Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είχα ενθουσιαστεί με τη No Limits... Αγαπητοί συμφορουμήτες, θεωρώ ότι η OnePlus έχει βάλει τα γυαλιά σους developers και δύσκολα θα βγει μια ROM πολύ ανώτερη από την stock. Καλό είναι αυτό; Κακό είναι; Δεν ξέρω!
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Από pc κατέβηκε κανονικά. Είχες δίκιο Μαρία.

 

Άλεξ έκανα όλα τα βήματα όπως είπες. Τη δεύτερη φορά όμως,όταν περνάω αυτά πού θέλω, κολλάει το σύστημα...δεν με αφήνει να προσθέσω δεύτερο λογαριασμό στο goigle, κλείνουν οι εφαρμογές.... Τώρα έβαλα πάλι την βασική ρομ και πρόσθεσα το λογαριασμό κανονικά.

 

Αυτό κάνε βάζεις πρώτα βασική rom σεταρεις ελαφρώς με account κλπ και μετά φλασαρεις επιλέγοντας ότι θες σε Aroma setup.

 

Πχ εμένα με καθαρή εγκατάσταση της 10.9 έχει bug σε google keyboard και δεν λειτουργούσε πρόβλεψη λέξεων σε ελληνικά.

 

Έβαλα την 10.7 και αναβάθμιση από πάνω με dirty flash και google keyboard δουλεύει άψογα.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα όπως είπες, έβαλα και τους δύο λογαριασμούς, αλλά το Inbox αρνείται να δουλέψει. Ξαναγύρισα στο backup της extended. Αλλά με βλέπω για Oxygen. Μου αρέσει περισσότερο το περιβάλλον.

Μια ερώτηση. Όταν επαναφέρω backup που έχω κάνει όταν είμαι decryted πρέπει να ξαναβάζω το noverity?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έκανα όπως είπες, έβαλα και τους δύο λογαριασμούς, αλλά το Inbox αρνείται να δουλέψει. Ξαναγύρισα στο backup της extended. Αλλά με βλέπω για Oxygen. Μου αρέσει περισσότερο το περιβάλλον.

 

Μια ερώτηση. Όταν επαναφέρω backup που έχω κάνει όταν είμαι decryted πρέπει να ξαναβάζω το noverity?

 

 

 

Όχι δεν χρειάζεται μόνο σε φλασαρισμα είναι απαραίτητο.

Είπαμε η no limits είναι λίγο περίεργη σποραδικά και που και βγάζει θέματα από το πουθενά.

 

Παλιά είχα θέμα είτε με εφαρμογές που δεν δούλευαν καν πχ 500firepaper είτε με email account πχ gmail/outlook που ήθελε extra tips να δουλέψει είτε το πλέον πρόσφατο θέμα με google keyboard και ελληνικά.

 

Εσυ τώρα έχεις διαφορετικό που εγώ δεν ειχα αντίστοιχο και ούτε καθ εξής.

 

Θέλει βέβαια και λίγο προσοχή στο setup τι επιλέγουμε και τι όχι διότι μπορεί κάποια επιλογή μας να δημιουργήσει θέμα αργότερα.

 

Όσες περισσότερες φορές την δοκιμάσουμε τόσο και μαθαίνουμε τα μικρά μυστικά της.

 

Εγώ ένα δίμηνο κοντά έχω την έχω περάσει πάνω από 10 φορές πολλές διαφορετικές εκδόσεις και έτσι μια εμπειρία την έχω.

 

Δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα έχεις θέματα αλλά ελαχιστοποιείς στο ελάχιστο το ποσοστό αυτό.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ενθουσιαστεί με τη No Limits... Αγαπητοί συμφορουμήτες, θεωρώ ότι η OnePlus έχει βάλει τα γυαλιά σους developers και δύσκολα θα βγει μια ROM πολύ ανώτερη από την stock. Καλό είναι αυτό; Κακό είναι; Δεν ξέρω!

 

Αν εξαιρέσεις την ταχύτητα του face unlock (που είναι πιο αργό στις custom από ότι σε oxygen) και τα gesture navigation (που τώρα όμως και οι custom άρχισαν να παίρνουν μπρος), σε ταχύτητα, μπαταρία, σταθερότητα και smoothness οι ρομς έχουν γίνει εφάμιλλες του oxygen πια.

Εντάξει, σε customization δεν υπάρχει σύγκριση. Πολύ ανώτερες οι custom.

Καλο το oxygen, δεν λεω, αλλά η αυθεντική αισθητική του pure Android + το άπειρο customization, έχουν άλλη αίγλη για εμένα.

Θέμα γούστου είναι βέβαια :)

Link to comment
Share on other sites

Την extended θα την έχω ψηλά στα υπόψη.

Αν βελτιωθούν σε gesture navigation και ambient display να γίνει εφάμιλλη η καλύτερα επίπεδα από Oxygen θα ρίξω μαύρη πέτρα σε stock rom.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θελει Android P emojis και boot animation τα παρακάτω Magisk module δουλεύουν αψογα:)

Εγω πχ φλασαρα μονο αυτα τα 2 zip οχι αυτο που εχει και fonts αφου δεν αλλάζει κάτι με τελευταίο στην P

https://forum.xda-developers.com/mi-a1/themes/magisk-android-p-fonts-emojis-t3801510

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου έλειψε ήδη το oxygen , το πρωί έβαλα αυτήν

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/zoe-rom-t3745518

Εντυπώσεις στην πορεία...

 

 

Edit.... Γελάω με τον εαυτό μου....:)

Την έβγαλα ήδη. Aosp extended και πάλι.

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου έλειψε ήδη το oxygen , το πρωί έβαλα αυτήν

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/zoe-rom-t3745518

Εντυπώσεις στην πορεία...

 

Edit.... Γελάω με τον εαυτό μου....:)

Την έβγαλα ήδη. Aosp extended και πάλι.

Η extended aosp μαζί με liquid remix η 2 που αξίσουν περισσότερο από οτιδήποτε άλλο σε pure custom rom.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η extended aosp μαζί με liquid remix η 2 που αξίσουν περισσότερο από οτιδήποτε άλλο σε pure custom rom.

Αυτές οι 2 είναι μακράν οι αγαπημένες μου. Κι εγώ τώρα επέστρεψα από open beta παλι σε Liquid Remix.

 

Από τις υπόλοιπες, για σένα που σου αρέσουν τα gesture navigation, βλέπω ότι τα έχει πλέον ενσωματώσει και η MSM Xtended. Φαντάζομαι ίδιο implementation με την aosp extended.

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο αλλά τα κατάφερα να βρω το gesture για πίσω στην extended. Είναι πιο πάνω και τελείως πλάι στην οθόνη. Εγώ το έκανα από κάτω κατω....
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο αλλά τα κατάφερα να βρω το gesture για πίσω στην extended. Είναι πιο πάνω και τελείως πλάι στην οθόνη. Εγώ το έκανα από κάτω κατω....

 

Βασικά σου δίνει να ρυθμίσεις πόσο πάνω η κάτω από την μέση της οθόνης να πιάνει.

 

Τελικά είχες δίκιο που έγραφες προάλλες ότι με open beta 9 ζεσταινόταν παρακάνω η συσκευή.

Το κατάλαβα 2 ημέρες τώρα που είμαι με 10.7 no Limits που βασίζεται σε open beta 8 και με ίδια χρήση είναι πιο δροσερό.

 

Αυτές οι 2 είναι μακράν οι αγαπημένες μου. Κι εγώ τώρα επέστρεψα από open beta παλι σε Liquid Remix.

 

 

 

Από τις υπόλοιπες, για σένα που σου αρέσουν τα gesture navigation, βλέπω ότι τα έχει πλέον ενσωματώσει και η MSM Xtended. Φαντάζομαι ίδιο implementation με την aosp extended.

 

Ισως την δοκιμάσω τότε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα και εγώ..... Τωρα που πήρα φορά!!!! Να ειναι καλά η Μαρία που εξήγησε το decrypt και το no verity.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν port Samsung rom για OnePlus λέω εγώ :lol:

Εδώ έβαλαν MIUI που είναι στο ίδιο στυλ και με μεγάλη απόσταση από stock android

 

Αφού δεν πάει ο μωαμεθ στο βουνό να πάει το βουνό στο μωαμεθ :p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στην extended συνδέω usb OTG και δεν το βλέπει. Ούτε το αντίστοιχο κουμπί στην κουρτίνα ενεργοποιηται. Θέλει καμία ιδιαίτερη ρύθμιση;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Στην extended συνδέω usb OTG και δεν το βλέπει. Ούτε το αντίστοιχο κουμπί στην κουρτίνα ενεργοποιηται. Θέλει καμία ιδιαίτερη ρύθμιση;

 

Δεν το δοκίμασα όσο το ειχα.

Αν δν βρεις άκρη ρώτησε στο αντίστοιχο νήμα στο xda.

 

Θα πρότεινα το αντίστοιχο Magisk module που ενεργοποιεί σε μόνιμη βάση το OTG χωρίς τη βλακεία του 10λεπτου, αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει με custom rom διότι είναι Oxygen module.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ρωτήσω εκεί. Ευχαριστώ Αλεξ.

 

Κάποιος λέει ότι το έβαλε το κινητό για φόρτιση με dash για λίγα λεπτά και μετά ξεκόλλησε το USB.

Περίεργο μου ακούγεται αλλά για δοκίμασε...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος λέει ότι το έβαλε το κινητό για φόρτιση με dash για λίγα λεπτά και μετά ξεκόλλησε το USB.

Περίεργο μου ακούγεται αλλά για δοκίμασε...

 

Θα το κάνω μόλις πάω σπίτι το μεσημέρι. Ευχαριστώ

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα εγκατάσταση MSM Xtended και τίποτα αρνείται πεισματικά.

Με πεταει σε START menu στο reboot.:worry::confused::(

 

Δοκιμασα διαφορετικα gapps,με η χωρις magisk,με η χωρις firmaware 5.1.2 και τιποτα.

Παντα στο τελος φλασαρα no verify.

 

Μήπως στο τελευταίο εντοπίζεται το πρόβλημα αλλά δεν θέλω να χάσω decsrypted και να μην φλασαρω το νεο verify.

 

Εκτός δοκιμάσω αλλη έκδοση Magisk.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα εγκατάσταση MSM Xtended και τίποτα αρνείται πεισματικά.

Με πεταει σε START menu στο reboot.:worry::confused::(

 

Δοκιμασα διαφορετικα gapps,με η χωρις magisk,με η χωρις firmaware 5.1.2 και τιποτα.

Παντα στο τελος φλασαρα no verify.

 

Μήπως στο τελευταίο εντοπίζεται το πρόβλημα αλλά δεν θέλω να χάσω decsrypted και να μην φλασαρω το νεο verify.

 

Εκτός δοκιμάσω αλλη έκδοση Magisk.

 

Χμμ, είδα λίγο το thread και από ότι βλέπω πρέπει δυστυχώς να είναι από τις ελάχιστες ρομ που ανεξάρτητα του encryption/decryption, θέλουν format data για να μπουταρουν. Κι άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα. Άλλοι βέβαια όχι. Περίεργο.

 

Εγώ το βαριέμαι αφόρητα το format data από τότε που έγινα decrypted. Άρα η πας σε άλλη ρομ, ή format data.

 

Εγώ όταν την είχα δοκιμάσει μπουταρε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, είδα λίγο το thread και από ότι βλέπω πρέπει δυστυχώς να είναι από τις ελάχιστες ρομ που ανεξάρτητα του encryption/decryption, θέλουν format data για να μπουταρουν. Κι άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα. Άλλοι βέβαια όχι. Περίεργο.

 

Εγώ το βαριέμαι αφόρητα το format data από τότε που έγινα decrypted. Άρα η πας σε άλλη ρομ, ή format data.

 

Εγώ όταν την είχα δοκιμάσει μπουταρε κανονικά.

Format data δεν κάνω με τίποτα διότι ηδη εχω πάρει backup της No Limits και μετα αν θελήσω να επιστρέψω δεν θα μπορώ ακόμα και στο pc να την φυλάξω.

 

Άρα την αφήνω στα κομμάτια να πάει.:mad:

 

Edit:Ξαναπερασα AOSP Extended διότι βλέπω ανέβασε εχθές νέα έκδοση με μικροβελτιωσεις(όλα άψογα με την μια)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Format data δεν κάνω με τίποτα διότι ηδη εχω πάρει backup της No Limits και μετα αν θελήσω να επιστρέψω δεν θα μπορώ ακόμα και στο pc να την φυλάξω.

 

Άρα την αφήνω στα κομμάτια να πάει.:mad:

 

Edit:Ξαναπερασα AOSP Extended διότι βλέπω ανέβασε εχθές νέα έκδοση με μικροβελτιωσεις(όλα άψογα με την μια)

Αστην να πάει στα κομμάτια, χαχα.

Πάντως δεν βλέπω τον λόγο να μην λειτουργεί το back up σου. Decrypted ήσουν όταν το πήρες, decrypted θα ήσουν και μετά το format data. (Αφού μαζί με την οποια ρομ θα φλασαρες και no verity).

Link to comment
Share on other sites

Αστην να πάει στα κομμάτια, χαχα.

Πάντως δεν βλέπω τον λόγο να μην λειτουργεί το back up σου. Decrypted ήσουν όταν το πήρες, decrypted θα ήσουν και μετά το format data. (Αφού μαζί με την οποια ρομ θα φλασαρες και no verity).

Χμμμμμ ισως εχεις δικιο αλλα βαριεμαι να παιρναω 40gb δεδομενα απο την αρχη.

Αν το κινητο υποστηριζει 3.1 type c θα ηταν δουλεια 10 λεπτων και οχι μιση και βαλε ωρα.:p

 

OTG δουλεύει άψογα και με την μια που ειχε αναφερθεί πάνω.

 

Θα την δουλέψω κανονικά 1-2 ημερες με στήσιμο και ολα στο τέλος θα παρω backup και απο αυτήν και θα εναλλάσσω με No Limits όταν θα βγει νεα open beta.

Κάποια αλλη μερα θα εγκαταστήσω-σεταρω και MIUI και θα παρακολουθώ εξίσου την πορεία της.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δυστυχώς δεν δουλεύει το usb. Δεν ξέρω γιατί.

Να πω ότι όταν προσπάθησα να επαναφέρω το backup της extended έπρεπε να περάσω πάλι το no verity για να μπουταρει.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...