Jump to content

Αγορα κινητου απο Κινα μεχρι 200 ευρω


Mitsos97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Budget: 200 ευρώ

Κανονική χρήση (browsing, social apps, μερικες φωτο και μερικες κλησεις), δεν παίζω παιχνίδια

Θα προτιμούσα να ειχε την 800αρα μπάντα

Επίσης με ενδιαφέρει με αυτη την σειρά: Κάμερα, Οθόνη, Αυτονομία και ηχεία

Καλο θα ηταν να έχει custom rom με την 8.1 έκδοση του android (εαν δεν έχει official με την 8.1)

Inches: 5.5+

 

Σκέφτομαι για Le max 2 (6/64), Le Pro 3 Elite (4/32), Xiaomi Mi MAX 2, Xiaomi Mi A1, Huawei Honor 7X, Meizu M6 Note (την έκδοση με τα 4gb ram), Nubia M2

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που αναφέρεις εγώ θα πήγαινα στο honor 7x, global version με την 800αρα. Μόλις κυκλοφόρησε, θα πάρει Oreo και γενικά θα έχει υποστήριξη για τουλάχιστον 2 χρόνια, ενώ έχεις και την αξιοπιστία της Huawei. Από εκεί και πέρα το miΑ1 και το meizu είναι Επίσης καλές επιλογές, δες και πιο σου αρέσει και εμφανισιακά. Το nubia δεν νομίζω να έχει περεταίρω υποστήριξη από την εταιρία, όπως και τα Le.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που αναφέρεις εγώ θα πήγαινα στο honor 7x, global version με την 800αρα. Μόλις κυκλοφόρησε, θα πάρει Oreo και γενικά θα έχει υποστήριξη για τουλάχιστον 2 χρόνια, ενώ έχεις και την αξιοπιστία της Huawei. Από εκεί και πέρα το miΑ1 και το meizu είναι Επίσης καλές επιλογές, δες και πιο σου αρέσει και εμφανισιακά. Το nubia δεν νομίζω να έχει περεταίρω υποστήριξη από την εταιρία, όπως και τα Le.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

 

Και custom rom να έχουν δεν με πειράζει...

Πιστεύεις οτι Honor 7x ή το Meizu m6 note εχει καλυτερη καμερα?

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που αναφέρεις εγώ θα πήγαινα στο honor 7x, global version με την 800αρα. Μόλις κυκλοφόρησε, θα πάρει Oreo και γενικά θα έχει υποστήριξη για τουλάχιστον 2 χρόνια, ενώ έχεις και την αξιοπιστία της Huawei. Από εκεί και πέρα το miΑ1 και το meizu είναι Επίσης καλές επιλογές, δες και πιο σου αρέσει και εμφανισιακά. Το nubia δεν νομίζω να έχει περεταίρω υποστήριξη από την εταιρία, όπως και τα Le.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

 

Btw το Honor 7x (4/32) σιγουρα υποστηριζει την 800αρα απο το banggood?

Link to comment
Share on other sites

Πας για le max 2. Με gcam εχει πολύ καλά αποτελέσματα (καλύτερα από οσα κινητά έχω δοκιμάσει) που ξεπερνα αρκετές ναυαρχίδες ενώ έχει και πολύ καλή υποστήριξη από custom roms. Επιπλέον έχει δυνατά ήχεια (αν και τους λείπει λιγο μπάσο) και εξαιρετικη 2K οθόνη.

 

Για μεγαλύτερη (τεράστια) αυτονομία και αρκετά καλύτερα ηχεία (σε ποιότητα) δες το mi max 2 που με gcam έχει πάλι καλά αποτελέσματα (κατώτερα βέβαια απο le max 2). Σε ποιότητα οθόνη βέβαια θα χάσεις.

 

Αν πάλι δεν θες να παίξεις με gcam, πας m6 note για κάμερα (προς το παρόν δεν εχει ιδιαίτερη υποστήριξη σε custom roms). Δεν γνωρίζω βέβαια πως τα πάνε τα ηχεία και η οθόνη του.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πας για le max 2. Με gcam εχει πολύ καλά αποτελέσματα (καλύτερα από οσα κινητά έχω δοκιμάσει) που ξεπερνα αρκετές ναυαρχίδες ενώ έχει και πολύ καλή υποστήριξη από custom roms. Επιπλέον έχει δυνατά ήχεια (αν και τους λείπει λιγο μπάσο) και εξαιρετικη 2K οθόνη.

 

Για μεγαλύτερη (τεράστια) αυτονομία και αρκετά καλύτερα ηχεία (σε ποιότητα) δες το mi max 2 που με gcam έχει πάλι καλά αποτελέσματα (κατώτερα βέβαια απο le max 2). Σε ποιότητα οθόνη βέβαια θα χάσεις.

 

Αν πάλι δεν θες να παίξεις με gcam, πας m6 note για κάμερα (προς το παρόν δεν εχει ιδιαίτερη υποστήριξη σε custom roms). Δεν γνωρίζω βέβαια πως τα πάνε τα ηχεία και η οθόνη του.

 

Το honor 7x είναι πολύ χειρότερο από αυτά; Ρωτάω επειδή μου φαίνεται το πιο όμορφο εξωτερικά

 

Το le Max 2 παίζει να έχει πρόβλημα με το fingerprint?

Edited by Mitsos97
Link to comment
Share on other sites

Στη κάμερα είναι και από τα 3 κατώτερο (είτε με gcam τα πρωτα 2 είτε χωρίς gcam το τελευταίο).

 

Για την οθόνη δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα για το honor 7x. Αλλά και καλή να είχε, η οθόνη του le max 2 θεωρείται από τις πιο κορυφαίες ενώ συνοδεύεται και από πολύ δυνατότερο επεξεργαστή snapdragon 820. Ο επεξεργαστής του honor 7x ειναι παρόμοιος με τον 625 του m6 note και mi max 2.

 

Το μόνο ρισκο στο le max 2 είναι το δαχτυλικό. Σε κάποιες συσκευές δεν δουλεύει. (EDIT: Το συμπλήρωσες καθώς το έγραφα :p )

Link to comment
Share on other sites

Στη κάμερα είναι και από τα 3 κατώτερο (είτε με gcam τα πρωτα 2 είτε χωρίς gcam το τελευταίο).

 

Για την οθόνη δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα για το honor 7x. Αλλά και καλή να είχε, η οθόνη του le max 2 θεωρείται από τις πιο κορυφαίες ενώ συνοδεύεται και από πολύ δυνατότερο επεξεργαστή snapdragon 820. Ο επεξεργαστής του honor 7x ειναι παρόμοιος με τον 625 του m6 note και mi max 2.

 

Το μόνο ρισκο στο le max 2 είναι το δαχτυλικό. Σε κάποιες συσκευές δεν δουλεύει. (EDIT: Το συμπλήρωσες καθώς το έγραφα :p )

 

Ξέρεις τώρα που είναι το new year για την Κίνα εαν στέλνουν κινήτα για αυτό το 10ήμερο? Γιατί έαν δεν στέλνουν θα το ψάξω λίγο παραπάνω. Ή εαν μπαίνουν γενικά προσφορές κατα την διάρκεια του new year;

 

Είμαι ανάμεσα στο le max 2 λόγω καλύτερης κάμερας, ηχείων και επεξεργαστή (εάν και δεν παίζω παιχνίδια), που δεν είναι σίγουρο για fingerprint, κακή αυτονομία και δεν με τρελαίνει το χρυσό χρώμα

 

Σκέφτομαι για το Honor 7x λογω της bezeless οθόνης (μου αρέσει παραπάνω σαν design), αλλά δεν έχει snapdragon επεξεργαστή που νομίζω οτι χρειάζεται για gcam και έλλειψη 800άρας μπάντας στην πιο φτηνή εκδοσή

 

Σκέφτομαι το Meizu M6 Note λογω μπαταρίας και κάμερας stock (πιστεύω με gcam έαν υποστηρίξει αργότερα ίσως βελτιωθεί παραπάνω), αλλά δεν μου αρέσει που δεν ασχολείται κανένας στο xda

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα λεγα να περιμένεις.

 

Πάντως το le max 2 σε κάμερα αξίζει μόνο εφόσον βάλεις gcam. Εδώ θα βρεις δείγματα μου όπου στους τίτλους λεω με τι τραβήχτηκε Le max 2 . Όλες τραβήχτηκαν με ρυθμίσεις χαμηλότερες και απο default (δηλαδή πολύ γρήγορες). Υποθέτω πως αν τράβαγα με κάποια νεώτερη στο super high (αργές) θα ήταν πολύ καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με κινητά εταιριών τύπου Le το μόνο που θα καταφέρεις είναι αντι να χαίρεσαι τη συσκευή, να ασχολείσαι τη μισή ημέρα να ψάχνεται πως θα διορθώσεις bugs και να κάνεις το κινητό λειτουργικό για να αποδίδει τα μισά από όσα υπόσχεται στα χαρτιά, κανένα μήνα θα ψάχνεις με ποια έκδοση της gcam θα βγάλεις καμιά φώτο της προκοπής, μέχρι τότε θα έχουν βγει άλλες 5 εκδόσεις της gcam και σε ένα εξάμηνο το πολύ θα το βάλεις αγγελία. Κλασσική περίπτωση. Πλέον εκτός και αν ένα κινητό θεωρητικά τούμπανο κοστίζει το πολύ 130€ από Κίνα ώστε να κάνεις το χόμπυ, δεν αξίζει τέτοια ταλαιπωρία αν θες λειτουργικό κινητό για καθημερινή χρήση. Προσωπική μου άποψη πάντα γιατί σε κάποιους αρέσουν ακόμα αυτά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σταθεροτατες roms έχει το le max 2. Τόσο ο "δικός μας" crisbal όσο και διάφοροι developers στο xda έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά. Βάζεις την rom που προτιμάς και τέλος.

 

Άλλωστε γράφει ότι θέλει custom roms ο φίλος ;). Και ναι το βρίσκεις από 130 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με κινητά εταιριών τύπου Le το μόνο που θα καταφέρεις είναι αντι να χαίρεσαι τη συσκευή, να ασχολείσαι τη μισή ημέρα να ψάχνεται πως θα διορθώσεις bugs και να κάνεις το κινητό λειτουργικό για να αποδίδει τα μισά από όσα υπόσχεται στα χαρτιά, κανένα μήνα θα ψάχνεις με ποια έκδοση της gcam θα βγάλεις καμιά φώτο της προκοπής και σε ένα εξάμηνο το πολύ θα το βάλεις αγγελία. Κλασσική περίπτωση. Πλέον εκτός και αν ένα κινητό κοστίζει το πολύ 130€ από Κίνα, δεν αξίζει τέτοια ταλαιπωρία. Προσωπική μου άποψη πάντα γιατί σε κάποιους αρέσουν ακόμα αυτά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Αν και στο γενικό που θίγεις συμφωνώ, ότι δηλαδή το Le Max πχ θέλει το ψάξιμο και το πείραγμά του, νομίζω τα παρουσιάζεις εντελώς απλοϊκά τα πράγματα... Απ' όσο γνωρίζω για το Le Max (το οποίο δεν είχα ποτέ) υπάρχει σχετική υποστήριξη και απροβλημάτιστες roms, ενώ το μόνο αρνητικό που έχω διαβάσει έχει να κάνει με την αυτονομία και κάποια θέματα με το δακτυλικό... Από εκεί και πέρα όσον αφορά απόδοση, specs, ποιότητα κατασκευής κλπ, είναι σε άλλα επίπεδα και σίγουρα VFM στα λεφτά που κάνει... Σίγουρα δε θα έχεις την υποστήριξη που θα είχες με Xiaomi πχ, αλλά ξαναλέω η τιμή σε συνάρτηση με το τι προσφέρει το καθιστούν VFM... Mε 143 ευρώ (τόσο το βλέπω στο Banggood), παίρνεις 4gb ram, Snapdragon 820(!), 2K οθόνη και κάμερα που όπως αναφέρεται φτάνει σε πολύ καλά επίπεδα... Τι άλλο δηλαδή; Και υπόψιν το συγκρίνω με εναλλακτικές απ' έξω... Σε σύγκριση με το τι παίρνεις από Ελλάδα με 143 ευρώ, δε μπαίνω καν στον κόπο... Παίρνεις βασικά, ένα Galaxy J3 2017 που είναι και από σοβαρή εταιρεία...

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Εάν πάρω το le Max 2 θα πάρω την έκδοση με τα 64 gb εσωτερικής μνήμης και 6gb ram γτ δεν παίρνει κάρτα μνήμης και κάνει γύρω στα 180 με 190. Το χρυσό είναι έντονο ή όχι ; Επίσης πότε ξεκινάνε να στέλνουνε πάλι από Κίνα ;
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο επειδή το είχα οι roms του είναι εξαιρετικές. Βάζεις μια του crisbal ή την slim7 και τέλος. Η αυτονομια του μολονότι δεν είναι μεγάλη, ειναι μια χαρά για το μεγεθος της μπαταρία, επεξεργαστή και ανάλυση της οθόνης οπότε δεν είναι θέμα rom (οκ οι mm βγάζουν περισσότερο αλλά εκεί είναι θέμα επιλογής)

 

Πραγματικά το μόνο αρνητικό σε αυτό το κινητό είναι το δαχτυλικο όπου 1 στους 10 βλέπω να χει πρόβλημα (αυθαίρετο ποσοστό). Εμένα πάντως δεν μου είχε αλλά οκ για ασφάλεια πες ότι παίρνεις ένα κινητό χωρίς δαχτυλικο... Με τέτοιο επεξεργαστή, ram, οθόνη και ois εύκολα τα παραβλέπεις. Και για να μην παρεξηγηθω αυτή τη στιγμή έχω άλλη συσκευή.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σταθεροτατες roms έχει το le max 2. Τόσο ο "δικός μας" crisbal όσο και διάφοροι developers στο xda έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά. Βάζεις την rom που προτιμάς και τέλος.

 

Άλλωστε γράφει ότι θέλει custom roms ο φίλος ;). Και ναι το βρίσκεις από 130 ευρώ.

Το πότε μια custom Rom θεωρείται σταθερή και πότε ένα κινητό έχει υποστήριξη χωράει μεγάλη συζήτηση. Εφόσον το βρίσκει σε αυτή την τιμή και ο φίλος είναι διατεθειμένος να ασχολείται διαρκώς, θα συμφωνήσω μαζί σας ότι είναι καλή περίπτωση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το πότε μια custom Rom θεωρείται σταθερή και πότε ένα κινητό έχει υποστήριξη χωράει μεγάλη συζήτηση. Εφόσον το βρίσκει σε αυτή την τιμή και ο φίλος είναι διατεθειμένος να ασχολείται διαρκώς, θα συμφωνήσω μαζί σας ότι είναι καλή περίπτωση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Κοίτα, εγω μιλάω από την εμπειρία μου αφού το είχα το κινητό και οχι θεωρητικά. ;) Έχει καλές σταθερές roms. Εγώ θυμάμαι του χα βάλει μια slim7 και δεν είχα κανένα παράπονο ενώ είμαι και αρκετα παράξενος.

 

Μια βόλτα από το thread του le max 2 θα σε πείσει. Θες κατι σταθερό; Θες κάτι πιο καινούργιο με ενδεχομένως κάποια bugs? Διαλεγεις και παιρνεις... από όλα έχει :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγήκε το xiaomi redmi note 5 pro. Μήπως να περιμένεις λίγο?

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Ξερουμε σε τι τιμη θα ειναι? Η καμερα λες να ειναι καλη?

Link to comment
Share on other sites

Στη κάμερα είναι και από τα 3 κατώτερο (είτε με gcam τα πρωτα 2 είτε χωρίς gcam το τελευταίο).

 

Για την οθόνη δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα για το honor 7x. Αλλά και καλή να είχε, η οθόνη του le max 2 θεωρείται από τις πιο κορυφαίες ενώ συνοδεύεται και από πολύ δυνατότερο επεξεργαστή snapdragon 820. Ο επεξεργαστής του honor 7x ειναι παρόμοιος με τον 625 του m6 note και mi max 2.

 

Το μόνο ρισκο στο le max 2 είναι το δαχτυλικό. Σε κάποιες συσκευές δεν δουλεύει. (EDIT: Το συμπλήρωσες καθώς το έγραφα :p )

Συμφωνώ πως σε κάμερα είναι μάλλον το χειρότερο. Να σημειώσω πως εδώ πως έχει πολύ καλό bokeh αλλά και καλό hdr. Η οθόνη με άφησε ικανοποιημένο αλλά σίγουρα είναι χειρότερη του Le max. Η μπαταρία είναι πολύ καλή και σαν κινητό πάει σφαίρα στα πάντα με πολύ καλό σήμα. Γενικά είναι πολύ τίμια επιλογή για τα λεφτά του και μάλλον θα είναι το πρώτο που θα πάρει oreo από τα παραπάνω. Σαν σύνολο όμως μάλλον θα πήγαινα σε Le max αν δεν ήθελα οπωσδήποτε 6αρα οθόνη.

Α... Και η έκδοση 4/32 στο banggood δεν υποστηρίζει 800αρα

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγω μιλάω από την εμπειρία μου αφού το είχα το κινητό και οχι θεωρητικά. ;) Έχει καλές σταθερές roms. Εγώ θυμάμαι του χα βάλει μια slim7 και δεν είχα κανένα παράπονο ενώ είμαι και αρκετα παράξενος.

 

Μια βόλτα από το thread του le max 2 θα σε πείσει. Θες κατι σταθερό; Θες κάτι πιο καινούργιο με ενδεχομένως κάποια bugs? Διαλεγεις και παιρνεις... από όλα έχει :)

 

Πιστευεις οτι αξιζει να περιμενω για Xiaomi Redmi Note 5 pro?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...