Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να καταθέσω ένα ακόμη περίεργο συμβάν με το σήμα. Είχα ενεργοποιημένα δεδομένα 4g και σερφαρα κανονικά στο φβ.καποια στιγμή πάω να κάνω κλήση και μου λέει δίκτυο μη διαθέσιμο.ξανα προσπαθώ τίποτα.κανοντας μια επανεκκίνηση του κινητού το δίκτυο επανήλθε και μου ήρθαν και μηνύματα από τις κλήσεις που είχα όση ώρα δεν είχα δίκτυο.η ερωτηση μου είναι πως γίνεται εγώ να έχω φουλ σήμα και ιντερνετ αλλά να μην μπορούν να με πάρουν τηλέφωνο? Θέλω να πιστεύω ότι ήταν κόλλημα του δικτύου και όχι του κινητού εσείς τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα 2 nillkin ... 1 απλο και 1 Η+ PRO και τα δυο τρελο ghosting γυρω απο την οθονη... Πως να το κανω να κολλησει?

 

Oλα θα στο κανουν αυτο, γιατι η οθονη ειναι κυρτη στην ακρη.

 

Οποτε ή το δεχεσαι αναγκαστικα, ή πας σε fullscreen tempered glass (που εχω δοκιμασει σε άλλα κινητα και ειναι ακομα χειροτερα, αν θες σου λεω γιατι)

 

To Η+ pro ειναι απο τα καλυτερα γυαλια που μπορεις να βαλεις. Εγω τωρα φοραω ενα φτηνο απο ebay στο Α1 και ειμαι στο τσακ να το πεταξω και να βαλω της Νιλκιν.

Και το φτηνο εχει το ghost effect, καθως και ενα rainbow χρωμα στις ακρες, ακρως ενοχλητικο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να καταθέσω ένα ακόμη περίεργο συμβάν με το σήμα. Είχα ενεργοποιημένα δεδομένα 4g και σερφαρα κανονικά στο φβ.καποια στιγμή πάω να κάνω κλήση και μου λέει δίκτυο μη διαθέσιμο.ξανα προσπαθώ τίποτα.κανοντας μια επανεκκίνηση του κινητού το δίκτυο επανήλθε και μου ήρθαν και μηνύματα από τις κλήσεις που είχα όση ώρα δεν είχα δίκτυο.η ερωτηση μου είναι πως γίνεται εγώ να έχω φουλ σήμα και ιντερνετ αλλά να μην μπορούν να με πάρουν τηλέφωνο? Θέλω να πιστεύω ότι ήταν κόλλημα του δικτύου και όχι του κινητού εσείς τι λέτε?

 

Σου έχει κομμένη την δυνατότητα βο πάροχος σου να έχεις data και voice, πάρε τους τηλ να στο ενεργοποιήσουν. Προφανώς μπορεί να έχεις παλιά κάρτα σιμ. Επίσης ένα ακόμα σενάριο είναι να έχεις απενεργοποιημένη υην αναμονή κλήσεων.

Εκτός και αν όλα αυτά σου έγιναν με υον εξής τρόπο, να σερφαρες απο τημ σιμ 1 και να προσπαθούσαν να σε καλέσουν στην σιμ 2 όπου εκεί είναι άλλο το θέμα.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να αποθηκεύσω μία νέα επαφή στη sim ή στο τηλέφωνο και όχι στον λογαριασμό google; Επίσης όταν άνοιξα το Play Store για πρώτη φορά για να ενημερώσω τις εφαρμογές, στην καρτέλα "ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΕΣ" δεν μου έδειχνε καμία εφαρμογή και όταν έκανα έλεγχο για νέες ενημερώσεις δεν μου έβγαζε τίποτα. Αναγκάστηκα να κάνω ενημέρωση την κάθε μία εφαρμογή ξεχωριστά. Γιατί αυτό; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά το gmail με το οποίο συνδέθηκα το χρησιμοποιώ πρώτη φορά.
Link to comment
Share on other sites

Σου έχει κομμένη την δυνατότητα βο πάροχος σου να έχεις data και voice, πάρε τους τηλ να στο ενεργοποιήσουν. Προφανώς μπορεί να έχεις παλιά κάρτα σιμ. Επίσης ένα ακόμα σενάριο είναι να έχεις απενεργοποιημένη υην αναμονή κλήσεων.

Εκτός και αν όλα αυτά σου έγιναν με υον εξής τρόπο, να σερφαρες απο τημ σιμ 1 και να προσπαθούσαν να σε καλέσουν στην σιμ 2 όπου εκεί είναι άλλο το θέμα.

 

Μα αν είχε κομμένη την δυνατότητα ο πάροχος τότε κάθε φορά που θα είχα ανοιχτά τα δεδομένα δε θα μπορούσα να κάνω κλήση.αυτο πρώτη φορά συμβαίνει.παντα σχεδόν έχω ανοιχτά τα δεδομένα και δέχομαι και κάνω κλήσεις κανονικά για αυτό προβληματίστηκα.επισης η αναμονή τι σχέση έχει? Δε μιλούσα ήδη και προσπαθούσαν να με πάρουν. Τέλος, έχω μόνο μια sim ,όποτε το τελευταίο σενάριο αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν είχε κομμένη την δυνατότητα ο πάροχος τότε κάθε φορά που θα είχα ανοιχτά τα δεδομένα δε θα μπορούσα να κάνω κλήση.αυτο πρώτη φορά συμβαίνει.παντα σχεδόν έχω ανοιχτά τα δεδομένα και δέχομαι και κάνω κλήσεις κανονικά για αυτό προβληματίστηκα.επισης η αναμονή τι σχέση έχει? Δε μιλούσα ήδη και προσπαθούσαν να με πάρουν. Τέλος, έχω μόνο μια sim ,όποτε το τελευταίο σενάριο αποκλείεται.

 

Τότε είναι τυχαίο γεγονός. Μπορεί να είχε traffic η κεραία εκείνη την ώρα και να σε πέταξε έξω.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Παρατηρησα κατι περιεργο στον ελεγχο του ηχου.. πατωντας τα πληκτρα για την αυξομειωση στο πλαι αλλαζει ο ηχος των ΜΕΣΩΝ και οχι των ΚΛΗΣΕΩΝ.. ετσι πρεπει να ειναι?

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Παρατηρησα κατι περιεργο στον ελεγχο του ηχου.. πατωντας τα πληκτρα για την αυξομειωση στο πλαι αλλαζει ο ηχος των ΜΕΣΩΝ και οχι των ΚΛΗΣΕΩΝ.. ετσι πρεπει να ειναι?

 

Οταν τρεχει καποια εφαρμογη πολυμεσων τοτε τα κουμπια αλλαζουν την ενταση του βιντεο, ηχητικου κλιπ, κτλ.

Οταν δεν τρεχει καποια εφαρμογη πολυμεσων (π.χ. οταν εισαι στο desktop) τα κουμπια αυξομειωνουν την ενταση του ringtone.

Link to comment
Share on other sites

Οταν τρεχει καποια εφαρμογη πολυμεσων τοτε τα κουμπια αλλαζουν την ενταση του βιντεο, ηχητικου κλιπ, κτλ.

Οταν δεν τρεχει καποια εφαρμογη πολυμεσων (π.χ. οταν εισαι στο desktop) τα κουμπια αυξομειωνουν την ενταση του ringtone.

 

Ναι το γνωριζω αυτο.. το προβλημα ειναι οτι αλλαζει τον ηχο των εφαρμογων ενω βρισκομαι στην αρχικη οθονη.. και οχι τον ηχο κλησεων οπως θα επρεπε.. εχω nova launcher

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Oλα θα στο κανουν αυτο, γιατι η οθονη ειναι κυρτη στην ακρη.

Οποτε ή το δεχεσαι αναγκαστικα, ή πας σε fullscreen tempered glass (που εχω δοκιμασει σε άλλα κινητα και ειναι ακομα χειροτερα, αν θες σου λεω γιατι)

To Η+ pro ειναι απο τα καλυτερα γυαλια που μπορεις να βαλεις. Εγω τωρα φοραω ενα φτηνο απο ebay στο Α1 και ειμαι στο τσακ να το πεταξω και να βαλω της Νιλκιν.

Και το φτηνο εχει το ghost effect, καθως και ενα rainbow χρωμα στις ακρες, ακρως ενοχλητικο.

Έβαλα και πέταξα 2 full screen μαλα... γκουχ γκουχ τζαμακια . Το καλο που ειχαν οτι ηταν βαμμένα γυρω γυρω και δεν φαινόταν το ghosting, το κακο οτι δεν ειχαν επαφη με την οθονη με αποτελέσματα διάφορα (rainbow, το touch μια να πιανει μια να μην πιανει )

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και πέταξα 2 full screen μαλα... γκουχ γκουχ τζαμακια . Το καλο που ειχαν οτι ηταν βαμμένα γυρω γυρω και δεν φαινόταν το ghosting, το κακο οτι δεν ειχαν επαφη με την οθονη με αποτελέσματα διάφορα (rainbow, το touch μια να πιανει μια να μην πιανει )

 

Αυτο ακριβως.

Μονη λυση το H+ pro ή..... γυμνο το κινητο.

 

Οταν αγορασα το Mi a1 απο το Xiaomi store, αγορασα και ενα full screen protector, το οποιο ομως δεν ηταν tempered, ηταν πλαστικο.

Original Xiaomi φυσικα.

 

Δεν καταφερα να το βαλω, το βρηκα παρα πολυ δυσκολο να το ευθυγραμμισω σωστα με τα κουμπια κατω και το πεταξα αμεσα.

Εσενα μπορει να σε βολεψει κατι τετοιο παντως, αν εφαρμοστει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Παρατηρησα κατι περιεργο στον ελεγχο του ηχου.. πατωντας τα πληκτρα για την αυξομειωση στο πλαι αλλαζει ο ηχος των ΜΕΣΩΝ και οχι των ΚΛΗΣΕΩΝ.. ετσι πρεπει να ειναι?

 

χμμ βρηκα τι φταιει.. ειχα ενα live wallpaper και προφανως το αναγνωριζε σαν ανοιχτη εφαρμογη.. :confused: :O

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

χμμ βρηκα τι φταιει.. ειχα ενα live wallpaper και προφανως το αναγνωριζε σαν ανοιχτη εφαρμογη.. :confused: :O

 

Ποια εφαρμογη;

Προσοχη τι κατεβαζεις, υπαρχει πολυ σαπιλα στο play store

Link to comment
Share on other sites

Για screen protector προτείνω ανεπιφύλακτα το Brotect airglass, είναι λεπτό σαν πλαστικο protector αλλά είναι γυαλί. Για θήκη η Nillkin πολύ καλή
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ τη ζελατίνα που δίνει η nillkin δώρο με τη θήκη και έχει τέλεια εφαρμογή και αίσθηση. Δεν προστατεύει από πέσιμο, αλλά για γρατζουνιές από κλειδιά κτλ, μια χαρά είναι

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχετε κάποιο link για την θήκη της Nillkin ;

Εγώ πήρα την παρακάτω αλλά είναι ογκώδης και τελικά δεν μου αρέσει

https://www.skroutz.gr/s/13367773/Forcell-Carbon-Rugged-Armor-Case-Black-Xiaomi-Mi-A1-5X.html

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εχετε κάποιο link για την θήκη της Nillkin ;

Εγώ πήρα την παρακάτω αλλά είναι ογκώδης και τελικά δεν μου αρέσει

https://www.skroutz.gr/s/13367773/Forcell-Carbon-Rugged-Armor-Case-Black-Xiaomi-Mi-A1-5X.html

https://www.skroutz.gr/s/12785737/Nillkin-Super-Frosted-Back-Cover-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Xiaomi-Mi-5X.html

Εγώ βέβαια τη παράγγειλα από Κίνα, γύρω στα 5€

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε λάθος ενότητα. Αλλά όπως και να χει τα μόνα κοινα που έχουν αυτές οι 2 συσκευές ειναι το μέγεθος και ο τηλεφακός.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως.

Οταν αγορασα το Mi a1 απο το Xiaomi store, αγορασα και ενα full screen protector, το οποιο ομως δεν ηταν tempered, ηταν πλαστικο.

Δεν καταφερα να το βαλω, το βρηκα παρα πολυ δυσκολο να το ευθυγραμμισω σωστα με τα κουμπια κατω και το πεταξα αμεσα.

Εσενα μπορει να σε βολεψει κατι τετοιο παντως, αν εφαρμοστει σωστα

Τα ιδια ακριβώς, το πήρα μαζι με 2 τετοια τζαμακια.

Βαζω το πρώτο και είμαι στα όρια της παράκρουσης.

Παραγγέλνω το 9Η της Nillkin, ερχεται το βάζω και στραβώνει το στόμα μου και μου τρέχουν σάλια...

3 χρόνια Nillkin στο προηγούμενο κινητό ήμουν προδιατεθειμένος πολυ θετικά αλλά το ghosting που εκανε τρελο.

Refund και παραγγελία το 9Η+PRO και μέχρι να έρθει βάζω το 2o φθηνό τζάμι... το κινητό να κάνει rainbow effect, wet spot , κλικ όπου να ναι και ο ιδιοκτήτης του να παίρνει PROZAK για να αντέξει τους 2 μήνες των ελληνικών ταχυδρομείων...

Ηρθε το 9Η+PRO και σκ@4@... χειρότερο απο πριν το ghosting...

Στο ίντερνετ που ψάχνω τα πασαλείβουν με βαζελίνη ή ελαιόλαδο, το εχει κάνει κανείς?

Οπως το σκέφτομαι πιστεύω πιο μεγάλη επιτυχία θα έχει να το πάω σε ομοιοπαθητικο γιατρό...

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ τη ζελατίνα που δίνει η nillkin δώρο με τη θήκη και έχει τέλεια εφαρμογή και αίσθηση. Δεν προστατεύει από πέσιμο, αλλά για γρατζουνιές από κλειδιά κτλ, μια χαρά είναι

Αυτήν την φόρεσα καμιά βδομαδα τώρα πριν να έρθει το 9Η+PRO και θυμήθηκα γιατί έλεγα οτι "ΜΟΝΟ ΓΥΑΛΙ" καμιά σχέση η αίσθηση...

 

Εχετε κάποιο link για την θήκη της Nillkin ;

Εγώ πήρα την παρακάτω αλλά είναι ογκώδης και τελικά δεν μου αρέσει

https://www.skroutz.gr/s/13367773/Forcell-Carbon-Rugged-Armor-Case-Black-Xiaomi-Mi-A1-5X.html

Εγω πηρα ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ γιατι η διαφανη super slim δεν μου αρεσε

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγω πηρα ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ γιατι η διαφανη super slim δεν μου αρεσε

4 posts πιο πάνω δίνω το λινκ για nillkin θήκη . Όσο για την διαφορά στην αίσθηση ζελατίνα vs glass, εννοείται ότι υπάρχει, αλλά αν βρεις γυαλί που να εφαρμόσει σωστά σε κυρτή οθόνη, και να στοιχίζει κάτω από 15€ πες μου. 3 χρόνια κινητά με 2.5 d οθόνη είχα, ποτέ κάποιο δεν ταίριαξε απόλυτα(λογικό κιόλας). Εγώ προσωπικά συμβιβάζομαι με την αίσθηση της ζελατίνας.

Σας έχω πρόταση, που μόλις τώρα το βρήκα, ότι βγάλαν για το κινητό μας: https://www.amazon.de/Xiaomi-Mi-A1-Folie-FX-Curved-Clear-19-3er-Set/dp/B075H3GSNP.

Καλύπτει όλη την οθόνη λέει κανονικά.

Για εμένα ότι έχω πάρει από atfolix, ήταν ποιοτικότατο, και η ζελατίνα τους έχει σχεδόν την αίσθηση του γυαλιού(έχουν βγάλει και glass).

 

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα, ο Nova Launcher Prime σε προσφορά (€0.50), μέχρι τις 2/1.

Επιτέλους εξαφανίστηκε η μπάρα της Google.

Για να δούμε, θα δεήσει να προσθέσει δυνατότητα απενεργοποίησης στο Oreo?

Έχει κανείς την beta (αν υπάρχει) να μας πει?

Για την ενημέρωση, λογικά θα τη δούμε από τη νέα χρονιά?

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου λύνετε μια απορία.

Τι είναι τα rainbow effect, wet spot κλπ. ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...