Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εριξα και εγω την παραγγελία σήμερα σε κόκκινο μετα απο s7 edge και iphone x..η αληθεια ειναι οτι το σκεφτηκα αρκετά μιας και ημουν αναμεσα και στο note 8 για την καμερα αλλα πιστευω θα είναι ανταξια του s7 edge οποτε θα με αφησει ικανοποιημένο (εχω και το 1+1)...το πρώτο πραγμα που θα κανω ειναι update και θελω να ρωτησω πως μπορω να μεταφερω ολα μου τα πραγματα απο το s7 edge(εφαρμογες και φωτος) στο 1+5t μιας και δεν εχει καρτα μνημης;; Edited by arxontas2323

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω ότι χωρίς ντροπή παρήγγειλα το κόκκινο (το οποίο είναι απίστευτο από κοντά) και παρέλαβα σημερα, αλλά σωστή οθόνη δεν θα μου τύχει ποτέ. Το πήρα απόφαση. :lol:

 

Πανέμορφο χρώμα, τα σπάει αυτή η διχρωμία μαύρου-κόκκινου. Και η απόχρωση του κόκκινου που επέλεξαν είναι πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
πρωτη φορτιση πριν απο λιγο αφου την εχω πεθανει την συσκευη απο το πρωι!!!!απο το 15% φορτισε σε 1 ωρα!!!!!!ρε παιδια ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα τιναχτουμε στον αερα; :p:p θελω να πιστευω οτι με τετοιους ρυθμους δεν θα βγαλει ποδια η μπαταρια να τρεχει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω ότι χωρίς ντροπή παρήγγειλα το κόκκινο (το οποίο είναι απίστευτο από κοντά) και παρέλαβα σημερα, αλλά σωστή οθόνη δεν θα μου τύχει ποτέ. Το πήρα απόφαση. :lol:

 

Πανέμορφο χρώμα, τα σπάει αυτή η διχρωμία μαύρου-κόκκινου. Και η απόχρωση του κόκκινου που επέλεξαν είναι πολύ καλή

 

τι θεμα εχεις με την οθονη ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν έχουν πρόβλημα τα κινητά που φορτίζουν με quick charge και θα έχει το δικό μας; Η μπταρία δε ζεσταίνεται, έχει μεγαλύτερη αυτονομία από την πλειοψηφία των υπολοίπων κινητών και θα έχει πρόβλημα; Τείνω να διαφωνήσω με την άποψή σου.

Καλα κανεις και διαφωνεις γιατι ετσι μπορει να βγει καποιο καλο συμπερασμα!

Σε διάφορα αρθρα που κατα καιρους εχω διαβασει λενε οτι οσο πιο γρηγορα φορτιζεται μια μπαταρια, τοσο πιο γρηγορη φθορα παρουσιαζει (περαν της φυσιολογικης πτωσης αποδοσης) σε βαθος χρονου.

 

Εγω θα ελεγα για το να μην την αφηνεις να αποφορτιζετε τελειως για να μη 'φθαρει'. τωρα για τον dash charger.. γιατι οχι? με ποιον φορτιστη το κανεις εσυ ?

Πολυ σωστο οτι δεν πρεπει να αποφορτιζουμε τη συσκευη πληρως ή να την αφηνουμε να πεσει σε πολυ χαμηλα επιπεδα.

Εγω φορτιζω και με τον dashcharger της ΟΡ και με εναν καλο φορτιστη της Anker που δεν ειναι τοσο γρηγορος οσο ο dashcharger.

Δεν με πολυενδιαφερει ομως γιατι δε θα κρατησω τη συσκευη 3 χρονια.

Αν προκειται να την κρατουσα τοσο πολυ, θα προσεχα πολυ περισσοτερο με τις φορτισεις.

Γνωμη μου παντα, ετσι; :)

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω ότι χωρίς ντροπή παρήγγειλα το κόκκινο (το οποίο είναι απίστευτο από κοντά) και παρέλαβα σημερα, αλλά σωστή οθόνη δεν θα μου τύχει ποτέ. Το πήρα απόφαση. :lol:

 

Πανέμορφο χρώμα, τα σπάει αυτή η διχρωμία μαύρου-κόκκινου. Και η απόχρωση του κόκκινου που επέλεξαν είναι πολύ καλή

Πάλι ρε φίλε;;; Εγώ ευτυχώς ησύχασα με την δεύτερη!! Θυμάμαι ότι η δεύτερη σου ήταν καλή αλλά το είχες στείλει για την δόνηση. Κάνω λάθος;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά θυμάσαι. Πάντως βλέπω οτι είναι γενικό θέμα με τις amoled οθόνες αυτό, όχι μόνο της oneplus
Link to comment
Share on other sites

Σε πόσες μέρες ερχετε με τα δωρεάν μεταφορικά και σε πόσες μέρες με αυτήν που σε χρεώνουν 10 ευρώ ? Φυσικά μιλάμε για το 5Τ από το επίσημο site .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια το προβλημα που αντιμετοπιζω και το ειπα δυο φορες πιο πισω αλλα κανεις δεν εδωσε σημασια δυστοιχως δεν διορθωθηκε ακομη. Παλι μου αλλαξει η ταπετσαρια ενω επιλεγω την δικια μου.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσες μέρες ερχετε με τα δωρεάν μεταφορικά και σε πόσες μέρες με αυτήν που σε χρεώνουν 10 ευρώ ? Φυσικά μιλάμε για το 5Τ από το επίσημο site .

 

1-2 μερες το γρηγορο , 2-3 μερες το αλλο αναλογα που μενεις

τεταρτη παραγγελια , σαββατο το ειχα απο γενικη ταχυδρομικη πατρα, παρασκευη το ειχε η ups

 

με δωρεαν το στελνουν με UPS

με χρεωση το στελνουν με DHL

 

δεν αξιζει να δωσεις 10Ε , δωστο για καμια θηκη και μην ξεχασεις το κουπονι των 20Ε

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Καλά θυμάσαι. Πάντως βλέπω οτι είναι γενικό θέμα με τις amoled οθόνες αυτό, όχι μόνο της oneplus
Αργησες αλλα το καταλαβες ρε συ Αντωνη. Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου παλαιοτερα στελνοντας αρθρα τα οποια λεγανε ακριβως αυτο. Οτι ειναι θεμα ολων των amoled ... Εχει να κανει με το αποτυπωμα που αφηνουν στα pixels τα γραφικα και αναλογως του χρονικου διαστηματος που παραμενουν σταθερα στην οθονη. Εμένα πχ αυτη η ανομοιομορφια στο γκρι του google εχει αλλάξει μορφη σε σχεση με την πρωτη μερα που το ειχα. Επισης το ιδιο θεμα το ειχα και στις οθονες ολων των lg τηλεφωνων που περασαν απο τα χερια μου. Εδω και καιρο βλεπω ολη αυτην την υστερια με αυτο το θεμα και πραγματικά στεναχωριέμαι Δεν εχει τιποτα η οθονη σου. Η μαλλον έχει αυτο το "ελλατωμα" που παρατηρείται σε όλες σχεδον τις amoled. Επιτελους απόλαυσε το και μην το ψειρίζεις άλλο.. Ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα επειδη βλεπεις κατι σε συνθηκες που δεν θα χρειαστει ποτε να κοιταξεις

https://www.doctorandroid.gr/2017/11/poled-vs-amoled-smartphone.html

Παντως υπαρχουν και καποια tools στο play για το φαινομενο burn in στις amoled

Edited by dostoevsky

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

1-2 μερες το γρηγορο , 2-3 μερες το αλλο αναλογα που μενεις

τεταρτη παραγγελια , σαββατο το ειχα απο γενικη ταχυδρομικη πατρα, παρασκευη το ειχε η ups

 

με δωρεαν το στελνουν με UPS

με χρεωση το στελνουν με DHL

 

δεν αξιζει να δωσεις 10Ε , δωστο για καμια θηκη και μην ξεχασεις το κουπονι των 20Ε

Να σαι καλά...άρα δεν αξίζει να δώσεις 10 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια το προβλημα που αντιμετοπιζω και το ειπα δυο φορες πιο πισω αλλα κανεις δεν εδωσε σημασια δυστοιχως δεν διορθωθηκε ακομη. Παλι μου αλλαξει η ταπετσαρια ενω επιλεγω την δικια μου.

 

Είχε αναφέρει κάποιος στο oneplus community ένα πρόβλημα με wallpaper και ότι λύθηκε απενεργοποιώντας την stock εφαρμογή καιρού. Δεν ξέρω εάν έχει καμιά σχέση αλλά μιας και δεν έχεις βρει ακόμα κάποια λύση ίσως αξίζει να το δοκιμάσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αργησες αλλα το καταλαβες ρε συ Αντωνη. Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου παλαιοτερα στελνοντας αρθρα τα οποια λεγανε ακριβως αυτο. Οτι ειναι θεμα ολων των amoled ... Εχει να κανει με το αποτυπωμα που αφηνουν στα pixels τα γραφικα και αναλογως του χρονικου διαστηματος που παραμενουν σταθερα στην οθονη. Εμένα πχ αυτη η ανομοιομορφια στο γκρι του google εχει αλλάξει μορφη σε σχεση με την πρωτη μερα που το ειχα. Επισης το ιδιο θεμα το ειχα και στις οθονες ολων των lg τηλεφωνων που περασαν απο τα χερια μου. Εδω και καιρο βλεπω ολη αυτην την υστερια με αυτο το θεμα και πραγματικά στεναχωριέμαι Δεν εχει τιποτα η οθονη σου. Η μαλλον έχει αυτο το "ελλατωμα" που παρατηρείται σε όλες σχεδον τις amoled. Επιτελους απόλαυσε το και μην το ψειρίζεις άλλο.. Ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα επειδη βλεπεις κατι σε συνθηκες που δεν θα χρειαστει ποτε να κοιταξεις

https://www.doctorandroid.gr/2017/11/poled-vs-amoled-smartphone.html

Παντως υπαρχουν και καποια tools στο play για το φαινομενο burn in στις amoled

 

Κώστα, το ξέρω ρε συ, απλά το αναφέρω εδώ για όσους δεν το γνωρίζουν. Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν μπορώ να το αποδεχθώ αυτό, ειδικά όταν έχω δει από κοντά amoled οθόνες που δεν έχουν το παραπάνω πρόβλημα και ακόμα πιο ειδικά όταν μιλάμε για 500 ευρώ. Επίσης, αυτό το γκρι χρώμα εμφανίζεται στη κουρτίνα ειδοποιήσεων και στις δύο εφαρμογές που χρησιμοποιώ πιο συχνά από όλες, το tapatalk και τον chrome. Οπότε το βλέπω και στην καθημερινή χρήση και με ενοχλεί. Δεν είναι ότι προσπαθώ να το βρω σε ειδική συνθήκη

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
εμενα παιδες εκανε 4 μερες να ερθει χωρις χρεωση και ηρθε με dhl μενω αθηνα αν παιζει ρολο αυτο,οσο περναει η ωρα και το σκαλιζω τοσο λεω οτι εκανα την καλυτερη επιλογη!!!!συσκευη χωρις σαβουροπρογραμματα μεσα,αν δεν βγαλει κανενα κουσουρι με βλεπω να μενω σε αυτην την εταιρεια :happy:
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, το ξέρω ρε συ, απλά το αναφέρω εδώ για όσους δεν το γνωρίζουν. Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν μπορώ να το αποδεχθώ αυτό, ειδικά όταν έχω δει από κοντά amoled οθόνες που δεν έχουν το παραπάνω πρόβλημα και ακόμα πιο ειδικά όταν μιλάμε για 500 ευρώ. Επίσης, αυτό το γκρι χρώμα εμφανίζεται στη κουρτίνα ειδοποιήσεων και στις δύο εφαρμογές που χρησιμοποιώ πιο συχνά από όλες, το tapatalk και τον chrome. Οπότε το βλέπω και στην καθημερινή χρήση και με ενοχλεί. Δεν είναι ότι προσπαθώ να το βρω σε ειδική συνθήκη
συμβουλη μου. Βαζε αυτοματη φωτεινοτητα να χαμηλώνει και ενα οσο πιο σκουρο μπορεις wallpaper και θα το δεις να εχει ελλατωθει μετα απο μερικες μερες. Ακομα καλυτερα βαλε swift black απο substratum σε chrome, tapalk και οπου αλλου θες και δεν θα το βλέπεις και καθολου :p Καλλορίζικο το κόκκινο εργαλείο. Αχ ρε πόσο το ζηλεύω (γαυρος γαρ) :)

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδες μπορουμε με καποιον τροπο εκτος απο το πλαινο διακοπτη να βαζουμε την συσκευη σε σιγαση για ολους τους ηχους;πχ στα samsung κατεβαζεις την κουρτινα και ειχε ενα εικονιδιο κου το παταγες και τελος,εδω εχουμε κατι ευκολο;μου εχει ξεφυγει κατι;
Link to comment
Share on other sites

εμενα παιδες εκανε 4 μερες να ερθει χωρις χρεωση και ηρθε με dhl μενω αθηνα αν παιζει ρολο αυτο,οσο περναει η ωρα και το σκαλιζω τοσο λεω οτι εκανα την καλυτερη επιλογη!!!!συσκευη χωρις σαβουροπρογραμματα μεσα,αν δεν βγαλει κανενα κουσουρι με βλεπω να μενω σε αυτην την εταιρεια :happy:

 

Όσο περνάει ο καιρός,θα βλέπεις ότι δεν θα χάνει τπτ από την εμπειρία χρήσης που θα είναι ίσως η καλύτερη από ολα όσα είχες πριν...Θα βαρεθεις αυτή την ομαλότητα και σταθερή λειτουργία...Καλά για ταχύτητα δεν το συζητάω δεν θα βρεις καλύτερο,μόνο σε θέμα καμερας υστερεί λίγο σε σχέση με άλλες ναυαρχίδες,αλλά σαν σύνολο είναι ίσως η καλύτερη πρόταση...

Εγώ μένω με το 3Τ,και περιμένω το 6 η όπως θα λέγεται το επόμενο να είναι και αδιάβροχο...

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
μητσε ειμαι υπερ ευχαριστημενος με την επιλογη μου,η ταχυτητα του ειναι αλλο πραγμα,η καμερα για μενα ειναι υπεροχη(ειχα για 2 χρονια note 4 οποτε αυτη ειναι θεικη :D )
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εκεί που ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω, διαβάζω από αρκετούς από σας ότι χάνονται κλήσεις, αν έχετε 2 sim μέσα!

Εγώ έχω 2 sim αναγκαστικά και φοβάμαι πλέον να προχωρήσω σε παραγγελία!

τι φταίει;; το λειτουργικό ή οι SIM;;;

:blink: Επειδή έχω μάθει σε ρουταρισμένη συσκευή, αλλά θα φοβηθώ να την πειράξω πολύ την συσκευή, υπάρχει κάποια εφαρμογή που την τρέχεις και το ρουτάρεις ή είναι μπελάς?

Θα μπορούσα να τους ζητήσω να την ρουτάρουν από το επίσημο site;;

....αλλιώς κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει;; Αθήνα, περιοχή Χολαργό, Αγ. Παρασκευή, Χαλάνδρι κλπ;;;; ...με το χαρτζιλίκι του φυσικά :O

:!: Και αν τελικά ξεπεράσω τους φόβους μου για τις χαμένες κλήσεις, υπάρχει κανένας κωδικός εκπτωτικός για αξεσουάρ από το επίσημο site; ...μη ψάχνω τώρα

Link to comment
Share on other sites

Είχε αναφέρει κάποιος στο oneplus community ένα πρόβλημα με wallpaper και ότι λύθηκε απενεργοποιώντας την stock εφαρμογή καιρού. Δεν ξέρω εάν έχει καμιά σχέση αλλά μιας και δεν έχεις βρει ακόμα κάποια λύση ίσως αξίζει να το δοκιμάσεις. ;)

Καλησπερα Γεο Χαρ πως να το απενεργοποιησω ; Επισης πες μου που ναι αυτη η δημοσιευη στο επισημο ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εκεί που ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω, διαβάζω από αρκετούς από σας ότι χάνονται κλήσεις, αν έχετε 2 sim μέσα!

Εγώ έχω 2 sim αναγκαστικά και φοβάμαι πλέον να προχωρήσω σε παραγγελία!

τι φταίει;; το λειτουργικό ή οι SIM;;;

:blink: Επειδή έχω μάθει σε ρουταρισμένη συσκευή, αλλά θα φοβηθώ να την πειράξω πολύ την συσκευή, υπάρχει κάποια εφαρμογή που την τρέχεις και το ρουτάρεις ή είναι μπελάς?

Θα μπορούσα να τους ζητήσω να την ρουτάρουν από το επίσημο site;;

....αλλιώς κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει;; Αθήνα, περιοχή Χολαργό, Αγ. Παρασκευή, Χαλάνδρι κλπ;;;; ...με το χαρτζιλίκι του φυσικά :O

:!: Και αν τελικά ξεπεράσω τους φόβους μου για τις χαμένες κλήσεις, υπάρχει κανένας κωδικός εκπτωτικός για αξεσουάρ από το επίσημο site; ...μη ψάχνω τώρα

 

Σε nougat δεν υπήρχαν παράπονα για χαμένες κλήσεις. Νομίζω τουλάχιστον. Μπορείς να το αφήσεις προς το παρόν σε nougat.

Το root είναι πανεύκολο. Μακάρι να ήμουν κοντά και δεν θα ήθελα και χαρτζιλίκι :)

Κουπόνια πολλά στο αντίστοιχο νήμα.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γεο Χαρ πως να το απενεργοποιησω ; Επισης πες μου που ναι αυτη η δημοσιευη στο επισημο ;

 

Στις ρυθμίσεις, στις εφαρμογές θα βρεις την weather app και αφού πατήσεις πάνω της έχει επιλογή για απενεργοποίηση.

Τελικά δεν το θυμόμουν καλά, δεν είναι ίδα περίπτωση με τη δικιά σου: https://forums.oneplus.net/threads/never-settle.770766/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...