Jump to content

[CAR] Αντιηλιακές Μεμβράνες


Dr_Michael
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, δεν διαφωνώ. Μόνο το link που δεν αναφέρει τίποτα για στάδια. ;) Και κάποιος φίλος παραπάνω ανέφερε κάτι για «μεσαίο στάδιο». Στην Llumar βλέπω 2 επιλογές μόνο.
Σε "μαύρη" απόχρωση έχει 3 επιλογές! Clima Select - Titanium - Alu Light από τη πιο ανοιχτή στη πιο σκούρα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 556
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

στην alu light τουλαχιστον ειναι στο χερι του στρουμφάκιου αν θα σου κοψει κληση η οχι...καλο ειναι οποτε τους πετυχαινεις σε μπλοκο να τα κατεβαζεις για σιγουρια..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το να κατεβάζεις τα παράθυρα είναι ότι χειρότερο βασικά, καρφώνεσαι! Κανα2 φορές μ' εχουν σταματήσει και πάντα τα κατεβάχζω τελείως, αλλά είναι το πρώτο πράγμα που ζητάν να ελέγξουν όταν δούν αυτή την κίνηση..
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτά που διάβασα (σε πολλά fora) περί 80€ πρόστιμο (δευτερεύον) και αφαίρεση στοιχείων για 10 ημέρες (το σημαντικότερο) στην... διακριτική ευχέρεια του κάθε στρουμφακίου, εγκαταλείπω την ιδέα εγκατάστασης μεμβρανών μέχρι να ξεκαθαρίσουν απολύτως (αν ξεκαθαρίσουν) τα πράγματα....

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ προσωπικά (αλλά και από γνωστούς) έχω να ακούσω χρόνια για πρόστιμο για μεμβράνες στην Αθήνα..

Με έχουν σταματήσει για μπλόκα αρκετές φορές και ποτέ δε μου είπαν τίποτα, ενώ πάντα τσέκαραν ζώνες, χαρτιά κλπ..

Και δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχω και το στάνταρ αμάξι που τραβάει τον μπάτσο!:lol:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο: Γιατί η v-kool είναι τόσο ακριβή; Ρώτησα για το τουτού μου και μου είπαν 495€ από εξακόσια κάτι για όλα τα παράθυρα και για διαφανείς μεμβράνες (δεν με ενδιέφερε η μούρη παρά μόνο η θερμοπροστασία). Όταν ρώτησα αν θα γλίτωνα κάτι αν δεν έβαζα στο μπροστινό παράθυρο, μου είπαν ότι η έκπτωση είναι για το μπροστινό! :blink: Λες και δεν μπορούν (ή μάλλον δεν θέλουν) να κάνουν έκπτωση για τα υπόλοιπα... :shifty: Και όλα αυτά όταν κάποιος με Llumar μου ζήτησε 220€ για όλα εκτός του μπροστινού. :rolleyes:

 

Τέλως πάντων, συζήτηση να γίνεται, γιατί (όπως έγραψα παραπάνω) την εγκατέλειψα (προσωρινά ελπίζω) την ιδέα... Εκτός και αν βγαίνουν και άλλες διαφανείς εκτός της v-kool. :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω αρκετα σκουρα τζαμια (2 σκαλα μπροστα και τα υπολοιπα 3η σκαλα) με εχουν σταματησει, πολλες φορες και εχω φαει μονο μια κληση. Απλα μου την λενε και καλα οτι ειναι παρανομη και διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω αρκετα σκουρα τζαμια (2 σκαλα μπροστα και τα υπολοιπα 3η σκαλα) με εχουν σταματησει, πολλες φορες και εχω φαει μονο μια κληση. Απλα μου την λενε και καλα οτι ειναι παρανομη και διαφορα.

 

δλδ ολες οι σκαλες ειναι παρανομες??

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λενε. Αλλα ο νομος λεει αν το εγκρινει το κρατος το τυπο φιμε (μαρκα) τοτε δεν ειναι. Εγω εχω χαρτι οτι το κρατος επιτρεπει την συκγκεριμενη μαρκα, οποτε τους το δειχνω και δεν λενε τιποτα μετα. Αλλα γενικα, αυτο που εχω εγω ψιλο ειναι παρανομο.
Link to comment
Share on other sites

δλδ ολες οι σκαλες ειναι παρανομες??
Όταν βρεις ποιες σκάλες (ή καλύτερα ποια διαπερατότητα) είναι νόμιμες, πες μου και εμένα. Εγώ από ότι διάβασα δεν υπάρχει πουθενά ορισμός του νόμιμου με προδιαγραφές, τα στρούμφ δεν έχουν φωτόμετρα και στην τελική ότι γουστάρουν κάνουν...

Ετσι λενε. Αλλα ο νομος λεει αν το εγκρινει το κρατος το τυπο φιμε (μαρκα) τοτε δεν ειναι. Εγω εχω χαρτι οτι το κρατος επιτρεπει την συκγκεριμενη μαρκα, οποτε τους το δειχνω και δεν λενε τιποτα μετα. Αλλα γενικα, αυτο που εχω εγω ψιλο ειναι παρανομο.
Τι λέει δηλαδή το χαρτί; «Η τάδε μάρκα είναι νόμιμη»; Και σύμφωνα με ποιο νόμο ή ποιο άρθρο του ΚΟΚ;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι εγκεκριμενη (αν το εγραψα σωστα) και πιστοποιημενη οτι τηρει καποιος προδιαγραφες και σχετικα.
Link to comment
Share on other sites

Όταν βρεις ποιες σκάλες (ή καλύτερα ποια διαπερατότητα) είναι νόμιμες, πες μου και εμένα. Εγώ από ότι διάβασα δεν υπάρχει πουθενά ορισμός του νόμιμου με προδιαγραφές, τα στρούμφ δεν έχουν φωτόμετρα και στην τελική ότι γουστάρουν κάνουν...

Τι λέει δηλαδή το χαρτί; «Η τάδε μάρκα είναι νόμιμη»; Και σύμφωνα με ποιο νόμο ή ποιο άρθρο του ΚΟΚ;

 

Πολύ σωστός.

Δεν υπάρχει σωστή νομοθεσία για το θέμα και για αυτό οι μπάτσοι κάνουν ό,τι γουστάρουν.

Πάντως έχω ακούσει, ότι αρκετά μαγαζιά που βάζουν μεμβράνες δίνουν αυτή την πιστοποίηση.Τώρα αν αυτό το χαρτί όντως είναι εγκεκριμένο από το υπουργείο ή όχι δε γνωρίζω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο: Γιατί η v-kool είναι τόσο ακριβή; Ρώτησα για το τουτού μου και μου είπαν 495€ από εξακόσια κάτι για όλα τα παράθυρα και για διαφανείς μεμβράνες (δεν με ενδιέφερε η μούρη παρά μόνο η θερμοπροστασία). Όταν ρώτησα αν θα γλίτωνα κάτι αν δεν έβαζα στο μπροστινό παράθυρο, μου είπαν ότι η έκπτωση είναι για το μπροστινό! :blink: Λες και δεν μπορούν (ή μάλλον δεν θέλουν) να κάνουν έκπτωση για τα υπόλοιπα... :shifty: Και όλα αυτά όταν κάποιος με Llumar μου ζήτησε 220€ για όλα εκτός του μπροστινού. :rolleyes:

 

Τέλως πάντων, συζήτηση να γίνεται, γιατί (όπως έγραψα παραπάνω) την εγκατέλειψα (προσωρινά ελπίζω) την ιδέα... Εκτός και αν βγαίνουν και άλλες διαφανείς εκτός της v-kool. :worry:

 

για κάνε μια βόλτα από το ίδιο μαγαζί τον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη και ξαναρώτα...παίζει να σου πει και μισά λεφτά...:rolleyes: καλοκαίρι γαρ...ψάχνουν για τα αντίστοιχα ''θύματα'' βλέπεις..;)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως στο α6 και το κιου7 που έχουμε όσες φορές και αν μας σταματησαν ποτέ δεν μας γράψαν!!!Έχουμε το τελευταίο στάδιο(φιμέ)4 νομίζω και δεν είχαμε ποτε μα ποτε πρόβλημα!!!

Ούτε προς θεσ/νικη ούτε αθήνα μερια

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα ξεκαθάρισαν τότε που βγήκε τελευταίος ΚΟΚ (δέ θυμάμαι πότε ήταν). Για την τροχαία είναι παράνομο να υπάρχει μεμβράνη στο παρμπρίζ και τα παράθυρα οδηγού και συνοδηγού ενώ στα υπόλοιπα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Αυτό έγινε σύμφωνα με οδηγία της ΕΕ που έλεγε ότι πρέπει να τεθεί όριο σκουρότητας, αλλά τα δικά μας τα παλικάρια επειδή βαριούνται να εξοπλίζουν τα περιπολικά με το κινέζικο μηχάνημα, προτίμησαν να τα απαγορεύσουν τελείως! Για τα τζάμια που απαγορεύεται, αν κρίνει ο τροχονόμος ότι δεν διακρίνεται το πρόσωπο του οδηγού τότε "πάρε κλήση".

 

Η βεβαίωση που λέει ότι είναι νόμιμες οι μεμβράνες ισχύει για το ΚΤΕΟ και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αφηνωντας το αισθητικο μερος στην ακρη,προστατευουν σημαντικα τα πλαστικα του αυτοκινητου,κρατουν ενα πολυ πιο δροσερο περιβαλλον,δε ζοριζουν το κλιμα καθως ειναι πιο ευκολο να φτασει την επιθημητη θερμοκρασια και τελευταιο και σημαντικοτερο προστατευουν εσενα περισσοτερο απο τις ακτινες του ηλιου..

ok now?:)

Link to comment
Share on other sites

αφηνωντας το αισθητικο μερος στην ακρη,προστατευουν σημαντικα τα πλαστικα του αυτοκινητου,κρατουν ενα πολυ πιο δροσερο περιβαλλον,δε ζοριζουν το κλιμα καθως ειναι πιο ευκολο να φτασει την επιθημητη θερμοκρασια και τελευταιο και σημαντικοτερο προστατευουν εσενα περισσοτερο απο τις ακτινες του ηλιου..

ok now?

 

Μάλιστα, έχετε απόλυτο δίκαιο, μας συγχωρείτε που διαφωνήσαμε. :rolleyes:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, έχετε απόλυτο δίκαιο, μας συγχωρείτε που διαφωνήσαμε. :rolleyes:

 

την ειρωνια δε τη καταλαβα,μαλλον εσενα πρεπει να σε πειραξε που παρεθεσα με επιχειρηματα γιατι θεωρω "καλα" για μενα τα φιμε..δε πειραζει...

Link to comment
Share on other sites

την ειρωνια δε τη καταλαβα,μαλλον εσενα πρεπει να σε πειραξε που παρεθεσα με επιχειρηματα γιατι θεωρω "καλα" για μενα τα φιμε..δε πειραζει...

 

Αυτά δεν είναι επιχειρήματα. Είναι γράφω ότι πιστεύω πως είναι σωστό και περιμένω οι άλλοι να προσκυνήσουν. Βρες μου αποδεδειγμένα γιατί είναι καλά τα φιμέ τζάμια και θα το δεχθώ.

 

Υ.Γ.

Αφού είναι τόσο καλά, γιατί δεν τα βάζουν σε όλα τα αμάξια; :)

 

Υ.Γ.2

Με ένα γρήγορο search που έκανα, το μόνο που βρήκα είναι καμιά 30αριά φόρουμ που όλοι λένε ακριβώς τα ίδια που γράφεις εσύ (διαφορές μονάχα στη διατύπωση). Οπότε ξαναρωτώ, γιατί δεν μπαίνουν σε όλα τα αμάξια; Και ρωτώ ακόμη κάτι. Γιατί υπάρχει όριο στο πόσο σκούρο θα είναι το κάθε τζάμι; Και μία τελευταία ερώτηση. Αφού είναι τόσο καλά, γιατί δεν τα βάζουν σε SLR, Carrera GT, Veyron, Rolls, Bentley, Ferrari;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

αφηνωντας το αισθητικο μερος στην ακρη,προστατευουν σημαντικα τα πλαστικα του αυτοκινητου,κρατουν ενα πολυ πιο δροσερο περιβαλλον,δε ζοριζουν το κλιμα καθως ειναι πιο ευκολο να φτασει την επιθημητη θερμοκρασια και τελευταιο και σημαντικοτερο προστατευουν εσενα περισσοτερο απο τις ακτινες του ηλιου..

ok now?:)

 

Οι κοινές σκούρες μεμβράνες σου προσφέρουν προστασία μόνο από την υπεριώδη ακτινοβολία δηλαδή καλό για το δέρμα σου. Αλλά πάλι αυτό μόνο αν έχεις + τα εμπρός πλαϊνά τζάμια καλυμμένα (που απαγορεύεται) και το παρπρίζ (αυτό και αν απαγορεύεται) από το οποίο εισέρχεται και το μεγαλύτερο μέρος της ηλιακής ακτινοβολίας μιας και έχει την μεγαλύτερη επιφάνεια... δεν κάνεις τίποτα!

Το φάσμα της ακτινοβολίας που θερμαίνει είναι το υπέρυθρο, το οποίο οι περισσότερες μεμβράνες απλά δεν φιλτράρουν.

Όποιος θέλει να προστατευτεί πραγματικά και τον ενδιαφέρει μόνο αυτό θα τα στάξει και θα βάλει άχρωμες μεμβράνες σε όλα τα τζάμια (και το μπροστά δλδ) που προστατεύουν πλήρως το εσωτερικό.

Μερικά ακριβά αυτοκίνητα (π.χ. Mercedes) έχουν εργοστασιακά όλα τα τσάμια τους "αθερμικά", όπως και πολλά γαλλικά έχουν το παρπρίζ "αθερμικό" μπλοκάρουν δλδ την υπέρυθρη ακτινοβολία και έτσι δεν αφήνουν το εσωτερικό να θερμανθεί τόσο πολύ.

Υπόψην πως όλα τα καινούργια αυτοκίνητα έχουν "φιμέ" τζάμια που δεν επιτρέπουν την υπεριώδη να περάσει, οπότε οι φτηνές σκούρες μεμβράνες είναι μόνο μόστρα.

 

Αν η Μ3 ήταν δικιά μου και δεν έχει όντως αθερμικά τζάμια, θα έβαζα παντού άχρωμες αθερμικές μεμβράνες.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψην πως όλα τα καινούργια αυτοκίνητα έχουν "φιμέ" τζάμια που δεν επιτρέπουν την υπεριώδη να περάσει, οπότε οι φτηνές σκούρες μεμβράνες είναι μόνο μόστρα.

 

Δεν έχουν όλα τα καινούργια αυτοκίνητα φιμέ τζάμια. Τα περισσότερα έχουν αθερμικά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας τα περι προσκυνηματος μη τα γραφεις σε μενα σε παρακαλω..εγω γραφω μονο οπου τυγχανει να ξερω 1,2 πραγματα οχι οπου να ναι οκ?

στο θεμα,κανεις ενα μεγαλο λαθος,μπλεκεις τη αξια του καθε αυτοκινητου με την αντηλιακη προστασια που προσφερουν αυτες οι μεμβρανες...σε οποιοδηποτε αμαξι θελησεις,μπορεις να βαλεις φιμε:!:..ολες οι εταιριες εξαλλου τα εχουν στον εξτρα εξοπλισμο τους στα πισω πλαινα τζαμια...μπροστα υπαρχει το θεμα-ασφαλεια οπου συμφωνα με το νομο πρπει να ειναι ορατος ο οδηγος ωστοσο ακομα και εκει υπαρχει μπερδεμα οσον αφορα την σωστη εφαρμογη του στη πραξη(χρηση φωτομετρου κτλ..)αλλα φυσικα ολα αυτα δεν εχουν καμμια σχεση με την αντηλιακη προστασια που προσφερουν και ανεφερα πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας τα περι προσκυνηματος μη τα γραφεις σε μενα σε παρακαλω..εγω γραφω μονο οπου τυγχανει να ξερω 1,2 πραγματα οχι οπου να ναι οκ?

 

Κι εγώ απαντώ, ok; :)

 

στο θεμα,κανεις ενα μεγαλο λαθος,μπλεκεις τη αξια του καθε αυτοκινητου με την αντηλιακη προστασια που προσφερουν αυτες οι μεμβρανες...

 

Δεν κάνω κανένα λάθος. Ρώτησα πολύ απλά γιατί δεν μπαίνουν φιμέ σε όλα τα αμάξια (το οποίο δεν απάντησες), και εξέφρασα και άλλη μία απορία, γιατί τα πλείστα πανάκριβα αμάξια δεν έχουν φιμέ τζάμια (το οποίο επίσης δεν απάντησες).

 

σε οποιοδηποτε αμαξι θελησεις,μπορεις να βαλεις φιμε:!:..ολες οι εταιριες εξαλλου τα εχουν στον εξτρα εξοπλισμο τους στα πισω πλαινα τζαμια...

 

Λες να μην το ξέρω; :rolleyes:

 

μπροστα υπαρχει το θεμα-ασφαλεια οπου συμφωνα με το νομο πρπει να ειναι ορατος ο οδηγος ωστοσο ακομα και εκει υπαρχει μπερδεμα οσον αφορα την σωστη εφαρμογη του στη πραξη(χρηση φωτομετρου κτλ..)αλλα φυσικα ολα αυτα δεν εχουν καμμια σχεση με την αντηλιακη προστασια που προσφερουν και ανεφερα πιο πανω...

 

Δεν είναι μονάχα μπροστά, αλλά και στα τζάμια οδηγού/συνοδηγού. Η αντηλιακή προστασία δεν παρέχεται μονάχα από τα φιμέ τζάμια, ούτε το φιμέ τζάμι προσφέρει μεγαλύτερη προστασία από ένα σωστό τζάμι (το οποίο φιλτράρει και την ακτινοβολία, αλλά και την θερμότητα).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...