Jump to content

Xiaomi Mi Mix 2


Green_Dragon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικά μετά απο λίγο παίδεμα κατάφερα να περάσω gcam κι εγώ με εντολές adb και ακολούθησα τον παρακάτω σύνδεσμο

 

 

και έβαλα την gcam που πρότεινε ο orlox

 

 

και όντως το αποτέλεσμα είναι θεαματικό σε σχέση με τη στοκ κάμερα

40585169853_6b035bdabb_c.jpgIMG_20190406_225457 by vasilis poun, on Flickr

ποσταρε και τα settings σου αν θες
Link to comment
Share on other sites

ποσταρε και τα settings σου αν θες

 

ρυθμίσεις/φωτογραφία/ auto-exposure--> increase exp.2x(slow)

σύνθετες ρυθμίσεις/ HDR+parameters--> very high

misc settings/ improve in low light--> on

 

αυτά έχω πειράξει μόνο

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εβαλε κανενας την 10.3.1.0 μου ηρθε σημερα τι νεα ξερουμε γιαυτην?

 

https://en.miui.com/thread-6293423-1-1.html

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Το τσίμπησα και εγώ.

Ηρθε με μια παλιά miui 9 με android 7.

Για να βάλω android 8 miui 10 επρεπε να κατεβάσω και να περάσω χειροκίνητα πρώτα τη miui http://bigota.d.miui.com/7.12.21/miui_MIMIX2Global_7.12.21_ab6b4d0fb9_7.1.zip 7.12.21 (κανει wipe) και μετα μου έδωσε την 10.

Και ο αδελφός μου που το πήρε από πλαίσιο την ίδια παλιά έκδοση έχει.

Αυτο το πακέτο που γράφεις το περνάς από το μενού που ελεγχει για ενημερώσεις? Στο 4x που έχει miui 10 οταν μπαίνεις εκει που ελέγχει για ενημερώσης πατώντας τις 3 τελείες εχει "Επιλογή πακέτου εγκατάστασης". Στο 9 δεν θυμάμαι πως είναι,με τον ίδιο τρόπο περνάει το miui 10 για να συνεχίσει τις ota και για android?

* η παλιά έκδοση του λειτουργικού μπορεί να είναι ο λόγος που το ξεστοκάρανε στην μισή τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Και ο αδελφός μου που το πήρε από πλαίσιο την ίδια παλιά έκδοση έχει.

Αυτο το πακέτο που γράφεις το περνάς από το μενού που ελεγχει για ενημερώσεις? Στο 4x που έχει miui 10 οταν μπαίνεις εκει που ελέγχει για ενημερώσης πατώντας τις 3 τελείες εχει "Επιλογή πακέτου εγκατάστασης". Στο 9 δεν θυμάμαι πως είναι,με τον ίδιο τρόπο περνάει το miui 10 για να συνεχίσει τις ota και για android?

* η παλιά έκδοση του λειτουργικού μπορεί να είναι ο λόγος που το ξεστοκάρανε στην μισή τιμή?

 

κι εγώ απο το πλαίσιο το πηρα στα 299 το special edition

δε νομίζω να είναι η έκδοση του λειτουργικού ο λόγος, απλά ήθελαν να ξεστοκάρουν τα τελευταία κομμάτια πιθανολογώ

 

ερώτηση, με περασμένη twrp recovery αλλά οχι root σταματάνε να έρχονται ota αναβαθμίσεις;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ απο το πλαίσιο το πηρα στα 299 το special edition

δε νομίζω να είναι η έκδοση του λειτουργικού ο λόγος, απλά ήθελαν να ξεστοκάρουν τα τελευταία κομμάτια πιθανολογώ

 

ερώτηση, με περασμένη twrp recovery αλλά οχι root σταματάνε να έρχονται ota αναβαθμίσεις;

θα ερχονται αλλα δεν μπορει να γινει official update με twrp.Υπαρχει αλλο recovery που γινεται ομως,για το redmi note 4 ηταν το redwolf recovery,υπαρχει και για το mimix2,στο xda,λεγεται orange recovery νομιζω η κατι τετοιο,και ειναι βασισμενο στο redwolf recovery που ειναι βασισμενο στο twrp,μπορεις να το ψαξεις εκει. Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

θα ερχονται αλλα δεν μπορει να γινει official update με twrp.Υπαρχει αλλο recovery που γινεται ομως,για το redmi note 4 ηταν το redwolf recovery,υπαρχει και για το mimix2,στο xda,λεγεται orange recovery νομιζω η κατι τετοιο,και ειναι βασισμενο στο redwolf recovery που ειναι βασισμενο στο twrp,μπορεις να το ψαξεις εκει.
Ευχαριστώ θα το ψάξω.. Και για να επανέλθει σε στοκ recovery και να κλειδωθεί πάλι ο bootloader ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εαν κάποιος έχει το Amazfit pace με το Mi Mix 2 μπορεί να μου πει γιατί δεν δουλεύει το Smart Lock ενώ το έχω ενεργοποιημένο;

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εαν κάποιος έχει το Amazfit pace με το Mi Mix 2 μπορεί να μου πει γιατί δεν δουλεύει το Smart Lock ενώ το έχω ενεργοποιημένο;

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εννοεις το ξεκλείδωμα με blueooth? Εγώ δεν έχω κανενα θέμα με το stratos 2 παντως. Πρέπει να το ενεργοποιήσεις μέσα από την εφαρμογή amazfit όμως όχι από την εφαρμογη ασφαλεία και κλέιδωμα του τηλεφώνου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το ψάξω.. Και για να επανέλθει σε στοκ recovery και να κλειδωθεί πάλι ο bootloader ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε stock recovery επανερχεται σιγουρα οταν περνας official fastboot rom.Ισως γινεται και με αλλο τροπο αλλα δεν θυμαμαι..

Λογικα αν εχεις το αρχειο της stock recovery θα μπορεις να το βαλεις και χωρις να περασεις την fastboot rom,μεσω adb η μπορει και με την εφαρμογη flashify.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το ξεκλείδωμα με blueooth? Εγώ δεν έχω κανενα θέμα με το stratos 2 παντως. Πρέπει να το ενεργοποιήσεις μέσα από την εφαρμογή amazfit όμως όχι από την εφαρμογη ασφαλεία και κλέιδωμα του τηλεφώνου.
Ναι το ξεκλείδωμα με bluetooth.Το έχω ενεργοποιήσει από εκεί.Οταν πάω στην ασφάλεια εκεί που είναι το δακτυλικο,τέρμα κάτω έχει συνθέτες ρυθμίσεις.Αν πατήσεις εκεί έχει ξεκλείδωμα με συσκευή bluetooth.Οταν το ενεργοποιω δεν βγάζει τίποτα στη λίστα είναι τελείως κενή ενώ το ρολόι είναι συνδεδεμένο κανονικά και δέχομαι ειδοποιήσεις.Μετα αν πας στο απόρρητο εκεί που λέει έμπιστοι αντιπρόσωποι λέει 1 που είναι το ρολόι και αν πατήσεις πάνω είναι ενεργό τοωGoogle Smart Lock αλλά και πάλι δεν ξεκλειδώνει.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξεκλείδωμα με bluetooth.Το έχω ενεργοποιήσει από εκεί.Οταν πάω στην ασφάλεια εκεί που είναι το δακτυλικο,τέρμα κάτω έχει συνθέτες ρυθμίσεις.Αν πατήσεις εκεί έχει ξεκλείδωμα με συσκευή bluetooth.Οταν το ενεργοποιω δεν βγάζει τίποτα στη λίστα είναι τελείως κενή ενώ το ρολόι είναι συνδεδεμένο κανονικά και δέχομαι ειδοποιήσεις.Μετα αν πας στο απόρρητο εκεί που λέει έμπιστοι αντιπρόσωποι λέει 1 που είναι το ρολόι και αν πατήσεις πάνω είναι ενεργό τοωGoogle Smart Lock αλλά και πάλι δεν ξεκλειδώνει.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρέπει να το ενεργοποιήσεις μέσα από την εφαρμογή amazfit όμως όχι από την εφαρμογή ασφάλεια και κλείδωμα του τηλεφώνου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το ενεργοποιήσεις μέσα από την εφαρμογή amazfit όμως όχι από την εφαρμογή ασφάλεια και κλείδωμα του τηλεφώνου.
Εντάξει φίλε σε ευχαριστω.Το βρήκα και δούλεψε.Απλα στο προηγούμενο κινητό κινητό που είχα ήταν με Lineage Os και δεν χρειάστηκε να κάνω αυτό .Το άνοιγε κατευθειαν

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα.....οταν με καλουνε 5-6 αριθμοι που τους εχω μεσα στον καταλογο το τηλεφωνο μενει με μαυρη οθονη, δονείται κανονικα κανει ηχο κλησης αλλα δεν σειχνει τιποτα....μαυρη οθονη. Δεν ειναι σε blacklist. Εχω ψαξει στο internet και βρηκα πολλουςμε το ιδιο προβλημα χωρις λυση.
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα.....οταν με καλουνε 5-6 αριθμοι που τους εχω μεσα στον καταλογο το τηλεφωνο μενει με μαυρη οθονη, δονείται κανονικα κανει ηχο κλησης αλλα δεν σειχνει τιποτα....μαυρη οθονη. Δεν ειναι σε blacklist. Εχω ψαξει στο internet και βρηκα πολλουςμε το ιδιο προβλημα χωρις λυση.

 

Δες εδω, http://en.miui.com/thread-92202-1-1.html

εμένα που μου γινότανε πιο παλιά το τζαμάκι κάλυπτε το proximity sensor.

 

Μπορεί να θέλει και καλυμπράρισμα

calibrate the proximity sensor using miui's own tool to do this.

To get to this tool you have to dial *#*#6484#*#*

Edited by orlox
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω, http://en.miui.com/thread-92202-1-1.html

εμένα που μου γινότανε πιο παλιά το τζαμάκι κάλυπτε το proximity sensor.

 

Μπορεί να θέλει και καλυμπράρισμα

 

Δεν εγινε τιποτα. Μαλλον χαλασε. Ευτηχως ειναι στο 10ημερο αντικαταστασης

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να το καλιμπραρεις από το μενού; πανω δεξια εχει και μενου.

 

Μια σημείωση για μενα για να κάνεις τα volume steps 100 στο build.prop.

 

ro.config.vc_call_vol_steps=100

ro.config.media_vol_steps=100

audio.safemedia.bypass=true

 

Ναι .... αλλα μιας και ειναι στο DOA θα το παω σε λιγο πισω και θα παρω αλλο.:)

Link to comment
Share on other sites

σε stock recovery επανερχεται σιγουρα οταν περνας official fastboot rom.Ισως γινεται και με αλλο τροπο αλλα δεν θυμαμαι..

Λογικα αν εχεις το αρχειο της stock recovery θα μπορεις να το βαλεις και χωρις να περασεις την fastboot rom,μεσω adb η μπορει και με την εφαρμογη flashify.

 

Μάλιστα.. για να μην κάνω καμιά χαζομάρα, θέλω να γίνει σα να βγήκε απο το εργοστάσιο. Κατεβάζω την τελευταία stable στο κινητό και κάνω επιλογή πακέτου απο την ενημέρωση συστήματος; δεν θα μπρικάρει λόγω twrp έτσι;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. για να μην κάνω καμιά χαζομάρα, θέλω να γίνει σα να βγήκε απο το εργοστάσιο. Κατεβάζω την τελευταία stable στο κινητό και κάνω επιλογή πακέτου απο την ενημέρωση συστήματος; δεν θα μπρικάρει λόγω twrp έτσι;
ελπιζω να σε προλαβα!Αυτο που θες γινεται μεσω pc οχι απο twrp. Τσεκαρε εδώ http://en.miui.com/thread-960590-1-1.html
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να σε προλαβα!Αυτο που θες γινεται μεσω pc οχι απο twrp. Τσεκαρε εδώ http://en.miui.com/thread-960590-1-1.html

 

καλό μήνα.. ναι φίλε με πρόλαβες ευχαριστώ:)

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο την βοήθεια σας. Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου, έχοντας το κινητό αφημένο επάνω σε τραπέζι κλπ, ενεργοποιείται η οθόνη μόνη της (στην οθόνη που σου ζητά να το ξεκλειδώσεις). Αυτό συμβαίνει συνέχεια και και ανά 5-10 λεπτά. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο την βοήθεια σας. Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου, έχοντας το κινητό αφημένο επάνω σε τραπέζι κλπ, ενεργοποιείται η οθόνη μόνη της (στην οθόνη που σου ζητά να το ξεκλειδώσεις). Αυτό συμβαίνει συνέχεια και και ανά 5-10 λεπτά. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?
Υποπτευομαι πως καποια εφαρμογη πιθανον στελνει notification στην lockscreen που δεν φαινεται.Πιθανον καποια που εβαλες προσφατα η καποια που της ειχες απαγορευσει να εμφανιζει notifications στην lockscreen.

Θελει ψαξιμο,του στυλ να κανεις disable τις υποπτες εφαρμογες η να πας στις ρυθμισεις τους κ να τους απαγορευσεις να εμφανιζουν στην lockscreen

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...