Jump to content

Nokia 6 (2018)


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 250
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήρε κανένας update?

 

Μπααααααααααα!!!!!!!!!!!

Και απ' ότι διάβαζα στο φόρουμ της νοκια ,κανένας δεν πήρε με νοκια 6.1.

Και αναρωτιέμαι,αφού έγινε διαθέσιμη γιατί δεν την πήραμε;

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Σε συγκεκριμένες χώρες πήραν .. λογικά είναι θέμα ημερών.. αλλά διάβασα ότι κάποιοι αντιμετώπισαν πρόβλημα.. μάλλον αν αντιμετωπίσω πρόβλημα θα ναι δυστυχώς μονόδρομος το factory reset

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα μέσω Live chat με την υποστήριξη της Nokia για το πότε θα γίνει διαθέσιμο το update στο android 9 στην Ελλάδα. Η απάντησή τους ήταν από μερικές ημέρες έως μερικές εβδομάδες!!! Δεν ξέρουν ακριβώς!!! Τα συμπεράσματα δικά σας.
Link to comment
Share on other sites

Εσείς ποιο μοντέλο έχετε; Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι όσοι έχουν το ΤΑ 1043 δεν πήραν την αναβάθμιση. Αυτό έχω και εγώ,αγορά από αμαζον Γερμανίας.

 

Μήπως πρέπει να κάνουμε αλλαγή χώρας και γλώσσας από τις ρυθμίσεις; Τερτιπια που κάναμε και παλιότερα με τα Lumia ;

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έρχομαι από mi a1 το έχω δύο μέρες καταπληκτικό κινητό το πήρα από Σκρουτζ 212€ είχε πάνω 8.0 αλλά πήρε ένα ένα τα update μέχρι το 9 δεν ξέρω πως... απίθανο κινητό.

 

Sent from my Nokia 6.1 using Tapatalk

Edited by XP130TD
εμφάνιση προσωπικών στοιχείων
Knowledge Is Power
Link to comment
Share on other sites

Χάθηκε το volte με Android pie. Ξέρει κάποιος πως επανέρχεται;

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ήθελα να περιμένω .. κατέβασα από XDA το αρχείο 1.4 GB το πέταξα μέσα και έκανα αναβάθμιση. Απροβληματιστο όλα καλά.

Δεν έκανα factory reset αν και θα προτιμούσα.

Έστειλα να σταματήσει το volte στο 1333 για να ξανά στείλω να ξανά ενεργοποιηθεί.

Αλλά διαβάζω είναι θέμα με το pie στους περισσότερους

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Είναι η επίσημη της νοκια; Ή θέλει να κάνουμε root; Διάβασα ότι υπάρχει στο XDA ,αλλά δεν ψαχτηκα περισσότερο,είπα να βάλω την επίσημη μέσω ΟΤΑ.

Με το αρχείο από το XDA που έβαλες,όταν θα γίνει διαθέσιμο και μέσω ΟΤΑ θα σου έρθει παλι ειδοποίηση ; Θα παίρνει μελλοντικές ενημερώσεις ασφαλείας;

Αν είναι να το περάσω και εγώ το αρχείο.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε όλα , σύμφωνα με το site σε όλα τα topics στο XDA λέει είναι ίδιο ( μαμά ) δεν χρειάζεται root θα παίρνει μελλοντικές αναβαθμίσεις και όλα καλά.

Μόνο το volte χάθηκε αλλά λέει θα διορθωθεί στο μέλλον η νοκια.

Ρίξε μια ανάγνωση το έβαλαν παρά πολλοί πριν κάνεις οτιδήποτε

 

 

https://forum.xda-developers.com/nokia-6-2018/help/android-p-update-t3842566

Edited by dleyteris

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και εγώ την ενημέρωση. Όλα δείχνουν οκ . Χωρίς factory reset.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

To volte το έχασες;

Ξέρει κάποιος πως βγαίνει η μπάρα της Google που βρίσκεται κάτω κάτω;

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

To volte το έχασες;

Ξέρει κάποιος πως βγαίνει η μπάρα της Google που βρίσκεται κάτω κάτω;

 

Έχω Q,δεν υποστηρίζει volte. Οπότε δεν νομίζω να με ληψει. Δεν ξέρω αν το volte επιρεαζει άλλες εφαρμογές όπως το what's app. Όσο για την μπάρα δεν βρήκα τρόπο να φύγει. Και όρισα ""για πάντα" το Nova launcher όπου μπορείς να αφαιρέσεις την μπάρα.

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι με τα 9αρια την μπαταρία την τρώει σαν νεράκι.

Επίσης το σύμβολο του Bluetooth δεν το βγάζει επάνω στην γραμμη δίπλα στην ένδειξη ισχύος του σήματος,όπως και κάποιες δυσκολίες στο να βρει συσκευές κάτι που δεν είχα πριν,επίσης δεν βγάζει το σύμβολο με τα ακουστικά όταν συνδέεις τα hansfree. Μήπως ήταν κάποια beta έκδοση η ενημέρωση;;

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που διαβάζω όλο το θέμα, και βρήκα μόνο δύο μικρές αναφορές στο γνωστό πρόβλημα που έχει παρουσιάσει η συσκευή με την κάμερα.

Σε μένα προσωπικά είναι ιδιαίτερα έντονο.

Τί εννοώ;

Ανοίγεις την κάμερα και:

1. αργεί κάποιες φορές να ανοίξει

2. άλλες φορές ανοίγει άμεσα αλλά ενώ πατάς να τραβήξεις φωτό, η εικόνα τελικά δεν αποθηκεύεται

3. άλλες φορές πατάς να βγάλεις φωτό, τη βλέπει στο thumbnail ότι βγήκε αλλά τελικά όταν μετά πας στη συλλογή των εικόνων το αρχείο δεν υπάρχει πουθενά

4. προέκυψαν 2-3 περιστατικά που πάτησα να βγάλω φωτό και εμφανίστηκε λευκή οθόνη, κόλλησε εκεί το κινητό και έμεινε για μερικά λεπτά (η εικόνα εννοείται δεν αποθηκεύτηκε)

5. μου έτυχε επίσης να τραβάω φωτό και να κολλάει το κινητό στη φάση της αποθήκευσής της, με ειδοποίηση στο notification bar ότι το επεξεργάζεται (με μια οριζόντια μπάρα που γεμίζει και αδειάζει)... η εικόνα είναι θολή / πιξελιασμένη... το αφήνεις για πολλή ώρα και παραμένει εκεί... τελικά με επανεκκίνηση, επανέρχεται σε φυσιολογική λειτουργία και η εικόνα υπάρχει στη συλλογή.

 

Για το συγκεκριμένο πρόβλημα, έχω επικοινωνήσει με την υποστήριξη της Νοκια η οποία μου πρότεινε κάποιες μικρο-ρυθμίσεις του τύπου clear cache, clear data στην εφαρμογή και στο google play services και επίσης soft reset με Power Button + Volume Up Button για 10 δευτερόλεπτα. Φυσικά τίποτα απ' όλα αυτά δεν άλλαξαν το πρόβλημα. Τελική λύση η διαγραφή του τελευταίου update που έχει πάρει η κάμερα.

 

Γενικά, μεγάλη απογοήτευση το συγκεκριμένο ζήτημα για μένα, καθώς δεν μπορώ να εμπιστευτώ τη συσκευή μου όταν θέλω να βγάλω μια φωτο άμεσα όταν το επιθυμώ. Και φυσικά η στιγμή χάνεται... Επίσης, αναφέρω ότι τα ίδια προβλήματα παρατηρούνται και κατά τη χρήση της κάμερας μέσα από εφαρμογές όπως fb/instagram κτλ.

 

Εξαιρώντας ωστόσο το παραπάνω είναι μια συσκευή ιδιαίτερα αξιοπρεπής και καλο-χτισμένη. Σίγουρα δεν έχει πχ την ποιότητα των Galaxy A αλλά είναι σε αξιοπρεπέστατα επίπεδα.

 

Εν αναμονή του Android 9, μπας και ως δια μαγείας το πρόβλημα λυθεί.......

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η αναβάθμιση σε 9! Ελέγξτε το και σεις!Απλώς μάλλον θα περιμένω λιγάκι να διαβάσω κριτικές. Θα δω...

 

Όσο για τα πρόβληματα της κάμερας, τα έχω παρατηρήσει όπως ακριβώς περιγράφονται παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η αναβάθμιση σε 9! Ελέγξτε το και σεις!Απλώς μάλλον θα περιμένω λιγάκι να διαβάσω κριτικές. Θα δω...

 

Όσο για τα πρόβληματα της κάμερας, τα έχω παρατηρήσει όπως ακριβώς περιγράφονται παραπάνω!

 

Και σε μένα μόλις!

 

Καθότι έχω απογοητευτεί αρκετά όπως ανέφερα και παραπάνω, ελπίζω πως η αναβάθμιση αυτή θα λύσει τα προβλήματα.

Το θετικό πριν από οτιδήποτε είναι ότι στις αλλαγές αναφέρει χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων:

- adaptive and optimised brightness levels (που επίσης έχει θέματα)

- new camera v9.0 with new UI, Google Lens, and Google motion integration

 

Δε θα περιμένω, κατεβάζω ήδη!

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα μόλις!

 

Καθότι έχω απογοητευτεί αρκετά όπως ανέφερα και παραπάνω, ελπίζω πως η αναβάθμιση αυτή θα λύσει τα προβλήματα.

Το θετικό πριν από οτιδήποτε είναι ότι στις αλλαγές αναφέρει χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων:

- adaptive and optimised brightness levels (που επίσης έχει θέματα)

- new camera v9.0 with new UI, Google Lens, and Google motion integration

 

Δε θα περιμένω, κατεβάζω ήδη!

 

Ναι ίσως τα διορθώνει τα πρόβληματα αυτά της κάμερας. Μακάρι δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει αρκετά (μικρό) προβλήματα η 9. Πρώτα ήθελα να ρωτήσω ότι όσοι πήρατε την 9 είναι η ίδια έκδοση με εμάς που βάλαμε από XDA;

Το Bluetooth είναι ενεργοποιημένο και πρέπει να το απενεργοιησεις,δεν το ξέρεις γιατί δεν έχει πλέον το σύμβολο επάνω. Η ένδειξη την έντασης ήχου σε δείχνει μόνο το επίπεδο εντάσεις για πολυμέσα, για τον ήχο κλήσεις κατά τύχη το ρυθμίζεις ή πρέπει να ανοίγεις κάθε φορά τις ρυθμίσεις.

Και πάω στην κάμερα. Θα συμφωνήσω σε όλα με το φίλο παραπάνω,αν και με την τελευταία ενημέρωση της εφαρμογής κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση (στο θέμα να μην "παγώνει"η εφαρμογή όταν χρειάζεται να ανοίξει μέσω άλλης εφαρμογής πχ messenger,what's app).

Το παράξενο είναι όμως ,κάτι που πρόσεξα σήμερα,είναι ότι όταν μπαίνεις στις πληροφορίες εφαρμογής ,της κάμερας, και στην συνέχεια "σύνθετες" και πας κατάστημα , σε πάει στο play store και στην εφαρμογή Nokia Camera,και διαβάζεις από κάτω σε ροζ πλαίσιο,ότι η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με την συσκευή σας. Και ρωτώ,ε τότε πως έγινε εγκατάσταση στην συσκευή;

 

Και κάτι τελευταίο, πώς μπορώ να επιστρέψω πίσω πάλι στην 8.1; Και αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,σε ποια έκδοση θα με βγάλει; Στην 8; 8.1; Ή στην 9 που έβαλα πρόσφατα;

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά που λες δεν είναι προβλήματα είναι καινούρια χαρακτηριστικά της 9.

 

Να γυρίσεις πίσω στην 8.1 δεν γίνεται η επαναφορά θα σε αφήσει στην 9

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...