Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μόνο που δεν βρήκα είναι διαχωρισμό ήχο κλήσεων με notification που έβαζα gravity box οπως και auto expand λειτουργία της όπως και να προσθέσω έως 7 app shortcut σε lock screen.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μόνο που δεν βρήκα είναι διαχωρισμό ήχο κλήσεων με notification που έβαζα gravity box οπως και auto expand λειτουργία της όπως και να προσθέσω έως 7 app shortcut σε lock screen.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Για το πρώτο πήγαινε στα sound settings. Στην έκδοση 5.5 που την ειχα τεσταρει, το είχε σίγουρα. Δεν νομίζω να το αφαίρεσαν τώρα.

Για τα 2 τελευταία δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή για να είμαι ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι πλούτος είναι αυτός;

Από το Μάρτιο μια δεν έχω χρόνο, μια δεν έχω κεφάλι για να ασχοληθώ και έτσι κι αλλιώς το oxygen πετάει.

Αλλά δεν μπορώ να μη σημειώσω τι θησαυρός είστε εσείς για πολλούς από εμάς.

Να είστε καλά

 

Καλό είναι αν τυγχάνει να γνωρίζουμε έστω και το ο,τιδηποτε σχετικό, να το μοιραζόμαστε με την κοινότητα ώστε να επωφεληθούν κι άλλοι. :)

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο πήγαινε στα sound settings. Στην έκδοση 5.5 που την ειχα τεσταρει, το είχε σίγουρα. Δεν νομίζω να το αφαίρεσαν τώρα.

 

Για τα 2 τελευταία δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή για να είμαι ειλικρινής.

 

Ναι σωστά το βρήκα το πρώτο,τώρα για τα αλλα 2 δεν καίγομαι άρα θα μείνω completely free of xposed.

 

Άψογα δουλεύει Vanced YouTube μέσω Magisk.

 

Θα τεστάρω αν αλλά module Magisk δουλεύουν εδώ όπως πχ stereo speaker.

 

Βέβαια κλάσικα έβαλα nova prime να δέσει το γλυκό καλύτερα.

 

Σε substratum λογικά επιλέγω Android Oreo σκέτο στην έκδοση λογισμικού η τίποτα παρεμφερές όπως AOSP Oreo.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να περάσει και την dirty unicorn. Μακράν η καλύτερη και bug free. Όλες οι άλλες aosp roms απλά ακολουθούν και περνούν στοιχεία από αυτην όπως το theme engine. Δεν έχει όμως gesture navigation. Επίσης πολύ καλή είναι και η pixel experience όπως και aex που αναφέρατε πιο πάνω. Το καλύτερο για εμένα είναι να βάλετε telegram. Όλοι η devs έχουν κανάλι.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

d6b494d138053c5a8edf929e87f042b1.jpg

Edited by GeorgeX21
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να περάσει και την dirty unicorn. Μακράν η καλύτερη και bug free. Όλες οι άλλες aosp roms απλά ακολουθούν και περνούν στοιχεία από αυτην όπως το theme engine. Δεν έχει όμως gesture navigation. Επίσης πολύ καλή είναι και η pixel experience όπως και aex που αναφέρατε πιο πάνω. Το καλύτερο για εμένα είναι να βάλετε telegram. Όλοι η devs έχουν κανάλι.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

d6b494d138053c5a8edf929e87f042b1.jpg

Πολύ καλή η DU από άποψη σταθερότητας και smoothness αλλά της λείπουν βασικά features για εμένα που οι Dev αρνούνται να βάλουν (όπως AMOLED theme, 3 finger screenshot, centre clock option, unlink ring and notification sound, free ram in recents, αυτά είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό και υπάρχουν κι άλλα που λείπουν)

 

Για όποιον δεν τον ενοχλούν οι ελλειψεις αυτές όμως, είναι σίγουρα πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που τον ενδιαφέρει και η κάμερα να μας πει εντυπώσεις απο extended?? Φοράει την snapcam??

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που τον ενδιαφέρει και η κάμερα να μας πει εντυπώσεις απο extended?? Φοράει την snapcam??

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Ενώ γενικά έχει ενσωματωμένο το gcam port, στο τελευταίο update βάλανε την snap (που δεν είναι καλή) Ωστόσο στο επόμενο update πολύ σύντομα, ο Dev είπε ότι θα ενσωματωθεί το νέο gcam port που φτιάχνει και το slow mo video για πρώτη φορά.

Μέχρι τότε, ο καθένας μπορεί πολύ εύκολα να κάνει install μόνος του το gcam port που θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η DU από άποψη σταθερότητας και smoothness αλλά της λείπουν βασικά features για εμένα που οι Dev αρνούνται να βάλουν (όπως AMOLED theme, 3 finger screenshot, centre clock option, unlink ring and notification sound, free ram in recents, αυτά είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό και υπάρχουν κι άλλα που λείπουν)

 

Για όποιον δεν τον ενοχλούν οι ελλειψεις αυτές όμως, είναι σίγουρα πολύ καλή επιλογή.

Έχεις δίκιο. Αλλά η φιλοσοφία τους είναι να την κρατήσουν όσο πιο minimal γίνεται. Τις δοκίμασα όλες και ο μόνος λόγος που γύρισα σε oos είναι το βίντεο και η σταθεροποίηση αυτού που με την gcam ακόμα δεν..! Χρησιμοποιώ την gcam για φωτογραφίες και την oos cam για βίντεο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογή η aosp extended για τα πλήκτρα έντασης να ελέγχουν τον ήχο πολυμέσων? Επίσης έχει επιλογή για DCI-P3 στην οθόνη, ή srgb?
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτησω και εγώ κάτι ιδιαίτερο για την extended, επειδή την βλέπω συμβατή με microg που τρέχω εδώ και χρόνια μπορεί κάποιος να δει αν στα developer options έχει την επιλογή signature spoofing?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν βλέπω substratum themes να συνεργάζονται με την rom σε αρκετές παραμέτρους.

Και k klock manager και flux και Valerie υπάρχουν bug.

 

Επίσης παρατηρώ ότι ambient display η οθόνη δεν σβήνει στην ουσία.

Στην ουσία σαν να έχω lock screen με μαύρη οθόνη.

Ούτε σε always on λειτουργία σβήνει η οθόνη.

 

Το μόνο καλό ότι δεν θέλει επανεκκίνηση και δεύτερη φορά εγκατάσταση overlays.

 

Αλλά δώρο άδωρον.

Θέλω να ρωτησω και εγώ κάτι ιδιαίτερο για την extended, επειδή την βλέπω συμβατή με microg που τρέχω εδώ και χρόνια μπορεί κάποιος να δει αν στα developer options έχει την επιλογή signature spoofing?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Όχι δεν έχει.

Έχει επιλογή η aosp extended για τα πλήκτρα έντασης να ελέγχουν τον ήχο πολυμέσων? Επίσης έχει επιλογή για DCI-P3 στην οθόνη, ή srgb?

 

Για το πρώτο ναι έχει επιλογή.

Και στο δεύτερο έχει στα developer option μόνο sRGB

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Sorry διόρθωση παιδιά, μεσα στα δικαιώματα εφαρμογών πρεπει να είναι..0eb1ec6b3cdab9868f614862fafa55d2.jpg

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Sorry διόρθωση παιδιά, μεσα στα δικαιώματα εφαρμογών πρεπει να είναι..0eb1ec6b3cdab9868f614862fafa55d2.jpg

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Δεν βρίσκω τέτοια επιλογή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μαρία είσαι αστέρι!!!! Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Έβαλα κανονικά aosp extended. Τη βλέπω τώρα. Όλα πήγαν καλά!!!!

Και πάλι ευχαριστώ!!

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν βλέπω substratum themes να συνεργάζονται με την rom σε αρκετές παραμέτρους.

Και k klock manager και flux και Valerie υπάρχουν bug.

 

Επίσης παρατηρώ ότι ambient display η οθόνη δεν σβήνει στην ουσία.

Στην ουσία σαν να έχω lock screen με μαύρη οθόνη.

Ούτε σε always on λειτουργία σβήνει η οθόνη.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Alex, για aod ισχύουν αυτά που ειπαμε, δεν είναι το implementation της Samsung, περιμένουμε οι Dev την one plus αναγκαστικά να γράψει τον κώδικα και μετά θα το εξελίξουν.

 

Τώρα για substratum δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Μάλλον κάποιο θέμα έχουν τα συγκεκριμένα themes ίσως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω να ρωτησω και εγώ κάτι ιδιαίτερο για την extended, επειδή την βλέπω συμβατή με microg που τρέχω εδώ και χρόνια μπορεί κάποιος να δει αν στα developer options έχει την επιλογή signature spoofing?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ microg, αλλά οι devs της AEX ισχυρίζονται ότι υποστηρίζει κανονικά microg.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μαρία είσαι αστέρι!!!! Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Έβαλα κανονικά aosp extended. Τη βλέπω τώρα. Όλα πήγαν καλά!!!!

Και πάλι ευχαριστώ!!

 

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά!! Τώρα μπορείς να παίξεις άφοβα με όλες τις ρομ ανεξαιρέτως :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξανά ανέβηκα στο τρένο της MIUI 10 μιας και βγήκε φρεσκότατη νέα version και έτσι θα αφήσω την extended για άλλη φορά :lol:

 

Να τεστάρω MIUI λίγες ημέρες να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα.

 

a8048e732fbde96906b363d5d3555d28.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα ότι θα συνηθίζα τόσο πολύ τα gestures της oneplus. Με την extended τώρα έχει μεν αλλά το πίσω σε βγάζει εκτός εφαρμογή. Δεν πάει ένα βήμα πισωγύρισμα. Ξαναέβαλα πλήκτρα.

Για τη navigation μιλάω πάντα.

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα ότι θα συνηθίζα τόσο πολύ τα gestures της oneplus. Με την extended τώρα έχει μεν αλλά το πίσω σε βγάζει εκτός εφαρμογή. Δεν πάει ένα βήμα πισωγύρισμα. Ξαναέβαλα πλήκτρα.

 

Για τη navigation μιλάω πάντα.

 

Είναι λίγο διαφορετικά τα gesture θυμίσουν περισσότερο MIUI.

Κάνεις swipe από αριστερά η δεξιά της οθόνης από τα πλαγιά για να πας πίσω.

 

Από κάτω αν κάνεις swipe σε πάει home screen είτε αριστερά είτε δεξιά.

 

Επίσης το recent app gesture το βρήκα πιο αργό σε αμεσότητα από Oxygen στη δημιουργία στο κέντρο.

 

Πρέπει να μειώσουν τους χρόνους περαιτέρω διότι καθίσταται δύσχρηστο όπως είναι τώρα.

 

Θέλει περαιτέρω βελτίωση σε extended.

 

Επίσης θέλει βελτίωση και από τα πλαγιά διότι σε MIUI είναι εξίσου πιο άμεσο από extended.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από τα πλάγια δεν είναι καθόλου βολικό, πάντα κολλάει το δάχτυλο στο screen protector ενώ από κάτω δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα γιατί έχει μεγαλύτερo bezel. Επίσης ορισμένες εφαρμογές έχουν μενού που εμφανίζεται με swipe από αριστερά με αποτέλεσμα αντί να εμφανιστεί το μενού να σε πετάει πίσω ή και στη home screen
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έκανα λάθος. Είχα βάλει aosp extended και είπα να δω και τη Pixel experience. Έκανα κανονικά backup, έβαλα Pixel, δεν μου πολυαρεσε και έκανα restore το backup. Άνοιξε κανονικά αλλά όταν του έβαζα το μοτίβο ξεκλειδωματος μου έλεγε ότι είναι λάθος. Ενώ είμαι σίγουρη ότι έβαζα το σωστό. Πρέπει όταν κάνω backup να βγάζω ότι κλείδωμα έχω;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Αυτό από τα πλάγια δεν είναι καθόλου βολικό, πάντα κολλάει το δάχτυλο στο screen protector ενώ από κάτω δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα γιατί έχει μεγαλύτερo bezel. Επίσης ορισμένες εφαρμογές έχουν μενού που εμφανίζεται με swipe από αριστερά με αποτέλεσμα αντί να εμφανιστεί το μενού να σε πετάει πίσω ή και στη home screen

 

Όντως η υλοποίηση της OnePlus είναι πιο βελτιστη και βολική,αλλά παρ όλα αυτά τη προτιμώ από on screen button.

 

Είναι και θέμα συνήθειας εμένα με βόλεψε εξίσου και MIUI υλοποίηση μιας και είμαι δεξιόχειρες και δεν φοράω protector σε οθόνη.

 

Δεν ξέρω τι έκανα λάθος. Είχα βάλει aosp extended και είπα να δω και τη Pixel experience. Έκανα κανονικά backup, έβαλα Pixel, δεν μου πολυαρεσε και έκανα restore το backup. Άνοιξε κανονικά αλλά όταν του έβαζα το μοτίβο ξεκλειδωματος μου έλεγε ότι είναι λάθος. Ενώ είμαι σίγουρη ότι έβαζα το σωστό. Πρέπει όταν κάνω backup να βγάζω ότι κλείδωμα έχω;

 

Καλύτερα μην βάζεις κωδικούς όταν είναι backup να πάρεις.

Εγώ ουδέποτε βάζω και έτσι δεν έχω τέτοια θέματα.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έκανα λάθος. Είχα βάλει aosp extended και είπα να δω και τη Pixel experience. Έκανα κανονικά backup, έβαλα Pixel, δεν μου πολυαρεσε και έκανα restore το backup. Άνοιξε κανονικά αλλά όταν του έβαζα το μοτίβο ξεκλειδωματος μου έλεγε ότι είναι λάθος. Ενώ είμαι σίγουρη ότι έβαζα το σωστό. Πρέπει όταν κάνω backup να βγάζω ότι κλείδωμα έχω;

 

Ναι, πάντα

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαστε στον υπολογιστή σας την ρομ που θέλετε, το firmaware zip + modem 5.1.2, τα gapps, το magisk stable 16.0 και το no verity v.2 zip.

 

Reboot to twrp (εγώ χρησιμοποιώ Blu Sparks 8.73)

Wipe everything (caches, system, data, internal storage)

Format data (type yes)

Reboot to recovery again (αυτό είναι σημαντικό)

Transfer files from PC

Wipe caches, system, data

Flash firmware, rom, gapps, magisk

Flash no verity v.2 (αυτό πάντα τελευταίο)

Wipe caches

Reboot system

( Σε περίπτωση που δεν ανοίξει κάντε ενα τελευταίο wipe data)

 

Έτσι, τώρα είστε πλέον decrypted. Κάντε φυσικά και ένα back up πρώτα, μήπως κάτι δεν πάει καλά.

 

Εγώ έτσι το είχα κάνει , χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα έκτοτε.

 

Αφού τα έκανα όλα αυτά, όταν γύρισα πίσω στην ob9 δεν μπουταρε αν δεν φλασαρα το no verity. Έτσι πρέπει ή έκανα καμία λαλακια?

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα έκανα όλα αυτά, όταν γύρισα πίσω στην ob9 δεν μπουταρε αν δεν φλασαρα το no verity. Έτσι πρέπει ή έκανα καμία λαλακια?

Απ' ότι έγραψε η Μαρία χθες, στο post #1183, ναι μετά από οποιοδήποτε flash θέλει στο τέλος και το no verity!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...