Jump to content

HP IPAQ hw6515


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 247
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλήσπέρα,ως νέος χρήστης έχω πολλές απορείες.Καταρχήν δεν ξέρω α΄ν δουλεύει το gps σε ένα 6515 που μόλις πήρα.(μην απορέιτε έιμαι λίγο ασχετος).Δεν έχω κανένα σήμα δορυφόρου,χρειάζεται να κάνω κάτι.Ρώτησω κάποιον που εμπορέυεται το destinator3 και μου είπε οτι δεν δουλέυει και έχει δύσκολη εγκατάσταση και μπορεί να μην παιξει και τέτοια.Αν ξέρει κανείς κάτι.Πάντος σαν συσκευή μου αρέσει πολύ.Είχα και ένα παλμ αλλά είναι πολύ πρακτικό το τηλέφωνο που έχουνν πλέον αυτες οι συσκευές.Αν δουλέψει και το gps θα είναι αψογα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σε ολους.θελω πολυ να αγορασω για τον πεθερο μου το 6515 λογω κυριως του gps.ηθελα να μου πειτε ποιος χαρτης software συνεργαζεται καλυτερα με το 6515 και τι ακριβως συμβαινει με το gps του, ή μηπως να του δωσω το σ100 μου και να του παρω και ενα bluetooth gps της fortuna και συγκεκριμενα το slim. ποια ειναι η γνωμη σας. ρωτω εδω γιατι περισοοτερο με ενδιαφερει η συμπεριφορα του 6515 και μετα ολα τα αλλα.ευχαριστω εκ των προτερων :)
To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σε ολους.θελω πολυ να αγορασω για τον πεθερο μου το 6515 λογω κυριως του gps.ηθελα να μου πειτε ποιος χαρτης software συνεργαζεται καλυτερα με το 6515 και τι ακριβως συμβαινει με το gps του, ή μηπως να του δωσω το σ100 μου και να του παρω και ενα bluetooth gps της fortuna και συγκεκριμενα το slim. ποια ειναι η γνωμη σας. ρωτω εδω γιατι περισοοτερο με ενδιαφερει η συμπεριφορα του 6515 και μετα ολα τα αλλα.ευχαριστω εκ των προτερων :)

to 6515 doyleyi me destninator pn kai xriazese ena programa gia ne anixi to gps to gpsgate einai poli kalo

Link to comment
Share on other sites

to 6515 doyleyi me destninator pn kai xriazese ena programa gia ne anixi to gps to gpsgate einai poli kalo

δηλαδη για να καταλαβω,πωλουν ενα τηλ με gps και θελουν αλλο προγραμμα για να "ανοιξει" το gps και αλλο για χαρτες; :mad: οκ για τους χαρτες αλλα τι σοι gps ειναι αυτο;ψιλοαπογοητευτικα... :( ευχαριστω παντως για την απαντηση :)

To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

Το Destinator 3 τρέχει στο hw 6515; Ποιο προγραμμα μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς για την Ελλάδα αφού η Tomtom διαθέτει χάρτες για την Ελλάδα; Το gpsgate που το βρίσκεις :rolleyes: Το destonator PN ήρθε στην Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

Το Destinator 3 τρέχει στο hw 6515; Ποιο προγραμμα μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς για την Ελλάδα αφού η Tomtom διαθέτει χάρτες για την Ελλάδα; Το gpsgate που το βρίσκεις :rolleyes: Το destonator PN ήρθε στην Ελλάδα;

TO GPSGATE TO EXO NA STO DOSO KAI TO DESTNATOR PN AN ENDIAFERESE

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεται, θα σου είμαι ευγνώμων. Εσύ το έχεις δοκιμάσει, γιατί από buyGPSnow μου είπαν πως δεν ειναι συμβατό. Τι να πω δεν ξέρω...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, ψάχνω να αγοράσω hands-free σε BT για το 6515..

Μήπως ξέρεις κανείς κάποιο μοντέλο που να δουλεύει σίγουρα με το 6515?

Το παλιό που είχα μαζί με το Ρ900 μου δεν δουλεύει.. :mad:

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους

Πήρα πρόσφατα το HP6515 αν και χρησιμοποιούσα το MIO168 εδώ και καιρό και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος, Ωστόσο ήθελα να μαζέψω σε μία συσκευή όλα δηλαδή το τηλέφωνο και το built in GPS.

 

Α. Καταρχήν, όσον αφορά το τηλέφωνο, καμία φορά σε soft reset αν και αναγνωρίζει την SIM και κάνεις τηλέφωνα κανονικά σχεδόν πάντα κολλάει και δεν εμφανίζει τις ιδιότητες του τηλεφώνου πχ το ringing. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι η επαφή της κάρτας στη συσκευή. Τελικά για να το ξεπεράσει κανείς αυτό, έχοντας βάλει τον κωδικό της SIM να απενεργοποιήσει και να ενεργοποιήσει ξανά το τηλέφωνο από το εικονίδιο κάτω δεξιά. Τότε εμφανίζονται ως εκ θαύματος τα properties του τηλεφώνου.

 

Β. Όσον αφορά το D3. Ακολούθησα την συμβουλή με το gpsgate και πραγματικά δούλεψε βάζοντας το D3 να κοιτά την com8.Καταρχήν το στίγμα βγήκε σχεδόν ακαριαία. Ωστόσο, προς μεγάλη μου απογοήτευση, καθώς το είχα στο αμάξι και προχωρούσα, κοιτούσα την τελεία στον χάρτη και παρατήρησα ότι με λίγα λόγια έχανε την μπάλα.... Δηλαδή έκανε σπασίματα, δεν ήταν ακριβής και πηδούσε από σημείο σε σημείο. Λόγω του ότι διάβασα κάπου (διορθώστε με αν κάνω λάθος) πως το GPS της συσκευής είναι μεγάλης ευαισθησίας κατάληξα σε δύο πιθανά σενάρια.

 

1. Το άχρηστο TOM-TOM (ήθελα να ήξερα ποιος μ.... είπε να το διαθέσει την ελληνική αγορά αφού δεν υποστηρίζει την Ελλάδα...) μπαίνει στην μέση και μπλοκάρει. Μπορεί κάποιος αν ξέρει να περιγράψει την διαδικασία να το πετάξω once και for all από την συσκευή...δηλαδή στο χαντάκι?

 

2. Το gpsgate που δοκίμασα ως shareware αναφέρει ότι περνάει 100ΚΒ και ίσως τα δεδομένα απεικόνισης από την κεραία προς το D3 είναι μεγαλύτερα. Εκτός αν η όλη ιστορία του virtual com8 δεν παίζει καλά ούτως ή άλλως. Το κακό είναι ότι δεν βρήκα το σπάσιμο του για να δω αν το κανονικό version του gpsgate παίζει καλά πριν πάω και το αγοράσω

 

3. Το σύστημα γραφικών του hp6515 είναι πολύ αργό. Είδα ότι δεν παίζει κάποια παιχνίδια πχ το virtual pool της Celeris που το είχα σπασμένο και είχα κολλήσει όταν δούλευα το ΜΙΟ. Αλήθεια ξέρει κανείς που θα το βρω (σπασμένο και ολόκληρο εννοείται) για το hp ή να το ξεχάσω?

 

Γ. Συνεχίζοντας για το D3 διάβασα για το πρόβλημα με την μικρή οθόνη του hp. Το D3 τρέχει αλλά αν κάνεις click σε κάποιο σημείο του δρόμου δεν εμφανίζει τα στοιχεία του σημείου αυτού πχ. Οδό και αριθμό, ούτε για κάποιο POI.Στην αρχή νόμιζα πως το D3 είχε πρόβλημα στο HP αλλά δεν ήταν έτσι. Οφείλεται στην σμίκρυνση της οθόνης και λόγω του ότι είναι μικρή τα στοιχεία αυτά δεν απεικονίζονται παρά μόνο το Αφετηρία, Πλοήγηση, Αγαπημένα κτλ

 

Η λύση δόθηκε με πολύ ψάξιμο από το Nydidot Virtual Display v 4.02. Το 240x240 του hp γίνεται 240x320 που παίζει το D3 (τουλάχιστον δείχνει να είναι αυτό στο ΜΙΟ). Αυτό που γίνεται είναι ότι μεγαλώνει η οθόνη κατά μήκος (έχει και άλλα options) και κάνει κανείς κατακόρυφο scroll ώστε να τα δει όλα. Και τότε φαίνονται κανονικά τα στοιχεία των δρόμων. Και πάλι όμως κατά την πλοήγηση στο αμάξι η τελεία κινείται σπαστικά (ίσως δεν είναι το display του hp που ανέφερα παραπάνω?) Το καλό είναι ότι τα βλέπεις όλα που δείχνει το D3. Το κακό είναι που έφαγα τον κόσμο να βρω το ****** άλλα μάταια. Όποιος ψάξει θα βρει το ****** του v 4.01 (και όχι άλλων εκδόσεων που γράφουν παραπλανητικά) αλλά το exe του v 4.02 δεν υπάρχει. Έβαλα και δοκίμασα το v 4.02 και αργότερα όταν το έβγαλα και δοκίμασα να εγκαταστήσω το v 3.50 (για το οποίο φαινομενικά είχα το ******) συνέχιζε να βγάζει το v4.02!!. Μάλλον αν βάλεις το v 4.02 και το βγάλεις δεν κάνει downgrade σε άλλο version και ακόμα και αν περάσεις κάποιο παλαιότερο πάντα βγάζει το νεότερο!!!.

 

Από την άλλη είδα ότι όταν το έχεις enabled αλλά διατηρείς την ανάλυση που έχει το Hp6515 240x240 όταν πας να πάρεις τηλέφωνο χαλάει το την εικόνα του πληκτρολογίου των αριθμών. Θα πρέπει να κάνεις το κάνει κανείς disabled που σημαίνει soft reset όπως ζητάει....

 

Συνοψίζοντας

 

Το D3 παίζει κανονικά άν έχει κανείς σπασμένα τα

Gpsgate ppc version

Nydidot Virtual display

 

Ενώ εξακολουθεί να παρουσιάζεται το πρόβλημα με την κίνηση της τελείας στον χάρτη....αρκετά σπαστικό και παράξενο, αν σκεφτεί κανείς ότι το hp6515 είναι πιο ισχυρό από το ΜΙΟ...

 

Τελικά φαίνεται ότι δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε μία συσκευή αν και ερχεται το ΜΙΟ701 αλλά θα δούμε τι ψάρια θα πιάσει και αυτό!!!....

 

Προτού μετανιώσω που ξόδεψα 800 ευρώ αν μπορεί κανείς να απαντήσει στα παραπάνω, να τα επιβεβαιώσει ή ακόμα καλύτερα να προτείνει μία λύση (ή πολλές λύσεις...!!!)

 

Σας ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

mia erotisi to D3 PN TO DOYLEPSE KANENAS EMENA MOY DOYLEYI KALA GIA LIGO POY TO EXO

EXEI KANENAS MP3 PLEYER GIA TO 6515 DOKIMASMENO ?

AN NE STILTETO ME EMAIL SAS PARAKALO (friends@ath.forthnet.gr)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

RE pedes ti blakia exoun kanei ta atoma edo!!! kathe 2 meres prepei na mpeneis sto internet kai na kaneis update sto GPS!!!!!! uparxei kanenas tropos na to apofigoume???(pes pos pas taxidi kai den exeis internet na kaneis update ti kaneis?????xanese sta ori sta bouna!!)

PLS HELP!!!! :protest: :protest: :protest:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι σε περίπτωση που μου μείνει το μηχανηματάκι και δεν καταφέρω να το πουλήσω: Μπορεί κάποιος με το Bluetooth να κάνει δίκτυο με τον υπολογιστή και να εκμεταλλευτεί την σύνδεση του υπολογιστή με το internet ώστε να αποφύγει τις εξωφρενικές χρεώσεις του GPRS; Θα παρακαλούσα να απαντήσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει.

 

Ευχαριστώ.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Little program makes a GPS Bluetooth receiver out of HP iPAQ hw6515 phone!

http://msmobiles.com/news.php/4813.html

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

[thread=95667]Αυτό (link)[/thread] ισχύει και για το hw6515; Έχει δηλαδή το GPS Ελλάδα τώρα;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Re paidia yparxei iPAQ 6500 ?

Ti diafores exei me top 6515?

An mporeite ligo grigora giati exo vrei ena kai to skeftome..

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο μοντέλα, το 6510 και το 6515 με την κάμερα. Το 6500 είναι ο κωδικός της σειράς και για τα δύο. Επιβεβαίωσε ποιο θα αγοράσεις...

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...