Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βρήκα λύση με το πάνω πληκτρολόγιο,αλλιώς τίποτα σε εμένα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για όσους γουστάρουν να παίζουν με substratum βρήκα την παρακάτω εξαιρετική.:up:

 

Είχα δοκιμάσει καμία 4-5 επιπλέον paid που όλες πήραν πόδι εντός του 2ωρου που σου επιτρέπουν να πάρεις refund.

 

Η συγκεκριμένη όμως με κέρδισε με την μια προσθέτοντας extra καλούδια από αυτά που μου παρέχουν τα ήδη εγκατεστημένα themes που έχω.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.samsoft.valerie&hl=el

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να βάλει κάποιος το magisk module για Dolby σε oos 8.1

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να βάλει κάποιος το magisk module για Dolby σε oos 8.1

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Post 1082.

Το δοκίμασα και δούλεψε άψογα σε εμένα αν και αργότερα το έβγαλα και έβαλα πάλι viper4 διότι πιο πολύ μου αρέσει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Post 1082.

Το δοκίμασα και δούλεψε άψογα σε εμένα αν και αργότερα το έβγαλα και έβαλα πάλι viper4 διότι πιο πολύ μου αρέσει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Ευχαριστώ πολύ. Σε 5.1.2 το δοκίμασες;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Σε 5.1.2 το δοκίμασες;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το είχα περάσει εγώ στην 5.1.1 και συνεχίζω να το έχω και στην 5.1.2.

Την 5.1.2 την πέρασα πάνω στην 5.1.1 με wipe cache και dalvik cache, μόνο! Το Dolby atmos δεν χάθηκε και συνεχίζει να δουλεύει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Το είχα περάσει εγώ στην 5.1.1 και συνεχίζω να το έχω και στην 5.1.2.

Την 5.1.2 την πέρασα πάνω στην 5.1.1 με wipe cache και dalvik cache, μόνο! Το Dolby atmos δεν χάθηκε και συνεχίζει να δουλεύει κανονικά!

Δουλεύει κανονικά το πέρασα. Ευχαριστώ και πάλι!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Post 1082.

Το δοκίμασα και δούλεψε άψογα σε εμένα αν και αργότερα το έβγαλα και έβαλα πάλι viper4 διότι πιο πολύ μου αρέσει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Αν μπορείς δώσε link και για το viper γιατί και εμένα το Dolby δεν με ενθουσίασε. Σε εποχή 6p ήταν απίστευτο. Αλλά και άλλο τηλέφωνο!!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δώσε link και για το viper γιατί και εμένα το Dolby δεν με ενθουσίασε. Σε εποχή 6p ήταν απίστευτο. Αλλά και άλλο τηλέφωνο!!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτήν την έκδοση έχω μόνιμη βάση.

 

4797076b028cd368e62e36355686eca7.jpg

 

FX for Magisk v15

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η ώρα να ανέβουμε στο τρένο MIUI 10 να τεσταρουμε τι ψάρια πιάνει.:p

 

Θα το κρατήσω καμία εβδομάδα να βγάλω συμπεράσματα τι εστι MIUI skin.

 

Οδηγός post 293 και η διαδικασία ήταν σχετικά εύκολη χωρίς κάποια δυσκολία.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/miui9-8-4-1-oneplus-5t-t3771938/page30

 

d992cba425c7d2f85d2d9a9c95825c87.jpg

 

Σαν πρώτη εντύπωση εξαιρετικά smooth και η δικιά της υλοποίηση(ελαφρώς διαφορετικά από oneplus ) gesture navigation σε υψηλό επίπεδο λειτουργίας και αξιοπιστίας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η ώρα να ανέβουμε στο τρένο MIUI 10 να τεσταρουμε τι ψάρια πιάνει.:p

 

Θα το κρατήσω καμία εβδομάδα να βγάλω συμπεράσματα τι εστι MIUI skin.

 

d992cba425c7d2f85d2d9a9c95825c87.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Ωραία Άλεξ...... περιμένουμε εντυπώσεις!

Θυμάμαι και στο LG G2, υπήρχαν αρκετοί fan's των rom με MIUI skin!

Εγώ πάλι δεν το πολυσυμπαθώ! Έχει η γυναίκα μου Xiaomi Redmi note 4 και το βλέπω κάθε μέρα!

Άντε....... εγώ παραμένω ανυπόμονα rom με....... TouchWiz skin!! :p :p :eek:

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η ώρα να ανέβουμε στο τρένο MIUI 10 να τεσταρουμε τι ψάρια πιάνει.:p

 

Θα το κρατήσω καμία εβδομάδα να βγάλω συμπεράσματα τι εστι MIUI skin.

 

Οδηγός post 293 και η διαδικασία ήταν σχετικά εύκολη χωρίς κάποια δυσκολία.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/miui9-8-4-1-oneplus-5t-t3771938/page30

 

d992cba425c7d2f85d2d9a9c95825c87.jpg

 

Σαν πρώτη εντύπωση εξαιρετικά smooth και η δικιά της υλοποίηση(ελαφρώς διαφορετικά από oneplus ) gesture navigation σε υψηλό επίπεδο λειτουργίας και αξιοπιστίας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Είναι επίσημο port από το MI. Com;;; θα παίρνει αναβαθμίσεις δηλαδή όπως η global stable;;; είμαι μεγάλος οπαδός της miui και θα μου άρεσε να την δοκιμάσω...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι επίσημο port από το MI. Com;;; θα παίρνει αναβαθμίσεις δηλαδή όπως η global stable;;; είμαι μεγάλος οπαδός της miui και θα μου άρεσε να την δοκιμάσω...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αναβαθμίσεις παίρνει που όμως είναι συνάρτηση της ενασχόλησης του χρηστη/developer που θα πρέπει να τεστάρει και κάνει port για oneplus αν έχω καταλάβει καλά.

 

Εγώ έχω την 8.6.7 τώρα αλλά βλέπω έχει βγάλει και πιο φρέσκια την 8.6.10.

https://pan.baidu.com/s/1_ONsZgDUCDJ0n5TpG5jmMA%20miui10#list/path=%2F%E6%89%8B%E6%9C%BA%2F%E4%B8%80%E5%8A%A05%265T%2FMIUI10_OP5%265T_Android8.0&parentPath=%2F%E6%89%8B%E6%9C%BA%2F%E4%B8%80%E5%8A%A05%265T

Που όμως πρέπει κάποιος να ανεβάσει σε τρίτο host file όπως mega upload για να κατεβάσουμε οι υπόλοιποι.

 

Ωραία Άλεξ...... περιμένουμε εντυπώσεις!

Θυμάμαι και στο LG G2, υπήρχαν αρκετοί fan's των rom με MIUI skin!

Εγώ πάλι δεν το πολυσυμπαθώ! Έχει η γυναίκα μου Xiaomi Redmi note 4 και το βλέπω κάθε μέρα!

Άντε....... εγώ παραμένω ανυπόμονα rom με....... TouchWiz skin!!

 

Θα γούσταρα να σου πω απαλλαγμένη βέβαια από το bloatware μιας και έχει κάποια extra feature που μου αρέσουν :p

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα στο xda ότι έβγαλε ο Zeroblade kernel xceed. Τον θυμάμαι από το G2 ότι ήταν εξαιρετικός.

Αλλά μάλλον είναι πολύ φρέσκο το θέμα και δεν λειτουργούν τα links για download.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μαζεμένα νέα!! Πες μας εντυπώσεις απο xiaomi style γιατί και mi8 δείχνει τουμπανο!! Όσο για τον zeroblade μάλλον θα τον τίμησουμε, η παρέα απο το g2 θα θυμάται οτι ηταν καταπληκτικός..

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις ανάμεικτες με MIUI.

 

Στα θετικά η μπαταρία φαίνεται σε εξίσου καλά επίπεδα απόδοσης αντίστοιχα με Oxygen πάνω κάτω.

 

Επίσης στο ίδιο βαθμό σε smoothness.

 

Είχα κάποια θέματα με συγχρονισμό επαφών με google/outlook account που λύθηκαν με επανεγκατάσταση MIUI.

 

Επίσης είχα θέμα με Vanced YouTube όπου δεν συνδεόταν με google account μου όπου εδώ λύθηκε με εγκατάσταση Magisk 16 από 16.4 που έρχεται προεγκατεστημένα με την rom.

 

Στα αρνητικά με εξέπληξε δυσάρεστα ότι MIUI δεν έχει on screen και off screen gesture πράγμα τραγικό.

 

Ούτε να ξυπνάω οθόνη,ούτε να βάζω σε ύπνο και φυσικά ούτε στυλ διαχείρηση μουσικής η άνοιγμα εφαρμογών από κλειστεί οθόνη.

 

Επίσης αρνητικό ότι δεν έχει accent color customization και ούτε dark mode out of the box.

 

Σε ένα Bluetooth Sony 4ετιας δεν μου έβγαλε ποσοστό μπαταρίας στην status bar ενώ με Oxygen κανένα θέμα.

 

Στα άλλα 3 μοντέλα ευτυχώς βγάζει που είναι έως 2 ετών.

 

 

Επίσης xposed δεν δουλεύει κάν σε κάθε απόπειρα εγκατάστασης κάνει bootloop και ο μόνος τρόπος επαναφοράς τηλεφώνου είναι με φλασαρισμα xposed uninstaller.

 

Επίσης άγνωστο αν δουλεύουν custom kernel με MIUI.

 

Βρήκα και καμία 10αρια κινεζικά app/bloatware out of the box που θα ήθελα να σουτάρω αλλά δεν ξέρω ποια είναι ασφαλή χωρίς να έχω θέματα πάσης φύσεως.

 

Θα δοκιμάσω αργότερα αν substratum theme δουλεύουν η όχι όπως θα ήθελα να τεστάρω theme store του MIUI αν δουλεύει η όχι(θέλει αν κατάλαβα σωστά mi account που πρέπει να κάνω brand new μιας και δεν έχω)

 

 

Η έκδοση που τρέχω είναι η κινεζική και όχι η global άρα μόνο στα αγγλικά και όχι ελληνικά.

 

Γενικά την βρήκα φτωχή την MIUI και περίμενα πολύ περισσότερα πράγματα σε επίπεδο customization.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις ανάμεικτες με MIUI.

 

Στα θετικά η μπαταρία φαίνεται σε εξίσου καλά επίπεδα απόδοσης αντίστοιχα με Oxygen πάνω κάτω.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Alex φλασαρε custom aosp να τεσταρεις. Έχουν γίνει καταπληκτικες. Αυθεντικό oreo look και άπειρα customization χωρίς να χρειάζεσαι Xposed (που είναι πολύ παλιός κώδικας και όλοι λένε πως είναι πηγή αστάθειας και μπορεί από το πουθενά να προκαλέσει bugs).

Προτείνω είτε liquid remix είτε aosp extended. Και οι δύο έχουν ενσωματωμένο τον singularity kernel , που είναι πολύ καλός. Επίσης και οι δύο ρομς έχουν ενσωματωμένα τα commits για rootless substratum, όπερ σημαίνει ότι τρέχει πολύ καλύτερα και δεν χρειάζεται reboot μετά από εφαρμογή του theme.

Link to comment
Share on other sites

Alex φλασαρε custom aosp να τεσταρεις. Έχουν γίνει καταπληκτικες. Αυθεντικό oreo look και άπειρα customization χωρίς να χρειάζεσαι Xposed (που είναι πολύ παλιός κώδικας και όλοι λένε πως είναι πηγή αστάθειας και μπορεί από το πουθενά να προκαλέσει bugs).

 

Προτείνω είτε liquid remix είτε aosp extended. Και οι δύο έχουν ενσωματωμένο τον singularity kernel , που είναι πολύ καλός. Επίσης και οι δύο ρομς έχουν ενσωματωμένα τα commits για rootless substratum, όπερ σημαίνει ότι τρέχει πολύ καλύτερα και δεν χρειάζεται reboot μετά από εφαρμογή του theme.

 

Ειχα φλασαρει 3-4 προ διμήνου και όλες είχαν ένα κοινό αρνητικό ότι δεν έχουν gesture navigation αλά oxygen.

 

Γενικά επίσης περίμενα καλύτερη υλοποίηση σε AOD με AOSP rom πράγμα που δεν βρήκα εξίσου.

 

Επίσης τα off screen gesture τα βρήκα λιγότερα αξιόπιστα σε σχέση με Oxygen πχ ξυπνάω οθόνη η διαχείρηση μουσικής η άνοιγμα εφαρμογών.

 

Το μόνο καλό που λες ότι έχουν καλύτερη συνεργασία με substratum theme που σίγουρα θα το εκτιμούσα πολύ μιας και ασχολούμαι ζεστά με το συγκεκριμένο.

 

Θα ξαναδοκιμασω κάποια στιγμή να δω τι πρόοδο έχουν κάνει από την τελευταία προ διμήνου δοκιμές που έκανα με AOSP custom rom.

 

Όσο αφορά xposed τη μόνη εφαρμογή που κάνω χρήση είναι gravity box που έχει αρκετά καλούδια και είναι αξιόπιστη και σταθερή.

 

Δεν κάνω άλλη χρήση πέραν αυτού.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα φλασαρει 3-4 προ διμήνου και όλες είχαν ένα κοινό αρνητικό ότι δεν έχουν gesture navigation αλά oxygen.

 

Γενικά επίσης περίμενα καλύτερη υλοποίηση σε AOD με AOSP rom πράγμα που δεν βρήκα εξίσου.

 

Επίσης τα off screen gesture τα βρήκα λιγότερα αξιόπιστα σε σχέση με Oxygen πχ ξυπνάω οθόνη η διαχείρηση μουσικής η άνοιγμα εφαρμογών.

 

Το μόνο καλό που λες ότι έχουν καλύτερη συνεργασία με substratum theme που σίγουρα θα το εκτιμούσα πολύ μιας και ασχολούμαι ζεστά με το συγκεκριμένο.

 

Θα ξαναδοκιμασω κάποια στιγμή να δω τι πρόοδο έχουν κάνει από την τελευταία προ διμήνου δοκιμές που έκανα με AOSP custom rom.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Χμμμμ, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με aod display και off screen gestures. Όλα λειτουργούν κανονικά.

 

Επίσης, στην νέα aosp extended 5.6 μόλις έβαλαν edge gestures, που υποτίθεται ότι προσομοιάζει στα one plus gestures.

 

Εγω δεν χρησιμοποιώ gestures navigation ούτως ή άλλως αλλά σε όλους τους υπόλοιπους τομείς δεν αλλάζω τις custom aosp με τίποτα. Γούστα είναι αυτά βέβαια :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με aod display και off screen gestures. Όλα λειτουργούν κανονικά.

 

 

Επίσης, στην νέα aosp extended 5.6 μόλις έβαλαν edge gestures, που υποτίθεται ότι προσομοιάζει στα one plus gestures.

 

 

Εγω δεν χρησιμοποιώ gestures navigation ούτως ή άλλως αλλά σε όλους τους υπόλοιπους τομείς δεν αλλάζω τις custom aosp με τίποτα. Γούστα είναι αυτά βέβαια :)

 

Για δώσε link από την aosp extended 5.6 να τσεκάρω σε πρώτη φάση τι λέει με εντυπώσεις χρηστών.

 

Πλέον on screen button navigation δεν μπορώ :p

 

Μου είναι τόσο natural και φιλικός τα gesture που δεν τα αλλάζω.

 

Η μόνο custom rom που με συγκινησε έως τώρα είναι η No Limits που ομως βασίζεται σε Oxygen και έχει extra καλούδια σε customization και μπόλικες επιλογές στο setup να το φέρεις στα μέτρα σου.

 

Μια όλα σε ένα και νοικοκυρεμένα rom θα έλεγα με όλα τα απαραίτητα tweaks και εφαρμογές στο πιάτο σου out of the box.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε link από την aosp extended 5.6 να τσεκάρω σε πρώτη φάση τι λέει με εντυπώσεις χρηστών.

 

Πλέον on screen button navigation δεν μπορώ :p

 

Μου είναι τόσο natural και φιλικός τα gesture που δεν τα αλλάζω.

 

Η μόνο custom rom που με συγκινησε έως τώρα είναι η No Limits που ομως βασίζεται σε Oxygen και έχει extra καλούδια σε customization και μπόλικες επιλογές στο setup να το φέρεις στα μέτρα σου.

 

Μια όλα σε ένα και νοικοκυρεμένα rom θα έλεγα με όλα τα απαραίτητα tweaks και εφαρμογές στο πιάτο σου out of the box.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-aospextended-rom-v5-5-t3797636

 

Στο πρώτο ποστ κλασικά ο Dev έχει λινκ για ρομ και gapps. Ο maintainer της ρομ είναι ταυτόχρονα και ο Dev του κερνελ , οπότε κάνει καλή δουλειά.

 

Όσον αφορά την no limits, την είχα για μήνες! Πολύ καλή περίπτωση. Απλά μιας και δεν χρησιμοποιω gesture navigation, το γύρισα στις custom aosp.

Τώρα βέβαια ξαναγύρισα να δοκιμάσω από περιέργεια την τελευταία open beta, όμως με το debloater tool για να αφαιρέσω άχρηστα services.

 

Οπότε βρεις χρόνο να δοκιμάσεις, αν θες μοιράσου εντυπώσεις μαζί μας :)

Edited by maria_1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το πρωί xceed και με τρώει το χέρι μου για ρομ. Με την aosp extended θα χρειαστεί wipe data για να μείνω encrypted? Αν χρειάζεται θα καθίσω στα αυγά μου.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα ο xceed είναι overclocked?? Κατι τέτοιο πήρε το μάτι μου το νήμα του..πες μας εντυπώσεις με την πρώτη ευκαιρία..

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα ο xceed είναι overclocked?? Κατι τέτοιο πήρε το μάτι μου το νήμα του..πες μας εντυπώσεις με την πρώτη ευκαιρία..

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Βαγγέλη δεν ξέρω. Πως το βλέπω;

Τώρα ψήνομαι να αλλάξω ρομ οπότε ενδέχεται να μην έχω εντυπώσεις. Αν δεν καθίσει η aosp θα ξαναγυρίσω στο backup μου (ελπίζω) και θα μείνω εκεί οπότε θα σας πω.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν ξέρω. Πως το βλέπω;

Τώρα ψήνομαι να αλλάξω ρομ οπότε ενδέχεται να μην έχω εντυπώσεις. Αν δεν καθίσει η aosp θα ξαναγυρίσω στο backup μου (ελπίζω) και θα μείνω εκεί οπότε θα σας πω.

Κατερίνα σίγουρα λειτουργεί και σε encrypted. Απλά δεν ξέρω αν θα χρειαστεί format data ή όχι. (Wipe data εννοείται ότι κάνεις έτσι κι αλλιώς).

Εγώ πάντως το γύρισα σε decrypted πολύ καιρό πριν και γλυτωσα από πολλά προβλήματα κατά τις εναλλαγές ρομ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...