Jump to content

Απίστευτο: Μη μιλάτε για Μακεδονία!


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως πολύ εύκολα μπορεί να διαπιστώσει ο καθένας, ο pankard δεν είναι πλέον μέλος του myphone.gr, εν αντιθέσει με τον αγαπητό μου Ovelix που παρέμεινε αλώβητος στη θέση του ως υψηλός κριτής και αξιολογητής των πάντων.

Το κείμενό του pankard προφανώς διατηρήθηκε για να θυμίζει στους υπολοίπους τον λόγο της διαγραφής του και όχι επειδή οι moderators τάχα ευνοούν τους "αντισημίτες" του myphone.gr περισσότερο από τους "ανθέλληνες","αντι-αμερικανούς" και σία.

 

Αν κάποιος θεωρεί ότι τα μηνύματά μου τους τελευταίους 12 μήνες υστερούν σε σχέση με των υπολοίπων εδώ μέσα ιδού η Ρόδος:

 

http://www.myphone.gr/forum/search.php?searchid=932312

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=66061&page=1

Τώρα είδα το μήνυμα του ατόμου που έχει το μπάν. Συμφωνώ μαζί του. Θα εκδιωχθώ και εγώ για την άποψή μου;:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ανάπτυξη στο κατά κεφαλήν ΑΕΠ,καθώς και στην ποιότητα ζωής.Ας μην εθελοτυφλούμε.

Πράγματι χρωστούσαμε το 110% του συνολικού ΑΕΠ το 2004,αλλά αυτό δεν επιβραδύνει την πρόοδο της χώρας.

Εκτιμώ μάλιστα πως το δημόσιο χρέος θα έχει μειωθεί δραματικά,τη στιγμή που με τη νέα μέθοδο μέτρησής του,το ΑΕΠ αυξήθηκε κατά 25%.

Αυτά,όμως,δεν έχουν άμεση σχέση με το θέμα μας.

 

Τελικά,πώς ακριβώς ονομάστηκε στα αγγλικά τα αεροδρόμιο των Σκοπίων;

 

Καλέ μου DENIOR, παρά το μικρό της ηλικίας σου γράφεις αρκετά σωστά γενικότερα....απλά εμένα προσωπικά αυτά τα στοιχεία και ότι αλλο προκύπτει από στατιστικά και οικονομικά στοιχεία δεν μου λένε τίποτα και δεν μπορεί κανείς να με πείσει (για την ώρα). Το θέμα είναι ότι υπάρχει μεγαλύτερη διακύμανση μεταξύ των οικονομικών στρωμάτων και πόσο μάλλον αφάνηση της μεσαίας οικονομικής τάξης. Ε, αυτό δεν το θεωρώ πρόοδο και ανάπτυξη.

Η ουσία είναι αλλού ;)

Και στην τελική πέρα από την οικονομική ανάπτυξη, η πολιτιστική ανάπτυξη και η διατήρηση παντός τύπου τέτοιας κληρονομιάς δεν υφίσταται και αυτό είναι το ζήτημα.

Αν κάποιους δεν τους ενδιαφέρει...πρόβλημά τους. Εγώ ήμουν υπέρμαχος της ιστορίας αυτής και θα παραμείνω.

Επί τω προκείμενω, ναι μεν η ευρύτερη περιοχή των Σκοπίων αποτελεί κομμάτι της Μακεδονίας του Μ.Αλεξάνδρου, αλλά τίποτα πέρα από αυτό.

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την αναπτυξη της χωρας, μπορω να πω σε λιγες γραμμες δυο πραγματα.

αναπτυξη βιωνει η αθηνα(η μοναδικη πρωτευουσα της ευρωπης οπου συγκεντρωνει το 45% του πληθυσμου μιας χωρας) και οι ολυμπιακοι αγωνες την μεταμορφωσαν.

στην περιφερεια(ή φτωχη επαρχια) δεν γινονται εργα.

αν εσυ θεωρεις εργο αναπτυξης την εγνατια οδος, οκ συμφωνουμε.

σε καμια γαλλια, γερμανια, βελγιο, ισπανια, κοκ δεν χρειαζεται να κανουν δρομους 500χλμ διοτι τους εχουν ηδη. και μαλιστα καλοφτιαγμενους!(μπορεις να δεις ντοκιματερ σχετικο για την δημιουργια ενος δρομου εντος κ εκτος συνορων)

επισης, οι πολεις στο εξωτερικο εχουν μετρο εδω κ 20χρονια(πχ το Μοναχο).

δεν χρειαζεται να σκαβουν τον 21ο αιωνα για να εχει μια πολη (οπως το Μοναχο) σαν την Θεσσαλονικη, την Πατρα, την Λαρισα.αν αποκτησουν ποτε μετρο.

να μιλησω για αεροδρομια στο εξωτερικο; για ποιο πραγμα να μιλησω που χρειαζεται αναπτυξη στο εξωτερικο;

η ελλαδα ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ, κ για αυτο εχει μια σχετικη αναπτυξη.

τεσπα, ξεφευγουμε απο το θεμα.

 

οι σκοπιανοι εχουν λεοφωρο Αλεξανδρος ο Μακεδων κ ας κανουν ενα αεροδρομιο.

οσο για τς δηλωσεις της ντορας:

τι ΜΚ τι MD(Mpakogianni Dora)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά δεν βάζουμε τον Μητσοτάκη να τους ευχηθεί;

 

Εύχομαι στη μια, μοναδική και αληθινή Μακεδονία των Σκοπίων, ευημερία και ανάπτυξη για το 2007...

http://www.in.gr/innews/2000/polit/IMAGES/225/0402mitsotakis%20dora.jpg

 

Λέτε τώρα να έχουμε ελπίδες; :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την αναπτυξη της χωρας, μπορω να πω σε λιγες γραμμες δυο πραγματα.

αναπτυξη βιωνει η αθηνα(η μοναδικη πρωτευουσα της ευρωπης οπου συγκεντρωνει το 45% του πληθυσμου μιας χωρας) και οι ολυμπιακοι αγωνες την μεταμορφωσαν.

στην περιφερεια(ή φτωχη επαρχια) δεν γινονται εργα.

αν εσυ θεωρεις εργο αναπτυξης την εγνατια οδος, οκ συμφωνουμε.

σε καμια γαλλια, γερμανια, βελγιο, ισπανια, κοκ δεν χρειαζεται να κανουν δρομους 500χλμ διοτι τους εχουν ηδη. και μαλιστα καλοφτιαγμενους!(μπορεις να δεις ντοκιματερ σχετικο για την δημιουργια ενος δρομου εντος κ εκτος συνορων)

επισης, οι πολεις στο εξωτερικο εχουν μετρο εδω κ 20χρονια(πχ το Μοναχο).

δεν χρειαζεται να σκαβουν τον 21ο αιωνα για να εχει μια πολη (οπως το Μοναχο) σαν την Θεσσαλονικη, την Πατρα, την Λαρισα.αν αποκτησουν ποτε μετρο.

να μιλησω για αεροδρομια στο εξωτερικο; για ποιο πραγμα να μιλησω που χρειαζεται αναπτυξη στο εξωτερικο;

η ελλαδα ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ, κ για αυτο εχει μια σχετικη αναπτυξη.

τεσπα, ξεφευγουμε απο το θεμα.

 

 

Συμφωνώ μαζί σου σε κάποια πράγματα, αλλά δε χρειάζεται να μιζεριάζουμε σε όλα. Όταν η υπόλοιπη Ευρώπη βίωνε τη βιομηχανική επανάσταση, η Ελλάδα δεν υπήρχε καν ως κράτος αλλά ήμασταν κομμάτι της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Όταν στο εξωτερικό είχαν μετρό (στο Λονδίνο και το Παρίσι το έχουν πάνω από 100 χρόνια) η μισή Ελλάδα πάλευε ακόμα να διώξει τους Τούρκους και πολλές περιοχές απελευθερώθηκαν στον 20ο αιώνα. Όταν η Ευρώπη πάλευε να ανοικοδομηθεί, εμείς είχαμε εμφυλίους πολέμους. Όταν οι Ελβετοί έμεναν αμέτοχοι σε κάθε πόλεμο, εμείς είμασταν από τους πρώτους που δεχόντουσαν επίθεση και όταν όπως λες "οι πολεις στο εξωτερικο εχουν μετρο εδω κ 20χρονια" εμείς πριν από 30 χρόνια μόλις είχαμε αρχίσει να συνερχόμαστε από τη χούντα. Και τα τελευταία 10 χρόνια που οι άλλοι συνέχιζαν την οικονομική τους ανάπτυξη, εμείς είχαμε πολέμους στη γειτονιά μας, θερμά επεισόδια και δε συμμαζεύεται.

 

Τι να λέμε τώρα και τι να συκγρίνουμε. Οι άλλοι έχουν τις υποδομές (μεταφορές, τηλεπικοινωνίες, παιδεία) εμείς πρέπει να τις φτιάξουμε. Έπρεπε να ξεκινήσουμε από τα βασικά (Εγνατία, Ιονία, λιμάνια, γέφυρες, αεροδρόμια, μετρό κτλ) αλλά το πρόβλημά μας είναι ότι εμείς θέλουμε την ανάπτυξη στα λόγια, αλλά στην πράξη δε θέλουμε να αλλάξει τίποτα.

 

Πάει να αλλάξει κάτι στην Παιδεία, όλοι φωνές κακό. Κάτι στην οικονομία (ασφαλιστικό, φορολογικό, εργατικά, εξαγορές/επιχειρηματικές συμφωνίες) πάλι το ίδιο. Εμείς θέλουμε ανάπτυξη αλλά να δουλεύουμε όλοι στο δημόσιο, το κράτος να μας αποζημιώνει το αυθαίρετο που κάηκε, μέχρι τα 30 να μένουμε με το μπαμπά και τη μαμά και να μην έχουμε δουλέψει (όταν στο "εξωτερικό" στην ηλικία των 16 τα παιδιά βγάζουν ήδη χαρτζηλίκι) αλλά να πηγαίνουμε κάθε βράδυ στα μπουζούκια/club και φυσικά να έχουμε το δικό μας αμάξι και όχι κάτω από 1800cc, στο πανεπιστήμιο να μην κουραστούμε και πολύ αλλά μετά να παραπονιόμαστε που έχουμε πτυχίο αλλά όχι δουλειά (και σιγά μη δουλέψω εγώ εκεί με τόσα, ξέρεις ποια σχολή τέλειωσα) γιατί δεν ήρθε κανείς στην καφετέρια να μας προσφέρει διευθυντική θέση (αλλά να μη δουλεύουμε πάνω από 9-5 γιατί η ζωή είναι μικρή έτσι).

 

Να σας (μας) δω όλους εσάς (εμάς) που κόπτεστε περί ανάπτυξης την επόμενη φορά που θα πάει να γίνει μια επένδυση/μεταρρύθμιση/αλλαγή αν θα την υποστηρίξετε ή αν θα ταμπουρωθείτε πίσω από το καλαμάκι του φραπέ. Γιατί αν θέλουμε να συγκρινόμαστε με τους κουτόφραγκους ας έχουμε τα @@@ να το κάνουμε και στην πράξη, όχι μόνο στα λόγια.

 

ΣΣ: Bayern δεν τα λέω σε εσένα προσωπικά :)

Link to comment
Share on other sites

με αυτο το σκεπτικο, οταν οι ελληνες ηταν στην ακμη

οι εγγλεζοι(οπου με αυτους εισαι τωρα gmac) ηταν πανω στα δεντρα.

ειμαστε 1-1

 

εγω πιστευω οτι μπορεις να κανεις(ως λαος) πολλα περισσοτερα, αν δε ειχαμε ως λαος τον ωχαδερφισμο

Link to comment
Share on other sites

με αυτο το σκεπτικο, οταν οι ελληνες ηταν στην ακμη

οι εγγλεζοι(οπου με αυτους εισαι τωρα gmac) ηταν πανω στα δεντρα.

ειμαστε 1-1

 

Mα δεν είπα αυτό. Αλλά δε μπορεί να παραπονιόμαστε ότι οι Έλληνες ως λαός και ως χώρα και ως οικονομία δεν κάνουμε βήματα μπροστά και να λέμε ότι οι Ευρωπαίοι έχουν αυτό και έχουν εκείνο όταν αυτοί είχαν 2 αιώνες να τα πραγματοποιήσουν όλα αυτά και εμείς στην καλύτερη περίπτωση 2-3 δεκαετίες.

 

εγω πιστευω οτι μπορεις να κανεις(ως λαος) πολλα περισσοτερα, αν δε ειχαμε ως λαος τον ωχαδερφισμο

 

Έλπίζω να κατάλαβες από το μήνυμά μου ότι σε αυτό συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

.

.Πάει να αλλάξει κάτι στην Παιδεία, όλοι φωνές κακό. Κάτι στην οικονομία (ασφαλιστικό, φορολογικό, εργατικά, εξαγορές/επιχειρηματικές συμφωνίες) πάλι το ίδιο. Εμείς θέλουμε ανάπτυξη αλλά να δουλεύουμε όλοι στο δημόσιο, το κράτος να μας αποζημιώνει το αυθαίρετο που κάηκε, μέχρι τα 30 να μένουμε με το μπαμπά και τη μαμά και να μην έχουμε δουλέψει (όταν στο "εξωτερικό" στην ηλικία των 16 τα παιδιά βγάζουν ήδη χαρτζηλίκι) αλλά να πηγαίνουμε κάθε βράδυ στα μπουζούκια/club και φυσικά να έχουμε το δικό μας αμάξι και όχι κάτω από 1800cc, στο πανεπιστήμιο να μην κουραστούμε και πολύ αλλά μετά να παραπονιόμαστε που έχουμε πτυχίο αλλά όχι δουλειά (και σιγά μη δουλέψω εγώ εκεί με τόσα, ξέρεις ποια σχολή τέλειωσα) γιατί δεν ήρθε κανείς στην καφετέρια να μας προσφέρει διευθυντική θέση (αλλά να μη δουλεύουμε πάνω από 9-5 γιατί η ζωή είναι μικρή έτσι).

:respect: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

paidia giati den anoigete ena oraio topic gia to mellon kai to parel8os tis elladas , na ta lete ekei

 

exoume ksefygei arketa apo to 8ema! den anagnorizw pia to topic!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονία σε όλους παιδιά!

 

Έτυχε να έχω 2 Γάλλους επισκέπτες την περίοδο των γιορτών. Ο ένας από τους 2 αφού πρώτα με ρώτησε γιατί λέγεται το αεροδρόμιο μας , της Θεσσαλονίκης Μακεδονία :wacko: , και αφόυ του απάντησα ότι μα εδώ είναι Μακεδονία με ξαναρώτησε αν η Μακεδόνια είναι ανεξάρτητη από την Ελλάδα...

 

Όσο γελοίο και αν ακούγεται εκεί θα φτάσουμε σε λίγο.. Και ναι φυσικά ο φίλος μου δεν ήξερε ιστορία(και χρειάστηκε να του κάνω μια διάλεξη για να καταλάβει τι παίζεται) αλλά μην νομίζεται ότι είναι και πολλόι αυτοί που ξέρουν.Επειδή έχω μείνει και στο εξωτερικό και έχω πολλόυς ''διεθνεις'' φίλους όποιος ξένος έχει διαβάσει έστω και ένα ιστορικό βιβλίο ξέρει ακριβως τι γίνεται(είναι χαρακτηριστικό ότι ευτυχώς τουλάχιστον άν τους ρωτησεις τι είναι ο Αλέξανδρος σου απαντούν Έλληνας) απλά ο μέσος όρος αμφιβάλω πολύ αν γνωρίζει και άλλη μακεδονια εκτός από τους ψευδογείτονες μας..Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς αυτό εμένα όμως με ενοχλεί αφάνταστα.

Το βρίσκω τουλάχιστον ηθική υποχρέωση να ενημερώνω όπως μπορώ (αφού δεν τον κανουν οι αρμόδιοι) οποιον ξένο θα συζητησώ το συγκεκριμένο θέμα και την ιστορία του τόπου μου. Είναι μεγάλο μας ατού ο τουρισμός(σε σχέση με τους γείτονες) και όλοι αυτοι που έρχονται εδώ πρέπει να καταλαβαίνουν ακριβώς που έρχονται!

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο σ' αυτό. Αυτοί που έχουν διαβάσει ιστορία ξέρουν τι ήταν η Μακεδονία και οι Μακεδόνες. Και το ξέρουν με τον τρόπο που το ξέρουμε και εμείς. Σαν ελληνικό φύλλο κλπ κλπ κλπ.

Η πλειοψηφία όμως δεν έχει ιδέα για την ονομασία της Μακεδονίας. Ξέρουν μεν τον Μέγα Αλέξανδρο, τους διαδόχους του και την αυτοκρατορία που δημιούργησαν. Αλλά όλα αυτά τα ξέρουν σαν Ελλάδα. Ο Αλέξανδρος ήταν Έλληνας και η αυτοκρατορία ελληνική. Δεν έχουν ιδέα ότι υπήρχε κάποιο ελληνικό φύλλο που λεγόταν Μακεδόνες και φυσικά δεν τους ενδιαφέρει. Την λέξη Μακεδονία την ξέρουν μόνο σαν την ονομασία των γειτονικού κράτους. Το ζήτημα που μας απασχολεί εδώ, δεν μπορούν να το καταλάβουν και τους φαίνεται αστείο.

Link to comment
Share on other sites

...με τον ίδιο τρόπο που οι περισσότεροι Ευρωπαίοι δεν ξέρουν και δεν δίνουν δεκάρα για το που ακριβώς αρχίζει και τελειώνει η Πομερανία, η Σιλεσία, η Αλσατία, η Λομβαρδία και η Κάτω Σαξονία (για κάποιες από αυτές τις περιοχές έχουν χυθεί ποτάμια αίμα και σήμερα δεν ξέρουμε καν που βρίσκονται).

 

Αν αύριο ξεκινούσε μια διαμάχη μεταξύ Γερμανίας και Ολλανδίας για την ονομασία της επαρχίας της Έσσης θα μας ένοιαζε εμάς εδω? Οταν θα ταξιδεύαμε πχ στην Κοπεγχάγη θα δίναμε δεκάρα για τον αν η Ζηλανδία είναι επαρχία της Δανίας ή της Ολλανδίας?

 

Η Zeeland είναι στην Ολλανδία και η Zealand στη Δανία. Είμαστε υποχρεωμένοι να το ξέρουμε? Όχι. Το ότι "πολλοί ξένοι δεν ξέρουν την ελληνική Μακεδονία και έτσι ξεγελιούνται" είναι απόλυτα αναμενόμενο με δεδομένη την ασημαντότητα της FYROM και με δεδομένη την ιστορία.

 

Στην τελική, όποιος είναι ανιστόρητος και πιστεύει τους Ματσεντόνιανς ας πάει εκεί να ψάξει το Μεγαλέξαντρο. Δεν θα τον κάνουμε εμείς άνθρωπο.

 

Αλλά αυτό απέχει πολύ από το να αναγορεύουμε το ζήτημα σε εθνικό θέμα πρώτου μεγέθους. Πρώτου μεγέθους θέμα είναι το πώς θα γίνουμε μια σύγχρονη ευρωπαϊκή χώρα και όχι το πώς θα ανακατευόμαστε καθημερινά με τη βαλκανίλα των γειτόνων μας.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

 

Αλλά αυτό απέχει πολύ από το να αναγορεύουμε το ζήτημα σε εθνικό θέμα πρώτου μεγέθους. Πρώτου μεγέθους θέμα είναι το πώς θα γίνουμε μια σύγχρονη ευρωπαϊκή χώρα και όχι το πώς θα ανακατευόμαστε καθημερινά με τη βαλκανίλα των γειτόνων μας.

 

to proto 8ema to epitixame ousiastika stin agapiti xwra FYROM (prwti i ellada se ependiseis) twra den kserw poso akoma 8a i8eles na epiminoume parapanw se ayton ton stoxo pou e8eses gia na arxisoume na asxoli8oume kai me to 8ema tis onomasias, den kserw. kalitera na mas to dieykriniseis

 

ekws an 8a mas peis na kataktisoume ton kosmo prwta kai meta na asxoli8oume me to 8ema tis onomasias....

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

ΜΙΒ,

όχι μόνο δεν κατάλαβες λέξη, όχι μόνο δεν έχεις ιδέα από ευρωπαϊκή ιστορία, όχι μόνο νομίζεις ότι ζεις στο κέντρο του σύμπαντος αλλά, μαζί με όλα αυτά, βρίζεις και πρωτοχρονιάτικα. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

etsi einai ayta, otan kapios se brizei prosvalontas ton topo sou , tin istoria sou (kai tin noimosini sou ) kaneis den antidra , alla otan kapios milisei me mia skliri parimia kai me 2-3 parastatika ypo8etika paradigmata tote ayto einai xeiroteri prosvoli!

imaron! ftanei pia me tis pseftopareksigiseis gia ton apoprosanatolismo tou 8ematos .

 

 

cooll down paidia, min arpazeste toso eykola, diladi kaneis den mporei na kanei ena kaystiko sxolio? pou eiste se orfanotrofeio i se par8enagogio?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Φίλε MIB σε νιώθω αλλά όπως βλέπεις και εσύ ό,τι και να πούμε θα βγούν και θα αποπροσανατολίσουν την συζήτηση. Γιαυτό και μένω παρατηρητής της συζήτησης προς το παρόν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Deja vu δεν λέγεται αυτό;:worry:

Γενική παράκληση προς όλους: ας μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια.Ξέρετε ποια θα είναι η κατάληξη και την ξέρετε καλύτερα εσείς που συμμετέχετε σε αυτό το thread.

 

......:whistle:

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι είναι καλύτερα ορισμένοι να μη μιλανε για Μακεδονία:

Δημοσιογράφος της ΝΕΤ την περασμένη εβδομάδα σε συζήτηση που είχαν για τη Μακεδονία ανέφερε ότι τα Άνω Πορόια βρίσκονται στην Βουλγαρία ενώ τα Κάτω Πορόια στην Ελλάδα.Που πήγε και τα άκουσε αυτός τα ονόματα των χωριών από την Αθήνα ,αλλά και τη βλακεία που είπε δεν μπορώ να καταλάβω!!!!!!:confused: :fool:Δόξα τω θεώ να λέει που δεν τον πήρε χαμπάρι ο Ψωμιάδης:lol: Συγνώμη και για το off-topic

Link to comment
Share on other sites

ores ores perna apo to mialo mou mia treli idea , gia tin lisi tis onomasias. An i makedonia ginotan aytonomi 8a eixe ly8ei apo mono tou to makedoniko zitima! aytonomi elliniki makedonia simenei oti exoume tin apolyti xrisi tou orou dimokratia tis makedonias! (ekei na deite gelia) exoume dikaioma na onomastoume etsi , afou ston OHE kai EE, oi geitones einai san FYROM! to afinoume merika xronakia, ka8arizoume tis aka8arsies twn geitonon kala kala kai

meta loipon apo tin katastrofi twn sxedion tous , xtipame kai mia epanenosi kai tsoup , ly8ike to problem! ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

ores ores perna apo to mialo mou mia treli idea , gia tin lisi tis onomasias. An i makedonia ginotan aytonomi 8a eixe ly8ei apo mono tou to makedoniko zitima! aytonomi elliniki makedonia simenei oti exoume tin apolyti xrisi tou orou dimokratia tis makedonias! (ekei na deite gelia) exoume dikaioma na onomastoume etsi , afou ston OHE kai EE, oi geitones einai san FYROM! to afinoume merika xronakia, ka8arizoume tis aka8arsies twn geitonon kala kala kai

meta loipon apo tin katastrofi twn sxedion tous , xtipame kai mia epanenosi kai tsoup , ly8ike to problem! ;)

 

Η ενωμένη μακεδονία είναι (Pinin,Vardar και Agean) είναι το όνειρο των γειτόνων μας,φυσικά χωρίς τους Έλληνες μεσα, από τότε που δημιουργήθηκε αυτή η προπαγάνδα πριν 50 χρόνια. Μια διάσπαση της ελληνικής μακεδονίας από την Ελλάδα θα ήταν το πρώτο βήμα για κάτι τέτοιο γιαυτό ειναι καλό να μην κάνουμε ούτε καν αστείο για το συγκεκριμένο θέμα.

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

ΜΙΒ,

όχι μόνο δεν κατάλαβες λέξη, όχι μόνο δεν έχεις ιδέα από ευρωπαϊκή ιστορία, όχι μόνο νομίζεις ότι ζεις στο κέντρο του σύμπαντος αλλά, μαζί με όλα αυτά, βρίζεις και πρωτοχρονιάτικα. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι.

 

Ο άνθρωπος δεν έβρισε κάποιον απλά εκφράστηκε απότομα. Δεν δικαιολογώ την έκφραση του αλλα συμφωνω και εγώ με αυτά που λέει. Δεν είναι συγκρισιμη η ιστορία της αρχαίας Μακεδόνιας με καμία από όλων των περιοχών που ανάφερες ούτε μπορεί να γίνει τόσο εύκολα ζήτημα εδαφικής,εμπορικής,τουριστικής και πολλών άλλων μορφών εκμετάλευσης της ιστορίας των περιοχών αυτών όπως αυτή οποία επιχειρηται από τους γείτονες για την Μακεδονία. Στο κάτω κάτω ο Αλέξανδρος είναι μια πάγκοσμιας εμβέλειας προσωπικότητα που ρίχνει τα φώτα του κόσμου στην Ελλάδα κάθε φορά που αναφέρεται το όνομα και δεν θα ήμουν καθόλου ευχαριστημένος αν αυτό κάποια στιγμή άλλαζε με την προπαγάνδα που δημιουργειται..

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Παραλληλισμός δεν σημαίνει σύγκριση.

 

Επίσης το ότι η άγνοια των Ευρωπαίων σχετικά με το "μακεδονικό" εξηγείται δεν σημαίνει ότι δικαιολογείται κιόλας. Εγώ εξήγησα, δεν δικαιολόγησα αλλά για να τα ξεχωρίσει κανείς αυτά χρειάζεται λίγο σκέψη παραπάνω.

 

Τρίτον, όταν η βάση της σκέψης κάποιου ξεκινά από το "η δική μου ιστορία είναι σημαντικότερη από του άλλου και η δική μου περιοχή είναι ιστορικότερη από όλων" τότε δεν μπορεί να γίνει κανενός είδους σοβαρή συζήτηση. Ειδικά όταν πολλοί δεν έχουν ιδέα για το τι σημαίνει πχ για τους Γάλλους η Λωραίνη ή για τους Άγγλους η Βρετάνη.

 

Εδώ οι "μακεδονομάχοι" του φόρουμ βγάζουν συλλήβδην άχρηστη και ασήμαντη όλη την Ευρώπη. Πώς περιμένουν από τους Ευρωπαίους να κατανοήσουν την κατάσταση εδω?

 

Τέλος, το ότι κάποιοι εξακολουθούν να μιλούν για το θέμα βάζοντας στη συζήτηση αλλαγή ονομασιών, συνόρων, εδαφών κλπ δείχνει ότι ζουν ακόμη στον 19ο αιώνα.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Τρίτον, όταν η βάση της σκέψης κάποιου ξεκινά από το "η δική μου ιστορία είναι σημαντικότερη από του άλλου και η δική μου περιοχή είναι ιστορικότερη από όλων"

 

e afou einai ti na kanoume! de lew na min sizitisoume to 8ema se sxesi me ta antistixa twn allon eyropewn , alla i periptosi i diki mas , exei kapies idieterotites parapanw! rwta kai tous idious agglous gallous na sou poun pia perioxi 8ewroun megaliteris istorikis simasias, tin diki tous i tin makedonia! kai 8a sou poun makedonia!

 

to oti i diki mas perioxi exei ontos megaliteri kai simantikoteri istoria einai gegonos! gegonos episeis einai oti oi antidraseis kai oi xirismoi se tetia 8emata, den prepei na taytizonte me tous xirizmous twn antistixwn 8ematwn gia tis alles eyropaikes perioxes pou aneferes! (pali edw teriazei i akompsi frasi pou xrisimopiisa) alla pistepse me , an eixes kanei mia bolta stin pella, kai evlepes ta arxaia, kai diavazes gia tin istoria, tote 8a eleges ki esy ta idia! den einai oles oi perioxes to idio!

 

ta koina twn perioxwn tis europis me tis makedonias einai oti apla kai mono diekdikoune onomata apo 2 diaforetikous laous! (eksalou kai i agglia den mpike stin EE me to onoma grait britan logo antistixwn problimatwn tis mikris bretanis stin galia!

 

edw parolo pou exoume antistixo problima me tous gallous, exoume na antimetopisoume kai tin aisxri klopi tis istorias! (min mou peis oti kai i bretani exei istoria) to onoma tou megalou alexandrou einai pagosmios gnosto , i bretani den einai gia tipota kai gia kanena istoriko prosopo gnosti.

 

paradeigmatos xarin, an i FYROM i8ele na onomastei MONASTIRAKI den 8a me enoxlouse ka8olou! akoma kai an ypirxe kai elliniki perioxi me ayto to onoma (oxi perioxi tis a8inas) opou kai 8a ypirxe 8ema diakdikisis edafwn! (fysika kai tote den 8a fovomoun oti apiloumoun apo ena tetio kratos kai 8a elega ta idia me sena!

 

me tin istoria omos prepei na eimaste kseka8aroi , kai me lypei to gegonos ovelix oti den to katalaveneis ayto to pragma!

 

an me liga logia, den se pirazei oti se merika xronia mporei na pas sto exoteriko kai na peis eisai apo tin ellada,kai sou poun oti eisai apo tin xwra tou omirou-perikli-leonida , kai simpliroseis , nai kai tou alexandrou!, kai sou poune tote ma ti les ? aytos einai makedonas!!! den einai ELLINAS!

tote mipos epana8ewriseis ola les? tote mipos 8a peis den eprepe na eimoun toso adiaforos me to 8ema?? tote mipos metanioseis opws kai poloi politikoi? i an argotera , arxisoun na amfizvitoun kai alla onomata, kai na zitoun allagi tou onomatos makedonia tou aerodromiou tis 8essalonikis ,i akoma kai olis tis ellinikis makedonias! an twra einai skliroi kai adialaktoi , an einai mesa stin EE kai NATO pws 8a antidroun!? tote 8a arxisoun OI DIEKDIKISEIS! kai na to 8imosaste!

 

mipos 8a eprepei na eisai ligo pio eygenikos me tin istoria sou , kai na min tin sigrineis san apli ypo8esi eyropaikis onomasias?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Εδώ οι "μακεδονομάχοι" του φόρουμ βγάζουν συλλήβδην άχρηστη και ασήμαντη όλη την Ευρώπη. Πώς περιμένουν από τους Ευρωπαίους να κατανοήσουν την κατάσταση εδω?

 

Τέλος, το ότι κάποιοι εξακολουθούν να μιλούν για το θέμα βάζοντας στη συζήτηση αλλαγή ονομασιών, συνόρων, εδαφών κλπ δείχνει ότι ζουν ακόμη στον 19ο αιώνα.

 

den bgazw axristi tin istoria OLIS tis eyropis , alla se sigrisi tis istorias twn perioxon pou onomatises me tin simantikotita tis makedonias ( mias apo tis simantikoteres istories tou planiti) tote praxmatika i istoria ayton twn perioxwn mprosta stis makedonias mou fenete anousia! signomi alla etsi einai

 

KANENAS EDOMESA DEN FOVATE TIN ALAGI TWN SYNORWN! katalave to ayto poly kala!

 

gia allo anisixoume an den katalaves kai mono gia ayto! (to eksigw sto pio panw post mou....

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...