Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δε θυμάμαι,νομίζω εσύ το ανέφερες ότι θα ναι στο νετ διαθέσιμα
Link to comment
Share on other sites

Έδωσα Michigan και CPE και μου εχουν ερθει και τα 2 εδώ και αρκετό καιρό.Επισης ολοι οι γνωστοι μου τα εχουν παρει.Παραξενο μου φαινεται να υπαρχει τοσο μεγάλη καθυστερηση.

 

thanx για την πληροφορηση!

μου φαινεται θα παω παλι στο φροντηστηριο να τους κραξω:ninja:

Link to comment
Share on other sites

thanx για την πληροφορηση!

μου φαινεται θα παω παλι στο φροντηστηριο να τους κραξω:ninja:

 

Tπτ βρε συ!

Αντε να βρεις και μια ακρη και με αυτα,γιατι θα σου χρειαστουν στο μέλλον!;)

Link to comment
Share on other sites

Thanx αν και δε το κόβω να περνώ,ήταν δύσκολα:p
Link to comment
Share on other sites

Thanx αν και δε το κόβω να περνώ,ήταν δύσκολα:p

 

Tα αποτελεσμσματα του ECPE ειναι διαθεσιμα για τους φροντηστηριούχους!!!!:!::!::!:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όπως σας είχα πει έδωσα το ECPE με δυο μήνες προετοιμασία. Έμαθα ότι το πέρασα με Honors Pass. Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν απαντώντας στα μηνύματά μου από αυτό το forum.
:secret:
Link to comment
Share on other sites

Οι εγγραφες για το Cambridge FCE,CAE,CPE Μαιου 2009 ειναι μεχρι την Παρασκευη 27/02/2009.

Για το EDEXCEL Level 2,3,4,5 μεχρι Δευτέρα 09/03/2009

Ενω για τα Michigan ECCE/ECPE μεχρι την Δευτερα 23/02/2009.

 

Καλη επιτυχια σε οσους δινουν τον Μαίο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μπορώ να βρω πουθενά τεστ Michigan και Cambridge proficiency μαζί με τις σωστές απαντήσεις? Για να μπορούσα δηλαδή να τα έκανα στο σπίτι και να έβλεπα (εως ένα βαθμό) σε τι επίπεδο βρίσκομαι και ποιο μπορώ να δώσω. Επίσης, αν έπαιρνα τελικά κάποιο απο αυτά, τι επιπλέον θα χρειαζόμουν για να μπορώ να ανοίξω δικό μου φροντιστήριο και να διδάξω(λεεεμε τώρα..)?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μπορώ να βρω πουθενά τεστ Michigan και Cambridge proficiency μαζί με τις σωστές απαντήσεις? Για να μπορούσα δηλαδή να τα έκανα στο σπίτι και να έβλεπα (εως ένα βαθμό) σε τι επίπεδο βρίσκομαι και ποιο μπορώ να δώσω. Επίσης, αν έπαιρνα τελικά κάποιο απο αυτά, τι επιπλέον θα χρειαζόμουν για να μπορώ να ανοίξω δικό μου φροντιστήριο και να διδάξω(λεεεμε τώρα..)?

 

Ahem,απ' ότι ξέρω αυτά τα στέλνει το Μπι-Σί στα φροντηστήρια έναντι αμοιβής.Για να πάρεις άδεια μάλλον θα χρειάζεσαι πτυχίο φιλολογίας αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.Καλύτερα να ρωτήσεις σε καμία νομαρχία ή σε κάποιο φροντηστήριο.Για να διδάξεις μπορείς με CPE.

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μπορώ να βρω πουθενά τεστ Michigan και Cambridge proficiency μαζί με τις σωστές απαντήσεις? Για να μπορούσα δηλαδή να τα έκανα στο σπίτι και να έβλεπα (εως ένα βαθμό) σε τι επίπεδο βρίσκομαι και ποιο μπορώ να δώσω. Επίσης, αν έπαιρνα τελικά κάποιο απο αυτά, τι επιπλέον θα χρειαζόμουν για να μπορώ να ανοίξω δικό μου φροντιστήριο και να διδάξω(λεεεμε τώρα..)?

Τα Past Papers του ECPE κυκλοφορούν και σε βιβλία. Αντιθέτως το Michigan, μέχρι πρότινος δε δημοσίευε τα Final Past Papers, παρά μόνο τα Preliminary. Έχω όμως την εντύπωση πως έδωσε στη δημοσιότητα κάποια και πως κυκλοφορούν και σε βιβλία (χωρίς όμως να είμαι απόλυτα βέβαιη).

 

Όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου (όποιο κι από τα 2 κι αν είναι), κάνεις μια αίτηση στο υπουργείο παιδείας για χορήγηση επάρκειας διδασκαλίας ξένης γλώσσας. Όταν αυτή έρθει, κάνεις αίτηση στη Νομαρχία της περιοχής σου, στο τμήμα κέντρων ξένων γλωσσών και, αφού περάσεις από υγιειονομική επιτροπή και κάνεις κάποιες εξετάσεις που θα σου ζητήσουν, σου χορηγείται η άδεια διδασκαλίας. Στη συνέχεια, αν θέλεις να ανοίξεις το δικό σου κέντρο ξένων γλωσσών, βρίσκεις κτίριο, σου το εγκρίνει μια επιτροπή που θα περάσει (πρέπει να πληροί ορισμένες προϋποθέσεις, όπως επαρκή χώρο, έξοδο κινδύνου, τουαλέτες, να μην είναι υπόγειο, πυροσβεστήρα, κλπ) και σου χορηγείται στη συνέχεια και η άδεια λειτουργίας, η οποία πρέπει να ανανεώνεται κάθε χρόνο.

 

Τα παραπάνω ίσχυαν πριν κάποια χρόνια που είχα ανοίξει εγώ φροντιστήριο, δεν ξέρω αν στο μεταξύ έχει αλλάξει κάτι.

 

Πάρε εσύ το πτυχίο σου και τα άλλα τα βρίσκεις στην πορεία :)

 

Πάντως, για να συμπληρώσω στα παραπάνω, μια τέτοια απόφαση (το να διδάξεις εννοώ), δεν είναι κάτι αστείο.. πρέπει να το αγαπάς πολύ αυτό, να έχεις πολύ μεγάλη υπομονή με τα παιδιά (και τους γονείς πολλές φορές) και να είσαι πολύ υπεύθυνος στη δουλειά σου. Ιδιαίτερα αν έχεις το δικό σου σχολείο, τότε οι ευθύνες και το άγχος πολλαπλασιάζονται. Είσαι επιχειρηματίας, καθηγητής, γραμματέας, λογιστής και (παιδο)ψυχολόγος παράλληλα.. πρέπει να το αντέχει το στομάχι σου. Και τέλος, κάτι που δεν πρέπει κανείς να ξεχνάει είναι η διαρκής επιμόρφωση, πολλά σεμινάρια (ειδικά κάποιο εισαγωγικό πάνω στη μεθοδολογία όταν πρωτοξεκινάει κάποιος, που βοηθά πολύ), πολλές επισκέψεις σε εκθέσεις βιβλίων για να ενημερώνεσαι για τις νέες εκδόσεις και άλλες αλλαγές και πολύ προσωπικό διάβασμα για να τελειοποιήσεις τις γνώσεις σου και να είσαι σε θέση να προσφέρεις ό,τι καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

Τα Past Papers του ECPE κυκλοφορούν και σε βιβλία. Αντιθέτως το Michigan, μέχρι πρότινος δε δημοσίευε τα Final Past Papers, παρά μόνο τα Preliminary. Έχω όμως την εντύπωση πως έδωσε στη δημοσιότητα κάποια και πως κυκλοφορούν και σε βιβλία (χωρίς όμως να είμαι απόλυτα βέβαιη).

 

Όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου (όποιο κι από τα 2 κι αν είναι), κάνεις μια αίτηση στο υπουργείο παιδείας για χορήγηση επάρκειας διδασκαλίας ξένης γλώσσας. Όταν αυτή έρθει, κάνεις αίτηση στη Νομαρχία της περιοχής σου, στο τμήμα κέντρων ξένων γλωσσών και, αφού περάσεις από υγιειονομική επιτροπή και κάνεις κάποιες εξετάσεις που θα σου ζητήσουν, σου χορηγείται η άδεια διδασκαλίας. Στη συνέχεια, αν θέλεις να ανοίξεις το δικό σου κέντρο ξένων γλωσσών, βρίσκεις κτίριο, σου το εγκρίνει μια επιτροπή που θα περάσει (πρέπει να πληροί ορισμένες προϋποθέσεις, όπως επαρκή χώρο, έξοδο κινδύνου, τουαλέτες, να μην είναι υπόγειο, πυροσβεστήρα, κλπ) και σου χορηγείται στη συνέχεια και η άδεια λειτουργίας, η οποία πρέπει να ανανεώνεται κάθε χρόνο.

 

Τα παραπάνω ίσχυαν πριν κάποια χρόνια που είχα ανοίξει εγώ φροντιστήριο, δεν ξέρω αν στο μεταξύ έχει αλλάξει κάτι.

 

Πάρε εσύ το πτυχίο σου και τα άλλα τα βρίσκεις στην πορεία :)

 

Πάντως, για να συμπληρώσω στα παραπάνω, μια τέτοια απόφαση (το να διδάξεις εννοώ), δεν είναι κάτι αστείο.. πρέπει να το αγαπάς πολύ αυτό, να έχεις πολύ μεγάλη υπομονή με τα παιδιά (και τους γονείς πολλές φορές) και να είσαι πολύ υπεύθυνος στη δουλειά σου. Ιδιαίτερα αν έχεις το δικό σου σχολείο, τότε οι ευθύνες και το άγχος πολλαπλασιάζονται. Είσαι επιχειρηματίας, καθηγητής, γραμματέας, λογιστής και (παιδο)ψυχολόγος παράλληλα.. πρέπει να το αντέχει το στομάχι σου. Και τέλος, κάτι που δεν πρέπει κανείς να ξεχνάει είναι η διαρκής επιμόρφωση, πολλά σεμινάρια (ειδικά κάποιο εισαγωγικό πάνω στη μεθοδολογία όταν πρωτοξεκινάει κάποιος, που βοηθά πολύ), πολλές επισκέψεις σε εκθέσεις βιβλίων για να ενημερώνεσαι για τις νέες εκδόσεις και άλλες αλλαγές και πολύ προσωπικό διάβασμα για να τελειοποιήσεις τις γνώσεις σου και να είσαι σε θέση να προσφέρεις ό,τι καλύτερο..

 

Σε ευχαριστώ πολύ, με κάλυψες απόλυτα!

 

Οπότε αφού και με τα δυο μπορώ να πάρω άδεια διδασκαλίας, δεν θα ήταν ποιο σωστό να δώσω για το Michigan που (απο οτι λένε) είναι ποιο εύκολο απο το Gambridge?

 

ΥΓ Και πάλι ευχαριστώ σε όσους/ες απάντησαν :)

Link to comment
Share on other sites

* Μια μικρή διόρθωση στα παραπάνω: "Τα Past Papers του CPE κυκλοφορούν σε βιβλία" εννοούσα (Cambridge Proficiency) - κι όχι του ECPE (Michigan Proficiency)

 

Όσο γι'αυτό που ρωτάς, ναι, το Michigan είναι σχετικά πιο εύκολο, έχει όμως μειονεκτήματα - πιεστικός χρόνος, απαιτητικό λεξιλόγιο, ακούς μόνο μία φορα το Listening, έκθεση 300 λέξεων σε μισή ώρα, δε γίνεται συμψηφισμός βαθμολογίας. Στα θετικά του είναι ότι είναι όλο πολλαπλής επιλογής, το λεξιλόγιο είναι καθαρά θέμα διαβάσματος, η γραμματική του σχετικά εύκολη και η έκθεση παλεύεται γιατί θα είναι discursive ή descriptive essay (δεν υπάρχουν δηλ. reports, stories, letters όπως στο Cambridge), οπότε μπορείς να εξασκηθείς πάρα πολύ στο δομή τέτοιων εκθέσεων, κάτι στο οποίο δίνουν μεγάλη σημασία.

 

Για κάποιον που είναι άνετος με το χρόνο και το Listening, το Michigan είναι ιδανικό. Για τους υπόλοιπους, υπάρχει το Cambridge.

 

Γιατί όμως δε σκέφτεσαι να τα δώσεις και τα δύο; Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιο μπορεί να σταθείς περισσότερο τυχερός. Εξάλλου η προετοιμασία είναι πάνω-κάτω η ίδια, η γλώσσα δεν αλλάζει. Και τα δύο θέλουν οργάνωση, καθημερινό διάβασμα και διαρκή έκθεση στη γλώσσα για να αποκτήσεις fluency. Μην ξεχνάμε ότι και τα δύο πιστοποιούν την άριστη γνώση της γλώσσας..

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχετε σκοπο να κανετε καποιο πχ μεταπτυχιακο ή πτυχιο στην Αγγλια μη πετατε χρηματα στο proficiency καθως με το πτυχιο εχεις αυτοματα αριστη γνωση Αγγλικων.
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πεταμένα λεφτά.

 

Για όσους πάλι δεν θα πάνε σε κάποιο πανεπιστήμιο το michigan είναι μακράν πιο εύκολο.

.!.
Link to comment
Share on other sites

Το listening φοβάμαι θα με δυσκολέψει απλά γιατί με μια μόνο φορά δε θα θυμάμαι τι είπε, δηλαδή και ελληνικά να ήταν, θα είχα το ίδιο πρόβλημα.. :(
Link to comment
Share on other sites

Το listening φοβάμαι θα με δυσκολέψει απλά γιατί με μια μόνο φορά δε θα θυμάμαι τι είπε, δηλαδή και ελληνικά να ήταν, θα είχα το ίδιο πρόβλημα.. :(

Τα πρώτα 2 μέρη είναι σχετικά εύκολα, γιατί είναι σύντομοι διάλογοι (μέρος 1ο) ή απλά μια πρόταση/ερώτηση (μέρος 2ο). Το τρίτο μέρος περιλαμβάνει 3 κείμενα, με 5 ερωτήσεις το καθένα. Εκεί όντως θέλει ή α) πολύ καλή μνήμη ή β) καλή τεχνική note-taking. Αφού με το πρώτο δεν τα πας καλά, σου μένει το δεύτερο. Κυκλοφορούν όμως κάποια καλά βιβλία που μπορούν να σε βοηθήσουν σ'αυτό, όπως πχ. το Listening & Speaking από New Editions, που προσωπικά το προτείνω γιατί έχω δει πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα σε μαθητές μου (προτείνω επίσης και το Skills Builder από τις ίδιες εκδόσεις για πολύ καλό λεξιλόγιο).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...