Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν βάλεις Nova launcher μπορείς να έχεις 2 tap και πολλές άλλες ανέσεις και είναι ο τοπ launcher για στοκ λειτουργικά.

Βέβαια πρέπει να πάρεις τον premium, οι περισσότεροι μας την πήραμε 0.50€ αλλά κατά καιρούς βγαίνει ξανά η προσφορά αυτή.

Πάντως και τα 4+€ μια χαρά είναι για τον συγκεκριμένο.

Στον Nova πρέπει να επιλέξεις να κλείνει η οθόνη αλλά χωρίς να κλειδώνει γιατί αλλιώς δεν δουλεύει το finger print. Δηλαδή με το που κανείς double tap κλείνει η οθόνη και κλειδώνει μόνη της μετά από τον καθορισμένο χρόνο που έχεις επιλέξει στις ρυθμίσεις της συσκευής.

Δεν είναι πρόβλημα γιατί το ζητούμενο είναι να μην σπαταλαται ενέργεια και να μην πατάμε το power button συνεχώς.

Το άνοιγμα είναι ένα πρόβλημα όταν έχεις το κινητό στο τραπέζι η σε κάποια βάση και πρέπει να βάλεις το χέρι σου πίσω.

Σημαντική παραληψη εκ μέρους της Google.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο θέμα της αυτονομίας με το security patch του φεβρουαρίου.. μετά από μέρες έχω την εντύπωση ότι η αυτονομία επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα (δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο και κάποια εφαρμογή που αναβαθμίστηκε) την τελευταία φορά πάντως που το έβαλα να φορτίσει είχα 6.5 ώρες οθόνη με 12% μπαταρία, άρα μια χαρά

 

σήμερα μάλλον θα μπει επάνω και 2η sim για να δω και πώς θα κυμανθεί η αυτονομία με το 2ο νούμερο

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο θέμα της αυτονομίας με το security patch του φεβρουαρίου.. μετά από μέρες έχω την εντύπωση ότι η αυτονομία επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα (δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο και κάποια εφαρμογή που αναβαθμίστηκε) την τελευταία φορά πάντως που το έβαλα να φορτίσει είχα 6.5 ώρες οθόνη με 12% μπαταρία, άρα μια χαρά

 

σήμερα μάλλον θα μπει επάνω και 2η sim για να δω και πώς θα κυμανθεί η αυτονομία με το 2ο νούμερο

Εμένα σε καθημερινή χρήση πάντα με 3g μόνο έχει στάνταρ τις 6 ώρες. Εννοείται χωρίς να κάθομαι στο YouTube και να παίζω παιχνίδια. Είμαι με Ιανουαρίου.

Όπως έχω ξαναγράψει το update Φεβρουαρίου δεν πρέπει να παίζει πλέον. Έκανα όλα όσα προτείνουν για να το αναγκάσω να κατέβει αλλά δεν....

Μεγάλο ρόλο παίζουν οι εφαρμογές. Κάποιες πιθανώς να μην τα πηγαίνουν το ίδιο καλά σε κατανάλωση αν τυχόν αλλαγές που έχουν γίνει στο συγκεκριμένο update τις επηρεάζουν.

Βλέπω για ότι ο Nova καταναλώνει περισσότερο από τον official launcher.

 

Με την ίδια χρήση στο S7 edge δεν είδα ποτέ τέτοια διάρκεια. Εντάξει άλλη ανάλυση και άλλος επεξεργαστής.

Το θέμα όμως είναι ότι κάνω πολύ καλά και με το Α1 αυτά που χρειάζομαι.

 

Η αυτονομία της συσκευής είναι ιδανική.

Ειδικά για χρήστες που κινούνται με αυτοκίνητο και έχουν φορτιστή σε αυτό θα πάνε άνετα μέχρι τα ξημερώματα

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

έβαλα τη 2η σιμ, πολύ εύχρηστη η όλη φάση δεν χρειάζεται πολλές εξηγήσεις τα μενού κτλ είναι όλα εκεί που τα περιμένεις όπως τα περιμένεις

 

τώρα θα δούμε και τη μπαταρία, αλλά μόνο και μόνο το ότι δε χρειάζεται να κουβαλάς 2η συσκευή είναι σωτήριο, πλέον κριτήριο αγοράς η 2η sim

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μόλις ήρθε ειδοποίηση για update (Feb2018, Android 0), κουλό; Μαρτίου περιμέναμε... Τελοσπάντων να την κάνω ή να το αφήσω μέχρι την επόμενη; Έχω διαβάσει κάτι θεματάκια με τη συγκεκριμένη.
Link to comment
Share on other sites

θεματάκια ιδιαίτερα όχι πέρα από αυτονομία ίσως.. ΑΛΛΑ διορθώνει ένα πρόβλημα που έχει η έκδοση του ιανουρίου ότι αν σε καλούν και είσαι με bluetooth η οθόνη παραμένει σβηστή

 

αν χρησιμοποιείς bluetooth βάζεις του φεβρουαρίου χωρίς 2η σκέψη

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

συνήθως πριν κλείσει ο μήνας έρχεται (με εξαίρεση του φεβρουαρίου) , όλους τους άλλους μήνες έτσι πήγαινε η ιστορία

 

του φεβρουαρίου το προκάλεσα μες στο μάρτιο.. αλλά όλους τους άλλους απλά ερχόταν μετά τις πρώτες 10-15 μέρες ή προς το τέλος του μήνα

 

γενικά πάντως (να κάνουμε μια σύντομη αναδρομή κιόλας) την oreo ακόμα την φτιάχνουν.. η πρώτη πχ που είχε έρθει με patch δεκεμβρίου είχε όντως αρκετά θέματα, τα περισσότερα λύθηκαν με του γενάρη.. του φεβρουαρίου αν και γενικά δουλεύει καλά από ότι φαίνεται είχε και αυτή τα δικά της, ελπίζω με του μάρτη να σταθεροποιηθεί το πράγμα

 

αλλά γενάρη-φλεβάρη δουλεύει καλά πάνω κάτω όπως η nougat, η μόνη πραγματικά προβληματική ήταν η oreo με patch δεκεμβριου που και πάλι την είχαμε πάρει λίγοι, οι περισσότεροι πήραν Oreo με patch γενάρη

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

θεματάκια ιδιαίτερα όχι πέρα από αυτονομία ίσως.. ΑΛΛΑ διορθώνει ένα πρόβλημα που έχει η έκδοση του ιανουρίου ότι αν σε καλούν και είσαι με bluetooth η οθόνη παραμένει σβηστή

 

αν χρησιμοποιείς bluetooth βάζεις του φεβρουαρίου χωρίς 2η σκέψη

 

Τι εννοείς όταν είσαι με blue tooth? Μήπως λες όταν είσαι με BT handsfree?

Ρωτάω γιατί εγώ είμαι όλη μέρα με το ΒΤ συνδεδεμένο στο smartwatch και όταν οδηγάω με το αυτοκίνητο.

Η οθόνη ανάβει κανονικά. Στο αυτοκίνητο βλέπω την κλήση σαν ειδοποίηση και αν θέλω μπορώ να απαντήσω απο την οθόνη παρακάμπτοντας την απάντηση μέσω του button που υπάρχει στο τιμόνι. Όταν απαντώ ανοίγει κανονικά η οθόνη.

Φυσικά δεν υπάρχει λόγος να παρακάμψω το αυτοκίνητο αλλά λέμε.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

θεματάκια ιδιαίτερα όχι πέρα από αυτονομία ίσως.. ΑΛΛΑ διορθώνει ένα πρόβλημα που έχει η έκδοση του ιανουρίου ότι αν σε καλούν και είσαι με bluetooth η οθόνη παραμένει σβηστή

 

αν χρησιμοποιείς bluetooth βάζεις του φεβρουαρίου χωρίς 2η σκέψη

 

Αυτό με τη σωστή οθόνη ήταν θέμα του dialer όχι της αναβάθμισης.εγω είχα καταργήσει τα updates της εφαρμογής του dialer και κατευθείαν δούλεψε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν είσαι με blue tooth? Μήπως λες όταν είσαι με BT handsfree?

Ρωτάω γιατί εγώ είμαι όλη μέρα με το ΒΤ συνδεδεμένο στο smartwatch και όταν οδηγάω με το αυτοκίνητο.

Η οθόνη ανάβει κανονικά. Στο αυτοκίνητο βλέπω την κλήση σαν ειδοποίηση και αν θέλω μπορώ να απαντήσω απο την οθόνη παρακάμπτοντας την απάντηση μέσω του button που υπάρχει στο τιμόνι. Όταν απαντώ ανοίγει κανονικά η οθόνη.

Φυσικά δεν υπάρχει λόγος να παρακάμψω το αυτοκίνητο αλλά λέμε.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

με ακουστικό στο αυτί, όταν χτυπούσε η οθόνη παρέμενε σβηστή και δεν έβλεπα ποιος έπαιρνε εκτός αν πατούσα το Power button

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό με τη σωστή οθόνη ήταν θέμα του dialer όχι της αναβάθμισης.εγω είχα καταργήσει τα updates της εφαρμογής του dialer και κατευθείαν δούλεψε σωστά.

 

α οκ λάθος μου τότε, απλά μου είχε φτιάξει εκείνη τη στιγμή και κάποιος άλλος είχε γράψει ότι διορθώθηκε με του φεβρουαρίου και έμεινα με αυτή την εντύπωση

 

θυμάμαι ότι και ο dialer σχετικά πρόσφατα αναβαθμίστηκε..

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω πως το μοναδικό πρόβλημα που έχω...δεν νομίζω πως είναι της συσκευής.

 

Όπως και στο 6p κατά την διάρκεια της κλήσης κατεβαίνει η notification και γίνεται πανικός. Airplane, battery saver και ότι ήθελε προκύψει. Κάθε κλήση και νέα περιπέτεια.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτό από ότι έχω καταλάβει το παθαίνουν γενικά τα xiaomi αφού δεν καλιμπράρουν τον proximity sensor

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

αυτό από ότι έχω καταλάβει το παθαίνουν γενικά τα xiaomi αφού δεν καλιμπράρουν τον proximity sensor
Εμένα αυτό μου το έκανε μόνο όταν μιλούσα με FB messenger. Με dialler ποτέ.

Αυτό που παρατήρησα εν όσο μου το έκανε γιατί έβλεπα ότι άναβε η οθόνη, είναι ότι δεν κρατούσα σωστά την συσκευή. Την είχα πιο μακρυά από το αυτί μου και ήμουν σχεδόν ξαπλωμένος.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

κάποια στιγμή θα στο κάνει και στην κλήση δεν στο κάνει πάντα, μάλιστα θα έλεγα ότι μειώθηκε μετά από κάποιες αναβαθμίσεις ή απλά έμαθα τα χούγια του και το κρατάω ώστε να μην μου το κάνει (άσε που κάνω πάνω από τις μισές μου κλήσεις με bt οπότε δεν με απασχολεί και τόσο συχνά)

 

όπως και να΄χει είναι απαράδεκτο δεν υπάρχει σωστό και λάθος στο πώς κρατάς το τηλέφωνο όπως θες το κρατάς.. δεν μου έχει συμβεί πουθενά αλλού αυτό

 

απλά έχω διαβάσει πολλά xiaomi να έχουν το ίδιο θέμα και είναι ξεκάθαρα θέμα software, αν καλιμπραριστεί δεν το κάνει (με έξτρα εφαρμογή που είχα δοκιμάσει είχε σταματήσει, αλλά ήθελε να την έχω διαρκώς εγκατεστημένη να κρατάει τις ρυθμίσεις μετά από κάθε επανεκκίνηση)

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Όταν έχετε ανοικτή την οθόνη σε κάποια εφαρμογή και σας καλέσουν η κλήση εμφανίζεται σε παράθυρο ψηλά στην οθόνη ;

Δεν το είχα προσέξει πριν αλλά έχω την εντύπωση πριν την αναβάθμιση κάλυπτε ολόκληρη την οθόνη .

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Όταν έχετε ανοικτή την οθόνη σε κάποια εφαρμογή και σας καλέσουν η κλήση εμφανίζεται σε παράθυρο ψηλά στην οθόνη ;

Δεν το είχα προσέξει πριν αλλά έχω την εντύπωση πριν την αναβάθμιση κάλυπτε ολόκληρη την οθόνη .

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν θυμάμαι σωστά πάντα έτσι εμφανίζονταν.....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

κατοχος κ εγω του κινητου απο χθες,αριστες οι πρωτες εντυπωσεις απο ηχο στο ηχειο,την ταχυτητα κ την οθονη.

οκ η καμερα φαινεται οτι δεν ειναι το δυνατο σημειο της συσκευης.

προβληματιζομαι πολυγια αυτα που γραφεται για τον dialler,δεν εχω βαλει ακομα sim θα τσεκαρω κ θα πω.

περασα oreo οπως μου προτειναι ο φιλος Te_salat.

υγ qsis ποια εφαρμογη ειχες βαλει για το προβλημα με τον dialler;

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

κατοχος κ εγω του κινητου απο χθες,αριστες οι πρωτες εντυπωσεις απο ηχο στο ηχειο,την ταχυτητα κ την οθονη.

οκ η καμερα φαινεται οτι δεν ειναι το δυνατο σημειο της συσκευης.

προβληματιζομαι πολυγια αυτα που γραφεται για τον dialler,δεν εχω βαλει ακομα sim θα τσεκαρω κ θα πω.

περασα oreo οπως μου προτειναι ο φιλος Te_salat.

υγ qsis ποια εφαρμογη ειχες βαλει για το προβλημα με τον dialler;

Προσπάθησε να περάσεις την Google camera. Θα δεις με το HDR+ που διαθέτει ότι κάνει θαύματα.

Δες φωτο από το κινητό μας μέσα στο σπίτι.

Τέτοια λεπτομέρεια δεν είχα ποτέ πριν.

Η gcam με τους αλγόριθμους που διαθέτει έχει κάνει μάγκες όλους τους αισθητήρες που την κάνουν port.

4d3894e45997caba8b68c6eb748430aa.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

συνήθως πριν κλείσει ο μήνας έρχεται (με εξαίρεση του φεβρουαρίου) , όλους τους άλλους μήνες έτσι πήγαινε η ιστορία

 

του φεβρουαρίου το προκάλεσα μες στο μάρτιο.. αλλά όλους τους άλλους απλά ερχόταν μετά τις πρώτες 10-15 μέρες ή προς το τέλος του μήνα

 

γενικά πάντως (να κάνουμε μια σύντομη αναδρομή κιόλας) την oreo ακόμα την φτιάχνουν.. η πρώτη πχ που είχε έρθει με patch δεκεμβρίου είχε όντως αρκετά θέματα, τα περισσότερα λύθηκαν με του γενάρη.. του φεβρουαρίου αν και γενικά δουλεύει καλά από ότι φαίνεται είχε και αυτή τα δικά της, ελπίζω με του μάρτη να σταθεροποιηθεί το πράγμα

 

αλλά γενάρη-φλεβάρη δουλεύει καλά πάνω κάτω όπως η nougat, η μόνη πραγματικά προβληματική ήταν η oreo με patch δεκεμβριου που και πάλι την είχαμε πάρει λίγοι, οι περισσότεροι πήραν Oreo με patch γενάρη

Εμένα μου ήρθε η Φεβρουαρίου μόλις τώρα..τι να κάνω αραγεε

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Te_salat ευχαριστω...το εχω κατα νου,νομιζω υπαρχει οδηγος σε καποια σελιδα για αυτη την καμερα.

οντως η φωτο που ανεβασες ειναι σουπερ.

επισης εβαλα σιμ κ επαιξα λιγο με τον αισθητηρα την ωρα της κλησης με το χερι μου κ δεν εκανε κατι κουλο ακομα.

ο ηχος στο αυτι ειναι μετριος σε ενταση σε σχεση με το lumia640 που ειχα,κατι που φοβομουν γιατι ειχα ακουσει ασχημες εντυπωσεις απο παιδια/κατοχους του note 4x.το ιδιο κ σε ανοιχτη ακροαση.

τωρα που ειπα lumia αν ξερει καποιος τον τροπο να περασω τις επαφες στο xiaomi το λεει.:)

Edited by satsok1979

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...