Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το να συμβεί μια φορά το καταλαβαίνω. Μου έχει συμβεί στο παρελθόν σε Galaxy S και σε iphone. Έστρωσε με επανεκκίνηση και δεν το ξανάκανε. Αν όμως συμβαίνει συνεχόμενα υπάρχει πρόβλημα στην συσκευή. Δοκίμασε όταν στο παρουσιάζει να επιλέξεις 2g και μόνο 3g αν και δεν νομίζω ότι φταίει αυτό.
Έβαλα 2g και 3g ...μου έκανε και εκεί διακοπές...το περίεργο είναι ότι ακούω τ συνομιλητή μου αλλά δεν με ακούει...κοιτάω την οθόνη βλέπω τ σήμα είναι κενό και βλέπω το x...έκανα και επανεκκίνηση....στην infoquest το είχαν καμμία 10 εργάσιμες μέρες όταν τ προτοανακαλυψα ότι είχα το θέμα αυτό .Το πήγα στο κατάστημα που τ πήρα και μου τ έστειλαν αυτοί στο επίσημο σέρβις.Οταν το πήρα πίσω μ.εδωσαν και ένα χαρτί που έλεγε ότι τσεκαραν το κινητό και δεν υπήρχε κανένα θεμα

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα τα έχω ανοιχτά τ τσεκαρα και αυτό

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μου το χει κανει και εμενα την τελευταια βδομαδα μετα το update (cyta,vodafone) το πεταει στην cyta που εχω τα δεδομενα

το εκλαμβανω σαν προβλημα προσβασης στο ινετ δεν το χω ψαξει να σου πω αν κατεληξα αν φταει το σημα η κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

μου το χει κανει και εμενα την τελευταια βδομαδα μετα το update (cyta,vodafone) το πεταει στην cyta που εχω τα δεδομενα

το εκλαμβανω σαν προβλημα προσβασης στο ινετ δεν το χω ψαξει να σου πω αν κατεληξα αν φταει το σημα η κατι αλλο

Πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και μ είπε ότι θα επικοινωνήσει το τεχνικό τμήμα μαζί μ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ουτε Φλεβαρη ουτε Μάρτη δεν εχουμε update????:X:(:!: τζαμπα παταω τοση ωρα claer data?? & update???? Edited by milgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τελικα να βάλουμε την αναβαθμιση Μαρτίου (του φλεβαρη δεν ηρθε) η να περιμένουμε?

 

Το ότι μπήκε ο Μάρτιος δε σημαίνει οτι έχει έρθει και το αντίστοιχο updtate.οταν το δώσουν θα το μάθετε από εδώ σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το συγκεκριμένο τηλέφωνο και η απορία μου είναι εάν τελικά έχει quick charge. Αγορά από amazon Γερμανίας 188 ευρώ το 32gb. Πήρε άμεσος 2 ενημερώσεις εκ τον οποίον η δεύτερη ήταν το Android 8. Φενετε πολύ καλή συσκευή για τα χρήματα της και το ακόμα καλύτερο είναι το pure android χωρίς σκάλισμα με custom Rom.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει quick charge.Θέλει 2 ώρες και κάτι ψιλά για πλήρη φορτιση
Κρίμα. Το μόνο μείον.

 

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει quick charge.Θέλει 2 ώρες και κάτι ψιλά για πλήρη φορτιση

Είμαστε σίγουροι ότι δεν έχει fast charging?

 

https://m.gsmarena.com/xiaomi_mi_a1-8776.php

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχει quick charge 1.0 δεν έχει πληρώσει τα licences στην qualcom

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δόθηκε η beta αναβάθμιση (για tester) Μαρτίου με ευχάριστα νέα, διορθώθηκε το 90% των προβλημάτων, (battery drain, bt call, αυτονομία, proximity sensor, etc) και είναι το κόκκινο χαλί για την 8.1 δλδ η αμέσως επόμενη θα είναι η 8.1.

 

Φεβρουαρίου μη περιμένετε, την σταμάτησαν.

 

Edit: Για το φίλο που ρωτάει για qc2, έχει όπως επίσης ο επεξεργαστής έχει και qc3 αλλά η Xiaomi παίζει το παιχνίδι "ανοιγοκλεισε" το διακόπτη, δλδ μια το ενεργοποιεί μια οχι.

Ελπίζουμε να το αφήσουν ενεργό γτ ακόμα φημολογείται οτι δεν έχει πάρει ακόμα άδεια απ την Qualcomm...

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με τη κάρτα sim που ξαφνικά χάνεται; μου συμβαίνει πάνω κάτω μια φορά κάθε δύο βδομάδες, πρέπει να τη βγάλω και ξαναβάλω για να παίξει, ούτε restart κάνει κάτι.

 

Η αφαιρούμενη βάση και η κάρτα δε φαίνεται να έχουν οπτικό πρόβλημα και το κινητό δεν έχει πέσει ή πάθει κάτι νωρίτερα μήπως και κουνιέται η sim.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση:

Το κινητό δεν το έχω. Θέλω όμως να ενημερώσω μια φίλη που ψάχνεται για εγκατάσταση gcam.

Από εδώ https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/ δεν λειτουργεί καμία έκδοση της εφαρμογής στο Α1; Στο G6 μου ας πούμε λέγει άψογα η cstark η οποία είναι optimized βέβαια για το g6. Επίσης για τον wide φακό πρέπει να εγκατασταθεί 2ρη εφαρμογή.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση:

Το κινητό δεν το έχω. Θέλω όμως να ενημερώσω μια φίλη που ψάχνεται για εγκατάσταση gcam.

Από εδώ https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/ δεν λειτουργεί καμία έκδοση της εφαρμογής στο Α1; Στο G6 μου ας πούμε λέγει άψογα η cstark η οποία είναι optimized βέβαια για το g6. Επίσης για τον wide φακό πρέπει να εγκατασταθεί 2ρη εφαρμογή.

 

Ευχαριστώ

Καλημέρα. Η εγκατάσταση μπορεί να γίνει μέσω του παρακάτω εργαλείου σε pc. Τα apk δε μπορούν να εγκατασταθούν μόνα τους μιας η συσκευή δεν έχει ενεργοποιημένο το camera2api που είναι απαραίτητο.

https://www.google.gr/amp/s/forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/tool-google-camera-root-magisk-enable-t3747585/amp/

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει quick charge.Θέλει 2 ώρες και κάτι ψιλά για πλήρη φορτιση

 

1:30 με 1:40 θέλει από σχεδόν άδειο (</= 10%) όχι 2

 

2 ήθελε με τη nougat, μπορεί να μην μπήκε quick charge όπως λανθασμένα εμφάνιζε η πρώτη oreo, αλλά φορτίζει όντως πιο γρήγορα με την oreo

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Η σιμ έχει φθορές;

Όπως στην εικόνα πχ

image-jpg.372319

 

Απ' όσο την είχα εξετάσει όχι και είναι λιγότερο των δύο ετών

 

Η μπαταρία όντως λέει ότι θα πάρει γύρω στο 1.35-1.40, όμως η εκτίμηση βγαίνει μερικά λεπτά αφού έχει ξεκινήσει η φόρτιση (τα οποία πρέπει να προστεθούν) και πάντα κάνει 10-15 παραπάνω. Δηλαδή σου λέει απομένουν 4 λεπτά πας σε 5 σου λέει απομένουν 2 και τα δύο θέλουν αλλά 5.

 

Το καλό είναι ότι φορτίζει πολύ γρήγορα μέχρι το 70% όταν βιάζεσαι.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

https://imgur.com/a/6YgAk

 

αυτά συμβαίνουν δυστυχώς όταν μπαίνει κάποιος εδώ και του προτείνουν το Mi A1 ως η υπέρτατη συσκευή και ισάξια με ναυαρχίδες.

 

ps: δεν μπόρεσα να καλιμπράρω τον Proximity Sensor.

Link to comment
Share on other sites

https://imgur.com/a/6YgAk

 

αυτά συμβαίνουν δυστυχώς όταν μπαίνει κάποιος εδώ και του προτείνουν το Mi A1 ως η υπέρτατη συσκευή και ισάξια με ναυαρχίδες.

 

ps: δεν μπόρεσα να καλιμπράρω τον Proximity Sensor.

Α. Δεν νομίζω να βγαίνει το συμπέρασμα από όσα έχω διαβάσει εδώ ότι η συσκευή είναι αντάξια με ναυαρχίδες. Η σωστή ερμηνεία είναι πως για τα λεφτά της είναι σούπερ ιδίως για τη δυνατότητα να έχει ο κάτοχος stock android και αναβαθμίσεις κοντά σε nexus.

Β. Ποσταρεις ένα μήνυμα messenger από κάποιον τυχαίο που δικαιολογεί την απογοήτευση του χωρίς να αναφέρει γιατί "θέλει να το σπάσει"

Γ. Ένα παιδί χθες έγραψε ότι με τη νέα αναβάθμιση που έρχεται φτιάχνει ο proximity sensor. Υπομονή λοιπόν.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η εγκατάσταση μπορεί να γίνει μέσω του παρακάτω εργαλείου σε pc. Τα apk δε μπορούν να εγκατασταθούν μόνα τους μιας η συσκευή δεν έχει ενεργοποιημένο το camera2api που είναι απαραίτητο.

https://www.google.gr/amp/s/forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/tool-google-camera-root-magisk-enable-t3747585/amp/

Ευχαριστώ πολύ!

Θα παραπέμψω την φίλη και εδώ και ελπίζω να βγάλει άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Α. Δεν νομίζω να βγαίνει το συμπέρασμα από όσα έχω διαβάσει εδώ ότι η συσκευή είναι αντάξια με ναυαρχίδες. Η σωστή ερμηνεία είναι πως για τα λεφτά της είναι σούπερ ιδίως για τη δυνατότητα να έχει ο κάτοχος stock android και αναβαθμίσεις κοντά σε nexus.

Β. Ποσταρεις ένα μήνυμα messenger από κάποιον τυχαίο που δικαιολογεί την απογοήτευση του χωρίς να αναφέρει γιατί "θέλει να το σπάσει"

Γ. Ένα παιδί χθες έγραψε ότι με τη νέα αναβάθμιση που έρχεται φτιάχνει ο proximity sensor. Υπομονή λοιπόν.

 

Η ερώτηση μιας κοπέλας σε μιά ομάδα στο fb ήταν:

"Καλησπέρα σας . Θα ήθελα να μάθω αν τα κινητά xaiomi είναι εξίσου καλά με τα Samsung k iPhone. Και ποιο είναι το καλύτερο μοντέλο. Ευχαριστώ"

 

Και ένας από τους διάφορους που απαντάει λέει το εξής:

 

"Xiaomi MI Max 3 !!!

Ξεπερνάει την Samsung σε όλα κατά πολύ!

Για Apple δεν μπορώ να στο συγκρίνω γιατί αν και είναι και τα δύο τηλέφωνα είναι τέλειος διαφορετικά τα ios από τα Android...

Το μι Μαξ 3 είναι το κορυφαίο τηλέφωνο της Xiaomi! Και αυτό συνεπάγεται και με τα χρήματα που θα δώσεις! Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει πάνω από 500€ αν και δεν θυμάμαι καλά να σου πω ακριβώς αριθμό... Αν θες την γνώμη μου εξίσου καλό Xiaomi είναι το prime 5a και ποιο εφικτό στην τιμή του. *190€* καλό βράδυ!"

 

Α. Δεν χρειάζεται να ποστάρω αλλά διάφοροι το έχουν συγκρίνει με ναυαρχίδες εδώ μέσα. Φωτογραφίες αντάξιες του s7, δαχτυλικό καλύτερο από s8, διαχείριση μνήμης και μπαταρία καλύτερη από iphone. Δεν τα έχεις δεί εδώ γραμμένα αυτά που λέω ή πέφτεις από τα σύννεφα;

 

Β. ο παλίκάρος που πόσταρα γράφει επακριβώς τι πρόβλημα έχει. Ότι δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του. Και το χειρότερο είναι οτι ρώτησε και του τα είπαν λάθος.

 

b0bWTF5.png

 

Δέν πάω να ξεκινήσω κάποιο flame, αλλά δυστυχώς κάποιοι νομίζουν ότι αγόρασαν τα μυστικά του σύμπαντος σε συσκευασία κινητού, και χαλάνε μόνοι τους το καλό όνομα της Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...