Jump to content

Επιλογή συσκευής με oled οθόνη!


Vakis_2000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό απόγευμα,

Ετοιμάζομαι για αλλαγή κινητού. Δίνω μεγάλη βάση στην ποιότητα της οθόνης, άρα νομίζω ότι μονόδρομος είναι οι oled επιλογές. Σίγουρα διαθέτει πολλά μοντέλα η samsung. Όμως μήπως υπάρχει κάτι στον ανταγωνισμό και δεν το γνωρίζω, έτσι ζητώ την βοήθειά σας....

 

Ταβάνι το ποσό των 500 ευρώ. Επίσης με ενδιαφέρει μέγεθος οθόνης 5,5 ή και μεγαλύτερη.

Ιάκωβος.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχουν μηχανήματα στο εξωτερικό που διαθέτουν εντυπωσιακή τεχνολογία και δεν τα βλέπω στην Χώρα μας.

Έχομε λοιπόν:

https://www.oled-info.com/oled_devices/mobile_phones

 

Δεν μπόρεσα να βρω κάποιο από τα παραπάνω εδώ, (εκτός των samsung φυσικά).

Ιάκωβος.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου αρέσει. Μάλλον όμως δεν υπάρχει εδώ...

 

https://techblog.gr/mobile/oppo-a79-6inch-oled-display-4gb-ram-360-dollars-2862/

Ιάκωβος.
Link to comment
Share on other sites

Θα τρολαρω λίγο... mi note 2!!!

 

Στάλθηκε από το K920 (CN) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω το samsung j5 2016. Μου αρέσει σε αυτό το μαύρο του ιδίως το βράδυ. Δεν υπάρχει δηλαδή ίχνος φωτισμού σε σημεία που δεν υπάρχει φως. Όχι σαν εκείνο το γκρι των lcd, επίσης όταν βλέπουμε την οθόνη από πλάγια, δεν υπάρχει αλλοίωση στα χρώματα, ούτε διαφορά στην φωτεινότητα.

 

Ένα παράδειγμα πχ, όταν κατά την εκκίνηση βγάζει μόνο το σήμα της samsung, σε τελείως σκοτεινό περιβάλλον, εκτός από τα γράμματα, όλη η υπόλοιπη οθόνη είναι τελείως κλειστή, σε εφαρμογές lcd υπάρχει μία απόχρωση φωτεινότητας γκρι, άλλοτε μικρή, άλλοτε μεγαλύτερη. Αυτό όσο και να σας φαίνεται περίεργο ή παραξενιά, με ενοχλεί πολύ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ πολύ, (αναφέρομαι στον GPRS Member)...

Με βοηθήσατε απείρως, δεν γνώριζα πχ τις δυνατότητες του mi note 2.... :thanks:

Edited by Vakis_2000
Ιάκωβος.
Link to comment
Share on other sites

Στους άλλους δεν έχει ευχαριστώ; :p

 

Καλορίζικο. :)

Συγνώμη για την παράληψη, Σας ευχαριστώ όλους φυσικά! Αισθάνομαι υποχρεωμένος που καταναλώνετε χρόνο χωρίς να έχετε κάποια υποχρέωση.

 

Όμως τώρα ας δούμε τι εννοώ παραπάνω, εδώ ένα παράδειγμα amoled vs super amoled (samsung) (amoled διαθέτει και το xiaomi 2 note).

φαντασθείτε τις διαφορές σε lcd..

Φυσικά δεν το απορρίπτω αν δε το δω πρώτα! Όμως με έβαλε σε σκέψη το βιντεάκι για να είμαι ειλικρινείς.

Μια και πιάσαμε τέτοια κουβέντα, με ενδιαφέρει η γνώμη σας!

Edited by Vakis_2000
Ιάκωβος.
Link to comment
Share on other sites

Αστειεύομαι. :) Απλά μου ηταν αδυνατο να μην το σχολιάσω έτσι όπως το γραψες. :happy:

 

Κοιτα, το mi note 2 το ειχα. Ειναι Oled με οτι συνεπαγεται για το μαυρο. Από την άλλη δεν ειναι και η πιο φωτεινή οθόνη. Αν θες oled/amoled για το μαυρο τότε είναι πολύ καλή επιλογή και κινητάρα. Δεδομένου όμως ότι δεν ειχες και την καλύτερη οθόνη (j5 2016) θα σου προτεινα να δεις σε κανένα κατάστημα και καμία καλή ips lcd οθόνη. Μπορει να μην σε ενοχλεί τόσο και να προκύψουν καλές εναλλακτικές επιλογές. ;)

 

Επίσης πολύ σημαντικό είναι το από που θα το αγοράσεις. Αν ας πούμε πάρεις το mi note 2 από Κίνα κάπου 260 ευρώ ειναι εξαιρετική επιλογή. Αν όμως το πάρεις από σκρουτζ στα 400 ευρώ τότε καλύτερα το op5t των 500 ευρώ (εκτός αν προτιμάς 5.7 ιντσες σε 16:9 αναλογία). Το op5t δεν το βαζω ως αγορά από Κίνα αφού έχει πολύ καλή εγγύηση (παραλάμβάνει με courier από το σπίτι σου) και πολύ γρήγορη αποστολή (παραλαμβάνεις μέσα σε μια βδομάδα).

 

Ίσως θα μας βοήθαγε αν συμπλήρωνες την φόρμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεστε με τις oled οθόνες. Στα 500 ευρώ δεν θα έχεις θέμα και ας μην είναι. Δίνεις όμως 500 ευρώ με μόνο κριτήριο την οθόνη;

Μην ξεχνάς ότι έχεις ένα μέτριο κινητό σε οθόνη έτσι κ αλλιώς και πολλές lcd οθόνες είναι καλύτερες. Πχ LG g6 που είναι στα 375 ευρώ και δεν συγκρίνεται σε τίποτα με το τηλέφωνο σου.

Αν όμως κολλάς με τις oled, τότε γιατί δεν μένεις σε Samsung και s7?

 

Πάντως σε αυτά τα λεφτά η καλύτερη επιλογή σαν σύνολο σίγουρα είναι op5t εκτός αν βρεις σφραγισμένο κανένα mate 10 pro σε αγγελία σε κάνα άλλο φορουμ

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...