Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρήκα εδώ τρόπο να περάσει κάποιος fastboot rom http://www.androwide.com/2017/11/mi-a1-stuck-mi-logo-unroot-unbrick.html?m=1 μπορεί να τσεκαρει κάποιος αν είναι οκ??
Link to comment
Share on other sites

Ναι ίδια είναι εξωτερικά
Έχω πάρει αυτή και είναι πραγματικά πολύ ωραία 336b94352fb2ba20a4471b9a7bdccea4.jpg

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα εδώ τρόπο να περάσει κάποιος fastboot rom http://www.androwide.com/2017/11/mi-a1-stuck-mi-logo-unroot-unbrick.html?m=1 μπορεί να τσεκαρει κάποιος αν είναι οκ??

 

Εδω ειναι οι οδηγιες επισημα: http://en.miui.com/thread-807252-1-1.html.

Δεν κανεις τιποτα παραπανω απο το να flashαρεις το stock image μεσω του MiFlash.

 

Εδω ειναι το latest available image: http://bigota.d.miui.com/7.10.30/tissot_images_7.10.30_20171030.0000.00_7.1_82ffdfe70c.tgz

Εχει το 2ο security update Οκτωβριου μεσα. Το security update του Νοεμβριου το περνας μετα μεσω ΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σειρα μου να δωσω κι εγω τη βοηθεια μου σε οσους τη χρειαστουν.

Για οσους ειναι ηδη σε October security update:

 

1. Στο PC, κατεβαζουμε αυτο το tool και το κανουμε install.

2. Στο κινητο, πηγαινουμε Settings > About phone, πηγαινουμε στο τελος και παταμε 6-7 φορες πανω στο Build number για να αποκτησουμε προσβαση στο Developer options μενου.

3. Πηγαινουμε ενα βημα πισω στα Settings > Developer options.

4. OEM unlocking: ON και USB debugging: ON

5. Κατεβαζουμε αυτο το zip.

6. Ανοιγουμε το cfar_xiaomi_mi-a1_tissot_n2g47h.7.10.14_t1.zip, πηγαινουμε στο φακελο image και κανουμε extract το boot.img σε ενα καινουριο φακελο (π.χ. καινουριος φακελος στο C:\ με το ονομα temp_root).

7. Συνδεουμε το κινητο με το PC και αποδεχομαστε τα μηνυματα που εμφανιζονται στην οθονη του κινητου.

7. Απο την Εναρξη των Windows ψαχνουμε για το cmd.exe και το τρεχουμε.

8. Στο παραθυρο που ανοιγει, γραφουμε τις παρακατω εντολες:

adb devices

Θα πρεπει να εμφανισει ενα αντιστοιχο μηνυμα:

List of devices attached

b8c3h64102781 device

 

adb reboot bootloader

Η συσκευη θα κανει restart και θα μπει στο bootloader.

 

fastboot oem unlock 

Με αυτη την εντολη κανουμε unlock τον bootloader.

 

cd C:\temp_root

Με αυτη την εντολη δειχνουμε στο προγραμμα (cmd.exe) που ειναι ο φακελος με το boot.img απο το βημα 6.

 

fastboot boot boot.img

Με αυτη την εντολη δινουμε στο κινητο το πειραγμενο boot.img που μας δινει προσωρινο root.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Περιμενουμε 2-3 λεπτα και το κινητο θα κανει reboot μονο του.

 

9. Αφου ανοιξει παλι το κινητο, ανοιγουμε εναν file explorer. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω αυτον.

10. Πηγαινουμε στο /system και ανοιγουμε το build.prop.

11. Στο τελος του αρχειου περναμε τις 2 παρακατω γραμμες:

persist.camera.eis.enabled=1
persist.camera.HAL3.enabled=1

κανουμε Save και Restart το κινητο.

12. Τωρα μπορουμε να περασουμε οποιο gcam port θελουμε :D

 

καλημέρα,

έχω περάσει την gcam με τον παραπάνω καταπληκτικό οδηγό. Ήρθε όμως το november security update και επειδή την προηγούμενη φορά που έκανα update το κινητό δεν ξεκίνησε θέλω να ρωτήσω:

 

τι να κάνω ώστε να έχω την gcam και Ota; υπάρχει κάπου αναλυτικός οδηγός για αυτό;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μετά από τις ενημερώσεις που έχει πάρει το κινητό έχει βελτιωθεί καθόλου η ποιότητα εγγραφής ήχου στο βίντεο;σκοπεύω να αγοράσω το κινητό τις επόμενες ημέρες αλλά με προβληματίζει αυτό το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα, ευτυχής κάτοχος από χθες. Είμαι Αγγλία, το πήρα από gb στα £174 και ενημερωτικά: με παραγγελία 30/10, έφυγε 4/11 και έφτασε εδώ 23/11. Και το tracking απλά δεν δούλεψε ποτέ!

Κάτοχος redmi 3, αγαπάω miui αλλά θέλω να εξοικιωθώ με pure android, οπότε...δεν έχει γκρίνια!

1η ερώτηση, στο status bar υπάρχει δυνατότητα να μπει η ρύθμιση της φωτεινότητας;

Δεν το βλέπω στις προτεινόμενες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Ok ξαναγυρισα σε στοκ κατασταση μετα απο ρουτ κ πέρασα την τελευταία αναβάθμιση... Το ρούτ ουσιαστικά είναι μόνο για να περάσει κάποιος την gcam για καλύτερη φωτογραφία.τα έχω κρατήσει όλα τα αρχεία ξαναρουταρω όποτε θέλω κ φλασαρω την μαμά Ρομ ενίοτε..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Αυτη τη στιγμη το τηλεφωνο παιζει στο geekbuying italy stock 203.03 euro

Ειναι ασφαλες για τελωνειο αφου ειναι [italy Stock] ?

Λογικα δε θα χει προβλημα?

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Αυτη τη στιγμη το τηλεφωνο παιζει στο geekbuying italy stock 203.03 euro

Ειναι ασφαλες για τελωνειο αφου ειναι [italy Stock] ?

Λογικα δε θα χει προβλημα?

 

Ελλαδα ανετα το βρισκεις 230-240€, γιατι να παρεις απεξω;

 

Το κινητο το πηρα και εγω σημερα, εδω που ειμαι εχει 185€ στο xiaomi store, μιλαμε για κλοπη.

 

Aκομα δεν το εχω σεταρει για πρωτο αλλα με μια ματια, παει πολυ καλα και παιρνει και gcam port για καλυτερες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα ανετα το βρισκεις 230-240€, γιατι να παρεις απεξω;

 

Το κινητο το πηρα και εγω σημερα, εδω που ειμαι εχει 185€ στο xiaomi store, μιλαμε για κλοπη.

 

Aκομα δεν το εχω σεταρει για πρωτο αλλα με μια ματια, παει πολυ καλα και παιρνει και gcam port για καλυτερες φωτο.

 

Με γεια ;)

Βασικα παιζουν κουπονια και πεφτει η τιμη.. ψαχνω ολα τα γνωστα κινεζομαγαζα λογω black friday.. υπηρξαν κατι καλες προσφορες αλλα με μεταφορικα και λιγα κουπονια δεν προλαβαινεις..

Προσβαση στο xiaomi store δεν εχω

 

Ειναι ασφαλες λοιπον για τελωνειο αφου ειναι [italy Stock] ?

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Με γεια ;)

Βασικα παιζουν κουπονια και πεφτει η τιμη.. ψαχνω ολα τα γνωστα κινεζομαγαζα λογω black friday.. υπηρξαν κατι καλες προσφορες αλλα με μεταφορικα και λιγα κουπονια δεν προλαβαινεις..

Προσβαση στο xiaomi store δεν εχω

 

Ειναι ασφαλες λοιπον για τελωνειο αφου ειναι [italy Stock] ?

 

Δεν υπάρχει τελωνείο από italy warehouse.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η gcam παίζει μόνο με root ή όχι? υπάρχει τρόπος να την βάλουμε αλλιώς η να ρουταρω πάλι???
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η gcam παίζει μόνο με root ή όχι? υπάρχει τρόπος να την βάλουμε αλλιώς η να ρουταρω πάλι???

 

Θελει root και hal3 enable

Link to comment
Share on other sites

Περάστηκε το update του Νοεμβρίου κ ξανά ρουτ κ gcam. Τι άλλο αξίζει να πειράξουμε μιας και είναι ρουτ??ως προς το καλύτερο πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του arnova 1.3 (GCam5.1.016-Arnova8G2-V1.3.apk) δουλεύει καλά με hdr+ Nexus 6 auto, model Nexus 6p και hdr+ στο high.

 

Επίσης στο debugging and tools έχω ξετικαρει το camera.use_photos

 

Όλες οι ρυθμίσεις θέλουν επανεκκίνηση του app για να εφαρμοστούν, ίσως και 2 φορές.

 

Και τα αποτελέσματα που παίρνω είναι πολύ πολύ καλά.

 

Πλέον stock app κάμερα μόνο για πορτραίτα, που μου φαίνονται πολύ πολύ καλά για το price range.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μιας και συζητάτε για gcam, με λίγο πειραματισμό είδα ότι η BSG 4 είναι αρκετά γρηγορότερη από τη 5.1 του arnova (ειδικά το shot-to-shot speed) και με λίγοτερα επιθετικό NR. Προσωπικά προτιμώ αυτή με αρκετά γρήγορες ρυθμίσεις. Πιο συγκεκριμένα:

 

MGCB_7.0H_C2API_v.4.0_AllinOne_Full_Manual

 

Model: Nexus 6P

Config: Nexus6 Hdr+ Auto

Buffer size: 3

Total imagereader: 15

hdr+ burst: 8(nexus 6)

Calculation hdr+: AllExpConfig

 

Από την άλλη έχω πειραματιστεί μόνο μια μερα οπότε ενδεχομένως να με βρω και καλύτερες (κατά τα υποκειμενικά μου κριτήρια τουλάχιστον).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μιας και συζητάτε για gcam, με λίγο πειραματισμό είδα ότι η BSG 4 είναι αρκετά γρηγορότερη από τη 5.1 του arnova (ειδικά το shot-to-shot speed) και με λίγοτερα επιθετικό NR. Προσωπικά προτιμώ αυτή με αρκετά γρήγορες ρυθμίσεις. Πιο συγκεκριμένα:

 

MGCB_7.0H_C2API_v.4.0_AllinOne_Full_Manual

 

Model: Nexus 6P

Config: Nexus6 Hdr+ Auto

Buffer size: 3

Total imagereader: 15

hdr+ burst: 8(nexus 6)

Calculation hdr+: AllExpConfig

 

Από την άλλη έχω πειραματιστεί μόνο μια μερα οπότε ενδεχομένως να με βρω και καλύτερες (κατά τα υποκειμενικά μου κριτίρια τουλάχιστον).

 

Θα το δοκιμάσω και αυτό πάραυτα, σήμερα είδα ότι το hdr+ στην arnova έχει πολύ φωσφορίζοντα χρώματα και δεν μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν εγω έχοντας προηγούμενα το redmi note3, μπορω να μεταφερω τις ρυθμισεις μου με το mi cloud?

 

Στο mi 5x ναι. Στο mi a1 όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι root τότε εφαρμογές των τραπεζών όπως alpha ,winbank δεν λειτουργούν. Καμμία βοήθεια?? Υπάρχει λύση?
Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι root τότε εφαρμογές των τραπεζών όπως alpha ,winbank δεν λειτουργούν. Καμμία βοήθεια?? Υπάρχει λύση?
Κάνεις root με magisk αντι supersu και επιλέγεις σε ποιες εφαρμογές θες να μη φαίνεται το root.

Σε μένα παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις root με magisk αντι supersu και επιλέγεις σε ποιες εφαρμογές θες να μη φαίνεται το root.

Σε μένα παίζει κανονικά.

έχεις βάλει magisk με το update του Νοεμβρίου; Αν ναι, πώς;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...