Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν όντως ισχύει αυτό με το σαρ, τότε είναι μεγάλη η τιμή του.

Το είχα διαβάσει αλλά δεν έδωσα σημασια, αφενός γιατί δε μιλάω πολύ στο τηλέφωνο κι αφετέρου γιατί συνήθως χρησιμοποιώ hands free.

 

Σε ότι αφορά το ραδιόφωνο τώρα, όντως ισχύει αυτό που έγραψε ο φίλος νωρίτερα αλλά ανοίγοντάς το, παιζει τόσο δυνατά που είναι αδύνατο να βάλεις τα ακουστικά στα αυτιά σου.

Δυστυχώς τα πλήκτρα έντασης δεν υπακούν. Με λιγα λόγια ξεχαστε τη λειτουργία του ραδιοφώνου, οσοι από εσάς τη θεωρείτε απαραίτητη.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το αστείο είναι ότι ξεκίνησαν ήδη να κάνουν την εμφάνισή τους δυσαρεστημένοι κάτοχοι, αν κρίνω από τις αγγελίες που βλέπω στο νετ.

Προσωπικά πάντως το θεωρώ πολύ ποιοτικό, ειδικά για τα λεφτά που ζητάνε.

Λίγο πολύ όλα τα κινητά κάπου μειονεκτούν.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Άντε να παραλάβετε και όσοι περιμένετε για να λύσω κι εγώ τις απορίες μου. :)

 

Παντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι λειπουν αρκετές λειτουργίες από το μενού.

Δεν έχει double tap to wake.

Δε σου επιτρέπει να αλλάξεις χρώμα στο notification led.

Δεν ειχε καμιά εφαρμογή εγκατεστημένη από fb, insta κτλ.

Δεν μπορώ να βρω πουθενά την εφαρμογή "σημειώσεις" που διαθέτουν σχεδόν ολα τα τηλέφωνα.

Δε μου αναγνωρίζει τα περισσότερα ringtones που κατεβάζω από την εφαρμογή zedge. Μου γράφει ότι είναι αλλοιωμένα.

Σε κανένα άλλο κινητό δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα.

Δεν έχει την εφαρμογή "αρχεία" που μέσα εκεί είναι τα βιντεάκια, οι φωτό κτλ.

Δεν έχει την εφαρμογη "συλλογή" που εκεί ειναι όλες τις φωτογραφιες.

 

Γενικά το μενού του ειναι κομματάκι ασυνήθιστο σε σύγκριση με τα όσα είχα μάθει έως τώρα.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό υπάρχουν οι custom rom.... να μου πεις από την άλλη θέλεις να είναι κομπλέ από μαμά και καλά κάνεις αλλά το κάθε κινητό έχει και το κοινό του... όσο για το fm radio θα το στρώσουν που θα πάει...

 

Sent from my Lenovo K3 Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άντε να παραλάβετε και όσοι περιμένετε για να λύσω κι εγώ τις απορίες μου. :)

 

Παντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι λειπουν αρκετές λειτουργίες από το μενού.

Δεν έχει double tap to wake.

Δε σου επιτρέπει να αλλάξεις χρώμα στο notification led.

Δεν ειχε καμιά εφαρμογή εγκατεστημένη από fb, insta κτλ.

Δεν μπορώ να βρω πουθενά την εφαρμογή "σημειώσεις" που διαθέτουν σχεδόν ολα τα τηλέφωνα.

Δε μου αναγνωρίζει τα περισσότερα ringtones που κατεβάζω από την εφαρμογή zedge. Μου γράφει ότι είναι αλλοιωμένα.

Σε κανένα άλλο κινητό δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα.

Δεν έχει την εφαρμογή "αρχεία" που μέσα εκεί είναι τα βιντεάκια, οι φωτό κτλ.

Δεν έχει την εφαρμογη "συλλογή" που εκεί ειναι όλες τις φωτογραφιες.

 

Γενικά το μενού του ειναι κομματάκι ασυνήθιστο σε σύγκριση με τα όσα είχα μάθει έως τώρα.

Μα γι αυτό ονομάζεται "καθαρό Android".

Καλοδούλευτο και περιμένουμε τις επόμενες μέρες τις εντυπώσεις σου όταν προσαρμοστείς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Άντε να παραλάβετε και όσοι περιμένετε για να λύσω κι εγώ τις απορίες μου. :)

 

Παντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι λειπουν αρκετές λειτουργίες από το μενού.

Δεν έχει double tap to wake.

Δε σου επιτρέπει να αλλάξεις χρώμα στο notification led.

Δεν ειχε καμιά εφαρμογή εγκατεστημένη από fb, insta κτλ.

Δεν μπορώ να βρω πουθενά την εφαρμογή "σημειώσεις" που διαθέτουν σχεδόν ολα τα τηλέφωνα.

Δε μου αναγνωρίζει τα περισσότερα ringtones που κατεβάζω από την εφαρμογή zedge. Μου γράφει ότι είναι αλλοιωμένα.

Σε κανένα άλλο κινητό δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα.

Δεν έχει την εφαρμογή "αρχεία" που μέσα εκεί είναι τα βιντεάκια, οι φωτό κτλ.

Δεν έχει την εφαρμογη "συλλογή" που εκεί ειναι όλες τις φωτογραφιες.

 

Γενικά το μενού του ειναι κομματάκι ασυνήθιστο σε σύγκριση με τα όσα είχα μάθει έως τώρα.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα τα παραπάνω δεν είναι απαραίτητα κακά. Stock android είναι έτσι το δίνει η google και στα pixel phones. Βάζεις εσύ ό,τι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το "Δεν ειχε καμιά εφαρμογή εγκατεστημένη από fb, insta κτλ." δηλαδή γιατί να το πεις ; :)))

για σημειώσεις κατεβάζεις το keep (αν θες να μείνεις σε google μεριά)

για τη συλλογή , δεν ξέρω , δεν έχει το photos μέσα να τα βλέπεις από εκεί ;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να μην είχε κάποιος καθαρο Android :)

 

αυτό όμως απέχει από το να το κατακρίνει κιόλας :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πηρα το mi5x (το ξέρω οτι μιλάτε για το Α1 αλλα δεν υπάρχει άλλο νημα) από μέλος του forum και ως τώρα είμαι ευχαριστημένος. Έρχομαι από note4 δεκαπυρηνο 3/32.

Για μένα άξιζε η αλλαγή για την διπλή κάμερα (πολύ καλό αποτέλεμσα, εφάμιλο ναυαρχίδων, οχι βεβαια τελειο) και το ωραίο ντιζάιν (βέβαια αυτά ειναι προσωπικές απόψεις).

Στιβαρή κατασκευή και δείχνει ακριβότερη. δεν κολλάει πουθενά ως τώρα και χαρακτηρίζομαι ως χεβι γιουζερ αν και δεν παίζω παιχνίδια.

Ήρθε με την αγγλοκινέζικη stable 8.(ο λόγος που το έδωσε μαλλον ο σακής) και εγω του πέρασα την dev 9.0.

Ελπίζω συντομα να βγει η global. επίσης είδα και το port για να γίνει android ONE αλλα το σκέφτομαι γιατι όλα τα χρόνια είχα ή nexus ή samsung με AOSP και τώρα με το note4 είχα βρεί μια αλλαγή, ετσι για να κάνω την διαφορα!

Οπότε οτι απορίες έχετε για το hardware εδω ειμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί, υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά του Α1 με το 5Χ; Απ' ό,τι κατάλαβα κινούνται σε διαφορετικές αγορές αφού στο gsmarena το εμφανίζουν ως το ίδιο μοντέλο.
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί, υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά του Α1 με το 5Χ; Απ' ό,τι κατάλαβα κινούνται σε διαφορετικές αγορές αφού στο gsmarena το εμφανίζουν ως το ίδιο μοντέλο.

Οι μπαντες (800αρα) για 4G που εχει το Mi A1 και οχι το 5X και φυσικα το λογισμικο. Το MiA1 εχει καθαρο Android και το αλλο MIUI.

Κατα τ αλλα ειναι το ιδιο καλουπι.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαντες (800αρα) για 4G που εχει το Mi A1 και οχι το 5X και φυσικα το λογισμικο. Το MiA1 εχει καθαρο Android και το αλλο MIUI.

Κατα τ αλλα ειναι το ιδιο καλουπι.

 

Για το λογισμικό εννοείται αφού στο άλλο τόπικ το λένε ότι έχει αγγλοκινέζικη ρομ αλλά για τη μπάντα εντάξει, εκεί όντως πάει για διαφορετικό τόπικ. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση διότι το 5Χ το φέρνουν και τα σκρουτζομάγαζα.

Link to comment
Share on other sites

Για το λογισμικό εννοείται αφού στο άλλο τόπικ το λένε ότι έχει αγγλοκινέζικη ρομ αλλά για τη μπάντα εντάξει, εκεί όντως πάει για διαφορετικό τόπικ. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση διότι το 5Χ το φέρνουν και τα σκρουτζομάγαζα.

 

εσωτερικά διαφέρουν , το a1 έχει κάτι εξτρά για την θερμοκρασία νομίζω (και άλλο φορτιστή κλπ κλπ :P )

 

αλλά ναι το ότι το ένα αφορά android one και το άλλο Miui υπάρχει λόγος να γίνονται και διαφορετικές συζητήσεις (μιας και τα περισσότερα σχόλια θα αφορούν το software)

Link to comment
Share on other sites

Χαζεύοντας πάντως στο διαδίκτυο, κυρίως σε ξένα sites, προκειμένου να βρω πληροφορίες για το καινούριο μου κινητάκι, είδα ότι πολλοί κάνουν εκτενή αναφορά στο πολύ υψηλο SAR.

Σε Αμερική και Ινδία που το όριο είναι 1,60W/kg, το κινητό είναι εκτός πραγματικότητας.

Στην Ινδια μάλιστα πολλοί εξέφρασαν την απορία/ανησυχία πώς δόθηκε το ΟΚ να κυκλοφορήσει αυτή η συσκευή.

Για τα δεδομένα της Ευρώπης βέβαια είναι εντός ορίων, αλλά δεν παύει να θεωρείται ιδιαίτερα υψηλό.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Χαζεύοντας πάντως στο διαδίκτυο, κυρίως σε ξένα sites, προκειμένου να βρω πληροφορίες για το καινούριο μου κινητάκι, είδα ότι πολλοί κάνουν εκτενή αναφορά στο πολύ υψηλο SAR.

Σε Αμερική και Ινδία που το όριο είναι 1,60W/kg, το κινητό είναι εκτός πραγματικότητας.

Στην Ινδια μάλιστα πολλοί εξέφρασαν την απορία/ανησυχία πώς δόθηκε το ΟΚ να κυκλοφορήσει αυτή η συσκευή.

Για τα δεδομένα της Ευρώπης βέβαια είναι εντός ορίων, αλλά δεν παύει να θεωρείται ιδιαίτερα υψηλό.

 

The limits set by the FCC/IC and the EU council are measured over different amount of tissue so they are not directly comparable.

The results listed on mi.com are of tests conducted following the Council Recommendation 1999/519/EC, which is 2W/kg over 10 gram of tissue.

 

US: 1.6 W/kg over 1 g of tissue

EU: 2 W/kg over 10 g of tissue

 

Δε λεω οτι δεν εχει υψηλο SAR, αλλα ειναι μεσα στα ορια.

 

EDIT: Απο το forum της OnePlus. Μετρησεις με EU (CE) και US (FCC) methodologies για τις ιδιες συσκευες:

sar-eu-png.28797

sar-us-png.28796

Edited by kentoner2000
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου. Το διάβασα κι εγώ αυτό.

Σίγουρα είναι εντός ορίων, το επεσήμανα κι εγώ αυτό, αλλά η τιμή είναι πολύ υψηλή.

Να το θέσω διαφορετικά.

Στους άντρες η ανώτατη φυσιολογική τιμη της ολικής χοληστερίνης, είναι τα 200mg.

Αν οι εξετάσεις σου δείξουν π.χ. 190mg, εντός ορίων είσαι, αλλά ο γιατρός θα σου κρούσει το καμπανάκι του κινδύνου.

Κατά τ' άλλα το κινητό είναι απίστευτο. Κάθομαι και χαζεύω την οθόνη του. Ακόμα και στο φως της ημέρας, η ευκρίνεια και τα χρώματα είναι εκπληκτικά.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου. Το διάβασα κι εγώ αυτό.

Σίγουρα είναι εντός ορίων, το επεσήμανα κι εγώ αυτό, αλλά η τιμή είναι πολύ υψηλή.

Να το θέσω διαφορετικά.

Στους άντρες η ανώτατη φυσιολογική τιμη της ολικής χοληστερίνης, είναι τα 200mg.

Αν οι εξετάσεις σου δείξουν π.χ. 190mg, εντός ορίων είσαι, αλλά ο γιατρός θα σου κρούσει το καμπανάκι του κινδύνου.

Κατά τ' άλλα το κινητό είναι απίστευτο. Κάθομαι και χαζεύω την οθόνη του. Ακόμα και στο φως της ημέρας, η ευκρίνεια και τα χρώματα είναι εκπληκτικά.

 

ε η χοληστερίνη θα ανέβει όμως , στο κινητό είναι η μέγιστη (υποθέτω) τιμή

 

αυτό όμως απέχει από το να το κατακρίνει κιόλας :)

 

ε επειδή δεν ξέρει , έχει συνηθίσει αλλιώς :)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν κανένα πρόβλημα.

Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Περα απο type c, μικρότερη μπαταρία, καμερα, ραμ, στην πράξη εχει διαφορά απέναντι στο note 4 3/32 με καποια aosp rom?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...