Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο αρκετη σκεψη κατεληξα στο συμπαιρασμα οτι ειναι μεταμα χρηματων το να δωσεις λεφτα για μια συσκευη για τα χαρακτηριστικα τεχνολογικα στοιχεια της, οπως καμερα, ηχο, 3G, EDGE κτλ. αφου εν τελει κανενα απ'αυτα δεν δουλευει οπως θα επρεπε. Ακου τις γνωμες σας...

 

 

Μπορειτε να επιλεξετε και παραπανω απο 1 απντηση στη δημοσκοπηση...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετη σκεψη κατεληξα στο συμπαιρασμα οτι ειναι μεταμα χρηματων το να δωσεις λεφτα για μια συσκευη για τα χαρακτηριστικα τεχνολογικα στοιχεια της, οπως καμερα, ηχο, 3G, EDGE κτλ. αφου εν τελει κανενα απ'αυτα δεν δουλευει οπως θα επρεπε. Ακου τις γνωμες σας...

 

Που το στηρίζεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω.

Γιατι υποστιριζεις πως δεν δουλευουν αυτα για τα οποια αγοραζεις το κινητο?

Εχεις καποια αποδειξη/εμπειρια/βαση?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Πεστε μου: Μπορεις να βγαλεις μια σωστη φωτογραφια με ενα κινητο? Η τοσο καλη οσο με μια φωτογρ.μηχανη με τα ιδια πιξελ? Μπορεις να κανεις κληση βιντεο και να σ'αρεσει? Μπορεις να κανεις σερφ η να δεις το e-mail σου? Η μπορεις να ακουσεις μουσικη(απ'τα ηχεια). Η γνωμη μου: ΟΧΙ.
Link to comment
Share on other sites

είμαι υπέρ της ΧΡΗΣΗΣ των κινητών.

 

Αρα το να πάρεις κινητό και να έχεις υπέρογκες χρεώσεις άρα να μην το χρησιμοποιείς καταλαβαίνεις οτι δεναξίζει,

 

Καλή η κάμερα ,έχω βρεί ομως και κάτι jaga με 12μεγαπίξελ που είναι παμφτηνες,

3G & edge δεν λειτουργούν λόγω του network effect.

το ptt που είναι αξιόλογο απ`οτι λενε φίλοι που το χρησιμοποιούν στο εξωτερικό , εδώ δεν είναι διαθλεσιμο.

 

Βασικά αξίζει να έχεις

harware που αξιοποιει πλήρως το software,

και βέβαια έναν user που όντως το χρειάζεται και δεν αποτελεί

"εργαλείο" κοινωνικής αξίας ,

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω σαν κατοχος Qtek 9000, ενος ακριβου κινητου-ppc, μπαινω στο mail μου, ακουω μουσικη, συνδεω τη συσκευη μου με το pc μεσω wifi κ φτιαχνω δικτυο...και αλλα πολλα!!

 

Η αποψη μου, ειναι πως οχι δεν μπορεις να βγαλεις ΤΗΝ φωτογραφια απο το κινητο, και πως οι βιντεοκλησεις δεν ειναι κατι που θα ευχαριστηθεις, αφου η υπηρεσια ειναι ακομη στα πρωτα βηματα της κ κανοντας μια βιντεοκληση βλεπεις τον συνομιλητη λες κ ειναι playmobil!

 

Ωστοσο δεν καταλαβαινω γιατι υποστηριζεις πως δεν αξιζει να παρεις μια ακριβη συσκευη...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

λιγο γενικη η συζητηση,για μενα ναι αξιζει αμα εχει κανεις την τρελα να δινει χρηματα για να παρει καποιο νεο κινητο,κι αν εχει και την ανεση εννοειται.καποτε πριν αρκετο καιρο ειχα λαβει ενα χαζο Pm που μου την ελεγε ενας χρηστης για το πως την εχω δει και αλλαζω κινητα καθε λιγο και λιγακι λες και τον ενοχλουσα,απο την στιγμη που δεν ενοχλω κανεναν κανω κι οτι μου γουσταρει,καλυτερα θα ηταν να τα εδινα σε κατι αλλο οπως π.χ ναρκωτικα η σε τυχερα παιχνιδια?

για μενα καποια κινητα κανουν πολυ καλα καποια πραγματα που μοας προσφερουν,ενταξει ας πουμε στο θεμα του ηχου δεν περιμενω να ακουσω κανενα ηχοσυστημα ομως υπαρχουν κινητα που παιζουν με ποιοτητα.

στην καμερα αν και δεν με ενδιαφερει και παλι υπαρχουν κινητα που τραβανε καλες φωτογραφιες.

ειναι καποιοι που γουσταρουν να μπουν ιντερνετ απο το κινητο και να σερφαρουν.

το θεμα ειναι απλο και προσωπικο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον καιρο οτι ειναι πεταμα χρηματων, αν λειτουργει καλα η συσκευη που έχεις, προσωπικα εχω αρχίζει και τα ψιλοβαριέμαι
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα. Τουλάχιστον στην Ελλάδα οι τηλεπικοινωνίες πάνε σχετικά καλά τεχνολογικά. Ακόμα και οι καλύτερες συσκευές(τύπου Ν80) μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο έπακρο. Για παράδειγμα ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε 3G videoκλήση, και το surfing σε μία τέτοια οθόνη με καλή ανάλυση είναι μια χαρά. Επίσης μπορούν να αντικαταστήσουνε 100% φορητά mp3Players και ραδιοφωνάκια. Τώρα σε ό,τι αφορά τη φωτογραφία υπάρχουν τηλέφωνα με αυτόματη εστίαση που τα πάνε πραγματικά καλά, όπως το K800 και το N93. Μπορεί να μην τραβάνε σαν φωτογραφικές μηχανές, αλλά σκεφτείτε επίσης ότι δεν υπάρχει καμία φωτογραφική που να παίρνει τηλέφωνο. Το κινητό τηλέφωνο είναι μία συσκευή με τη μεγαλύτερη σύγκλιση τεχνολογιών.

Τώρα το αν χρειάζεται κάποιος όλα αυτά είναι θέμα του καθενός. Για μερικούς να τραβάνε καμιά φωτογραφία είναι καλό και διασκεδαστικό. Για άλλους όχι. Επίσης μερικοί ακούνε μουσική στις μετακινήσεις τους, άλλοι όχι. Είναι λάθος να βαπτίζεις μια τεχνολογία άχρηστη μόνο και μόνο επειδή δεν τη χρησιμοποιείς εσύ. Οποιοδήποτε προιόν βγαίνει στην αγορά κάνει πάνω-κάτω αυτά που υπόσχεται. Το θέμα είναι για να απαντήσω και στο ερώτημά σου, αν είναι υπερτιμημένο ή όχι, πράγμα που συμβαίνει δυστυχώς πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

καλα για να πω την αληθεια κι εγω τωρα τελευταια εχω κατασταλλαξει στο k-800 ας πουμε που με καλυβει απολυτα σε αυτα που θελω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ki ego kata kairous allazo diafora kinita !! exo allaxei guro sta 15 mesa se anamish xrono !! kai na sas po kati kata thn prosopikh mou apopsi axizei !! ektos ap to oti exo kati na asxoloume sunexeia einai kai polu oraio na serfareis meso wi-fi px apo to suntagma h apo to aerodromio h na akous mousikh apo ta akoustika h radiofono !! exoun antikatasthsei polles alles suskeues opos to mp3 player to xupnhthri to radiofono thn web camera mou sto net kai diafora alla!! oso gia tis photos uparxoun kinita pou exoun polu kales fotografikes mhxanes opos to k800 !! kai to kalo einai oti exeis mia suskeuh pou ta kanei ola kai den kouvalas 2 kai 3 suskeues sugxronos !!
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα κάνει και εγώ μια έκθεση με την ιστορία των κινητών...

Πες που θα απευθύνεται, αν είναι σχολική εργασία κλπ να σε βοηθήσω αν μπορώ...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά οι κατασκευάστριες εταιρείες κινητών στηρίζονται και στην αγοραστική μανία των καταναλωτών?

Μπορεί κάποιος να φανταστεί το εξής: το τελευταίο μοντέλο μιας εταιρείας να μην το αγόραζε ΚΑΝΕΙΣ... γιατί απλά δεν θα προσέφερε και τίποτα το σπουδαίο απο το προ-τελευταίο!!??.

Φανταζεστε τώρα ότι κάτι τέτοιο είναι σχεδόν ΑΔΥΝΑΤΟ.....

Όπως καταλαβαίνετε η εξέλιξη ενός προϊόντος είναι και θέμα marketing και από τι καταλαβαίνω κάπως έτσι θα ήθελε να θέση το θέμα και ο φίλος που το άνοιξε απλά το έθεσε λίγο διαφορετικά.

Τελικά το πόσο χρήσιμο είναι κάποιο κινητό σε κάποιον εξαρτάται από πολά πράγματα (ηλικία, επάγγελμα, hobby, κ.α.). Μερικές φορές βλέπω όντως κάποιες καταστάσεις που με βγάζουν έξω από τα ρούχα μου π.χ γιαγιά με σούπερ ντούπερ symbian κινητό και να με ρωτάει πιο πλήκτρο θα πατήσει για να πάρει τηλέφωνο, το ξέχασε λέει.... ΗΜΑΡΤΟΝ αλλά ευτυχώς τέτοιες καταστάσεις δεν είναι και πολύ συχνές, σε γενικές γραμμές εγώ δεν ξέρω και πολλούς που να έχουν σούπερ κινητά, οι άλλοι που ξέρω ότι έχουν είναι και λίγο "άρρωστοι" γιατί όπως και να το κάνεις πρέπει να είσαι και λίγο "άρρωστος".

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι οτι πολύς κόσμος δεν ξέρει ή χρησιμοποιεί πλήρως τις λειτουργίες των συσκευών τους. Ένα σουπερ μοντέλο μπορεί να αρέσει αισθητικά σε κάποιον και να μην τον ενδιαφέρει τι δυνατότητες έχει. Κάποιος άλλος θέλει να έχει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας και να σκοτώνει το κινητό του για να αγοράσει το αμέσως επόμενο επειδή είναι "αρρωστος" και σίγουρα αυτό δεν είναι οικονομικά συμφέρον αλλά αυτός έτσι την βρήσκει.

Εγώ προσωπικά μου αρέσει να αγοράζω ακριβά μοντέλα, ΑΛΛΑ να τα κρατάω μέχρι τελικής πτώσεως. Έτσι τα κρατάω πολύ μεγαλύτερο διάστημα, από να τα αλλάζω κάθε τρις και λίγο με φθηνότερα μοντέλα. Γι'αυτό έχω το Ρ900 εδώ και 2,5+ χρόνια και θα το κρατήσω όσο αντέξει. Μετά θα αγοράσω κάτι ανάλογο. Το ίδιο κάνω με όλες τις ηλεκρονικές μου συσκευές. Λίγες και καλές.

 

Οι καταστάσεις είναι άπειρες. Και θέλουν σελίδες να αναλυθούν. Άκρη δεν θα βγάλετε. Εγώ απλός κατακρίνω την υπερκατανάλωση οποιουδήποτε προϊόντος από καθαρά περιβαντολογικούς λόγους. Από την άλλη όμως έτσι κινήται και η παγκόσμια οικονομία.

 

Δεν μπορούμε να κρίνουμε από την φάτσα του άλλου αν του αξίζει ή οχι κάποια συσκευή, ή το αυτοκίνητο που οδηγεί ή οτιδήποτε άλλο. Είναι δικαίομα του καθενός να κάνει τα χρήματά του ότι θέλει. Δημοκρατία δεν έχουμε; Από την στιγμή που κάποιος δεν μας ενοχλεί τότε δεν πας πέφτει λόγος.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

ακριβως πληροφοριες γαι αυτα που λεει ο tasosvel και ειναι σχλικη εργασια στην τεχνολογια α λυκειου...στην ελληνικη wikipedia δεν εχει τιποτα μονο στην αγγλικη που ομως ειναι μονο στα αγγλικα..
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά!

 

Πριν λίγο καιρό είχα εντοπίσει μια σελίδα στο internet που διαφήμιζε μια τηλεφωνική υπηρεσία/συσκευη που λίγο πολύ έκανε τα εξής:

 

Χρησιμοποιώντας την, κάποιος μπορούσε να καλεί όπου ήθελε, και στην συσκευή αναγνώρισης του καλούμενου να φαίνεται οποιοσδήποτε αριθμος ήθελε ο καλών.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο. Και αν ναι, υπάρχει στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

eixa ena mathima sto panep pou legotan dioikhsh thlepikoinoniako susthmaton exo 2 arxeia pdf pou lene diafora gia tis thlepijoinonies alla oxi akrivos gia ta kinita !! einai pio genika !! den xero an ta theleis !!sto google an grapseis sigoura kati tha vrei aki sta ellhnika!!
Link to comment
Share on other sites

μεχρι 400ευρω θα ηταν το ανω φραγμα μου και μονο για κατι το οποιο θα εκμεταλλευομουν στο επακρο.

παραπανω το θεωρω κοροιδια!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να στέλνει SMS κάποιο κινητό μέσω υπολογιστή χρησιμοποιόντας είτε καλώδιο είτε bluetooth. Το χρειάζομαι πολύ για alert.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Για τι κινητό μιλάμε...; Έχει σημασια.
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να στέλνει SMS κάποιο κινητό μέσω υπολογιστή χρησιμοποιόντας είτε καλώδιο είτε bluetooth. Το χρειάζομαι πολύ για alert.

Απ' ότι βλέπω έχεις Κ750 οπότε το MyPhoneExplorer είναι ότι σου χρειάζεται http://www.fjsoft.at/en/

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...