Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

deb284 έχεις να προτείνεις κανένα δωμάτιο/ξενοδοχείο στο Γύθειο?

 

Aπ'ο,τι εχω ακούσει το καλύτερο ξενοδοχείο ειναι το ΑΚΤΑΙΟΝ, αλλα και για τα υπολοιπα δεν εχω ακουσει κακα λογια. Ολα στη σειρα ειναι τα ξενοδοχεια, δεν θα εχεις προβλημα.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσουμε Σάββατο με το καλό και όπου βρούμε!

Δεν έχουμε κλείσει τίποτα.

Φαντάζομαι ότι θα βρούμε, δεν νομίζω όλος ο κόσμος να πάει για 4ήμερο εκεί και να μην βρούμε τίποτα!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσουμε Σάββατο με το καλό και όπου βρούμε!

Δεν έχουμε κλείσει τίποτα.

Φαντάζομαι ότι θα βρούμε, δεν νομίζω όλος ο κόσμος να πάει για 4ήμερο εκεί και να μην βρούμε τίποτα!

 

λαθος κινηση...αλλα τεσπα....

 

....παρε καλου κακου μερικα τηλεφωνα απο ξενοδοχεια-δωματια...;)..γιατι το ψαξιμο με τα ποδια δεν ειναι οτι καλυτερο μπορει να σου τυχει.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει ποτέ να πάω κάπου χωρίς να έχω κλείσει!

Πόσο μάλλον όταν είναι και 4ήμερο... Αλλά δεν ξέρω! Φαντάζομαι ότι θα βρω...

Αλλιώς πλάκα θα έχει να πρέπει να γυρίσουμε :lol::lol::lol:

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει ποτέ να πάω κάπου χωρίς να έχω κλείσει!

Πόσο μάλλον όταν είναι και 4ήμερο... Αλλά δεν ξέρω! Φαντάζομαι ότι θα βρω...

Αλλιώς πλάκα θα έχει να πρέπει να γυρίσουμε :lol::lol::lol:

 

μην γυρισετε :(

 

..επειδη το εχω κανει και εγω καποιες φορες....η πιθανοτητα ειναι να βρεις...αν δεν βρεις υστερα απο 2-3 προσπαθειες...εχε καβαντζα εναν οδηγο (τυπου "Διακοπες") η τιποτε φωτοτυπιες απο τηλεφωνα ξενοδοχειων δωματιων...καθεσε σε μια γωνια με το τηλεφωνο σου και σε 10 λεπτα το πολυ κατι θα βρεις..... :)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε τελικά για Βιέννη, 24 Δεκεμεβρίου με 28. Εισιτήρια με Austrian, 504 ευρώ το άτομο, ξενοδοχείο (K+K Maria Theresia), άλλα 240. :D

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα ένα υπέροχο/καταπληκτικό 4ήμερο...

 

Τελικά μείναμε Γύθειο στο Άκταιον, 60€ η βραδιά.

Πηγαίνοντας προς Γύθειο κάναμε στάση Σπάρτη και μετά στο Μυστρά! Τι όμορφα που ήταν στον Μυστρά. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό έτσι όπως φαινόταν καθώς πλησιάζαμε!

 

Την επόμενη μέρα πήγαμε Μονεμβασιά! Ακόμα πιο όμορφα εκεί. Περπατήσαμε, ανεβήκαμε μέχρι πάνω! Είχε πάααααααααρα πολύ κόσμο! Και ευτυχώς είχε και καλό καιρό, ήλιο και ζέστη!

 

Την Δευτέρα, πήγαμε στην Αρεόπολη που ευτυχώς δεν μείναμε εκεί όπως έλεγα στην αρχή... Κάναμε βολτίτσα με το καραβάκι στο Σπήλαιο του Δυρού, πολύ πολύ όμορφα!!! Φτάσαμε μέχρι το Ταίναρο, περπατήσαμε 40 λεπτά για να φτάσουμε μέχρι τους φάρους και άντε μετά άλλα 40 λεπτά η επιστροφή! Φάγαμε όμως στο Πόρτο Κάγιο ψαράκι... Ήπιαμε και τα ουζάκια μας! Τι ηρεμία... Τι ησυχία!!! Δεν άκουγες ούτε κόρνες ούτε τίποτα!!! Απλά έβλεπες μια ήρεμη και γαλήνια θάλασσα!!!

 

Την τελευταία μέρα κάναμε τη βόλτα μας στο Γύθειο, είδαμε την μεγάλη παρέλαση και επιστροφή δυστυχώς στην Αθήνα... Που για καλή μας τύχη δεν είχε κίνηση :)

 

Χορτάσαμε πάντως να βλέπουμε πύργους και να βγάζουμε φωτογραφίες!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για ταξιδι στην Τουρκια τι ισχυει?

θελει βιζα?περναμε με διαβατηριο?

καποιος ας δωσει τα φωτα του πλιζ :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως πας με απλή αστυνομική ταυτότητα (την καινούρια εννοείται).

Visa αποκλείεται πάντως.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

απλη ταυτοτητα δεν νομιζω...πριν χρονια θυμαμαι ηθελε βιζα..τωρα ομως?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, άλλο πριν χρόνια :)

Το Πάσχα πήγαν δύο φίλες μου με την ταυτότητά τους μια χαρά (είμαι σίγουρη ότι δεν έχουν βγάλει καν διαβατήριο, το έχουμε συζητήσει).

Πήγαν με αεροπλάνο Αθήνα-Κων/πολη.

Δεν ξέρω πάντως μήπως χρειάζεται κάποιο έξτρα έγγραφο/ασφάλεια κλπ αν πας με αυτοκίνητο.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν ρωτατε εμενα που ημουν το καλοκαιρι??:p

 

Με απλη ταυτοτητα πας πλεον εκτος και αν εισαι στρατιωτικος(οπως εγω) οποτε μην το διαονοηθεις!

Εκει θελεις Διαβατηριο και υποχρεωτικα νεου τυπου αλλιως γυρνας σουμπιτος πισω!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι οπως γνωριζεις δεν ειμαι στρατιωτικος..

απλη ταυτοτητα λοιπον(επειδη δεν εχω κανουρια,με διαβατηριο καινουριο δεν θα εχω προβλημα)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

οχι οπως γνωριζεις δεν ειμαι στρατιωτικος..

απλη ταυτοτητα λοιπον(επειδη δεν εχω κανουρια,με διαβατηριο καινουριο δεν θα εχω προβλημα)

 

A για σενα ειναι βιβη??:rolleyes:

 

Ναι ξεχασα να πω οτι αν δεν εχεις νεου τυπου διαβατηριο θελει ΝΕΑ ταυτοτητα!

Εσυ ομως με νεο διαβατηριο δεν θα εχεις προβλημα οχι!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδάκια με ταυτότητα μια χαρά περνάτε απέναντι.. και διαβατήριο .. το ίδιο κάνει..

δεν ισχύουν πλέον οι βίζες, κτλ.. (από Μυτιλήνη κ να μην ξέρω; σε 1-2 ώρες με το καραβάκι είσαι εκεί..αν κ δεν έχω πάει ποτέ ούτε έχω σκοπό να πάω δλδ)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Για Ιταλία και συγκεκριμένα Μιλάνο πάμε με νέου τύπου ταυτότητα σωστά?!?Αν ο άλλος όμως έχει ταυτότητα αστυνομικού χρειάζεται να βγάλει νέου τύπου διαβατήριο ή έστω και με ληγμένο μπορεί να πάει?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται να βγάλει νέου τύπου διαβατήριο

 

Οπως το ειπες εως αυτο το σημειο!:rolleyes:

 

 

Ισχυει και γι αυτους οτι και σε μενα που ειμαι Στρατιωτικος!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

....βασικα δεν υπαρχουν παλιου τυπου διαβατηρια....ειναι ολα ακυρα και ισχυουν μονο τα νεα -που βγαζει η αστυνομια- αν θελεις να βγεις εξω....ακομα και αν δεν εχει ληξει το παλιο διαβατηριο -της νομαρχιας- ειναι ακυρο.....

 

....για τουρκια επιβεβαιωνω και εγω οτι μπορεις με ταυτοτητα....διατηρω μια επιφυλαξη αν κανει και η παλια (κανε ενα τηλεφωνο στο προξενειο καλυτερα)....σε Ιταλια. Ολλανδια, Αγγλια, Βουλγαρια κλπ μπορεις να πας ΚΑΙ με την παλια.....τουλαχιστον αυτο ισχυει μεχρι πριν μερικους μηνες....

 

ΥΓ...2002 νομιζω.....ειχα παει Τουρκια με την παλια ταυτοτητα μου...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το ειπες εως αυτο το σημειο!:rolleyes:

 

 

Ισχυει και γι αυτους οτι και σε μενα που ειμαι Στρατιωτικος!;)

 

Κατάλαβα..Πάει το Μιλάνο και ο Παναθηναικός!

 

....βασικα δεν υπαρχουν παλιου τυπου διαβατηρια....ειναι ολα ακυρα και ισχυουν μονο τα νεα -που βγαζει η αστυνομια- αν θελεις να βγεις εξω....ακομα και αν δεν εχει ληξει το παλιο διαβατηριο -της νομαρχιας- ειναι ακυρο.....

 

Το ξέρω πως είναι όλα άκυρα και ισχύουν τα νέα απλά επειδή το άτομο είναι αστυνομικός ήθελα να σιγουρέψω ότι χρειάζεται διαβατήριο για ταξίδι στο εξωτερικό ακόμα και για την Ιταλία...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..Πάει το Μιλάνο και ο Παναθηναικός!

 

 

 

Το ξέρω πως είναι όλα άκυρα και ισχύουν τα νέα απλά επειδή το άτομο είναι αστυνομικός ήθελα να σιγουρέψω ότι χρειάζεται διαβατήριο για ταξίδι στο εξωτερικό ακόμα και για την Ιταλία...

 

....αν ειναι στρατιωτικος - αστυνομικος κλπ δεν χρειαζεται διαβατηριο..η ταυτοτητα φτανει...

 

...ειχαμε στην παρεα 3 στρατιωτικους περισυ που πηγαμε Ισπανια με τις μηχανες ;)....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

....αν ειναι στρατιωτικος - αστυνομικος κλπ δεν χρειαζεται διαβατηριο..η ταυτοτητα φτανει...

 

...ειχαμε στην παρεα 3 στρατιωτικους περισυ που πηγαμε Ισπανια με τις μηχανες ;)....

 

 

Ισως...υπαρχει ομως μεγαλος κινδυνος.... διπλωματικου θεματος...δεν θα το συνιστουσα μια και υπαρχει ρισκο!;)εχω μια εμπειρια γι αυτο το λεω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ισως...υπαρχει ομως μεγαλος κινδυνος.... διπλωματικου θεματος...δεν θα το συνιστουσα μια και υπαρχει ρισκο!;)εχω μια εμπειρια γι αυτο το λεω...

 

διπλωματικου θεματος;;;;;...αν θυμαμαι καλα...τα παιδια το ειχαν τσεκαρει οτι επιτρεπεται...;)...

 

...αυτην την εντυπωση εχω.....για αυτο το ανεφερα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

θελω να παω με παρεα τις μερες της πρωτοχρονιας δηλαδη 30 με 2 για παραδειγμα καπου Ελλαδα που να ειναι και ομορφα με κοσμο και να μην ειναι και πανακριβα.

Λεγαμε για Αραχωβα η Παρνασσο αλλα δεν εχω ιδεα που μπορουμε να ψαξουμε για ξενοδοχεια, απο την αλλη σκεφτομαι μηπως ειναι ηδη αργα και εχουν κλεισει τα παντα?τι γνωμη εχετε? ξερετε ισως καπου να ψαξω για ξενοδοχεια?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για Χριστούγεννα να πάω στο Δίκορφο στα Ζαγοροχώρια.Πήγα το καλοκαίρι και θέλω να ξαναπάω τώρα τα Χριστούγεννα γιατί τα Χριστούγεννα χιονίζει πράγμα που δεν κάνει στην Κέρκυρα.Δείτε τις παρακάτω φωτογραφίες και πείτε μου αν είναι ότι πρέπει για τα Χριστούγεννα.

http://www.epirus4x4.com/ektos/di8.jpg

και

http://www.epirus4x4.com/ektos/di9.jpg

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...