Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι εγγραφες για τα Cambridge KET,PET,FCE,CAE,CPE May 2009 παραταθηκαν μεχρι τις 04/03/2009.;)

 

 

Καλη επιτυχια οσοι δωσουν!:D

 

2 ερωτησουλες.. :D

 

1ον Για να δώσω Cambridge πρέπει να δώσω πρώτα κάποιο τεστ? Έχω το lower του Lancashire αν αυτό παίζει κανένα ρόλο..

 

2ον Υπάρχουν εξεταστικά κέντρα στην Λαμία?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι, δε χρειάζεται να έχεις κάποιο άλλο πτυχίο ή να δώσεις πρώτα τεστ.. και ναι, σίγουρα θα υπάρχουν εξεταστικά κέντρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι εγγραφες για τα Cambridge KET,PET,FCE,CAE,CPE May 2009 παραταθηκαν μεχρι τις 04/03/2009.;)

 

 

Καλη επιτυχια οσοι δωσουν!:D

 

Πού ακριβώς γράφεται κανείς και τι έγγραφα απαιτούνται;

Συγνώμη αν η ερώτηση αυτή έχει απαντηθεί πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Πού ακριβώς γράφεται κανείς και τι έγγραφα απαιτούνται;

Συγνώμη αν η ερώτηση αυτή έχει απαντηθεί πρόσφατα.

 

Εδώ θα βρεις πληροφορίες:

http://www.britishcouncil.org/gr/greece-exams-cambridge-fce-cae-cpe-registration.htm

Link to comment
Share on other sites

Και μολις καταθεσεις με το καλό τα εξεταστρα στην Αlpha Bank θα μπεις στο http://www.examination-services.gr/greek/online.asp

και θα κανεις την εγγραφη σου γρηγορα και απλα online χωρις να στελνεις συστημενα γραμματα και βλακειες.

 

Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει υλικό στο internet για το proficiency (και Cambridge και Michigan) το οποίο θα μπορούσα να κατεβάσω για εξάσκηση; Γνωρίζετε κάποια links από τα οποία θα μπορούσα να κατεβάσω;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Yπάρχει υλικό στο internet για το proficiency (και Cambridge και Michigan) το οποίο θα μπορούσα να κατεβάσω για εξάσκηση; Γνωρίζετε κάποια links από τα οποία θα μπορούσα να κατεβάσω;

 

Φυσικα και υπάρχει φίλε μου...

 

Για το ECPE http://www.lsa.umich.edu/umich/v/index.jsp?vgnextoid=9ff8d14864cb4110VgnVCM1000003d01010aRCRD&linkTypeBegin=contentlinkTypeEnd&vgnextchannel=3129d14864cb4110VgnVCM1000003d01010aRCRD&highlightChannelBegin=3129d14864cb4110VgnVCM1000003d01010aRCRDhighlightChannelEnd&assetNameBegin=Final%20ExaminationassetNameEnd

 

Για το CPE(Cambridge): http://www.candidates.cambridgeesol.org/cs/digitalAssets/106890_cpe_sample_papers.zip

 

Καλη επιτυχια....;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων με το Πολυτεχνείο, είχα αμελήσει το CPE η το ECPE και θα ήθελα την γνώμη σας η καλύτερα την βοήθεια σας για το αν μπορώ να ασχοληθώ μόνος μου και να προετοιμαστώ για τις εξετάσεις του Νοεμβρίου.

Έχω αρκετά καλό υπόβαθρο, και όρεξη αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτά είναι αρκετά για την επίτευξη του στόχου…..

Ο χρόνος μου είναι πιεσμένος και όχι καθορισμένος και γι αυτό δεν μπορώ να παρακολουθήσω κάποιο τμήμα σε φροντιστήριο…..

Ίσως η ιδέα του ιδιαίτερου να φαντάζει καλύτερη και περισσότερο ελεύθερη σαν χρόνος αλλά και πάλι……

Ποία είναι η γνώμη σας;;

Επειδή το θέλω πάρα πολύ και με το διάβασμα δεν έχω πρόβλημα εν γένει και τις εξετάσεις, γι αυτό ρωτάω κατά πόσο είναι εφικτό να κάνεις την προετοιμασία μόνος σου…. ;;

just use your imagination.........!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχετικα δύσκολη ερώτηση για το αν θα μπορεις να προετοιμαστεις μόνος σου φίλε μου.

Αφου έχεις όρεξη ΟΚ θα προσπαθήσεις να διαβασεις θα κανεις και αρκετα τεστ για Listening and GCVR,όλα καλα.

Τι θα γινει όμως με τα Writing και Speaking.Εδω υπάρχει το προβλημα φίλε μου.

Ειδικά για το Writing ποιος θα σου διορθώσει τις εκθεσεις.

Το μονο προβλημα ειναι εκει.Ειδικα στην εκθεση.Τα προφορικα κουτσα-στραβα κατι θα κανεις.Αλλα για την εκθεση ειναι ενα προβλημα.

Εγω παντως πιστευω οτι ειναι 70% εφικτο να κανεις την προετοιμασια μονος για ECPE και να το περασεις.

Καλο θα ταν φυσικα και ρωτησεις και αλλα ατομα και να σου πουν την γνωμη τους.

 

Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως το ECPE ειναι πιο εφικτο απο το CPE.Το προβλημα της εκθεσης βεβαια υπαρχει και στα 2.Γενικα, θεωρω οτι αν λυσεις αυτο το θεμα το Μισιγκαν μπορεις να το παρεις και μονος σου.Προφορικα κανεις εξασκηση και με κανενα φιλο σου, ορεξη να υπαρχει:p.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων με το Πολυτεχνείο, είχα αμελήσει το CPE η το ECPE και θα ήθελα την γνώμη σας η καλύτερα την βοήθεια σας για το αν μπορώ να ασχοληθώ μόνος μου και να προετοιμαστώ για τις εξετάσεις του Νοεμβρίου.

Έχω αρκετά καλό υπόβαθρο, και όρεξη αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτά είναι αρκετά για την επίτευξη του στόχου…..

Ο χρόνος μου είναι πιεσμένος και όχι καθορισμένος και γι αυτό δεν μπορώ να παρακολουθήσω κάποιο τμήμα σε φροντιστήριο…..

Ίσως η ιδέα του ιδιαίτερου να φαντάζει καλύτερη και περισσότερο ελεύθερη σαν χρόνος αλλά και πάλι……

Ποία είναι η γνώμη σας;;

Επειδή το θέλω πάρα πολύ και με το διάβασμα δεν έχω πρόβλημα εν γένει και τις εξετάσεις, γι αυτό ρωτάω κατά πόσο είναι εφικτό να κάνεις την προετοιμασία μόνος σου…. ;;

 

Σωστά είναι αυτά που σου λένε τα παιδιά, σίγουρα η προσωπική προσπάθεια και η θέληση είναι το Α και το Ω.. συμφωνώ επίσης πως η έκθεση είναι ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα, αν και θα έλεγα να μην υποτιμάς τη γραμματική, μπορεί να κρύβει πολλές παγίδες κι αν δεν έχεις κάποιον να σου εξηγήσει κάποια πράγματα, μπορεί να επαναλαμβάνεις τα ίδια λάθη συνεχώς χωρίς να καταλαβαίνεις το γιατί. Ιδιαίτερα τώρα τελευταία, η γραμματική έχει ξεφύγει αρκετά από τους "κανόνες", που υπερίσχυαν κατά 80% στα παλαιότερα tests, κι έχει γίνει πιο ..tricky.

 

Το λεξιλόγιο είναι το μόνο που όντως μπορείς να ασχοληθείς 100% μόνος σου. Το Listening γενικά παλεύεται, αλλά υπάρχουν και άτομα που δεν τα πάνε καλά, όσα Listening Tests κι αν κάνουν, και πρέπει να εξασκηθούν σε συγκεκριμένες τεχνικές.. στην κατανόηση προφορικού λόγου βοηθάει βέβαια πάρα πολύ η συνεχής τριβή με τη γλώσσα, ειδικά αν πχ. παρακολουθείς ταινίες χωρίς υπότιτλους.

 

Τα προφορικά από τον ερχόμενο Μάιο αλλάζουν και μέχρι να δώσουν οι πρώτοι μαθητές μας και να μας πουν εντυπώσεις, πραγματικά κανείς δε μπορεί να σου πει αν κρύβουν παγίδες, αν και γενικά δεν είναι και κάτι ιδιαίτερα δύσκολο (δεν ήταν, τουλάχιστον, μέχρι τώρα). Άρα καταλήγουμε πως αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η έκθεσή σου. Συμβουλή μου είναι να μην την αφήσεις έτσι στο φλου, κάνε κάποια μαθήματα, έστω και 1 ώρα την εβδομάδα, έγκαιρα, γιατί αν συνηθίσεις να γράφεις με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο, δύσκολα τον αλλάζεις μετά. Και πίστεψέ με, είναι λίγο περίεργοι στην έκθεση, μπορεί να έχεις πολύ καλό λεξιλόγιο, συντακτικό και γραμματική και να σε κόψουν, ή να σε περάσουν οριακά, για βλακείες..

 

Όποτε πάντως θελήσεις, θα μπορούσα να σου προτείνω διάφορα καλά βιβλία που έχω δει πως πλησιάζουν πολύ την ύλη των εξετάσεων.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά είναι αυτά που σου λένε τα παιδιά, σίγουρα η προσωπική προσπάθεια και η θέληση είναι το Α και το Ω.. συμφωνώ επίσης πως η έκθεση είναι ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα, αν και θα έλεγα να μην υποτιμάς τη γραμματική, μπορεί να κρύβει πολλές παγίδες κι αν δεν έχεις κάποιον να σου εξηγήσει κάποια πράγματα,

Όποτε πάντως θελήσεις, θα μπορούσα να σου προτείνω διάφορα καλά βιβλία που έχω δει πως πλησιάζουν πολύ την ύλη των εξετάσεων.

 

Καλή επιτυχία!

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας, και πραγματικά μου δώσατε κουράγιο…..

Στην δουλειά δουλεύω αρκετά τα προφορικά, μιας και πολλές φορές αναγκάζομαι να εξηγώ πολλά παραδείγματα στην αγγλική…… το ξέρω πως δεν είναι αρκετό αλλά είναι μια στοιχειώδη επαφή….

Όσο για το listening έχω ξεκινήσει και ακούω συνέχεια ακόμα και στην δουλεία απ το ράδιο BBC News and in my free time Movies με αγγλικούς υπότιτλους…

 

Απλά επειδή βρίσκομαι συνέχεια σε εργασίες μου είναι αδύνατο να παρακολουθήσω κάποιο πρόγραμμα φροντιστηρίου…

 

Ίσως να επιχειρήσω να βρω κάποιο ιδιαίτερο με την προοπτική της διόρθωσης και της επίβλεψης και του προγράμματος έστω για 1 ώρα την βδομάδα…

 

Freckles θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου παρέθετες κάποια βιβλιογραφία μιας και εκεί έχω καλύτερα την δυνατότητα να μελετάω ……..

Ευελπιστώ να τα καταφέρω…..

 

Σας ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τις συμβουλές σας….

just use your imagination.........!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω pm με προτεινόμενα βιβλία.. καλύτερα ας μην το κάνω από εδώ και θεωρηθεί ..διαφήμιση :X

(Θα μπορούσα φυσικά και τώρα, αλλά είμαι πτώμα και πρέπει να την κάνω, εξάλλου τέτοιες ώρες δε σκέφτομαι καθαρά:rolleyes:)

Απλά επειδή θα είμαι πνιγμένη τις επόμενες 3-4 ημέρες, αν δεν λάβεις μήνυμά μου, σε παρακαλώ θύμισέ το μου :)

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω pm με προτεινόμενα βιβλία.. καλύτερα ας μην το κάνω από εδώ και θεωρηθεί ..διαφήμιση :X

(Θα μπορούσα φυσικά και τώρα, αλλά είμαι πτώμα και πρέπει να την κάνω, εξάλλου τέτοιες ώρες δε σκέφτομαι καθαρά:rolleyes:)

Απλά επειδή θα είμαι πνιγμένη τις επόμενες 3-4 ημέρες, αν δεν λάβεις μήνυμά μου, σε παρακαλώ θύμισέ το μου :)

 

 

OK Σε ευχαριστώ και πάλι.....:)

 

Καλή ξεκούραση......

just use your imagination.........!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ψάχνω βιβλία για να προετοιμαστώ για το Cambridge IT Skills Proficiency, αλλά μέχρι τώρα έχω βρει μόνο για το IT Skills και όχι για το πιο προχωρημένο IT Skills Proficiency. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στις 9-10/05 ειναι οι εξετασεις του KΠΓ/CAMBRIDGE FCE,CAE,CPE

16/05 του ECCE και 17/05 του ECPE

και 23/05 του Edexcel.

 

Καλη επιτυχία στα παιδιά............

 

Περιμένουμε Νέα σας....

just use your imagination.........!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

..καλούτσικα τα πήγα σήμερα στο CAMBRIDGE CPE αν εξαιρέσω το listening οπου πρέπει να έχω κάτω απο 50% :(

Ελπίζω να έχω κάπου αλλού αρκετά ποιο καλή απόδοση ωστε να βγάλω γενικό μέσο ορο πάνω απο την βάση..

 

..Oh well.. Θα μάθουμε τι κάναμε μάλλον τον Αυγουστο..

Link to comment
Share on other sites

..καλούτσικα τα πήγα σήμερα στο CAMBRIDGE CPE αν εξαιρέσω το listening οπου πρέπει να έχω κάτω απο 50% :(

Ελπίζω να έχω κάπου αλλού αρκετά ποιο καλή απόδοση ωστε να βγάλω γενικό μέσο ορο πάνω απο την βάση..

 

..Oh well.. Θα μάθουμε τι κάναμε μάλλον τον Αυγουστο..

 

Kατω απο 50%;Δεν σας ειχαν τα ακουστικα εσας;Ελπιζω παντως να καλυψεις τη διαφορα στα αλλα part.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ καλούτσικα πρεπει να εγραψα αν και δυσκολεύτηκα λίγο με τα Transformations. Στο Listening νομίζω τα πήγα καλά.

Tωρα μας μένει το Speaking... Για να δούμε....;)

Link to comment
Share on other sites

Kατω απο 50%;Δεν σας ειχαν τα ακουστικα εσας;

 

Οχι, δεν είχαμε ακουστικά αλλα δεν ηταν εκει το πρόβλημα. Το στιλ στο listening του Cambridge μου φαίνεται πολύ χαζό, δηλαδή και στα ελληνικά να ήταν πάλι θα δυσκολευόμουν να βρω την σωστή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, γενικα τα θεματα δεν ηταν ιδιαιτερα δυσκολα. Το λεξιλογιο ηταν σχετικα βατο. Εγω εχασα πολυ χρονο στο κομματι του grammar.(δυστυχως μου πηρε γυρω στα 25 λεπτα) με αποτελεσμα στο reading να τα βρω σκουρα και απο τα4 κειμενα προλαβα να απαντησω μονο το 1. Τα αλλα 3 προπο κανονικοτατα ομως! Στο τμημα του cloze δεν δυσκολευτηκα ιδιαιτερα. Ο χρονος με εφαγε στο grammar. Επειδη η βαση ειναι 78 στα 120, ΑΝ, λεω ΑΝ εχω πιασει 1με2 λιγοτερα, υπαρχει πιθανοτητα να κανουν τα "στραβα ματια" κι να με περασουν;;

 

ΘΕΜΑΤΑ ΕΚΘΕΣΗΣ: Και τα 2 opinion.

1. Obesity στην Αμεριικη στους μαθητες κι αν τα σχολεια πρεπει να εφαρμοσουν μετρο απαγορευσης junk food στους υπερβαρους μαθητες.

 

2. Σχετικα με τη παραβιαση ιδιωτικοτητας με την ενδεχομενη τοποθετηση καμερων παρακολουθησης σε δημοσιους χωρους.

Listening λιγο περιεργο, ειδικα το πρωτο μερος. Το τριτο μερος μου φανηκε λιγο περιεργα, ελπιζω στο καλυτερο , ομως. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΔΩΣΑΝΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα βατα εως ευκολα τα θεματα της εκθεσης.Τα στραβα ματια αν ελεγες για το Cambridge μαλλον θα τα εκαναν για 1-2 λαθακια παραπανω για το Michigan δεν ξερω, ισως να εξαρτηθει απο το αν περασουν πολλοι φετος αλλα και παλι δυσκολο.Καλη επιτυχια παντως σε εσενα και στους υπολοιπους που εδωσαν!τα προφορικα ποτε εξεταζονται;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...