Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7) mount vendor in twrp

 

Όλα καλά.

 

Τι είναι τούτο πάλι:p

Για κανε μια μετάφραση στην απλή ελληνική.

 

Εγώ θέλω ως καθαρή την περάσω να δοκιμάσω όχι πάνω από 10 διότι έχω No Limits και δεν θέλω να μπαίνω διαδικασία βάλω stock 10 και περάσω από πάνω την 11.

Μετά από αρκετά φλασαρισματα magisk και magisk unistaller κατάφερα και πέρασε χωρίς wipe data, το magisk module για AOD δεν δουλεύει, όταν πάει να ενεργοποιηθεί η οθόνη λόγο aod κάνει reboot σε recovery

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για αυτό θα περιμένω να βγει η No Limits που στηρίζεται σε open beta 11 λογικά εκεί θα δουλεύει AOD μιας και είναι ενσωματωμένη στην rom η επιλογή.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι το partition μάλλον που σχετίζεται με το project trebble. Αυτό που δεν κάνει mount το twrp του blu_spark. Τώρα πλέον με την beta δεν εμφανίζεται με κόκκινα γράμματα αυτή η ένδειξη όταν φλασάρεις κατι.

Τι είναι τούτο πάλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι είναι τούτο πάλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι είναι τούτο πάλι.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το partition μάλλον που σχετίζεται με το project trebble. Αυτό που δεν κάνει mount το twrp του blu_spark.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και τι ακριβώς κάνω δηλαδή πως το εγκαθιστώ???

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και τι ακριβώς κάνω δηλαδή πως το εγκαθιστώ???

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Τίποτα δεν κάνεις. Προφανώς διαβάζει από μόνο του πλέον το twrp αυτό το partition. Εταιρία υποθέτω τουλάχιστον.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και τι ακριβώς κάνω δηλαδή πως το εγκαθιστώ???

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Άλεξ όταν πας στο twrp 8.78 στην κεντρική σελίδα έχει κατηγορία mount. Αν μπεις εκεί μέσα θα δεις ότι έχει επιλεγμένο από μόνο του το cache και το data. Αλλά όχι το vendor, που είναι αυτό που μας ενδιαφέρει. Απλώς λοιπόν τικαρεις και την επιλογή vendor.

Είναι απαραίτητο για να διαβάσει σωστά η recovery ότι η ρομ που φλασαρεις είναι treble rom.

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ όταν πας στο twrp 8.78 στην κεντρική σελίδα έχει κατηγορία mount. Αν μπεις εκεί μέσα θα δεις ότι έχει επιλεγμένο από μόνο του το cache και το data. Αλλά όχι το vendor, που είναι αυτό που μας ενδιαφέρει. Απλώς λοιπόν τικαρεις και την επιλογή vendor.

 

Είναι απαραίτητο για να διαβάσει σωστά η recovery ότι η ρομ που φλασαρεις είναι treble rom.

 

Ok αύριο θα τεστάρω ελπιζω δουλέψει.

 

Edit:Κομπλέ πέρασε με επιτυχία με τον οδηγό σου μιας και ήθελα καθαρή εγκατάσταση.

 

Παρέμεινα και decrypted.

 

Παρατήρησα αρκετές αλλαγές σε settings menu με ανανεωμένα icon και ανακατάταξη ρυθμίσεων.

 

Επίσης έχουμε κανονικά full customization accent color

 

Σε developer option δεν έχει advanced reboot option που εντάξει εγώ κάνω χρήση quick reboot pro και έτσι αναπληρωνω την αφαίρεση του.

 

Αλλά θα περιμένω να βγει νέα No Limits βασιζόμενη σε open beta 11 να την περάσω για βασική και καθημερινή χρήση και οδηγό μου.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι είναι σε τελευταία beta και έχουν Bluetooth ακουστικά, σας δουλεύει το autoplay σε earphone mode?

Θυμάμαι σε παλιότερες beta δούλευε. Ενώ τώρα , αν συνδέσω τα Bluetooth ακουστικά, δεν ανοίγει αυτόματα μόνο του την default εφαρμογή μουσικής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι είναι σε τελευταία beta και έχουν Bluetooth ακουστικά, σας δουλεύει το autoplay σε earphone mode?

 

Θυμάμαι σε παλιότερες beta δούλευε. Ενώ τώρα , αν συνδέσω τα Bluetooth ακουστικά, δεν ανοίγει αυτόματα μόνο του την default εφαρμογή μουσικής.

 

Και δεν βάζεις καμία καλύτερη εφαρμογή στυλ Player Pro η Power Amp η N7 Player που έχει και τέτοια ρύθμιση με το που συνδέσεις ασύρματα η ενσυρνατα ακουστικά αυτόματα ανοίγει η εφαρμογή

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και δεν βάζεις καμία καλύτερη εφαρμογή στυλ Player Pro η Power Amp η N7 Player που έχει και τέτοια ρύθμιση με το που συνδέσεις ασύρματα η ενσυρνατα ακουστικά αυτόματα ανοίγει η εφαρμογή:p

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Α, δεν μπορώ, χαχα. Eιμαι χρόνια subscriber στο Google play music all access. Τα πάντα τα έχω εκεί.

Άσε που δεν είναι λογικό να βάζουμε έξτρα εφαρμογές για ρυθμίσεις που υποτίθεται ήδη υπάρχουν στο σύστημα.

Αυτό το feature ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που προτιμώ open beta σε σχέση με stable. Δούλευε κανονικά.

Αν δω κι από άλλους ότι δεν λειτουργεί, να το αναφέρω στην OnePlus ως bug.

Link to comment
Share on other sites

Α, δεν μπορώ, χαχα. Eιμαι χρόνια subscriber στο Google play music all access. Τα πάντα τα έχω εκεί.

 

Άσε που δεν είναι λογικό να βάζουμε έξτρα εφαρμογές για ρυθμίσεις που υποτίθεται ήδη υπάρχουν στο σύστημα.

 

Αυτό το feature ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που προτιμώ open beta σε σχέση με stable. Δούλευε κανονικά.

 

Αν δω κι από άλλους ότι δεν λειτουργεί, να το αναφέρω στην OnePlus ως bug.

 

Πολύ φτωχός player ο default σε όλους τους OEM για αυτό και τους σουτάρω day one εγώ.

 

Ανύπαρκτο customization,ελάχιστες διαθέσιμες ρυθμίσεις να το φέρεις στα μέτρα σου σε σχέση με τις 3 πάνω που έχω και εναλλασω τελευταία έτη.

 

Πως και έτσι έμεινες σε Oxygen περίμενα να ήσουν ήδη σε singularity χαχαχααα???

 

ΥΓ:Όσοι είσαστε σε open beta 11 αναβαθμίστηκε βλέπω Valerie substratum theme που να ανταποκρίνεται στο lifting στο UI που έδωσε η OnePlus.

 

88456b48d8064cd82137e5a761c897cb.jpg

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φτωχός player ο default σε όλους τους OEM για αυτό και τους σουτάρω day one εγώ.

 

Ανύπαρκτο customization,ελάχιστες επιλογές σε σχέση με τις 3 πάνω που έχω και εναλλασω τελευταία έτη.

 

Πως και έτσι έμεινες σε Oxygen περίμενα να ήσουν ήδη σε singularity χαχαχααα???

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Χαχα, είπα να μείνω να τεσταρω μπαταρία! Είμαι περίεργη να δω πως θα τα πάει τελείως στοκ. Ακόμη στον πρώτο κύκλο φόρτισης είμαι. Θα μείνω λίγο εδώ να δω τι γίνεται!

 

Συμφωνώ ότι ως player ο default της Google είναι φτωχός, όμως εφαρμογές όπως Google music και Spotify δεν χρησιμοποιούνται τόσο ως player όσο ως streaming music services (curated playlists,

Download offline music, on demand radio stations κλπ). Για αυτό και έχουν μηνιαία συνδρομή.

Άρα είναι δύο διαφορετικά προϊόντα και δεν συγκρίνονται. Οι άλλοι είναι απλοί players που παίζουν την local μουσική σου.

 

Ώρα να τεσταρω και κάποια oxygen substratum themes να δω πώς ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, είπα να μείνω να τεσταρω μπαταρία! Είμαι περίεργη να δω πως θα τα πάει τελείως στοκ. Ακόμη στον πρώτο κύκλο φόρτισης είμαι. Θα μείνω λίγο εδώ να δω τι γίνεται!

 

 

 

Συμφωνώ ότι ως player ο default της Google είναι φτωχός, όμως εφαρμογές όπως Google music και Spotify δεν χρησιμοποιούνται τόσο ως player όσο ως streaming music services (curated playlists,

 

Download offline music, on demand radio stations κλπ). Για αυτό και έχουν μηνιαία συνδρομή.

 

Άρα είναι δύο διαφορετικά προϊόντα και δεν συγκρίνονται. Οι άλλοι είναι απλοί players που παίζουν την local μουσική σου.

 

 

 

Ώρα να τεσταρω και κάποια oxygen substratum themes να δω πώς ειναι!

 

Ειμαι παραδοσιακός εγώ :p

 

Η αλήθεια είναι ότι substratum theme(αυτούς που εγώ κάνω χρήση κυρίως δεν δουλεύουν καλά σε custom rom)

Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν δουλεύουν αξιόπιστα και σωστά.

 

Ούτε Valerie,ούτε flue,ούτε spectrum που κάνω χρήση εγώ.

Ozone δεν αναφέρω διότι Oxygen είναι αυστηρά.

 

Ακόμα και k-klock manager παρατήρησα ότι πρέπει να βάλω generic rom στις ρύθμιση του theme και όχι αυτή που αντιστοιχει στην αντίστοιχη custom rom που έχεις πχ AOSP extended η RR για να δουλέψει και παρ όλο αυτά δεν εγκαθίσταται σωστά πχ τα icon δεξιά σε status bar πηγαίνουν πιο κεντρικά από ότι σε Oxygen που παραμένουν εκεί που πρέπει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και No Limits Rom που βασιζεται σε open beta 11:)

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/development/rom-xxx-nolimits-1-1-speed-ram-optimized-t3627121/page1493

Για να δουμε τι ψαρια θα πιασει και αν θα δουλεύουν καλα απο θεμα ενσωματωμένων feature.

 

 

Changelog for v12.0 [OP5 OB13/5.1.3 - OP5T OB11/5.1.3 ] Rom base:

 

xXx ChangeLog:

 

Fixed xXx NoLimits Essentials Magisk Module to block other modules

Fixed Pixel Launcher

Fixed Stereo Mod

Reverted detaching method for modded YouTube

- Playstore Service DailyHygiene Service will be disabled again for stable detaching

- If by accident the modded YouTube will be updated by official version, you just need to reboot and the modded version is back

Removed Always On Display option as it force close on open beta builds

Updated Google Dialer to latest v21

- now automatically make the Google Dialer the default phone app

- now automatically set all necessary app permissions

Updated Action Laucher to v37.2

Updated Substratum theme engine to v995

Updated Substratum K-Klock Theme Module to v29

Updated modded YouTube version to v13.23.59-vanced by lauro almeida and ZaneZam

Updated GCam to GoogleCamera-Pixel2Mod-Arnova8G2-V8Final

Updated GApps to latest versions

 

OP5 OB13 / OP5T OB11 - Rom base updates and fixes by OnePlus:

 

System:

- A brand new user interface

- Supported accent color customization

- Feel free to customize any color you like with a color wheel

- Entry: Settings - Display - Customization

Launcher:

- Improved search tags in the app drawer

- Added "New installs" category tag in the app drawer

- Improved app list for hidden space and toolbox

Phone:

- Optimized logic for the contacts page

Weather:

- Brand new design with improved user experience

 

Edit: Ολα κομπλέ με την αναβάθμιση απο προηγούμενη εκδοση.

 

Τα βήματα που ακολούθησα τα παρακάτω προερχόμενος απο No Limits 11 και open beta 10

 

1.Boot at TWRP

2.Wipe system/cache/dalvik

3.Mount vendor in twrp

4.Flash No Limits 11 and choose first option at Aroma and made our desire setup.

5.Flash no verify

6.Reboot to twrp and wipe both caches/dalvik

7.Reboot system.

 

Ο developer λεει οτι οτι τα βήματα 2,3,5 and 6 δεν ειναι απαραίτητα αλλά ουτε προκαλούν κατι κακό(εγω καλού κακού ολα εβαλα)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν δουλεύει το k-klock manager ή κάποιο άλλο για να μπει το ρολοι στο κεντρο σε Open Beta 11;

Έκπτωση 20€ στο Oneplus

https://oneplus.net/gr/invite#E7HY6NQVNOFO16K

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν δουλεύει το k-klock manager ή κάποιο άλλο για να μπει το ρολοι στο κεντρο σε Open Beta 11;

Θα το δοκιμασω και σου πω αφου το δουλευω παντα.

Σε Beta 8-10 μου εκανε καποιες ζαβολιες αλλα προ 3ημερου εδωσε νεα αναβαθμιση και λυθηκαν.

Βλεπω και σημερα εδωσε νεα αναβαθμιση(wtf!!!) αλλα δεν αναβαθμισα ακομα να τεσταρω με pro 3ημερου εκδοση και βλεπουμε.

 

Edit: Μια χαρά δουλεύει με την μια με την έκδοση προ 3ημερου,δεν αναβάθμιση στην τελευταία.

 

86f919ba30cc4b12b47fb8eec84dc10e.jpg

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν δουλεύει το k-klock manager ή κάποιο άλλο για να μπει το ρολοι στο κεντρο σε Open Beta 11;

 

Και το ozone έχει επιλογή για το ρολόι και δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγω οι υπάρχοντες εκδοσεις custom kernel ειναι συμβατοί με open beta 11 και treple support η πρεπει να περιμένουμε εως βγουν νέες αναβαθμισμένες και συμβατές εκδόσεις?

 

Θέλω να βάλω ElementalX ξανα οπως ειχα ολα το προηγούμενο διάστημα με ολες τις εκδόσεις open beta αλλά φοβάμαι μην έχουμε απο bug εως παρατράγουδα:lol:

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγω οι υπάρχοντες εκδοσεις custom kernel ειναι συμβατοί με open beta 11 και treple support η πρεπει να περιμένουμε εως βγουν νέες αναβαθμισμένες και συμβατές εκδόσεις?

 

Θέλω να βάλω ElementalX ξανα οπως ειχα ολα το προηγούμενο διάστημα με ολες τις εκδόσεις open beta αλλά φοβάμαι μην έχουμε απο bug εως παρατράγουδα:lol:

 

Η λογική λέει ότι χρειάζονται αναβάθμιση για ειδική υποστήριξη για treble. Όπως έκανε ο bluespark kernel που ήδη αναβάθμισε για υποστήριξη σε open beta 11/13 για τα op 5/5t.

Μην το ρισκάρεις καλύτερα. Κι εγώ μάλλον θα δοκιμάσω για πρώτη φορά bluespark σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει ότι χρειάζονται αναβάθμιση για ειδική υποστήριξη για treble. Όπως έκανε ο bluespark kernel που ήδη αναβάθμισε για υποστήριξη σε open beta 11/13 για τα op 5/5t.

Μην το ρισκάρεις καλύτερα. Κι εγώ μάλλον θα δοκιμάσω για πρώτη φορά bluespark σύντομα.

Τοτε θα περιμένω λιγες ημέρες ακομα μηπως βγει νεα εκδοση η θα βαλω blu_spark αν και το κακο οτι αν θελήσω να βάλω μετα ElementalX πρεπει να γυρίσω stock kernel και μια φορα που επιχείρησα ειχα θέμα με wifi(ειχα φλασαρει το stock kernel αλλα μετά δεν ειχα wifi)

Κάτι πηγε στραβά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

'Οποιος γνωρίζει καλά το θέμα στην εποχή treble...

(πολλά αντιφατικά έχω διαβάσει στις πιο πίσω σελίδες και στην 1η προσπάθειά μου που έκανα, δεν πέτυχε) μπορεί να γράψει εδώ ένα - ένα τα βήματα:

1) Πως γίνεται ένα κινητό Decrypted

2) Πως περνάμε στην συνέχεια κάθε 2η rom

3) Να βάλει τις εφαρμογές που χρειαζόμαστε ....

4) No verity v.2 ή v.3?

5) Πότε τσεκάρουμε το Vector πριν ή μετά την ρομ...

Είμαι με την Beta 11 και θέλω να μείνω σ' αυτήν....δοκιμάζοντας κάποια στιγμή και άλλες ρομ

5) Πως περνάμε τον Magisk, Ex kernel κ.λ.π.

6) Τι πρέπει να προσέχουμε μετά σε κάθε νέα ρομ που εγκαθιστούμε για να μην χάσουμε το decrypted

Ευχαριστώ (ευχόμενος να γραφεί ένας απλός και κατανοητός οδηγός για αρχάριους και μη...)

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα περιμένω λιγες ημέρες ακομα μηπως βγει νεα εκδοση η θα βαλω blu_spark αν και το κακο οτι αν θελήσω να βάλω μετα ElementalX πρεπει να γυρίσω stock kernel και μια φορα που επιχείρησα ειχα θέμα με wifi(ειχα φλασαρει το stock kernel αλλα μετά δεν ειχα wifi)

Κάτι πηγε στραβά.

Ναι συμβαίνει καμιά φορά αυτό , για αυτό καλό είναι να κάνουμε dirty flash την ρομ και στο καπάκι φλασαρισμα τον νέο κερνελ. Εμένα δεν μου έχει βγάλει ποτέ πρόβλημα έτσι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

'Οποιος γνωρίζει καλά το θέμα στην εποχή treble...

(πολλά αντιφατικά έχω διαβάσει στις πιο πίσω σελίδες και στην 1η προσπάθειά μου που έκανα, δεν πέτυχε) μπορεί να γράψει εδώ ένα - ένα τα βήματα:

1) Πως γίνεται ένα κινητό Decrypted

2) Πως περνάμε στην συνέχεια κάθε 2η rom

3) Να βάλει τις εφαρμογές που χρειαζόμαστε ....

4) No verity v.2 ή v.3?

5) Πότε τσεκάρουμε το Vector πριν ή μετά την ρομ...

Είμαι με την Beta 11 και θέλω να μείνω σ' αυτήν....δοκιμάζοντας κάποια στιγμή και άλλες ρομ

5) Πως περνάμε τον Magisk, Ex kernel κ.λ.π.

6) Τι πρέπει να προσέχουμε μετά σε κάθε νέα ρομ που εγκαθιστούμε για να μην χάσουμε το decrypted

Ευχαριστώ (ευχόμενος να γραφεί ένας απλός και κατανοητός οδηγός για αρχάριους και μη...)

 

1) Στο παρόν θέμα σε προηγούμενες σελίδες έχω γράψει αναλυτικό οδηγό για το decryption. Θα το βρεις εύκολα!

2) Τι εννοείς κάθε 2η ρομ? Εδώ σε έχασα λίγο.

3) οι εφαρμογές που χρειάζεσαι είναι θεμα υποκειμενικό , εσύ επιλέγεις τι προτιμάς.

4) δεν υπάρχει ν.3. Το σωστό είναι το ν.2

5) Δεν έχει και τόση σημασία. Άλλες ρομ κάνουν μόνες τους αυτόματα mount vendor και άλλες όχι. Σε αυτές που δεν το κάνουν αυτόματα, όπως οι official roms, το κάνεις εσύ χειροκίνητα από το twrp. Εγώ το κάνω μετά το φλασαρισμα της ρομ.

6) Για magisk, απλά φλασαρεις το ζιπ από recovery. Ex kernel manager, το αγοράζεις από playstore.

7) Απλά πρέπει πάντα να φλασαρεις το no verity v.2 στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

........................

Post 1181

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=460634&page=79

 

Επισης μετα απο καθε αναβαθμιση εξισου φλασαρουμε στο τελος no verify,το ιδιο σε επαναφορα απο backup

Καποιες custom rom δεν θελουν να φλασαρεις gaps οπως singularity(διαβαζεις σε καθε rom οδηγίες developer) και αναλογα πρατεις.

 

Η No Limits επειδη απο μανα εχει και encrypted και decrypted επιλογη αν επιλεξεις το δευτερο στο πρωτο setup παραμενεις παντα decrypted και δεν χρειαζεται να φλασαρεις no verify στο τελος(εγω ομως φλασαρω για το φοβο των ιουδαιων και σε καθαρη εγκατασταση και αναβαθμιση και εννοειται αν κανω restore απο backup)

 

Επισης η No Limits θελει διαφορετικη διαδικασια για καθαρη εγκατασταση και διαφορετικη αναβαθμιση απο οτι σε stock rom και custom rom.

 

Μαθε πρωτα πως να παιρνας custom και stock και ασε την No Limits για αργοτερα αφου εχεις αποκτησει μια εμπειρια.

 

Αφου κανεις τον πρωτο οδηγο μετα αν θες να περασεις οποιαδηποτε custom rom κανεις αυτα τα βηματα.

 

1.Boot TWRP

2.Wipe ολα εκτος internal storage και otg.

3.Εγω κανω ξανα ενα reboot σε TWRP και μετα.

4.Flash oxygen firmware 5.1.3 η τελευταια.

5.Flash rom

6.Flash gapps οπου στο λεει o developer να κανεις οπως ειπα πανω

7.flash Magisk 16.

8.Flash No verify

9.Reboot στο τελος ποτέ ενδιάμεσα στα φλασαροσματα.

 

Mount ventor δεν θελει σε custom rom μονο σε stock oxygen.

 

Τωρα για καθαρη εγκατασταση της open beta 11 με treple ακολουθησε τον οδηγο 1-2 σελιδες πισω, post 1374

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=460634&page=92

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω προστεθηκε για πρωτη φορα σε cdDroid custom rom με του Ιουλιου εκδοση gesture navigation(η 4η custom rom μετα RR,AOSP extended και MSM Xtended):)

AOSP Extended βγηκε και εδω φρεσκια εκδοση Ιουλιου με προσθηκες/βελτιωσεις

Ναι συμβαίνει καμιά φορά αυτό , για αυτό καλό είναι να κάνουμε dirty flash την ρομ και στο καπάκι φλασαρισμα τον νέο κερνελ. Εμένα δεν μου έχει βγάλει ποτέ πρόβλημα έτσι.

 

Μαρία μήπως έβαλες blu_spark 8.81 twrp recovery?

Με την 8.78 είμαι εγω ακόμα.

Ίσως πλεον να μην χρειάζεται το vendor να τικαρουμε πλεον σε Oxygen rom με την τελευταία έκδοση.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/kernel-t3706295/page157 post 1567

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα εγώ από την ημέρα που βγήκε και είναι όλα καλά.....

Μένει τώρα να φλασάρω καμιά νέα ρομ treble..... π.χ. No limits Beta?

Μύλος με το vector - treble που έφερε τα πάνω κάτω!

Υ.Γ. Είδες Μαρία τι εννούσα με την 2η ρομ?? Ο φίλος λίγο πιό πάνω φλασάρει 2 ρομ (4.Flash oxygen firmware 5.1.3 η τελευταια.

5.Flash rom) ...ε τι αυτή τη 2η εννοούσα που θα μείνει στο τέλος!

(Π.Χ. 5.1.3 η 1η και beta η 2η τελική...κατάλαβα λάθος?)

Κι όμως λίγο πιο πίσω κάποιος έδωσε το No verity v.3 post 1373

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω προστεθηκε για πρωτη φορα σε cdDroid custom rom με του Ιουλιου εκδοση gesture navigation(η 4η custom rom μετα RR,AOSP extended και MSM Xtended):)

AOSP Extended βγηκε και εδω φρεσκια εκδοση Ιουλιου με προσθηκες/βελτιωσεις

 

Μαρία μήπως έβαλες blu_spark 8.81 twrp recovery?

Με την 8.78 είμαι εγω ακόμα.

Ίσως πλεον να μην χρειάζεται το vendor να τικαρουμε πλεον σε Oxygen rom με την τελευταία έκδοση.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/kernel-t3706295/page157 post 1567

 

Μόλις την πέρασα την νέα twrp κι εγώ. Λέει ότι είναι treble ready άρα ενδέχεται όντως να μην χρειάζεται να κάνουμε μόνοι μας mount το vendor partition. Θα το μάθουμε την επόμενη φορά που θα φλασαρουμε κάτι!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έβαλα εγώ από την ημέρα που βγήκε και είναι όλα καλά.....

Μένει τώρα να φλασάρω καμιά νέα ρομ treble..... π.χ. No limits Beta?

Μύλος με το vector - treble που έφερε τα πάνω κάτω!

Υ.Γ. Είδες Μαρία τι εννούσα με την 2η ρομ?? Ο φίλος λίγο πιό πάνω φλασάρει 2 ρομ (4.Flash oxygen firmware 5.1.3 η τελευταια.

5.Flash rom) ...ε τι αυτή τη 2η εννοούσα που θα μείνει στο τέλος!

(Π.Χ. 5.1.3 η 1η και beta η 2η τελική...κατάλαβα λάθος?)

Κι όμως λίγο πιο πίσω κάποιος έδωσε το No verity v.3 post 1373

 

Όχι, δεν κατάλαβες καλά, εξ ου και το μπέρδεμα... Το νο4 δεν αναφέρεται σε φλασαρισμα ρομ αλλά σε φλασαρισμα μόνο του official firmware. (Φλασαρεις δηλαδή μόνο firmware+modem και όχι ολόκληρη την ρομ).

 

Για noverity v.3 θα ψάξω να δω τι ισχύει και θα επανέλθω.

Εγώ πάντως χρησιμοποίησα το κλασικό ν.2 και δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...