Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson


gbil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο ειναι φανερο τον τελευταιο καιρο η ΣΕ ακολουθει τα χναρια της Νοκια, πολλα κινητα με λιγες διαφορες μειωμενη ποιοτητα κατασκευης σε αρκετα μοντελα κ.α.

 

Αλλα θα σταθω στο οτι η ΣΕ τρωει τα παιδια της, δηλαδη αντι να βγαζει κινητα σαν το W900 με καλη καμερα/βιντεο και με walkman, γιατι αν αναλογιστουμε ποτε βγηκε το εν λογο μοντελο δειχνει οτι εχει την δυνατοτητα αλλα δεν το πρατει.

 

Εχει ριξει την ποιοτητα κατασκευης σε αναμενωμενα μοντελα και μειωνει τις δυνατοτητες τους. Πχ το W850 μου εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης με καλης ποιοτητας πλαστικα μερη, και γρηγορο slider με το μεταλλικο back plane (αν με λιγο τζογο στον καθετο αξονα), στιβαρο με γυαλινο καλυμα οθονης σαν του Κ800, με καλη καμερα για 2ΜΠ (χωρις AF με με 1 λεντ φλας αντι για 2 δυστηχως) και με πολυ δυνατο ηχειο με καλη ποιοτητα αναπαραγωγης, με αμφιλεγομενο keypad το οποιο ηταν σχεδιασμενο για τον ελεγχο απο τον αντιχειρα (δυσκολο για τα παιχνιδια), αποσυρθηκε για χαρη του w580 με τα γνωστα προβληματα.

 

Δυστηχως το W910 σαν το τοπ μη εξυπνο walkman δεν εχει αυτη την αισθηση ποιοτητας που ειχε το W850, ουτε ενα απλο φλασακι δεν εχει, ηχειο μετριας ποιοτητας και διαβαζω αχημα σχολια για την αναπαραγωγη και με τα ακουστικα. Εχει μεγαλη οθονη και βελτιωμενο UI αλλα για την κατηγορια του με εχει απογοητευσει.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για παράδειγμα, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δεν μπορώ να δω με μιας όλα τα νούμερα μίας επαφής με μία απλή πίεση του navi key προς τα μέσα. Τέλος, να μην αναφερθώ στην δημιουργία Ομάδων...

Υ.Γ. Κώστα, έχεις κάνει και μεγαλύτερα posts :p

 

 

Να παρεις ενα κινητο με την Α200 ρε που το εχουν λυσει αυτο , πατας το navikey και μπαινει μεσα στην επαφη :p

Η εξηγηση ειναι απλη , επεστρεψε το κοκκινο και πρασινο ακουστικο :lol:

Εμαφνιστηκε επιτελους και η δυνατοτητα ελαχιστοποιησης της μπαρας προοδου οταν λαμβανεις κατι μεσω Bluetooth για να μπορεις να χρησιμοποιεις ο καημενος την συσκευη σου . :ninja:

Οι ομαδες οπως τα ηξερες ειναι και ετσι θα μεινουν , δεν λες καλα που εχουν τελικο ς πλεον :!:

 

Αλλες οι εποχες των μεγαλων ποστ , τοτε με ενδιεφερε το Myphone , τωρα ειναι απλα μια απασχοληση καθε φορα που γραφω το ενα DVD μετα το αλλο :D:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η ΣΕ χρειάζεται ένα κινητό να ταράξει τα νερά....νόμιζε ότι αυτό θα γινότανε με το κ850 αλλά έπεσε έξω. Εγώ προσωπικά αν και λάτρης του μενού της, τελευταίως βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια..... δοκίμασα το Ν95 αλλά απογοητευτικά λόγω ποιότητας κατασκευής-νυχτερινές φώτο και ειλικρινά αν και δοκίμασα πολλά σ60 κινητά ( με πρώτο το φοβερό 7650) δεν καταλαμβαίνω γιατί τόσος ντόρος για αυτό το λειτουργικό.....ούτε καν σμάρτφον δεν μπορώ να το ονομάσω....και μην ξεχνάτε ότι μόνο το 2-3% των κατόχων Σ60 ξέρουν τι εστί ανοικτό λειτουργικό \.

Η ΣΕ πρέπει να προχωρήσει παρακάτω και ξαναζεσταμένα προιόντα δεν προσφέρου τίποτα. Ελπίζω το W890 με την 3.2 camera να αξιζει τον κόπο. Ελπίζω στις 6νοε που θα παρουσιάσει νέα προιόντα να μας δείξει κάτι καλό......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να επισημάνω κάτι που παρέλειψα πριν, ότι δηλαδή προσωπικά επιθυμώ να βλέπω περισσότερα bussiness phones από την SE, στο στυλ της Nokia (βλέπε 6233). Δηλαδή, κινητά που δεν δίνουν τόση έμφαση στα megapixels ή στην αναπαραγωγή μουσικής, αλλά διέπονται από μία «σοβαρότητα», έχουν εύχρηστο πληκτρολόγιο, καλή ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία και τέλος, κάτι πολύ βασικό, βελτιωμένο τηλ. κατάλογο που να μπορώ να τον κάνω ό,τι θέλω, σε στυλ Ser60.

Ας αφήσει λοιπόν η SE τα φρου φρου και τα αρώματα και ας βγάλει κανένα bussiness κινητό, γιατί και αγορά υπάρχει (η Nokia μοσχοπουλάει σε αυτό τον τομέα) και δυνατότητες έχει.

 

Επειδή παρακολουθώ αυτά που γράφεις. Με αρκετά συμφωνώ με άλλα όχι. Σίγουρα πάντως διαφωνούμε σ' αυτό που λέμε προσωπικό γούστο. Στο πιο κινητό θεωρούμε όμορφο ή όχι.

Το παρακάτω είναι εύλογη απορία και δεν είναι καθόλου ειρωνικό.

 

Για ποιο λόγο δεν παίρνεις Νόκια;

Εσύ ο ίδιος περιγράφεις αυτό που θέλεις "σαν Νόκια". Αφού ψάχνεις κάτι τέτοιο γιατί δεν παίρνεις το ορίτζιναλ αλλά ψάχνεις αυτό που μοιάζει με Ser60;

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου δεν σε ενδιαφέρουν τόσο οι multimedia δυνατότητες αλλά ψάχνεις κάτι σοβαρό και πιο "bussiness phone" άρα κάτι σαν το 6233. Στην SE είναι παραπάνω από φανερό ότι δεν θα βρεις κάτι τέτοιο. Θυμάμαι ότι ήσουν ο μόνος ή από τους λίγους που τους άρεσε το Κ770 στο αντίστοιχο θέμα. Ίσως γιατί δεν είχε πολλά φρου-φρου και αρώματα όπως λες.

Μήπως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς όντως και να πας στα Ser60;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω στις 6νοε που θα παρουσιάσει νέα προιόντα να μας δείξει κάτι καλό......

 

Θα ανακοινωθουν 3 walkman ...

Ενα mid-high end και δυο πιο απλα walkman ...

 

Sorry, για το offtopic , απλα μια διευκρινηση ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθώ αυτά που γράφεις. Με αρκετά συμφωνώ με άλλα όχι. Σίγουρα πάντως διαφωνούμε σ' αυτό που λέμε προσωπικό γούστο. Στο πιο κινητό θεωρούμε όμορφο ή όχι.

Το παρακάτω είναι εύλογη απορία και δεν είναι καθόλου ειρωνικό.

 

Για ποιο λόγο δεν παίρνεις Νόκια;

Εσύ ο ίδιος περιγράφεις αυτό που θέλεις "σαν Νόκια". Αφού ψάχνεις κάτι τέτοιο γιατί δεν παίρνεις το ορίτζιναλ αλλά ψάχνεις αυτό που μοιάζει με Ser60;

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου δεν σε ενδιαφέρουν τόσο οι multimedia δυνατότητες αλλά ψάχνεις κάτι σοβαρό και πιο "bussiness phone" άρα κάτι σαν το 6233. Στην SE είναι παραπάνω από φανερό ότι δεν θα βρεις κάτι τέτοιο. Θυμάμαι ότι ήσουν ο μόνος ή από τους λίγους που τους άρεσε το Κ770 στο αντίστοιχο θέμα. Ίσως γιατί δεν είχε πολλά φρου-φρου και αρώματα όπως λες.

Μήπως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς όντως και να πας στα Ser60;

 

Καταλαβαίνω τι θες να πεις.

 

Όταν μίλησα για Nokia, εννοούσα πως η SE καλά θα ήταν να έκανε κινήσεις όπως η Nokia, με άλλα λόγια να βγάζει ΚΑΙ bussiness μοντέλα, όπως κάνει η φινλανδική εταιρεία.

 

Γιατί δεν παίρνω το 6233; Διότι και αυτό έχει πράγματα που δεν μου αρέσουν (επέτρεψέ μου να μην το αναλύσω).

 

Γιατί δεν παίρνω Ser60; Για τους ίδιους λόγους που δεν παίρνω UIQ, συν το ότι επιθυμώ καλούς χρόνους αναμονής και ομιλίας.

 

Το «original» λοιπόν όπως λες, το Ser60 δηλαδή, πολύ απλά δεν μου κάνει. Μόνο ο τηλ. κατάλογός του με ενδιαφέρει, και αυτό κρίνω ότι δεν είναι λόγος για να πάρω μία τέτοια συσκευή.

 

Εν ολίγοις, πολύ απλά θέλω ένα bussiness phone από την SE, και δεν βρίσκω για ποιο λόγο «είναι παραπάνω από φανερό ότι δεν θα βρεις κάτι τέτοιο», όπως λες. Δυνατότητες έχει η SE, δεν της είναι κάτι δύσκολο... Ελπίζω να έγινα κατανοητός. :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τελικά συμφωνούμε σε περισσότερα.

Ομοίως δεν αντέχω UIQ & Ser60. Δεν άντεξα να κρατήσω πολύ στα χέρια μου κανένα από όσα κινητά τα "φορούν". Και όχι φυσικά επειδή δεν τα καταλάβαινα. Για να μην πω ότι πολλές φορές τα έβρισκα λιγότερο "έξυπνα" από αρκετά συμβατικά.

 

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο θέμα δυνατοτήτων από πλευράς SE, όσο διαφορετικού προσανατολισμού.

Ας μην ξεχνάμε ότι το ένα από τα δύο μέρη που αποτέλεσαν την SE, έγινε αυτοκρατορία πουλώντας ψυχαγωγία. Αλλά ακόμα και αυτό θα μπορούσε να το κάνει καλύτερα βεβαίως βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τελικά συμφωνούμε σε περισσότερα.

 

Έτσι φαίνεται ;)

 

Ομοίως δεν αντέχω UIQ & Ser60. Δεν άντεξα να κρατήσω πολύ στα χέρια μου κανένα από όσα κινητά τα "φορούν". Και όχι φυσικά επειδή δεν τα καταλάβαινα. Για να μην πω ότι πολλές φορές τα έβρισκα λιγότερο "έξυπνα" από αρκετά συμβατικά.

 

Συμφωνώ απολύτως. Προσωπικά πάντα έβλεπα και βλέπω το κινητό ως εργαλείο, μία συσκευή που θα μου κάνει την ζωή πιο εύκολη. Στα πλαίσια αυτά, όχι, δεν θεωρώ ότι ένα smartphone θα με βοηθήσει στον τομέα αυτό, πάντα βάσει των δικών μου αναγκών. Εγώ θέλω ένα κινητό μικρό, ελαφρύ, αξιόπιστο, με καλή μπαταρία και full organizer δυνατότητες. Όχι τρελά πράγματα, απλά να μπορώ να φτιάχνω τον τηλ. κατάλογό μου όπως επιθυμώ, να βάζω όσες υπενθυμίσεις θέλω, να σημειώνω ό,τι επιθυμώ, και όλα τα συναφή. Ούτε οθόνες αφής, ούτε τρελές κάμερες, ούτε καταπληκτικές οθόνες.

 

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο θέμα δυνατοτήτων από πλευράς SE, όσο διαφορετικού προσανατολισμού.

Ας μην ξεχνάμε ότι το ένα από τα δύο μέρη που αποτέλεσαν την SE, έγινε αυτοκρατορία πουλώντας ψυχαγωγία. Αλλά ακόμα και αυτό θα μπορούσε να το κάνει καλύτερα βεβαίως βεβαίως.

 

Μα, για αυτό... γκρινιάζω, μπας και γίνουμε πολλοί και «πείσουμε» (λέμε τώρα) την SE ότι δεν έχουν όλοι σαν βασικό κριτήριο αγοράς μίας συσκευής τα fancy σχέδια ή τις καταπληκτικές κάμερες ή τον κρυστάλλινο ήχο στην μουσική, ώστε να βγάλει καμιά συσκευή και για μας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έν λόγω ζήτημα είναι σχετικό με το τί θέλει ο καταναλωτής η μάλλον η πλειοψηφία αυτών.Με βάση αυτό αποφασίζει μια εταιρία την πολιτική της.

 

H Nokia εξαρχής απευθυνόταν σε πιτσιρικάδες σε υπερβολικό βαθμό.3210,3310 κτλ.Μετά ξαφνικά με την υοθέτηση symbian το γύρισε στο πιο σοβαρό και feature packed πακέτο με την ανάλογη τιμή και τέλος 2007 και μέτα είδε πως έχανε στο αρχικό της κοινό απο την walkman σειρά και επιστρέφει στην προώθηση των multimedia phones.Γενικά και από το range των κινητών της βλέπω πως δεν έχει ακόμα σταθερό target group

 

H Ericsson από την μεριά της ήταν πιο σταθερή και δικαιολογημένα αν σκεφτείς ότι όσο πιο μεγάλη μια εταιρία τόσο πιο μικρά βήματα κάνει προς ανάπτυξη.Απευθυνόταν σε Middle range consummers και ενσωμάτωνε υψηλές τεχνολογίες και διευκολύνσεις χωρίς να το πολυφωνάζει.¨Οποιος τολμούσε ανακάλυπτε.Για παράδειγμα ποιος από εδώ γνώριζε πως από το t28 υπήρχε το cut copy paste (*1,*2,*3) σε αριθμούς????Και δεν θα μιλήσω για φωνητικές εντολές,bluetooth,vibration,κτλ.Το μόνο buisness packed Κινητό ήταν το UIQ.¨Οντως το σχεδιαστικό τμήμα μετά το t68 δεν έβγαλε άλλο τόσο εντυπωσιακό κινητό αλλά ταιριάζει στο profil της Sony αυτό.

 

Τέλος η εμμονή της να δουλεύει με μια κλειστή πλατφόρμα που όμως ήξερε πως δουλεύει και οι χρήστες είχαν βολευτεί της προσέφερε ανταγωνιστικές τιμές και αξιοπιστία.Το τ68,τ610 και τα πιο πρόσφατα k750 k810 ήταν σχετικά φθηνά για αυτά που προσφέρουν...

 

Για να το κάνω πιο λιανά είναι σαν να λέμε πως η πλατφόρμα s60 είναι τα windows και τα A100,A200 είναι τα apple.Ναι μέν τα windows προσεγγίζουν περισσότερους αλλά τα apple απλά δουλεύουν χωρίς να ενοχλούν τον χρήστη γιαυτό και η μετανάστευση είναι μονόπλευρη πρός τα SE.

 

Είναι οι μικρές ευκολίες που σε κάνουν να κολλήσεις και το ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ battery time.Μην ξέχνάμε πως το σημαντικότερο είνα το κινητό να είναι κινητό και όχι σταθερό.Δεν βγάζουμε το καλώδιο από τον οτε για να εξαρτώμαστε από την ΔΕΗ.Ο μόνος λόγος που το n95 δεν πείθει είναι αυτό.Το 90% των χρηστών του δεν χρησιμοποιούν τα features του...

 

Τέλος αν υπάρχουν τεχνικοί εδώ μέσα που έχουν ανοίξει διαφόρα κινητά θα συμφωνήσουν πως τεχνολογικά εσωτερικά η Sony δείχνει την εμπειρία της.¨Οταν τα Nokia είχαν λάστιχάκι για την οθόνη 8210 κτλ και τα έπεζε εντός έτους τα Ericsson eίχαν ελάσματα.¨Οταν τα nokia έβαλαν ελάσματα το Ericsson έβαλαν καλωδιοταινίες.Από ηλεκτρόνικης άποψης τα Ε έχουν αποδειχτεί σκυλία και το διαπιστώνετε καθημερινά νομίζω.

 

Τέλος σημαντικός παράγοντας σε μια εταιρία είναι η αντιπροσωπεία που δυστυχώς και οι 2 υστερούν τραγικά.Οι προηγούμενη όμως ήταν απίστευτοι και αυτό συντέλεσε σε μεγάλο βαθμό στην προσχώρηση τους στην ελληνική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στο κλαμπ. Βασικά τα ίδια πράγματα λέμε.

Δεν έχεις και πολύ άδικο για τον συσχετισμό win/mac os και nokia/se. :) Ειδικά σε ότι αφορά την απροβλημάτιστη λειτουργία. Μπορώ να σκεφτώ και άλλες ομοιότητες.

Φαντάζομαι δεν το εννοείς ότι κανείς δεν ήξερε για το copy/paste στα ericsson. Έστω και αν δεν ήταν και τόσο βολική η συγκεκριμένη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Ta se mporei na min prosferoun ton ourano me ta astra alla auta pou iposxontai ta pragmatopoioun.

 

Me enoxlei i meiomeni poiotita merikon neo montelon kai ta montela me paromia xaraktiristika kai ena walkman me kali kamera (plin tou w960).

 

Apo thema autonomias skizoun pragmatika, kai san ilektronikos mporo na po oti i diaxeirisi energeias kai katanalosi einai poli kali (an kai ofeilete en meri ton palio arm9), to w850 exei 11.5 ores omilias sto kai 24ores anaparagogis mousikis (se gsm panta)

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι για να ταραξει για τα καλα τα νερα η ΣΕ θα πρεπει να κανει τα εξης...

1)καταρχας να αρχισει να βγαζει πιο ομορφα σχεδια και οχι τα κλασσικα candy-bar κινητα.η εποχη επιβαλει ultra slim slide με οθονες 2.4'' σαν τα ΣΑΜΣΟΥΝΓΚ και μαλιστα με μεταλλικο σκελετο(λεω εγω τωρα).

2)Να αλλαξει το μενου της ως προς την εμφανιση και πλεον με την αλλαγη θεματων να μπορεις να αλλαζεις και εικονιδιο ωσαν τα Σ60 κινητα.επισης να μπορεις να κανεις αναδιαταξη του μενου αναλογα με τις προτιμησεις σου(με οποια σειρα θες αλλα και με την εμφανηση που θες-πχ πλεγμα κτλ-

3)να εχουν ραδιοφωνο με RDS αλλα και επιλογη ηχογραφησης απο το ραδιοφωνο στην καρτα μνημης(σαν ολα τα νορμαλ ΜΡ3)

4)να ενσωματωσει στα κινητα της 2 στερεοφωνικα ηχεια για κρυσταλλινη ποιοτητα ηχου

5)επιτελους να μπει το πολυ χρησιμο GPS(Το μονο που ζηλευω απο Σ60 κινητα)

6)Να ενσωματωσουν καμερες απο 5ΜΡ και πανω μαζι με φλας(ακομα και REMOVE RED EYE FLASH) ενω θα πρεπει να βελτιωθει και αισθητα η ποιοτητα του βιντεο που τραβανε(κατω απο 640χ480 με 30 FPS θΕωρω οτι ειναι απαραδεκτο)

7)να μπει επιτελους μια μπαταρια που θα μπορει να σηκωσει ολο αυτο το βαρυ φορτιο.

αυτα προς το παρων

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Σχόλια στα σχόλια σου. :)

1. Δηλώνω θαυμαστής των candy-bar κινητών. Αν και πολύ θα ήθελα να δω κάτι που θα με κάνει να αλλάξω γνώμη.

2. Δεν καίγομαι και τόσο για τα θέματα. Έτσι και αλλιώς πάντα χρησιμοποιώ αυτά που έχω φτιάξει εγώ. Για το μενού και την παραμετροποίηση θα έλεγα ότι δεν θα ήταν άσχημο αν και δεν έχω πρόβλημα με τις επιλογές του μενού. Νομίζω ότι οι περισσότερες επιλογές είναι εκεί που θα έπρεπε να είναι. Επίσης υπάρχουν και οι συντομεύσεις για τυχόν περίεργες προτεραιότητες.

3. RDS υπάρχει, η επιλογή ηχογράφησης σίγουρα θα ήταν χρήσιμη. Όμως δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο δεν υπάρχει νομικό κόλλημα σ' αυτό. Σε μερικές χώρες τουλάχιστον.

4. Παρόλο που εγώ δεν ακούω ποτέ μουσική από το κινητό υπάρχουν πολλοί που το κάνουν, οπότε οποιαδήποτε βελτίωση θα ήταν επιθυμητή.

5. Επίσης δεν καίγομαι και τόσο για ενσωματωμένο GPS αλλά φαίνεται ότι πλέον τείνει να γίνει στάνταρ.

6. Έχεις απόλυτο δίκαιο για το βίντεο. Δεν είναι δυνατόν να είναι μόνιμα ουραγοί σ΄αυτόν τον τομέα. Ειδικά όταν έχουν παρουσιάσει πριν 3 χρόνια κάτι σαν το w900. Η κάμερα σίγουρα δεν χρειάζεται παραπάνω mp. Καλύτερο φακό χρειάζεται αλλά υπάρχουν άλλα προβλήματα εδώ.

7. Νομίζω ότι από από την αυτονομία των SE δεν θα πρέπει να έχουμε κανένα παράπονο. Σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντα.

 

Από πλευράς μου θα ήθελα να δω πότε επιτέλους η SE θα αποφασίσει να μας αφήσει να ταξινομούμε τα sms όπως θέλουμε εμείς και όχι σε εισερχόμενα, σταλμένα και αποθηκευμένα. Για ένα σοβαρό ημερολόγιο και μια καλύτερη διαχείριση του τηλ καταλόγου δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω από όσα έχουμε ήδη πει.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι για να ταραξει για τα καλα τα νερα η ΣΕ θα πρεπει να κανει τα εξης...

1)καταρχας να αρχισει να βγαζει πιο ομορφα σχεδια και οχι τα κλασσικα candy-bar κινητα.η εποχη επιβαλει ultra slim slide με οθονες 2.4'' σαν τα ΣΑΜΣΟΥΝΓΚ και μαλιστα με μεταλλικο σκελετο(λεω εγω τωρα).

2)Να αλλαξει το μενου της ως προς την εμφανιση και πλεον με την αλλαγη θεματων να μπορεις να αλλαζεις και εικονιδιο ωσαν τα Σ60 κινητα.επισης να μπορεις να κανεις αναδιαταξη του μενου αναλογα με τις προτιμησεις σου(με οποια σειρα θες αλλα και με την εμφανηση που θες-πχ πλεγμα κτλ-

3)να εχουν ραδιοφωνο με RDS αλλα και επιλογη ηχογραφησης απο το ραδιοφωνο στην καρτα μνημης(σαν ολα τα νορμαλ ΜΡ3)

4)να ενσωματωσει στα κινητα της 2 στερεοφωνικα ηχεια για κρυσταλλινη ποιοτητα ηχου

5)επιτελους να μπει το πολυ χρησιμο GPS(Το μονο που ζηλευω απο Σ60 κινητα)

6)Να ενσωματωσουν καμερες απο 5ΜΡ και πανω μαζι με φλας(ακομα και REMOVE RED EYE FLASH) ενω θα πρεπει να βελτιωθει και αισθητα η ποιοτητα του βιντεο που τραβανε(κατω απο 640χ480 με 30 FPS θΕωρω οτι ειναι απαραδεκτο)

7)να μπει επιτελους μια μπαταρια που θα μπορει να σηκωσει ολο αυτο το βαρυ φορτιο.

αυτα προς το παρων

 

Γεια σου φίλε laios23

 

1. Προσωπικά δεν προτιμώ τα ultra-slim μοντέλα για τους εξής λόγους:

 

α) Τα βρίσκω μη-πρακτικά

β) Έχουν σε αρκετές περιπτώσεις προβλήματα αξιοπιστίας

 

2. Αυτό θα ήταν ωραίο. ;)

 

3. Αδιάφορο για μένα, αλλά ΟΚ.

 

4. Ομοίως με 3.

 

5. Χμμμμ... GPS σε τόσο μικρών φυσικών διαστάσεων οθόνες; Θα βγάζουμε τα μάτια μας! :p

 

6. Αν είναι να ανέβει και άλλο το κόστος, δεν το θεωρώ καλή ιδέα. Δηλαδή πόσο θα κάνει ας πούμε το Κ900, 700 ευρώ;

 

7. Οι μπαταρίες των SE είναι μάλλον οι καλύτερες αυτή την στιγμή και σε αυτό συμβάλλει πολύ η σωστή διαχείριση ενέργειας που κάνουν. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται να βγει μοντέλο με όλα όσα λες και να έχει και μία χωρητικότητας 1500 mAh...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν το εννοείς ότι κανείς δεν ήξερε για το copy/paste στα ericsson. Έστω και αν δεν ήταν και τόσο βολική η συγκεκριμένη λειτουργία.

 

geofil νομίζω ότι το εννοεί. Πιστεύω ότι όντως είναι πολλοί λίγοι αυτοί που γνώριζαν τη συγκεκριμένη λειτουργία. Εδώ ακόμα και τη μορφοποίηση κειμένου (bold, italic, underline) που ενσωμάτωσε στο μενού δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν αρκετοί.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε laios23

 

5. Χμμμμ... GPS σε τόσο μικρών φυσικών διαστάσεων οθόνες; Θα βγάζουμε τα μάτια μας! :p

 

6. Αν είναι να ανέβει και άλλο το κόστος, δεν το θεωρώ καλή ιδέα. Δηλαδή πόσο θα κάνει ας πούμε το Κ900, 700 ευρώ;

 

7. Οι μπαταρίες των SE είναι μάλλον οι καλύτερες αυτή την στιγμή και σε αυτό συμβάλλει πολύ η σωστή διαχείριση ενέργειας που κάνουν.

 

 

 

H δυνατοτητα επιλογης χρησης μιας δυνατοτητας ειναι προτιμοτερη απο την μη υπαρξη της με βαση καποιο μειονεκτημα της και εχοντας σαν δεδομενο απο την πλευρα του κατασκευαστη οτι ο χρηστης δεν θα το χρησιμοποιησει .

Ασε που ειτε ειναι ειτε δεν ειναι , προσπαθουν να κανουν το GPS το επομενο killer-app , killer-feature απο την στιγμη που οι καμερες πλησιαζουν τα ορια των συσκευων , και πολλες αλλες δυνατοτητες υλοποιουνται σωστα μονο σε "εξειδικευμενες" συσκευες .

 

700 ευρω ναι ειναι πολλα . Ειναι παρα πολλα και δεν τα εχω δωσει ποτε για κινητο . Το Ν95 ειναι το τελευταιο αλλα οχι το μονο παραδειγμα του οτι μπορει μια συσκευη με τετοιο κοστος να εχει επιτυχια αρκει να ξερεις πως να την "πλασαρεις" .

Και εκει η Νοκια , ειναι αρκετα μπροστα απο την SE .

 

 

Καλυτερη και χειροτερη μπαταρια εχω βαρεθει να σου λεω ( :p ) οτι δεν υπαρχει . Στα χερια μου και το Ν95 και το Κ610 μια μερα αναμονης βγαζουν + καποιες ωρες με λιγη τυχη με την χρηση που κανω .

Σε απολυτους χρονους αναμονης ναι ειναι καλυτερα αλλα το θεμα ειναι να αποδιδουν στην χρηση , την σκληρη χρηση την πολυ σκληρη χρηση και οχι σε ελαχιστη χρηση και πολλες ωρες αναμονης . :D :p

Link to comment
Share on other sites

geofil νομίζω ότι το εννοεί. Πιστεύω ότι όντως είναι πολλοί λίγοι αυτοί που γνώριζαν τη συγκεκριμένη λειτουργία. Εδώ ακόμα και τη μορφοποίηση κειμένου (bold, italic, underline) που ενσωμάτωσε στο μενού δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν αρκετοί.

 

 

 

Αυτο ομως δεν ειναι ουτε ανακαλυψη της SE ουτε ειναι η μονη που το προσφερει .

Ειναι μερος των EMS (μια αναβαθμισμενη εκδοχη των SMS ) που πολλοι κατασκευαστες υποστηριζουν στα κινητα τους εστω και αν οι περισσοτερες Samsung συσκευες πλεον το υποστηριζουν στην αναγνωριση και εμφανιση τετοιου κειμενου και οχι στην δημιουργια του .

 

Για να ειμαστε και αντικειμενικοι :)

Link to comment
Share on other sites

Τέλος αν υπάρχουν τεχνικοί εδώ μέσα που έχουν ανοίξει διαφόρα κινητά θα συμφωνήσουν πως τεχνολογικά εσωτερικά η Sony δείχνει την εμπειρία της.¨Οταν τα Nokia είχαν λάστιχάκι για την οθόνη 8210 κτλ και τα έπεζε εντός έτους τα Ericsson eίχαν ελάσματα.¨Οταν τα nokia έβαλαν ελάσματα το Ericsson έβαλαν καλωδιοταινίες.Από ηλεκτρόνικης άποψης τα Ε έχουν αποδειχτεί σκυλία και το διαπιστώνετε καθημερινά νομίζω.

 

Τέλος σημαντικός παράγοντας σε μια εταιρία είναι η αντιπροσωπεία που δυστυχώς και οι 2 υστερούν τραγικά.Οι προηγούμενη όμως ήταν απίστευτοι και αυτό συντέλεσε σε μεγάλο βαθμό στην προσχώρηση τους στην ελληνική αγορά.

 

Την εποχη του 8210 ναι η SE ή για την ακριβεια τοτε η Ericsson ηταν πολυ μπροστα .

Πλεον ειναι αναποδα τα πραγματα τεχνολογικα στο τι μπορει να κατασκευασει ο καθενας ( τεχνολογια , σχεδιασμος και οχι εξωτερικα , διαδικασιες κατασκευης , προμηθευτες υλικων )

 

Και ειδικα σε χρησιμοποιουμενες πλατφορμες αλλα και τεχνολογια δυστυχως ... ακολουθουν (και οχι απαραιτητα την Νοκια , μαλλον την Ericsson που ακολουθει την TI )

 

 

Σε οτι εχει να κανει με το σερβις αν με αφησουν εχω να πω πολλααααααααα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Την εποχη του 8210 ναι η SE ή για την ακριβεια τοτε η Ericsson ηταν πολυ μπροστα .

Πλεον ειναι αναποδα τα πραγματα τεχνολογικα στο τι μπορει να κατασκευασει ο καθενας ( τεχνολογια , σχεδιασμος και οχι εξωτερικα , διαδικασιες κατασκευης , προμηθευτες υλικων )

 

Και ειδικα σε χρησιμοποιουμενες πλατφορμες αλλα και τεχνολογια δυστυχως ... ακολουθουν (και οχι απαραιτητα την Νοκια , μαλλον την Ericsson που ακολουθει την TI )

 

 

Σε οτι εχει να κανει με το σερβις αν με αφησουν εχω να πω πολλααααααααα :cool:

 

 

Εδώ θα διαφωνήσω.Τουλάχιστον μέχρι το k800 που ήταν το τελευταίο που άνοιξα εσωτερικά τουλάχιστον είναι πολύ μπροστά.Το συγκεκριμένο μαζί με το k750 παίζει να είναι και τα πιο ανθεκτικά κινητά τις διετίας που μας πέρασε.Και ανθεκτικά δεν μιλάω μόνο για πτώσεις (που εδώ τα N series ηττούνται κατά κράτος )αλλά και στην υγρασία που μαζεύουν μέσα ...

 

Για το k850 θα με συγχωρήσεις αλλά δεν σκοπεύω να το ανοίξω τώρα για ευνόητους λόγους :P

 

R.I.P δεν είπε κανείς πως τα EMS είναι ανακάλυψη της Se απλά τα έφερε σαν παράδειγμα ότι πολλοί χρήστες δεν το γνωρίζαν ότι μπορεί να γίνει όπως το προαναφερόμενο cut copy paste που όταν μπήκε ήταν πρωτοποριακο(Δεν ύπηρχαν εφαρμογές συγχρονισμού και όταν άλλαζες κινητό τις διάβαζε από την sim χαλώντας την κατηγορία)

Link to comment
Share on other sites

H δυνατοτητα επιλογης χρησης μιας δυνατοτητας ειναι προτιμοτερη απο την μη υπαρξη της με βαση καποιο μειονεκτημα της και εχοντας σαν δεδομενο απο την πλευρα του κατασκευαστη οτι ο χρηστης δεν θα το χρησιμοποιησει .

Ασε που ειτε ειναι ειτε δεν ειναι , προσπαθουν να κανουν το GPS το επομενο killer-app , killer-feature απο την στιγμη που οι καμερες πλησιαζουν τα ορια των συσκευων , και πολλες αλλες δυνατοτητες υλοποιουνται σωστα μονο σε "εξειδικευμενες" συσκευες .

Συμφωνώ αν και για μένα δεν θα είναι ποτέ κριτήριο επιλογής.

Για την κάμερα είναι παραπάνω από σίγουρο ότι έχεις άδικο.

Τίποτα, μα τίποτα δεν είναι στα όρια του. Το έχω ακούσει πολλές φορές εδώ και 20 χρόνια για σκληρούς δίσκους, επεξεργαστές κλπ. Οι κάμερες των κινητών θα συνεχίσουν να εξελίσσονται όπως όλα στην ζωή.

Σε απολυτους χρονους αναμονης ναι ειναι καλυτερα αλλα το θεμα ειναι να αποδιδουν στην χρηση , την σκληρη χρηση την πολυ σκληρη χρηση και οχι σε ελαχιστη χρηση και πολλες ωρες αναμονης . :D :p

Ειλικρινά δεν βρίσκω λογική σ' αυτό.

Φυσικά και μπορείς να τελειώσεις οποιαδήποτε μπαταρία θες.

Αλλά επίσης φυσικά και υπάρχει η καλύτερη μπαταρία και η χειρότερη μπαταρία. Είτε με σκληρή χρήση είτε με πολύ σκληρή χρήση. :)

 

R.I.P δεν είπε κανείς πως τα EMS είναι ανακάλυψη της Se απλά τα έφερε σαν παράδειγμα ότι πολλοί χρήστες δεν το γνωρίζαν ότι μπορεί να γίνει όπως το προαναφερόμενο cut copy paste που όταν μπήκε ήταν πρωτοποριακο(Δεν ύπηρχαν εφαρμογές συγχρονισμού και όταν άλλαζες κινητό τις διάβαζε από την sim χαλώντας την κατηγορία)

 

Με πρόλαβες. :)

Link to comment
Share on other sites

H δυνατοτητα επιλογης χρησης μιας δυνατοτητας ειναι προτιμοτερη απο την μη υπαρξη της με βαση καποιο μειονεκτημα της και εχοντας σαν δεδομενο απο την πλευρα του κατασκευαστη οτι ο χρηστης δεν θα το χρησιμοποιησει .

Ασε που ειτε ειναι ειτε δεν ειναι , προσπαθουν να κανουν το GPS το επομενο killer-app , killer-feature απο την στιγμη που οι καμερες πλησιαζουν τα ορια των συσκευων , και πολλες αλλες δυνατοτητες υλοποιουνται σωστα μονο σε "εξειδικευμενες" συσκευες .

 

Καμία αντίρρηση, απλά θεωρώ ότι GPS σε μικρές οθόνες είναι μη-πρακτικό, τουλάχιστον για εμένα.

 

700 ευρω ναι ειναι πολλα . Ειναι παρα πολλα και δεν τα εχω δωσει ποτε για κινητο . Το Ν95 ειναι το τελευταιο αλλα οχι το μονο παραδειγμα του οτι μπορει μια συσκευη με τετοιο κοστος να εχει επιτυχια αρκει να ξερεις πως να την "πλασαρεις" .

Και εκει η Νοκια , ειναι αρκετα μπροστα απο την SE .

 

Φυσικά και υπάρχουν άτομα που θα έπαιρναν ένα υποτιθέμενο Κ900 στα 700 ευρώ, πάντα σε συνάρτηση με την προώθησή του από τον κατασκευαστή, την κοινωνική οικονομική συγκυρία, κοκ. Παρόλαυτά, για μένα ακόμα και τα 500 ευρώ που κοστίζει το Κ850 παραείναι πολλά.

 

Καλυτερη και χειροτερη μπαταρια εχω βαρεθει να σου λεω ( :p ) οτι δεν υπαρχει . Στα χερια μου και το Ν95 και το Κ610 μια μερα αναμονης βγαζουν + καποιες ωρες με λιγη τυχη με την χρηση που κανω .

Σε απολυτους χρονους αναμονης ναι ειναι καλυτερα αλλα το θεμα ειναι να αποδιδουν στην χρηση , την σκληρη χρηση την πολυ σκληρη χρηση και οχι σε ελαχιστη χρηση και πολλες ωρες αναμονης . :D :p

 

Βρε Κώστα, κανείς δεν λέει ότι το πόσο θα κρατήσει η μπαταρία ενός κινητού δεν έχει να κάνει και με το πως το χρησιμοποιεί ο καθένας μας. Ωστόσο, τόσα χρόνια :p δεν έχεις καταλάβει ότι εγώ δεν είμαι όλη μέρα με το κινητό στο χέρι, άρα υπολογίζω ΚΑΙ τις ώρες αναμονής όταν αναφέρομαι στην αυτονομία ενός κινητού.

 

Αυτή την στιγμή έχω το Κ530. Έχει 950άρα μπαταρία, θεωρητικά ίδιας χωρητικότητας με αυτήν του Ν95 σου. Μιλάω κατά μέσο όρο μισή ώρα την ημέρα, τα βράδια το κλείνω κτλ (την ξέρεις την χρήση που κάνω). Φόρτιση χρειάζεται κάθε 5-7 μέρες. Το Ν95 θα κρατήσει τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως δεν ειναι ουτε ανακαλυψη της SE ουτε ειναι η μονη που το προσφερει .

Ειναι μερος των EMS (μια αναβαθμισμενη εκδοχη των SMS ) που πολλοι κατασκευαστες υποστηριζουν στα κινητα τους εστω και αν οι περισσοτερες Samsung συσκευες πλεον το υποστηριζουν στην αναγνωριση και εμφανιση τετοιου κειμενου και οχι στην δημιουργια του .

 

Για να ειμαστε και αντικειμενικοι :)

 

 

R.I.P δεν είπε κανείς πως τα EMS είναι ανακάλυψη της Se απλά τα έφερε σαν παράδειγμα ότι πολλοί χρήστες δεν το γνωρίζαν ότι μπορεί να γίνει όπως το προαναφερόμενο cut copy paste που όταν μπήκε ήταν πρωτοποριακο(Δεν ύπηρχαν εφαρμογές συγχρονισμού και όταν άλλαζες κινητό τις διάβαζε από την sim χαλώντας την κατηγορία)

 

Να είσαι καλά minos197. Ουδέποτε είπα ότι τα EMS ήταν ανακάλυψη της Ericsson. Το μόνο που είπα ήταν ότι ενώ υπήρχαν σαν λειτουργία (ακόμα και μέσα στο μενού, αρά και ευκολότερο να τα βρεις) πολλοί δεν το ήξεραν.

 

Μπορεί να δηλώνω φανατικός της SE αλλά προσπαθώ να διατηρώ την αντικειμενικότητά μου.

 

 

 

Καμία αντίρρηση, απλά θεωρώ ότι GPS σε μικρές οθόνες είναι μη-πρακτικό, τουλάχιστον για εμένα.

 

+1

Για αυτό και πιστεύω ότι αν τελικά πάμε προς WiFi και GPS τότε τα slide phones θα επικρατήσουν. Ο μοναδικός σχεδιασμός που συνδυάζει μεγάλη οθόνη και κανονικό μέγεθος συσκευής.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

+1

Για αυτό και πιστεύω ότι αν τελικά πάμε προς WiFi και GPS τότε τα slide phones θα επικρατήσουν. Ο μοναδικός σχεδιασμός που συνδυάζει μεγάλη οθόνη και κανονικό μέγεθος συσκευής.

 

Εχμ, δικό μου ήταν το τελευταίο quote που έκανες :p

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, δικό μου ήταν το τελευταίο quote που έκανες :p

Σωστοοοός ο φίλος ΤΝ97!!!! Διορθώθηκε!!! Άμα γράφεις κανένα 6ωρο κώδικες στη C αυτά παθαίνεις!!! :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

+1

Για αυτό και πιστεύω ότι αν τελικά πάμε προς WiFi και GPS τότε τα slide phones θα επικρατήσουν. Ο μοναδικός σχεδιασμός που συνδυάζει μεγάλη οθόνη και κανονικό μέγεθος συσκευής.

Μαζί με τα folded. Για να είμαστε ακριβείς... :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Sony Ericsson
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was unpinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...