Jump to content

HP IPAQ hw6515


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όσους έχουν 6915:

 

Χρήσιμο είναι κι αυτό, μιας και το Destinator δεν παίζει με ελληνικά αν δε βάλεις Greek regional settings στο 6915 (αν βάλεις, χάνεις κάμερα και bt).

 

Απλώς μετατρέπεις τα μηνύματα σε greeklish.

 

Τα πειραγμένα αρχεία είναι εδώ: http://rapidshare.de/files/34364852/Destinator_in_Greeklish_HP69XX.rar.html

 

Have fun.

 

Το patch φίλε vego για destinator 6 παίζει να το ανεβάσεις ξανα ?

Στο 6915 έχω πρόβλημα και εγώ να δώ σωστά το menu του dest. :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

-Πατάς και κρατάς πατημένο το Power Button (πάνω δεξιά)

 

-Και αφού το κρατάς πατημένο ταυτόχρονα πατάς το Reset (από κάτω δεξιά)με τη γραφίδα για κανά 5 δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο 6915 όταν τρέξω το destinator και μπώ κανονικά στους χάρτες, δεν μου βγάζει στο κάτω μέρος της οθόνης το κουμπιά για να γυρίσω στο κεντρικό μενού, με αποτέλεσμα να βγαίνω απο την εφαρμογή με reset της συσκευής !

 

Τί πρέπει να κάνω για να μου τα εμφανίζει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Αφού είχα παρατήσει για 3-4 μήνες το 6515 στην άκρη, προσπάθησα να το συνδέσω με ένα bluetooth motorola HF-850 (νομίζω αυτό το μοντέλο) hands-free που είναι μόνιμα εγκατεστημένο στο αυτοκίνητο..

Δεν γίνεται να συνδεθεί...... δεν το βλέπει!!!

Μήπως πρέπει να κάνω κάποια αναβάθμιση στη version του 6515 ??

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ρυθμίσεις σου είναι ΟΚ?

Το handsfree είναι παλιό?

Μπορεί να είναι άλλη έκδοση bluetooth π.χ 1.1

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ρυθμίσεις σου είναι ΟΚ?

Το handsfree είναι παλιό?

Μπορεί να είναι άλλη έκδοση bluetooth π.χ 1.1

 

Το έβαλα στο αυτοκίνητο την προηγούμενη εβδομάδα (ο Γερμανός το έχει 69 ευρώ) και με το Νokia 6021 συνδέεται άψογα..

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω γράψει και σε παράλληλο topic, συγγνώμη για την διπλοεγγραφή. Ψάχνω για τρόπο να φαίνεται όλο το destinator 6 στην οθόνη του 6915 μου.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας!

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω γράψει και σε παράλληλο topic, συγγνώμη για την διπλοεγγραφή. Ψάχνω για τρόπο να φαίνεται όλο το destinator 6 στην οθόνη του 6915 μου.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας!

 

Κώστας

 

http://www.live-share.com/files/124610/Destinator6_240x240res.rar.html

Link to comment
Share on other sites

 

Θυμίστε μου να στείλω σε αυτό το παιδί 1 κουτί κουραμπιέδες τη Τετάρτη και ένα στο myphone! :)

 

1000 ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα στο αυτοκίνητο την προηγούμενη εβδομάδα (ο Γερμανός το έχει 69 ευρώ) και με το Νokia 6021 συνδέεται άψογα..

 

 

Προτείνω να κοιτάξεις όλες τις ρυθμίσεις σου και να ακολουθήσεις όλα τα βήματα:SCAN-CONNECT-PAIRED μήπως σου ξεφεύγει κάτι...

 

Εγώ το είχα συνδέσει μ' ένα Jabra και τώρα που το δοκίμασα το σύνδεσα και με ένα (από το Sirocco) της Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως, μου δείχνει οτι δεν βρίσκει την κεραία.

 

Δοκίμασα και όλα τα com ports, με πρώτο το com7 στα 57600, και στη συνέχεια όλα τα υπόλοιπα, αλλά τίποτα.

 

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι το GPSgate ώστε να μοιράσεις τις Com(Θύρες).Δηλαδή να κάνεις μέσω του GPSgate την COM8 σε COM7 και έπειτα μέσα από το destinator να να βάλεις την COM7 αντί για COM8.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως, μου δείχνει οτι δεν βρίσκει την κεραία.

 

Δοκίμασα και όλα τα com ports, με πρώτο το com7 στα 57600, και στη συνέχεια όλα τα υπόλοιπα, αλλά τίποτα.

 

Καμία ιδέα?

 

Κι εγώ έχω το 6915, αλλά δεν αντιμετοπίζω κανένα πρόβλημα. Πήγα ρυθμίσεις GPS, Ρύθμιση και πάτησα Αναζήτηση GPS. Πήρε 1-2 λεπτά αλλά τελικά το βρήκε στην COM7 με ταχύτητα δεδομένων 115200 και Πρωτόκολλο NMEA.

 

Και σε σένα τα ίδια θα είναι λογικά.

 

Δοκίμασε και πες

Link to comment
Share on other sites

Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους!

 

Georgino, όπως λέει και ο intelx, την επόμενη μέραπου δοκίμασα να το ανοίξω το gps μου βρήκε την κεραια με τις ρυθμίσεις ακριβώς αυτές (com7 στα 115 και NMEA) αλλά ενώ έδιχνει μέχρι και 9 δορυφόρους συνδεδεμένους και με πολύ καλό ..σήμα (όλα ήτα καταπράσινα), οι ενδείξεις ύψους/τοποθεσίας/ταχύτητας από επάνω ήταν 0 σε όλα, και σε map mode μου έλεγε οτι το σήμα gps ήταν πολύ χαμηλό... Τι να είναι;

 

Ευχαριστώ για τη διάθεσή σας!

 

Κ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά.

 

Τότε πιθανόν το πρόβλημα να μη υπάρχει με την κεραία του Gps αλλά με το πρόγραμμα.Δεν κάνεις για καλό και για κακό ένα reinstall το πρόγραμμα και φτιάξε τις ρυθμίσεις όπως είπε ο intelx86.

 

Καλή επιτυχία.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους!

 

Georgino, όπως λέει και ο intelx, την επόμενη μέραπου δοκίμασα να το ανοίξω το gps μου βρήκε την κεραια με τις ρυθμίσεις ακριβώς αυτές (com7 στα 115 και NMEA) αλλά ενώ έδιχνει μέχρι και 9 δορυφόρους συνδεδεμένους και με πολύ καλό ..σήμα (όλα ήτα καταπράσινα), οι ενδείξεις ύψους/τοποθεσίας/ταχύτητας από επάνω ήταν 0 σε όλα, και σε map mode μου έλεγε οτι το σήμα gps ήταν πολύ χαμηλό... Τι να είναι;

 

Ευχαριστώ για τη διάθεσή σας!

 

Κ.

Δεν είναι τίποτα το ανησυχιτικό.

Και 20 δορυφόρους να σου γράφει ότι έχει βρει, αν δεν συνδεθεί σε ένα με πλήρες σήμα (η πράσινη ένδειξη) δεν πρόκειτε να σου βγάλει υψόμετρο, θέση και ταχύτητα.

Αυτό συμβαίνει, επειδή τα HP hw6515 και HP hw6915 χρησιμοποιούν το SiRF Star II το οποίο για να επιτύχει γρήγορη σύνδεση χρειάζεται να κατεβάζει ένα μικρό αρχειάκι που λήγει μετά από 52 ώρες. Χωρίς την ενημέρωση του QuickGPS η διαδικασία εύρεσης δορυφόρου είναι εξαιρετικά αργή.

 

Η ενημέρωση αυτή γίνεται αυτόματα κάθε φορά που συνδέεται το κινητό στο PC ή μπορεί να γίνει τελείως αυτόματα μέσω GPRS. Για να ελέξεις το Quick GPS αρκεί να πας Start > Settings > Connections > Quick GPS Connection.

 

Ειλικρινά στο HP hw6915 δεν με πείραξε ούτε το 802.11b έναντι του 802.11g, ούτε το Bluetooth 1.2 αντί για 2.0, ούτε η τραγική USB1.1. Αυτό που με πείραξε είναι ότι η HP έβαλε το Sirf Star II αντί του Sirf Star III που είναι σαφώς ταχύτερο (κάτι που χρειάζεται στο δρόμο).

Link to comment
Share on other sites

Έχει τελικά τόσες ελείψεις ε; Δεν είχε τύχει να κοιτάξω συγκεκριμένα specs πάντως, αλλά φαίνεται να έχεις δίκιο.

 

Απόψε, ακριβώς μετά από τη στιγμή που έγραψα εδώ, κατάφερα να πιάσω σήμα και να συνδεθεί κανονικά, άρα όντως είναι θέμα σύνδεσης με τους δορυφόρους.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους! Θέλω να αγοράσω το HP HW6915. Ακούω μερικά αρνητικά σχόλια στο forum όσο αφορά το GPS και το Destinator PN. Τελικά αξίζει να το αγοράσει αυτό κανείς ή θα ταλαιπωρείται με τους χαρακτήρες και με το το ξεπερασμένο SurfStar II, μιας και όλα τα καινούργια GPS έχουν SurfStar III???? Αύριο σκεφτόμουν να το αγοράσω και τώρα προβληματίζομαι....:O .

Εν αντιθέσει, δεν υπάρχει απ'ότι έχω δει, κανένα άλλο PPC που να καλύπτει όλα αυτά που έχει το 6915, εκτός από το ΕΤΕΝ Χ500,Μ700 που κατά τη γνώμη μου τα έχουν όλα,αλλά δεν έχουν την αξιοπιστία και το όνομα της HP. Για μένα είναι λίγο σοβαρό αυτό. Επίσης πήγα στο πλαίσιο και είδα και τα τρία μοντέλα(ETEN X500,M700 και HP HW6915) και ειλικρινά το ETEN δεν μου φάνηκε τόσο καλό,εξωτερικά πάντα, όσο το HP. Το αισθάνθηκα στο άγγιγμα και στο άνοιγμα του πληκτρολογίου(για το ETEN M700). Είμαι αρκετά μπερδεμένος και δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω για κάτι καλύτερο αργότερα...Αν υπάρχει κάτι που δεν το γνωρίζω και μπορεί να βοηθήσει κανείς....Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Θέλω να αγοράσω το HP HW6915. Ακούω μερικά αρνητικά σχόλια στο forum όσο αφορά το GPS και το Destinator PN. Τελικά αξίζει να το αγοράσει αυτό κανείς ή θα ταλαιπωρείται με τους χαρακτήρες και με το το ξεπερασμένο SurfStar II, μιας και όλα τα καινούργια GPS έχουν SurfStar III???? Αύριο σκεφτόμουν να το αγοράσω και τώρα προβληματίζομαι....:O .

Εν αντιθέσει, δεν υπάρχει απ'ότι έχω δει, κανένα άλλο PPC που να καλύπτει όλα αυτά που έχει το 6915, εκτός από το ΕΤΕΝ Χ500,Μ700 που κατά τη γνώμη μου τα έχουν όλα,αλλά δεν έχουν την αξιοπιστία και το όνομα της HP. Για μένα είναι λίγο σοβαρό αυτό. Επίσης πήγα στο πλαίσιο και είδα και τα τρία μοντέλα(ETEN X500,M700 και HP HW6915) και ειλικρινά το ETEN δεν μου φάνηκε τόσο καλό,εξωτερικά πάντα, όσο το HP. Το αισθάνθηκα στο άγγιγμα και στο άνοιγμα του πληκτρολογίου(για το ETEN M700). Είμαι αρκετά μπερδεμένος και δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω για κάτι καλύτερο αργότερα...Αν υπάρχει κάτι που δεν το γνωρίζω και μπορεί να βοηθήσει κανείς....Ευχαριστώ!!

 

Επειδη το εχω και εχω και ενα 3300 σε πληροφορω οτι το 6915 ειναι αψογο. Και destinator τρεχει μια χαρα.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...