Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα χαζομάρα με την gcam... Είχα εγκατεστημένη μια έκδοση από τέλος Οκτώβρη και μετά το update δούλευε σαν εφαρμογή, είχε θέμα με το focus.

Κατέβασα μερικές καινούργιες και οι περισσότερες έβγαζαν σφάλμα και δεν τελείωνε η εγκατάσταση. Μια μου ζήτησε να αναβαθμίσει από πάνω την παλιά, είπα ναι. Οι φωτογραφίες βγαίναν σομόν, πήγα να πειράξω μερικές ρυθμίσεις και η εφαρμογή έκανε force close και δεν ξαναέτρεξε ποτέ. Η αρχική που ψιλοδούλευε μετά το update δεν μπορώ να την εγκαταστήσω βγάζει σφάλμα και γενικά δεν έχω καμία gcam τώρα που να δουλεύει...

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι λένε ότι έχουν 4G μπορούν να μας πουν με ποιον πάροχο? Μήπως με Vodafone? Διότι με Wind και Cosmote υπάρχουν θεματάκια (Η+ ή και Edge).

 

Βέβαια για το πρόβλημα αυτό έχει βουίξει το Ιντερνετ https://en.miui.com/thread-5018518-1-1.html. Στο site xda υπάρχει κάποια λύση, αλλά χρειάζεται αρκετή προσπάθεια και μάλλον είναι καλύτερο να περιμένει κανείς το επίσημο update της xiaomi (που υποθέτω ότι κάποια στιγμή θα δεήσει να βγάλει για να αποκαταστήσει το 4G).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι λένε ότι έχουν 4G μπορούν να μας που με ποιον πάροχο? Μήπως με Vodafone? Διότι με Wind και Cosmote υπάρχουν θεματάκια (Η+ ή και Edge).

 

Βέβαια για το πρόβλημα αυτό έχει βουίξει το Ιντερνετ https://en.miui.com/thread-5018518-1-1.html. Στο site xda υπάρχει κάποια λύση, αλλά χρειάζεται αρκετή προσπάθεια και μάλλον είναι καλύτερο να περιμένει κανείς το επίσημο update της xiaomi (που υποθέτω ότι κάποια στιγμή θα δεήσει να βγάλει για να αποκαταστήσει το 4G).

 

Εγώ με Wind έχω κανονικά 4G

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

Εδώ που είμαι και η COSMOTE και η Vodafone που έχω, χρησιμοποιούν την Β20 και σε μένα έχει χαθεί.

4G πιάνω. Μην τα μπερδεύουμε. Απλά δεν είναι από την B20, αλλά από την 2 ή 3 που υπάρχει διαθέσιμη, απλά ίσως λίγο θέσης της κεραίας το σήμα είναι....gtp

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Με Wind στην sim2 Η+. Από το παράθυρο που ανοίγει από επάνω προς τα κάτω, δεν έχει πια στο bluetooth και στο WIFI το βελάκι που επέλεγες με ποια συσκευή και ποιο δίκτυο θέλεις να συνδεθείς. Πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις. Κακώς που έκανα την αναβάθμιση. Θα πρότεινα σε όσους δεν την έκαναν να περιμένουν. Εγώ που έχω bluetooth headset που συνδέεται με 2 κινητά είναι πρόβλημα, γιατί ορισμένες φορές δεν συνδέεται αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Με Wind στην sim2 Η+. Από το παράθυρο που ανοίγει από επάνω προς τα κάτω, δεν έχει πια στο bluetooth και στο WIFI το βελάκι που επέλεγες με ποια συσκευή και ποιο δίκτυο θέλεις να συνδεθείς. Πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις. Κακώς που έκανα την αναβάθμιση. Θα πρότεινα σε όσους δεν την έκαναν να περιμένουν. Εγώ που έχω bluetooth headset που συνδέεται με 2 κινητά είναι πρόβλημα, γιατί ορισμένες φορές δεν συνδέεται αυτόματα.
Ναι και στο δικό μου εξαφανίστηκαν τα βελάκια αυτά και είναι ενοχλητικό

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαντάζομαι να άλλαξε στην 9 αλλά συνήθως αν κρατήσεις πατημένο το εικονίδιο του WiFi ή Bluetooth στην κουρτίνα σε πάει κατευθείαν ρυθμίσεις, δοκίμασε το.
Link to comment
Share on other sites

Tελικά κατάφερα να πάρω 4G τόσο στην Wind όσο και στην Cosmote. Το μόνο που έκανα ήταν αυτό που αναφερόταν στην απάντηση της xiaomi στον σύνδεσμο που έβαλα παραπάνω, δηλαδή να πάω στις ρυθμίσεις των δικτύων και να αλλάξω από "αυτόματο" σε "χειροκίνητο" ("manual") και εκεί επέλεξα το 4G δίκτυο για κάθε εταιρία. Μετά και παρόλο που επανέφερα το "αυτόματο" και στις 2 sim έπιανε πλέον 4G.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικά της μπαταρίας τα έχει παρακολουθήσει κανείς?είναι σωστά σε εσάς?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικά της μπαταρίας τα έχει παρακολουθήσει κανείς?είναι σωστά σε εσάς?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο δικό μου δεν τα εμφανίζει σωστά τα στατιστικά της μπαταρίας. Last full charge 8hours ago/screen on time 0 mins/battery usage data isn't available

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό πρόβλημα που είχα βρει στην καθημερινότητα μου,ήταν ότι δεν δούλευε το μην ενοχλείτε.

Μόλις έκανα φορμάτ κ έφτιαξε. Επίσης πήρα 2 εφαρμογές mi files & mi drop.

Ότι άλλο βρω ενημερώνω.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά.και πάλι δεν έχω 4g σήμα ούτε με wind ούτε με cosmote δυστυχώς

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά.και πάλι δεν έχω 4g σήμα ούτε με wind ούτε με cosmote δυστυχώς

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκίμασες αυτό που γράφω στο Ποστ #5382?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κ πριν κ μετά το φορμάτ έχω 4g με wind.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ήρθε και ο καιρός.

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κ πριν κ μετά το φορμάτ έχω 4g με wind.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αδερφέ να ρωτήσω κάτι όσον αφορά το φορμάτ....όταν έχεις αντίγραφα ασφαλείας στο google drive τα κάνεις επαναφορά όλα? Θέλω να πω πχ δεδομένα εφαρμογών και ρυθμίσεις μήπως είναι καλύτερο να μην τα επαναφέρεις να γίνει εξ ολοκλήρου στήσιμο της συσκευής από την αρχή?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ να ρωτήσω κάτι όσον αφορά το φορμάτ....όταν έχεις αντίγραφα ασφαλείας στο google drive τα κάνεις επαναφορά όλα? Θέλω να πω πχ δεδομένα εφαρμογών και ρυθμίσεις μήπως είναι καλύτερο να μην τα επαναφέρεις να γίνει εξ ολοκλήρου στήσιμο της συσκευής από την αρχή?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό έκανα μια ζωή. Τώρα που το έκανα το μεσημέρι που κοιμήθηκαν τα παιδιά,δεν είχα διάθεση να το στήσω από το μηδέν. Πάτησα λοιπόν επαναφορά από το μπακαπ για πρώτη φορά.

Μου έβγαλε τι ήθελα να επαναφέρει ξεχωριστά. Από όσο θυμάμαι ήταν εφαρμογές, μηνύματα, ιστορικό κλήσεων κ ρυθμίσεις.

Τι συμπέρασμα έβγαλα; Ότι το κινητό έστρωσε όπως όταν θα το έκανα από το μηδέν κ πιο εύκολα κ γρήγορα.οποτε το συνιστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα μια ζωή. Τώρα που το έκανα το μεσημέρι που κοιμήθηκαν τα παιδιά,δεν είχα διάθεση να το στήσω από το μηδέν. Πάτησα λοιπόν επαναφορά από το μπακαπ για πρώτη φορά.

Μου έβγαλε τι ήθελα να επαναφέρει ξεχωριστά. Από όσο θυμάμαι ήταν εφαρμογές, μηνύματα, ιστορικό κλήσεων κ ρυθμίσεις.

Τι συμπέρασμα έβγαλα; Ότι το κινητό έστρωσε όπως όταν θα το έκανα από το μηδέν κ πιο εύκολα κ γρήγορα.οποτε το συνιστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με καλυψες πλήρως.ευχαριστω....περασες gcam ? Εσύ που τα ξέρεις καλύτερα από εμάς
Link to comment
Share on other sites

Gcam μετά το φορμάτ δεν παίζει. Δεν ξέρω αν γίνεται η διαδικασία που κάναμε τότε πάλι. Προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα μια ζωή. Τώρα που το έκανα το μεσημέρι που κοιμήθηκαν τα παιδιά,δεν είχα διάθεση να το στήσω από το μηδέν. Πάτησα λοιπόν επαναφορά από το μπακαπ για πρώτη φορά.

Μου έβγαλε τι ήθελα να επαναφέρει ξεχωριστά. Από όσο θυμάμαι ήταν εφαρμογές, μηνύματα, ιστορικό κλήσεων κ ρυθμίσεις.

Τι συμπέρασμα έβγαλα; Ότι το κινητό έστρωσε όπως όταν θα το έκανα από το μηδέν κ πιο εύκολα κ γρήγορα.οποτε το συνιστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έκανα κι εγώ backup στο Google Drive (μέσα από τα Settings) αλλά δεν βρίσκω πουθενά πως να κάνω επαναφορά. Αν μπορείς να με βοηθήσεις θα σου είμαι υπόχρεος..

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις επαναφορά, συνδέεται σε wifi και βάζεις το account σου. Από εκεί μετά βρίσκει το βρίσκει αυτόματα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να πω ότι με την επαναφορά έφτιαξαν και τα στατιστικά της μπαταρίας.

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις επαναφορά, συνδέεται σε wifi και βάζεις το account σου. Από εκεί μετά βρίσκει το βρίσκει αυτόματα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό ήξερα κι εγώ αλλά δεν ξεκίνησε να κάνει επαναφορά αφού έβαλα το λογαριασμό μου...

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...