Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα ένα anker soundcore 2 από το γερμανικό αμαζον και το έστειλαν με deutsche post DHL και παράδοση εδώ με ΕΛΤΑ. Το δέμα έφυγε από εκεί 29 και το αμαζον δίνει ότι θα το έχω έως τις 10 Αυγούστου. Ισχύει η ημερομηνία?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Κατι παραγγελιες που εκανα το χειμωνα αν θυμαμαι καλα ηρθαν 2(εργασιμες) μερες μετα απο την εκτιμώμενη ημερομηνία παραδοσης.

Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται αυτα δεν ειναι κολλημενα εξω απο το δεμα για να φαινονται με χαμηλοτερη τιμη?

 

Όχι, στο αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα αναγράφεται η δηλωμένη αξία από τον πωλητή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αγόρασα ένα anker soundcore 2 από το γερμανικό αμαζον και το έστειλαν με deutsche post DHL και παράδοση εδώ με ΕΛΤΑ. Το δέμα έφυγε από εκεί 29 και το αμαζον δίνει ότι θα το έχω έως τις 10 Αυγούστου. Ισχύει η ημερομηνία?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Συνήθως τηρούνται αλλά μην ξεχνάς ότι ταξιδεύουν οδικώς.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως δεν ειναι συμπτωση .

Πηρα και εγω τηλεφωνο στο 210 κτλ

 

Μπορεις, εσυ ή καποιος αλλος να δωσει το τηλεφωνο?

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως δεν ειναι συμπτωση .

Πηρα και εγω τηλεφωνο στο 210 κτλ μετα του post του φιλου και μια κοπελα παρα πολυ ευγενικη μου ειπε οτι το δεμα μου ειναι για ελεγχο.

Ε, αφού ήταν για έλεγχο το επόμενο βήμα ήταν να φύγει σύντομα για τον επόμενο σταθμό.

Εντελως τυχαια υστερα απο λιγο κουνηθηκε.Εννοειται ουτε τελωνειο ουτε τιποτα

Αυτό το "εντελώς τυχαία" εγώ το λέω "σύμπτωση" :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις, εσυ ή καποιος αλλος να δωσει το τηλεφωνο?

.

 

Hellenic Post Customer Service:

 

Tel: (+30) 800 11 82 000, 210 33 53 100, 210 33 53 777 (Mon - Fri, 08:00 - 18:00)

e-mail: service@elta-net.gr

Postal address: Hellenic Post Customer Service, Adrianoupoleos 45, 16070 Kessariani

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου σήμερα. Βέβαια σε άλλο σαιτ εγραφε arrived at destination απο 4 Ιουλίου. Αγορά από geekbuying.com με sgpost. Κινητο...

f67142a533fbc3031775efd604d95e48.jpg

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτες, ειχα να μπω πολυ καιρο εδω μεσα. Ειχα κανει μια παραγγελια απο ebay και την ειχα ξεχασα. Κατι βλακειες αυτοκολλητες ταινιες ειναι, με κοστος μια αγγλικη λιρα. Ο ανθρωπος τα εχει στειλει με tracking number, μεσω μιας εταιρειας κουριερ απο Κινα (Yanwen). Στο ebay αλλα και στο σαιτ της εταιρειας αναφερει οτι ειναι Ελλαδα απο 29/6

 

Destination Country Greece

2017-06-29 21:00 Greece Arrive at Greece airport.

Origin Country China

2017-06-26 21:00 Handled by airline,flight No..

2017-06-26 09:00 Internationg Mail Center Prepare to dispatch.

2017-06-25 09:00 Internationg Mail Center Received.

2017-06-25 07:00 Internationg Mail Center Accepted.

2017-06-25 05:00 The post office of electronic information has been received.

2017-06-24 09:03 Shanghai Despatched from yanwen sorting center.

2017-06-24 04:48 Shanghai Process completed in yanwen sorting center.

2017-06-23 18:29 Yanwen Acceptance.

2017-06-22 10:32 The item information was created by the seller.

 

Το προβλημα ειναι οτι το τρακινγκ ειναι ενας απλος αριθμος (90007985110), χωρις γραμματα και δεν μπορω να τον εντοπισω στα ΕΛΤΑ για να πιασω τπτ μπινελικια αν χρειαστει. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω; Εστειλα μνμ στον κινεζο βεβαια (μολις σημερα), αλλα τι να κανει κι αυτος...

 

Ρε παιδες, αυτο πώς μπορω να το εντοπισω (εκτος ebay);;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες, αυτο πώς μπορω να το εντοπισω (εκτος ebay);;;;

Πουθενά, μονο στην yanwen. Αυτό έρχεται ως απλό δέμα, όχι συστημένο. Επομένως υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Κατι παραγγελιες που εκανα το χειμωνα αν θυμαμαι καλα ηρθαν 2(εργασιμες) μερες μετα απο την εκτιμώμενη ημερομηνία παραδοσης.
Τελικά παίζει να έρθει στην ώρα του. Έφυγε από αεροδρόμιο προς Κοζάνη, και λογικά από εκεί προς την πόλη μου. Σε περίπτωση που δουλεύουν και αύριο, λογικά Δευτέρα θα το έχω, αν όχι τότε Τρίτη.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίζει να έρθει στην ώρα του. Έφυγε από αεροδρόμιο προς Κοζάνη, και λογικά από εκεί προς την πόλη μου. Σε περίπτωση που δουλεύουν και αύριο, λογικά Δευτέρα θα το έχω, αν όχι τότε Τρίτη.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

ποια μεταφορικη?

Link to comment
Share on other sites

ποια μεταφορικη?
ΕΛΤΑ. Μήπως και έρχεται με πόρτα πόρτα, δεν ξέρω.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εκανα μια παραγγελια απο Κίνα (Aliexpress) με PostNL. Κοιταζω λοιπον σε 2 διαφορετικα site το tracking number και στο 1ο (track.aliexpress.com) μου λεει: "The item has arrived in the transit airport" ενώ στο 2o (http://www.postnl.post/details/) : "Arrival at destination Airport GREECE"

Τι ακριβως συμβαινει? Που λετε να βρισκεται η παραγγελια μου?

Eπισης, λετε να πληρωσω τελωνειο? (αξια προιοντος 31€)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εκανα μια παραγγελια απο Κίνα (Aliexpress) με PostNL. Κοιταζω λοιπον σε 2 διαφορετικα site το tracking number και στο 1ο (track.aliexpress.com) μου λεει: "The item has arrived in the transit airport" ενώ στο 2o (http://www.postnl.post/details/) : "Arrival at destination Airport GREECE"

Τι ακριβως συμβαινει? Που λετε να βρισκεται η παραγγελια μου?

Eπισης, λετε να πληρωσω τελωνειο? (αξια προιοντος 31€)

 

 

Στο track n trace των Ελτα τσεκαρε

Link to comment
Share on other sites

Λογικά απλά βρίσκεται στο αεροδρόμιο με βάση το αεροπλάνο που έστειλαν. Τώρα πότε θα ανοιχτεί ο σάκος είναι άλλη ιστορία

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι από 31-7 κολλημένο στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου. Τι να κάνω λέτε;
Ο ταχυδρόμος πότε περνάει από την γειτονιά σου? Αν πεις Δευτέρα ή Τρίτη τότε θα έρθει. Για πιο γρήγορα μπορείς να πας να το πάρεις.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι από 31-7 κολλημένο στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου. Τι να κάνω λέτε;

Τι εννοείς κολλημένο στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου; Έχει φτάσει στο ταχυδρομείο και δεν πήρες ακόμα το ειδοποιητήριο;

Αν είναι έτσι, πήγαινε να το πάρεις με τον αριθμό αποστολής και την ταυτότητα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρέλαβα.

 

Ολα καλα. :)

 

20170807_090559.jpg

 

Εμένα το ένα βρίσκεται στο ΚΔ Θεσσαλονίκης και το άλλο στο ΚΔ Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Όχι που θα τα φέρνανε δευτέρα πρωί πρωί.. μέχρι τη παρασκευή έχουν χρόνο ακόμα χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δέμα μου μπηκε τελωνείο. Είναι βάρους 5 κιλά με δηλωμένη τιμη εξωτερικά του πακετου 100€ και περιεχει διαγνωστικό βλαβών αυτοκινήτου.. Γνωριζει κάποιος πως γίνεται η εκτίμηση των δασμών ? πχ ο τελωνειακός ανοίγει το δέμα ? το υπολογίζει σύμφωνα με την δηλωμένη αξία του δέματος η όλα γινονται κατ' εκτίμηση και στην διάθεση του εκτελωνιστή?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δέμα μου μπηκε τελωνείο. Είναι βάρους 5 κιλά με δηλωμένη τιμη εξωτερικά του πακετου 100€ και περιεχει διαγνωστικό βλαβών αυτοκινήτου.. Γνωριζει κάποιος πως γίνεται η εκτίμηση των δασμών ? πχ ο τελωνειακός ανοίγει το δέμα ? το υπολογίζει σύμφωνα με την δηλωμένη αξία του δέματος η όλα γινονται κατ' εκτίμηση και στην διάθεση του εκτελωνιστή?

 

Πιστευω το ψαχνουν οταν βλεπουν 20$ και το προιον ειναι φανερο οτι ειναι ακριβοτερο.Η δικη σου περιπτωση δεν ειναι σαν των υπολοιπων παιδιων που περιμενουνε κινητα κυριως(κατω απο 2 κιλα δεματα) .Ολα τα δεματα ανω των 2 κιλων πανε τελωνειο και απο εκει και περα αναλογα με το ποσο που γραφει επανω θα βγαλουνε και το δασμο.Εσυ δεν την γλίτωνες ετσι και αλλιως.

 

Πιστευω θα σου χρεωσουν δασμους για 100 ευρω.Παλιοτερα το οριο ηταν 150$.Εγω παντως τον Απριλιο παρελαβα 5.5 κιλων δεμα δηλωμενο 90$ με μολις 3 ευρω χρεωση.Για 158$ 2 μηνες πριν επισης 5.5 κιλα μου ειχανε χρεωσει 50 ευρω.Και τα 2 δεματα ειχανε ανοιχτει .

 

 

Τα ιδιο ισχυει και για Ελλαδα.

Αν πας να στειλεις ενα δεμα Αμερικη, ας πουμε με μεγεθος κουτι απο παπουτσια.

Αν το δεμα ειναι 2+ κιλα ο υπάλληλος θα σου δωσει να συμπληρώσεις μια τελωνειακη φορμα οπου θα γραφεις τι εχει μεσα, ποσο κανει κτλ

αν το δεμα ειναι 1.99 κιλα δεν θα συμπληρωσεις τιποτα ο υπαλληλος θα κολλήσει πανω γραμματοσημα σαν να ειναι γραμμα θα σου δωσει την αποδειξη με το tracking και εφυγες.

Το 1ο δεμα θα σταματησει στο Αμερικανικο τελωνειο για ελεγχο ενω το 2ο οχι.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ξεκινησε ακομα απο Αθηνα. Απο το 2ο καταλαβα οτι εφευγε για Κοζανη ηδη.

Να θυμησω οτι το αμαζον λεει για 10 Αυγουστου, αλλα και 11 να ερθει δεν με πειραζει. Σαββατο φευγω :p

Ποιο ειναι το επομενο βημα?

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η εικόνα πάλι acf21a2ed66c92dc179f242a660882f8.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by overpower
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ξεκινησα ακομα απο Αθηνα. Απο το 2ο καταλαβα οτι εφευγε για Κοζανη ηδη.

Να θυμησω οτι το αμαζον λεει για 10 Αυγουστου, αλλα και 11 να ερθει δεν με πειραζει. Σαββατο φευγω :p

Ποιο ειναι το επομενο βημα?

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η εικόνα πάλι acf21a2ed66c92dc179f242a660882f8.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

9-10 του μηνος το πολυ το εχεις τσιμπησει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...