Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μη root δεν μπορω να παρω backup? Με custom recovery. Μου γραφει createTarFork() process ended with ERROR:255

Backup Failed. Τι ειναι αυτο?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

την τελευταια xXx περασα σημερα με dirty flash γιατι βαριομουν να στηνω. Θα δούμε πως θα πάει τις επόμενες μέρες. Πέρασα και newKernel

Ποια έβαλες τελικά.

Αυτην?

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/development/rom-xxx-nolimits-1-1-speed-ram-optimized-t3627121

η τούτη??

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-audax-rom-v1-0-t3716866

 

Στην δευτερη δεν ειχα θεμα μονο στην πρωτη που απετυχα.

Σε μη root δεν μπορω να παρω backup? Με custom recovery. Μου γραφει createTarFork() process ended with ERROR:255

Backup Failed. Τι ειναι αυτο?

Δεν μου εχει τυχει ποτε σε backup να αποτυγχάνει για κανένα λόγο.

Αλλα εγω root ειμαι ταυτόχρονα με custom recovery.

 

Ποια εκδοση εχεις custom recovery?

 

Εδω σε γκουγκλαρισμα βρισκω παρομοιο θεμα.

https://android.stackexchange.com/questions/183899/twrp-createtarfork-error-255-when-backing-up-data

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/help/createtarfork-process-error255-t3727673

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/help/twrp-error-255-t3686502

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω bluespark 8.72. Περασα τη xxx. Με dirty flash....και επειδη εκανα βλακειες θα κανω τωρα καθαρη εγκατασταση. Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Εχω bluespark 8.72. Περασα τη xxx. Με dirty flash....

Εγω την 73 εχω.

Τελικα περασε κανονικα η οχι η εγκατασταση της rom?

Μπουταρε κανονικα η οχι?

 

Εγω δισταζω να ξαναδοκιμασω διοτι αυτο με descrypt-encrypt με προβληματιζει και ο οδηγος δεν ειναι τοσο ξεκαθαρος σε xda.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω την 73 εχω.

Τελικα περασε κανονικα η οχι η εγκατασταση της rom?

 

Περασε ναι. Τωρα δοκιμαζω καθαρη εγκατασταση γιατι εκανα βλακεια με τον dialer. Περιμενω να δω αν θα μπουταρει κανονικα.

 

Καλα με καθαρη εγκατασταση δεν περασε. Με πεταξε στο recovery...

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα κανένα θέμα ούτε με ozone ούτε με οποιοδήποτε άλλο theme.

Απλά θέλει εγκατάσταση,επανεκκίνηση και ξανά εγκατάσταση των overlays για να κουμπώσουν οι αλλαγές που θελουμε.

 

Δε μου τα περνάει με τίποτα. Επιλέγω ένα χρώμα πχ star wars, παταω απο πανω το διακοπτακι για εφαρμογη και παταω και μετα κατω το κουμπακι που λεει build and enable. Τι restart εκανα, τι accent αλλαξα απο μπλε σε αλλο και παλι ozone, τιποτα δε δουλευει. Θελει κατι αλλο εκτος απο το substratum??

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Περασε ναι. Τωρα δοκιμαζω καθαρη εγκατασταση γιατι εκανα βλακεια με τον dialer. Περιμενω να δω αν θα μπουταρει κανονικα.

 

Καλα με καθαρη εγκατασταση δεν περασε. Με πεταξε στο recovery...

Ναι θελει λιγο προσοχή κατα το setup να προσέξουμε τι τικαρουμε και τι οχι και θελει προσεχτικό διάβασμα καθε επιλογη και διπλοτσεκαρισμα

Δε μου τα περνάει με τίποτα. Επιλέγω ένα χρώμα πχ star wars, παταω απο πανω το διακοπτακι για εφαρμογη και παταω και μετα κατω το κουμπακι που λεει build and enable. Τι restart εκανα, τι accent αλλαξα απο μπλε σε αλλο και παλι ozone, τιποτα δε δουλευει. Θελει κατι αλλο εκτος απο το substratum??

Έχεις επιλεξεις πρώτα πρώτα την εκδοσή OOS theme mode που θες?

πχ εγω επιλέγω oos dark theme with light notification.

 

Επίσης στα display setting εχω επιλέξει απο πριν και παντα το dark theme.

 

Επίσης πρεπει να τικαρεις στα δεξια το κουτακι απο καθε επιλογη και μετα κατω κάτω build and enable.

 

Αφου ολοκληρωθει το setup πατάς πανω δεξια 3 τελιτσες και επιλέγεις restart system UI.

 

κλείνεις το substratum app εντελως κάνεις επανεκκίνηση και ξανακάνεις build and enable απο αρχη και μετα λιγα δευτερόλεπτα κανε ξανα restart system UI.

 

Έμενα ετσι πετυχαίνει παντα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι θελει λιγο προσοχη κατα το setup να προσεξουμε τι τικαρουμε και τι οχι και θελει προσεχτικο διαβασμα καθε επιλογη και διπλοτσεκαρισμα

 

Τα ιδια ηταν με οταν εκανα dirty flash.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δε μου τα περνάει με τίποτα. Επιλέγω ένα χρώμα πχ star wars, παταω απο πανω το διακοπτακι για εφαρμογη και παταω και μετα κατω το κουμπακι που λεει build and enable. Τι restart εκανα, τι accent αλλαξα απο μπλε σε αλλο και παλι ozone, τιποτα δε δουλευει. Θελει κατι αλλο εκτος απο το substratum??

 

Αφού κανείς build and enable κάνεις reboot, μετά ανοίγεις ξανά substratum και πας στο manager ( δεύτερο εικονίδιο στο κάτω μέρος) και κάνεις ξανά enable

Link to comment
Share on other sites

Αφού κανείς build and enable κάνεις reboot, μετά ανοίγεις ξανά substratum και πας στο manager ( δεύτερο εικονίδιο στο κάτω μέρος) και κάνεις ξανά enable

Ετσι μου εκανε crash ui με flux theme

Και μου το εκανε και με Samsung και oneplus

Ενω αντιθετα ξανακανωντας build and enable για δευτερη φορα στο καπακι μετα την επανεκκίνηση και πατώντας restart UI system εγκαθιστάτε με επιτυχια τα overlays.

 

Επανεκκίνηση θελει οπωσδήποτε η συσκευή και μετα ξαναπερασμα overlays για δευτερη φορα με τον ιδιο τροπο όπως με την πρώτη.

 

Τα ιδια ηταν με οταν εκανα dirty flash.

Αν πετυχες πες μας ετσι ωστε να δοκιμασω καποια στιγμη και εγω.

Τωρα θυμήθηκα οτι ειχα ξετικαρει να μπει ο κερνελ και μετα περασα στο καπάκι τον new kernel 2.08 με φλασαρισμα και μήπως αυτο έφταιγε και δεν μπουταρε κανονικά σε εμένα αλλα με πηγαινε σε recovery menu.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εκανα τιποτα. Και το κακο ειναι οτι δεν εχω τη beta 6 και επανεφερα ενα backup της 4 και κατεβαζω τωρα παλι την 6.

 

Ωραία τώρα δεν περνάει το magisk. Ποια έκδοση είναι συμβατή με την beta 6?

 

Πάντως θεωρώ βλακεία να περνάω τη beta 6 μετά από xxx και να έχει μείνει εγκαταστημένο το star wars theme. Δεν θα έπρεπε να έχουν σβηστεί όλα;

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ποια έβαλες τελικά.

Αυτην?

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/development/rom-xxx-nolimits-1-1-speed-ram-optimized-t3627121

η τούτη??

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-audax-rom-v1-0-t3716866

 

Στην δευτερη δεν ειχα θεμα μονο στην πρωτη που απετυχα.

 

Δεν μου εχει τυχει ποτε σε backup να αποτυγχάνει για κανένα λόγο.

 

Την πρώτη περασα με dirty flash. Βλεπω καποια ψιλολαγκαρισματα ή μπορει να ειναι ιδεα μου. Ο τυπος εχει κανει πολυ καλη δουλεια. Πριν τη φλασαρεις εχει επιλογες τι θελεις να εγκαταστησει, μεχρι και youtube με κλειστη οθονη. Εχει επισης επιλογη να ξηλωσει κατι Google videos και λοιπες αχρηστες εφαρμογες.

 

Θα την κρατησω σιγουρα 1-2 μερες ακομα κι αμα παει καλα την κραταω. Ισως κανω ενα clean install οταν εχω χρονο να ξαναστησω. Πιστευω οτι θα πεταξει το κινητο. Για αυτονομια δεν τρεφω αυταπατες. Το 15ωρο που εβγαλε ο αλλος μου φαινεται μεγαλη απατη.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εκανα τιποτα. Και το κακο ειναι οτι δεν εχω τη beta 6 και επανεφερα ενα backup της 4 και κατεβαζω τωρα παλι την 6.

 

Ωραία τώρα δεν περνάει το magisk. Ποια έκδοση είναι συμβατή με την beta 6?

 

Πάντως θεωρώ βλακεία να περνάω τη beta 6 μετά από xxx και να έχει μείνει εγκαταστημένο το star wars theme. Δεν θα έπρεπε να έχουν σβηστεί όλα;

 

Το star wars παραμένει οποια εκδοση open beta η rom βασισμένη σε oxygen βάλεις.

Με magisk 16 δεν ειχα θεμα με καμία rom ειτε oxygen είτε custom.

βαλε ειτε προηγουμενη ειτε επομενη πχ 16.1 beta.

Την πρώτη περασα με dirty flash. Βλεπω καποια ψιλολαγκαρισματα ή μπορει να ειναι ιδεα μου. Ο τυπος εχει κανει πολυ καλη δουλεια. Πριν τη φλασαρεις εχει επιλογες τι θελεις να εγκαταστησει, μεχρι και youtube με κλειστη οθονη. Εχει επισης επιλογη να ξηλωσει κατι Google videos και λοιπες αχρηστες εφαρμογες.

 

Θα την κρατησω σιγουρα 1-2 μερες ακομα κι αμα παει καλα την κραταω. Ισως κανω ενα clean install οταν εχω χρονο να ξαναστησω. Πιστευω οτι θα πεταξει το κινητο. Για αυτονομια δεν τρεφω αυταπατες. Το 15ωρο που εβγαλε ο αλλος μου φαινεται μεγαλη απατη.

 

Με ποια διαδικασία την πέρασες?

Μπορείς να πεις τα βήματα.

Έκανες κατι ιδιαίτερο πχ κάποιο απαραίτητο τικαρισμα κατά το setup

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο. Τη φλασαρα από πάνω διαλέγοντας απλά σε μια από τις σελίδες του aroma να κάνει heavy debloating. Επίσης θυμαμαι να διάλεξα magisk στην αρχή. Κατά τα άλλα την πέρασε χωρίς προβλήματα.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα όλα τα magisk.

 

Η χχχ περνάει μια χαρά με dirty flash. Με clean αρνείται πεισματικά να ανοίξει.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την περασα αλλά μονο επιλέγοντας decrypted αλλιώς δεν με άφηνε.

Αναγκαστικά φρέσκια εγκατάσταση και στησιμο απο αρχη as new δηλαδη διοτι απο πανω εξισου δεν με αφηνε.

Επέλεξα και εγω μπόλικο debloating.

Με stock kernel το αφησα αλλα θα περασω καποια στιγμη και new kernel και elementalX να τεσταρω πως θα πανε.

Επίσης εκανα format data πριν φλασαρω.

Τουλάχιστον περασα τα 3 backup μου σε pc αν θελω να γυρισω πίσω.

 

Επισης αντικατεστησα magisk 16.3 με 16 διότι δεν με αφηνε εγκαταστησω καποια module που ηθελα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την περασα αλλά μονο επιλέγοντας decrypted αλλιώς δεν με άφηνε.

Αναγκαστικά φρέσκια εγκατάσταση και στησιμο απο αρχη as new δηλαδη διοτι απο πανω εξισου δεν με αφηνε.

Επέλεξα και εγω μπόλικο debloating.

Με stock kernel το αφησα αλλα θα περασω καποια στιγμη και new kernel και elementalX να τεσταρω πως θα πανε.

Επίσης εκανα format data πριν φλασαρω.

Τουλάχιστον περασα τα 3 backup μου σε pc αν θελω να γυρισω πίσω.

 

Επισης αντικατεστησα magisk 16.3 με 16 διότι δεν με αφηνε εγκαταστησω καποια module που ηθελα.

 

Interesting... Δεν ειμαι σιγουρος ποια ειναι η ακριβης διαφορα μεταξυ decrypted και encrypted περαν των προφανων εικασιών. Αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο που δεν μπορεί να κάνει clean install. Μήπως θέλει εκ νέου install μετά από το wipe? Θα περάσω κι εγώ τον ElementalX μέσα στις επόμενες μέρες, να δούμε πως τρέχει κι αυτός. Αν μπορείς κράτα τον stock για 2-3 μέρες να δούμε πώς πάει σε σχέση με τον newKernel που έχω εγώ.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Interesting... Δεν ειμαι σιγουρος ποια ειναι η ακριβης διαφορα μεταξυ decrypted και encrypted περαν των προφανων εικασιών. Αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο που δεν μπορεί να κάνει clean install. Μήπως θέλει εκ νέου install μετά από το wipe? Θα περάσω κι εγώ τον ElementalX μέσα στις επόμενες μέρες, να δούμε πως τρέχει κι αυτός. Αν μπορείς κράτα τον stock για 2-3 μέρες να δούμε πώς πάει σε σχέση με τον newKernel που έχω εγώ.

 

Τελος πάντως αφου το εγκατέστησα ολα καλά έστω με τρικυμιώδη τρόπο.

οκ το αφηνω stock kernel διότι μετα θέλω να περάσω elementalX.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Φορτισα 99% χθες. Στο 5% ειχα 9 ώρες SOT... Βέβαια μια μικρή λπτομέρεια είναι ότι οι 2-3 ώρες ήταν με οθόνη αναμένη λόγω sudoku. Και πάλι όμως το θεωρώ εντυπωσιακό. Επίσης το βράδυ ξεχασα να το βαλω σε λειτουργια πτησης και το άφησα συνδεμενο στο wifi. Η κατανάλωση ήταν 4-5%.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εισαι,αν βαλεις flight mode σήμερα maximum 2-3% θα χάσεις βράδυ.

 

Επίσης παρατήρησα με την xXx No Limits rom απέκτησα λειτουργίες που δεν την είχα με stock oxygen.

 

Όπως VoLTE και WiFi calling.

 

Σε εσάς έχουν βγει αντίστοιχα και αν ναι τα έχετε δοκιμάσει αν όντως λειτουργούν κυρίως με ενδιαφέρει το WiFi calling.

 

a1325aa1d58bc7c7de9ff1043092b894.jpg

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος(χωρις ρουτ) να ξυπναει το κινητο το πρωι για το ξυπνητηρι? Να το απενεργοποιω δηλαδη το βραδυ και να ανοιγει μονο του το πρωι για τον ηχο.

Στο Le1 που ειχα πριν το ειχα βαλει να ξυπναει απο μονο μια συγκεκριμενη ωρα και λιγο αργοτερα να χτυπαει το ξυπνητηρι. Υπαρχει και στο κινητο μας αυτη η επιλογη αλλα ρωταω μηπως γνωριζετε καμια αλλη

Link to comment
Share on other sites

Που την εχει? Στις ρυθμισεις δεν βρισκω κατι σχετικο

Σε custom rom το έχει όχι σε stock αν λες για αυτά που ανέφερα πάνω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...