Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία. Ξέρω και ακριβώς τι Έχει μέσα οπότε με ταυτότητα μαζί αν το ανοίξω μπροστά της κτλ

 

Ευχαριστώ

Αν είναι από παραγγελία, δείξε απόδειξη και θα φαίνεται και πάνω στο κουτί ο αριθμός της παραγγελίας λογικά. Αν όχι, τότε κατά 99% (και το σωστό) είναι να μην σε αφήσουν.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση. Το DPD UK είναι το ταχυδρομείο τους? Στο ebay στο αντικείμενο που αγόρασα έλεγε για Royal mail και παράδοση μεταξύ 3-7 Σεπτεμβρίου και το site που βλέπω το tacking αναφέρει για 12 Σεπτεμβρίου.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Dpd ειναι κουριερ. Συνεργάζεται με ACS στην Ελλαδα.

 

Μια ερωτηση. Πλεον ολα τα πακετα περνανε απαραίτητα απο τελωνιο?

Θελω να παραγγείλω ενα λαπτοπ απο USA.

Τι να επιλεξω? Απλο usps με την ελπιδα οτι δεν θα περασει τελωνείο ή global shipping προπληρωμενα ολα?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι από παραγγελία, δείξε απόδειξη και θα φαίνεται και πάνω στο κουτί ο αριθμός της παραγγελίας λογικά. Αν όχι, τότε κατά 99% (και το σωστό) είναι να μην σε αφήσουν.

Τιποτα επιπλεον δε μου ζητησε, απλως μου το εδωσε εν τελει...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Dpd ειναι κουριερ. Συνεργάζεται με ACS στην Ελλαδα.

 

Μια ερωτηση. Πλεον ολα τα πακετα περνανε απαραίτητα απο τελωνιο?

Θελω να παραγγείλω ενα λαπτοπ απο USA.

Τι να επιλεξω? Απλο usps με την ελπιδα οτι δεν θα περασει τελωνείο ή global shipping προπληρωμενα ολα?

 

Laptop ο πωλητης ενα δεμα τετοιας αξιας θα σου το στειλει με usps priority ή express που 1000% θα το σταματησουν τελωνειο.Αν δουνε laptop δυσκολα θα περασει ελευθερο .Επισης πολλοι Αμερικανοι δεν κανουνε υποτιμολόγηση αλλα δηλωνουνε ολη την αξια του προιοντος στο σχετικο τελωνειακό έγγραφο.

Με το global shipping εχω αγορασει αρκετες φορες και ειναι οπως τα λεει, προπληρωνεις και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Με usps priority/express αξιζει να ρισκαρεις αν το global shipping σου βγαζει πολυ μεγαλο ποσο. Αν πχ ειναι να προπληρωσεις +200$ τοτε παρε priority βρες πωλητη που θα μπορει να σου το στειλει ως USED με δηλωμενη αξια 150$ (σε καμια περιπτωση μην του ζητησεις να βαλει 20$- )και θα πληρωσεις κανενα 50αρικο περιπου.

 

Αν θες στειλε μου το link με το προιον και θα σου πω τι ειναι καλυτερα.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από όσο διάβασα τα ΕΛΤΑ έχουν γίνει ********* κανονικότατα.

Οπότε όσοι είναι παθών πριν από εμένα, σε πόσες μέρες τελικά παραλάβατε το δέμα σας? Απλά γιατί μου δείχνει άφιξη στην Ελλάδα στις 04 Αυγούστου και από τότε τίποτα άλλο. Πριν ψάξω λίγο για να δω τι παίζει, νόμιζα ότι απλά κάποιος το έκλεψε και αντε να βγει άκρη μετά...

Letv 1 pro US
Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια, ακριβως ιδια ημερα!!

 

2017-07-27 00:00:00Pre-Check to GREECE

2017-07-28 10:37:10Posting over the counter

2017-07-29 16:52:05Dispatch to GREECE

2017-08-01 16:31:53Transit out from HKG

2017-08-02 10:29:13Dispatch out from transit airport

2017-08-04 15:07:00Arrived at ATHENS airport on 8 4 2017 3:07:00 PM

 

προφανως πεφτει υπνος βαθυς; ..

Link to comment
Share on other sites

Laptop ο πωλητης ενα δεμα τετοιας αξιας θα σου το στειλει με usps priority ή express που 1000% θα το σταματησουν τελωνειο.Αν δουνε laptop δυσκολα θα περασει ελευθερο .Επισης πολλοι Αμερικανοι δεν κανουνε υποτιμολόγηση αλλα δηλωνουνε ολη την αξια του προιοντος στο σχετικο τελωνειακό έγγραφο.

Με το global shipping εχω αγορασει αρκετες φορες και ειναι οπως τα λεει, προπληρωνεις και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Με usps priority/express αξιζει να ρισκαρεις αν το global shipping σου βγαζει πολυ μεγαλο ποσο. Αν πχ ειναι να προπληρωσεις +200$ τοτε παρε priority βρες πωλητη που θα μπορει να σου το στειλει ως USED με δηλωμενη αξια 150$ (σε καμια περιπτωση μην του ζητησεις να βαλει 20$- )και θα πληρωσεις κανενα 50αρικο περιπου.

 

Αν θες στειλε μου το link με το προιον και θα σου πω τι ειναι καλυτερα.

 

Περιπου 100$ ειναι τα import fees με global shipping. Δεν νομιζω να αξιζει να ρισκαρω αφου ετσι και αλλιως τελωνειω θα περασει και τουλαχιστιν ενα 50αρι θα ειναι σίγουρα.

Με global shipping ερχετε με κουριερ στην τελικη και δεν χρειαζετε να μπλεξω με ελτα και καθυστερισεις. Οποτε θα παω με global shipping.

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο με Malaysia POS έχει κολλήσει στην αποστολή σε Ελλάδα από 10/7 . Παίζει να έχει έρθει και δεν έχει ανανεωθεί το tracking ή χάθηκε στον δρόμο ; Άμα είναι να στείλω κάνα μνμ στο gearbest μπας και βγάλω καμία άκρη.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο με Malaysia POS έχει κολλήσει στην αποστολή σε Ελλάδα από 10/7 . Παίζει να έχει έρθει και δεν έχει ανανεωθεί το tracking ή χάθηκε στον δρόμο ; Άμα είναι να στείλω κάνα μνμ στο gearbest μπας και βγάλω καμία άκρη.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Κάνε υπομονή... κάποια στιγμή θα σκαναριστεί και θα ανανεωθεί... Εγώ ακόμα περιμένω με αποστολή 7/7 , σήμερα βγήκε απο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Dpd ειναι κουριερ. Συνεργάζεται με ACS στην Ελλαδα.

 

 

Οπότε πως το βλέπεις? Στο ebay έλεγε 3-7 και το site του dpd λέει 12 :/

 

5e25dd6322aaeee9c0f3dd290f706da0.jpg

 

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , με το δικό μου ζήτημα μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ??

Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται με το tracking αυτο : GM275331748020829834

Επίσης , τι είναι το Athens AMU?

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , με το δικό μου ζήτημα μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ??

Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται με το tracking αυτο : GM275331748020829834

Επίσης , τι είναι το Athens AMU?

Ευχαριστώ !

Athens Air Mail Unit. Συνήθως για κουριερ. Και βλέπω ότι από Αμερική με DHL ήρθε οπότε να το περιμένεις σύντομα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , με το δικό μου ζήτημα μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ??

Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται με το tracking αυτο : GM275331748020829834

Επίσης , τι είναι το Athens AMU?

Ευχαριστώ !

 

Athens Airmail Unit, τελωνείο μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Athens Air Mail Unit. Συνήθως για κουριερ. Και βλέπω ότι από Αμερική με DHL ήρθε οπότε να το περιμένεις σύντομα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ φίλε ! Λες να μου έρθει λυπητερή να πληρώσω τελωνείο ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Athens Airmail Unit, τελωνείο μάλλον.

 

Ευχαριστώ φίλε μου !

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πιθανότητα να περάσει μετά? Είναι από Αμερική, οπότε αν αγόρασε κάτι νομίζω είναι σίγουρο

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Athens Air Mail Unit. Συνήθως για κουριερ. Και βλέπω ότι από Αμερική με DHL ήρθε οπότε να το περιμένεις σύντομα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Φίλε μου πήρα τηλ στην dhl μου είπαν ότι θα έρθει με Ελτα ψάχνω στην σελίδα ΕΛΤΑ κ ΕΛΤΑ κούριερ αλλά δεν μου το βγάζει σαν αποστολή... τι κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Αν δείς γράφει ότι η ανίχνευση δέματος τελείωσε ,δεν είναι συστημενο το δέμα το έχει στείλει σαν απλό που η ανίχνευση δέματος τελειώνει όταν φτάσει στο αεροδρόμιο .
Link to comment
Share on other sites

Αν δείς γράφει ότι η ανίχνευση δέματος τελείωσε ,δεν είναι συστημενο το δέμα το έχει στείλει σαν απλό που η ανίχνευση δέματος τελειώνει όταν φτάσει στο αεροδρόμιο .

 

Σε μένα πάει αυτό?? Δηλαδή τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει παραγγείλει κάτι από Αγγλία και να το έχουν στείλει με dpd να πει πόσο χρόνο έκαναν?

 

Αυτήν την στιγμή το δέμα μου βρίσκεται στην Ολλανδία από χθες το βράδυ στην τοποθεσία "Best".

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...