Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου βγάζει αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Δεν φεύγει με τίποτα.

Μου θυμιζει αντιστοιχο bug σε Mate 10 Pro που μονο με τριτη εφαρμογή έφευγε(δεν την δοκίμασα ακόμα εδω)

Μμμμ, τα καλά του Oreo ειν' αυτά;; :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μμμμ, τα καλά του Oreo ειν' αυτά;; :p

 

Λύθηκε εν μερει να μην εμφανίζεται στην lock screen και στην status bar ορίζοντας σε low στα setting

Οπως βλεπω ειναι γενικο θεμα και σε άλλους χρήστες.

https://www.reddit.com/r/o...qualcomm_aptx/

https://forums.oneplus.net...remove.729718/

https://forums.oneplus.net...cation.731656/

 

Αλλα εξακολουθεί να παραμένει στην κουρτίνα και δοκιμάζοντας 2 εφαρμογές δεν βοήθησαν.

 

Edit:Τελικα λυθηκε με gravity box:up:

 

0e4b64f6b78c9db04d1be41073cbced2.jpg

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

sos. Εβαλα τελευταιο bluspark twrp, περασα dirty απο oxygen την oreo, μπουταρα και αλα εδειχναν οκ. Ομως ειχα διαφορα bugs και αποφασισα να κανω factory reset απο twrp. μετα περασα και magisk. Τωρα μπουταρω και δεν βγαινει system. Μπουταρει με loop σε twrp παλι. ξαναπερναω την ρομ, τα ιδια. εκανα ξανα factory, εβαλα ρομ, μετα clear dalwin/cashe, και ξανα τα ιδια!!! bootloop σε twrp παλι!!!

edit: εκανα και factory reset μετα το περασμα της ρομ και μπουταρε. Ουφ, ευτυχως. πηγα μεχρι 140 σφυγμους αλλα επανηλθα. ολα απ την αρχη τωρα. τον ξερω τον δρομο. titanium κλπ....

Edited by dostoevsky

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να μπουταρει μια φορά μόνο τη ρομ χωρίς το magisk?
ναι αυτο εκανα μετα αλλα εκανε τα ιδια. Τελικά ηθελε factoryreset και μετα το περασμα της ρομ. Ολα καλα τωρα, ομως δεν ξερω τι θα γινει μολις βαλω magisk μετα το αρχικο σεταρισμα που κανει τωρα...

edit. ok και me magisk

Edited by dostoevsky

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα σοβαρότατο bug σε ακρόαση μουσικής με power amp και Bluetooth ακουστικά

Πρώτα οτι δεν δουλεύουν τα κουμπια αλλαγής track ούτε το power button.

Δεύτερο δεν δουλεύουν τα gestures music control απο κλειστή οθόνη.

 

Δοκίμασα και n7 player που εδω μια δουλεύουν μια οχι.

 

Δεν δοκίμασα με player pro μονο αλλα εμένα με ενδιαφέρει κυρίως power amp να δουλεύει απροβληματιστα.

 

Με αυτα τα δεδομενα επιστρέφω σε Nougat(θα κανω επαναφορά απο backup μιας και blue spark 3.2.1 τα βλεπει κανονικά,ελπίζω μην χρειαστει να περασω 3.1.1 που ειχα σε Nougat) διότι ειναι βασικό πραγμα να δουλεύουν απροβληματιστα οτιδήποτε εχει σχεση με μουσική,gestures και Bluetooth ακουστικά.

 

Κρίμα.:(

 

Πάντως η μπαταρία ακόμα καλύτερη την βρήκα απο την ηδη πολύ καλή με Nougat.

 

Επίσης αψογα δουλεύει το Ozone Substratum με πλήθος σε customization που δοκίμασα.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ungeeked.ozone&hl=en

 

Αλλα ενα αρνητικό επιπλέον δεν βρήκα toggle ενδειξη ποσοστού μπαταρίας σε κουρτίνα οταν κάνω expand(οσο και αν έψαξα δεν βρήκα τίποτα)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα ακουστικά δοκιμασε άλλο συνδυασμό πατηματος. Στα δικά μου πάει στο επόμενο κομμάτι αν κρατήσω πατημένο το volume up.

 

Όσο για την μπαταρία αν κρατήσεις πατημένο το εικονίδιο της εξοικονομησης μπαταρίας σε πάει στα στατιστικά της.

 

Στο substratum λειτουργούν και τα swift dark, swift black.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Για τα ακουστικά δοκιμασε άλλο συνδυασμό πατηματος. Στα δικά μου πάει στο επόμενο κομμάτι αν κρατήσω πατημένο το volume up.

 

Όσο για την μπαταρία αν κρατήσεις πατημένο το εικονίδιο της εξοικονομησης μπαταρίας σε πάει στα στατιστικά της.

Δεν θελω να αλλαξω σειρα κουμπιων αλιμονο αυτη τη δουλεια να κανουμε.

Οπως ειναι το νορμαλ επιβαλεται να δουλευει σωστα.

 

Για την μπαταρια θελω να βλεπω το ποσοστο απο κουρτινα οχι να μπαινω στις ρυθμισεις της.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ρωτήσω, το face unlock δουλεύει με το που θα σηκώσεις το τηλέφωνο ή πρέπει

να ανοίξεις μόνος σου την οθόνη;

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ρωτήσω, το face unlock δουλεύει με το που θα σηκώσεις το τηλέφωνο ή πρέπει

να ανοίξεις μόνος σου την οθόνη;

 

Double tap να ανοίξει η οθόνη και μετά ξεκλειδώνει

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν θελω να αλλαξω σειρα κουμπιων αλιμονο αυτη τη δουλεια να κανουμε.

Οπως ειναι το νορμαλ επιβαλεται να δουλευει σωστα.

 

Για την μπαταρια θελω να βλεπω το ποσοστο απο κουρτινα οχι να μπαινω στις ρυθμισεις της.

 

Το ποσοστό το βλέπεις στη status bar δεν χρειάζεται να κατεβάσεις καν την κουρτίνα

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη πλανων τελικα:lol::D

Κάθομαι στα αυγα μου με Oreo μιας και βλεπω το Player Pro δουλεύει απροβληματιστα και βλέπω πήρε πρόσφατα νεα αναβάθμιση σε σχέση με οπως το άφησα 1 χρόνο πριν οταν το παράτησα για χάρη του power amp και μαλιστα υποστηρίζει διαφορετικά χρώματα εμφάνισης σε lock screen+κουρτίνα widget που προσαρμοζεται στο αντίστοιχο album art που ειναι feature αυστηρά σε Oreo απο Google:)

 

Το power amp και n7 player δεν υποστηρίζουν αυτο το feature ακομα αρα καθόμαστε εδω

 

Το υποστηρίζει και το google music που όμως δεν το προτιμώ ως επιλογή music player(το έχω αφαιρέσει άλλωστε)

 

Τώρα μενει να τεστάρω με το smartwatch αν συνεργάζεται αψογα ο player pro οπως με power amp.

 

Double tap να ανοίξει η οθόνη και μετά ξεκλειδώνει

 

Το ποσοστό το βλέπεις στη status bar δεν χρειάζεται να κατεβάσεις καν την κουρτίνα

 

Εμένα με ενοχλεί όμως ετσι όπως είναι.

Με nougat το προτιμούσα καλύτερα.

 

Τεσπα θα ψάξω λύση να βρω.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Εμένα με ενοχλεί όμως ετσι όπως είναι.

Με nougat το προτιμούσα καλύτερα.

 

Τεσπα θα ψάξω λύση να βρω.

κατεβασε quick settings. Σου προθετει εικονιδιο ποσοστου μπαταριας σε κουρτινα, το οποιο το κανεις customize οπως θες με 3 επιλογες διαθεσιμες, εικονιδιο text και arc. Και αν το βαλεις θα βρεις και αλλα χρησιμα settings για κουρτινα, οπως το caffeine πχ.

Edited by dostoevsky

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε quick settings. Σου προθετει εικονιδιο ποσοστου μπαταριας σε κουρτινα, το οποιο το κανεις customize οπως θες με 3 επιλογες διαθεσιμες, εικονιδιο text και arc. Και αν το βαλεις θα βρεις και αλλα χρησιμα settings για κουρτινα, οπως το caffeine πχ.

Σωστός το ειχα βαλει στην αρχή αλλα δεν φαινόταν το ποσοστό μπαταρίας και άνοιγαν οι ρυθμίσεις,ενώ έπρεπε να ξετικατω το open settings on tile click.

Το έβαλα και σε arc στυλ και ολα κομπλέ:)

 

Εντωμεταξυ αγόραζα το spectrum substratum και εχει πολυ αξιόλογο customization.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jerbeck24.Spectrum&hl=en

 

Αλλα παρα πολυ βαβούρα μεχρι να πετυχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και εμφανίζονται bug συχνά πυκνά πχ play store πολλές φορές κρασαρε στο άνοιγμα.

YouTube οσο και να προσπάθησα δεν κατάφερα να ορισω μαύρο backgroud αντι για λευκό stock.

 

Έπρεπε ενα σωρό εγκαταστασεις-απενγκαταστασεις να πετύχεις μια ισορροπία.

 

Μέγιστη βλακεία της Oneplus να μην ενσωματώσει stock theme store του οποίου η φιλικότητα η αμεσότητα και η απλότητα που το χαρακτηρίζει δεν υποκαθιστατε απο κανένα third party theme engine.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι με Oreo η ελάχιστη συχνότητα των μικρών πυρήνων είναι στα 518mhz. Έτσι θα έπρεπε να είναι; νομίζω με. Nougat ήταν στα 300mhz.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι με Oreo η ελάχιστη συχνότητα των μικρών πυρήνων είναι στα 518mhz. Έτσι θα έπρεπε να είναι; νομίζω με. Nougat ήταν στα 300mhz.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Τελικά είναι ρύθμιση του Oreo τα 518mhz

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα και 'γω μια δημιουργική Κυριακή!! :mad:

Είχα κατεβάσει χθες την stable 5.0.3 και είπα σήμερα να την περάσω!

Δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό...... αλλά είχα τη φαεινή ιδέα να κάνω "καθαρή" εγκατάσταση. Μπαίνω λοιπόν twrp και κάνω wipes cache, dalvik, system και data. Φλασάρω την 5.0.3, φλασάρω magisk 15.3, περιμένω περίπου κάνα 15λεπτο αλλά τίποτα!! Οι 2 μπαλίτσες γυρόφερναν και δεν μπούταρε! Δεν ξέρω πόσο χρόνο μπορεί να ήθελε, αλλά με έζωσαν τα φίδια. Μπαίνω πάλι twrp και κάνω επαναφορά το nandroid που είχα!

Ανοίγει λοιπόν και μου λέει κάτι την κρυπτογράφηση (στα αγγλικά το 'γραφε, δε θυμάμαι ακριβώς) και ότι πρέπει να κάνω factory reset.

Ξανά twrp και format data! Ανοίγει το κινητό άδειο! Ούτε magisk φυσικά. Πάλι λοιπόν twrp και flash magik από στικάκι και...... αυτό ήταν μαύρη οθόνη και led αναμμένο!

Να μην τα πολυλογώ, προσπαθώ να ξαναμπώ recovery αλλά μάταια!! Έχασα λοιπόν και το recovery! Το κλείνω, προσπαθώ με volume down και power button να μπω recovery αλλά τίποτα! Μέχρι το logo και ξανά reboot.

Έψαξα στο internet και βρήκα οδηγό για unbrick με ένα unbrick tool.

Όταν κατέβηκε το unbrick tool, κάνω τη διαδικασία και ανοίγει επιτέλους τελείως μαμά με rom 4.7.4 και κλειδωμένο bootloader. Δεν συνδεόταν όμως με τίποτα στο wifi μου. Περνάω 4.7.6, πάλι τίποτα το wifi. Ξεκλειδώνω bootloader, περνάω twrp και magisk. Δοκιμάζω επαναφορά του nandroid....... ξανά brick!

Το ξεμπρικάρω πάλι, ανοίγει, αλλά πάλι τίποτα το wifi.

Τελικά όπως ήταν "μαμά", ρίχνω στην internal την 5.0.3 και την περνάω. Επιτέλους συνδέθηκε στο wifi με Oreo.

Εν τέλη, όπως ήταν με Oreo, περνάω twrp και magisk και το έστησα απ' την αρχή.

Το απόγευμα επιτέλους τελείωσα και το στήσιμο όπως το είχα στη nougat.

Τα 'κανα λίγο σκ@τ@ σήμερα, αλλά τέλος καλό όλα καλά!

Συγγνώμη για το "σεντόνι" μου παιδιά!!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

σχεδον τα ιδια περασα οταν ειχα το Oneplus 5 απο beta oreo ηθελα να παω σε nougat και τοτε δεν δουλευε το wifi.Οταν ξαναπερνουσα ορεο δουλευε το wifi.Tην λυση την ειχα βρει αλλα πλεον δεν χρειαζεται γιατι το oreo βγηκε σε stable και δεν χρειαζεται να γυρισουμε σε nougat.

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

σχεδον τα ιδια περασα οταν ειχα το Oneplus 5 απο beta oreo ηθελα να παω σε nougat και τοτε δεν δουλευε το wifi.Οταν ξαναπερνουσα ορεο δουλευε το wifi.Tην λυση την ειχα βρει αλλα πλεον δεν χρειαζεται γιατι το oreo βγηκε σε stable και δεν χρειαζεται να γυρισουμε σε nougat.

Ποια ήταν η λύση για το wifi τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα αρχικά που έκανα πέρασμα πάνω από την 7 όλα πήγαν καλά αλλά είχα κάποια bugs και αποφάσισα να ξαναπεράσω με factory reset από bluespark twrp. Ίσως αυτό να ήταν το λάθος και να έπρεπε να το κάνω από το σύστημα. Εκει άρχισε να κάνει bootloops στην custom recovery. Μετά ξαναπέρασα ρομ και magisk με την γνωστή διαδικασία από xda αλλά ξανά τα ίδια και τελικά ανακάλυψα μόνος μου ότι ήθελε factory reset και μετά το πέρασμα της ρομ. Έτσι μου μπουταρε. Έβαλα βέβαια ξανά κανονικά bluespark recovery και magisk.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dostoevsky

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Ποια ήταν η λύση για το wifi τελικά;
Ο @sifario με είχε βοηθήσει και εμένα σε παρόμοια περίπτωση με το wifi, σε πισωγυρισμα από beta oreo σε stable nougat σε OP5. Η λύση μάλλον ήταν κάποιο modem zip αρχειακι για Nougat και συγκεκριμένη έκδοση του Oxygen Os που έπρεπε να φλασαρω μέσω twrp.

 

Πέρα από αυτό και γω πέρασα από unbrick μετά από τέτοια μετάβαση και πέρασα από 40 κύματα για να το επαναφέρω. Όπως επίσης και τα twrp με μπέρδεψαν πολύ που δεν διάβαζαν την εσωτερική μνήμη σωστά, μέχρι να ανακαλύψω το twrp του blu_spark και να λύσω οποία θέματα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο @sifario με είχε βοηθήσει και εμένα σε παρόμοια περίπτωση με το wifi, σε πισωγυρισμα από beta oreo σε stable nougat σε OP5. Η λύση μάλλον ήταν κάποιο modem zip αρχειακι για Nougat και συγκεκριμένη έκδοση του Oxygen Os που έπρεπε να φλασαρω μέσω twrp.

 

Πέρα από αυτό και γω πέρασα από unbrick μετά από τέτοια μετάβαση και πέρασα από 40 κύματα για να το επαναφέρω. Όπως επίσης και τα twrp με μπέρδεψαν πολύ που δεν διάβαζαν την εσωτερική μνήμη σωστά, μέχρι να ανακαλύψω το twrp του blu_spark και να λύσω οποία θέματα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι να πω;;

Εγώ πάντως στο OnePlus 5T δεν έχω βάλει άλλο recovery πέραν του blue_spark 3.1.1 και 3.2.1!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω;;

Εγώ πάντως στο OnePlus 5T δεν έχω βάλει άλλο recovery πέραν του blue_spark 3.1.1 και 3.2.1!

Το απλό twrp εμένα με δυσκόλεψε να κάνω την μετάβαση από nougat σε oreo beta. Δεν διάβαζε την internal storage και μου έδειχνε κάτι άκυρος φακέλους του συστήματος. Υπήρχε πρόβλημα θυμάμαι και το ανέφερε μέχρι και η εφαρμογή Oxygen updater σαν προειδοποίηση. Με το twrp του Blu spark όμως, όλα τέλεια.

 

Για το wifi στο πισωγυρισμα από oreo beta,δεν έφταιγε αυτό. Κάποιο άλλο ήταν το πρόβλημα και δεν εντοπιζε η συνδεόταν σε δίκτυο. Λύθηκε με ένα αρχείο που μου έδωσε ο @sifario. Ένα modem zip δηλαδή. Όταν πέρασα πια πάλι oreo, αλλά stable έκδοση αυτή την φορά, δε χρειάστηκε τίποτα και όλα δούλεψαν ρολόι.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έβαλα αρχικά viper4a σαν module από magisk manager και δούλεψε μια χαρά αλλά επειδή προτιμούσα dolby atmos βρήκα έκδοση για ορεο σε xda που έκανε και για το πενταρι (αλλά δεν έλεγε τίποτα για το 5t), που δουλεψε και στην ορεο κανονικά. Λέγεται dolby atmos axon 7 για όποιον θέλει να την ψάξει. Υπάρχει και σαν module από magisk αλλά δεν ξέρω αν είναι η ίδια... Το επόμενο project μόλις βρω χρόνο είναι να βρω έκδοση youtube in the backround που να δουλεύει σε ορεο. Η καλύτερη μου εφαρμογή στην 7...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dostoevsky

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έβαλα αρχικά viper4a σαν module από magisk manager και δούλεψε μια χαρά αλλά επειδή προτιμούσα dolby atmos βρήκα έκδοση για ορεο σε xda που έκανε και για το πενταρι (αλλά δεν έλεγε τίποτα για το 5t), που δουλεψε και στην ορεο κανονικά. Λέγεται dolby atmos axon 7 για όποιον θέλει να την ψάξει. Υπάρχει και σαν module από magisk αλλά δεν ξέρω αν είναι η ίδια... Το επόμενο project μόλις βρω χρόνο είναι να βρω έκδοση youtube in the backround που να δουλεύει σε ορεο. Η καλύτερη μου εφαρμογή στην 7...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ogyoutube μια χαρά παίζει στην Oreo, σε κάποιες εκδόσεις δεν δουλεύει το download αλλά background και pip δουλεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...