Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστώ VeCo!της γυναίκας μου της αρέσουν τα κλασικά κτίρια,γραφικά μέρη,πλατείες κτλ,εμένα οχι οτι με χαλάνε αλλα θέλω και το πιο tech μοντέρνο κομμάτι στο ταξίδι,θέλουμε να τα συνδιάσουμε αν γίνεται,και το γραφικό/shopping/και πράγματα που δεν βλέπουμε εδω ελλάδα,Ποιές χωρες (eur) προτείνονται ??

 

Νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση, οι καλύτερες επιλογές είναι η Ρώμη, το Λονδίνο, το Παρίσι και το Βερολίνο (μιλάμε πάντα για προφανείς επιλογές, εύκολες στην μετακίνηση και στην αεροπορική πρόσβαση). Όλες συνδυάζουν το γραφικό στοιχείο με καλό shopping, μοντέρνα κομμάτια, μουσεία και γενικά πολλές διαφορετικές επιλογές.

 

Η κάθε πόλη όμως, έχει το δικό της χαρακτήρα. Το Λονδίνο είναι πιο πολυπολιτισμικό, το Παρίσι πιο κλασάτο (ας πούμε :p), η Ρώμη πιο ιστορική και το Βερολίνο πιο hi-tech...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

και μην ξεχνατε την Πραγα.

 

Σαν να ταξιδευεις πισω στον χρονο νιωθεις.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλοι,δεν ξερω τι να κανω,να καθισω 10 μερες οπου παμε;ειναι υπερβολη να παω 5+5 πχ ρωμη/βενετια η ρωμη/λονδινο δεν γνωριζω κατα ποσο θα προλαβω να δω τα αξιοθεατα τους

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλοι,δεν ξερω τι να κανω,να καθισω 10 μερες οπου παμε;ειναι υπερβολη να παω 5+5 πχ ρωμη/βενετια η ρωμη/λονδινο δεν γνωριζω κατα ποσο θα προλαβω να δω τα αξιοθεατα τους

 

Να τα προλάβεις προλαβαίνεις, αλλά θα βιάζεσαι. Προσωπικά αν είχα 10 μέρες διαθέσιμες θα πήγαινα 6-7 μέρες Λονδίνο και 3-4 μέρες Εδιμβούργο. Πρόκειται για μία από τις ομορφότερες πόλεις του κόσμου κατά την άποψη μου, σχετικά μικρή (οπότε δεν χρειάζεσαι και ιδιαίτερο χρόνο για να την γυρίσεις) και αναμφίβολα ρομαντική...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Να τα προλάβεις προλαβαίνεις, αλλά θα βιάζεσαι. Προσωπικά αν είχα 10 μέρες διαθέσιμες θα πήγαινα 6-7 μέρες Λονδίνο και 3-4 μέρες Εδιμβούργο. Πρόκειται για μία από τις ομορφότερες πόλεις του κόσμου κατά την άποψη μου, σχετικά μικρή (οπότε δεν χρειάζεσαι και ιδιαίτερο χρόνο για να την γυρίσεις) και αναμφίβολα ρομαντική...

 

Θα συμφωνησω μαζι σου για Λονδινο και Εδιμβούργο , και ειναι οπως τα λες το Εδιμβούργο , απιστευτα ρομαντικο και πανεμορφο , γραφικο κτλ κτλ ....

Link to comment
Share on other sites

Για μαζί με γυναίκα και ρομαντζάδα:

-Παρίσι

-Πράγα

-Βουδαπέστη

-Βιέννη

 

Λονδίνο προσωπικά τελείως αδιάφορο με γυναίκα ή χωρίς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

(α) Αν δεν έχετε κάτι ουσιώδες να προσθέσετε στη συζήτηση, δεν υπάρχει λόγος να συμμετέχετε.

(β) Καίτοι το sub-forum είναι Chat & Fun, αυτό δεν σημαίνει ότι δικαιολογείται το ακατάσχετο chatting.

 

Συνεχίζουμε on topic, ευχαριστώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ρωτησα για ρωμη φλορεντια,δεν υπαρχει γκρουπ για 10 μερες που θελουμε οποτε πρεπει να παμε μονοι μας,το μονο προβλημα που μου ειπαν απο τα γραφεια ειναι οτι οι ιταλοι δεν σου μιλανε στα αγγλικα και θα εχουμε προβλημα.Ισχυει κατι τετοιο,και σε τι βαθμο;

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ρωτησα για ρωμη φλορεντια,δεν υπαρχει γκρουπ για 10 μερες που θελουμε οποτε πρεπει να παμε μονοι μας,το μονο προβλημα που μου ειπαν απο τα γραφεια ειναι οτι οι ιταλοι δεν σου μιλανε στα αγγλικα και θα εχουμε προβλημα.Ισχυει κατι τετοιο,και σε τι βαθμο;

 

Προσωπικά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, ούτε στη Ρώμη, ούτε στην Φλωρεντία. Στα γραφεία έτσι λένε πάντα...

 

Επιπλέον, θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερα να πάτε μόνοι σας, ούτως ώστε να κάνετε το πρόγραμμα σας στον δικό σας χρόνο, να πάτε όπου θέλετε και να μείνετε κάπου όση ώρα θέλετε χωρίς περιορισμούς.

 

Υ.Γ.

Πολύ καλή επιλογή η Φλωρεντία. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Thank u VeCo!! θα σας πω εντυπωσεις οταν με το καλο παμε,και γυρισουμε!

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ καλή επιλογή η Φλωρεντία αλλά η Ρώμη προσωπικά δεν με εντυπωσίασε.. Μοιάζει κάπως με την Αθήνα θα έλεγα.. (εντάξει έστω σε έναν βαθμό. :p ) αλλά γενικά έχει παλιά κτίρια και πέρα από το βατικανο και το ιστορικό κέντρο δεν νομίζω ότι αξίζει κάτι άλλο.. Εγώ στη θέση σου πχ ίσως επέλεγα περισσότερες μέρες Φλωρεντία παρά Ρώμη. Επίσης πολύ κοντά στη Φλωρεντία είναι και η πόλη της Πίζας με τον γνωστό πύργο.. Καλό είναι να δείτε κι εκεί για λίγες ώρες
Link to comment
Share on other sites

Φλωρεντία θες 3-4 γεμάτες μέρες για να δεις τα πολύ βασικά. Ρώμη και 1 χρόνο να κάτσεις, δεν βλέπεις τίποτα. Προσωπικά η Φλωρεντία είναι ο μεγάλος μου έρωτας. Αν δεν μιλάνε αγγλικά οι Ιταλοί, τι να πουν και οι Ισπανοί...
Link to comment
Share on other sites

Φλωρεντία θες 3-4 γεμάτες μέρες για να δεις τα πολύ βασικά. Ρώμη και 1 χρόνο να κάτσεις, δεν βλέπεις τίποτα. Προσωπικά η Φλωρεντία είναι ο μεγάλος μου έρωτας. Αν δεν μιλάνε αγγλικά οι Ιταλοί, τι να πουν και οι Ισπανοί...

 

Άσε αυτό πολύ μεγάλο πρόβλημα στην Ιταλία .. Δεν μπορούσα να συννενοηθώ στα Αγγλικά με κανέναν.. Μου κανε τρομερή εντύπωση ακόμα και στο αεροπλάνο μία φορά που πήγα Ιταλία, είχα πάει με alitalia (ιταλική εταιρία νομίζω μισή κρατική) και η αεροσυνοδός μου απάνταγε στα Ιταλικα (!!!) της μίλαγα εγώ αγγλικά... νομίζω πως τα καταλάβαινε και μου απάνταγε στα ιταλικά .. έλεος.. Καλά σε καταστήματα εμπορικά για να ψωνίσω, μιλούσαμε με νοήματα μόνο.... Της έλεγα πόσο έχει και της έδειχνα χαρτονομίσματα.. Έχω πάει 2 φορές πάντως από 2 βδομάδες τη φορά στη Ρώμη και πραγματικά δεν έχω να δω κάτι άλλο... Η Φλωρεντία πραγματικά καταπληκτική πόλη... Καμία σχέση με Ρώμη.

Link to comment
Share on other sites

Άσε αυτό πολύ μεγάλο πρόβλημα στην Ιταλία .. Δεν μπορούσα να συννενοηθώ στα Αγγλικά με κανέναν.. Μου κανε τρομερή εντύπωση ακόμα και στο αεροπλάνο μία φορά που πήγα Ιταλία, είχα πάει με alitalia (ιταλική εταιρία νομίζω μισή κρατική) και η αεροσυνοδός μου απάνταγε στα Ιταλικα (!!!) της μίλαγα εγώ αγγλικά... νομίζω πως τα καταλάβαινε και μου απάνταγε στα ιταλικά .. έλεος.. Καλά σε καταστήματα εμπορικά για να ψωνίσω, μιλούσαμε με νοήματα μόνο.... Της έλεγα πόσο έχει και της έδειχνα χαρτονομίσματα.. Έχω πάει 2 φορές πάντως από 2 βδομάδες τη φορά στη Ρώμη και πραγματικά δεν έχω να δω κάτι άλλο... Η Φλωρεντία πραγματικά καταπληκτική πόλη... Καμία σχέση με Ρώμη.

Εγώ όταν μου το κάνουν αυτό, να τους μιλάω στα αγγλικά και να μου απαντάνε στη γλώσσα τους, αρχίζω και μιλάω κι εγώ ελληνικά. Το παίζω κι εγώ τρελίτσα. Δεν θα μας τρελάνουν αυτοί επειδή πρέπει σε κάθε χώρα που πηγαίνουμε να μιλάμε και διαφορετική γλώσσα και όταν έρχονται Ελλάδα να απαιτούν να μιλάμε όλες τις γλώσσες της Βαβέλ.

 

Σόρρυ, αλλά και η Ρώμη είναι υπέροχη πόλη. Ολη η πόλη είναι ένα τεράστιο Μουσείο....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ρωτησα για ρωμη φλορεντια,δεν υπαρχει γκρουπ για 10 μερες που θελουμε οποτε πρεπει να παμε μονοι μας,το μονο προβλημα που μου ειπαν απο τα γραφεια ειναι οτι οι ιταλοι δεν σου μιλανε στα αγγλικα και θα εχουμε προβλημα.Ισχυει κατι τετοιο,και σε τι βαθμο;

 

Καλη ιδεα η Φλωρεντια , και αυτη ειναι ρομαντικη , ponte vecchio κτλ , πολη αλλης εποχης , νομιζω οτι 3 μερες σου φτανουν για εκει , απο εκει και μετα δεν ξερω το budget σου , αλλα μπορεις να νοικιασεις ενα αυτοκινητο και να κανεις βολτες στα περιχωρα τη Τοσκανης και θα παθεις πλακα απο την ομορφια και την γραφικοτητα των τοπιων..Οι δρομοι ειναι μια χαρα και οι πινακιδες δεν γινετε να χαθεις..

 

Οσο για τα Ιταλικα , στην Φλωρεντια μιλανε μια χαρα Αγγλικα απλα πρεπει να απευθυνεσαι σε νεους ανθρωπους και οχι σε ηλικιωμενους και μεσης ηλικιας , απο εκει και μετα οσο πιο εξω απο την Φλωρεντια βγαινεις ειναι πιο δυσκολο να βρεις καποιον να μιλαει αγγλικα..Παντως παντου θα συννενοηθεις , καλη διαθεση θελει , ευγένεια και λίγο χιούμορ ..

Edited by alexasso
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω προτασεις για χαλαρες διακοπες το μηνα Δεκεμβριο εν Ελλαδι,αποσταση οχι πολυ μακρινη απο Αθηνα για ζευγαρι (24 χρονων ειμαστε)
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω προτασεις για χαλαρες διακοπες το μηνα Δεκεμβριο εν Ελλαδι,αποσταση οχι πολυ μακρινη απο Αθηνα για ζευγαρι (24 χρονων ειμαστε)

 

Καρπενήσι.γραφικό, κοντα και ότι πρέπει για χειμώνα.

 

Unleashed from Nook Color on Cm7 Nightly 233 @1.200Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω προτασεις για χαλαρες διακοπες το μηνα Δεκεμβριο εν Ελλαδι,αποσταση οχι πολυ μακρινη απο Αθηνα για ζευγαρι (24 χρονων ειμαστε)

 

και το Πήλιο είναι μια καλή επιλογή.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω προτασεις για χαλαρες διακοπες το μηνα Δεκεμβριο εν Ελλαδι,αποσταση οχι πολυ μακρινη απο Αθηνα για ζευγαρι (24 χρονων ειμαστε)

 

τρικαλα κορινθιας.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μαλλον μεταξυ Πηλιου και Ορεινης Κορινθιας!

 

Μου εχουν προτεινει και Ελατη-Περτουλι και Λιμνη Πλαστηρα αλλα μου φαινονται λιγακι μακρια για 4 μερες που θα παω.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μαλλον μεταξυ Πηλιου και Ορεινης Κορινθιας!

 

Μου εχουν προτεινει και Ελατη-Περτουλι και Λιμνη Πλαστηρα αλλα μου φαινονται λιγακι μακρια για 4 μερες που θα παω.

Λίμνη Πλαστήρα είναι super.Είχα πάει για 3ήμερο πριν χρόνια, αλλά αν δεν έχει χιόνια δεν αξίζει για μένα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λίμνη Πλαστήρα.

Παρνασσος (Αράχοβα, Σουβάλα, Αμφίκλεια).

Αρκεί να πας σε καλο, χλιδάτο ξενώνα για να είστε καλυμμένοι οτι θα είναι καλή η διαμονή -μετράει πολύ αφού θα είστε ζευγάρι. Τα αξιοθέατα, φύση και χωριά είναι ωραία παντού σε ολα αυτά τα μέρη που αναφέρθηκαν. Πήγαινε, άρα, οπου βρεις τον πιο ρομαντικο ξενώνα για τα χρήματα που θέλεις να ξοδέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μαλλον μεταξυ Πηλιου και Ορεινης Κορινθιας!

 

Μου εχουν προτεινει και Ελατη-Περτουλι και Λιμνη Πλαστηρα αλλα μου φαινονται λιγακι μακρια για 4 μερες που θα παω.

 

Το να πας με αεροπλάνο το σκέφτηκες? Βγάζουν καλές προσφορές για εντός Ελλάδας κατά καιρούς που μπορεί να συμφέρει περισσότερο και από το κτελ/αυτοκίνητο κτλ

 

Πέρα από αυτό εγώ θα σου πρότεινα Πρέσπες.. παράδεισος πραγματικά και ό,τι πρέπει για χειμώνα.. Απίστευτα!!!

 

 

YΓ1.. Αράχωβα ρε παιδιά απορώ .. πώς σας αρέσει? Πραγματικά τίποτα το ιδιαίτερο.. Μου κάνει εντύπωση πως έχει αποκτήσει τόση δημοσιότητα... Μπορεί να το βλέπω κι εγώ λάθος δεν ξέρω.. Αλλά μου φαίνεται ότι είναι πανάκριβα για το τίποτα...

 

YΓ2 Αν είναι για σκι και χιόνι το καλύτερο είναι το Μπάνσκο στη Βουλγαρία... πολύ κοντά και πραγματικά παμφθηνα.. Πολύ πιο φθηνό από οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας.. Βρίσκεις 5άστερα ξενοδοχεία με ΣΠΑ , πισίνες, μασάζ κτλ με μόνο 50 ευρώ το δίκλινο

 

 

YΓ3 Σε λίγες μέρες φεύγω για Η.Π.Α. :D

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, μια προταση θελω κι εγω! Καποιος κοντινος προορισμος για 2μερο αυτη την περιοδο? Για να παω με τον φιλο μου..στην αρχη σκεφτηκα Ναυπλιο αλλα εχω παει δεκαδες φορες, οποτε ελεγα μηπως εβρισκα καποιον αλλο προορισμο!
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...