Jump to content

i-mode over 3G


gmmour
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι φήμες πληθαίνουν (μετά και το λανσάρισμα από την Cosmote των καρτών σύνδεσης στο internet) ότι σύντομα θα πρέπει να περιμένουμε και το i-mode over 3G!

 

Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικά με το πότε και το πώς;

Σχετικά με τις συσκευές βέβαια, δεν έχω ακούσει ως τώρα κανέναν κατασκευαστή που να προσαρμόζει τις 3G συσκευές του με i-mode browser οπότε δεν ξέρω αν θα πρέπει να περιμένουμε κάποια έκπληξη από την Ιαπωνία...

 

Πραγματικά, είναι κοντά το i-mode over 3G ή απλά είναι ευσεβείς πόθοι μερικών;!;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (5.27.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Lupamai alla dn gnwrizw gia thn erwthsh sou.Mhpws 8a mporouses na m ejighseis ti einai aute oi kartes ths cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα στο site της ολλανδικής KPN Telecom ότι στο ολλανδικό i-mode προσφέρεται ως i-mode συσκευή το Ericsson Z1010 (3G).

Προφανώς είναι πατέντα των ολλανδών γιατί δεν έχω δει να υπάρχει αυτό το κινητό σε άλλες χώρες που έχουν i-mode και γενικά δεν έχω δει σε άλλες χώρες να προσφέρεται 3G i-mode κινητό!

 

http://www.imode.nl/index.asp?pgid=424

Link to comment
Share on other sites

Επίσης νομίζω η NEC στις αρχές του 2005 είχε ενημερώσει επίσημα οτι δεν θα προχωρήσει στην κατασκευή υβριδικής συσκευής 3G/I-mode.

 

Πιστεύω οτι είναι ευσεβείς πόθοι όπως είπες, και επιβεβαιώνεται και απο το γεγονός οτι τα καταστήματα cote ακόμα και σήμερα δεν διαθέτουν συσκευές 3G!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης νομίζω η NEC στις αρχές του 2005 είχε ενημερώσει επίσημα οτι δεν θα προχωρήσει στην κατασκευή υβριδικής συσκευής 3G/I-mode.

 

Πιστεύω οτι είναι ευσεβείς πόθοι όπως είπες, και επιβεβαιώνεται και απο το γεγονός οτι τα καταστήματα cote ακόμα και σήμερα δεν διαθέτουν συσκευές 3G!!

 

Τα καταστήματα Cosmote διαθέτουν συσκευές 3G όπως:

Nokia 6630

Sony Ericsson Z1010

Nokia 6680 (από αυτή τη βδομάδα)

 

...ενώ παλαιότερα διέθεταν (μπορεί να έχει ξεμείνει και καμία) και τις:

Nokia 6650

Nokia 7600.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

στο http://www.weeklytelecom.gr/ Αναφέρει ότι

 

 

 

Άρχισε να ανοίγει τα χαρτιά της η Cosmote

 

* Πρώτα η κάρτα GPRS

* Ακολουθεί η κάρτα 3G/GPRS

* Έπεται το i-mode over 3G

* Πάμε για full του άσσου δηλαδή!

 

οπότε κάτι θα πρέπει να περιμένουμε! ;)

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

στο http://www.weeklytelecom.gr/ Αναφέρει ότι

 

 

 

Άρχισε να ανοίγει τα χαρτιά της η Cosmote

 

* Πρώτα η κάρτα GPRS

* Ακολουθεί η κάρτα 3G/GPRS

* Έπεται το i-mode over 3G

* Πάμε για full του άσσου δηλαδή!

 

οπότε κάτι θα πρέπει να περιμένουμε! ;)

Πράγματι φίλε μου, αυτή ήταν μία από τις φήμες που με ώθησαν να ανοίξω αυτό εδώ το θέμα.

 

Πάντως αν δεν υπάρχουν προθέσεις για κατασκευή συσκευών τρίτης γενιάς με i-mode browser τότε βλέπω την cosmote και γενικά την i-mode alliance να... χάνει το τρένο, καθώς ο ανταγωνισμός γυρνάει τώρα σε υπηρεσίες που τρέχουν σε δίκτυα τρίτης γενιάς (mobile tv, video call κτλ.) Γενικά δεν φαίνεται πουθενά ίχνος ότι το imode (εκτός Ιαπωνίας) ετοιμάζεται για την τρίτη γενιά, τη στιγμή που ο ανταγωνισμός (βλέπε vodafone live! 3G) την έχει αγκαλιάσει και προσφέρει πληθώρα συσκευών και λύσεων!

 

Λέτε η Cosmote να ξεθάψει έτσι το mycosmos και να προσφέρει 3g υπηρεσίες (όπως mobile tv που ήδη έχουν οι άλλες εταιρείες) πάνω από το απλό wap portal της;

Ήδη άρχισε να πουλάει το νέο Νόκια με τις δύο κάμερες και φαντάζομαι ότι θα είναι κρίμα να το αφήσει χωρίς υπηρεσίες τρίτης γενιάς απλά και μόνο επειδή δεν είναι i-mode κινητό (τη στιγμή που το κινητό όντας Νόκια προδιαγράφεται ότι θα έχει τρελές πωλήσεις και ήδη οι ανταγωνιστές το έχουν αξιοποιήσει δεόντως με τα δικά τους πακέτα υπηρεσιών 3g)!

 

Είδομεν! Ελπίζω η Cosmote να ξυπνήσει λίγο γιατί από υπηρεσίες φαίνεται να κοιμάται τον ύπνο του δικαίου (και μέσα στα άλλα να επικεντρωθεί λίγο και στις μη-imode υπηρεσίες)!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω οτι η Cote προωθεί όσο μπορεί ακόμα το i-mode και πολύ σύντομα θα ανέβει και εκείνη στο όχημα του 3G.

Εάν όντως έβγαιναν υβριδικές συσκευές i-mode/3G τότε θα μπορούσε ευκολότατα να περάσει όλο το i-mode περιεχόμενο και μέσα απο την 3η γενιά... όμως απο όσο γνωρίζω δεν θα παίξουν τέτοιες συσκευές, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να επικεντρωθεί στο 3G εις βάρος του i-mode.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω οτι η Cote προωθεί όσο μπορεί ακόμα το i-mode και πολύ σύντομα θα ανέβει και εκείνη στο όχημα του 3G.

Εάν όντως έβγαιναν υβριδικές συσκευές i-mode/3G τότε θα μπορούσε ευκολότατα να περάσει όλο το i-mode περιεχόμενο και μέσα απο την 3η γενιά... όμως απο όσο γνωρίζω δεν θα παίξουν τέτοιες συσκευές, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να επικεντρωθεί στο 3G εις βάρος του i-mode.

Ενδιαφέρον αυτό, πού άκουσες ότι δεν θα υπάρξουν υβριδικές συσκευές i-mode/3G;

 

Η άποψή μου είναι ότι η Cosmote θα πρέπει να ξεκολλήσει από το i-mode και να αρχίσει να παρέχει πλούσιες υπηρεσίες για όλες τις συσκευές και βέβαια να παρέχει πλούσιες υπηρεσίες και για τις νέες συσκευές τρίτης γενιάς που σιγά σιγά θα κατακλύσουν την αγορά. Από εκεί και πέρα αν υπάρξουν και υβριδικές συσκευές i-mode over 3G καλώς ας έρθουν, αλλά κρίμα η Cosmote να μην παρέχει υπηρεσίες για μη i-mode συσκευές και κυρίως για μη i-mode 3G συσκευές...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να πω ότι στο περιοδικό κινητή τηλεφωνία μηνός μαρτίου 2005 σε ερώτηση στον διευθυντή της ερικσον για το πότε θα φέρει η έρικσον i-mode συσκευές απάντησε ότι η πρώτη i-mode συσκευή της έρικσον θα είναι 3G.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να πω ότι στο περιοδικό κινητή τηλεφωνία μηνός μαρτίου 2005 σε ερώτηση στον διευθυντή της ερικσον για το πότε θα φέρει η έρικσον i-mode συσκευές απάντησε ότι η πρώτη i-mode συσκευή της έρικσον θα είναι 3G.

Καλά νεά, αν μη τι άλλο!

Άλλωστε τι νόημα θα έχει πλέον σε ένα χρόνο (και πολύ βάζω) να βγάζει ένας κατασκευαστής hi-end συσκευές που να μην είναι 3g. Μην πω ότι σε λίγο παραπάνω χρονικό διάστημα ίσως και όλες οι συσκευές ανεξαρτήτως κατηγορίας να υποστηρίζουν umts...

 

Πάντως μέχρι να βγουν οι i-mode 3G συσκευές, καλό θα ήταν η Cosmote να αξιοποιήσει και τις "απλές" συσκευές τρίτης γενιάς που ήδη κατακλύζουν την αγορά!

Άλλωστε το στρατόπεδο vodafone δεν έχει αφήσει συσκευή για συσκευή τώρα τελευταία (τόσο δεύτερης αλλά κυρίως τρίτης γενιάς) που να μην την έχει προσαρμόσει στις live! υπηρεσίες της!

Και μην μου πει κανείς ότι δεν πουλάνε οι branded συσκευές (άλλο τι μας αρέσει και άλλο τι πουλάει)! Και επίσης οι value added services έχει αποδειχθεί από τα στατιστικά δεδομένα ότι αυξάνει και το ARPU (συγκριτικά το ARPU των κατόχων live! συσκευών είναι υψηλότερο από τον μέσο όρο όλων των εταιρειών).

Γι'αυτό και το i-mode alliance αν θέλει να κρατήσει ψηλά το όνομά του θα πρέπει να κάνει μερικές παραχωρήσεις και να σταματήσει να προτιμά τις συσκευές από άγνωστους ιάπωνες κατασκευαστές (βλ. NEC, Mitsubishi κτλ.) Αφήστε που η Mitsubishi εγκατέλειψε πρόσφατα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, σορυ που παρεμβαινω, αλλά εχω μεινει λιγο τουβλο οσον αφορα το 3G της Cote.

 

Δλδ. το SE V800 μου που βλεπει κανονικα το 3G δικτυακι της κοσμοτε να σαρωνει σε σχεση με το αντιστοιχο της Βοδα στο Ηρακλειο Κρητης (3-4 γραμμες παραπανω, εκει που η Βοντα εχει 1 με καμια η κοτε εχει 3 με 5), Τι κανει και τι ΔΕΝ κανει, οσον αφορα την βιντεοκληση ή το ευρυζωνικο Cellular data transfer?

:O

 

Η στησανε την υποδομη και την εχουν να κααααθεται περιμενοντας το λειτουργικο στα τηλεφωνα?

 

Η ερωτηση αφορα ενα conflict στην κατανοηση μου για το UMTS.

 

Το UMTS εχει στανταρ πρωτοκολλα για τις βιντεοκλησεις, και απαξ και εχεις κουμπωσει στο 3G δικτυο εχεις και in-out βιντεοκληση, εκτος κι αν δεν εχουν ενεργοποιησει τις διασυνδεσεις με τα άλλα δικτυα.

 

Το 3G (UMTS(w-cdma 2100) Οριζεται στα εξης:

 

1) Voice transfer (isdn quality)

2) 3gp Video transfer (mpeg4 compatible)

3) max. 384 kbps data transfer.

 

To i-mode ειναι ενα software application layer gia to (3), μια εφαρμογη που θα το εκμεταλλευεται δλδ, οπως εκμεταλλευεται μεχρι τωρα και το GPRS.

 

Καλα τα λεω ή χανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, βλέπω έχεις μπει για τα καλά στον κόσμο της τρίτης γενιάς!

 

Αυτό που συζητιέται εδώ μέσα (από τον καιρό της δεύτερης γενιάς) δεν είναι οι βασικές υπηρεσίες (που στην τρίτη γενιά είναι πράγματι αυτές οι τρεις που απαριθμείς) αλλά οι υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας.

 

Και όταν λέμε υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας στην τρίτη γενιά είναι για παράδειγμα το video 3gp που αναφέρεις κι εσύ! Τι κι αν το δίκτυο της Cosmote υποστηρίζει θεωρητικά τους ρυθμούς data transfer που αναφέρεις καθώς και το 3gp βίντεο, όταν δεν υπάρχουν βίντεο για να κατεβάσεις και να δεις!

Εννοώ δηλαδή ότι η Cosmote δεν παρέχει περιεχόμενο για να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες του 3g κινητού σου. Π.χ. δεν παρέχει streaming videos (βιντεοκλιπ, ζωντανή τηλεόραση, trailers, εκπομπές, δελτία ειδήσεων κτλ.)

Δεν παρέχει επίσης κάποιο portal για το κατέβασμα mp4 μουσικών κομματιών!

 

Γενικά το δίκτυο τρίτης γενιάς είναι αυτό που περιγράφεις, αλλά δίκτυο χωρίς υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας όπως οι παραπάνω, δεν έχει νόημα!

Τα δίκτυα τρίτης γενιάς από τη δημιουργία τους είναι φτιαγμένα για να στηρίξουν την επόμενη γενιά υπηρεσιών προστιθέμενης αξίας που θα περιέχουν streaming video και γρήγορα downloads περιεχομένου (όπως ολόκληρα μουσικά κομμάτια).

Όταν δηλαδή αποφασίστηκε η δημιουργία της επόμενης γενιάς δικτύων και καθορίστηκαν τα τρία παραπάνω πρότυπα που ανέφερες, δημιουργήθηκαν με βάση την ιδέα ότι τα δίκτυα νέας γενιάς θα πρέπει να υποστηρίζουν νέες υπηρεσίες με κυρίαρχη υπηρεσία το βίντεο και το download που διευκολύνει ουσιαστικά το λανσάρισμα νέων υπηρεσιών.

 

Το μόνο που μπορείς αυτή τη στιγμή να κάνεις με το δίκτυο τρίτης γενιάς της Cosmote είναι να κάνεις βιντεοκλήση (που είναι έμφυτη υπηρεσία) και να συνδεθείς μέσω κάποιου φορητού Η/Υ στο διαδίκτυο με ταχύτητες 384kbps. Από εκεί και πέρα απουσιάζουν όλες οι υπηρεσίες που θα δίνουν αξία και νόημα στο δίκτυο τρίτης γενιάς και που οι άλλες δύο εταιρείες (και κυρίως η Vodafone αλλά και η ΤΙΜ) έχουν αναπτύξει γι'αυτό το δίκτυο (βίντεο, τηλεόραση, μουσικά κομμάτια, κλιπάκια κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

:X Μολις ταπωθηκα πανηγυρικα :X :O :D

 

...Εμενα παντως μου αρεσει να σερφαρω wap και να περιμενω μερικα nsec για να ανοιξει το οτιδηποτε, οπως και να κατεβαζω τον οποιονδήποτε driver με το κουνητο στον πελάτη μου αστραπιαία, και ας μην του εχουν συνδεσει ακομα το τηλεφωνο.

 

Οσο για τις added value video streaming, δεν με ενδιαφέρουν και τοοοσο πολυ οσο το να βλεπω το χαμογελο του φιλου μου gmmour που προσπαθει να μου εξηγησει τι του λειπει κι εγω το τουβλο δεν καταλαβα... :O

 

Και εχοντας την τυχη να δουλευω με ραδιοσταθμους, δεν μου εχει λειψει το να εχω οποιο τραγουδι θελω την στιγμη που το θελω.

 

(να ανοιξω κανα wap portal?)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό, πού άκουσες ότι δεν θα υπάρξουν υβριδικές συσκευές i-mode/3G;

.

 

Πήγαινε στο

http://www.cellular-news.com/search/

και κάνε ένα search για i-mode. Στα πολλά άρθρα που θα βρείς θα διαπιστώσεις οτι ενώ πριν απο ενα χρόνο ήταν άμεσα αναμενόμενο το i-mode να είναι προσβάσιμο και απο τεχνολογία 3G, τελικά μόνο στο τέλος Δεκ 2004 η DoCoMo, η υπερδύναμη του i-mode, ανακοίνωσε μια συσκευή i-mode Ν900iG, η οποία έχει πρόσβαση σε "προσαρμοσμένο" 3G της DoCoMo (το οποίο ονομάζεται FOMA). Αν το FOMA είναι συμβατό με το 3G που έχουμε στην Ευρώπη δεν το ξέρω, αλλά καταλαβαίνω οτι μάλλον δυσκολεύονται οι γνωστοί κατασκευαστές να πετύχουν μια συσκευή 3G+i-mode - χωρίς να σημαίνει βέβαια οτι είναι ακατόρθωτο...

 

Το ερώτημα του thread όμως τι θα κάνει η Cote παραμένει ανεξάρτητα, αν δηλαδή θα περιμένει να βγουν τέτοιες συσκευές ή θα ξεκινήσει και εκείνη να προωθεί συσκευές και περιεχόμενο 3G, εις βάρος των πωλήσεων συσκευών i-mode....

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε με τη σειρά:

Η ΝΤΤ DoCoMo στην Ιαπωνία έχει στήσει ένα δίκτυο τρίτης γενιάς WCDMA τεχνολογίας που ονομάζεται FOMA αλλά δεν είναι συμβατό με το δικό μας UMTS (το FOMA λειτουργεί μόνο στην Ιαπωνία). Για το δίκτυο FOMA υπάρχουν πάρα πολλές συσκευές από τότε που δημιουργήθηκε (το 2001 κάπου) και είναι όλες i-mode. Όπως είναι προφανές, αυτές οι συσκευές δεν μπορούν να λειτουργήσουν στην Ευρώπη αλλά στην Ιαπωνία κάνουν θραύση!

 

Το θέμα τώρα είναι αν θα υπάρξουν συσκευές UMTS (ευρωπαϊκής δηλαδή τεχνολογίας) που να υποστηρίζουν i-mode. Αυτό δεν πρόκειται για καμμιά τεχνολογική πρόκληση αφού το μόνο που χρειάζεται να κάνει μία εταιρεία είναι να πάρει μία απλή συσκευή 3G και να αλλάξει τον WAP 2.0 browser με έναν i-mode συμβατό browser και τίποτα παραπάνω!

 

Το θέμα είναι αφενός αν το i-mode alliance είναι διατεθειμένο να παραγγείλει i-mode 3G συσκευές και αν είναι έτοιμο να παραγγείλει και το ανάλογο περιεχόμενο, που λόγω της φύσης του (videoclips, μουσικά κομμάτια) είναι πιο συμφέρον να αγοραστεί συλλογικά (όπως π.χ. η Vodafone έχει αγοράσει τα δικαιώματα της Warner Bros για όλα τα δίκτυά της).

 

Η ιστορία θα δείξει λοιπόν αν το i-mode σαν κλειστό πρότυπο θα έχει μέλλον ή αν (που το θεωρώ πιο πιθανό) οι εταιρείες που έχουν υιοθετήσει το i-mode, θα "την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια" και θα αρχίσουν να παρέχουν περιεχόμενο για όλες τις συσκευές του εμπορίου (που δόξα τω θεώ υπάρχουν πολλές και διάφορες που υποστηρίζουν το 3G), όπως ήδη κάνει και ο κύριος ανταγωνιστής τους που ακούει στο όνομα vodafone!

 

Αυτό που έχει επιτύχει η Vodafone λόγω του μεγέθους της είναι ότι έχει καταφέρει βασιζόμενη στο ανοιχτό πρότυπο του wap 2.0 να παραγγέλνει branded συσκευές και πλούσιο περιεχόμενο δημιουργώντας το πασίγνωστο και πολύ επιτυχημένο πλέον vodafone live!

Από την άλλη το i-mode alliance υπό την καθοδήγηση της ΝΤΤ DoCoMo αν και έχει υπολογίσιμο μέγεθος, επειδή αποτελείται από ανομοιογενείς εταιρείες και επειδή βασίζεται σε κλειστό πρότυπο (άρα απαιτεί παρεμβάσεις στο software των συσκευών) δεν έχει καταφέρει να προσελκύσει κατασκευαστές κινητών και παλεύει να διατηρήσει την αναγνωρισιμότητα του brandname του...

 

Αυτό που πρέπει να γίνει κατά την άποψή μου, για να μην σπάσει το i-mode alliance και οι επιμέρους εταιρείες τραβήξουν το δρόμο τους (πράγμα δυσάρεστο καθώς καλύτερη είναι η ισχύς εν τη ενώσει) θα ήταν να στραφούν σε ανοιχτά πρότυπα και να διατηρήσουν το όνομα i-mode μόνο ως brandname (να υιοθετήσουν δηλαδή πλήρως το πρότυπο που ακολουθούν όλοι οι κατασκευαστές). Επίσης θα πρέπει να συνενοηθούν λίγο παραπάνω και να προσεγγίσουν άμεσα τους κατασκευαστές ώστε να βγάλουν κινητά με το "σηματάκι του i-mode". Και έπειτα να αξιοποιήσουν κατάλληλα τις αποκλειστικές συμφωνίες που έχουν με την disney (αν δεν κάνω λάθος) και τις άλλες εταιρείες και να παρέχουν 3G περιεχόμενο. Κι όλα αυτά αν δεν θέλουν να χάσουν το τρένο του ανταγωνισμού!

 

Στο ενδιάμεσο βέβαια και μέχρι (και αν ποτέ) γίνει αυτή η στροφή του i-mode alliance, θα πρέπει η κάθε εταιρεία χωριστά (άρα και η Cosmote) να κοιτάξει να ανεβεί στο τρένο του 3G με εκτός i-mode προσφορές!

Link to comment
Share on other sites

:yahoo: Το φοβομουν φρικτα οτι θα το ακουγα για το FOMA, αλλά δεν τολμουσα να ρωτησω...

 

Γιατι αυτο σημαινει οτι η Βοιδαφον ειναι αυτοκρατορια στο ευρωπεο :O 3G και οτι η Cosmote την πατησε οικτρα.

 

Καλα, να σας πψ, δεν ειναι οτι το πιο φρικιαστικο, αφου με μια αναβαθμιση ολα φτιαχνουν (οπως εγινε στην αρχη με τα SE610 και το live - mycosmos)(ισως και να φερει κανενα z800i) :yahoo:

 

Απλά η κοτε πρεπει να αποφασισει τι θα κανει οσο εχει ακομα χωρο και για αυτην.

 

(αλήθεια, πως κατεληξα ΕΓΩ να εχω βοιδονουμερο 6944?!?!?!?!? ) :O :O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να πω ότι στο περιοδικό κινητή τηλεφωνία μηνός μαρτίου 2005 σε ερώτηση στον διευθυντή της ερικσον για το πότε θα φέρει η έρικσον i-mode συσκευές απάντησε ότι η πρώτη i-mode συσκευή της έρικσον θα είναι 3G.

 

Ευχαριστα τα νεα παιδια,δεν συμφωνητε?Ποτε πιστευετε θα ερθει?Ακουσε κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου οτι ήδη διανύουμε το 2ο τρίμηνο του 2005 και δεν έχει ανακοινωθεί κάποιο τέτοιο μοντέλο, και οτι συνήθως οι εταιρίες ανακοινώνουν τα νέα τους μοντέλα τουλάχιστον ένα εξάμηνο πριν, το βλέπω χλωμό να υπάρχει κάτι απο την ericsson στο 2005....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
9 και σημερα; ή 23 και σημερα; Ενα ειναι σιγουρο οτι τα διαφημιστικα ειναι ηδη ετοιμα.
Link to comment
Share on other sites

alany για δώσε περισσότερες πληροφορίες! είναι σχετικά με το i-Launch ?

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Το z800i εχει dual layer firmware. μοιαζει δλδ. το firmware να ειναι 2 κομματια.

 

Το ενα μοιαζει να ειναι η GSM - UMTS(3G) λειτουργια (πομποδεκτης και physical layer) και το αλλο το User Interface.

 

Αν ειναι ετσι, τοτε διολου απιθανο να μας πεταξει η SE κανενα Z800i k600i

i-mode (κυριολεκτικα πλεον το "i") στην μαπα, και να με κανει να σκαβω τον τοιχο με το κεφαλι, που απεκτησα κοκκαλοκινητο. (με τα χαλια της voda3G καλυψης)

 

(πεθαμενος - νεκρος -πορωμενος - λιωμενος - ταπεινωμενος βαζελος, γαρ)

Link to comment
Share on other sites

• Σύντομα έρχεται το i-mode over 3G.

o Κανένα δίκτυο δεν είναι νησί (island αγγλιστί) μόνο του.

o Let’s make a party!

 

(από το http://www.weeklytelecom.gr/ )

 

οι φήμες σιγά σιγά επιβεβαιώνονται … :cool: ;)

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

• Σύντομα έρχεται το i-mode over 3G.

o Κανένα δίκτυο δεν είναι νησί (island αγγλιστί) μόνο του.

o Let’s make a party!

 

(από το http://www.weeklytelecom.gr/ )

 

οι φήμες σιγά σιγά επιβεβαιώνονται … :cool: ;)

Και μαζι το πρωτο ericsson i-mode κινητο. Μαλλον το K600.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...