Jump to content

Πρόβλημα στην εργασία μου μετά από εγκυμοσύνη


qwerty55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιμένεις να λες λάθος πράγματα.

Φυσικά και μπορεί η σύμβαση να είναι προφορική αλλά ο μισθός, το ωράριο και γενικά οι οροι πρεπει να είναι αυτοί που δηλώνονται στο κρατος. Το γεγονος οτι ο εργοδότης με τον εργαζόμενο συμφώνησαν προφορικά δεν σημαίνει ότι και ο εργοδότης τα δηλώνει προφορικά στο ταμείο.. :rolleyes::p

Εδώ υπάρχουν μέχρι και πίνακες προσωπικού και ο εργαζόμενος πρέπει νομικά να δηλώνεται πριν ξεκινήσει την δουλειά του.

Άσε που άμα είναι μερικής απασχόλησης είναι βάση νόμου γραπτή η σύμβαση εργασίας.

Μάλλον έχεις μείνει πίσω καμμία δεκαετία (τουλάχιστον) με αυτά που γράφεις. Στις εποχές του μαύρου.

Με το δικό σου σκεπτικό ο καθένας μπορεί να μαζέψει ψευδομαρτυρες και να ισχυρίζεται ότι θέλει για ωράρια και μισθούς.

 

στα μαύρα Δεν κερδίζει 100 ο εργοδότης και 20 ο εργαζόμενος.

Περιπου χοντρικά 60-40 είναι το κέρδος από την εισφοροδιαφυγή και την φοροδιαφυγή.

Κι αν προσθέσουμε και πόσα γλιτώνει από φόρους και πόσα επιδόματα και διευκολυνσεις ακομα και στο ρευμα πιθανόν να μπορεί να πάρει κάποιος που δεν δηλώνει το πραγματικο εισόδημά του τότε μιλάμε για κέρδος του εργαζόμενου.

Άσε που άμα ήταν σοβαρή επιχείρηση θα δήλωνε στα έξοδα την κανονικη μισθοδοσία άρα πάλι χάνει μια επιχείρηση. Αλλά προφανώς μιλάμε για τυχοδιώκτη απατεωνα που δεν θα κόβει ούτε αποδείξεις και θα εμφανίζει και ζημιές.

Υγ2 τελικά την συμβουλεύεις να πάει σε δικαστήριο η όχι? Γιατί αλλά μου απάντησες μισή σελίδα πιο πριν.:lol:

 

Μακάρι να έχει μάρτυρες, έγγραφα και αποδείξεις για να καταγγείλει μια επιχείρηση που δουλεύει αθέμιτα αλλά δεν νομίζω να της έκοβε κι απόδειξη για τα μαύρα... Ούτε θα τα έβαζε σε τράπεζα.

Την άποψή μου, ως νομικός την είπα.

Αν εσύ νομίζεις ότι ξέρεις καλύτερα, με γεια σου , με χαρά σου.

Ήμουν σαφέστατος στην απάντησή μου προς τη φίλη. Αν δεν μπορεί να αποδείξει την προφορική συμφωνία, δεν έχει ελπίδες. Αν μπορεί, έχει. Και εξήγησα γιατί έχει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έχει μάρτυρες, έγγραφα και αποδείξεις για να καταγγείλει μια επιχείρηση που δουλεύει αθέμιτα αλλά δεν νομίζω να της έκοβε κι απόδειξη για τα μαύρα... Ούτε θα τα έβαζε σε τράπεζα.

 

Τα πράγματα δεν είναι πάντα μαύρο ή άσπρο, παιδιά.

Συγγνώμη αν ακουστώ κακός, ούτε εναντίον της κοπέλας είμαι ούτε θεωρώ ότι ο τύπος που έχει την επιχείρηση είναι κανένας άγιος (από αυτά που λέει η κοπέλα δηλαδή), αλλά από τη συγκεκριμένη συμφωνία "κέρδιζαν" και οι δύο, γι'αυτό άλλωστε και τη δέχτηκε.

 

Όπως έγραψες και εσύ και την κοπέλα τη βόλευε το όλο θέμα για λόγους κρατήσεων, πιθανών δικαιωμάτων σε επιδόματα κτλ και τον εργοδότη της, διαφορετικά η καταγγελία θα είχε γίνει πολύ νωρίτερα - όταν της πρότεινε αυτή τη συμφωνία - και θα ήταν και για μπράβο.

Τώρα που πλέον δεν τη βολεύει γίνεται ξαφνικά κάτι 'άδικο'. Αν την ανάγκαζε να δουλεύει τις παραπάνω ώρες και σταματούσε ξαφνικά να τις της πληρώνει, θα είχε δίκιο. Δεν έγινε όμως κάτι τέτοιο.

Δε μπορούμε πάντα να βάζουμε το συναίσθημα σε τέτοια θέματα: ηθικά, φορολογικά και νομικά ήταν και οι δύο λάθος.

 

Τώρα, αν μπορεί να το κυνηγήσει ή όχι, είναι άλλο θέμα.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δεν είναι πάντα μαύρο ή άσπρο, παιδιά.

Συγγνώμη αν ακουστώ κακός, ούτε εναντίον της κοπέλας είμαι ούτε θεωρώ ότι ο τύπος που έχει την επιχείρηση είναι κανένας άγιος (από αυτά που λέει η κοπέλα δηλαδή), αλλά από τη συγκεκριμένη συμφωνία "κέρδιζαν" και οι δύο, γι'αυτό άλλωστε και τη δέχτηκε.

 

Όπως έγραψες και εσύ και την κοπέλα τη βόλευε το όλο θέμα για λόγους κρατήσεων, πιθανών δικαιωμάτων σε επιδόματα κτλ και τον εργοδότη της, διαφορετικά η καταγγελία θα είχε γίνει πολύ νωρίτερα - όταν της πρότεινε αυτή τη συμφωνία - και θα ήταν και για μπράβο.

Τώρα που πλέον δεν τη βολεύει γίνεται ξαφνικά κάτι 'άδικο'. Αν την ανάγκαζε να δουλεύει τις παραπάνω ώρες και σταματούσε ξαφνικά να τις της πληρώνει, θα είχε δίκιο. Δεν έγινε όμως κάτι τέτοιο.

Δε μπορούμε πάντα να βάζουμε το συναίσθημα σε τέτοια θέματα: ηθικά, φορολογικά και νομικά ήταν και οι δύο λάθος.

 

Τώρα, αν μπορεί να το κυνηγήσει ή όχι, είναι άλλο θέμα.

 

Τι σημασια εχει αν επωφελουνται και οι δυο ?

 

Εισαι αφεντικο ? εχεις δικο σου μαγαζι ? ΑΝ ΝΑΙ Ελπιζω να εισαι η εξαιρεση..

 

Αν οχι για πες μου, θα πηγαινες σε μια δουλεια. 580 τραπεζα καθαρα και αλλα 800 στο χερι μαυρα. Θα συμφωνουσες ναι η οχι ? και οχι να πεις ψεμματα θα ειναι.

 

Το θεμα ειναι οτι ολοι ειναι ΑΛΗΤΕΣ εκει εξω και της εκοψε τα μαυρα προφανως για να την αναγκασει να φυγει. Που πας με ενα μωρο ομως ? πουθενα.

 

Οχι φυσικα και ΔΕΝ μπορεις δυστυχως και ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να κανεις κατι για τα μαυρα. Καλη λευτερια και ΥΠΟΜΟΝΗ. Δεν υπαρχει ελπιδα σε αυτη τη χωρα.

 

Οσο φιλε Deserts για το αν επωφελουμαστε ΕΜΕΙΣ που δεν τα δηλωνουμε ολα φορολογικα δε νομιζω οτι το σκεφτεται ΚΑΝΕΝΑΣ εργαζομενος αυτο. και 2 χιλιαρικα να υπογραψει ΚΑΘΑΡΑ θα το κανει. Δε θα πει στο αφεντικο δωσε μου χιλια καθαρα και χιλια μαυρα να μη πληρωσω εφορια. Τα αλλα τα ΛΑΜΟΓΙΑ σκεφτονται μονο ετσι

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασια εχει αν επωφελουνται και οι δυο ?

Έχει πολύ σημασία. Διότι όταν επωφελούνται και οι δύο από κάτι παράνομο, δεν δικαιούται κανένας από τους δύο μετά να παρπονιέται όταν πάψει αυτό να ισχύει.

 

Εισαι αφεντικο ? εχεις δικο σου μαγαζι ? ΑΝ ΝΑΙ Ελπιζω να εισαι η εξαιρεση..

 

Αν οχι για πες μου, θα πηγαινες σε μια δουλεια. 580 τραπεζα καθαρα και αλλα 800 στο χερι μαυρα. Θα συμφωνουσες ναι η οχι ? και οχι να πεις ψεμματα θα ειναι.

 

Πρώτα απ'όλα δεν "είμαι αφεντικό". Αν και δεν έχει σημασία αυτό.

Αν μου έδιναν 580 στο χέρι και άλλα 800 μαύρα, και είχα ανάγκη τα χρήματα, φυσικά και θα το δεχόμουν.

Η διαφορά είναι όμως, ότι επειδή πιστεύω πραγματικά στην προσωπική ευθύνη των επιλογών μας, αν αργότερα το αφεντικό μου γύριζε και μου έλεγε κόβονται οι παραπάνω ώρες και τα παραπάνω λεφτά, ακόμα και αν το έκανε για λόγο πονηρό όπως ο συγκεκριμένος εργοδότης στην περίπτωση της κοπέλας, θα κατανοούσα ότι δεν έχω το δικαίωμα να παραπονιέμαι για κάτι που παράνομα συμφώνησα.

 

Όταν κάνεις μία συμφωνία στη ζούλα, ακόμα και αν δεν είναι δική σου επιλογή, πρέπει να έχεις επίγνωση και των συνεπειών της.

Κατανοώ ότι δεν είναι πάντα εύκολο όταν έχεις τα χρήματα ανάγκη για να επιζήσεις, όμως δε μπορούμε να ζούμε με την ψευδαίσθηση ότι κάτι που δε φαίνεται πουθενά επίσημα θα κρατήσει για πάντα.

 

Οσο φιλε Deserts για το αν επωφελουμαστε ΕΜΕΙΣ που δεν τα δηλωνουμε ολα φορολογικα δε νομιζω οτι το σκεφτεται ΚΑΝΕΝΑΣ εργαζομενος αυτο. και 2 χιλιαρικα να υπογραψει ΚΑΘΑΡΑ θα το κανει. Δε θα πει στο αφεντικο δωσε μου χιλια καθαρα και χιλια μαυρα να μη πληρωσω εφορια. Τα αλλα τα ΛΑΜΟΓΙΑ σκεφτονται μονο ετσι

 

Όσο γι'αυτό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που δεν ήθελαν οι ΙΔΙΟΙ να φαίνεται ότι εργάζονται π.χ. 8ωρο. Όπως έχω φυσικά ακούσει και περιπτώσεις αφεντικών που δε θέλουν να φαίνονται οι παραπάνω ώρες αλλά και εργαζομένων που δεν ήθελαν καν να φαίνεται ότι δουλεύουν για να είναι παράλληλα στον ΟΑΕΔ.

Η μία περίπτωση δεν αναιρεί τις άλλες.

 

Δε χωρά αμφιβολία ότι αν μου έδιναν 2000 στο χέρι βάσει σύμβασης και πλήρωναν κανονικά τις κρατήσεις μου θα το προτιμούσα. Ποιός δε θα το προτιμούσε; Ωστόσο το ότι οι εργοδότες έχουν πατήσει σε μία κρίση και προτείνουν συμφωνίες κάτω από το τραπέζι, δεν "ξεπλένει" ηθικά ούτε αυτούς που τις δέχονται ούτε αυτούς που τις ζητούν για να μην πληρώνουν μετά φόρους ή να δικαιούνται επιδόματα. Γενικά, το θέμα είναι πολύ πιο πολύπλοκο απ'ότι φαίνεται. Π.χ. όταν δεν πληρώνεις τις κρατήσεις σου και ταυτόχρονα δεν πληρώνει και ο εργοδότης τις κρατήσεις σου και αυτό δεν είναι εξαίρεση αλλά μια γενικευμένη κατάσταση, ποιός χάνει στο τέλος παρά εμείς οι ίδιοι όταν π.χ. δε θα υπάρχουν αρκετά χρήματα για ένα υγιές ασφαλιστικό σύστημα;

 

Δεν κολλάει στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως, αλλά μιλάμε γενικότερα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δεν είναι πάντα μαύρο ή άσπρο, παιδιά.

Συγγνώμη αν ακουστώ κακός, ούτε εναντίον της κοπέλας είμαι ούτε θεωρώ ότι ο τύπος που έχει την επιχείρηση είναι κανένας άγιος (από αυτά που λέει η κοπέλα δηλαδή), αλλά από τη συγκεκριμένη συμφωνία "κέρδιζαν" και οι δύο, γι'αυτό άλλωστε και τη δέχτηκε.

 

Όπως έγραψες και εσύ και την κοπέλα τη βόλευε το όλο θέμα για λόγους κρατήσεων, πιθανών δικαιωμάτων σε επιδόματα κτλ και τον εργοδότη της, διαφορετικά η καταγγελία θα είχε γίνει πολύ νωρίτερα - όταν της πρότεινε αυτή τη συμφωνία - και θα ήταν και για μπράβο.

Τώρα που πλέον δεν τη βολεύει γίνεται ξαφνικά κάτι 'άδικο'. Αν την ανάγκαζε να δουλεύει τις παραπάνω ώρες και σταματούσε ξαφνικά να τις της πληρώνει, θα είχε δίκιο. Δεν έγινε όμως κάτι τέτοιο.

Δε μπορούμε πάντα να βάζουμε το συναίσθημα σε τέτοια θέματα: ηθικά, φορολογικά και νομικά ήταν και οι δύο λάθος.

 

Τώρα, αν μπορεί να το κυνηγήσει ή όχι, είναι άλλο θέμα.

 

Βρε συ, πως λες οτι απο τη συμφωνια κερδιζαν και οι 2 και γι αυτο τη δεχτηκε? Δηλαδη τι αλλη επιλογη ειχε? Να μεινει ανεργη? Ο εργοδοτης ξεκαθαρα κερδιζει. Ο εργαζομενος κατι κερδιζει (καλυτερη φορολογια, κανενα επιδοματακι κλπ) αλλα και κατι χανει (καταρχην ενσημα, χανει μεγαλυτερη αποζημιωση σε περιπτωση απολυσης, χανει τυχον μεγαλυτερα δωρα χριστουγεννων, πασχα κλπ).

 

Τελος παντων, η κατασταση γινεται αδικη απο τη στιγμη που ο εργοδοτης αναιρει τη συμφωνια μονομερως και μαλιστα σε μια στιγμη που η κοπελα εχει περισσοτερο αναγκη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, πως λες οτι απο τη συμφωνια κερδιζαν και οι 2 και γι αυτο τη δεχτηκε? Δηλαδη τι αλλη επιλογη ειχε? Να μεινει ανεργη? Ο εργοδοτης ξεκαθαρα κερδιζει. Ο εργαζομενος κατι κερδιζει (καλυτερη φορολογια, κανενα επιδοματακι κλπ) αλλα και κατι χανει (καταρχην ενσημα, χανει μεγαλυτερη αποζημιωση σε περιπτωση απολυσης, χανει τυχον μεγαλυτερα δωρα χριστουγεννων, πασχα κλπ).

 

Τελος παντων, η κατασταση γινεται αδικη απο τη στιγμη που ο εργοδοτης αναιρει τη συμφωνια μονομερως και μαλιστα σε μια στιγμη που η κοπελα εχει περισσοτερο αναγκη.

 

Θα το ξαναπώ και θα αποχωρήσω από τη συζήτηση γιατί πλέον πάμε σε άλλα θέματα.

 

Για οποιονδήποτε λόγο και αν δέχεται κάποιος μία τέτοια εργασιακή σχέση, τη δέχεται. Θεωρητικά το νομικό-φορολογικό κτλ πλαίσιο που υπάρχει, υφίσταται ΚΑΙ για να σε προστατεύει. Αν από μόνος σου ξεπερνάς αυτό το πλαίσιο, πώς μετά να σε βοηθήσει;

Πατάνε οι εργοδότες στην ανάγκη για δουλειά και εκμεταλεύονται τους εργαζομένους; Σαφώς, αυτό εννοείται.

Όμως από τη στιγμή που τη δέχεται και ξέρει ότι δεν μπορεί να πατήσει πουθενά για να διεκδικήσει πράγματα (αφού όλα γίνονται κρυφά), είναι για εμένα παράλογο να ζητάς τα ρέστα. Όπως για εμένα θα ήταν ανάλογα παράλογο και το να θέλει να κινηθεί νομικά ο εργοδότης εναντίον του εργαζομένου του γιατί ξέρω 'γω φεύγει ένα 10λεπτο νωρίτερα από την παραπάνω ώρα που έχουν συμφωνήσει στο μεταξύ τους.

 

Προσωπικά, όσους γνωρίζω που παίρνουν μαύρα, τα δώρα τους τα παίρνουν κανονικά όπως και οι υπόλοιποι βάσει του συνολικού καθαρού τους ποσού (νόμιμου + έξτρα), που είναι και το λογικό στα πλαίσια της συμφωνίας. Επίσης, μην υποτιμάς τη διαφορά στην φορολογία ή τα επιδόματα που μπορεί να έχει κάποιος που δηλώνει το μισό (π.χ.) μισθό απ'ότι πραγματικά παίρνει. Για τα υπόλοιπα που λες, συμφωνώ, χάνεις ένσημα και το δικαίωμα σε μεγαλύτερη αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης, αλλά όλα αυτά τα ξέρεις όταν το δέχεσαι.

 

Νομίζω, όμως, ότι κάποια πράγματα τα βλέπετε πολύ πιο συναισθηματικά απ'ότι είναι.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπώ και θα αποχωρήσω από τη συζήτηση γιατί πλέον πάμε σε άλλα θέματα.

 

Για οποιονδήποτε λόγο και αν δέχεται κάποιος μία τέτοια εργασιακή σχέση, τη δέχεται. Θεωρητικά το νομικό-φορολογικό κτλ πλαίσιο που υπάρχει, υφίσταται ΚΑΙ για να σε προστατεύει. Αν από μόνος σου ξεπερνάς αυτό το πλαίσιο, πώς μετά να σε βοηθήσει;

Πατάνε οι εργοδότες στην ανάγκη για δουλειά και εκμεταλεύονται τους εργαζομένους; Σαφώς, αυτό εννοείται.

Όμως από τη στιγμή που τη δέχεται και ξέρει ότι δεν μπορεί να πατήσει πουθενά για να διεκδικήσει πράγματα (αφού όλα γίνονται κρυφά), είναι για εμένα παράλογο να ζητάς τα ρέστα. Όπως για εμένα θα ήταν ανάλογα παράλογο και το να θέλει να κινηθεί νομικά ο εργοδότης εναντίον του εργαζομένου του γιατί ξέρω 'γω φεύγει ένα 10λεπτο νωρίτερα από την παραπάνω ώρα που έχουν συμφωνήσει στο μεταξύ τους.

 

Προσωπικά, όσους γνωρίζω που παίρνουν μαύρα, τα δώρα τους τα παίρνουν κανονικά όπως και οι υπόλοιποι βάσει του συνολικού καθαρού τους ποσού (νόμιμου + έξτρα), που είναι και το λογικό στα πλαίσια της συμφωνίας. Επίσης, μην υποτιμάς τη διαφορά στην φορολογία ή τα επιδόματα που μπορεί να έχει κάποιος που δηλώνει το μισό (π.χ.) μισθό απ'ότι πραγματικά παίρνει. Για τα υπόλοιπα που λες, συμφωνώ, χάνεις ένσημα και το δικαίωμα σε μεγαλύτερη αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης, αλλά όλα αυτά τα ξέρεις όταν το δέχεσαι.

 

Νομίζω, όμως, ότι κάποια πράγματα τα βλέπετε πολύ πιο συναισθηματικά απ'ότι είναι.

Έχεις δίκιο σε αυτό, είμαι προκατειλημμένος υπέρ του εργαζόμενου.

Δεν νομίζω ότι η κοπέλα ζητάει τα ρέστα, απλά ρώτησε αν μπορεί να κάνει κάτι για να διατηρηθεί το καθεστώς που είχε συμφωνηθεί προφορικά. Αυτό φαντάζομαι την ενδιαφέρει. Άλλωστε, βασική αρχή του Δικαίου είναι και η pacta sunt servanda (οι συμφωνίες πρέπει να τηρούνται). :p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λίγο στο θέμα. Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Το αφεντικό μου ψάχνει τρόπο να με διώξει. Έχει διάφορους πλούσιους κλπ πελάτες και τους έχει βάλει να ψάχνουν τρόπο να με διώξουν. Την ακούω που ρωτάει... Δεν το συζητάμε ότι είμαι 100% τυπική σε όλα μου. Στις διαδικασίες στα ωράρια σε όλα.

 

ΜΠΟΡΕΙ να με διώξει; η να κοιμάμαι ήσυχη? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Η εργοδότριά σου.

Αφεντικά έχουν τα σκυλιά.

 

Πλέον ο καθένας μπορεί να σε διώξει με οποιοιδήποτε πρόσχημα. Δεν το ήξερες;

Πούπουλα στον άνεμο είναι οι εργαζόμενοι. Και στο φινάλε γιατί να εργάζεσαι για ένα τέτοιο άτομο; Από την περιγραφή σου συμπεραίνω πως είναι κακός άνθρωπος.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η εργοδότριά σου.

Αφεντικά έχουν τα σκυλιά.

 

Πλέον ο καθένας μπορεί να σε διώξει με οποιοιδήποτε πρόσχημα. Δεν το ήξερες;

Πούπουλα στον άνεμο είναι οι εργαζόμενοι. Και στο φινάλε γιατί να εργάζεσαι για ένα τέτοιο άτομο; Από την περιγραφή σου συμπεραίνω πως είναι κακός άνθρωπος.

 

Γιατί αν φύγω θα μείνω χωρίς ένα ευρώ. Αν συνεχίσω όμως θα παίρνω έστω αυτά τα λίγα που παίρνω. Και πίστεψε με δε μου περισσεύουν ούτε 1 ευρώ να χαρίσω σε κανέναν. Μπορεί να με διώξει ενώ είμαι έγκυος; Οντως τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά εδώ και τρεις σελίδες δεν το έχετε αναλύσει πλήρως; Μήπως καλύτερα να επικοινωνήσεις με την επιθεώρηση εργασίας έστω για να ενημερωθείς σχετικά με τα θέματα που σε "καίνε";

 

Σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρουν από εμάς εδώ.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ουσα εγκυος δεν μπορει να σε απολυσει για μεχρι και 18 μηνες μετα τον τοκετο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ουσα εγκυος δεν μπορει να σε απολυσει για μεχρι και 18 μηνες μετα τον τοκετο.

 

Εκτός και αν έχεις σύμβαση ορισμένου χρόνου οπότε και με τη λήξη της παύει η όποια σχέση υπάρχει.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν έχεις σύμβαση ορισμένου χρόνου οπότε και με τη λήξη της παύει η όποια σχέση υπάρχει.

Προφανώς ναι, αλλά από τα γραφόμενα θεώρησα δεδομένο ότι η σύμβαση είναι αορίστου χρόνου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ουσα εγκυος δεν μπορει να σε απολυσει για μεχρι και 18 μηνες μετα τον τοκετο.
Για αυτό και την αναγκάζει με τον τρόπο του να παραιτηθεί (χωρίς να μπορεί να κάνει απόλυτος τύποτα η κοπέλα)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άκουσα κάτι που λογικά είναι αρβύλα... Βγήκε νόμος λέει που καταργεί την προστασία της μητρότητας;;; μπορεί να σε απολύσει έγκυος και καλά...

 

Άδικο δεν θα είναι αν ισχύει κάτι τέτοιο; κρίμα δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα κάτι που λογικά είναι αρβύλα... Βγήκε νόμος λέει που καταργεί την προστασία της μητρότητας;;; μπορεί να σε απολύσει έγκυος και καλά...

 

Άδικο δεν θα είναι αν ισχύει κάτι τέτοιο; κρίμα δηλαδή..

 

Στο πλαισιο ομαδικων απολυσεων και αν η υπαλληλος που ειναι εγκυος απολυθει αν δεν ειναι συνεπης στην δουλεια της.Δεν μπορει να αιτιολογησει την απολυση της επειδη ειναι εγκυος.Εγω θα ελεγα μια καταγγελια στην επιθεωρηση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...