Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι φίλε μου δε χάνεται μετά από factory reset ,απλά εγκατέστησε εκ νέου την εφαρμογή που είχες και πριν και είσαι οκ(magisk ή SuperSU)

 

Ορίστε κ ένα δείγμα και από την μπαταρία !!! Είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος με τα νούμερα που πιάνει η συσκευή με 3080 mAh μπαταρία!4fe0bcf82b6b58e2949b10d79499025e.jpgffba03d4c89fbbc365caf8e4fe1bb4c3.jpgadcccbe977a473e9fdf576505cd17b25.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβως αυτο που ειπε ο φιλος ξανα περνας την εφαρμογη που ειχες. Ευχαριστουμε για το δειγμα. Απο οτι διαβασα ηδη κυκλοφορει στις beta συσκευες η ενημερωση του Φεβρουαριου με μεγεθος κοντα στο 1Gb οποτε αναμενουμε πολλα πραγματα.:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δε χάνεται μετά από factory reset ,απλά εγκατέστησε εκ νέου την εφαρμογή που είχες και πριν και είσαι οκ(magisk ή SuperSU)

 

Ακριβως αυτο που ειπε ο φιλος ξανα περνας την εφαρμογη που ειχες.

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Προχώρησα ήδη με το που τις διάβασα.

Έκανα unlock τον bootloader και πλέον πριν την κλασική bootscreen πετάει για λίγα δευτερόλεπτα το εξής μήνυμα σε λευκή οθόνη: "Your device software can't be checked for corruption. Please lock again bootloader". Φαντάζομαι είναι λογικό απλά δεν έτυχε κάπου να το δω/διαβάσω. Στην ακόλουθη bootscreen έχει μια κλειδαριά ξεκλειδωμένη.

 

Επίσης με τη μπαταρία είμαι κι εγώ πολύ ικανοποιημένος. 6+ ώρες οθόνη. Πολύ καλά (προερχόμενος από Nexus 5).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Προχώρησα ήδη με το που τις διάβασα.

Έκανα unlock τον bootloader και πλέον πριν την κλασική bootscreen πετάει για λίγα δευτερόλεπτα το εξής μήνυμα σε λευκή οθόνη: "Your device software can't be checked for corruption. Please lock again bootloader". Φαντάζομαι είναι λογικό απλά δεν έτυχε κάπου να το δω/διαβάσω. Στην ακόλουθη bootscreen έχει μια κλειδαριά ξεκλειδωμένη.

 

Επίσης με τη μπαταρία είμαι κι εγώ πολύ ικανοποιημένος. 6+ ώρες οθόνη. Πολύ καλά (προερχόμενος από Nexus 5).

Δεν ειναι κατι, απολυτως λογικο σε ολους το βγαζει. Αμα κλειδωσεις τον bootloader θα εξαφανιστει

Link to comment
Share on other sites

με αυτα που γραφουν εδω.................https://forum.xda-developers.com/mi-a1/help/fm-radio-android-8-t3743659

κατεβασα την εφαρμογη στο κινητο μου που ειναι root και δουλεψε κανονικα. Εχω oreo με January patch

απο εδω το κατεβαζετε....http://9androidapps.com/spirit2-real-fm-radio-4-aosp-v2014_12_16_lollipop-apk/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κατι, απολυτως λογικο σε ολους το βγαζει. Αμα κλειδωσεις τον bootloader θα εξαφανιστει

ΟΚ. Τhanx. Αποστολή root εξετελέσθη.

Mελλοντικά με OTA τι παίζει;

Αν διάβασα καλά κάπου, πάμε και τη βρίσκουμε "χειροκίνητα" και την εγκαθιστούμε μέσω Magisk Manager ;

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό adblock - δε θυμάμαι ποιο είχα πριν στο Nexus 5. :confused:

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε και ένα κουφό που μου έτυχε με το mi A1. Πήγα να κάνω την πρώτη σύνδεση ebanking στην eurobank μέσω Google Chrome και μου έλεγε ότι δεν είναι αποδεκτό το λειτουργικό του συστήματος. Μόλις όμως δοκίμασα με το Xiaomi Mi Note 3 πάλι μέσω Google Chrome όλα έγιναν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Εννοείται πως στο Xiaomi Mi A1 δοκίμασα και την λειτουργία ως υπολογιστή.
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε και ένα κουφό που μου έτυχε με το mi A1. Πήγα να κάνω την πρώτη σύνδεση ebanking στην eurobank μέσω Google Chrome και μου έλεγε ότι δεν είναι αποδεκτό το λειτουργικό του συστήματος. Μόλις όμως δοκίμασα με το Xiaomi Mi Note 3 πάλι μέσω Google Chrome όλα έγιναν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Εννοείται πως στο Xiaomi Mi A1 δοκίμασα και την λειτουργία ως υπολογιστή.

Και μενα μου το έκανε αυτό έλεγε ότι ο chrome δεν είναι ενημερωμένος.wtf?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βγήκε και February update οποίος θέλει να το περάσει με fastboot . Εγώ είμαι με root και magisk .

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάθε πότε έρχονται τα updates του μήνα; Γιατί προσωπικά δεν μου έχει έρθει ακόμα τίποτα.

(Καινούργιος στο καθαρό Android και κατά ευχαριστημένος!!! :D ;) )

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησαν τα φαγώματα και δεν έχει κίνηση το thread :-)

 

Πριν δύο μέρες έκανα update την εφαρμογή dialer της google και από τότε έχω την εντύπωση ότι πέφτει η μπαταρία μου πολύ πιο γρήγορα, επίσης εμφανίζει σημαντική κατανάλωση στα στατιστικά μπαταρίας χωρίς πολλές κλήσεις.

 

Μπορεί τα στατιστικά να είναι λάθος, μπορεί η μπαταρία να μην είναι από αυτό, πάντως γύρισα στην εργοστασιακή και βλέπουμε πως θα πάει.

 

 

εμένα ο dialer αργεί να πάρει μπρος και κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε και ένα κουφό που μου έτυχε με το mi A1. Πήγα να κάνω την πρώτη σύνδεση ebanking στην eurobank μέσω Google Chrome και μου έλεγε ότι δεν είναι αποδεκτό το λειτουργικό του συστήματος. Μόλις όμως δοκίμασα με το Xiaomi Mi Note 3 πάλι μέσω Google Chrome όλα έγιναν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Εννοείται πως στο Xiaomi Mi A1 δοκίμασα και την λειτουργία ως υπολογιστή.

 

 

Και μενα μου το έκανε αυτό έλεγε ότι ο chrome δεν είναι ενημερωμένος.wtf?

 

Το κάνει κ σε μένα στο e-banking της Alpha bank και της Eurobank , αλλά στο e-banking της συνδέεται κανονικά.Πραγματικα παράξενο..

Με Mozilla μπαινει σε όλα κανονικά .Φαντάζομαι ότι κατι έχει να κάνει με το root, ειμαι με magisk σε Oreo με security patch Ιανουαρίου. Η πλάκα είναι ότι οι αντίστοιχες εφαρμογές των τραπεζών δουλεύουν κανονικά ακόμα και αν δεν τις κάνω hide από το magisk.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για τράπεζες, χρησιμοποιεί κανείς την εφαρμογή της Alpha Bank;

Μετά το ξεκλείδωμα/root παω να ρυθμίσω εισαγωγή με fingerprint αλλά μου βγάζει μήνυμα πως δεν υποστηρίζεται από τη συσκευή.

Κι έχω κολλήσει και δε θυμάμαι αν λειτουργούσε και πριν το root.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγώ και τις δύο εφαρμογές της alpha. Δουλεύουν μια χαρά και οι δύο, με ξεκλείδωμα φυσικά με fingerprint.

 

 

Έχει κανείς BT συνδεδεμένο και να του δείχνει ποσοστό της μπαταρίας του;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγώ και τις δύο εφαρμογές της alpha. Δουλεύουν μια χαρά και οι δύο, με ξεκλείδωμα φυσικά με fingerprint.

Έχει κανείς BT συνδεδεμένο και να του δείχνει ποσοστό της μπαταρίας του;

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Είσαι root φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Ρε παιδιά δεν σας φαίνονται τα χρώματα της οθόνης "ξεπλημένα"... Δηλαδή με άλλα xiaomi MI3, redmi mote 3 κ.λ.π. καμία σχέση ... υπαρχεί κανένα tweak....
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Ρε παιδιά δεν σας φαίνονται τα χρώματα της οθόνης "ξεπλημένα"... Δηλαδή με άλλα xiaomi MI3, redmi mote 3 κ.λ.π. καμία σχέση ... υπαρχεί κανένα tweak....

 

Όχι, ίσα ίσα που είναι πιο σωστά τα χρώματα σε σχέση με τα υπερκορεσμενα καρτουνιστικα χρώματα άλλων miui συσκευών....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πέσει κανείς θύμα του camera lag μετά από root+Magisk;

 

Εγώ έκανα χθες το root, κάνω κι ένα factory reset (που ήθελα) και στο τέλος λέω "δεν ανοίγω και την κάμερα";

Ευτυχώς στo xda υπάροχουν αναφορές και λύσεις τις τελευταίες ημέρες.

Το αναφέρω σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος.

Προτιμήστε τη λύση 1 από τη 2.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι root φαντάζομαι.
Όχι. Συγγνώμη που ξέχασα να το αναφέρω.

 

Πάντως και μένα τα χρώματα μου φαίνονται μια χαρά.

 

Κάνεις που να έχει BT και να φαίνεται το ποσοστό της μπαταρίας του;

Δοκίμασα σύνδεση με BT που αποδεδειγμένα φαίνεται το ποσοστό σε άλλη συσκευή και στο δικό μου τίποτα.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Συγγνώμη που ξέχασα να το αναφέρω.

Λοιπον το βρηκα: μετα απο το root η εφαρμογη της AlphaBank με το fingerprint επιτρεπεται, αφου την κανω hide μεσα απο το μενου του Magisk.

Καλα μονο σ εμενα καθισαν ολα αυτα τα στραβα μετα το root;

Εβαλα και το adaway (ενεργοποιωντας και το systemless hosts στο Magisk, οπως διαβασα στο xda).

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

Έχω redmi note 4 10πύρηνο με 3/32

Και σκέφτομαι να αλλάξω σε mi a1

Από ότι βλέπω οι διαφορές είναι το chip η κάμερα και η μπαταρία.

Σημειωτέον ότι θα κάνω να ξανά αλλάξω κινητό ένα χρόνο, να περιμένω για το εν λόγω redmi note 5 (ξέρω οτι έχει βγεί το plus αλλά δεν μου άρεσε τόσο) και να μείνω στο note μου προς το παρόν ή να πάω στο mi a1;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

Έχω redmi note 4 10πύρηνο με 3/32

Και σκέφτομαι να αλλάξω σε mi a1

Από ότι βλέπω οι διαφορές είναι το chip η κάμερα και η μπαταρία.

Σημειωτέον ότι θα κάνω να ξανά αλλάξω κινητό ένα χρόνο, να περιμένω για το εν λόγω redmi note 5 (ξέρω οτι έχει βγεί το plus αλλά δεν μου άρεσε τόσο) και να μείνω στο note μου προς το παρόν ή να πάω στο mi a1;

Ευχαριστώ

Μην πας στο A1 δεν αξιζει αν εχεις το Note 4. Καλυτερα να περιμενεις τα καινουρια Note 5 Οπως λες η να κοιταξεις κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η mtk έκδοση υστερεί αρκετά σε gaming. Επιπλέον η mtk εκδοση του rn4 έχει κατώτερη κάμερα από rn4 snap ενώ δεν παίρνει gcam.

 

Αν λοιπον παίζεις παιχνίδια και θες βελτιωση στη καμερα και ηχείο προχωρα. Αλλιώς κάνε υπομονή αφού σε ταχύτητα/εμπειρία χρήσης δεν θα δεις διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είδα κι απόειδα με root και magisk κι έπειτα από λίγο ψάξιμο, επανέφερα τη συσκευή τελειώς stock κι ενημερωμένη.

Όσον αφορά το root (με Magisk που δοκίμασα προσωπικά) υπάρχουν θεματάκια, όπως το lag της κάμερας, που αναφέρω λίγο πιο πάνω, που υπάρχει βέβαια ήδη λύση, κάποιες εφαρμογές, όπως της Alpha Bank, που κι αυτό το αναφέρω πιο πάνω με τη λύση του, και τέλος είχα ένα θέμα με το Google Play που δεν αναγνώριζε τη συσκευή μου σαν πιστοποιημένη, με αποτέλεσμα να μην επιτρέπει το Google Drive να τηρεί αντίγραφα ασφαλείας (δεδομένων κι εφαρμογών που μ' ενδιέφερε). Για το τελευταίο λύση δε βρήκα (άνοιξα και θέμα στο xda-μου έκανε εντύπωση που δεν έχει ήδη αναφερθεί) έτσι ούτε xposed ούτε με κάμερα ψήθηκα ν' ασχοληθώ. Ας καθίσω στ' αυγά μου (μετά από 4 χρόνια Nexus 5) κι ας απολαύσω τα official updates - μέχρι να βγουν customs roms σταθερές με τα παραπάνω έτοιμα και "μαγειρεμένα". :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...