Jump to content

[Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

thanks ,

Μια από τα ίδια και εγώ ( οι χρόνοι που έδωσα πριν είναι ο μέσος όρος , μερικές φορές ανεβαίνουν κατά πολύ.. )

Το δικό μου Edge το έχω από τον τέλος Μαϊου , πρακτικά και σε εμένα με 6 μηνών μπαταρία είναι ..

Το ζητούμενο είναι να βγάζει την ημέρα μέχρι το βράδυ που γυρίζω σπίτι , δεν με νοιάζει για παραπάνω .. Άλλωστε και με 30 % να είναι , φόρτιση θα θέλει και πάλι..

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστιμένος από το Edge και αν το Note είναι περίπου κοντά θα έιμαι οκ θεωρώ ..

 

Το πρωί για δουλειά φεύγω πάντα με 100%. Ακόμα και με το edge τύχαινε να είχα πχ 40% το βράδυ αλλά πάλι έμπαινε στο ρεύμα. Πλέον δεν κοιτάω τι ώρες sot βγάζω. Θέλω να κάνω την δουλειά μου άνετα, αν τύχει και το λιώσω και δω δεν με βγάζει μέχρι το βράδυ τότε το φορτίζω κάνα μισάωρο ενδιάμεσα.

Πχ χθες όλη μέρα σπίτι με WiFi και καθόλου κλήσεις στο 50% είχα 4μιση ώρες οθόνη. Δεν μου λέει όμως κάτι

Το πήρα λόγο spen επειδή το χρειάζομαι τώρα για την δουλειά,αλλιώς θα περίμενα s9 η θα πήγαινα σε s8plus έτσι για την αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 605
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρωί για δουλειά φεύγω πάντα με 100%. Ακόμα και με το edge τύχαινε να είχα πχ 40% το βράδυ αλλά πάλι έμπαινε στο ρεύμα. Πλέον δεν κοιτάω τι ώρες sot βγάζω. Θέλω να κάνω την δουλειά μου άνετα, αν τύχει και το λιώσω και δω δεν με βγάζει μέχρι το βράδυ τότε το φορτίζω κάνα μισάωρο ενδιάμεσα.

Πχ χθες όλη μέρα σπίτι με WiFi και καθόλου κλήσεις στο 50% είχα 4μιση ώρες οθόνη. Δεν μου λέει όμως κάτι

Το πήρα λόγο spen επειδή το χρειάζομαι τώρα για την δουλειά,αλλιώς θα περίμενα s9 η θα πήγαινα σε s8plus έτσι για την αλλαγή

 

Συμφωνώ απόλυτα , αλλά το ζητούμενο είναι να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διάρκεια στην ημέρα , δεν με νοιάζει η δεύτερη .

Όσο αφορά την αλλαγή , το Spen είναι κάτι διαφορετικό σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη συσκευή ( πχ s8 plus ) καθώς επίσης το Bokeh effect ( λόγω διπλής κάμερας ) που άλλα Samsung δεν το έχουν ..

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μέρα χωρίς sim και ας τσιγκλισω λίγο ακόμη 45 ώρες λειτουργίας...... :lol:

 

HwEeV9P.jpg

 

v0tRZ6i.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μέρα με sim και μάλλον τα πήγε ανέλπιστα καλά. Με το s8+ και με την ίδια ακριβώς χρήση, ήμουν παρακάτω (4,5 sot)!!! Τώρα μένει να το δω στην πορεία.

 

hRQDDk6.jpg

 

DCy3fvr.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μέρα με sim και μάλλον τα πήγε ανέλπιστα καλά. Με το s8+ και με την ίδια ακριβώς χρήση, ήμουν παρακάτω (4,5 sot)!!! Τώρα μένει να το δω στην πορεία.

 

Κάπου εκεί θα είσαι μην περιμένεις κάτι ούτε πολύ καλύτερο ούτε χειρότερο...

Η αυτονομία του είναι πολύ καλύτερη από τα αναμενόμενα σχέση μπαταρία - οθόνη και πολύ κοντά στο s8+....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί θα είσαι μην περιμένεις κάτι ούτε πολύ καλύτερο ούτε χειρότερο...

Η αυτονομία του είναι πολύ καλύτερη από τα αναμενόμενα σχέση μπαταρία - οθόνη και πολύ κοντά στο s8+....

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως με το s8+ είχα 4,5 sot (περίπου).

Ενδέχεται στην πορεία (σε 1-2 μήνες) να πέσω?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως με το s8+ είχα 4,5 sot (περίπου).

Ενδέχεται στην πορεία (σε 1-2 μήνες) να πέσω?

Θα πέσει κάποια στιγμή σίγουρα αλλά να έχει καλύτερη μπαταρία από το s8+ λίγο δύσκολο. Εγώ με s8+ βγάζω 7ωρα για πλάκα με πολύ πιο βαριά χρήση από τη δικιά σου. Ίσως να είχε θέμα η μπαταρία σου.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως με το s8+ είχα 4,5 sot (περίπου).

Ενδέχεται στην πορεία (σε 1-2 μήνες) να πέσω?

 

Αν φορτιζεις την μπαταρια συνεχεια στο fast charging επιταχυνεις τη φθορα της, οποτε προσπαθησε οσο γινεται να φορτιζεις με κανονικη φορτιση και σε 2 μηνες (αν δε βγαλει κανα καταστρεπτικο update η sammy) θα εισαι στα ιδια ακριβως επιπεδα!

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Αν φορτιζεις την μπαταρια συνεχεια στο fast charging επιταχυνεις τη φθορα της, οποτε προσπαθησε οσο γινεται να φορτιζεις με κανονικη φορτιση και σε 2 μηνες (αν δε βγαλει κανα καταστρεπτικο update η sammy) θα εισαι στα ιδια ακριβως επιπεδα!

Πάντως η samsung ανακοινωσε ότι στο note 8 χρησιμοποιεί τεχνολογία μπαταρίας που υποσχεται 5% απώλεια σε χρήση 2 ετών. Προφανως με τον εργοστασιακό φορτιστή της. Εγώ θα έχω αλλάξει καμία 20αρια μοντέλα μέχρι τότε αλλά αν τελικά ισχύει αυτό, θα είναι πολυ μεγάλο πλεονέκτημα για τους κατόχους της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η samsung ανακοινωσε ότι στο note 8 χρησιμοποιεί τεχνολογία μπαταρίας που υποσχεται 5% απώλεια σε χρήση 2 ετών. Προφανως με τον εργοστασιακό φορτιστή της. Εγώ θα έχω αλλάξει καμία 20αρια μοντέλα μέχρι τότε αλλά αν τελικά ισχύει αυτό, θα είναι πολυ μεγάλο πλεονέκτημα για τους κατόχους της συσκευής.

 

Ye right... :shifty:

Απο αυτα που εχω δει μεχρι σημερα οι μπαταριες των sony κρατανε περισσοτερο, λογω πολυ εξυπνου προφιλ φορτισης τη νυχτα που εχει η sony.

Mακαρι να αληθευει αυτο που λεει η sammy, αλλα ο κανονας -αν δε βιαζεσαι- ειναι να φορτιζεις με νορμαλ ταχυτητα και να κρατας την μπαταρια σου μεταξυ 30%-80%. Και με αυτο τον τροπο θα υπαρξει φθορα στα 2 χρονια αλλα θα ειναι πολυ λιγοτερη...

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Αν φορτιζεις την μπαταρια συνεχεια στο fast charging επιταχυνεις τη φθορα της, οποτε προσπαθησε οσο γινεται να φορτιζεις με κανονικη φορτιση και σε 2 μηνες (αν δε βγαλει κανα καταστρεπτικο update η sammy) θα εισαι στα ιδια ακριβως επιπεδα!
Απενεργοποιείται το fast charging; πως;

 

Sent from my Galaxy Note 8

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Διαχείριση συσκευής, μπαταρία - Σύνθετες ρυθμίσεις9493be6c64aa8b8602d6750339c88b11.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλα, και παλι γρηγορη ειναι με τον φορτιστη της samsung.

Μονο με αργο φορτιστη γινεται πραγματικα αργη φορτιση. Πχ εγω φορτιζω σταθερα με 5volt 0.85 Ampere. Ετσι και αλλιως ειτε κανει 2 ωρες ειτε 4, δε με απασχολει οταν κοιμαμαι, αλλα παντα το βαζω το βραδυ κλειστο. Απλα αν τυχει και φτασω απο 55-60% και ανω το βραδυ μπορει να το παω δευτερη μερα αν ξερω οτι δε θα χρειαστω παραπανω ενεργεια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλα, και παλι γρηγορη ειναι με τον φορτιστη της samsung.

Μονο με αργο φορτιστη γινεται πραγματικα αργη φορτιση. Πχ εγω φορτιζω σταθερα με 5volt 0.85 Ampere. Ετσι και αλλιως ειτε κανει 2 ωρες ειτε 4, δε με απασχολει οταν κοιμαμαι, αλλα παντα το βαζω το βραδυ κλειστο. Απλα αν τυχει και φτασω απο 55-60% και ανω το βραδυ μπορει να το παω δευτερη μερα αν ξερω οτι δε θα χρειαστω παραπανω ενεργεια.

 

Mε 55% δεν ξεκινας τη μερα σου με το Note! Το μεσημερι νωρις θα εχεις μεινει, εκτος κι αν δεν το πειραξεις καθολου! :D

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Αν φορτιζεις την μπαταρια συνεχεια στο fast charging επιταχυνεις τη φθορα της, οποτε προσπαθησε οσο γινεται να φορτιζεις με κανονικη φορτιση και σε 2 μηνες (αν δε βγαλει κανα καταστρεπτικο update η sammy) θα εισαι στα ιδια ακριβως επιπεδα!

 

Πάντα με αργή

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mε 55% δεν ξεκινας τη μερα σου με το Note! Το μεσημερι νωρις θα εχεις μεινει, εκτος κι αν δεν το πειραξεις καθολου! :D

 

για να βγηκε η πρωτη μερα με 45%, σημαινει οτι και το 55% θα σε βγαλει, εκτος αν μιλαμε για LG Οπου ξεχναει να πεσει απο το 100%, και μετα ειναι τρυπια...οκ εκει δεν υπαρχει αναλογικοτητα, αλλα εγω οσες φορες το "ρισκαρα" με 55-60 να συνεχισω δευτερη μερα, βγηκε, αλλα οχι με την ανεση του s8+. ΜΕ το s8+ εβγαζα ανετα τη 2η με υπολοιπο 10-20% και καλοκαιρι μεχρι 12. Τωρα μεχρι 10 οπου το αφηνω με 2-5% για να το κλεισω για φορτιση μολις την πεσω.

ΠΑρολα αυτα εχω βγαλει τη 2η μερα με κανονικη χρηση (δικη μου παντα, που σημαινει ομιλια κυριως, καμερα, και Mails κατα βαση, και μετα social λογω δουλειας κυριως).

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θα πέσει κάποια στιγμή σίγουρα αλλά να έχει καλύτερη μπαταρία από το s8+ λίγο δύσκολο. Εγώ με s8+ βγάζω 7ωρα για πλάκα με πολύ πιο βαριά χρήση από τη δικιά σου. Ίσως να είχε θέμα η μπαταρία σου.

 

Το s8+ το είχα πάρει καινούριο.

Στην σκληρή χρήση που λες είναι σχετικό. Πχ εγώ το έχω μόνιμα σε 4g ενώ την μισή μέρα βρίσκομαι σε περιοχή με Edge σήμα. Αυτό είναι ρουφιχτρα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

για να βγηκε η πρωτη μερα με 45%, σημαινει οτι και το 55% θα σε βγαλει, εκτος αν μιλαμε για LG Οπου ξεχναει να πεσει απο το 100%, και μετα ειναι τρυπια...οκ εκει δεν υπαρχει αναλογικοτητα, αλλα εγω οσες φορες το "ρισκαρα" με 55-60 να συνεχισω δευτερη μερα, βγηκε, αλλα οχι με την ανεση του s8+. ΜΕ το s8+ εβγαζα ανετα τη 2η με υπολοιπο 10-20% και καλοκαιρι μεχρι 12. Τωρα μεχρι 10 οπου το αφηνω με 2-5% για να το κλεισω για φορτιση μολις την πεσω.

ΠΑρολα αυτα εχω βγαλει τη 2η μερα με κανονικη χρηση (δικη μου παντα, που σημαινει ομιλια κυριως, καμερα, και Mails κατα βαση, και μετα social λογω δουλειας κυριως).

 

Αν η πρωτη σου βγηκε με 45 και σου βγει και η 2η με 45, τοτε σου μενουν 10% στο τελος της 2ης ημερας, πραγμα που στρεσαρει καπως την μπαταρια...

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Αν η πρωτη σου βγηκε με 45 και σου βγει και η 2η με 45, τοτε σου μενουν 10% στο τελος της 2ης ημερας, πραγμα που στρεσαρει καπως την μπαταρια...

 

Σωτηρη, αν το βαλεις για φορτιση κατευθειαν δεν εχει θεμα. Τοσα χρονια ετσι το κανω και δεν εχω δει ποτε πτωση μπαταρια, κυριως σε συσκευες που εχω για χρονια.

Παρεπιπτοντως ειχα ενα creative MP3 player 10ετιας σχεδον και το ειχα 4 χρονια αφορτιστο. Εκανε μιση ωρα να παρει μπρος και η μπαταρια του κραταει μια χαρα βλεπω. Αντιθετως ενα sony BT sbh54 που ειχα, χαλασε η μπαταρια στον 2ο μηνα που το αφησα αφορτιστο. Ευτυχως υπηρχε εγγυηση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι η ασύρματη φόρτιση δεν καταπονεί τόσο την μπαταρία; Επίσης αν το αφήσεις όλο το βράδυ έστω και με αργή φόρτιση δεν κάνει πάλι κακό;
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι η ασύρματη φόρτιση δεν καταπονεί τόσο την μπαταρία; Επίσης αν το αφήσεις όλο το βράδυ έστω και με αργή φόρτιση δεν κάνει πάλι κακό;

 

για την ασυρματη, ειδικα αν το εχεις διπλα σου το βραδυ, δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο ή αν εχει καποια ακτινοβολια. Προσωπικα γιαυτο την αποφευγω, εξαλλου δε μου κανει κοπο να βαζω το καλωδιο (χωρια οτι δεν κραταω συσκευες και πολυ καιρο).

Αλλα για την φορτιση ολο το βραδυ, πλεον αυτη σταματαει οταν φορτισει η συσκευη. Ετσι λενε τουλαχιστον επισημα. Αρα κανενα προβλημα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι η ασύρματη φόρτιση δεν καταπονεί τόσο την μπαταρία; Επίσης αν το αφήσεις όλο το βράδυ έστω και με αργή φόρτιση δεν κάνει πάλι κακό;

 

Πάντα φορτίζω όλο το βράδυ και ποτέ δεν είδα πτώση μπαταρίας.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όλα αυτά τα χρόνια φορτίζω παντα το βράδυ με κλειστή την συσκευή στην αργή φόρτιση μιας και δεν υπάρχει νόημα να έχω την γρήγορη με διαφορά εναπομείναντα ποσοστά είτε 20% είτε 2%....Ποτέ δεν είδα διαφορά στην μπαταρία αν και δεν έχω κρατήσει συσκευή περισσότερο από 6 μήνες...Το NOTE με την δική μου χρήση με βγάζει παντα 2 μέρες 38 με 40 ώρες εφόσον η πρώτη μέρα κλείνει με 60% και το βράδυ ανοιχτό....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Σήμερα το πρωί έβαλα να φορτίσει το κινητό και ενώ κάνει τον ήχο μόλις το συνδέω με το καλώδιο δεν φορτίζει καθόλου! Σαν να μην αναγνωρίζει τον φορτιστή?

Με άλλο φορτιστή(iPhone 5s) δείχνει να φορτίζει κανονικά αλλά θέλει 4μιση ώρες από το 32% για πλήρη φορτιση).

 

Επίσης ένα άλλο κουλό, ο φορτιστής του note 8 φορτίζει αλλες συσκευές όπως το iPhone 5s που έχω Σαν δεύτερη συσκευή!

 

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον άλλο? Να φταίει ο φορτιστής ή το κινητό?

 

Καλές γιορτές σε όλους!

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα καλωδιο 3 μετρα και οταν το συνδεω με το κινητο μου γραφει οτι θα κανει πανω απο 5 ωρες για πληρη φορτιση απο 20%.Κανει κακο στην μπαταρια η φορτιση με αυτο το καλωδιο που αργει τοσο πολυ;
george cc
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...