Jump to content

Πακέτο DSL ή χωριστά γραμμή + ISP;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα και Χριστός Ανέστη,

 

θα ήθελα να με βοηθήσετε στο να καταλήξω σε κάποια απόφαση γιατί σίγουρα ξέρετε μερικά πράγματα παραπάνω απο εμένα και είστε πιο ενημερωμένοι για τις τελευταίες εξελίξεις.

 

Πριν ζητήσω την συμβουλή σας να σας εκθέσω την κατάσταση πως έχει:

 

Στις 7 Ιουνίου λήγει η σύνδεση HOL HOME anyACCESS 700 (όταν ξεκινησε ήταν 384 μετά τον διπλασιασμό 76 που έχω με την HOL.

Απο την HOL είχα μόνο παροχή ADSL επειδή η γραμμή ADSL ήταν απο πριν και εξακολουθεί να είναι στο όνομα μου (.... και πλήρωνω 18,5 ευρω κάθε μήνα!!!)

 

 

Τώρα που τελειώνει η σύνδεση μου θέλω

1. οπωσδήποτε να απαλλαγώ απο την γραμμή (για τον σκοπό αυτό έχω ετοιμάσει και θα στείλω αίτηση στην OTEnet

2. να συνεχίσω να έχω ADSL είτε με την HOL είτε με κάποια άλλη εταιρεία.

 

 

Τι συμβουλή μου δίνετε?

Θα μείνω αρκετές ημέρες χωρίς internet? Με ποιόν συνδυασμό κινήσεων θα μείνω όσο το δυνατό λιγότερες μέρες χωρίς internet?

Πρέπει αναγκαστικά να πάω σε πακέτο?

 

 

*** εξοπλισμός δικός μου υπάρχει.

 

ευχαριστώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

'Οπως έχουν έρθει τα πράγματα πλέον,ο δικός σου συνδυασμός δηλαδή γραμμή από ΟΤΕ και σύνδεση από provider είναι πανάκριβος καθώς σου έρχονται 2 πάγια.Με το πακέτο θα πληρώνεις τα μισά.Το θέμα είναι ότι θα μείνεις αρκετό διάστημα χωρίς σύνδεση.Αν πάρεις προϊόν του ΟΤΕ θα σε συνδέσουν αμέσως.Απλά τα πράγματα.

Θα έλεγα ας μείνεις χωρίς σύνδεση και ας πάρει όσες μέρες χρειαστεί.Στην ανάγκη βρες μια pstn να μπαίνεις.Βρες το πακέτο που σου ταιριάζει και τέλειωσε το θέμα.Όπως είσαι τώρα πληρώνεις πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Sorry pou anoiksa kainourgio thema alla tha ithela merikes apopseis gia to ti na kanw.

Na parw to OnDSL kit mia kai kalh?

'H na kanw aithsh na parw grammh kai meta na vrw allo provider?

 

Αγόρασε ένα πακέτο DSL για να ξεμπερδεύεις και να μην χρειάζεται να ανακατευτείς με γραμμή DSL και ISP ξεχωριστά.Επίσης, είναι και φθηνότερο το κόστος.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Συντομα ερχομαι Ελλαδα για σπουδες και επειδη δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου θα ηθελα να εγκαταστησω adsl. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη στο διαμερισμα και δεν θελω να εχω παρε-δωσε με τον ΟΤΕ. Απο μια μικρη ερευνα αγορας που εκανα σκεφτηκα να βαλω ADSL Vodafone to δωδεκαρι . Μενω Ζωγραφου. Αν το εχεις κανεις να μου πει την γνωμη του ή αν εχει υποψη του παρομοια πακετα αλλων εταιριων.
:cool: i like my solar system :cool:
Link to comment
Share on other sites

Aν θέλεις Vodafone, πάρε το "3 σε 1", όπου με 30 ευρώ θα έχεις τα 12 Mbps και 500' προς σταθερά + το πάγιο του προγράμματος κινητής που θα βάλεις. Βέβαια προυποθέτει να κάνεις και σύνδεση κινητού στη Vodafone. Αλλιώς σκέτο το ADSL δεν αξίζει (32,5 ευρώ)...

 

Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου θα είναι να βάλεις το πακέτο "Τηλεφωνία + Internet" της On Telecoms (http://www.ontelecoms.com) με 32 ευρώ πάγιο το μήνα, 16 Mbps ταχύτητα και απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά σε Ελλάδα αλλά και Κύπρο και άλλους 14 διεθνείς προορισμούς. Απλώς έχει κόστος ενεργοποίησης 95 ευρώ (γιατι πρόκειται για νέα γραμμή).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...