω χα χα

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...