Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως προερχόμενος από iPhone 7 δηλώνω ενθουσιασμένος... απλά θα ήθελα να έρχονταν με την Oreo ... φωτογραφίες δεν πολυασχολουμαι αν και μέχρι στιγμής ότι έχω βγάλει στα δικά μου μάτια είναι πολύ καλές ... αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση πάντως είναι η γρηγοραδα και η μπαταρία του κινητού...

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζήτησα refund επειδή λόγω γιορτών θα είμαι πέρα δώθε και δεν ήξερα πού να δηλώσω να έρθει η συσκευή. Έχω κατα νου ότι ίσως είναι πρόβλημα πρώτων παρτίδων, οπότε θα περιμένω μόλις γυρίσω Θεσσαλονίκη από τις γιορτές να ξαναπαραγγειλω. Ήδη μου λείπει η μπαταρία τέρας πάντως.

 

Kosvou τι πρόβλημα είχε το δικό σου και το επέστρεψες; Εντύπωση μου κάνει γιατί εγώ την αντιμετώπιση τους θα την χαρακτήριζα υποδειγματική. Μπαμ μπαμ όλα, ιδιαίτερα ευγενικοί στα μέιλ και στο τσατ και δεν μου δημιούργησαν το παραμικρό θέμα. Μακάρι να είχα τέτοια αντιμετώπιση για ο,τι ελαττωματικό προϊόν έχω αγοράσει ποτέ.

 

V@gelis, στην Arvato πάει αλλά λέει διεύθυνση Τσεχίας το χαρτί. Δεν γίνεται κανένας έλεγχος στην Ελλάδα, κατευθείαν Τσεχία. Τώρα αν αυτή η Arvato έχει σχέση με την ελληνική, δεν ξέρω

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

και ο αλεξ που του ετυχε απο τις αρχικες παρτιδες δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.και εγω με το καινουργιο ετος θα το παραγγειλω.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία υπάρχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από samsugakides στην oneplus.

Εγώ είχα στο παρελθόν το 3 3Τ και 5 αλλά παράλληλα με samsung s7 edge παλαιότερα και s8 plus μέχρι σήμερα.

Πρώτη φορά δίνω samsung συσκευή και μένω μόνο με άλλης μάρκας και δεν είναι άλλη από την 1+.

 

Κι εγώ έδωσα το Galaxy S6 και πήρα το 1+5Τ. Η αλήθεια είναι ότι οι 6 ίντσες είναι υπερβολή και κουράζει στο κράτημα αλλά η μπαταρία και η ταχύτητά του είναι από άλλον πλανήτη.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Προερχόμενος από ios ,μου έκαναν δώρο πρόσφατα το 8plus αλλά το έδωσα αμέσως για να μην χάσω χρήματα καθότι ήδη είχα το 7 και δεν είχε ιδιαίτερη διαφορά...

Το x είναι πανάκριβο οποτε σκέφτομαι την προσωρινή? μεταπήδηση στο android και το 5t είναι στα υποψήφια ...

Με προβληματίζουν ποστ σε διαφορά φόρουμ όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής και την όχι και τόσο καλή κάμερα...

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με ξεκλειδωμα bootloader custom recovery και root μπορεις να κάνεις διάφορα: Nα αλλάξεις rom, να βαλεις κάποια παραμετροποιημένα apps/modules όπως το dolby aτmos πχ για έξτρα δυναμική στον ήχο , ή να κάνεις περαιτέρω παραμετροποίηση στο λειτουργικό σου ή απλά να βάλεις κάποιες εφαρμογές που απαιτούν root. Πχ το titanium back up αν θες να πας σε άλλη ρομ και να εχεις τις εφαρμογες σου με τα δεδομενα τους, to adaway για παραλειψη διαφημίσεων και πολλές άλλες. Σε αυτην την φαση δεν χρειάζεσαι root νομιζω. Στην πορεία θα μαθαίνεις (αναλόγως τις ανάγκες - επιθυμίες σου) όπως όλοι μας και θα δεις τι θες...

 

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Ψάχνομαι γενικα από την ώρα που αποφάσισα να παω σε Android.

Από αυτά που μου είπες μόνο κάτι σε Adblock θα με ενδιέφερε, μπορώ να έχω κάτι τέτοιο χωρίς root;

Άλλες Unofficial ROM δεν θα ήθελα να περάσω ειδικά σε κινητό που έχει πολύ απλοποιημένο λογισμικό και πολύ δυνατό Hardware!

Αν και διαβάζω πως π.χ το Magisk είναι πολύ απλοποιημένη διαδικασία root και δεν θα έχω θέματα!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Προερχόμενος από ios ,μου έκαναν δώρο πρόσφατα το 8plus αλλά το έδωσα αμέσως για να μην χάσω χρήματα καθότι ήδη είχα το 7 και δεν είχε ιδιαίτερη διαφορά...

Το x είναι πανάκριβο οποτε σκέφτομαι την προσωρινή? μεταπήδηση στο android και το 5t είναι στα υποψήφια ...

Με προβληματίζουν ποστ σε διαφορά φόρουμ όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής και την όχι και τόσο καλή κάμερα...

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

Ευχαριστώ.

Ποιότητα κατασκευής;;;;που το διάβασες αυτό;;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με βελγικό ταχυδρομείο μάλλον εννοείς, πάντως αυτός ο τρόπος δεν είναι 100% σίγουρος ότι θα αποφύγεις το τελωνείο αφού πάνω στο πακέτο αναγράφεται η χώρα προέλευσης, τιμή, είδος κλπ

 

Είχε αρκετές επιλογές αποστολής από Βέλγιο Σουηδία με ups,εγω διάλεξα μεσω βελγιου με απλό ταχυδρομείο χωρίς tracking number,οταν έρθει θα μάθω τι έγινε με το τελωνείο κ θα ενημερώσω αλλά θα αργήσει να φτάσει για πάνω απο 25μερες το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα κατασκευής;;;;που το διάβασες αυτό;;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Το hands on του Βλαχακη μου έρχεται πρώτο στο μυαλό...

Εννοώ την αίσθηση πιάνοντας το...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Ψάχνομαι γενικα από την ώρα που αποφάσισα να παω σε Android.

Από αυτά που μου είπες μόνο κάτι σε Adblock θα με ενδιέφερε, μπορώ να έχω κάτι τέτοιο χωρίς root;

Άλλες Unofficial ROM δεν θα ήθελα να περάσω ειδικά σε κινητό που έχει πολύ απλοποιημένο λογισμικό και πολύ δυνατό Hardware!

Αν και διαβάζω πως π.χ το Magisk είναι πολύ απλοποιημένη διαδικασία root και δεν θα έχω θέματα!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μεινε όπως εισαι για λιγο, εξοικειώσου με το λειτουργικο πρωτα και μετά βλέπεις. Δεν χρειάζεσαι τίποτα προς το παρον.

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Μεινε όπως εισαι για λιγο, εξοικειώσου με το λειτουργικο πρωτα και μετά βλέπεις. Δεν χρειάζεσαι τίποτα προς το παρον.

 

 

 

Θα κάνω αυτό που λες...

Αν θέλω root αργότερα θα πρέπει να χάσω τα δεδομενα μου, ετσι;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμίσεις στην κάμερα που είναι; τόσο πολύ στραβώθηκα;

 

μια φωτογραφία και από μένα. 7533bf483c71a09752bd4f5ae2c3540e.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω αυτό που λες...

Αν θέλω root αργότερα θα πρέπει να χάσω τα δεδομενα μου, ετσι;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ναι... Μπορείς να ξεκλειδώσεις μόνο bootloader στην αρχή (γιατι εκεί σβήνονται όλα) και να μην προχωρήσεις παρακάτω σε root-recovery. Αν θελήσεις μετά το κάνεις χωρίς να χάσεις κάτι από αρχεία.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ναι... Μπορείς να ξεκλειδώσεις μόνο bootloader στην αρχή (γιατι εκεί σβήνονται όλα) και να μην προχωρήσεις παρακάτω σε root-recovery. Αν θελήσεις μετά το κάνεις χωρίς να χάσεις κάτι από αρχεία.

 

 

 

Έτσι θα κάνω μάλλον, ώστε να μην μπαίνω σε ολόκληρη διαδικασία μετά!

Με TWRP ξεκλειδώνω;;

Στο Xiaomi της αδερφής μου είχα ξεκλειδώσει bootloader αλλά εκεί η διαδικασία πρέπει να είναι λίγο διαφορετική!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμίσεις στην κάμερα που είναι; τόσο πολύ στραβώθηκα;

 

μια φωτογραφία και από μένα. 7533bf483c71a09752bd4f5ae2c3540e.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Πολύ καλή φίλε..δώσε πόνο..manual ή αυτόματη?

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το hands on του Βλαχακη μου έρχεται πρώτο στο μυαλό...

Εννοώ την αίσθηση πιάνοντας το...

Ξέρεις κανένα κινητό φτιαγμένο από αλουμίνιο ή γυαλί που δεν γλιστράει;

Και επειδή είσαι από iPhone όπως και εγώ δεν σου γλυστρουσε;;; θήκη δεν είχες;

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή φίλε..δώσε πόνο..manual ή αυτόματη?

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

depth effect και χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα κάνω μάλλον, ώστε να μην μπαίνω σε ολόκληρη διαδικασία μετά!

Με TWRP ξεκλειδώνω;;

Στο Xiaomi της αδερφής μου είχα ξεκλειδώσει bootloader αλλά εκεί η διαδικασία πρέπει να είναι λίγο διαφορετική!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/oneplus-5t-unlock-bootloader-flash-twrp-t3704592

Μπες εδώ και ακολούθησε οδηγίες μόνο για bootloader για να είσαι κομπλέ με δεδομένα. Τα αλλά αργότερα

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/oneplus-5t-unlock-bootloader-flash-twrp-t3704592

Μπες εδώ και ακολούθησε οδηγίες μόνο για bootloader για να είσαι κομπλέ με δεδομένα. Τα αλλά αργότερα

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Τελεια!

Σε ευχαριστω πολυ!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από 4 ημέρες με τη συσκευή...

 

+Μετά από ένα deep cycle (από 20%) στην μπαταρία ήρθε στα ίσια της μάλλον. Η αυτονομία είναι πάρα πολύ καλή.

+Η ταχύτητα του είναι τρομερή στα πάντα.

+Το face-unlock καθώς και o fingerprint sensor είναι εξαιρετικά.

+(και κάτι που ξεχνάμε να αναφέρουμε συνήθως) Το σήμα του κινητού είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό. Ενώ πάντα είχα πρόβλημα στο σπίτι μου με άλλα κινητά, με το 5Τ δεν είχα μέχρι τώρα καμία κακή κλήση.

+Κάμερα για τα δικά μου δεδομένα είναι πολύ καλή. Θα ήθελα manual mode ΚΑΙ στο βίντεο (υπάρχει και δεν το έχω βρει;)

+Στο βίντεο σε συνθήκες πολύ δυνατής μουσικής (συναυλία, μαγαζί) τα πάει πολύ καλά, ο ήχος που γράφει δεν μπουκώνει όπως σε παλιότερα κινητά που είχα (Note 4, Note 2 κτλ...)

 

- Επειδή η δουλειά μου είναι φωτογραφία-βίντεο ....έχω περάσει σε ένα φάκελο στο κινητό δουλειές μου (βιντεο). Τα έχω φτιάξει με σχετικά χαμηλό bitrate για αυτό το σκοπό (20Mbit/s, h264). To playback των βίντεο δεν είναι και πολύ καλό, κάνει μικροκολλήματα σαν να είναι πχ 20fps για οποίον καταλαβαίνει, και όχι 25fps. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό. Δεν είναι σίγουρα θέμα επεξεργαστή, δεν έχει τις τρελές απαιτήσεις ένα τέτοιο βίντεο για να παίξει. Κάτι πρέπει να παίζει με την εφαρμογή που παίζει τα βίντεο.

Δεν θέλω να βάλω άλλο video player, δεν θα έπρεπε να μου χρειάζεται...έτσι κι αλλιώς.

Εντωμεταξύ στα 20Mbit/sec γράφει τα βίντεο του το ίδιο το κινητό, με λίγο διαφορετικές ρυθμίσεις στον codec, χωρίς να έχει πρόβλημα στο playback μετά εννοείται. Στο Note 4 τα βίντεο μου τα έπαιζε κανονικά, χωρίς θέματα (όταν παλιότερα τα είχα 32-50Mbit/s είχα θεματάκια μόνο).

 

Ένα βιντεακι για τους "σκυλάδες" του thread. Όταν η κάμερα γυρνάει στον κόσμο οι συνθήκες φωτισμού είναι πολύ πολύ χαμηλές. Αν είχα επιλέξει spot metering στον....καλλιτέχνη θα τα πήγαινε πολύ καλύτερα και δεν θα τον έκαιγε, το φως που τρώει είναι παααρα πολύ, θα έριχνε το iso στο 100-400 = η ποιότητα θα ήταν εξαιρετική.

https://www.dropbox.com/s/65m0tshk5ed2i8t/2017-12-23%2002.12.07.mp4?dl=0

(download για να δειτε το βίντεο, αν το κάνετε playback απο το dropbox το stream έχει πολύ χαμηλό bitrate)

Edited by octap79
edit
Link to comment
Share on other sites

Να δούμε πόσο θα βγάλει!!!dc42ab4be5fb467c4e234655d2562670.jpg0c0519ee8a0d0acc3439723a043c323c.jpg4d695e53c3b596651d0c18e137ec0cc0.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η επιλογή τι κάνει ακριβώς ρε παιδιά; 7ce033a81ded4d293d7f8827e7835620.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης το phone radio τι ακριβώς είναι; 979562220e5b9374b75a652a1ec9f11f.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...