Jump to content

Πρόβλημα: NTLDR is missing


xagiox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω Windows XP και FAT32 σε ενα 10αρι δισκο. Υστερα από μια επανεκκινιση, μου βγαίνει αυτό το μήνυμα:

NTLDR is missing

Press any key to restart

και τα XP δεν boot-άρουν.

Εχει κανένας καμμιά ιδέα τι πρέπει να κάνω?

ή αν έχουν χαθεί κάποια αρχεία , ποιά είναι αυτά και που πρέπει να τα βάλω, αν βάλω τον δίσκο σαν δεύτερο, σε άλλο pc με XP ?

 

ΥΓ. Μπήκα στην Microsoft αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον xagiox

Εχω Windows XP και FAT32 σε ενα 10αρι δισκο. Υστερα από μια επανεκκινιση, μου βγαίνει αυτό το μήνυμα:

NTLDR is missing

Press any key to restart

και τα XP δεν boot-άρουν.

Αυτό βγαίνει όταν για οποιοδήποτε λόγο δε βρίσκεται ο σκληρός... Μήπως πήγες να τον αλλάξεις θέση σε κάποιο IDE και κάτι έκανες λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν έκανα τίποτα . Μόνο scandisk είχα κανει πριν και μετά μια επανεκκινηση και μου βγήκε το προβλημα αυτό.

Τι να κάνω , εκτός από format ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εγκαταστήσεις τα windows από πάνω για να μην χάσεις τις ρυθμίσεις και τα προγράμματα, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να περάσεις όλα τα patch των windows πάλι!
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να γίνεται αυτό που λέει ο gbil στα xp.

 

Εγώ το πάθαινα μετά από αποτυχημένο όβερκλόκινγκ και ένας φίλος μου όταν κράσαρε ένα παχνίδι και έκανε επανεκκίνηση.

 

Είναι γνωστό πρόβλημα αν και η λύση της μάικροσοφτ είναι κάπως δύσκολη.

Για ένα παραπλήσιο πρόβλημα λέει εδώ πέρα:

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=KB;EN-US;Q307545&fr=1

 

Αν βγάλεις άκρη πες μου και μένα... :o

Link to comment
Share on other sites

Απλούστατο. Κάνεις boot από το CD των XP, περνάς το πρώτο repair, και στο δευτερο repair που βγάζει, πατάς εγκατάσταση και τα έχεις όλα να δουλεύουν ρολόι (προϋποθεση να περάσεις κατευθείαν το service pack με το που φορτώσουν τα φρέσκα windows).

 

Αν δεν βγάλει δεύτερο repair κατά την εγκατάσταση, τον πούλο!

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

αφου εγινε μετα απο scandisk για δοκιμασε την εντολη fdisk /mbr απο δισκεττα 98 που μπορεις να βρεις εδω , http://www.bootdisk.com ;)
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα boot από το CD των XP και μετά την επανεκκινιση πριν την εγκατασταση το μήνυμα ξαναβγήκε. Μου έσπασε τα νεύρα, ευτυχώς είχα κάνει backup και τελικά έκανα Format και NTFS.......

 

Ευχαριστώ ,ολους για όλα !!! Ησύχασα επιτέλους......

Link to comment
Share on other sites

mallon gia kapoio logo exases to active partition sou.....

mou xei symvei dystyxws alla me to repair apo cd epai3e ok.

tespa kalo einai to formataki :p

 

 

filika

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε φτιάχνεται με reinstall των Windows..

Και ούτε το format και reinstall πρέπει να είναι η πρώτη μας επιλογή..

 

 

Κάνε boot από το cd των windows..

Στην αρχική οθόνη επίλεξε να κάνεις repair και θα βγεις στη recovery console..(κάτι σαν dos)

Επίλεξε το drive όπου έχεις κάνει εγκατάσταση τα Windows και γράψε

fixmbr

 

Πες μας τι έγινε..

Προσωπική μου άποψη έχεις πρόβλημα στο master boot record

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xagiox

 

Εκανα boot από το CD των XP και μετά την επανεκκινιση πριν την εγκατασταση το μήνυμα ξαναβγήκε. Μου έσπασε τα νεύρα, ευτυχώς είχα κάνει backup και τελικά έκανα Format και NTFS.......

 

Ευχαριστώ ,ολους για όλα !!! Ησύχασα επιτέλους......

 

μα κανείς δεν χρησιμοποιεί ghost :confused:. Έχω να κάνω format 6 μήνες τώρα χάρη στο ghost και αυτό το έκανα γιατί άλλαξα hardware.

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά έχει το ghost... το θέμα είναι να μην χρειάζεται να στήσεις το μηχάνημα ξανά, επειδή εμφανίστηκε κάποιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Το συγκερκιμένο πρόβλημα πάντος μαζί με το άλλο που ανέφερα παραπάνω είναι από τα πιο σοβαρά προβλήματα που ρίχνουν τα xp.

 

Και ειδικά στο NTLDR για το οποίο συζητάμε ακόμα και ντούαλ system να έχεις δε θα εκκινεί καθόλου ο boot manager.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παιδια τελικα υπαρχει λυση στο συγκεκριμενο προβλημα? χτες το βραδυ το εμφανισε και σε μενα. ο μονος λογος που μπορω να φανταστω ειναι οτι εβαλα ενα 1-2 flash disks στη usb να παρω καποια δεδομενα.

και στο google που εκανα αναζητηση αλλα και εδω, βλεπω οτι δινονται πολλες λυσεις. ποια προτεινεται να ακολουθησω πρωτη?

πληροφοριακα και σε περιπτωση που εχει σημασια σας λεω τα παρακατω:

αυτη τη στιγμη εχω win xp pro με SP2. το cd των windows ειναι με SP1. ο δισκος εγκαταστασης του λειτουργικου ειναι IDE, αλλα υπαρχουν και αλλοι 2 serial ATA.

να δοκιμασω να κανω repair η δεν εχω καμια τυχη?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει κι εγώ. Νομίζω με fixmbr το είχα διορθώσει
Link to comment
Share on other sites

κλασσικο & ενοχλητικοτατο προβλημα

 

1η λυση, παιρνεις τα συγκεκριμενα αρχεια απο αλλο pc και τα copy στο δισκο σου

 

2η λυση, πειραζεις απο το bios τις ρυθμισεις για το boot των windows

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια...

σε λιγο παω στο σπιτι και ξεκιναω δοκιμες. πρωτα βεβαια θα ξεκινησω απο τα βασικα και θα κοιταξω μηπως εχει πειραχτει τιποτα στις συνδεσεις και μετα τα υπολοιπα. απλα ειπα να παρω μερικες γνωμες...:O

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ρε παιδιά. Πρώτο πράμμα, repair με το cd των windows xp (απλά αν τρέχεις dual boot σύστημα ίσως έτσι σου ξαναγράψει από πάνω το boot manager σου και θα πρέπει να το ξαναπεράσεις). Μετά όλα τα άλλα.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...