Jump to content

[CAR] Αντιηλιακές Μεμβράνες


Dr_Michael
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα εβαλα κι εγω τις 3Μ crystalline 70 αλλα παρατητησα 1 -2 πολυ μικρες φουσκιτσες στα πισω πλαινα παραθυρα (στην πανω πλευρα) ,-μπορει να εχει και αλλου αλλα εχει γεμισει σκονη το αυτοκινητο και δεν μπορω να το ελεγξω - τι κανω??....περιμενω 2-3 μερες??η αυριο παω να το κοιταξει??

 

πς σε μια τετοια περιπτωση οπου υπαρχουνε φουσκαλες τι γινεται??μπορει να τις αφαιρεσει ο μαστορας η χρειαζεται επανατοποθετηση???

 

πς 2 οι φουσκαλες δεν ειναι στην μεση του τζαμιου ειναι λιγα χιλιοστα απο την ακρη στο πανω μερος της μεμβρανης

Άν είναι στην άκρη τότε μάλλον μπορούν να αφαιρεθούν, εμένα ήταν και στη μέση των παραθύρων.. και σε όλα τα τζάμια!!

Κοίτα καλύτερα να τα καθαρίσεις και να δείς άν υπάρχουν και άλλες γιατί κι εμένα στην αρχή είχε σκόνη και δέν μπορούσα να καταλάβω!!

Μήν περιμένεις, άν περάσουν μέρες θα είναι πολύ δύσκολο να αφαιρεθούν οι μεμβρανες γιατι θα εχουν κολλήσει καλά!! Καθάρισέ το και δές άν έχει και αλλού φουσκάλες και πές του να στις βγάλει και να σου δώσει τα χρήματα πίσω!! Έτσι έκανε και σε μένα άν και μου κράτησε και 20 € κι εγώ τώρα πρέπει να πληρώσω και τις ζημιές που μου έκανε στα εσωτερικά πλαστικά των θυρών:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 556
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

δεν θελω λεφτα πισω απλα θελω καλη δουλεια..η εγγυηση της 3M που μου εδωσε αναφερει καθαρα ''εφαρμογη χωρις φουσκαλες'' που αν υπαρχουνε ο μαστορας ειναι υποχρεωμενος να επανατοποθετησει με δικα του εξοδα..:D :)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον καλα και κακα νεα

 

τα καλα ,ο μαστορας εκανε αριστη δουλεια στα μπροστινα παραθυρα δεν υπαρχει το παραμικρο ψεγαδι ενω στα πισω που υπηρχανε 1-2 φουσκαλες και καποια στιγματα εξαφανιστηκαν το μεσημερι που αφησα το αυτοκινητο να ψηθει στον ηλιο..

 

τα κακα

 

εχω την εντυπωση οτι πλεον δεν λειτουργει ο αισθητηρας φωτος και πλεον οι καθρεφτες δεν σκουραινουνε οπως πριν(η τουλαχιστον με την ιδια ευκολια) , δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα αν ισχυει τις ξηλωσα..προτιμω να χασω 350 ευρω παρα να χασω την οδηγικη μου ηρεμια και απο τους ..καγκουρες που κυκλοφορουνε με xenon kit της πλακας των 100 ευρω τυφλωνοντας τους παντες

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο αισθητήρας παίρνει λιγότερο φως (λόγω της πίσω μεμβράνης) και ίσως είναι αναμενόμενο να μην΄έχει την ίδια ευαισθησία με πριν... εγώ στο γκολφ 5 δεν έχω δει ουσιαστική διαφορά - αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω παρατηρήσει συγκεκριμένα..

 

Πάντως δεν νομίζω οτι αξίζει να το χαλάσεις μόνο και μόνο για την αυτόματη σκίαση του καθρέφτη....

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι τελικα , δεν σκουραινει με το παραμικρο οπως πριν αλλα οταν πεφτουνε δυνατα φωτα λειτουργει κανονικα.. ησυχασα :)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον καλα και κακα νεα

 

..προτιμω να χασω 350 ευρω .......

 

 

350 ευρω??????? Δεν υπαρχει αυτη η τιμη φιλε.Εγω σε octavia gt εβαλα τα 35αρια της 3Μ 180!!! Σε τι αμαξι τις εβαλες?:confused:

Link to comment
Share on other sites

audi a3 3θυρο κι ομως οι crystalline 70 τοσο εχουνε +-..:rolleyes: η κατωτερη τιμη που πηρα ηταν 320 στην 3Μ της καλλιθεας αλλα δεν βολευε...:lol:
Link to comment
Share on other sites

350 ευρω??????? Δεν υπαρχει αυτη η τιμη φιλε.Εγω σε octavia gt εβαλα τα 35αρια της 3Μ 180!!! Σε τι αμαξι τις εβαλες?:confused:

Κι όμως τόσο έχουν οι γνήσιες 3Μ για αυτοκίνητα!!

Όλες οι άλλες μεμβράνες είναι κτιρίων και απλά τις χρησιμοποιούν και στα αμάξια γι'αυτό είναι και πιό φθηνές.. Ρωτήστε κάποιον που να τα γνωρίζει καλά να δείτε τί θα σας πεί!Οι σχεδόν διάφανες (νόμιμες) τόσο κοστίζουν σε όλα τα παράθυρα!! Είναι ειδικές για παράθυρα αυτοκινήτων!!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως τόσο έχουν οι γνήσιες 3Μ για αυτοκίνητα!!

Όλες οι άλλες μεμβράνες είναι κτιρίων και απλά τις χρησιμοποιούν και στα αμάξια γι'αυτό είναι και πιό φθηνές.. Ρωτήστε κάποιον που να τα γνωρίζει καλά να δείτε τί θα σας πεί!Οι σχεδόν διάφανες (νόμιμες) τόσο κοστίζουν σε όλα τα παράθυρα!! Είναι ειδικές για παράθυρα αυτοκινήτων!!

Οι μεμβρανες που περναν οι περισσοτεροι ειναι γνωστο νομιζω πως ειναι κτιριων για αυτο και αρκετοι παραπονιουνται για μη καλη εφαρμογη η φουσκαλες σε παραθυρα..

Ένα φιλαράκι απο Αθήνα εργάζεται σε τέτοιο μαγαζι και μου το επιβεβαιωσε.. Οι Llumar παντως οτι και να ειναι, νομιζω πως ειναι οι καλυτερες με μηδαμηνο ποσοστο αποτυχιας κατ ατην τοποθετηση τους(ασχετα απο τον μαστορα):D:D;)

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως τόσο έχουν οι γνήσιες 3Μ για αυτοκίνητα!!

Όλες οι άλλες μεμβράνες είναι κτιρίων και απλά τις χρησιμοποιούν και στα αμάξια γι'αυτό είναι και πιό φθηνές.. Ρωτήστε κάποιον που να τα γνωρίζει καλά να δείτε τί θα σας πεί!Οι σχεδόν διάφανες (νόμιμες) τόσο κοστίζουν σε όλα τα παράθυρα!! Είναι ειδικές για παράθυρα αυτοκινήτων!!

 

 

Ο περισσοτερος κοσμος δεν βαζει 3Μ με 300+. Βαζουν τις αλλες τις πιο σκουες γιατι ειναι πιο προσιτες και πιο εμφανισιμες.

Link to comment
Share on other sites

Ο περισσοτερος κοσμος δεν βαζει 3Μ με 300+. Βαζουν τις αλλες τις πιο σκουες γιατι ειναι πιο προσιτες και πιο εμφανισιμες.

Αν ομως φας το 80αρι θα σου πω ποσο προσιτες ειναι.. Αυτος που εβαλε τις νομιμες με 300 εκανε ηδη την αποσβεση;):D

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως φας το 80αρι θα σου πω ποσο προσιτες ειναι.. Αυτος που εβαλε τις νομιμες με 300 εκανε ηδη την αποσβεση;):D

 

 

Εγω εχω βαλει τις 35αρες με ολες τις προβλεμπομενες πιστοποιησεις. Εγγραφως και με τις αναλογες αυτοκολλητες ταινεις στα τζαμια. Εκτος αυτου μου εχει γινει ελεγχος και δεν εφαγα κανενα απολυτως προστιμο. Αυτα:)

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που ο οδηγος φαινεται λιγο σημασια εχει για την αστυνομια αν οι μεμβρανες ειναι 70αρες 35αρες 3Μ ή llumar..το θεμα ειναι να μην το παρακανεις με την σκουροτητα..απο εκει και περα τα αυτοκολλητα και οι βεβαιωσεις αφορουνε το κτεο και οχι την τροχαια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
απο την στιγμη που ο οδηγος φαινεται λιγο σημασια εχει για την αστυνομια αν οι μεμβρανες ειναι 70αρες 35αρες 3Μ ή llumar..το θεμα ειναι να μην το παρακανεις με την σκουροτητα..απο εκει και περα τα αυτοκολλητα και οι βεβαιωσεις αφορουνε το κτεο και οχι την τροχαια.

 

το παρακανεις δεν το παρακανεις με την σκουροτητα οι μεμβρανες απαγορευονται.

αν θελει να σε γραψει θα σε γραψει ειτε ειναι απαλες ειτε ειναι πισσα.

επαρχια δεν ασχολουνται αλλα Αθηνα και Θεσσαλονικη γραφουν.

μπορει οι εταιρειες να λενε τα θετικα τους αλλα ενα αρνητικο που εχουν δεν το λενε πουθενα.

σε τρακαρισμα ξερετε οτι δεν σπαει το τζαμι δηλ δεν πεφτει κατω το κραταει η μεμβρανη σπασμενο.

αν γινει τρακαρισμα και πεσει το κεφαλι πανω στο τζαμι στο εχει κανει το κεφαλι κομματακια.

δεν ξερω αν ισχυει αστυνομικος μου το εχει πει γτ και εγω εχω, αλλα ειναι και αυτος ενας λογος που απαγορευονται.

παντως ομορφαινουν πολυ το αυτοκινητο ειδικα αν ειναι σπορ.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που ο οδηγος φαινεται λιγο σημασια εχει για την αστυνομια αν οι μεμβρανες ειναι 70αρες 35αρες 3Μ ή llumar..το θεμα ειναι να μην το παρακανεις με την σκουροτητα..απο εκει και περα τα αυτοκολλητα και οι βεβαιωσεις αφορουνε το κτεο και οχι την τροχαια.

 

Πριν μια βδομαδα περασα ΚΤΕΟ το CRV με μεμεβρανες που με τον νομο δεν επιτρεποπντε αλλα με τιποτα δεν μπορουν να θεωηρηθουν οτι ειναι σκουρες και δεν μου ειπαν κουβεντα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Πριν μια βδομαδα περασα ΚΤΕΟ το CRV με μεμεβρανες που με τον νομο δεν επιτρεποπντε αλλα με τιποτα δεν μπορουν να θεωηρηθουν οτι ειναι σκουρες και δεν μου ειπαν κουβεντα.

 

Ναι νομίζω ότι το ΚΤΕΟ δεν ενδιαφέρεται για τις μεμβράνες.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ενδιαφέρονται, αλλά έχουν γίνει σαν τα δημόσια και αυτά.

Κοιτάνε απλά να μην είναι σούργελο το αυτοκίνητο....

Link to comment
Share on other sites

το παρακανεις δεν το παρακανεις με την σκουροτητα οι μεμβρανες απαγορευονται.

αν θελει να σε γραψει θα σε γραψει ειτε ειναι απαλες ειτε ειναι πισσα.

επαρχια δεν ασχολουνται αλλα Αθηνα και Θεσσαλονικη γραφουν.

μπορει οι εταιρειες να λενε τα θετικα τους αλλα ενα αρνητικο που εχουν δεν το λενε πουθενα.

σε τρακαρισμα ξερετε οτι δεν σπαει το τζαμι δηλ δεν πεφτει κατω το κραταει η μεμβρανη σπασμενο.

αν γινει τρακαρισμα και πεσει το κεφαλι πανω στο τζαμι στο εχει κανει το κεφαλι κομματακια.

δεν ξερω αν ισχυει αστυνομικος μου το εχει πει γτ και εγω εχω, αλλα ειναι και αυτος ενας λογος που απαγορευονται.

παντως ομορφαινουν πολυ το αυτοκινητο ειδικα αν ειναι σπορ.

Τώρα το πρόσεξα το συγκεκριμένο post.

 

Καταρχήν έχω μεμβράνες 3Μ εδώ και 8 χρόνια στην Αθήνα (όχι τις τέρμα σκούρες) και ποτέ δεν με έγραψαν, αν και το αμάξι γενικά "ακούγεται" στον δρόμο και άρα πιο πιθανό να το προσέξει η αστυνομία.

Δεύτερον, τι θα πει απαγορεύονται; Ποιος το λέει; Ο κάθε αστυνόμος που οι πιο πολλοί είναι στον δρόμο χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται; Υπάρχουν εργοστασιακά αμάξια που βγαίνουν με φυμέ από την παραγωγή. Κάποιος λόγος υπάρχει ή παρανομούν οι μεγάλες εταιρείες αυτοκινήτων; Και επειδή εδώ στο Ελλάντα έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας και ο καθένας έχει άποψη, δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος λέει ότι οι μεμβράνες απαγορεύονται, ότι ισχύει κιόλας και μπορεί να κόψει πρόστιμο με το έτσι θέλω.

Πρέπει να υπάρχει μέτρηση με ειδικό όργανο (φωτόμετρο) για να διαπιστωθεί η παράβαση. Όλα τα άλλα είναι προχειράτζες και λόγοι να κονομάει το κράτος από τα προστίματα.

Τέλος για το σπάσιμο πάλι λάθος είσαι και κακώς επαναλαμβάνεις κάτι χωρίς να το έχεις αξιολογήσει αν ισχύει ή όχι. Όλα τα τζάμια αυτά είναι ασφαλείας. Αυτό σημαίνει ότι με το σπάσουν, γίνονται πολύ μικρά κομματάκια που και πάνω σου να πέσουν, μόνο μικρά κοψίματα μπορούν να προκαλέσουν, σε σχέση με το να γινόντουσαν μεγάλα κομμάτια. Άρα και να μείνουν κολλημένα πάνω στην μεμβράνη σε περίπτωση ατυχήματος και κάποιος πέσει πάνω, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα το σοβαρό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρόσεξα το συγκεκριμένο post.

 

Καταρχήν έχω μεμβράνες 3Μ εδώ και 8 χρόνια στην Αθήνα (όχι τις τέρμα σκούρες) και ποτέ δεν με έγραψαν, αν και το αμάξι γενικά "ακούγεται" στον δρόμο και άρα πιο πιθανό να το προσέξει η αστυνομία.

Δεύτερον, τι θα πει απαγορεύονται; Ποιος το λέει; Ο κάθε αστυνόμος που οι πιο πολλοί είναι στον δρόμο χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται; Υπάρχουν εργοστασιακά αμάξια που βγαίνουν με φυμέ από την παραγωγή. Κάποιος λόγος υπάρχει ή παρανομούν οι μεγάλες εταιρείες αυτοκινήτων; Και επειδή εδώ στο Ελλάντα έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας και ο καθένας έχει άποψη, δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος λέει ότι οι μεμβράνες απαγορεύονται, ότι ισχύει κιόλας και μπορεί να κόψει πρόστιμο με το έτσι θέλω.

Πρέπει να υπάρχει μέτρηση με ειδικό όργανο (φωτόμετρο) για να διαπιστωθεί η παράβαση. Όλα τα άλλα είναι προχειράτζες και λόγοι να κονομάει το κράτος από τα προστίματα.

Τέλος για το σπάσιμο πάλι λάθος είσαι και κακώς επαναλαμβάνεις κάτι χωρίς να το έχεις αξιολογήσει αν ισχύει ή όχι. Όλα τα τζάμια αυτά είναι ασφαλείας. Αυτό σημαίνει ότι με το σπάσουν, γίνονται πολύ μικρά κομματάκια που και πάνω σου να πέσουν, μόνο μικρά κοψίματα μπορούν να προκαλέσουν, σε σχέση με το να γινόντουσαν μεγάλα κομμάτια. Άρα και να μείνουν κολλημένα πάνω στην μεμβράνη σε περίπτωση ατυχήματος και κάποιος πέσει πάνω, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα το σοβαρό.

 

Ο νόμος ορίζει ότι επιτρέπεται τόσο ώστε να μπορεί να διακρίνει ο αστυνομικός τον αριθμό αυτών που είναι μέσα. Κοινώς αυτό το παίρνει όπως θέλει ο καθένας. Τα εργοστασιακά υποτίθεται ότι επιτρέπονται και κανονικά εργοστασιακά δεν βλέπεις σε οδηγό συνοδηγό και μπροστά παμπρίζ, αλλά στα υπόλοιπα.

 

Σχετικά με την φωτομέτρηση που αμφιβάλω αν έχει ολόκληρη ελ.αστυνομία στα συνεργεία έξω, έχουν γράψει φίλο μου μόνο και μόνο επειδή είχε μεγάλο μπουρί χωρίς να βάλουν το ντεσιμπελόμετρο όπου το αμάξι είναι κλάσεις κατώτερο σε ήχο από κάτι 106 με group n....

 

Πάντως μην με ματιάσω ακόμη για τα φιμέ σε μένα δεν μου έχουν πει τπτ...β στάδιο llumar.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος ορίζει ότι επιτρέπεται τόσο ώστε να μπορεί να διακρίνει ο αστυνομικός τον αριθμό αυτών που είναι μέσα. Κοινώς αυτό το παίρνει όπως θέλει ο καθένας. Τα εργοστασιακά υποτίθεται ότι επιτρέπονται και κανονικά εργοστασιακά δεν βλέπεις σε οδηγό συνοδηγό και μπροστά παμπρίζ, αλλά στα υπόλοιπα.

 

Σχετικά με την φωτομέτρηση που αμφιβάλω αν έχει ολόκληρη ελ.αστυνομία στα συνεργεία έξω, έχουν γράψει φίλο μου μόνο και μόνο επειδή είχε μεγάλο μπουρί χωρίς να βάλουν το ντεσιμπελόμετρο όπου το αμάξι είναι κλάσεις κατώτερο σε ήχο από κάτι 106 με group n....

 

Πάντως μην με ματιάσω ακόμη για τα φιμέ σε μένα δεν μου έχουν πει τπτ...β στάδιο llumar.

Συμφωνώ με αυτά που λες.

Μην πιάσουμε καλύτερα το θέμα ηχομέτρησης από την Ε.Α., που είναι άλλο θέμα για κλάμματα, αλλά και εγώ έχω δει μπροστά μου να γράφουνε αμάξι με εργοστασιακή εξάτμιση, γιατί πολύ απλά ήθελαν να το γράψουνε έτσι και αλλιώς για κάτι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβάζοντας τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας στην Παράγραφο 7 του ¶ρθρου 81, θα δείτε ακριβώς τι αναφέρεται για τα αυτοκίνητα που διαθέτουν αντηλιακές μεμβράνες. Πιο συγκεκριμένα: "Τα διαφανή μέρη των αυτοκινήτων, οχημάτων και των ρυμουλκούμενων, τα οποία αποτελούν τμήμα του αμαξώματος αυτών, περιλαμβανομένου και του ανεμοθώρακα καθώς και οποιουδήποτε εσωτερικού χωρίσματος, επιβάλλεται να είναι κατασκευασμένα κατά τρόπο ώστε, αφ' ενός μεν, σε περίπτωση θραύσης τους, ο κίνδυνος τραυματισμού προσώπων να μειώνεται στο ελάχιστο, αφ' ετέρου δε να είναι ορατός τόσο ο οδηγός, όσο και οι επιβαίνοντες αυτού. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Μεταφορών και Επικοινωνιών και Δημόσιας Τάξης καθορίζονται οι προδιαγραφές των μεμβρανών που επιτρέπεται να επικολλώνται στα παράθυρα πίσω από τη θέση του οδηγού - συνοδηγού, όταν το αυτοκίνητο διαθέτει δεξιό καθρέπτη, καθώς και οι περιπτώσεις εκείνες, που για ιατρικούς λόγους επιτρέπεται η επικόλληση μεμβρανών σε όλα τα παράθυρα του αυτοκινήτου. Ειδικότερα, τα διαφανή μέρη του ανεμοθώρακα πρέπει να είναι κατασκευασμένα από τέτοια ύλη, ώστε:

α) η διαφάνεια του ανεμοθώρακα να μην ελαττώνεται με την πάροδο του χρόνου.

β) να μην παραμορφώνουν τις εικόνες των αντικειμένων που φαίνονται δια μέσου του ανεμοθώρακα.

γ) σε περίπτωση θραύσης τους, ο οδηγός να έχει ικανή καθαρή θέα της οδού". Συνεχίζοντας στην παράγραφο 8 του ίδιου ¶ρθρου: "Απαγορεύεται η τοποθέτηση ή ανάρτηση μπροστά ή πίσω από τον ανεμοθώρακα, ως και η επικόλληση σε αυτόν αντικειμένων, που περιορίζουν την ορατότητα του οδηγού".Διαβάζοντας όμως την Παράγραφο 3 του ¶ρθρου 82 αναφέρονται τα εξής: "Το μηχανοκίνητο όχημα πρέπει να είναι κατασκευασμένο κατά τρόπο, ώστε το πεδίο ορατότητας του οδηγού, μπροστά, δεξιά και αριστερά αυτού, να είναι αρκετό, για να είναι δυνατή η ασφαλής οδήγηση".

Η οδηγία της EWFA

Ο ευρωπαϊκός οργανισμός European Window Film Association (EWFA) διευκρινίζει, ότι οι αντηλιακές μεμβράνες δεν είναι παράνομες εφ' όσον πληρούν κάποιες προδιαγραφές σχετικά με το συντελεστή μετάδοσης του φωτός, ο οποίος δε θα πρέπει να είναι μικρότερος από:

-75% οι ανεμοθώρακες

-70% για τα παράθυρα εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού

-70% για τα πίσω παράθυρα, εκτός αν έχει δύο πλευρικούς καθρέφτες, οπότε και δεν ορίζεται.

Έτσι, μέχρι η ελληνική Αστυνομία να μπορεί να μετρήσει το συντελεστή μετάδοσης του φωτός μέσω κάποιου οργάνου, θεωρητικά δεν μπορεί να βεβαιώσει κλήσεις. Βέβαια, για να είσαστε περισσότερο σίγουροι ότι δε θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα σε κάποιον έλεγχο της Τροχαίας, θα πρέπει να ζητήσετε μία έγγραφη βεβαίωση, ότι το προϊόν τηρεί τις προδιαγραφές, από το κατάστημα όπου έγινε η τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...