Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6680 ***pre release***


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά δεν σε έβρισα κιόλας! :shifty:

 

Εγώ δεν χρησιμοποιώ word πριν ποστάρω.

 

:X :X :X

Ε, είναι λίγο οξύθυμος. :-)

 

Prof. δεν εννοούσα κάτι στο προηγούμενο post, ή μάλλον, ούτε κάν υπονοούσα με το "άντε πάλι". Απλώς και πάλι αναφέρεται το ίδιο. Ως σημείωση, τα MP3 θα παίζονται από τη συσκευή. Έχω ένσταση στο κατά πόσο θα είναι στερεοφωνικά από το ακουστικό. Θα είναι μονοφωνικά, όπως με κάθε bluetooth handsfree. Και θα σταματάνε όταν δέχεσαι κλήση, γιατί τα σταματάει η συσκευή. Σε κάθε περίπτωση, θα επιμείνω πως θα είναι ένα πανάκριβο gadjet γι'αυτά που τελικά θα κάνει με συσκευές όπως το 6680 (θα είναι ένα bluetooth handsfree με ΜΟΝΟ παραπάνω ατού το ράδιο), εκτός και αν έχεις 8800. That's just about it.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ζητησατε συγκριτικες φωτογραφιες μεταξυ 6680 & 6630 ;)

http://briefcase.pathfinder.gr/contents/nervous/26392

Δεν βλεπω εμφανη διαφορα

 

 

 

ΠΟΛΥ εντονο λευκο δεν υπαρχει στο 6680.

Οπως ειχα πει και νωριτερα , Η φωτεινοτητα στο 6630 ειναι πολυ εντονη σε σχεση με το 6680. Αντιθετα τα χρωματα της οθονης στο 6680 ειναι πιο "ζεστα" & "γλυκα" ,καταλαβαινετε τι εννοω :O :)

Απίστευτες οι συγκριτικές φώτο σου... πραγματικά εξαιρετική δουλειά. Όντως καμία σχέση με τα 2mp του v902, αν και δεν το εγκρίνω ως τηλ. ;-)

 

Όσον αφορά τα αποτελέσματα:

Δεν ξέρω αν τα παρακάτω ισχύουν, μια και ο CCD φακός είναι πανομοιότυπος και στα δύο κινητά, είναι όμως πιθανό, από πλευράς λογισμικού και ρυθμίσεων (των default) να υφίστανται όντως οι διαφορές. Ένας ακόμη λόγος για τον οποίο θα μπορούσε να ισχύει η διαφορά στο λογισμικό του CCD αισθητήρα (κάμερας), είναι και η ύπαρξη του φλας. Ποιές είναι οι διαφορές;;;

 

Παρατηρώ μια διαφορά στον τόνο πρασίνου. Δηλαδή, το 6630 γενικότερα, αλλά και στις συγκεκριμένες φώτο, εμφανίζεται να έχει υπερβολική δόση πρασίνου. Στο 6680 αυτό φαίνεται απόλυτα εξισορροπημένο. Γενικότερα, οι φωτό του 6680 "Φαίνεται" να έχουν καλύτερη χρήση της φωτεινότητας του περιβάλλοντος, και του επιπέδου των χρωμάτων (γιατί όμως να μην το έβγαζαν με κάμερα 2Mp; Θα ήταν απόλυτα εφικτό...). Η μόνη φωτό που μου φάνηκε λίγο καλύτερη με το 6630, είναι αυτή με την παλιά μοτοσυκλέτα, όχι για κανέναν άλλο λόγω, απλώς έχει μειωμένο κοντράστ στο 6680.

 

Γενικότερα, όντως θα πρέπει (ακόμη και αν αυτό είναι στο ελάχιστον) το 6680 να υπερέχει στις φωτό.

Link to comment
Share on other sites

kaloriziko sto filo Mihali kai to allo palikari,kai mporei na moy pei kapoios poy to ehei apo megethos se shesei me to 6630 einai megalitero me megali diafora,kai apo varos??

Δεν το έχω ακόμη, αλλά, σύμφωνα με τις φώτο και όσα έχουν γραφεί και έχω μελετήσει και διαβάσει: Το 6680 είναι ελαφρώς βαρύτερο από το 6630. Αναφέρεται ως πιο "στιβαρή" συσκευή, αν διαβάσεις τις εντυπώσεις ενός κατόχου του παραπάνω. Επίσης, είναι ελάχιστα μικρότερο από το 6630 σε πλάτος, δεν έχει την κυκλική μορφή του 6630 (που εμένα μου άρεσε πολύ!) και το εξόγκωμα, αλλά οι γωνίες του είναι τετράγωνες, άρα και ελάχιστα πιο άβολες μια και το ύψος του είναι ίδιο με του 6630.. αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ε, είναι λίγο οξύθυμος. :-)

Δεν είναι θέμα οξυθυμίας, είναι ότι δε διάβασε ότι το link μου ήταν για όσους δεν το είχαν δει ήδη. Τόσο απλά. :)

Prof. δεν εννοούσα κάτι στο προηγούμενο post, ή μάλλον, ούτε κάν υπονοούσα με το "άντε πάλι". Απλώς και πάλι αναφέρεται το ίδιο. Ως σημείωση, τα MP3 θα παίζονται από τη συσκευή. Έχω ένσταση στο κατά πόσο θα είναι στερεοφωνικά από το ακουστικό. Θα είναι μονοφωνικά, όπως με κάθε bluetooth handsfree. Και θα σταματάνε όταν δέχεσαι κλήση, γιατί τα σταματάει η συσκευή. Σε κάθε περίπτωση, θα επιμείνω πως θα είναι ένα πανάκριβο gadjet γι'αυτά που τελικά θα κάνει με συσκευές όπως το 6680 (θα είναι ένα bluetooth handsfree με ΜΟΝΟ παραπάνω ατού το ράδιο), εκτός και αν έχεις 8800. That's just about it.

Και συνεχίζεις... αχεμ.

 

Το link το έδωσα για το FM RDS radio. Από κει και πέρα περιμένουμε κάποιον απ'την community (ή την ίδια τη Nokia) αν μπορεί να φτιάξει κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να διαχειριστεί τις περαιτέρω λειτουργίες μέσω του BT stack, εκτός κι αν είναι αποκλειστικά hardware ζήτημα.

 

Οπότε και τα δύο παράπονα πού έχουν γίνει κατά καιρούς διάφορες [και τα έχω δει] σε communities (έλλειψη FM radio και IRDA) λύνονται. Τα δύο παράπονα τα έχω δει σε διάφορα μέρη και θα προτιμήσω ν'απαντήσω με τα λόγια ενός άλλου:

You guys who want IR are stuck in the past. Bluetooth is the future, why waste money putting on IR when it's an outdated and dead technology? Also there is little point in putting in an FM radio as you need to have the headset in which the cable is the aerial for the radio. Nokia do a headset with FM radio plugged in so they don't have to put a radio in for all the people that won't use it (Hence a waste of money) but all you that do want a FM radio can have it still. It'll still allow you to do calls from it as well.

 

So both these features aren't needed.

 

Εγώ συμφωνώ με τον γκαρντάση. :)

Link to comment
Share on other sites

Mερικες εφαρμογες & παιχνιδια που δοκιμαστηκαν

 

Applications :

FExplorer 1.12b: OK

Contacts Manager 1.06: OK

Virtual.Radio.v1.04: OK

ProfiMail/Profilexplorer 2.20/2.21 NOT OK (lonelycatgames)

Photographer.v2.50: OK

PhotoRiteSP_5.18: OK (photo size 640X480)

Phonebites.April.Fools.RAZZ.v1.00: OK

Scientific calculator 1.0: OK

Notepad.v1.10: OK

SmartMovie 2.72: NOT OK (lonelycatgames)

MobiLuck_3.02: OK

Alarm Manager 1_0: OK

Internet. Time.v1.20: OK

MSDict.Viewer.and.English Pro Dictionary.v1.2: NOT OK

Mobipocket.Reader.v4.08: OK

oxford.english.pro.dictionary.v1.1: OK

OggPlay-s60-MMF-1.6.4: OK

Sysman.v1.01: OK

Operator: OK

wib.software.screen.capture.v1.11: OK

 

Games :

SuperMiners.v1.02: OK

Explode.Arena.v1.1: OK

Sky Force _v1.2: OK

Businessman.v1.20: OK

Rally.pro.contest.v1.30: NOT OK

SuperDropMania: NOT OK

Mau Mau.v2.34: NOT OK (lonelycatgames)

 

Αυτο που διαπιστωσα απο αυτα που δοκιμασα ειναι οτι εφαρμογη/παιχνιδι υπαρχει μεχρι τωρα απο Lonelycatgames δεν παιζει :(

Αναμενουμε νεοτερες εκδοσεις ειδικα για το ProfiMail/Profilexplorer :worry:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, δοκίμασες κανένα mp3 να μας πεις πως είναι η ποιότητα και η ένταση από ακουστικά και ηχείο;

Ευχαριστώ!

 

:) :O :w00t:

 

Τα δοκιμασα Μανο και απο οτι καταλαβα παιζουν λιγο δυνατοτερα στο 6680

 

kaloriziko sto filo Mihali kai to allo palikari,kai mporei na moy pei kapoios poy to ehei apo megethos se shesei me to 6630 einai megalitero me megali diafora,kai apo varos??

 

Ευχαριστω Γιαννη :)

 

Με καλυψε ο φιλος Gimme6630 :)

Το 6680 είναι ελαφρώς βαρύτερο από το 6630. Αναφέρεται ως πιο "στιβαρή" συσκευή, αν διαβάσεις τις εντυπώσεις ενός κατόχου του παραπάνω. Επίσης, είναι ελάχιστα μικρότερο από το 6630 σε πλάτος, δεν έχει την κυκλική μορφή του 6630 (που εμένα μου άρεσε πολύ!) και το εξόγκωμα, αλλά οι γωνίες του είναι τετράγωνες, άρα και ελάχιστα πιο άβολες μια και το ύψος του είναι ίδιο με του 6630.. αυτά.

 

Μονο που δεν διακρινω καμμια δυσκολια σχετικα με τις γωνιες του.

Πιστευω θα το συνηθισουμε και αυτο :)

 

Κάτι άσχετο (σχεδόν). Όλοι όσοι το πήρατε το πήρατε από Nokia shop?

Αν ναι από πότε θα διατίθεται σε γερμανό tim κ.λ.π.

 

Nαι προς το παρον καποια Nokia shops το διεθεσαν. Μεσα στην εβδομαδα υποθετω οτι θα το εχουν περισσοτερα.

Ειχε ειπωθει σε καποιο προηγουμενο ποστ, οτι η Vodafone θα το εχει απο 18/04.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Mερικες εφαρμογες & παιχνιδια που δοκιμαστηκαν

 

 

 

Virtual.Radio.v1.04: OK

 

 

Αυτο που διαπιστωσα απο αυτα που δοκιμασα ειναι οτι εφαρμογη/παιχνιδι υπαρχει μεχρι τωρα απο Lonelycatgames δεν παιζει :(

Αναμενουμε νεοτερες εκδοσεις ειδικα για το ProfiMail/Profilexplorer :worry:

Ti akrivos kanei to VIRTUAL RADIO;

Link to comment
Share on other sites

Ti akrivos kanei to VIRTUAL RADIO;

 

Radio over GPRS, EDGE or WCDMA network ;)

http://my-symbian.com/7650/applications/applications.php?fldAuto=1213&faq=4

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν μεγειά σε όλους μας που το αποκτήσαμε πρώτοι.Το πήρα και εγώ απο το ΠΛΑΙΣΙΟ σήμερα.

Ως χρήστης SX-1 απο Series 60 κινητά,έχω να παρατηρήσω πέρα απο την πολύ καλή κάμερα και οθόνη,το πολύ πιο γρήγορο μενου την πολύ καλή ποιότητα υλικών σε σύγκριση πάντα με το SX-1, και τα 2 χρόνια εγγύησης που ισχύουν πρόσφατα και στην Nokia.Δεν έχω καταφέρει όμως ακόμα να κάνω βιντεοκλήση με 3G Cosmote σύνδεση που έχω.Μου βγάζει ότι η άλλη συσκευή ή το δίκτυο δεν την υποστηρίζει.Τί μπορεί φταίει;Επίσης πολλές απο τις εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει στο SX-1 δεν μπορούν να τρέξουν σε αυτό το κινητό και η ποιότητα της απόκρισης μουσικών κωματιών στο SX-1 είναι ανώτερη απο το 6680,αν και υστερεί στην ένταση.

Κατα τ'άλλα ψάχνω για μεγαλύτερη κάρτα μνήμης,γιατί αυτή βλέπω να εξαντλείται.

george cc
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Mythozz, αλλά κάτι απουσιάζει…. α ναι μήπως αυτό

Update:

 

Το myphone.gr θα χρησιμοποιεί το SPMark04 από εδώ και στο εξής για τις ανάγκες της παρουσίασης κάθε Series 60 συσκευής. Με αφορμή το γεγονός αυτό ετοιμάζω ήδη ένα ενδιαφέρον συγκριτικό με τα ολοκληρωμένα αποτελέσματα όλων των τεστ :)

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

mythozz το review σου παρα πολυ καλο,φανταζομαι ποσο καλο θα ειναι αυριο το περιμενω κι εγω απο αθηνα.

μεχρι τωρα και απ οτι εχω διαβασει φαινεται οτι αυτη τη φορα η nokia εβγαλε το απολυτο smartphone τουλαχιστον για τωρα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν μεγειά σε όλους μας που το αποκτήσαμε πρώτοι.Το πήρα και εγώ απο το ΠΛΑΙΣΙΟ σήμερα.

Δεν έχω καταφέρει όμως ακόμα να κάνω βιντεοκλήση με 3G Cosmote σύνδεση που έχω.Μου βγάζει ότι η άλλη συσκευή ή το δίκτυο δεν την υποστηρίζει.Τί μπορεί φταίει;Επίσης πολλές απο τις εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει στο SX-1 δεν μπορούν να τρέξουν σε αυτό το κινητό.

Κατα τ'άλλα ψάχνω για μεγαλύτερη κάρτα μνήμης,γιατί αυτή βλέπω να εξαντλείται.

 

Καλοριζικο και σε σενα george cc.

Nα υποθεσω οτι εχεις και 3g sim ?

Τουλαχιστον με το 6630 ,αν δεν ειχες 3g sim παρουσιαζονταν προβληματα.

3g καλυψη εχεις ? Επισης αυτον που προσπαθεις να καλεσεις εχει 3g καλυψη?

Μεγαλυτερη καρτα μεχρι 256ΜΒ μεχρι τωρα ,μπορεις να βρεις απο το play247,expansys και απο το e-bay.

Εχουμε ηδη μια 256 στα χερια μας απο προηγουμενη ομαδικη παραγγελια.

Αναμενεται ακομα 512ΜΒ απο play247.

 

 

ΒΤW πώς είναι οι παρτίδες μέχρι στιγμής; Καμμένα pixel; :worry:

 

Μεχρι τωρα,κανενα καμμενο pixel (οπως και στο 6630 μου) φιλε Prof.Wizard

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα κι εγω μια 256 απο το play γιατι η 64αρα που να φτασει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Mythozz well done gia to review,htan para poly kalo..Oloi twra,emou symperilambanomenou,8a to perimenoun akoma pio anypomona na to apokthsoun!Pisteuw 8a ginei panikos me auto to kin...Kai pali mprabo Mythozz!
My emotional outlet is consuming the better part of me....
Link to comment
Share on other sites

Μια προσθίκη στα όπως πάντα άψογα σχόλια του review. Η εκτύπωση των φωτογραφιών, εκτός από bluetooth γίνεται και με το καλώδιο της συσκευασίας σε συμβατούς εκτυπωτές. Εγώ έχω τον canon pixma 5000 και τύπωσα μερικές φωτογραφίες σε φωτογραφικό χαρτί 10Χ15 και βγήκαν πολύ καλές.
Link to comment
Share on other sites

To 6630 etrexe sta 220 Mhz...Einai sigoyro oti to 6680 exei ton idio epeksergsath me ayton toy 6630;

ΝΑΙ:!::w00t:

Αλλα ακομη και να μην ετρεχε στα ιδια mhz...εφοσον η συσκευη κατα τους χρηστες και το review του myphone ειναι γρηγορη και ανταποκρινεται αμεσα τι με ενδιαφερει τι επεξεργαστη εχει?

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Εχουν τον ιδιο επεξεργαστη ,Παραθετω τα αποτελεσματα απο το SPmark04

-Tα 3D tests δεν ετρεξαν στο 6680.

-Στο 6680 εχουν φορτωθει ορισμενες εφαρμογες,το 6630 ειναι μετα απο φορματ.

6630: E:\64MB

6680: E:\256MB

 

 

---- Test Results ----

3D Game: N/A

3D FillRate: N/A

3D PolyCount: N/A

2D Image: 31,64 fps

Image Scaling: 2,77 bitmaps/s

JPEG Encoding: 635,24 Kpixels/s

Contacts: 7,14 contacts/s

Calendar: 1,77 events/s

Disk Access: 2,28 files/s

 

System Information -General

Manufacturer:Nokia

Phone model:Nokia6680

Phone version:1.0

Symbian OS:v8.0

Platform:Series60

Platform version:2.6

Firmware version:2.04.14

Hardware

CPU:ARM

CPU speed:220 MHz

CPU architecture:ARM5

Display colors:16777216

Display size:176x208 pixels

Free mem:7624 KB

C: Flash size:8464/9928 KB

D: RAM size:1873/1883 KB

E: HDD size:108912/250600 KB

Z: ROM size:0/0 KB

Pen:Supported

 

 

---- Test Results ----

3D Game: 14,85 fps

3D FillRate: 3,40 Mtexels/s

3D PolyCount: 66,06 Ktriangles/s

2D Image: 64,12 fps

Image Scaling: 2,83 bitmaps/s

JPEG Encoding: 603,09 Kpixels/s

Contacts: 8,77 contacts/s

Calendar: 5,15 events/s

Disk Access: 14,10 files/s

 

- System Information -

General

Manufacturer:Nokia

Phone model:Nokia6630

Phone version:1.0

Symbian OS:v8.0

Platform:Series60

Platform version:2.6

Firmware version:3.45.113

Hardware

CPU:ARM

CPU speed:220 MHz

CPU architecture:ARM5

Display colors:65536

Display size:176x208 pixels

Free mem:8552 KB

C: Flash size:8912/9928 KB

D: RAM size:1865/1875 KB

E: HDD size:53876/62517 KB

Z: ROM size:0/0 KB

Pen:Supported

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

παιδες μηπως θα μπορουσε καποιος να μας δειξει καποιο δειγμα απο το βιντεο του 6680....???

ειμαι πολυ περιεργος σε αυτο......

Link to comment
Share on other sites

παιδες μηπως θα μπορουσε καποιος να μας δειξει καποιο δειγμα απο το βιντεο του 6680....???

ειμαι πολυ περιεργος σε αυτο......

 

1 γρηγορο video που τραβηξα θα βρεις εδω

http://briefcase.pathfinder.gr/contents/nervous/34270

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

1 γρηγορο video που τραβηξα θα βρεις εδω

http://briefcase.pathfinder.gr/contents/nervous/34270

 

 

Φίλε nervous κάποιο λάθος θα έκανες, ίσως στις ρυθμίσεις(ανάλυση)! Είναι αίσχος το video :blink: ... μου θυμιζει τις παλιές καλές εποχές του 6230 που είχα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...