Jump to content

[CAR] Αντιηλιακές Μεμβράνες


Dr_Michael
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αυτοκίνητο είναι ένα ασημί Renault Kangoo επαγγελματικό εισαγωγής από εξωτερικό.

Στο πλάι (συρώμενη πόρτα) είχε παράθυρο, αλλά επειδή απαγορεύεται, αλλάχθηκε με λαμαρίνα.

Το θέμα είναι οτι η λαμαρίνα περιορίζει αφάνταστα την ορατότητα, οπότε ψάχνω μήπως υπάρχει αντηλιακή μεμβράνη που να μοιάζει πολύ με το κλασσικό ασημί χρώμα του αυτοκινήτου.

Ξέρω οτι υπάρχει η μεμβράνη καθρέφτης αλλά είναι όντως σαν καθρέπτης και κάνει μπαμ οτι πρόκειται για τζάμι.

Έχω ρωτήσει σε 2-3 μαγαζιά (επαρχία) και έχω κοιτάξει στο site της llumar και 3Μ αλλά δεν έχουν τέτοια απόχρωση.

Είχε τύχει να δω κάποτε σε αυτοκίνητο παρόμοια ασημένια μεμβράνη, οπότε μάλλον υπάρχει.

Γνωρίσει κανείς τίποτα σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 556
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ΣΙΜΕΡΑ ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ ΓΙΑ ΦΙΜΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΜΗ ΣΤΑ 200 ΕΥΡΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ? ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ Llumar
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ,ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ :kill: :shoot: :up: :wink:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερώτηση, μια και πολύ καιρό με απασχολεί το θέμα...

 

Λοιπόν. Καταρχάς, τι διαφορά έχει το ΦΥΜΕ τζάμι, από αυτό που λέτε αντιηλιακή μεμβράνη; Υπάρχει μια μεμβράνη, την οποία ΚΟΛΛΑΣ στο τζάμι του αυτοκινήτου και μετατρέπεται σε φυμέ, ή υπάρχουν και εκ κατασκευής φυμέ τζάμια, δηλαδή μαύρο διπλοθλαστικό γυαλί, και όχι άσπρο γυαλί με αντιηλιακή μεμβράνη; Ή δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και λέω βλακείες;

 

Αν θέλεις να έχεις φυμέ τζάμι τελικά, Τι διαβάθμιση πρέπει να πάρεις; Επίσης: Οι μεμβράνες που αναφέρετε, δεν ξεφτύζουν με τον καιρό; Και η τοποθέτηση από ποιον γίνεται;

 

Για τα πίσω τζάμια τι ισχύει; Μπορεί να είναι τελικά κατάμαυρα ή θα αρπάζουμε τις 33άρες τη μία μετά την άλλη;

 

Ευχαριστώ :)

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερώτηση, μια και πολύ καιρό με απασχολεί το θέμα...

 

Λοιπόν. Καταρχάς, τι διαφορά έχει το ΦΥΜΕ τζάμι, από αυτό που λέτε αντιηλιακή μεμβράνη; Υπάρχει μια μεμβράνη, την οποία ΚΟΛΛΑΣ στο τζάμι του αυτοκινήτου και μετατρέπεται σε φυμέ, ή υπάρχουν και εκ κατασκευής φυμέ τζάμια, δηλαδή μαύρο διπλοθλαστικό γυαλί, και όχι άσπρο γυαλί με αντιηλιακή μεμβράνη; Ή δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και λέω βλακείες;

Ευχαριστώ :)

 

Οπως το λες ειναι,αλλα κοστιζουν.

Λες οι bmw και οι mercedes ,οι πανακριβες, να εχουν μεμβρανες?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ιδέα, σε καινούργιο αυτοκίνητο normal κατηγορίας, δηλαδή ας πούμε σε ένα yaris, πόσο παραπάνω πάει η προσθήκη αυτού του φυμέ τζαμιού; Μιλάμε πάντα και για τα 4 τζάμια + το πισω παρμπρίζ!

 

έτσι για να έχουμε μια ιδέα της τάξεως μεγέθους...

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου ανέφερε για μια μεμβράνη (διάφανη) που

μπαίνει στο μπροστινό τζάμι και απλά φιλτράρει τις

βλαβερές ακτίνες του ηλίου. Γνωρίζει κάποιος περισσότερα;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ιδέα, σε καινούργιο αυτοκίνητο normal κατηγορίας, δηλαδή ας πούμε σε ένα yaris, πόσο παραπάνω πάει η προσθήκη αυτού του φυμέ τζαμιού; Μιλάμε πάντα και για τα 4 τζάμια + το πισω παρμπρίζ!

 

έτσι για να έχουμε μια ιδέα της τάξεως μεγέθους...

 

 

Exx,250 eurakia...

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Eιπα να επαναφερω την σελιδα αυτη για να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με τις μεμβρανες και γενικα οσοι εχετε τι γινεται με τους αστυνομικους πια?Γραφουν αβερτα?:mad:
Link to comment
Share on other sites

ειναι να μη σε πετυχουν....εμενα με εγραψαν προχθες κατι ζηταδες(και να σκεφτεις οτι μονο πισω εχω την καταμαυρη διαφανεια,μπροστα εχω τη μεσαια...)

απ οτι ακουσα με τον νεο κοκ το προστιμο απο 33 παει στα 100 ευρο...:ninja: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, δηλαδή όποτε σε πετυχαίνουν να σε γράφουν.

Προσωπικά έχω βάλει τη σειρά Dark Reflex της FoliaTEC (τα οποία είναι αρκετά έως πολύ σκούρα και καθρέπτης απ'έξω, το βράδυ αναγκάζομαι να ανοίγω τα παράθυρο για να παρκάρω). Τις προάλλες ανέβαινα βράδυ την Πειραιώς και μίλαγα και στο κινητό, και πήγαινα δίπλα-δίπλα με περιπολικό. Δεν το λέω για να καυχηθώ, αλλά είναι καθαρά σε τί αστυνομικό θα πέσεις. Μέχρι στιγμής δεν μ'έχουν σταματήσει ποτέ για τα φιμέ, καθώς και καμία παρατήρηση όσες φορές μ'έχουν σταματήσει για αλκοτέστ.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ο Κώδικας οδικής κυκλοφορίας αναφέρει στο άρθρο 81, παράγραφο 7 ότι ''τα διαφανή μέρη του αυτοκινήτου, επιβάλλεται να είναι κατασκευασμένα κατά τρόπο ώστε να είναι ορατός ο οδηγός και οι επιβαίνοντες'

 

Tώρα το παραπάνω ο καθένας το ερμηνεύει ανάλογα...

Εμένα πάντως εδω και περίπου 1 χρόνο που τις εχω βάλει,μια φορά με έχουν σταματήσει για έλεγχο αλλά δεν μου είπαν τίποτα για τις μεμβράνες.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Pantos pedia edo serres grafoun poli gia ta fime.Ena palikari pigaine thessaloniki kai ton stamatisan.Ta logia tou mpatsou itan apla kai periektika:Kathe fora pou tha pernas apo do etoimaze 33eyro.Katalavenete se ti kosmo zoume?Mas apeiloun etsi apla.Oso gia to an prepei na valoume fime sto parmpriz e oxi re pedia.An valoume kai ekei dimosios kindinos tha eimaste.Den tha vlepoume tipota.Parepiptontos tin deytera tha peraso fime tis 3M.Kala eine?
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

Pantos pedia edo serres grafoun poli gia ta fime.Ena palikari pigaine thessaloniki kai ton stamatisan.Ta logia tou mpatsou itan apla kai periektika:Kathe fora pou tha pernas apo do etoimaze 33eyro.Katalavenete se ti kosmo zoume?Mas apeiloun etsi apla.Oso gia to an prepei na valoume fime sto parmpriz e oxi re pedia.An valoume kai ekei dimosios kindinos tha eimaste.Den tha vlepoume tipota.Parepiptontos tin deytera tha peraso fime tis 3M.Kala eine?

 

Καλά είναι αρκεί να έχεις και 33€ πρόχειρα κάθε φορά που βάζεις μπρος την μηχανή :shifty:

Όσο για το "Mas apeiloun etsi apla" μάλλον σου ξέφυγε έτσι;Απαξ και το λέει ο νόμος σημαίνει ότι πρέπει να το τηρούμε.Και για να το λέει ο νόμος κάποιο σκεπτικό θα υπάρχει,δεν μπήκε έτσι απλά.Και να λέμε και ευχαριστώ που αρκετοί αστυνομικοί δείχνουν αρκετή ελαστικότητα γιατί αν ήθελαν θα μας έγραφαν όλους.

Link to comment
Share on other sites

Ο νέος Κ.Ο.Κ. μπήκε χτες στο ΦΕΚ.

 

Σύμφωνα με αυτόν, οι μεμβράνες απαγορεύοντα στα μπροστά τζάμια. Η παράγραφος αναφέρει ότι θα εκδοθεί υπουργική απόφαση για τις προδιαγραφές των μεμβρανών που μπορούν να τοποθετούνται στα πίσω από τον οδηγό τζάμια. Με αυτή τη διατύπωση απαγορεύονται μπροστά, ακόμα και στα τζάμια εκατέρωθεν του οδηγού. Επιτρέπονται μόνο με ιατρική οδηγία και για συγκεκριμένες παθήσεις που θα αναφερθούν αργότερα... λέμε τώρα.

 

Σε αυτό το σημείο πρέπει να δράσουν οι πωλητές γιατί υπάρχουν νομικά προβλήματα. Θα αναφερθώ σε δικές μου σκέψεις για τα φιμέ στα τζάμια εκατέρωθεν του οδηγού:

 

1. Απαγορεύονται για λόγους ασφαλείας; Δε νομίζω μιας και αυξάνουν την ασφάλεια που προσφέρει το τζάμι.

 

2. Απαγορεύονται γιατί περιορίζουν την ορατότητα; Μα υπάρχουν μεμβράνες που περιορίζουν τη διαπερατότητα κατά 30%, άρα είμαστε νόμιμοι σύμφωνα με τις ευρωπαϊκές διατάξεις και άλλες αθερμικές που είναι τελείως διαφανείς (βλ. V-Kool) που θα μπορούσαν να τοποθετηθούν και στο παρπρίζ.

 

3. Απαγορεύονται γιατί είναι μεμβράνες = τις βάζουν οι κοντράκηδες ή οι εγκληματίες και τα άλλα "ταραχοποιά στοιχεία"; Πολύ πιθανό. Αυτό όμως είναι αντίθετο με την ευρωπαϊκή οδηγία οπότε ουσιαστικά ο νόμος δεν ισχύει εκ των προτέρων.

 

Τελικά, δεν ξέρω τι θα ισχύσει, πάντως οι 1ου σταδίου που τοποθετούν οι περισσότερες εταιρείες είναι οριακά αποδεκτές από την ευρωπαϊκή οδηγία από τη στιγμή που περιορίζουν τη διαπερατότητα στο ορατό περίπου κατά 30 - 35 % ανάλογα την εταιρεία και το μοντέλο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και τα κουζινο-μαχαιρα κυκλοφορουν κανονικα αλλα δεν μπορεις να σφαξεις καποιον. Φιλε δεν μπορεις να βαλεις πιο ηπιας μορφης φιμε και να μην κυκλοφορεις σαν γκανστερ;
http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν απαντάς σε εμένα, αλλά απαντώ για καλό και για κακό.

 

Προσωπική άποψη είναι ότι αν βάλεις μεμβράνες 1ου σταδίου δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Δε φαίνονται και πολύ και θεωρητικά περνάς και ΚΤΕΟ αν δεν πέσεις σε κάποιον περίεργο (που να θέλει λάδι για να δουλέψει ο εγκέφαλός του). Το θέμα όμως είναι τι λέει ο νόμος. Αν ο νομοθέτης έχει φοβικά σύνδρομα και θέλει να τα απαγορεύσει όλα βγάζει τη σχετική διάταξη και τελείωσαν όλα. Προσωπική επίσης άποψη είναι ότι οι μεμβράνες είναι απαραίτητες σε χώρες όπως η Ελλάδα με την έντονη ηλιοφάνεια και ειδικά για άτομα με ανοιχτόχρωμη επιδερμίδα μιας και πρόσφατες έρευνες έδειξαν αύξηση του καρκίνου του δέρματος σε οδηγούς και μάλιστα στην πλευρά που βρισκόταν εκτεθειμένη στον ήλιο.

 

Τι να πεις όμως για αυτούς που απαγορεύσανε με μια ΓΕΝΙΚΗ διάταξη τους ανιχνευτές ραντάρ για να μην χάσουν το μεροκάματο με τις κλήσεις. Η διάταξη του νέου ΚΟΚ όμως είναι τόσο γενική που απαγορεύεται να έχεις στο αυτοκίνητό σου ακόμα και εργαστηριακό εξοπλισμό όπως πεδιόμετρα, αναλυτές φάσματος, κεραίες, κινητά με δέκτες υπερύθρων και ό,τι άλλο σου έρθει στο μυαλό. Μάλιστα, έχουν βγάλει και διάταξη από την ΕΕΤΤ που απαγορεύουν ακόμα και την κατοχή εξοπλισμού που ανιχνεύει συχνότητες της ΕΛΑΣ με αποτέλεσμα όλοι όσοι ασχολούμαστε εργαστηριακά / επιστημονικά / εργασιακά με τηλεπικοινωνίες να είμαστε παράνομοι αφού σχετικές άδειες δεν υπάρχουν ούτε και πρόκειται να υπάρξουν στο μέλλον. Επίσης, όλοι οι ραδιοερασιτέχνες που έχουν ασυρμάτους με κουμπί scan (Πόσοι ασύρματοι υπάρχουν που να μην το έχουν; Εδώ και τα PMR έχουν τέτοιο κουμπί) είναι επίσης παράνομοι αφού απαγορεύεται το scan συχνοτήτων. Γενικός ο νόμος; Μάλιστα. Απαγορεύονται και τα ασύρματα δίκτυα μιας και οι δέκτες τους έχουν και αυτά δυνατότητα scan.

 

Καταλαβαίνεις τώρα για τι πράγμα μιλάμε; Μιλάμε για άσχετους νομοθέτες που βγάζουν ένα νόμο που είναι αντισυνταγματικός, ανακόλουθος με το ευρωπαϊκό δίκαιο και απλά στηρίζονται στο ότι θα πληρώσεις την κλήση και δε θα πας στο ευρωπαϊκό δικαστήριο για να τους κυνηγήσεις. Οι περισσότεροι νόμοι στην Ελλάδα είναι αντισυνταγματικοί και αντίθετοι με το ευρωπαϊκό δίκαιο και την ίδια στιγμή οι υπουργικές αποφάσεις είναι παράνομες αφού είναι αντίθετες σε διάφορους άλλους νόμους. Σε αυτό το κράτος ζούμε και έτσι μας αντιμετωπίζουν οι "άρχοντές μας". Σαν αμαθείς χωριάτες που δεν ξέρουμε εμείς και πρέπει να μας προστατεύσουν από τον ίδιο μας τον εαυτό. Μάλιστα, πολλοί από εμάς, δεν έχουμε δικαίωμα ούτε το επάγγελμά μας να ξέρουμε ικανοποιητικά, ούτε και έχουμε ερωτηθεί επισήμως (αναφέρομαι είτε προσωπικά - δύσκολο - είτε να ερωτηθεί το Παν/μιο / Πολ/νειο / ΤΕΙ επισήμως και να καταθέσει τις προτάσεις του για τα εκάστοτε θέματα που απασχολούν την κοινωνία) ποτέ να καταθέσουμε άποψη τουλάχιστον στα τεχνικά θέματα που αφορούν σε τηλεπικοινωνίες, εφαρμογή ΚΟΚ και άλλες τέτοιες διατάξεις.

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Μετά από πολλές και επίμονες διαμαρτυρίες δικές μου προσωπικά και άλλων στο http://www.bloka.com άλλαξαν τη διάταξη για παραβίαση STOP και ερυθρού σηματοδότη προς το αυστηρότερο (εκεί τους συνέφερε), άλλαξαν το όριο για τα σχολικά λεωφορεία και το όριο ταχύτητας από 60 Km/h στα 80 Km/h (ακολουθώντας αυτό που τους λέγαμε εμείς και η Τροχαία εδώ και 2 χρόνια) και διατήρησαν και αυστηροποίησαν τις διατάξεις για μεμβράνες και ανιχνευτές (εκεί φυσικά δεν μας άκουσαν γιατί έπαιζε χρήμα στη μέση). Άρα, τι ψάχνεις τώρα για τις μεμβράνες; Όταν είναι να βγάλουν χρήμα μας ακούνε, όταν είναι να χάσουν κινούνται στην εντελώς αντίθετη κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν απαντάς σε εμένα, αλλά απαντώ για καλό και για κακό.

Στον Dr Michael ανφερομουνα που ειδα την φωτο του peugeot. Γενικά συμφωνω με αυτά που λες, πχ γιατι η δημοσιογραφοι πιανουν συχνοτητες της αστυνομιας; Αλλα ειναι παραδειγματα ειτε κακων νομων ειτε κακης ή μη εφαρμογης τους. Οσον αναφορα τα φιμε που ειναι το θεμα μας θα συμφωνησω με τον νομο. Δεν ειναι ολοι οι νομοι αδικοι.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι αρκεί να έχεις και 33€ πρόχειρα κάθε φορά που βάζεις μπρος την μηχανή :shifty:

Όσο για το "Mas apeiloun etsi apla" μάλλον σου ξέφυγε έτσι;Απαξ και το λέει ο νόμος σημαίνει ότι πρέπει να το τηρούμε.Και για να το λέει ο νόμος κάποιο σκεπτικό θα υπάρχει,δεν μπήκε έτσι απλά.Και να λέμε και ευχαριστώ που αρκετοί αστυνομικοί δείχνουν αρκετή ελαστικότητα γιατί αν ήθελαν θα μας έγραφαν όλους.

oxi file vasili.De mou ksefige katholou.Exo pragmatika sixathei kathe fora na eksartomai apo to an o mpatsos den malose me ti gineka tou to proigoumeno vradi kai etsi tha apofigo to grapsimo.Kanoun kathara kataxrisi eksousias OLOI tous.Oi nomoi kala kanoun kai vgenoun alla na isxioun gia OLOUS.Na min ekserountai ta aderfia,ta mpatzanakia kai olo to soi ton astinomikon.Oso gia to peri fime i apopsi mou pou isxiei kai gia tis paravaseis kranos,zoni eine i eksis:Me poio dikaioma k0l@kratos andiaferese gia to an forao zoni ego?Den enoxlo tous allous.Dikaioma mou eine na min forao.Thelo na skototho.I mipos ta tameia sou adeiasan kai theleis ta leftoudakia tou aplou politi?Na po gia tin paraviasi kokkinou simatodoti i gia tin ypervoliki taxitita,malista,dekto giati epireazete i asfaleia ton allwn.Alla ti stin eyxi se noiazei an forao zoni i an exo fime?ouf sigxistika pali....:)

[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

paidia mia erotisi

ebala edo k 10 meres tis lumar sto golf moy kai simera poy katharisa to amaksi poaratirisa oti gyro gyro se ola ta tzamia, alloy perissotero k allou ligotero iparxoun fisalides! exo stenaxorethei para poli, den ksero ti na kano, skeftomai triti na pao apo ekei k na tou to po, ti tha kano? ftiaxnontai?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paidia mia erotisi

ebala edo k 10 meres tis lumar sto golf moy kai simera poy katharisa to amaksi poaratirisa oti gyro gyro se ola ta tzamia, alloy perissotero k allou ligotero iparxoun fisalides! exo stenaxorethei para poli, den ksero ti na kano, skeftomai triti na pao apo ekei k na tou to po, ti tha kano? ftiaxnontai?

 

Τι ερώτηση είναι αυτή;Φυσικά και θα πας και θα ζητήσεις να στις φτιάξουν/αλλάξουν.Υποτίθεται έχουν κάποια χρόνια εγγύηση..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχετικα με τις κλασσικες αποψεις "δεν φοραω κρανος-ζωνη και γιατι να μου κοβουν κληση-θελω να σκοτωθω" θα ηθελα να προσθεσω τα εξης:

A) Η ζωνη δεν ειναι απλα ενα εξαρτημα που προστατευει αυτον που την φοραει σε περιπτωση ατυχηματος. Υπάρχει και για την διατηρηση του σωματος σε σωστη στάση οδηγησης κατι το οποιο οι περισσοτεροι αγνοουν. Εαν προκαλεσεις ατυχημα επειδη προσπαθεις σε μια στροφη να κρατηθεις στην θεση σου απο το τιμονι επειδη δεν υπαρχει η ζωνη να σε συγκρατει τοτε με νοιαζει αν θα σκοτωσεις εμενα, δεν με νοιαζει καθολου που θελεις να αυτοκτονησεις εσυ(μιλαω γενικα και επ' ουδενι λογο προσωπικα). Επισης αν σε περιπτωση ατυχηματος επειδη δεν φορας ζωνη εκτοξευτεις απο το παρμπριζ και σκοτωσεις πεζο η μηχανακι επισης με νοιάζει.

Β) Οταν οδηγει καποιος μηχανη με πανω απο 10 km/hr χωρις κρανος και τον χτυπησει ενα μυγακι στο ματι θα κανει ατυχημα που δεν το φανταζεται ουτε ο ιδιος και επισης θα σκοτωθει κοσμος που δεν του φταιει σε τιποτα. Φυσικα η νομοθεσια ειναι ελλιπεστατη αφου νομιζω επιτρεπει και τα κρανη χωρις προστατευτικες μεμβρανες μπροστα. Θα επρεπε να δινει προστιμα και σε τετοιες περιπτωσεις οπως θα έπρεπε να κοψει τον φπα απο τα κρανη η ακομα καλυτερα να τα επιδοτει κι όλας.

 

Σας ευχαριστώ πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω διαβάσει ακόμα ολόκληρο τον νέο ΚΟΚ,αναφέρει τίποτα σχετικό για τα φιμέ τζάμια;

Και μια ερώτηση κρίσεως:αφού απαγορεύεται να έχεις φιμέ τζάμια γιατί πωλούνται εργοστασιακά αυτοκίνητα που έχουν στον βασικό τους εξοπλισμό τέτοιες μεμβράνες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...