Jump to content

[CAR] Αντιηλιακές Μεμβράνες


Dr_Michael
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

rigasnic τα πιστοποιητικα εγω δεν τα πιστευω....και εννοω οτι κι εμενα πχ που μου εβαλαν τις titanium μου εδωσαν πιστοποιητικο ομως για clima select!Οκ αυτο ειναι για το ΚΤΕΟ...Το θεμα ειναι οτι αν σε σταματησουν, βαση νομου μπροστα δεν πρεπει να φορας καθολου μεμβρανες κι αυτο φαινεται ασχετως απ τα αυτοκολλητα η μη που εχεις βαλει! Αρα παλι στη διακριτικη ευχαιρεια παραμενει το αν θα μας γραψουν η οχι...

Αποψη μου παντα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 556
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν κατάλαβες καλά!Σου είπε οτι δεν απαγορεύεται να βάλεις μεμβράνη στο μπροστινό τζάμι!

 

Άρθρο 2

Όρια συντελεστών μετάδοσης φωτός σε υαλοπίνακες

οχημάτων

1. Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των

εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχη−

μάτων καθορίζεται σε:

α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.

β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης

του οδηγού.

γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και

τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει

πλευρικούς καθρέφτες.

 

 

Άρθρο 3

2. Δεν επιτρέπεται σε κανένα όχημα τόσο στον εμπρό−

σθιο ανεμοθώρακα όσο και στους υαλοπίνακες εκατέ−

ρωθεν της θέσης του οδηγού, η επικόλληση μεμβρα−

νών οι οποίες μεταβάλλουν το συντελεστή μετάδοσης

φωτός των εδαφίων (α) και (β) της παρ. 1 του άρθρου

2 της παρούσας. Επιτρέπεται, όμως:

α) Η επικόλληση «λωρίδας» μεμβράνης πλάτους έως

10 εκατοστών (μετρούμενη από την πάνω πλευρά του

υαλοπίνακα) για την αντιθαμβωτική προστασία του

οδηγού και

β) Η επικόλληση μεμβράνης περιορισμού υπεριώδους

ακτινοβολίας.

Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι, και κατα συνέπεια όσοι έχουν διάφανες στο λένε, όσοι δεν έχουν σου λένε οτι δεν μπορείς να βάλεις ΤΙΠΟΤΑ για να μην πας αλλού!

 

Μα αν δεν βάλεις τίποτα μπροστά έχεις κάνει μισή δουλειά αφού σημαντικότατο ποσοστό ακτινοβολίας μπαίνει από μπροστά (και το τρώει κανονικά ο οδηγός, όχι ξωφαλτσα όπως απο τα άλλα παράθυρα).

 

Εγώ έχω βάλει διάφανη madico μπροστά παρ-πριζ και πλαϊνά και φαίνεται ελάχιστα, από έξω υποθέτεις οτι είναι το μαμα κρύσταλο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,νομιμα μπορεις να βαλεις μεμβρανες περιορισμου υπεριωδους ακτινοβολιας οι οποιες δεν μεταβαλουν καθολου το συντελεστη μεταδοσης φωτος! Ε...αυτες δεν ειναι φιμε!!! Ειναι μια διαφανη αχρωμη μεμβρανη η οποια κοβει μονο την υπεριωδη και αφηνει το φως να περναει...

Σορυ αλλα κατι τετοιο δε μου εκανε γι αυτο εβαλα φιμε οπως το καταλαβαινει ολος ο κοσμος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβώς διάφανες οι νόμιμες. Βλέπεις ότι έχεις ένα περιθώριο 30% από το νόμο να παίξεις. Είναι λίγο φιμέ. Ειναι δηλαδή ελαφρώς πιο φωτεινές από την πιο light σκάλα φιμέ που υπήρχε παλιά. Διπλά δίπλα που την έχω βάλει εγώ (πλαινά τζάμια) φαίνεται ελάχιστη διαφορά. Και εγώ ήθελα ακριβώς αυτό, να περιορίσει την ακτινοβολία και τη ζέστη χωρίς να αλοιώσει την εξωτερική εμφάνιση του αυτοκινήτου.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ναι, υπέκυψα λόγω καλοκαιριού και θέλω φιμέ παντού (εκτός από μπροστά εννοείται). Υπάρχουν διαφορετικές αποχρώσεις στα φιμέ; Μου φαίνονται κάποια προς το μπλε και άλλα προς το μπρονζέ, αν δεν κάνω λάθος. Για galaxy grey τί προτείνετε; Υπάρχουν κάποιες μάρκες που είναι πιο αξιόπιστες; Εϊναι κομμένες και ραμμένες για κάθε μοντέλο οι ζελατίνες; Καμιά φωτό θα βοηθούσε. (Για το τί επιτρέπεται, το έχουμε αναλύσει και παλαιότερα, είναι γνωστά) Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον καλοκαιριάτικα ασχοληθεί με το πόνο μου!
Link to comment
Share on other sites

Αποχρώσεις υπάρχουν ανάλογα τι χρώμα ταιριάζει με του αυτοκινήτου σου.Το θέμα της αξιοπιστίας είναι λίγο πολύ υποκειμενικό.Οι μεμβράνες κόβονται πάνω στο σχέδιο των τζαμιων του καθε αυτοκινητου.Για φωτο κοιτα σε προηγούμενα ποστς του παρόντος θέματος.
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!!! Είχα πάει για ΚΤΕΟ στην Auteco και πάνω σε συζήτηση με έναν υπεύθυνο με ενημέρωσε υπεύθυνα οτι παίζει νέος κανονισμός από 1 Οκτωβρίου 2008.

 

Με αυτόν τον νόμο όλοι οι εγκαταστάτες είναι υποχρεωμένοι να τοποθετούν ένα αυτοκόλλητο 3cm Χ 3cm όπου θα αναγράφονται το όνομα του εργοστασίου, ο τύπος της μεμβράνης, ο αριθμός έγκρισης από την χώρα ΕΕ, το όνομα και τηλέφωνο του εγκαταστάτη. Μαζι με το αυτοκόλλητο θα πρέπει να δίνουν και βεβαίωση με το ίδιο αυτοκόλλητο πάνω.

 

Όσους έχουν τοποθετήσει μεμβράνες στο παρελθόν είναι υποχρεωμένοι να εφοδιαστούν τα αυτοκόλλητα και τις καινούργιες Βεβαιώσεις απο τους εγκαταστάτες που ειναι υποχρεωμένοι να τις δώσουν!

 

Οι βεβαιώσεις ισχύουν για ΚΤΕΟ και αστυνομία.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!!! Είχα πάει για ΚΤΕΟ στην Auteco και πάνω σε συζήτηση με έναν υπεύθυνο με ενημέρωσε υπεύθυνα οτι παίζει νέος κανονισμός από 1 Οκτωβρίου 2008.

 

Με αυτόν τον νόμο όλοι οι εγκαταστάτες είναι υποχρεωμένοι να τοποθετούν ένα αυτοκόλλητο 3cm Χ 3cm όπου θα αναγράφονται το όνομα του εργοστασίου, ο τύπος της μεμβράνης, ο αριθμός έγκρισης από την χώρα ΕΕ, το όνομα και τηλέφωνο του εγκαταστάτη. Μαζι με το αυτοκόλλητο θα πρέπει να δίνουν και βεβαίωση με το ίδιο αυτοκόλλητο πάνω.

 

Όσους έχουν τοποθετήσει μεμβράνες στο παρελθόν είναι υποχρεωμένοι να εφοδιαστούν τα αυτοκόλλητα και τις καινούργιες Βεβαιώσεις απο τους εγκαταστάτες που ειναι υποχρεωμένοι να τις δώσουν!

 

Οι βεβαιώσεις ισχύουν για ΚΤΕΟ και αστυνομία.

 

Ετσι ειναι ακι εχει ξανααναφερθει εδω αλλα οι εγκαταστατες δινουν το σηματακι αυτο μονο για τις μεμβρανες που με τον νομο αυτο επιτρεποντε και ειναι οι σχεδον διαφανεις.Μου το εβαλαν εμενα στα μπροστινα τζαμια του civic αλλα οχι και για τις πιο σκουρες που εβαλα στα πισω τζαμια εστω και αν δεν απαγορευοντε.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως είμαστε λίγο ακραίοι?? Δέν έχω ακούσει πάντως να γράψουν κάποιον ποτέ επειδή είχε έστω τη δεύτερη ή και τρίτη σκάλα μεμβράνη που ακόμα κι αυτές δέν είναι νόμιμες!! Όσοι έχουν φάει κλήση έχουν σχεδόν μαύρες ακόμη και μπροστά!!!

Άν έχουν γράψει κανέναν άλλον βρε παιδιά με δεύτερη έστω σκάλα άς το αναφέρει εδώ!!

Το ψήνω εδώ και 1,5 μήνα να πάω να βάλω μεμβράνες 2η σκάλα madico (δέν έχει σημασία) και φοβάμαι άν θα με γράψουν με χίλια δυο που ακούω και διαβάζω συνέχεια!!

Πάντως για να ξέρετε ρώτησα τροχονόμο και μου είπε ότι δέν γράφουν τις σκούρες που φαίνεται ο οδηγός ακόμη κι άν δέν έχουν νόμιμο χαρτί και ότι για να γράψουν κάποιον πρέπει να το έχει παρακάνει με τη σκουρότητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πλέον στα ΚΤΕΟ δεν αφήνουν μεμβράνες πέρα από καποιο όριο! Προσοχή γιατί ο αδερφός μου είχε σκάσει 150€ για Μ3 και τελικα τον βαλαν να τις βγάλει!

 

 

Βεβαια δε ξερω τι γινεται με τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ! Κατι ακουσα πως εκει ειναι πολυ πιο ελαστικοι!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Βεβαια δε ξερω τι γινεται με τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ! Κατι ακουσα πως εκει ειναι πολυ πιο ελαστικοι!

 

 

Μαλλον πιο αυστηρα ειναι στα ιδωτικα ΚΤΕΟ.....Σε ολους τους ελεγχους.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που ρώτησα στα ΚΤΕΟ μου είπαν ότι τις περνάνε άν δέν είναι πολύ σκούρες..

Το θέμα είναι με την τροχαία.. αν έχουν γράψει κάποιον έστω και για λίγο φιμέ και ας θεωρείται παράνομη ας το αναφέρει.. Δέν έχω διαβάσει ή ακούσει κάποιον ώς τώρα να τον γράφουν επειδή είναι λίγο φιμέ οι μεμβράνες και φαίνεται από μέσα!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα σήμερα μεμβράνες madico 2η σκάλα 190€ σε 5θυρο civic!

Στις ακρούλες των πλαινών τζαμιών έχει κάνει μικρές φουσκαλίτσες που φαίνονται αν κοιτάξεις από κοντά!! Μου λέει ότι πρέπει να στρώσει τις δύο πρώτες μέρες και μετά θα φύγουν γιατί μόλις περάστηκαν..

Κόντευα να κλάψω από τη στενοχώρια μου που ήταν έτσι επειδή φοβήθηκα ότι δέ θα φύγουν..

Πείτε μου παιδια σας παρακαλώ από την εμπειρία σας όσοι έχετε περάσει.. στην αρχή είχατε μικρούλες φουσκαλίτσες στις άκρες και μετά φύγανε??

Το θέμα είναι ότι φοβάμαι να τον πιστέψω γιατί στην αρχή όταν είχα ρωτήσει πιό παλιά για το άν κάνει φουσκάλες, μου είπε ότι είναι πώς θα κάτσει από την αρχή και τώρα μου είπε ότι θα φύγουν:(:(:(:(:(:(

Με έχει πιάσει το στομάχι μου από το άγχος:(:(

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι άδικα.Αν δεν στρώσουν οι φουσκάλες σε 2 μέρες ,πας και του λες βγάλτες και ξαναβάλε άλλες , εννοείται χωρίς δική σου επιβάρυνση.....
Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιολογείται να έχει φουσκάλες,

κλασσικά ο τυπάς ήταν ψιλο-άσχετος, τώρα το καλοκαίρι όλοι το παίζουν ειδικοί στις αντιηλιακές, ξαναδέστο και αύριο και αν όχι, όπως είσαι πάνε και κάνε μανούρα

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα ξανά απο'κεί το απόγευμα και του είπα ότι όλα τα τζάμια είναι με φουσκάλες.. Του είπα ότι δέν δικαιολογείται και ότι είμαι δυσαρεστημένη και μετάνιωσα που τις έβαλα... Τουλάχιστον κατάλαβε την μ....α που έκανε και λέει ότι αύριο να περάσω άν θέλω να μου τις βγάλει και να μου δώσει πίσω τα χρήματα!!

Το σκέφτομαι σοβαρά να τις βγάλω και να πάω κάπου αλλού!!

Ο άνθρωπος όχι μόνο επαγγελματίας δέν είναι, αλλά όλο προχειρότητα καθώς έβλεπα τη διαδικασία που τις περνούσε... Είχα φύγει για καμια ώρα που είχα κάτι δουλειές και γύρισα λίγο πιό νωρίς και τον είδα να έχει πεταμένα τα εργαλεία με τα νερα και τις σαπουναδες στο σαλόνι του αυτοκινητου και του έλεγα καλά δέν έβαλες κάτι να μή λερώσει?? Και έλεγε έλα μωρέ νερα ειναι με σαπουναδες θα στεγνώσουν!!

Έτσι εξηγείται που όποτε περνούσα δέν είχε ποτέ δουλειά και καθόταν... Ήθελε και διαφημιση στην έκθεση αυτοκινήτου μη ξεράσω.. απο κεί το έμαθα μαύρη η ώρα!!

Μεγαλύτερη προχειρότητα δέν έχω δεί..:mad::mad::mad::mad:

Προτείνετε κανένα καλό ρε παιδιά στη Λάρισα να πάω να περάσω, αλλά να έχουν εμπειρία honda civic 5θυρο, γιατί ο τύπος μου είπε ότι δέν ξανα πέρασε στο συγκεκριμένο μοντέλο ποτέ... μόνο σε κάτι fiatakia και golfakia παλια!!

 

Α και το άλλο το ξέχασα!!! Μου έχει περάσει μόνο στις 4 πόρτες και όχι ακόμη στο πίσω παρπρίζ γιατί την ΄΄ωρα που τις περνούσε του τελείωσε η μεμβράνη και επέμενε να βάλω μια πιό σκούρα επειδή δέν είχε άλλη από την ίδια που έβαλα στα παραθυρα αλλά εγώ εννοείται δέν συμφώνησα επειδη αυτος ειναι ανευθυνος και δεν είδε ότι δέν είχε άλλη μεμβράνη..είπε να πάω από βδομάδα να μου την περάσει... έλεος...

Αλλά θα τον επισκεφτώ αύριο για ξύλωμα και επιστροφή χρημάτων!!!

Το άτομο είναι ότι να'ναι.....

 

πηγαινε εκει που τις περασες , θα στο φτιαξει δεν ειναι τιποτα.

Τί να μου πρωτοφτιάξει?? να πώ ήταν σε ένα μόνο παράθυρο!! Είναι σε όλα!!

Link to comment
Share on other sites

Τί να μου πρωτοφτιάξει?? να πώ ήταν σε ένα μόνο παράθυρο!! Είναι σε όλα!!

 

με σεσουαρ τη ζεσταινουν απο μακρια και με μια πλαστικη σπατουλα την πιεζουν την μεμβρανη και φευγουν οι φουσκαλες.

αν δεν το κανει η δεν του πετυχει , αλλαγη ζητα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα ξανά απο'κεί το απόγευμα και του είπα ότι όλα τα τζάμια είναι με φουσκάλες.. Του είπα ότι δέν δικαιολογείται και ότι είμαι δυσαρεστημένη και μετάνιωσα που τις έβαλα... Τουλάχιστον κατάλαβε την μ....α που έκανε και λέει ότι αύριο να περάσω άν θέλω να μου τις βγάλει και να μου δώσει πίσω τα χρήματα!!

Το σκέφτομαι σοβαρά να τις βγάλω και να πάω κάπου αλλού!!

Ο άνθρωπος όχι μόνο επαγγελματίας δέν είναι, αλλά όλο προχειρότητα καθώς έβλεπα τη διαδικασία που τις περνούσε... Είχα φύγει για καμια ώρα που είχα κάτι δουλειές και γύρισα λίγο πιό νωρίς και τον είδα να έχει πεταμένα τα εργαλεία με τα νερα και τις σαπουναδες στο σαλόνι του αυτοκινητου και του έλεγα καλά δέν έβαλες κάτι να μή λερώσει?? Και έλεγε έλα μωρέ νερα ειναι με σαπουναδες θα στεγνώσουν!!

Έτσι εξηγείται που όποτε περνούσα δέν είχε ποτέ δουλειά και καθόταν... Ήθελε και διαφημιση στην έκθεση αυτοκινήτου μη ξεράσω.. απο κεί το έμαθα μαύρη η ώρα!!

Μεγαλύτερη προχειρότητα δέν έχω δεί..:mad::mad::mad::mad:

Προτείνετε κανένα καλό ρε παιδιά στη Λάρισα να πάω να περάσω, αλλά να έχουν εμπειρία honda civic 5θυρο, γιατί ο τύπος μου είπε ότι δέν ξανα πέρασε στο συγκεκριμένο μοντέλο ποτέ... μόνο σε κάτι fiatakia και golfakia παλια!!

 

Α και το άλλο το ξέχασα!!! Μου έχει περάσει μόνο στις 4 πόρτες και όχι ακόμη στο πίσω παρπρίζ γιατί την ΄΄ωρα που τις περνούσε του τελείωσε η μεμβράνη και επέμενε να βάλω μια πιό σκούρα επειδή δέν είχε άλλη από την ίδια που έβαλα στα παραθυρα αλλά εγώ εννοείται δέν συμφώνησα επειδη αυτος ειναι ανευθυνος και δεν είδε ότι δέν είχε άλλη μεμβράνη..είπε να πάω από βδομάδα να μου την περάσει... έλεος...

Αλλά θα τον επισκεφτώ αύριο για ξύλωμα και επιστροφή χρημάτων!!!

Το άτομο είναι ότι να'ναι.....

 

Οταν διάλεξα σε ποιο κατάστημα θα τοποθετούσα τις μεμβράνες στο αυτοκινητό μου ,διάλεξα ενα που βάζει ΜΟΝΟ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ.

Γενικα αυτοι που βάζουν μεμβράνες ,βάζουν και ραδιοφωνα ,συναγερμούς ,καθαρίζουν σαλόνια, κτλ....Οπου σε πιάσω δηλαδή.....

Τελικά η τοποθετηση ήταν σχεδόν τέλεια εκτός απο 1-2 σημάδια στην ηλιοροφή που δεν με πειράζουν.Το συνιστώ να κάνεις το ίδιο μιας και σίγουρα ενα τέτοιο κατάστημα θα έχει μεγαλύτερη εμπειρία με μεμβράνες απο οτι ενα άλλο που βάζει ΚΑΙ ΜΕΜΒΡΆΝΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

αφου σου ειπε να σου δωσει τα λεφτα σου πισω, παρτα και πηγαινε αλλου.

 

+1000

 

Χωρις καμμια αμφιβολια !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

με σεσουαρ τη ζεσταινουν απο μακρια και με μια πλαστικη σπατουλα την πιεζουν την μεμβρανη και φευγουν οι φουσκαλες.

αν δεν το κανει η δεν του πετυχει , αλλαγη ζητα.

Πιό πολλές έχει φυσσαλίδες μικρές παρά φουσκάλες, οι οποίες δέ φεύγανε.. πατούσε με τη σπάτουλα και ξανα πατούσε, σεσουάρ δέν είδα να έχει.. βασικά το συνεργείο του είναι μόνο ένα δωμάτιο με ένα γραφείο και ένα ρολλό στον τοίχο για να ξετυλίγει τις μεμβράνες.. Θα πάω από κεί σε λίγο και θα δώ τί θα κάνω..

Οταν διάλεξα σε ποιο κατάστημα θα τοποθετούσα τις μεμβράνες στο αυτοκινητό μου ,διάλεξα ενα που βάζει ΜΟΝΟ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ.

Γενικα αυτοι που βάζουν μεμβράνες ,βάζουν και ραδιοφωνα ,συναγερμούς ,καθαρίζουν σαλόνια, κτλ....Οπου σε πιάσω δηλαδή.....

Τελικά η τοποθετηση ήταν σχεδόν τέλεια εκτός απο 1-2 σημάδια στην ηλιοροφή που δεν με πειράζουν.Το συνιστώ να κάνεις το ίδιο μιας και σίγουρα ενα τέτοιο κατάστημα θα έχει μεγαλύτερη εμπειρία με μεμβράνες απο οτι ενα άλλο που βάζει ΚΑΙ ΜΕΜΒΡΆΝΕΣ.

Μα μόνο μεμβράνες υποτείθεται περνάει, και στο μαγαζί του απ'εξω λέει "Αντιηλιακες Μεμβράνες" και με κιρά γράμματα από κάτω λέει και νανοτεχνολογία.. Δηλαδή αυτα τα δυο στην ουσία!!

Αυτό που μου την έσπασε πιό πολύ και θέλω να πάω να τις βγάλω είναι ότι τα έκανε όλα με προχειρότητα και μετά μου είπε ότι δέν έχει ξανα περάσει σε άλλο σαν το δικό μου μοντέλο:mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...