Jump to content

[OnePlus 5T] Αξεσουάρ (Θήκες, USB OTG, PowerBank κ.τ.λ)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Login για τιμή ... Κακό.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην υπερβάλλεις. Δεν κάνει δυο εβδομάδες. Στην ΕΕ αγορά τα εθνικά καταστήματα πρέπει να κάνουν πολύ κόπο για είναι προτιμητέα. Ενοποιημένη αγορά my bitch :ninja:

 

Επιπλέον τόσα μήνυματα πάνω συζητάμε ότι κανένα άλλο δεν κάνει καλή εφαρμογή. Προσωπικά επίσης θέλω branded. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υ.γ.: Ούτε που έχει διαθεσιμότητα :lol:

 

http://unidigital.gr/tempered-glass-screen-protector-oneplus-5t-black-glue-on-all-glass.html

Link to comment
Share on other sites

Login για τιμή ... Κακό.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Ως επι το πλείστον Κάνει χοντρική τιμή είναι εισαγωγέας.

Αν πάει κανείς εκεί, οι τιμές εινια αστείες πάντως θα με θυμηθείτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ρε παιδιά τι αλητεία είναι αυτή να μην μπορούμε να βρούμε τζαμάκι σαν της μαμάς. Έχω αλλάξει 3 τζαμάκια, το ένα χειρότερο από το άλλο. Μιλάμε για αίσχος...

 

Sent from my One Plus 5T

 

Μιας κι εγώ δεν πρόλαβα την original, έχω πάρει για την γυναίκα μου την Orzly Pro Fit από amazon.de (https://www.amazon.de/gp/product/B077NK8KYM/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01__o00_s00?ie=UTF8&psc=1) και είναι αρκετά ευχαριστημένη.

Έχει πολύ καλή εφαρμογή χωρίς να αφήνει φυσαλίδες (θέλεις λίγο χρόνο στην αρχική τοποθέτηση για να το καταφέρεις αυτό), αλλά κόβει ελάχιστα την οθόνη δεξιά και αριστερά, καθώς τα μαύρα πλαίσια που έχει δεν είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά της οθόνης. Την γυναίκα μου πάντως δεν την ενοχλεί.

Στο κινητό έχει τοποθετημένη την original θήκη που είχε η συσκευασία του κινητού και δεν αντιμετωπίζει προβλήματα αποκόλλησης.

Επίσης το πακέτο περιλαμβάνει 2 τεμάχια.

Edited by alexanio
Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα που μπορώ να βρω τη γνήσια θήκη της συσκευασίας ή παρόμοια αυτής; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Είναι 2.5D;

Δλδ οι άκρες έχουν μία ομαλή καμπύλη προς τα έξω;

 

Sent from my One Plus 5T

 

Ναι είναι 2.5D και αυτός είναι και ο λόγος που έχουν τα μαύρα πλαίσια. Η οθόνη η ίδια είναι επίσης καμπύλη στις άκρες και ο μόνος τρόπος να φτιάξουν γυαλί που να την καλύπτει ολόκληρη ήταν αυτός.

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έβγαλα αυτό που είχα εγώ, μου έσπασε τα νεύρα. Μου έκαναν δώρο άλλα 2, ένα με 2.5D και ένα κανονικό.

Τα έβαλα και τα έβγαλα. Βαρέθηκα.

Θα το αφήσω έτσι και ας φάει γρατσουνιές.

Εφόσον δεν βρίσκεται η ποιότητα της μάμας, γυμνό...

Σε ευχαριστώ όπως και να έχει.

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Την βδομάδα που μας πέρασε παρέλαβα το power bank που είχα παραγγείλει από το Ebay. Είναι το μοναδικό που βρήκα να υποστηρίζει Dash Charge. Από τις δοκιμές που έκανα λειτουργεί πολύ καλά και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι βέβαια σχετικά ακριβό αφού στοίχισε 55 € περίπου μαζί με τα έξοδα αποστολής, από το Ηνωμένο Βασίλειο. Το κατασκευάζει η Oppo, εταιρεία που ανήκει στον ίδιο όμιλο με την Oneplus. Φορτίζει το 5Τ περίπου τρεις φορές, τιμή καλή για power bank των 10.000 mAh.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Ενεργοποιεί φόρτιση Dash Charge μόνο με το γνήσιο καλώδιο της Oneplus ή με το δικό του μικρού μήκους Type-C. Αυτό άλλωστε ισχύει και για τον γνήσιο Dach φορτιστή της Oneplus. Το power bank όμως έχει μια ακόμη παραξενιά: Ενεργοποιεί την Dash φόρτιση μόνο με το τηλέφωνο ανοιχτό. Αν το τηλέφωνο είναι κλειστό η φόρτιση είναι κανονική κι όχι Dash.

 

Υπάρχει και το Sdoutech, πιθανότατα είναι το ίδιο με άλλο branding. Εγώ το βρήκα στα 39€ από amazon.de αλλά δεν το στέλνουν Ελλάδα.

 

https://www.amazon.de/gp/product/B07FPV9VMR/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00__o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

Εγώ το έστειλα σε έναν φίλο στη Γερμανία και μου το έφερε. Η συσκευασία δεν έχει DASH charge καλώδιο αλλά φορτίζει "rapidly" με το γνήσιο καλώδιο. Με κλειστό κινητό δεν ξέρω πως φορτίζει καθώς έχω unlocked bootloader και όταν το βάζω για φόρτιση μου εμφανίζει το αντίστοιχο μήνυμα.

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Εχθες μου ηρθε ενα dash charger απο το ebay, τον αγορασα σκετο χωρις καλωδιο στα 11 ευρω, δλδ λογικη τιμη. Το θεμα ειναι οτι ενω φορτιζει κανονικα απο το 0% εφτασε μεχρι το 75% και μετα σταματησε να δινει ρευμα, παρολο που εδειχνε την αστραπη και καλα στο ποσοστο της μπαταριας. Εβαλα και τον μετρητη και εδειχνε 0A. Οταν το εβγαζα απο τη πριζα και το ξαναεβαζα εδινε Αμπερ για 3,4 δευτερολεπτα και μετα σταματουσε ξανα..

 

Τι μπορει να φταιει;

 

https://www.ebay.com/itm/Original-Oneplus-3-5-5T-6-Dash-Fast-Charge-Wall-Charger-Adapter-Type-C-Cable-lot/153114550600?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=452959968049&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

Παρομοιο προβλημα εχουν αρκετοι και σε αυτο το θεμα που διαβαζω : https://forums.oneplus.com/threads/dash-charging-stops-after-83-85-onepplus-5.588099/

 

Κυριως με κινητα που αγορασαν απο το gearbest, οπως ειναι και το δικο μου.. Δλδ λειτουργει σωστα μονο με τον κινεζικο του φορτιστη; Ειναι δυνατον κατι τετοιο;;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, πήρες εναν φορτιστή απροσδιόριστης ποιότητας, από έναν seller με 97,8% feedback και 5% ΑΡΝΗΤΙΚΑ σχόλια τον τελευταίο μήνα, αρκετά εκ των οποίων για OnePlus chargers...

Δεν νομιζω οτι χρειάζεται παραπάνω έρευνα, ξεκίνα διαδικασία refund PAYPAL (ελπίζω να μην βιάστηκες να αφήσεις feedback)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να ρωτησω τωρα. Η αγορα εγινε μεσω paypal. Να περιμενω να περασουν οι 60 ημερες και να πω οτι δεν το παρελαβα ή να ζητησω refund ως αιτια οτι ειναι ελλατωματικο προίον; Και πως ειμαι σιγουρος οτι στη 2η περιπτωση θα μου γυρισουν τα χρηματα πισω σιγουρα;

 

Δλδ το 97,8% θεωρειται κακο ποσοστο; Εχει 100 αρνητικες αλλα και 4600 θετικες!

 

https://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=jglli_wivf4ad&ftab=FeedbackLeftForOthers&ftabfocus=true&searchInterval=30

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να ρωτησω τωρα. Η αγορα εγινε μεσω paypal. Να περιμενω να περασουν οι 60 ημερες και να πω οτι δεν το παρελαβα ή να ζητησω refund ως αιτια οτι ειναι ελλατωματικο προίον; Και πως ειμαι σιγουρος οτι στη 2η περιπτωση θα μου γυρισουν τα χρηματα πισω σιγουρα;

 

Δλδ το 97,8% θεωρειται κακο ποσοστο; Εχει 100 αρνητικες αλλα και 4600 θετικες!

 

https://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=jglli_wivf4ad&ftab=FeedbackLeftForOthers&ftabfocus=true&searchInterval=30

 

Ε ναι συνήθως θεωρείται κακό. Πρέπει να έχει τουλάχιστον 99% θετικό feedback ο πωλητής για να τον εμπιστευτείς.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μυνηση στην Oneplus :p
Μηνυση εννοεις. Δεν φταιει η oneplus, μπορει ο φορτιστης να μην ειναι γνησιος. Γραφουν παντως οτι καποιες παρτιδες δεν δουλευουν σωστα, οπως και η G8 που εχω εγω.

 

Το θεμα ειναι τι να κανω; Να πω οτι δεν παρελαβα ποτε το δεμα ή να ζητησω επιστροφη χρηματων, αλλα να πρεπει να το στειλω πισω; Και ετσι ισως να χρεωθω και τα μεταφορικα..

 

Το δεμα το βρηκα στην εισοδο της πολυκατοικιας, εξω απο την πορτα, οποτε καλλιστα θα μπορουσε να το ειχε παρει καποιος αλλος. Ειχε tracking.

 

 

Σχετικα με το τι γραφουν για παρομοιους φορτιστες :

 

Ο φορτιστης ειναι αν διαβασεις και το λινκ που ανεβασα. Δεν δινει εντολη απο το 70% μεχρι το 80-85% περιπου για να ριχνει τα Αμπερ, μετα το 85% ισως στρωνει, αλλα μεχρι τοτε πρεπει να βαζεις/βγαζεις το καλωδιο καθε 10 δευτερολεπτα..

 

 

 

For testing of the original and stereotyped charge it was used the Ampere application, in testing there can be deviations, but think not essentially

Original

68-76% - 3000-3470 Ma

77-88% - 2100-1800

89 - 91% - 1210-1000

92%-1000-930

93% - 930-830

94% - 830-780

95% - 780-670

96% - 650-580

97% - 570-500

98% - 490-420

99% - 420-340

Not original

68-80% 3250-3540

81-82% 3070 - 3120 Stop of charging

Distorted a wire

83%-3080-3200 Stop of charging in a minute

Distorted a wire

84%-3070-3100 Stop of charging in a minute

Distorted a wire

84%-3070-3100 Stop of charging in a minute

Distorted a wire

84-85% 3130-3200 Stop of charging in a minute

Distorted a wire

85% 3200-3130 Stop of charging are less than in a minute

Distorted a wire

85%-86% 3130-3000 Stop of charging are less than in a minute

Distorted a wire further charging went to operate normally

86-89%-1350-1200

90% - 1200-1160

91% - 1130-1030

92% - 1040-950

93% - 940-850

94% - 850-770

95% - 760-680

96% - 670-580

97% - 580-510

98% - 510-430

99% - 420-340

Conclusion: not original at the level of 76%-85% does not react to commands of phone about decrease in current from 3000 to 2100-1800 Ma. For Oneplus 5 the algorithm of decrease in current charger is sensitive, in not originals so far probably this algorithm could not be copied from originals

 

 

On my OP5, over 83%, it is charging with interruptions and at 86 it is not charging at all... The current before it stops charging is about 2.4 Amps. After 88-90%, it charges normally (1000-1100 mA).

 

The reseller does not want to refund my charger (as I don't have any receipt) so I don't know if Oneplus can send me a replacement. In this case, is there any way to trick the phone to change the charging current to either 2400 or 1100 mA on the 80-90% portion?

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να ρωτησω τωρα. Η αγορα εγινε μεσω paypal. Να περιμενω να περασουν οι 60 ημερες και να πω οτι δεν το παρελαβα ή να ζητησω refund ως αιτια οτι ειναι ελλατωματικο προίον; Και πως ειμαι σιγουρος οτι στη 2η περιπτωση θα μου γυρισουν τα χρηματα πισω σιγουρα;

Να ζητήσεις ΑΜΕΣΑ refund ως ελαττωματικό προϊόν. Να τραβήξεις βιντεάκι οπου να φαίνεται η αδυναμία φόρτισης. Δεν θα χρειαστει να επιστρεψεις κάτι πίσω για αξια 11 ευρώ...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις ΑΜΕΣΑ refund ως ελαττωματικό προϊόν. Να τραβήξεις βιντεάκι οπου να φαίνεται η αδυναμία φόρτισης. Δεν θα χρειαστει να επιστρεψεις κάτι πίσω για αξια 11 ευρώ...
Μα το ελλατωματικο νομιζω το επιστρεφεις πισω κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα που μπορώ να βρω τη γνήσια θήκη της συσκευασίας ή παρόμοια αυτής; Ευχαριστώ

Δυστυχώς η OnePlus μας κρέμασε αυτό και γρήγορα αποσύρει αξεσουάρ για τα περασμένα μοντέλα. Έχω ξενερώσει και εγώ. Αν κάποιος βρει κανένα έμπορο σε ebay/aliexpress κτλπ θα το τιμήσω και εγώ !

Link to comment
Share on other sites

Αν για κάποιο λόγο χρειάζεστε μακρύτερο καλώδιο από αυτό που έχει η συσκευασία, στο allixpress υπάρχει ένα δίμετρο που πωλείται μαζί με φορτιστή που είναι -εξωτερικά τουλάχιστον- πανομοιότυπος με τον γνήσιο στα 10 περίπου ευρώ.

 

https://www.aliexpress.com/item/Original-EU-US-UK-ONEPLUS-6T-Dash-charger-One-plus-6-Smartphone-5V-4A-Fast-charge/32952265756.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.46054c4dxO4da3

 

Το έχω παραλάβει και δουλεύει κανονικά η γρήγορη φόρτιση τόσο με τον δικό του φορτιστή όσο και με τον γνήσιο. Επίσης το καλώδιο δοκιμάστηκε και με το Sdoutech powerbank και φορτίζει και εκεί γρήγορα.

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω τι φταίει. Στο oneplus one της κόρης μου, ο DURACELL φορτιστής δεν ξεκινάει καν τη φόρτιση με κανένα τρόπο. Και μπαταρία που άλλαξα στο κινητό, φόρτισε 2 φορές και μετά σταμάτησε, η φόρτιση πλέον και πάλι δεν ξεκινάει. Πάραυτα, το κινητό φορτίζει κανονικά με το δικό του φορτιστή, λίγο πιο αργά με διάφορους άλλους, ενώ ο Duracell φορτίζει χωρίς κανένα πρόβλημα όλα τα υπόλοιπα κινητά και τάμπλετ στα οποία τον δοκίμασα (και είναι πολλά), μέσα σε αυτά και το δικό μου Oneplus 3t. Πραγματικά, καμία λογική πουθενά ! Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν για κάποιο λόγο χρειάζεστε μακρύτερο καλώδιο από αυτό που έχει η συσκευασία, στο allixpress υπάρχει ένα δίμετρο που πωλείται μαζί με φορτιστή που είναι -εξωτερικά τουλάχιστον- πανομοιότυπος με τον γνήσιο στα 10 περίπου ευρώ.

 

https://www.aliexpress.com/item/Original-EU-US-UK-ONEPLUS-6T-Dash-charger-One-plus-6-Smartphone-5V-4A-Fast-charge/32952265756.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.46054c4dxO4da3

 

Το έχω παραλάβει και δουλεύει κανονικά η γρήγορη φόρτιση τόσο με τον δικό του φορτιστή όσο και με τον γνήσιο. Επίσης το καλώδιο δοκιμάστηκε και με το Sdoutech powerbank και φορτίζει και εκεί γρήγορα.

Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι, αλλά εγώ θα ήμουν λίγο επιφυλακτικός με καλώδια και μετασχηματιστές άγνωστης προέλευσης.

Προσοχή μην γίνει ζημιά στα κινητά...

Κάτοχοι άλλης γνωστής μάρκας κινητών που δεν περιλαμβάνεται ο γρήγορος φορτιστής στη συσκευασία παρά το πολύ ακριβό κόστος του κινητού έχουν κάψει κινητά με "original" καλώδια και μετασχηματιστές γρήγορης και μη φόρτισης.

Και όταν λέω έχουν κάψει, αυτό περιλαμβάνει και κανονικές φωτιές...

Δεν λέω ότι το συγκεκριμένο είναι μούφα, απλά θέλει λίγο προσοχή.

 

Sent from my One Plus 5T

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σκεφτομαι να αγορασω εναν φορτιστη απο το aliexpress. Αυτος εχει αρκετες θετικες αξιολογησεις. Βεβαια και αυτος στον ebay ειχε καλο feedback. Το aliexpress εχει καλο συστημα refund/dispute εαν το προϊον ειναι ελαττωματικο;
Link to comment
Share on other sites

Εχει στο Gearbest και το Banggood. Θα σου στείλω link PM

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προχθες μου ηρθε ενα καλωδιο dash charge υποτιθεται, το οποιο λειτουργει οποτε θυμαται! Συνηθως φορτιζει πιο αργα και απο τους απλους φορτιστες, ειναι λες και το εχω σε usb θυρα υπολογιστη! Το περιεργο ειναι οτι εχει τοσες θετικες αξιολογησεις και αρκετες απο αυτες με φωτογραφιες κανονικα reviews.. Γινεται να ειμαι τοσο ατυχος;

 

https://www.aliexpress.com/item/1-Oneplus-3-3T-USB-3-1-Dash-Cable-100CM-Noodle-4A-Fast-Quick-charging-Data/32806193071.html?spm=a2g0s.12269583.0.0.425570091pmmLE

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Αξεσουάρ (Θήκες, USB OTG, PowerBank κ.τ.λ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...